Home / Lajme (page 2)

Lajme

Eksperimenti del me sukses – Molla “Diamant i Zi” nxjerr frutat e para në Tokën Shqiptare

 2, Nëndorë- 2019   Fermeri Zija Keshi në muajin maj të këtij vitit eksperimentoi kultivimin e këtij varieteti duke kultivuar vetëm 10 fidanë. Eksperimenti i fermerit dibran, Zija Keshi me kulvitimin e mollës unike “Diamant i Zi” ka rezultuar i ...

Read More »

Ibrahimi,Në këtë aktivitet kulturor lexova tregimin e më poshtë shënuar.

Avdi Ibrahimi Dje më Lidhjen e Shkrimtareve të Kosovës në takim letrar me nxënësit dhe pedagogët e shkollës fillore “Emin Duraku” në Prizren. Shkruan: Avdi Ibrahimi Nënë kjo mollë është për ty Nga dikush i ditur mund ta kemë dëgjuar, ...

Read More »

 PDK KËRKESË PUBLIKE PËR PËRGJEGJËSI PENALE PËR FLASIFIKIM ME QËLLIM TË FSHEHJES SË KRIMIT

Raporti i ekspertizës zvicerane për rastin “Astrit Dehari” u mbajt i fshehur 4 muaj. Me kërkesë të Metush Birajt, prokuror i Republikës së Kosovës i ngarkuar për rastin Astrit Dehari”, Njësia Romande e Mjekësisë Forenzike të Qendrës Universitare Ramande të ...

Read More »

DRITAN GOXHAJ: DËSHMITARËT E PROKURORISË SPECIALE ҪOJNË UJË NË MULLIRIN E ARMIKUT TË UҪK-së

Tiranë, 29 tetor 2019: U bë tashmë disa kohë, pothuajse prej fillimit të këtij viti, që Prokuroria Speciale në Kosovë po lëshon fletë-thirrje për shumë ish-pjesëtarë të UÇK-së, për t’u paraqitur në Prokurorinë Speciale në Hagë. Këto fletë-thirrje, në 99% ...

Read More »

Gjelat e kapur për fyti nga pushteti nuk mund të paralajmërojnë ditë të re për shqiptarët

Maqedoni   29/10/2019   Shkruan: Abdulla Mehmeti Me bashkimin e partive politike dhe faktorit shqiptar në Maqedoni duhet të bashkohen vlerat, jo mbeturinat e pushteteve të mëparshëm, të korruptuarit dhe dyshuarit për krime, tipat që të zezën mund ta bëjnë më ...

Read More »

Kapter, Baki Ejupi, shëmbëlltyrë për edukimin e brezave

30/10/2019 Dita e 29 Tetorit 2019, për Brigadën e Reagimit të Shpejtë të Batalionit të Tretë të Forcave të Sigurisë të Kosovës në Mitrovicë, solli dhembje të madhe, ku vdekja e rrëmbeu Kapter Bakiun, gjatë testimit të gatishmërisë kondicionale ushtarake. ...

Read More »

Specialja edhe rreth 1000 ftesa në Kosovë për në Hagë. Në mesin e tyre edhe Baton Haxhiu, bashkëpunëtori i Stanishiqit

October 24, 2019 Baton Haxhiu si perkrahës i bandave të lidhur me krimin dhe klanit pronto, nuk dihet ende se në Hagë ai do të ftohet si deshmitarë apo si i akuzuar, shkruan agjenica e lajmeve “Presheva Jonë” Hagë, 24 ...

Read More »

Ministria e Pal Lekajt i blen stafit rroba elegante e këpucë të lëkurës

Nga Buletini Ekonomik 23/10/2019 150 kostume për meshkuj e femra super të shtrenjta, këmisha e këpucë të lëkurës, ka porositur Ministria e Infrastrukturës për stafin e saj, përcjell Buletini Ekonomik. Tenderi “Furnizim me rroba elegante”, i kësaj ministrie do t’i ...

Read More »

Kurti në Gjermani takohet me këshilltarin kryesor të kancelares Merkel

24/10/2019 Kandidati për kryeministër i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, gjatë vizitës së tij në Berlin është takuar me personalitete të ndryshme. Ai përmes një postimi në Facebook ka shkruar se është  takuar me këshilltarin kryesor për politikë të Kancelares, Angela ...

Read More »

Njohësi i gjuhës frënge, Bardhyl Mahmuti tregon me fakte se ku u ndryshua raporti përmes përkthimit

24/10/2019 Pas publikimit të raportit zviceran mbi vdekjen e aktivistit të VV-së, Astrit Dehari, familja e të ndjerit ka folur rreth kësaj ngjarje në T7. Në këtë intervistë, përmes një linje telefonike morri pjesë edhe publicisti, Bardhyl Mahmuti, i cili ...

Read More »