Home / Opinion (page 5)

Opinion

Xhelal Zejneli ARISTOTELI – “POETIKA” Aristoteli (384-322 para K.) Është filozof grek më i gjithanshëm dhe teoricien i letërsisë i periudhës antike. Një nga figurat më të mëdha të të gjitha kohëve. Lindi në Stragirë, qytet në bregdetin trak të ...

Read More »

Xhelal Zejneli HOMERI – “ODISEA” Sikundër “Iliada”, edhe “Odisea” fillon me një figurë retorike, me një apostrofë. Në të dyja poemat, poeti thërret hyjneshën, muzën për t’i dhënë frymëzim të këndoj në të parën, mërinë e Akilit, ndërsa në të ...

Read More »

Serwer: Kosova duhet të jetë e gatshme të largohet nga një marrëveshje e keqe, edhe nëse ajo mbështetet nga SHBA-ja

Foto: Driton Paçarada / Koha-Huazuar nga Koha ditore. Kosova duhet të jetë e gatshme të largohet nga një marrëveshje e keqe, madje edhe nëse ajo mbështetet nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës, ka thënë eksperti për çështjen e Ballkanit, Daniel ...

Read More »

Zhvillimet politike e ushtarake në Kosovë, janar – maj 1998, LPK- UÇK dhe qëndrimi i LDK-së!

Mr. sc. Metush Zenuni   Janari i vitit 1998, solli me vete kumtin e fundit të paqes së rrejshme në Kosovë. Qasja e bashkësisë ndërkombëtare ndaj zgjidhjes së çështjes së Kosovës, ndërtohej mbi qëndrimin e njohur siç ishte mospranimi i ...

Read More »

TË VETËDËNUARIT E “KOMBIT “KOSOVARË” NUK PO DENJOJNË LIRINË TA THELLOJNË AS TA ZGJEROJNË VALLË NUK PO DINË  APO NUK PO GUXOJNË?!​

Shkruan: Fadil Shyti Shpirtëra të mjerë anemikë, mendje-shtypurit tragjikomikë?!  “Shqiptarë dhe shqiptare”,-politikanë dhe analistë politikë trutharë, politikane dhe analiste politike truthare, mbetën me trutë e ndryshkura,-siç ishin në kohërat e errëta të robërisë,-zuzarë dhe zuzare)​. (Mendime të thelluara)​ Dikur jugosllaviqët ...

Read More »

KRIJIMET LETRARE TË ARBËRESHËVE

  EMIGRIMI I ARBËRESHËVE NË ITALI Ngulimet masive të shqiptarëve në Itali filluan me pushtimin e Ballkanit nga Turqia. Ky eksod u shtua pas vdekjes së Skënderbeut (1468). Në vitet 1468-1478 valë refugjatësh braktisën Shqipërinë jugore, kaluan detin për t’u ...

Read More »

Jo çdo pritë të vret!

     Dilaver Goxhaj Një ditë para nisjes për në Konferencën e Sigurisë në Mynih, datë 13 shkurt 2020, Kryeministri Albin Kurti i dërgpn ftesë Presidentit Hashim Thaçi për mundësinë e një konsulte rreth unifikimit të qëndrimit që duhej të ...

Read More »

Qëndrim i Kryeministrit Albin Kurti në mbledhejen e Minyhit!

    Nga Dilaver Goxhaj Tiranë, 15 02 2020 I dërguari special i Presidentit amerikan, Donald Trump, Richard Grenell, shpalli sot arritjen e disa marrëveshjeve të reja mes Serbisë dhe Kosovës. Sipas tij këto u bënë të mundura falë direktivave të ...

Read More »

PJESË NGA GRAMATIKA E GJUHËS SHQIPE

 Ahkruan; Xhelal Zejneli Tetovë 09  – 02 – 2020 GJUHA – Shkenca që merret me studimin e gjuhës quhet gjuhësi (linguistikë). Degë të gjuhësisë janë: fonetika, leksikologjia dhe gramatika. Fonetika i studion tingujt e gjuhës. Leksikologjia merret me studimin e ...

Read More »