Home / Lajme (page 3)

Lajme

Qeveria Haradinaj shpenzoi 20 milionë euro për telefona, karburante dhe mëditje

02/11/2019 |    Instituti GAP ka bërë një analizë të shpenzimeve publike të Qeverisë së Kosovës, duke i krahasuar të dhënat e vitit 2018 me ato të një viti më parë, transmeton Gazeta Metro. GAP-i, duke u thirrur në raportin ...

Read More »

75-vjetori i Çlirimit, Tirana rikthen heronjtë që sollën lirinë në bulevardin e tyre

 02/11/2019 1 Kryeqyteti ka hyrë në muajin e festave kombëtare, ndaj heronjtë që luftuan për të sjellë çlirimin e atdheut nga pushtuesit nazifashist nga sot janë në bulevardin e tyre. Bashkë me flamurin kuqezi, portretet e luftëtarëve të lirisë që ...

Read More »

Eksperimenti del me sukses – Molla “Diamant i Zi” nxjerr frutat e para në Tokën Shqiptare

 2, Nëndorë- 2019   Fermeri Zija Keshi në muajin maj të këtij vitit eksperimentoi kultivimin e këtij varieteti duke kultivuar vetëm 10 fidanë. Eksperimenti i fermerit dibran, Zija Keshi me kulvitimin e mollës unike “Diamant i Zi” ka rezultuar i ...

Read More »

Ibrahimi,Në këtë aktivitet kulturor lexova tregimin e më poshtë shënuar.

Avdi Ibrahimi Dje më Lidhjen e Shkrimtareve të Kosovës në takim letrar me nxënësit dhe pedagogët e shkollës fillore “Emin Duraku” në Prizren. Shkruan: Avdi Ibrahimi Nënë kjo mollë është për ty Nga dikush i ditur mund ta kemë dëgjuar, ...

Read More »

 PDK KËRKESË PUBLIKE PËR PËRGJEGJËSI PENALE PËR FLASIFIKIM ME QËLLIM TË FSHEHJES SË KRIMIT

Raporti i ekspertizës zvicerane për rastin “Astrit Dehari” u mbajt i fshehur 4 muaj. Me kërkesë të Metush Birajt, prokuror i Republikës së Kosovës i ngarkuar për rastin Astrit Dehari”, Njësia Romande e Mjekësisë Forenzike të Qendrës Universitare Ramande të ...

Read More »

DRITAN GOXHAJ: DËSHMITARËT E PROKURORISË SPECIALE ҪOJNË UJË NË MULLIRIN E ARMIKUT TË UҪK-së

Tiranë, 29 tetor 2019: U bë tashmë disa kohë, pothuajse prej fillimit të këtij viti, që Prokuroria Speciale në Kosovë po lëshon fletë-thirrje për shumë ish-pjesëtarë të UÇK-së, për t’u paraqitur në Prokurorinë Speciale në Hagë. Këto fletë-thirrje, në 99% ...

Read More »

Gjelat e kapur për fyti nga pushteti nuk mund të paralajmërojnë ditë të re për shqiptarët

Maqedoni   29/10/2019   Shkruan: Abdulla Mehmeti Me bashkimin e partive politike dhe faktorit shqiptar në Maqedoni duhet të bashkohen vlerat, jo mbeturinat e pushteteve të mëparshëm, të korruptuarit dhe dyshuarit për krime, tipat që të zezën mund ta bëjnë më ...

Read More »

Kapter, Baki Ejupi, shëmbëlltyrë për edukimin e brezave

30/10/2019 Dita e 29 Tetorit 2019, për Brigadën e Reagimit të Shpejtë të Batalionit të Tretë të Forcave të Sigurisë të Kosovës në Mitrovicë, solli dhembje të madhe, ku vdekja e rrëmbeu Kapter Bakiun, gjatë testimit të gatishmërisë kondicionale ushtarake. ...

Read More »

Specialja edhe rreth 1000 ftesa në Kosovë për në Hagë. Në mesin e tyre edhe Baton Haxhiu, bashkëpunëtori i Stanishiqit

October 24, 2019 Baton Haxhiu si perkrahës i bandave të lidhur me krimin dhe klanit pronto, nuk dihet ende se në Hagë ai do të ftohet si deshmitarë apo si i akuzuar, shkruan agjenica e lajmeve “Presheva Jonë” Hagë, 24 ...

Read More »

Ministria e Pal Lekajt i blen stafit rroba elegante e këpucë të lëkurës

Nga Buletini Ekonomik 23/10/2019 150 kostume për meshkuj e femra super të shtrenjta, këmisha e këpucë të lëkurës, ka porositur Ministria e Infrastrukturës për stafin e saj, përcjell Buletini Ekonomik. Tenderi “Furnizim me rroba elegante”, i kësaj ministrie do t’i ...

Read More »