Home / Të ndryshme (page 4)

Të ndryshme

Ky ishte Shqiptari më i kërkuar nga Amerikanët/ Fliste 18 gjuhë dhe të gjitha në mënyrë të mençur!

May 7, 2020 Në vitet ’20 në Shqipëri do të vinte një mision amerikan që do të angazhohej për të kapërcyer pasojat e Luftës së Parë Botërore. Misionarët e Kryqit të Kuq Amerikan do të ofronin strehim, ushqim, vizita mjekësore ...

Read More »

Kosovë je në rrezik nga “shqipfolësit” dhe 82 deputetët e pa popull!

Përpjekjet e një “Marrëveshje të një Minishengeni Ballkanik” nuk është gjë tjetër vetëm synim i futjes së Rusisë në zemrën e Ballkanit. Fitorja e Vetëvendosjes trembi Klikën e Beogradit, e ne veçanti krerët e politikes se Serbisë! Mendova të mos ...

Read More »

Unë Albin Kurti, biri i Zaim dhe Arife Kurtit!

(Ribotohet) 16 Shtator, 2017 Gjykata e Qarkut të Nishit, salla nr. 79, kati i tretë. “Gjykatësja Sllagjana Petroviq (në vazhdim “GJ”): Emri dhe mbiemri? “Albin Kurti (në vazhdim A.K.): Albin Kurti. GJ: Emri i babait? A.K.: Zaim. GJ: Emri i ...

Read More »

DO TË JETOSH ME YJET! 

 Foto-Fadil Shyti  Foto-Hysni Milloshi (Elegji kushtuar vëllait të idealeve revolucionare, Hysni Milloshit) ​ EH!… ​ Në muajin prill, ​ SHPËRTHEJNË… ​ Të bukurit, tulipanë! ​ Të mbjellur, gjatë muajve, ​ Të bardhë, ​ -E të acartë… ​ Janar, Shkurt!… ​ ...

Read More »

Studiuesja ruse: Shqipëria e “Madhe” bëhet realitet brenda pak viteve

May 3, 2020 Epoka e shqiptarëve në Ballkan ka filluar, ndërsa për popullin serb 25 vitet e ardhshme do të jenë të errëta, thotë në një intervistë për mediat serbe, Anja Filemonit, anëtare e Akademisë së Shkencave Ruse, transmeton lajmi.net. ...

Read More »

Cila është e vërteta që fshihet pas valles së Shotës?!

May 3, 2020 Një valle që ngre në qiell burrat e burrneshat në Kosovë është edhe vallja e mrekullueshme e Shotës. Kjo valle është njëra ndër vallet e cila luhet, por edhe këndohet jo vetëm në Kosovë, por edhe në ...

Read More »

Hooper: Vuçiqi Më Lehtë Po Merret Vesh Me Thaçin Për Kosovën Sesa Me Merkelin!

  03- 05-2020   Presidentit të Serbisë, Aleksandër Vuçiqit duket se po i vjen më lehtë të merret vesh me presidentin e Kosovës, Hashim Thaçin, sesa ta bindë kancelaren gjermane, Angela Merkelin që ta pranojë marrëveshjen e tyre, vlerëson James Hooper, ...

Read More »

ANTON PASHKU – ROMANI PSIKOLOGJIK 

  Anton Pashku (1937-1995) është shkrimtar që nuk synon masat e gjera të publikut, por lexuesin e shkolluar që pëlqen shkrimet hermetike dhe imtësitë e analizës së karakterit në romanet psikologjike. Shtypja e egër politike mbi brezin e parë të prozatorëve në fund të viteve ’50, e ...

Read More »

Behgjet Pacolli në jahtë me Vuçiqin, Radojiqiqin dhe zyrtarë të Listës Serbe

Shiqone Bexhet Pacolli me Selim Broshen udbashin. Kure 1981 studentat protestonin dhe vriteshin nga UDBA. E Bexheti me Selimin tu festu e tu ngrit dollin. O popull qelni sytë sot soji këtyre po hedhin valle mbi dëshmorët e kombit. Vuciqi ...

Read More »

Biserko: Para dy vitesh në Nish Vuçiç filloi bisedimet me Edi Ramën për ndarjen e Kosovës

Kryetarja e Komitetit të Helsinkit në Serbi dhe njëra ndër mbrojtëset më të zëshme të Kosovës, Sonja Biserko, flet për sulmet ndaj saj nga ana e regjimit të Aleksandar Vuçiçit  dhe tendencat për ndarjen e Kosovës. Ajo për herë të ...

Read More »