Home / Shëndetësi / Çështja nëse armët kimike mund të përdoren në Ukrainë është e rëndësishme pas deklaratave të Putinit.

Çështja nëse armët kimike mund të përdoren në Ukrainë është e rëndësishme pas deklaratave të Putinit.

Nga Marie Alpman

A mund të përdoren armë kimike në Ukrainë?
Çfarë dimë për rrezikun e përdorimit të armëve kimike nga Rusia në Ukrainë? Pyetjet janë të shumta pas deklaratave të javës së kaluar nga pala ruse. Rusia ka nënshkruar marrëveshje ndërkombëtare për ndalimin e përdorimin e armëve kimike dhe biologjike.
Nëse Rusia do të përdorte armët kimike, do të ishte një krim lufte, sipas Sekretarit të Përgjithshëm të NATO-s, Jens Stoltenberg. Por javën e kaluar, Rusia ka akuzuar Ukrainën për prodhimin e armëve kimike në bashkëpunim me Shtetet e Bashkuara. Akuzat mohohen nga Shtetet e Bashkuara, të cilat besojnë se akuza mund të jetë një mënyrë që Rusia të justifikojë pushtimin e saj – dhe gjithashtu të justifikojë një sulm rus me armë kimike kundër Ukrainës. Është e rëndësishme të interpretohen deklarata të ndryshme me kujdes. Ka shumë politikë dhe shumë retorikë, por ne nuk kemi parë ende ndonjë armë kimike në terren në konfliktin aktual, thotë Rikard Norlin, studiues dhe ekspert për armët kimike në Agjencinë Suedeze të Kërkimeve të Mbrojtjes, FOI, në Umeå. Rusia ka pasur më parë rezerva të mëdha armësh kimike, duke përfshirë gazin nervor Sarin. Megjithatë, këto duhet të jenë shkatërruar deri në vitin 2017. Por pas kësaj janë kryer disa sulme me helm, pas të cilave akuzohet Rusia.

Të gjitha provat drejtuan Rusinë
E fundit është atentati i profilit të lartë ndaj politikanit opozitar, Alexei Navalny, në vitin 2020.
Dy vjet më parë, spiuni i dezertuar, Sergei Skripal, dhe vajza e tij u helmuan në Britani. Në të dyja rastet është përdorur neurotoksina shumë e rrezikshme novitjok. “Të gjitha provat tregojnë për Rusinë në këto raste, kështu që ne mund të jemi relativisht të sigurt se vendi mban të paktën sasi të vogla”, thotë Rikard Norlin. Sa armë kimike ka Rusia nuk është diçka që ai mund t’i përgjigjet. As cilat substanca mund të jenë të rëndësishme në një sulm me armë kimike. Gjatë gjithë historisë, armët kimike nuk janë përdorur shumë shpesh në konflikte ushtarake në shkallë të plotë që nga përdorimi i tyre masiv gjatë Luftës së Parë Botërore. Përjashtim bëjnë Siria dhe lufta Iran-Irak. Në Siri, gazi nervor sarin u përdor në Ghouta në 2013 dhe Khan Sheikhun në 2017. Në rastin Ghouta, u analizuan mostra nga zona në laboratorin në Umeå, e cila është pjesë e një rrjeti laboratorësh të përdorur nga Organizata për Ndalimi i Armëve Kimike (OPCW).

Navalny u analizua në Umeo
Një mostër gjaku nga Alexei Navalny u dërgua gjithashtu në Umeå për analizë, e cila tregoi se ai ishte helmuar me novitjok. – Jemi në gatishmëri të vazhdueshme për të analizuar mostrat nëse është e nevojshme, thotë Rikard Norlin. Se si njerëzit dhe mjedisi ndikohen nga një sulm kimik varet nga substanca e përdorur. Gazrat nervore si sarin dhe novitjok hyjnë në sistemin nervor qendror dhe bllokojnë kontaktet midis qelizave nervore. Kjo çon në stimulimin e tepërt të sistemit nervor në mënyrë që të merrni konvulsione të rënda dhe përfundimisht të vdisni. Helmi mund të përhapet si nga predha artilerie të kalibrit të imët që mund të bartin ngarkesa kimike te robotët ndërkontinentalë, shpjegon Rikard Norlin. Për të mos helmuar forcat e tyre, ata duhet të drejtohen në zona pa trupat e tyre. Në Ghouta, Siri, agjenti nervor sarin u qëllua me raketa.

Disa tema u larguan me javë të tëra
Sarin është relativisht jetëshkurtër dhe prishet dhe avullohet, shpesh brenda disa orësh. Substancat e tjera, si gazi nervor VX, mund të qëndrojnë për javë të tëra. – E njollos zonën ku përhapet dhe qëndron për një kohë të gjatë që të mos lëvizë njeri. Regjimi sirian i Asadit është identifikuar si përgjegjës për sulmet me sarin. Si aleate e Asadit, Rusia është akuzuar se ka ndihmuar Sirinë të fshihet dhe të mohojë aktin. – Nga perspektiva e armëve kimike, veprimet e Rusisë gjatë gjithë konfliktit sirian kanë qenë problematike në shumë mënyra, thotë Rikard Norlin.

(nga suedishtja Forskning – framsteg)

About xhzeqiri

x

Check Also

RESPEKT – Mjeku nga Kamenica shëron sëmundjen e sheqerit për një ditë

Kirurgu nga Kamenica, Arber Morina, ka sjellë Risi shkencore në Kirurgjinë Matabolike,...