Home / Të ndryshme (page 2)

Të ndryshme

Sibela Alimovska, Shqiptarja që po lufton për Manastirin (video)

7 Qershor 2020 Manastir, Qershor 2020 – Pak shpresë dhe optimizëm lidhur me fatin e shqiptarisë në Manastir ka kthyer shoqata joqeveritare me emrin simbolik “22 nëntori”,shoqata udhëhiqet nga aktivistja e sektorit civil në këtë qytet, Sibela Alimovska..Për dallim prej ...

Read More »

Trathëtorëtë – Nga Naim Frashëri

Shokë, kemi ne mest tënë Shum’ armik’ e trathëtorë! Popo! mos u qoftë thënë! Veç që s’kanë gjë në dorë. Harruanë mëmëdhenë Dh’ e lanë kombinë tënë E një tjatërë na gjenë! Popo! mos u qofte thënë! Lanë zonjën e ...

Read More »

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, e ka pranuar se Kisha e Deçanit i takon trashëgimisë Shqiptare

January 1, 2020 Presidenti i Serbisë Aleksandar Vuçiq, ka folur për Ligjin për religjionet që u miratua në Mal të Zi. Por, duke folur për këtë, ai u pyet gjatë së dielës edhe për trashëgiminë kulturore e religjioze serbe në ...

Read More »

Fahri Musliu: Bekim Fehmiu kërkoi të luajë filmin e Skënderbeut, por roli iu refuzua për arsye ideologjike

  SHKUP – Publicisti dhe gazetari Fahri Musliu, miku i aktorit shqiptar që luajti në filmat e hapësirës së ish Jugosllavisë, Bekim Fehmiu, yllit të parë nga Evropa Juglindore në Hollywood gjatë Luftës së Ftohtë, pas promovimit të monografisë “Bekim ...

Read More »

Enver Dugolli: I burgosuri që ju dëgjua zëri deri në mëngjes, ishte Albin Kurti

28/05/2020 Zyrtari i Lëvizjes Vetëvendosje dhe Zëvendësministër i Mbrojtjes, ‎Enver Dugolli‎, ka reaguar pas deklaratave të presidentit të Kosovës, Hashim Thaçit dhe ish kryeministrit Ramush Haradinaj për kryeministrit në detyrë, Albin Kurtin. Dugolli ka ri publikuar një shkrim të tij ...

Read More »

Ekskluzive: Rihapen Hetimet Për Vrasjen E Gazetarit Uka: Dyshohen Thaçi Dhe Xhavit Haliti!

Muharrem Maralusha Sipas disa burimeve të sigurta që vijnë nga disa burime zyrtare të një shteti perëndimor, vendimi është marrë që rasti i vrasjes së gazetarit Ali Uka të rishqyrtohet. Ali Uka u gjet i masakruar në vitin 1997 në ...

Read More »

DER SPIEGEL: Dëshmohet përfshirja e UDB-së në atentatin mbi Jusuf e Bardhosh Gërvallën dhe Kadri Zekën 1982

Nga MUHARREM BLAKAJ Çfarë rëndësie kanë aktivitetet e shqiptarëve në ekzil për Beogradin nuk e dëshmon vetëm masakra në Hailbron. I ngjashëm ishte edhe një aksion i madh i shërbimit sekret serb në fillim të vitit, kur bashkëkombësi, Rasim Zenelaj ...

Read More »

DJALI I ZYRTARIT TË PDK-SË EMËROHET KONSULL I PËRGJITHSHËM NË KONSULLATËN QË NUK EKZISTON

Xhem H. Gashi Blendi Kilaj është bërë dëshmitari i parë i jetësimit të një prej premtimeve që, më 12 shtator, babai i tij, që është zëvendësministër i Diasporës, Isni Kilaj, e kishte dhënë për elektoratin e Partisë Demokratike (PDK). Vetëm ...

Read More »

Mjerimi i Kosovës në mesin e shekullit XX-të në Der Spiegel: 6 traktorë dhe 16 shtëpi me rrymë

  23 MAJ, 2020 Gazeta prestigjionze gjermane ‘Der Spiegel’ ka publikuar nje shkrim të vitit 1969 nga arkiva  për gjendjen politike dhe ekonomike të shqiptarëve në Kosovë gjatë luftës së dytë botërore. Në këtë shkrim që e ka publikuar në profilin e ...

Read More »

Ky që po e shini në këto fotografi është

Qemal Ibrahimi nga fshati Bresanë i Opojës. Qemali vitëve të fundit merret intenzivisht me ndërtimin e çiftelive e sharkive ndërsa më herët ndërtonte edhe samarë… Instrumentet e ndërtuara nga dora mjeshtërore e Qemalit, përveçse janë të zbukuruara me shumë shije, ...

Read More »