Home / Të ndryshme (page 11)

Të ndryshme

Këshilli Qëndror i LDKës = Komiteti Qendror i Lidhjes Komuniste të Kosovës

Fatmir Brajshori-Tushi Se, kjo parti, u lejua të themelohej nga Beogradi, me bekimin e Beogradit, s‘do mend shumë por që kjo parti edhe pas lufte, do ndjekë ideologjin komuniste- jugosllave s‘ ma kishte marrë mendja. Por është interesante që kjo ...

Read More »

Edhe Fatmir Rexhepi u deklarua kundër rrëzimit të Qeverisë Kurti, vjen reagimi i veprimtarit të hershëm të LDK-së

Edhe një tjetër deputet i LDK-së u deklarua se ishte kundër rrëzimit të “koalicionit të shpresës”, VV-LDK.Bëhet fjalë deputetin nga Gjilani, Fatmir Rexhepi, i cili deklaroi se në këtë kohë iu bashkua thirrjeve të OBSH-së për të luftuar koronavirusin, dhe ...

Read More »

JASHARI: PDK PO SHFRYTËZON SITUATEN EMERGJENTE PËR POENA POLITIK, KJO ËSHTË E ULËT

April 11, 2020 Kryetari i Komunës së Skenderajt, Bekim Jashari, përmes një shkrimi në rrjetin social Facebook, ka komentuar ndihmën që i është bërë qytetarëve të komunës që ai e drejton nga Partia Demokratike e Kosovës. Jashari ka thënë se ...

Read More »

Enver Hoxha që nga Iliria më së shumti ishte për bashkim kombëtar

Ragip Mexhuani Prishtinë 12 -04 2020 Enver Hoxha kritikohet vetëm pse ka qenë burri më i madh i kombit Enver Hoxha kritikohet vetëm se nuk guxo të lavdërohet nga perëndimi. E. Hoxha e kishte kritikuar perëndimin për copëtimin e Shqipërisë ...

Read More »

Rrëfimi i Imamit Asllan Bajraktari: Thaçi e Veseli frikësoheshin në luftë, i kam bartur me traktor

  Imami Asllan Bajraktari nga Jashanica e Klinës, i cili gjatë luftës ka bartur ushtarë të UÇK-së me traktor nga zonat e luftës për në Shqipëri, pretendon se Hashim Thaçin dhe Kadri Veselin i kishte bartur me traktor nga Drenica ...

Read More »

I YTI EMER, NDRIN NË QIELL!

ISA FERIZAJ * Dihet se, Atdheu, Kombi e Lavdia, nuk vdesin kurrë; Ndaj, mbrujtur me ato, rron Enveri, për to Flamur! Harruan vjollcat, a pse nuk çelen!? S’këndon bilbili, n’fole e mshilen! T’njomat fytyra, e fshehen gazin; Deti, brenda shpirti ...

Read More »

Regjisori Ixhet Lutfiu sjelli librin unik për Skënderbeun  nga 1739

08 prill20:09 Në kuadër të aktiviteteve “Forum 2020”, në Institutin e studimeve sociale e humanistike (ISSH), të Universitetit të Prishtinës u zhvillua një debat i hapur, i organizuar nga drejtori prof.Ass.Dr.Arsim Sinani. Kultura shqiptare në Danimarkë ishte tema e cila ...

Read More »

Beqir Elshani: Skica javore

  1. Bashkëshortët Bashkëshortët në gjykatë kërkojnë shkurorëzim, nuk janë të lumtur, prandaj prokurori i pyeti nëse me vete kishin marrë mobiltelefonat. – Natyrisht që i kemi marrë, askund nuk dalim pa mobiltelefon, – u përgjigjën bashkëshortët. – Atëherë, mund ...

Read More »

The Encyclopædia Britannica: Nuk ka asgjë turke te Gjysmëhëna dhe Ylli, tregohet nga monedha e mbishkrime të ketë qenë një simbol i lashtë ilir

Besir Bajrami Nuk ka asgjë të qartë turke në kombinimin e Gjysmëhënës dhe Yllit që shfaqet në standardin kombëtar turk – ky i fundit tregohet nga monedha e mbishkrime, të ketë qenë një simbol i lashtë ilir dhe sigurisht, është ...

Read More »