Home / Opinion (page 6)

Opinion

Rrëfen ish agjenti i SHIK-ut: Të gjitha veprimet kriminale të Hashim Thaçit që nuk i ka bërë Albin Kurti

13-05-2020 “Albin Kurti nuk vrau zëdhënësin e par të UÇK-së, as nuk vrau ministrin e mbrojtjes, nuk vrau as furnizuesit e armatimeve për UÇK-në, dëshmorët si Ilir Konushevcin, Sadri Ramqen e shumë dëshmor të tjerë që i zhduku Hashim Thaçi ...

Read More »

Akademik Mehmeti:Nga shkrimet e një politikani serb për krimet mbi shqiptarët

May 13, 2020 Abdulla Mehmeti Për reflektim: askush nuk ka të drejtë të luaj me fatin dhe të ardhmen e kombit shqiptar Pse elitat politike dhe intelektuale të shqiptarëve gjithmonë duhet të jenë më internacionalistë, kozmopolitë, globalistë dhe integristë, se ...

Read More »

“Kurti nuk është i kalibrit të udhëheqësve të luftës, zoti i marroftë që e vodhën deri në palcë vendin”

Profesori universitar Enver Hasani, e ka vlerësuar kryeministrin në detyrë Albin Kurtin, si politikan me duar të pastra. Por, Hasani ka thënë se diskursi i Kurtit nuk është liberal dhe nuk duhet të bëhen iluzione nëpërmjet librave për funksionimin e ...

Read More »

Politikanët e kaosit “kosovar” sipas pikëvështrimit të Benjamin Franklinit

May 12, 2020 Kadrush Radogoshi (Version i shkurtuar) Mendjet e mëdha njerëzore nuk janë dëshmuar vetëm në situatat dramatike, kur është dashur të zgjidhin në mënyrën më të mirë çështje të ndërlikuara për shtetet e tyre apo njerëzimin në tërësi, ...

Read More »

Në negociatat me Serbinë rreziku kryesor për Kosovën e ka emrin Hashim Thaçi

Xhafer Shatri Historikisht, çdo luftë përfundon në një tavolinë. Poashtu historikisht, çdo komb në bisedimet luftëpërmbyllëse mbështetë delegacionin e tij dhe beson në të. Në Kosovë ka ndodhur dhe po ndodhë e kundërta. As 10% të shqiptarëve të Kosovës nuk ...

Read More »

Pas një muaj e gjysmë nga shkarkimi i Kurtit, zbulohen “arsyet” pse LDK e rrëzoi Qeverinë

Publicisti Adem Bytyçi‎, ka treguar njërën ndër arsyet se pse Lidhja Demokratike e Kosovës e ka rrëzuar Qeverinë e udhëhequr nga Albin Kurti. Ai në një postim në Facebook, ka shkruar se shkarkimi i Kurtit nuk është bërë për ato ...

Read More »

UKSHIN HOTI NUK I PËRKET HARRESËS!

Sheradin Berisha Java e Ukshin Hotit, 11 – 16 Maj 2020 Pashtriku, 11. 05. 2020: Më 16 maj, bëhen 21 vjet nga zhdukja pa gjurmë e intelektualit, politikanit dhe filozofit tonë të shquar, Ukshin Hoti. Lidershipi politikë e institucional i ...

Read More »

“Eksperimenti” i çifutit Ben David, nuk “ndez” me shqiptarët

SHKRUAR NGA GJON BRUÇI 11 MAJ 2020 Për të përcjellë orët dhe ditët e vështira të “arrestit shtëpiak”, që na “dhuroi” korona-virusi, vendosa të rikthehem edhe një herë në “mikun” e dikurshëm të librit. Në përshtatje me moshën time të ...

Read More »

Në dy përvjetorët e “bashkimi i kombeve të Evropës”

        Afrim Morina Sot shtatëdhjetepesë vite merret dita e ngadhënjimit mbi fashizmin, dhe festohet! Po sot mbushen shtatëdhjetë vjet kur Robert Shuman, Minister i Jashtëm i Francës deklaroi shumë qartë dhe hapur se “bashkimi i kombeve të ...

Read More »

Nuk mundë të ketë marrëveshje me Serbinë pa i pranuar krimet dhe kompensuar dëmet e luftës

  Hajrullah Tërnava 11 maj 2020 Vjosa Osmani ne zgjedhjet e fundit ishte e nominuar për Kryeministresh nga ana e LDK-së, nëse i fitojnë zgjedhjet, dhe qëndrimi i kësaj partie ishte qe nëse i fitojnë zgjedhjet, e vetmja parti me ...

Read More »