Home / Opinion (page 30)

Opinion

Mini Shengeni ose Serbia Madhe !..nukë eshtë marrëveshje historike por mallkimi Historik !!

Sylejman Morina Populli mikë Hebre edhe pas kerkim falje dhe pagimi demit nga populli gjerman, nuk kan ende marrveshje normale me shtetin Gjerman!.. Sepse jan 6 milion Hebre te pa fajshem qe u masakruan sistematikisht nga ushtria naziste!.. Ndersa 2 ...

Read More »

    Kahjet e zhvillimit të “Minierës së Re” të Qymyrit 

     Sylejman Keasniqi   Më 07.09.2020 Prishtinë                                                                                   / Punëtor  mbi 40 vjet në Divizionin e Qymyrit të KEK-ut /           Kjo “Letër e hapur”  iu drejtohet disa emrave të kabinetit qeveritar si: kryeministrit z. Abdullah Hoti,  zv. Kryeministrave Albulena Halimi dhe Besnik Tahiri si dhe ministrit të Zhvillimit Ekonomik  Blerim Kuçi dhe Ud. i KEK-ut Luigj Imeri është botuar në gazetën “Radiokosovaelirë” më 27.08.2020.            Me këtë “Letër të hapur”  z.Izet Ibrahim, kërkon nga qeveria aktuale që të ndryshohet  kahja e zhvillimit të “Minierës së Re” të qymyrit. Z. Izet Ibrahimi në letër është nënshkruar si ish-kryesues i Grupit Teknik për zhvillimin e “Minierës së Re”, por nuk ka lënë të kuptohet se pas kësaj letre qëndron i tërë Grupi apo kjo është vetëm ide dhe mendim i ti personal.            ...

Read More »

Propaganda e verdhë!

    Afrim Morina             Për lexuesit, duhet sqaruar, se çka është propaganda e verdhë. Propaganda e verdhë, është pjesë e propagandës, e cila ka një armatë të tërë gazetarësh, prapa të cilëve qëndron politika dhe është busollë e saj. Kjo ...

Read More »

Kush i vrau Heroit?!

Metë Dura Kush i vrau atdhetarët: Fazli Greiçevci, Ali Sokoli, Ali Hadri, Jusuf Gërvalla, Kadri Zeka, Bardhosh Gervalla, Rexhep Mala, Nuhi Berisha, Bajram Bahtiri, Afrim Zhitia, Fahri Fazliu, Afrim Abazi, Zija Shemsiu, Arif Seferi, Xhemajli Berisha, Ilir Konushevci, Abedin Rexha, ...

Read More »

Profesori i Universitetit të Kosovës, Gani Mehmetaj, e paska quajtur nënkryetarin e LDK-së dhe kryetarin e komunës së Gillanit, Lutfi Hazirin, ndryshe i njohur si haxhi Luta, gjysmë analfabetë dhe matrapaz.

Rifat Buzuku Në syret e paska nxjerrë me nënkryetarin tjetër të LDK-së, Dullë Hotin e Rahovecit, që i bie se dy gjysmëanalfabetë e nxjerrin një analfabetë të plotë. Me futë edhe atë bosin plak në mesin e këtyre dyve, dalin ...

Read More »

Ndarja e madhe po përgatitet në LDK, më serioze se në kohën e Nexhat Dacit

Hajrullah Tërnava 10 shtator 2020 Shkruan: Hajrullah Tërnava “LDK i ka bërë shumë dëme vetes duke i shërbye partisë e cila i ka sjellëdëme të mëdha në të kaluarën, PDK-së, sikur që ishte këmbëngulësia për ta përkrahur atë për President të ...

Read More »

DR.SADRI RAMABAJA: KUR FASHISTËT TALLEN ME THYMOS’in DHE REPUBLIKËN

Sadri Ramabaja Prishtinë, 10 shtator 2020: Dy ngjarje me konsekuenca të parashikueshme të vitit 2016 tronditën Demokracinë liberale si sistem politik dhe përgjithësisht rendin ndërkombëtar: 1) Ardhja në krye të SHBA-ve e Donald Trump-it dhe 2) Rezultati i referendumit për ...

Read More »

Qysh quhet bre Enverist dikush qe kerkon bashkim?!

 Shkruar nga; Luan Baci USA-SHBA 10 Shtator 2020      Njeri nga miqte e mi ne f.b. ka vendosur nje shenim tip pllakate shume interesante, ku ai shkruan:       “Qysh quhet bre Enverist njeri pse ka kerku ribashkimin e tokave shqiptare. E te paret tane qe kane luftuar per bashkim perpara se te linde Enveri, si duhet te quhen?”   Vertete ESHTE PYETJE teper terheqese!        Pergjigja ime eshte per te paret tane, qe luftuan per atdhe e per bashkim, para se te linde Enveri, ose gjate kohes qe Enveri ishte akoma femije dhe jashte politikes, eshte se duhen te quhen “para-enveriste”, e meqe kane ne emrimin e tyre brenda dhe emerin e Enverit, “duhen luftuar” si armiq, ndersa bashkepunetoret e armiqve, tradhetare te popullit, “duhet te ju ngrejme monumente e ti respektojme”, sepse ata vjedhin popullin dhe atdheun dhe bile e shesin ate.      Nuk eshte cudi, qe dikush te beje nje pyetj me te habiteshme: “Po Enveri a ishte Enverist?!” Dhe ne se nuk ka qene aq sa duhet Enveri vete Enverist, duhet te themi, c’fare te themi:”Ah more Enver, c’na bere qe nuk ishe edhe ce akoma me shume Enverist!”       Ka kush qe habitet kur them se “duhet ti luftojme te gjithe”?! Pse a nuk po behet ne mode qe po shkojme ne baltosjen e kujtdo, deri tek Nene Tereza, Pjeter Bogdani, Idriz Seferi e tek kushdo, deri tek Skenderbeu?! “Liria e fjales” i jep te drejte cdo llumi te godase krejte historine tone kombetare, per te na zhveshur dhe lene pa histori, pa dinjitet kombetar, per te na zhdukur si komb!   

Read More »

KADRI VESELI: “ME HAJNA DHE RRENCA NUK KA SHTET!”

Afrim Caka Ne kemi mbjellur korrupsin e po korrim dhunë. Frika ime është se ky llumë i dalë në sipërfaqe do të kthehet në modele shoqërore. Vendi u pushtua nga hajdutëria dhe shumë qeveri u formuan në të. I nderuari ...

Read More »

  Eshte e vertete se me 200 petrita filloi historia e kombit shqiptare te vuajtur ne shekuj Por duhet theksuar se ishte Enver Hoxha burri me i madh shteti ,qe ka nxjerre kombi shqiptare; Qe nuk ban ma nena;

Shpresa Bajraktari Ruci Qe coi peshe 200 petrita komuniste . Krijoi PKSh si e vetmja force politike e popullit shqiptare; Ishte Enver Hoxha komandanti i Ushtrise Antifashiste Nac-Cl , qe ne krye te PKSh coi dhe mobilizoi popullin shqiptare ,pa ...

Read More »