Home / Opinion (page 11)

Opinion

Krisja e mitit amerikan mes shqiptarëve

Rastësitë nuk janë gjithmonë të pafajshme. Në të njëjtën ditë që diplomatët e lartë amerikanë kanë përshëndetur rrëzimin e një qeverie të dalë nga zgjedhjet dhe zëvendësimin e saj në Prishtinë, nga një kabinet laraman kulisash, po të njëjtën, ambasadorja ...

Read More »

A është atdheu edhe i imi?!

Avdi Ibrahimi Shkruan: Avdi Ibrahimi Sipas mitologjisë antike një episod i “trimërive” të Tezeut, hero, na tregon për hanxhiun Prokusti, i cili i detyronte të gjithë kalimtarët të shtriheshin në një shtrat të shkurtër apo të gjatë, e kundërta e ...

Read More »

Sot në Kosovë u votua qeveria e kapitulimit!

June 03, 2020   Sot me 61 vota, përfshirë edhe ato të Listës Serbe, nga të cilat do varet çdo vendim e ligj, se a do jetë në interes të Republikës së Kosovës, shtetndëtimit të saj dhe rezultatit të dialogut ...

Read More »

Amerika raciste e “Ku-Klus-Klanit”… në dorë të Trumpit

SHKRUAR NGA YLLI MEÇE 4 QERSHOR 2020 Dhe nuk është thjesht një deklaratë emocionale, sikurse mund të ishte për një ngjarje të rastit. Absolutisht që jo! Është një konfirmim i vazhdimësisë së politikës agresive e raciste të SHBA në drejtim ...

Read More »

Bahqe për Dullën dhe terminale për Isën edhe në Serbi

NGA GANI QARRI MË 2 QERSHOR 2020  Avdullah Hoti dhe Isa Mustafa   Përndryshe zhvillimet më të reja, e bëjnë të pamundur të kuptohet fakti se si Isa Mustafa katapulton njeriun më të pavotuar në postin e kryeministrit të vendit, ndërsa ...

Read More »

Mallkon i zhgënjyer luftëtari i UÇK-së, Oseku: “Nuk kam besu kurrë që ish-UÇK bëhen me filiale të Beogradit”

June 4, 2020 Humanisti, atdhetari dhe luftëtari pjesëmarrës në dy luftëra për clirim nga okupatori serb, Frashër Oseku, shkruan në facebook me plot zhgënjim rreth situatës së formimit të Qeverisë së Kosovës me elemente të politikës serbe, shkruan MekuliPress.com Lexoni ...

Read More »

“Frankfurter Allgemeine Zeitung”: Kjo është qeveria e Grenellit për një pazar të shpejtë

June 3, 2020 Gazeta konservatore gjermane shkruan në numrin e së enjtes se sipas një ankete qeveria Kurti në qeverisjen e saj të shkurtër kishte përkrahje rekorde nga qytetarët. Në rast të zgjedhjeve Vetëvendosje do të ishte dukshëm më e ...

Read More »

Shala: Presidenti dhe Ramush Haradinaj më bindën që ta votoj këtë qeveri

June 3, 2020 Deputeti i Nismës Socialdemokrate, Haxhi Shala, i cili ishte në mëdyshje për votimin e qeverisë Hoti, ka thënë se presidenti Hashim Thaçi dhe ish-kryeministri, Ramush Haradinaj, e kanë bindur atë për të votuar pro qeverisë së re. ...

Read More »

DANIEL SERWER : QEVERIA E RE E KOSOVËS ËSHTË FATKEQE

03/06/2020   Një koalicion shumëpartiak me një shumicë të ngushtë i udhëhequr nga partia që doli e dyta në zgjedhje do të hasë në vështirësi gjatë përballjes me pasojat ekonomike të shkaktuara nga pandemia e COVID-19 si dhe me rifillimin ...

Read More »

ŠIPTARI KUNDREJT SHQIPTARËVE!

Fatmir Brajshori-Tushi E çmojë shumë gojëtarinë ( oratorinë) edhe pse isha dhe jam i dashuruar me romanin. Përrallat na bëjnë të marrim me mend ca gjëra si të mundshme megjithëse ato nuk ndryshojnë; mbesin dhe tregohen njëjtë ashtu siç ishin ...

Read More »