Home / Të ndryshme (page 7)

Të ndryshme

Letër e hapur për Qeverinë, parlamentin dhe Partitë Politike të Danimarkës

Xhemil Zeqiri /Ribotim nga arkivat/ Zonja e zotërinj! Ju jeni në dijeni se që prej 10 vjetësh, pa llogaritur periudhat e mëhershme historike, mbi 1.5 milion shqiptarë në Kosovë, mbi 1 milion shqipatrë në Maqedoni dhe mbi 200 mijë shqiptarë ...

Read More »

“Trojka” e riaktivizuar – Rrezik për Kosovën

Hashim Thaçi, Isa Mustafa dhe Skënder Hysen, foto ilustrim nga “Bota sot” Ngjarjet e fundit politike në Kosovë, na kthejnë disa vite prapa: “Zajednica”, zgjedhja e Hashimit president, “Demarkacioni”. Projektues të këtyre nismave, fatale për Kosovën, ishin “Trojka”: Hashim Thaçi, ...

Read More »

FQINJËSIA E MIRË MES POPUJVE E SHTETEVE DHE BASHKËPUNIMI RAJONAL NUK NËNKUPTOJNË HARRIMIN DHE FALJEN E KRIMEVE DHE GJENOCIDIT!

13 Maj 2020 Abdulla Mehmeti Për reflektim: askush nuk ka të drejtë të luaj me fatin dhe të ardhmen e kombit shqiptar Pse elitat politike dhe intelektuale të shqiptarëve gjithmonë duhet të jenë më internacionalistë, kozmopolitë, globalistë dhe integristë, se ...

Read More »

ÇFARË KËRKOJ?!

 Nga; Jolanda Molishti (Duka) 1) Ç’ kërkoj me vargjet e mia, ​ Të lëndohem, të përmallohem, ​ Të trazoj shpirtin, mendjen, ​ Si valët detare nga stuhia.​ ​ Pse më pushtojnë, rrahjet e zemrës prore, ​ Trupi më dridhet, si ...

Read More »

Shkërbim i poezisë së Fan Nolit, Anës lumenjve…!

Noli për Kosovën Të çliruar dhe mashtruar grabitur dhe dërmuar me biletë dhe shumë shpresë askush atje nuk do të mbesë Në një anë demarkacionin n‘ anën tjetër korrupsioni në një anë politika me mafi si shpërblim një autonomi banditët ...

Read More »

“Si Albini nuk do të ketë më nxënës”, tha Drita Qorolli, drejtoreshë e shkollës ‘Naim Frashëri”.

Njeriu që tani do të udhëheq me qeverinë e vendit dikur ishte ndër nxënësit më të preferuar për mësuesit e tij. Më poshtë mund t’i lexoni rrëfimet e disa ish-mësuesve të Albin Kurtit të cilët duke kujtuar kohën sa ishte ...

Read More »

Ky ishte Shqiptari më i kërkuar nga Amerikanët/ Fliste 18 gjuhë dhe të gjitha në mënyrë të mençur!

May 7, 2020 Në vitet ’20 në Shqipëri do të vinte një mision amerikan që do të angazhohej për të kapërcyer pasojat e Luftës së Parë Botërore. Misionarët e Kryqit të Kuq Amerikan do të ofronin strehim, ushqim, vizita mjekësore ...

Read More »

Kosovë je në rrezik nga “shqipfolësit” dhe 82 deputetët e pa popull!

Përpjekjet e një “Marrëveshje të një Minishengeni Ballkanik” nuk është gjë tjetër vetëm synim i futjes së Rusisë në zemrën e Ballkanit. Fitorja e Vetëvendosjes trembi Klikën e Beogradit, e ne veçanti krerët e politikes se Serbisë! Mendova të mos ...

Read More »

Unë Albin Kurti, biri i Zaim dhe Arife Kurtit!

(Ribotohet) 16 Shtator, 2017 Gjykata e Qarkut të Nishit, salla nr. 79, kati i tretë. “Gjykatësja Sllagjana Petroviq (në vazhdim “GJ”): Emri dhe mbiemri? “Albin Kurti (në vazhdim A.K.): Albin Kurti. GJ: Emri i babait? A.K.: Zaim. GJ: Emri i ...

Read More »

DO TË JETOSH ME YJET! 

 Foto-Fadil Shyti  Foto-Hysni Milloshi (Elegji kushtuar vëllait të idealeve revolucionare, Hysni Milloshit) ​ EH!… ​ Në muajin prill, ​ SHPËRTHEJNË… ​ Të bukurit, tulipanë! ​ Të mbjellur, gjatë muajve, ​ Të bardhë, ​ -E të acartë… ​ Janar, Shkurt!… ​ ...

Read More »