Home / Opinion (page 9)

Opinion

Akademik Mehmeti:Dikur kundër arsimit shqip dhe Universitetit të Tetovës, po këta u bënë deputetë dhe ministra!

Qershor- 09, 2020   Akademik. Abdulla Mehmeti FAJI NUK ËSHTË GJITHMONË JETIM Këta fëmijë maqedonas të edukuar dhe indoktrinuar me urrejtje ndaj shqiptarëve, dikur ishin nxënës dhe studentë (kishte mes tyre edhe disa shqipfolës) të manipuluar nga partia e tyre ...

Read More »

Sot mund të flasim siç flet Kombi yn në Republikën e Kosovës.

Skender Jashari Edhe pse pak ditë na ndajnë nga përvjetori i Çlirimit të Kosovës (12 qershorit 1999) e që vetëm dhjetë vite më parë, qytetarët e Kosovës vlerësoheshin si populli më optimist në botë, e sot është plotësisht e kundërta. ...

Read More »

Kimete Berisha : Ramushi e bëri bjeshkë për 1000 teste të covidit, që Kosova i pranoi ‘dhuratë’ nga Serbia, e tash familja Haradinaj rri urtë në një qeveri që heq dorë të jetë e barabartë me Serbinë.

June 6, 2020 Shkruan Kimete Berisha ne facebook : 1. Tek pasi u zdrit, më zuri gjumi. Për me kriju kishe një atmosferë ‘klasike’, nën dritën e qiriut, deri në 5 e 30 e lexova Oshon (pak ja ndihmojsha qiriut ...

Read More »

Qeveria e turpit – Nga Ilir Gjini

  Facebook Twitter  LinkedIn Ilir Gjini – Toronto Nuk kanë kaluar veçse pak ditë që Kuvendi i Kosovës votoi në një kandar farmacie Qeverinë Hoti. Kjo, pasi vetëm me një votë u bë e mundur të arrihej maxhoranca.  Në historinë e shkurtër të ...

Read More »

Muhamet Elshani Legjitimiteti, çka asht ky?! Qeveria e Kosoves e votueme prej 61 deputeteve, e cila nuk e ka mbeshtetjen e se paku 50 deputeteve shqiptar’, nuk ka legjitimitet etnik/kombetar, sepse kjo Qeveri nuk e shprehe vullnetin e shumices shqiptare. ...

Read More »

PSE U HARRUA DHE U SHKELË REFERENDUMI I POPULLIT TË KOSOVËS PËR VETËVENDOSJE?!!!​ PSE U HARRUA DHE U TRADHËTUA BETIMI I UÇK-së HEROIKE?!!!​

Shkruan: Fadil Shyti “Nëse reaksioni i brendshëm dhe i jashtëm, të kanë përplasur këto 21 vite në gjunjë, zor është të ngritesh shpejt, o Dardani e Shqipërisë; mirëpo përkundër sulmeve dhe bllokadave të egra, Ty do të ngritesh, do të ...

Read More »

ARMEND MUJA VJEN ME NJË REAGIM TË FUQISHËM NDAJ HASHIM THAÇIT DHE AVDULLAH HOTI: NALUNI SE JENI BËRË HORË

06/06/2020 Analisti politik, Armend Muja, ka reaguar ndaj vendimit të fundit të qeverisë lidhur me reciprocitetin. Ai thotë se Qeveria Thaçi-Hoti kanë hequr vendimin për reciprocitetin gradual të mars 2020, dhe se kjo sipas tij është bërë me kërkesë dhe ...

Read More »

Babai i Glauk Konjufcës, ishte pjesë e UNIKOMB-it, partisë së profesor Ukshin Hotit

Reagimi i organeve pushtuese serbe ndaj veprimtarisë atdhetare të Shtabit Operativ Ishte krejtësisht normale, duke i kundruar zhvillimet në kontekstin e rrethanave të okupimit klasik, që Serbia të ishte në dijeni për veprimtarinë e UNIKOMB-it dhe të kreut të saj, ...

Read More »

Akademik Mehmeti:Për përrallat politike me tupan në Maqedoni!

June 07, 2020 Abdulla Mehmeti A ende duhet të tallen i hurit dhe i konopit me fatin e popullit shqiptar në Maqedoninë Veriore? PËR PËRRALLAT POLITIKE ME TUPAN (Mbi demagogjinë politike dhe fatin e nëpërkëmbur të popullit shqiptar në Maqedoninë ...

Read More »

Një dritë shkëndije po vjen nga rini heroike ne atdheun shqiptar!

Shkruan: Avdi Ibrahimi Krekosja nga njeriu euforik më duket sikur: ”plesht krenar”, si “gjeli kur kakarisë maje plehut”, i cili çirret, imponohet kinse, Zog shqiponje është! Kjo krekosje, çirrje, të sekletis ty atdhetar, sepse ti e kupton më së miri ...

Read More »