Home / Lajme (page 50)

Lajme

Kelmendi vjen me akuza shokuese për Hashim Thaçin, zbulon detajet e pathëna për ‘Gjarprin’

27/10/2019 Muhamet Kelmendi, njëri ndër themeluesit e Lëvizjes Popullore, përmes një shkrimi ka hedhur akuza të rënda ndaj Presidentit të Kosovës, Hashim Thaçi, i njohur gjatë luftës me nofkën “Gjarpri”. Kelmendi ka hedhur akuza të rënda ndaj Thaçit, për të ...

Read More »

Serbët “çmendeshin” për emrin e partisë së Sulejman Uglanin nga Sanxhaku, e ka “Vetëvendosje”

Një provokim tjetër nga Sulejman Ugljanin, i cili kërkon bashkimin e Sanxhakut me shqiptarët, shkruante portali serb “Alo”. Partia politike e Sulejman Ugljanin në 2018 njoftoi pjesëmarrjen e tyre në zgjedhjet për Këshillin Kombëtar Boshnjak me një listë “për unitetin ...

Read More »

Sanxhaku kërkon “Status të zonës speciale politike”

04.11.2019 Kryetari i Partisë së Veprimit Demokratik të Sanxhakut (SDA), Sulejman Ugljanin mbajti një fjalim gjatë konferencës me temë “Autonomia e Sanxhakut – Çfarë është dhe pse është e nevojshme?” Për rajonin e Sanxhakut, ku popullata boshnjake në Serbi është e ...

Read More »

Kurteshi: Lutfi Haziri është një injorant e pijanec banal

 2019-11-03 Zyrtari i Lëvizjes Vetëvendosje, Sami Kurteshi, në një prononcim për gazetën “Bota sot” i është kundërpërgjigjur nënkryetarit të LDK-së, Lutfi Hazirit, i cili tha se emri i kryeministrit kalon nga zyra e LDK-së, madje ofendoi disa komentues në Facebook. ...

Read More »

Qeveria Haradinaj shpenzoi 20 milionë euro për telefona, karburante dhe mëditje

02/11/2019 |    Instituti GAP ka bërë një analizë të shpenzimeve publike të Qeverisë së Kosovës, duke i krahasuar të dhënat e vitit 2018 me ato të një viti më parë, transmeton Gazeta Metro. GAP-i, duke u thirrur në raportin ...

Read More »

75-vjetori i Çlirimit, Tirana rikthen heronjtë që sollën lirinë në bulevardin e tyre

 02/11/2019 1 Kryeqyteti ka hyrë në muajin e festave kombëtare, ndaj heronjtë që luftuan për të sjellë çlirimin e atdheut nga pushtuesit nazifashist nga sot janë në bulevardin e tyre. Bashkë me flamurin kuqezi, portretet e luftëtarëve të lirisë që ...

Read More »

Eksperimenti del me sukses – Molla “Diamant i Zi” nxjerr frutat e para në Tokën Shqiptare

 2, Nëndorë- 2019   Fermeri Zija Keshi në muajin maj të këtij vitit eksperimentoi kultivimin e këtij varieteti duke kultivuar vetëm 10 fidanë. Eksperimenti i fermerit dibran, Zija Keshi me kulvitimin e mollës unike “Diamant i Zi” ka rezultuar i ...

Read More »

Ibrahimi,Në këtë aktivitet kulturor lexova tregimin e më poshtë shënuar.

Avdi Ibrahimi Dje më Lidhjen e Shkrimtareve të Kosovës në takim letrar me nxënësit dhe pedagogët e shkollës fillore “Emin Duraku” në Prizren. Shkruan: Avdi Ibrahimi Nënë kjo mollë është për ty Nga dikush i ditur mund ta kemë dëgjuar, ...

Read More »

 PDK KËRKESË PUBLIKE PËR PËRGJEGJËSI PENALE PËR FLASIFIKIM ME QËLLIM TË FSHEHJES SË KRIMIT

Raporti i ekspertizës zvicerane për rastin “Astrit Dehari” u mbajt i fshehur 4 muaj. Me kërkesë të Metush Birajt, prokuror i Republikës së Kosovës i ngarkuar për rastin Astrit Dehari”, Njësia Romande e Mjekësisë Forenzike të Qendrës Universitare Ramande të ...

Read More »

DRITAN GOXHAJ: DËSHMITARËT E PROKURORISË SPECIALE ҪOJNË UJË NË MULLIRIN E ARMIKUT TË UҪK-së

Tiranë, 29 tetor 2019: U bë tashmë disa kohë, pothuajse prej fillimit të këtij viti, që Prokuroria Speciale në Kosovë po lëshon fletë-thirrje për shumë ish-pjesëtarë të UÇK-së, për t’u paraqitur në Prokurorinë Speciale në Hagë. Këto fletë-thirrje, në 99% ...

Read More »