Home / Të ndryshme (page 5)

Të ndryshme

Kulti ilir i kuajve

September 6, 2019    Nga Moikom Zeqo    Kulti ilir i kuajve është kaq i rëndësishëm dhe kaq me peshë tek të parët tanë saqë një dijetar i formatit të madh, austriaku Karl Treimer thotë se emri i kalit në ...

Read More »

FUQITË IMPERIALISTE GJITHMONË U TREGUAN DHE PO TREGOHEN TË PAMËSHIRA PËR SHQIPËRINË DHE KOMBIN SHQIPTAR!

Shkruan: Fadil SHYTI 10-10 2019 Në këtë pikë tragjike shekullore, që po vijëzon me vija të trasha gjaku shqiptar, gjer në ditët tona; fajtore e madhe është edhe Turqia pushtuese. -Në Shën Stefan dhe në Berlin; për të shpëtuar nga ...

Read More »

ATDHEU PIKË E PESË, NUK ËSHTË FJALA IME E FUNDIT!

(Foto e Zaim Beqirit) DUKE LEXUAR VEPRËN E ATDHETARIT ZAIM BEQIRIT, “KUJTIME”, Tetovë, 2009).  – Konstaton me të drejtë dhe zotohet për veprimtari të mëtejshme; përkundër faktit se i rënduar nga mosha dhe vitet mizerje të robërisë; heroi i ...

Read More »

FAN S. NOLI PËR ENVER HOXHËN​ ME KËTË UDHËHEQËS FATI I ATDHEUT ËSHË I SIGURUAR​

Shkruan: Fadil SHYTI​ (Të nderuar lexues ditë më parë në web-faqet shqiptare, “Diplomacia.dk” dhe në “trojet tona” këto ditë e botova shkrimin me titull: ​ SERBËT PUSHTUES NA I DOGJËN NJERËZIT DHE LIBRAT!​ Në shkrimin në fjalë shpreha dëshirën: sikur ...

Read More »

Prof. dr. Hakif Bajrami: Njeriu që e ndryshoi epokën shqiptare dhe paleo-luftën e transferoi në neo-luftë I

26/08/2019 Mësa mjegullat mund ta shkatërrojnë bjeshkën, për aq  sado të sulmohet, herë djathtas e herë majtas, herë hapur e herë tinëzisht, sa nga sabotatorët dhe tradhtarët përbrenda, sa nga armiqtë jashtë radhëve të kombit, për aq mund ta shmangin, ...

Read More »

Vendlindja- gjurmë e përthyer në romanet e Namik Dokles

Gusht-23, 2019     Behar GJOKA  Dëshmi letrare, madje gati e pashmangshëm, si fat dhe frymë ekzistence, si ngjyresë që bartet si prani në çdo tekst, ku me domosdoshmëri vendlindja shndërrohet në identitet shumëngjyrësh. Megjithatë, në lavrimin e letërsisë, ka raste ...

Read More »

Prokurori Blakaj thotë të ketë qenë i kërcënuar nga veteranët e rrejshëm, implikon Veselin e Lumezi

Prokurori special, Elez Blakaj, i cili dha dorëheqje ditë më parë nga Prokuroria Speciale e Kosovës, është lajmëruar më në fund. Përmes një letre publike, prokurori Blakaj ka treguar arsyet e dorëheqjes së tij nga posti i prokurorit special, duke ...

Read More »

Shemsi Syla i Lëvizjes Vetëvendosja: Koalicionet e mbijetesës AAK-PSD

Korrik- 19, 2019 Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosjs në Kuvendin e Republikës së Kosovës Shemsi Syla në një postim në facebook ka komentuar Koalicionin AAK dhe PSD, duke e cilësuar atë si koalicion i parë parazgjedhor i mbijetesës politike të të ...

Read More »

Jeta dhe vepra e shkrimtarit, Avni Dehari, në shërbim të kombit dhe edukatës atdhetare

    Shkruanë: Ahmet Qeriqi 20/08/2019 Avni Dehari lindi më 3 maj të viti 1947, në fshatin Sllupçan, rrethi i Kumanovës. Shkollën fillore e kreu në vendlindje. Shkollën e mesme, gjimnazin, e mbaroi në Preshevë, kurse u diplomua në Fakultetin ...

Read More »

Ku ishim dhe ku jemi?!

Gusht- 19, 2019    Të gjithë na premtuan, se do bëhej mirë, po çdo ditë po bëhet, edhe më vështirë!   Në çdo fushë të jetës, mbrapa kemi bërë, po t’u jepej rasti, do iknin të tërë!   Të mburrësh ...

Read More »