Home / Opinion

Opinion

ALBIN KURTI INTELEKTUAL I JASHTËZAKONSHËM!

  14 Nëntor 2019 Shkruan/Mr.Arflet Selmani Albin Kurti është i jashtëzakonshëm si intelektual. Por edhe përballja dhe sfidat e tij me problemet e krijuara për kaq vite në Rep.e Kosovës, do të jenë të jashtëzakonshme.! Do të bëhet gjithçka, do ...

Read More »

SISTEMI PARTIAK

  Arflet Selmani 22 Tetor 2019 Në botë ekzistojnë sipas disa autorëve, dy, ndërsa sipas disa të tjerëve, tri lloje të sistemeve partiake. Ndërsa Hejvudi përmend katër lloje të sistemeve partiake: 1.Sistemet njëpartiake 2.Sistemet dypartiake 3.Sistemet partiake sunduese dhe 4.Sistemet ...

Read More »

Kur shumica e shqiptarëve do të mendojnë, punojmë dhe veprojmë shqip, Shqipëria do të jetë e bërë.

18, 11. 2019-Tetovë Shqiptarët kudo që jetojnë, në shtetet e veta kombëtare, në trojet etnike në shtetet fqinje, apo në shtetet tjera dhe në mërgatë, para se të mendojnë për bashkimin e tyre fizik duhet të krijojnë koncept të qartë ...

Read More »

Kur aktorët e dështuar të pushtetit të derisotëm aktrojnë opozitë politike shqiptare në Maqedoni

16/11/2019- Tetovë Shkruan: Abdulla Mehmeti Partitë politike të shqiptarëve që aktualisht janë në pushtet dhe liderët e tyre që kanë qenë bartës të funksioneve të larta në pushtetet e mëparshëm nuk mund të aktrojnë opozitë politike kundër pushtetit të sotëm ...

Read More »

FAKTORI POLITIK SHQIPTAR NË MAQEDONI DHE ZGJEDHJET E PRILLIT

Xhelal Zejneli 09 Nëntor 2019 Për zgjedhjet parlamentare të parakohshme në Maqedoni kanë mbetur edhe rreth pesë muaj. Me fillimin e pluralizmit politik në vitin 1991, Maqedonia hyri në atë që quhet periudhë e tranzicionit. Që atëherë, kanë kaluar pothuajse ...

Read More »

FAKTORI POLITIK SHQIPTAR NË MAQEDONI DHE ZGJEDHJET E PRILLIT

  Për zgjedhjet parlamentare të parakohshme në Maqedoni kanë mbetur edhe rreth pesë muaj. Me fillimin e pluralizmit politik në vitin 1991, Maqedonia hyri në atë që quhet periudhë e tranzicionit. Që atëherë, kanë kaluar pothuajse tri dekada. Maqedonia ndërkaq, ...

Read More »

“Çartet” Rexhep Qosja, e nxjerr “marrëveshjen” Rugova -Millutinoviq të kohës së bombardimeve

Në një shkrim të para pak ditëve, Rexhep Qosja e kishte krahashuar ish-presidentin Ibrahim Rugova me shkrimtarin austriak Peter Handke, pasi sipas Qosjes të dy kanë kërkuar ndaljen e bombardimeve të NATO-s ndaj Serbisë Ndërsa sot ka vazhduar sulmet ndaj ...

Read More »

Heroizmi i rënies së Afrimit dhe Fahriut, frymëzim për brezat liridashës

01/11/2019 20:54 Shkruan: Demir Reshiti Krisma e pushkëve të Afrimit dhe Fahriut theri kupën e qiellit mbi Prishtinë dhe kjo jehonë u ndje edhe më larg, gjer atje ku jeton shqiptari. Ai gjak që u derdh e iu bashkua lumit ...

Read More »

Bardhyl Mahmuti: Raporti zviceran për rastin “Astrit Dehari” është mbajtur i fshehur 4 muaj nga Prokuroria

31 Tetor 2019 Veprimtari i njohur shqiptar, dikur përfaqësues politik i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Bardhyl Mahmuti, i ka shkruar një letër kryeprokurorit të Shtetit, Aleksandër Lumezi, rreth raportit zviceran për rastin e vdekjes së aktivistit të Lëvizjes Vetëvendosje, Astrit ...

Read More »

NDRYSHIMET E MËDHA NUK VIJNË ME PJATA FLUTURUESE

Abdulla Mehmeti Ne shqiptarët jemi popull tepër euforikë dhe rrëmbehemi lehtë pas fitoreve të vogla. Në mungesë të rezultateve të mëdha ngushëllohemi edhe me rezultate të vogla. Fitoren e opozitës në zgjedhjet e fundit parlamentare në Kosovës, të udhëhequr nga ...

Read More »