Home / Opinion (page 3)

Opinion

Gani Krasniqi simbol i bashkimit kombtar.

 Blerim Metaj Gani Krasniqi, ky veprimtar dhe luftëtar i pathyeshëm dhe i palodhshëm i luftës për çlirim e bashkim kombëtar, ish i burgosur politik dhe njëri nga figurat më të rëndësishme të luftës së udhëhequr nga UÇK-ja, nuk din lodhje ...

Read More »

Vetëvendosje po trazon shpirtin e tugjarëve!

Shkruan: Avdi Ibrahimi Asnjë parti politike që ka keqë qeverisur në Republikën Shqiptare të Kosovës, por as të dorëhequrit që përfituan nga Lëvizja Vetëvendosje, s’mundën me ja vra shpresën popullit që beson në Vetëvendosje, Lëvizja vazhdon në rritjen e saj ...

Read More »

DR.ABDULLA MEHMETI: DIALOGU I IMPONUAR MES KOSOVËS DHE SERBISË

Tetovë, 26 shtator 2019: Dialogu i imponuar dhe komplikuar pa të drejtë mes dy shteteve të pavarura dhe sovrane, të Kosovës dhe atij të Serbisë, duhet të përfundojë sa më parë me njohjen reciproke dhe pa kushte mes këtyre dy ...

Read More »

DILAVER GOXHAJ: NJË RREZE DIELLI PËR GANI KRASNIQIN, KËTË HERO TË HESHTUR!

Tiranë, 26 shtator 2019: Duke vërejtur këto ditë rasësisht listat e kandidatëve për deputetë të gjithë forcave politike në Kosovë, midis shumë të njohurve prej meje, pashë edhe emrin e Gani Krasniqit. Emri i Ganiut nuk është i panjohur nga ...

Read More »

Pesha e dhembjes/ – Bijve të mi, që bumbën jetën në rrethana të errëta: Arbënori më 2014 dhe Astritit më 2016

Shtator 20, 2019 Poezi nga Avni Dehari (Bijve të mi, që bumbën jetën në rrethana të errëta: Arbënori më 2014 dhe Astritit më 2016) Atdheu dhe alfabeti Kurorë nderi vunë shkronjën A. Për hapat drejt agimeve të purpurta, A-ja brerore ...

Read More »

Sot është 16 shtator dhe përkujtojmë me nderim dhe respekt konferencën e Pezës.

Shkruan: Iliriana Koleka Lavdi e përjetshme heronjve tanë, partizanëve trima të Pezës heroike dhe udhëheqësit të tyre babë Myslymit! Lavdi mbi të gjitha komandantit legjendar të ushtrisë n-ç Enver Hoxhës, se pa të s’do të kishte as Konferencë Peze e ...

Read More »

LISTAT GRI TË DEPUTETËVE* NË PARLAMENTET E KONTROLLUAR NGA SHËRBIMET SEKRETE

Në prag të zgjedhjeve parlamentare të 6 tetorit në Kosovë Abdulla Mehmeti Listat gri janë lista joformale, të padukshme, të shërbimeve sekrete zakonisht përgatiten shumë më herët se listat e partive politike, të cilat marrin pjesë në zgjedhje (sidomos në ...

Read More »

Kryetarit të Misionit të Republikës Çeke në Kosovë, Shkëlqesisë së Tij, Pavel Bilek,

    Shumë i nderuar Shkëlqesia Juaj, Më 10 shtator 2019, Presidenti i Republikës Çeke Millosh Zeman ishte për një vizitë në Beograd. Me këtë rast, ai dha një deklaratë shqetësuese për Kosovën se Çekia do ta rishikojë opsionin e ...

Read More »

Analizë/ Arben Gashi (LDK): “Pse Kosova nuk blen armatim? Pse? Sepse preken balancat e sigurisë botërore”.

Shtator 13, 2019 Elvis Hoxha Mbrëmë, në debatin në Rubikon, Arben Gashi na përndriti me dy fraza të një madhështie të paparë. Po i ripërsërisim më poshtë. Fraza të tilla nuk duhet të harrohen sepse tregojnë lartësitë e cekëta ku ...

Read More »

Enver Hoxha nuk i njohu kufijtë e Konferencës së Londres (1913).

Nga Muharrem Xhafa  Shtator 2, 2019 Enver Hoxha nuk i njohu kufijtë e Konferencës së Londres (1913). Nê medjat e Shqipërisë, të Kosovës, edhe të botës, po flitet e shkruhet për shkembim a ndryshim a korrigjim kufijsh midis Serbisë e ...

Read More »