Home / Lajme (page 30)

Lajme

Në ditëlindjen e kryepeshkopit shqiptar që nga Argjentina betohet në flamurin kombëtar

  Nga Rexhep Rifati       Sot ka ditëlindjen Mirëmëngjesi, kryepeshkopi shqiptar Alejsandro Greco, një famullitar dhe atdhetar i rrallë,  që me angazhimin e tij prej një peshkopi të devotshëm të shqiptarisë, në vazhdimësi uron shqiptarët kudo që janë pa ...

Read More »

Gazeta Serbe: Qeveria e Kosovës përsëri në duart e serbëve, shqiptarët në gjunjë!

Qershor- 2, 2020 Gazeta e njohur Serbe Alo.rs ka shkruar për ngjarjet politike që ka hasur Kosova. “Një muaj pas rrëzimit të qeverisë së institucioneve të përkohshme të udhëhequra nga Albin Kurti, qeveria në Kosovë fitoi një shumicë të re ...

Read More »

Bekim Jashari: S’është ide e keqe propozimi për Muratin, por fillimisht është dashur të flasin me të

3 Qershor 2020 Emri i Murat Jasharit sot ishte temë e lajmeve vendore si kandidat për kryeministër në Qeverinë e përkohshme. Kështu të paktën kanë propozuar disa figura kryesisht të Lëvizjes Vetëvendosje, të cilët janë shprehur se përfaqësuesi më i ...

Read More »

Konjufca: LDK tani është grup i interesave të ngushta, Thaçi ua dha Qeverinë përmes Kushtetueses

 2 QERSHOR 2020 Glauk Konjufca   Ministri në detyrë i Puënve të Jashtme, Glauk Konjufca, ka thënë në emisionin Dpt te Fidani në T7 se presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, ua ka mundësuar përmes Gjykatës Kushtetuese krijimin e një ‘’qeverie ...

Read More »

Gjuha shqipe pjesë e të gjitha shkollave publike në Itali

 30.05.2020   Firmoset peticioni për përfshirjen e mësimdhënies së gjuhës shqipe në shkollat shtetërore italiane, pritet që peticioni të niset në Bruksel për t’u legjitimuar. Arjana Kosova Hoxha dhe Gentian Alimadhi dhe tregojnë për “Shekulli”-n si lindi ideja e kësaj nisme dhe sa ...

Read More »

Eksperti gjerman: Po bëhet presion i jashtëzakonshëm për një marrëveshje të ndytë Kosovë -Serbi

June 2, 2020 Eksperti gjerman dhe njohësi i rrethanave në Ballkanin Perëndimor, Toby Vogel, ka thënë se tashmë Shtetet e Bashkuara të Amerikës do të bëjnë presion të pa parë për t’u arritur një marrëveshje në mes të Kosovës dhe ...

Read More »

Aliu: Pajtohemi për një qeveri tranzitore me Murat Jasharin kryeministër

June 2, 2020 Deputeti i Kuvendit të Kosovës nga radhët e Lëvizjes Vetëvendosje, Liburn Aliu, ka thënë se partia e tij do të përkrahte një qeveri tranzitore të cilën e ka propozuar kryeparlamentarja Vjosa Osmani, në krye me Murat Jasharin ...

Read More »

Bajqinovci: Vëllau i Kryetares së Kushtetueses është Drejtor në Dhomën e Përgjimeve

Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Mefail Bajqinovci, ka thënë se në Postën dhe Telekomin e Kosovës nuk ka dhomë të përgjimeve. “Dhoma e përgjimeve ndodhet në Policinë e Kosovës, dhe le ta di opinioni publik se shef i saj është Faton ...

Read More »

Kurti nuk e “përtyp dot vendimin e GJK: Humbësit duan të marrin fitoren në tavolinë, e papranueshme!

01/06/2020 Lëvizja Vetëvendosje nuk ka ndërmend që ta pranojë vendimin e Gjykatës Kushtetuese që i dha të drejtë dekretimin të Hotit si kryeministër i ri i Kosovës, nga Presidenti Thaçi, e i hapi rrugë qeverisë së re, pas rrëzimit të ...

Read More »

DEPUTET MOS E VOTONI QEVERIN E TURPIT

Enver Hoxha NJË LUTJE PËR DEPUTËTËT: .Nesër nënshkruhet edhe ndarja e Kosovës Ju legjislatura e re e votuar me 6.tetor 2019 ia këthyet shpinën votuesve te juaj dhe e bëtë tradhëtin e parë ndaj tyre duke e votuar mocionin e ...

Read More »