Home / Të ndryshme (page 10)

Të ndryshme

NEGOCIATAT FILLOJNË SOT: KOSOVA ËSHTË SFIDA MË E MADHE E EVROPËS

/ Nga arkivat- shtypi danez. diplomacia.dk/ Ë SOT: KOSOVA ËSHTË SFIDA MË E MADHE E EVROPËS Padurimi dhe shqetësimi vlojnë në Kosovës, fati i të cilës edhe njëherë do të diskutohet. Pakica është ajo që besojnë se këto bisedime do ...

Read More »

Intervista e inxhinierit Emin Musliu/Si u ndërtuan hidrocentralet e Shqipërisë! Kush i financoi dhe si u siguruan makineritë e mëdha nga Anglia?

Bisedoi: Kreshnik KUÇAJ Zoti Musliu, kur u kuptua potenciali hidrik në Shqipëri? Kur u ndërtua hidrocentrali i parë i pasluftës së Dytë Botërore? Hidrocentrali i parë që filloi në Shqipëri ishte hidrocentrali i Selitës. Filloi që në 1949 dhe u ...

Read More »

Vilat e drogaxhinjve që vrasin njëri-tjetrin dhe vilat e politikanëve që kanë vrarë një popull – Nga MOIKOM ZEQO

  Publiku është bombarduar këto dy-tre ditë me pamje “lufte” që si përherë kanë dicka që nuk bind. Është mungesa e seriozitetit, ideja e shtetit me fushata, tipike e një qeverisjeje që vepron bazuar te sondazhet e brendshme politike, jo ...

Read More »

SHKËLQIM NË KËRKIM!

Linda Molishti ​ E kërkoja, e kërkoja, e kërkoja, ​ O sa shumë, e kërkoja si e marrë!​ Atë yll drite, që prej shekujsh s’e kisha parë?! ​ Papritur, dridhjet pushtuan kraharorin​ tim.​ Vallë, në ëndërr jam, apo në​ thellim-mendim!?!?​ ...

Read More »

KANË DITËT EMRIN, “VETËVENDOSJE” !

Isa Ferizaj /* Në nderim të 142 – vjetorit të L.SH.P./ Më merrni vesh, o moj shqiptari; Po ndodh ndër ne, çfarë s’bën vaki. Ende pa u tharë i yni gjak, i lirisë; Ra Kosova, nga sterkëmbësh i tradhtisë. – ...

Read More »

Sibela Alimovska, Shqiptarja që po lufton për Manastirin (video)

7 Qershor 2020 Manastir, Qershor 2020 – Pak shpresë dhe optimizëm lidhur me fatin e shqiptarisë në Manastir ka kthyer shoqata joqeveritare me emrin simbolik “22 nëntori”,shoqata udhëhiqet nga aktivistja e sektorit civil në këtë qytet, Sibela Alimovska..Për dallim prej ...

Read More »

Trathëtorëtë – Nga Naim Frashëri

Shokë, kemi ne mest tënë Shum’ armik’ e trathëtorë! Popo! mos u qoftë thënë! Veç që s’kanë gjë në dorë. Harruanë mëmëdhenë Dh’ e lanë kombinë tënë E një tjatërë na gjenë! Popo! mos u qofte thënë! Lanë zonjën e ...

Read More »

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, e ka pranuar se Kisha e Deçanit i takon trashëgimisë Shqiptare

January 1, 2020 Presidenti i Serbisë Aleksandar Vuçiq, ka folur për Ligjin për religjionet që u miratua në Mal të Zi. Por, duke folur për këtë, ai u pyet gjatë së dielës edhe për trashëgiminë kulturore e religjioze serbe në ...

Read More »

Fahri Musliu: Bekim Fehmiu kërkoi të luajë filmin e Skënderbeut, por roli iu refuzua për arsye ideologjike

  SHKUP – Publicisti dhe gazetari Fahri Musliu, miku i aktorit shqiptar që luajti në filmat e hapësirës së ish Jugosllavisë, Bekim Fehmiu, yllit të parë nga Evropa Juglindore në Hollywood gjatë Luftës së Ftohtë, pas promovimit të monografisë “Bekim ...

Read More »

Enver Dugolli: I burgosuri që ju dëgjua zëri deri në mëngjes, ishte Albin Kurti

28/05/2020 Zyrtari i Lëvizjes Vetëvendosje dhe Zëvendësministër i Mbrojtjes, ‎Enver Dugolli‎, ka reaguar pas deklaratave të presidentit të Kosovës, Hashim Thaçit dhe ish kryeministrit Ramush Haradinaj për kryeministrit në detyrë, Albin Kurtin. Dugolli ka ri publikuar një shkrim të tij ...

Read More »