Home / Lajme (page 57)

Lajme

POEMA “PUSHKA AMANET”

    HYDAJET HYSENI “PUSHKA AMANET” (POEMË) Mars,1989 Një poemë,e cila është shkruar në burgjet fashiste të Jugosllavisë,kur autori i saj Hydajet Hyseni,i dënuar me 15 vjet burg,sepse donte lirinë e kombit,mbetët ndër poemat më të çmuara të letërsisë sonë ...

Read More »

Poezia e HYDAJET HYSENI

HYDAJET HYSENI PUSHKA AMANET Atë vit kishte marrë Dimër i vështirë Nën borë e acar Gjithçka kishte ngrirë. Netëve të gjata Fshati në errësirë S´jepte shenja jete Dukej shkretëtirë. Në fshat heshtje varri, Asgjë s´ndihej gjallë, Veç zërit të ndonjë ...

Read More »

Vetëvendosje! vazhdon të provokoj!

Është Vetëvendosje!, ajo që ka shkaktuar dridhjen e tokës në mes të kufirit Maqedoni – Kosovë – Serbi. Është mu kjo lëvizje politike, që për me shumë se 1 vit, po e destabilizon kufirin me Malin e zi. Tanimë kjo ...

Read More »

LEKA I MADH: PELLAZG-ILIR-SHQIPTAR

Aristidh Kola: ”Askush nuk na ka faj, se vetë i kemi verbuar sytë tanë, me duart tona’!” Leka i Madh ka folur Shqip dhe duhet të kuptohet si Shqiptar, edhe pse në atë kohë nuk kishte etni shqiptare, por kishte ...

Read More »

Riorganizimi i Veteraneve/anëve të UÇK-së

Shumë të respektuara Veterane dhe të respektuar Veteranë të tri luftërave të shenjta çlirimtare të UÇK-së! Ju Veterane dhe Veteranë jeni të shenjtëruarit e të Madhërishmit ZOT! Ju dua, sa veten! Ju Veterane dhe Veteranë, duhet të organizoheni në Shoqatë ...

Read More »