Home / Lajme (page 6)

Lajme

Kaloi në pavdekësi, në moshën 90 vjeçare, shkrimtari dhe atëmëmëdhetari, Rexhep Dervish Hoxha

Sejdi Veseli 12/07/2019 Siç mësohet, sot me 12 korrik 2019, pas një sëmurje të rëndë dhe të shkurtë ndërroi jetë mësuesi i popullit, poeti dhe shkrimtari patriot, prof. 90 vjeçar, Rexhep Hoxha. Profesori u varros sot në ora 17.00 në ...

Read More »

Muhamedi: Bombat, me rëndësi për rastin “Monstra”, “Lagja e Trimave” dhe “Harun Aliu”

7 -Korrik- 2019 Analisiti Nijazi Muhamedi në një deklaratë për Alsat, tha se bisedat e publikuara nuk cenojnë privatësinë pasi bëhet fjalë për bisedë mes funksionarëve. Muhamedi madje thotë se edhe vlerësimi i Komisionit të Venecias për “bombat” e atëhershme ...

Read More »

Eliot Engel godet Thaçin, SHBA nuk e mbështet ndarjen e Kosovës

Korrik- 6, 2019   Javën që po lëmë në Kosovë ka qëndruar kongresmeni amerikan, Eliot Engel, njëherësh kryetar i Komisionit për Marrëdhënie me Jashtë i Dhomës së Përfaqësuesve. Ai ka marrë pjesë në manifestimet me rastin e ditës së pavarësisë së ...

Read More »

“Shqipërinë po tentojnë ta djegin armiqtë para syve tanë”

Qershor- 19, 2019   Abdulla MEMETI Grekët e shtyjnë (detyrojnë) kreun e PS-së në zgjedhje njëpartiake, të paligjshme, jokushtetuese; serbët i shtyjnë (detyrojnë, shantazhojnë dhe kërcënojnë) krerët e PD-së dhe aleatët e saj t’i intensifikojnë dhe radikalizojnë protestat e dhunshme*; ...

Read More »

Largohet nga drejtësia gjyqtari që shpëtoi Bashën nga burgu duke i njohur “raportin”

11/07/2019 Ka shkuar në katër numri i ish-anëtarëve të Gjykatës së Lartë, të cilët ka vendosur të braktisin sistemin e drejtësisë, duke evituar kalimin në skanerin e trefishtë të Vetingut, për ligjshmërinë e pasurive, pastërtinë e figurës dhe aftësitë profesionale. ...

Read More »

Shqiptarët në Maqedoni asnjëherë nuk kanë pasur dhe mjerisht nuk kanë as sot lider të vërtetë politik!

Maqedoni Opinione   02/07/2019   LIDERËT DHE GJELAT E MËNGJESEVE TË ZYMTË Shkruan, Abdulla Mehmeti Shqiptarët në Maqedoni kanë qenë popull me shumë fat gjatë periudhës tridhjetëvjeçare të tranzicionit, vetëm për faktin se kanë promovuar mbi 23 liderë të partive politike deri më ...

Read More »

A ËSHTË “DEMOKRATIKE” DEMOKRACIA EUROATLLANTIKE?

Në 365 ditë, nga mëngjesi gjer në darkë për rreth tri dekada, intelektualët, analistët, politologet, politikanët dhe pushtetarët tanë, nuk kanë reshtur së deklaruari, se demokracia europiane, ku ne duam të zhytemi është demokraci e vërtetë, ndërsa demokracia amerikane, është ...

Read More »

Rama: Përgjimet, skenar i përgatitur, janë enveristë fanatikë

  June 20, 2019 12:53   Komenti Jo more “Kryeministër”, o përdhosësi i pa skrupull i verdiktit të votës së shumicës elektorale shqiptare. Ti po akuzon së koti, se kinse “Përgjimet” qenkan “skenar i përgatitur, nga “enveristë fanatikë”. O i ...

Read More »