Home / Lajme (page 12)

Lajme

Albin Kurti shpall aderimin e një diplomati kosovar në VV

Afërdita Fejzullahu 16.8.2019  Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti përmes një postimit në Facebook ka bërë të ditur se ish ambasadori Sabri Kiçmari është bërë sot zyrtarisht pjesë e Lëvizjes Vetëvendosje. “Sabri Kiçmari ka qenë gjithnjë në Lëvizje. Prej sot ...

Read More »

Kosova është dobët, me kryeministër në detyrë, me një president të skaduar

15/08/2019   Qeveritë e pesë shteteve të fuqishme i kërkuan Kosovës dhe Serbisë që menjëherë ta vazhdojnë dialogun. Kështu nuk mendon Daniel Serwer, i cili për Express ka thënë se Kosova nuk ka nevojë të ngutet dhe se duhet ta ...

Read More »

IFIMES: Vetëvendosje e para, qytetarët e duan Albin Kurtin kryeministër

 6 Gusht 2019 Instituti Ndërkombëtar për Studime të Lindjes së Mesme dhe Ballkanit (IFIMES) në Ljubljana, Slloveni, rregullisht analizon ngjarjet në Lindjen e Mesme dhe Ballkan. Në ngjarjet e fundit në Kosovë, IFIMES ka analizuar situatën aktuale politike të këtij ...

Read More »

Albin Kurti mban fjalim në Lindje të Mesme, kërkon njohje nga Palestina dhe Izraeli

Korrik 30, 2019 Lideri i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, ka mabjtur një fjalim gjatë mbledhjes së Internacionales Socialiste që po mbahet në Ramallah dhe Tel Aviv. Kurti në këtë fjalim ka thënë se Palestina me Izrealin së bashku nuk e ...

Read More »

Berisha: Çfarëdo vepre të mirë që mund të bëj Ramushi, nuk ia mbulon tradhtinë e Çakorrit

31/07/2019   Komentuesja e njohur e Facebookut me emrin Kimete Berisha, ka bërë një status të gjatë në Facebook, në lidhje me zhvillimet e fundit politike, kështu duke e goditur kryeministrin në dorëheqje Ramush Haradinaj. Berisha shkruan ndër tjerash edhe ...

Read More »

Në pritje të bandës së Xhevdet Mustafës!

  Nga Ylli Meçe 28/07/2019  Ngjarja aq shumë e përfolur, por që dhe në atë kohë bëri shumë bujë, ajo e të bandës së Xhevdet Mustafës, po i afrohet dekadës së katërt të ndodhisë së saj (shtator 1982, pra 37 ...

Read More »

Serbët i shitën shtëpitë që i ndërtoi shteti i Kosovës, presin të vendosen te ‘Lugina e Diellit’

July 31, 20190 Pothuajse asnjë familje serbe e zhvendosur në veri të Mitrovicës dhe në Serbi nuk ka shprehur vullnetin të kthehet e të jetojë në shtëpitë që i ndërtoi për ta Qeveria e Kosovës. Serbët e Vushtrrisë e të ...

Read More »

SHQIPTARËT SOT NUK KANË NEVOJË PËR UDHËHEQËS SIÇ DESHI NIKOLLA PASHIQ!

 August 01, 2019 Abdulla MEMET Nuk është fatkeqësi pse ne shqiptarët nuk e njohim mjaftueshëm vetveten, por pse na njohin mirë të huajit dhe armiqtë. Fatkeqësisht, shumica prej nesh më lehtë shitemi tek i huaji se sa bashkëpunojmë mes vete. ...

Read More »

Mjaftë më, tani është koha e Vetëvendosjes të qeverisë me Kosovën

Gusht 1, 2019 Që kur dha dorëheqjen e parevokueshme ish-kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, pothuajse të gjitha partitë, përfshi edhe ato që kanë qenë pjesë e qeverisë, kanë shpreh dëshirën për zgjedhje të menjëhershme. Edhe vet Presidenti vendit, Hashim Thaçi, ...

Read More »