Home / Opinion (page 5)

Opinion

Dy çirak të Beogradit akuzojnë njëri tjetrin për tradhti!!

Genta Petro Kaloçi   Ngjarjet kur arrijnë një pikë vlimi marrin një kthesë interesante. Sa herë që diçka ndodh në arenën ndërkombëtare për çështjen e Kosovës, shqiptarizmit në rajon, atëherë Prishtina dhe Tirana akuzojnë në këto dy dekada njëri tjetrin ...

Read More »

PERSE DESHTOI PRESIDENTI DONALD TRAMP?

Dilaver Goxhaj 19 Dhjetor 2020 (Sipas një bisede në mesenxher me një mik në SHBA) Në mbyllje të ketij viti, të gjitha të dhënat janë që SHBA do të kenë një president të ri në Shtëpinë e Bardhë. Edhe kolegjet zgjedhore ...

Read More »

Merkel, Putinit: Përgjegjësit caristë për copëzimin e shqiptarëve

29 Tetor, 2020 Thanas L. Gjika Para disa ditësh Zonja Merkel deklaroi botërisht se Europa i ka një borxh shtetit shqiptar të cilin e krijoi të cunguar. Ky është i vetmi shtet në Europë që rrethohet nga të gjitha anët ...

Read More »

Blerim Gashi ngren padi ndaj analistit Valon Syla për qasjen e tij ndaj mërgimtarëve

 Valon Syla /Zagari i serbis kunder mërgatës shqiptare/. Blerim Gashi te nderuar bashkatedhetar kudo qe jetoni dhe veproni, pas perhapjes se urrejtjes dhe ofendimeve te vazhdueshme qe per vite me rradhe ben kunder Diaspores Shqiptare i vetquajturi Analist, Valon Syla, ...

Read More »

ERDHI, PA, THA DHE IKU!

Pritja e ftohtë dhe Inati i Edvinit me presidenten në detyrë të Kosovës Vjosa Osmani, doli në pah kur ajo kërkoi që të miratohet një rezolutë për gjenocidin serb gjatë luftës në Kosovë. Kjo kërkesë e natyrshme dhe e vonuar ...

Read More »

Hashim Thaçi dhe Isa Mustafa përgjegjësit kryesor për krizën presidenciale, e bllokuan qëllimisht ligjin për zgjedhjen e presidentit me votë nga qytetarët

  18 dhjetor 2020 Shkruan: Gani Qarri     Sado që marrëveshja e nënshkruar aso kohe nga Hashim Thaçi, Isa Mustafa dhe Behxhet Pacolli pati rezultuar me finalizimin e ligjit për zgjedhje të drejtpërdrejtë të presidentit të shtetit dhe amendamentin e ...

Read More »

Akademik Rexhep Qosja e meriton çmimin nobel për punën shkencore letrare

Shkruan; Avdi Ibrahimi Nga të rejat shkencore në prozë, histori e letërsisë dhe kritikë letrare, nga Akedemiku ynë i shquar, nga rilindasi i shquar i kohës sonë kombëtare, të tradicionalës dhe modernës Rexhep Qosja kam mësuar shumë, për mua është ...

Read More »

Protestat për Klodian Rashën/ Albin Kurti: Shqipëria duhet të kapërcejë pengesat e vjetra

 15, 12,  2020 Kreu i Lëvizjes Vetëvendosje në Kosovë, Albin Kurti reagoi për protestat e mbajtura në Shqipëri për Klodian Rashën.   Teksa shprehu ngushëllime për familjarët e të riut, Kurti tha se protestat po zhvillohen sepse qytetarët janë të ...

Read More »

Jo, dhe nje “JO” e madhe, barrierave dhe hendeqeve Kosove-Shqiperi!

Shkruar nga; Luan Baci USA 16 Dhjetor 2020 Vrasja e te riut fatkeq shqiptar ne Tirane, ka ngritur ne kembe ne menyra te ndryshme mijera shqiptare pamvaresisht ku punojne dhe jetojne. Disa protestojne neper rruget e qyteteve te Shqiperise, ca te ...

Read More »

SALI BERISHA DHE LLUMI TJETËR I SHOQËRISË, NUK MUND T’I MBROJNË DOT AS HERONJTË E AS VIKTIMAT.

  YLLI MEÇE 15.12.2020 Dhe maskarada e maskarenjve ende vazhdon. Ata me lot krokodili qajnë dhe ulërijnë më shumë se ata që kanë “kobën” brenda në shtëpinë e tyre. Unë me këtë rast, duke i shprehur ngushëllimet e mia për ...

Read More »