Home / Lajme (page 10)

Lajme

Dëmet e mëdha që u bënë në Qeverinë Haradinaj

05/10/2019   Qeveria e Ramush Haradinajt, e cila në vazhdimësi është mburrur me Ushtrinë e Kosovës, sipas juristit dhe analistit politik, Blerim Burjanit kjo çështje tek pas 10 viteve mund të bëhet realitet. Ai thotë se transformimi është pranuar nga ...

Read More »

Gazeta amerikane alarmon për ndikimin rus në zgjedhjet në Kosovë: Kongresisti më i madh prorus, mentor i Vjosa Osmanit

04/10/2019 Gazeta hulumtuese amerikane “Open Source Investigations”, ka raportuar për raportet shumë të afërta të kandidates për kryeministre të LDK-së, Vjosa Osmanit, si dhe bashkëshortit të saj, Prindon Sadriut, me mikun e Putinit në SHBA, kongresistin Dana Rohrabacher. Kjo gazetë ...

Read More »

Hydajet Hyseni – Kaloshi, veprimtar i devotshëm.

Agim Sylejmani Hydajet Hyseni – Kaloshi, veprimtar i devotshëm i çështjes kombëtare dhe simbol i Pranverës së Kuqe ’81, person të cilin rinia jonë për një kohë të gjatë e njohu vetëm me një emër të veçantë – Ai i ...

Read More »

Firma “Apetiti” E Baton Haxhiut Dhe Hashim Thaçit Helmon Shqiptarët Me Mish Kancerogjen – Video

Nga Shqiptari Tetor 3, 2019 2909 S’ka Komente Firma “Apetiti” e Baton Haxhiut dhe Hashim Thaçit helmon shqiptarët me mish kancerogjen, e regjistruar edhe n’Brojë, Vushtrri etj., e licencuaar edhe në Shqipëri, ku pas ekspertizës rezulton se shesin mish Brazili ...

Read More »

KURTI PRET MINISTRIN E JASHTËM FINLANDEZ: NË DIALOG DUHET TË RESPEKTOHEN TRI PARIME

Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, njëherit kandidati për kryeministër, Albin Kurti, priti në takim delegacionin shtetëror nga Finlanda, të udhëhequr nga Ministri i Punëve të Jashtme të Finlandës, Pekka Haavisto. Në këtë takim u diskutua rreth dialogut me Serbinë, kundërshtimit që ...

Read More »

Thirrja e intelektualëve nga diaspora/ Besnik Kryeziu, veprimtar e publicist nga Gjermania: “6 teto

Tetor 1, 2019 Besnik Kryeziu, veprimtar e publicist nga Gjermania, përmes një videothirje publike ndër tjerash thekson se “6 tetori është mundësi për ta ndryshuar fatin tonë individual e kolektiv…”, shkruan MekuliPress Videothirrja e intelektualit Besnik Kryeziu:

Read More »

Agim Kasapolli: Ja pse për Vetëvendosjen

30/09/2019 Pushteti korrupton, është një shprehje. Por, korrupton pikërisht ata që e kanë në natyrë për të qenë të korruptueshëm. Në Kosovë mendoj se ka shqiptarë të cilët kanë për ideal me e udhëheq vendin drejt sfidave të reja që ...

Read More »

Nga frika e Isa Mustafës, Vjosa Osmani fshinë postimin kundër tij

Nga frika e Isa Mustafës, Vjosa Osmani fshinë postimin kundër tij (FOTO) Kandidatja për kryeministre të Kosovës, Vjosa Osmani diku ishte kritikuesja më e ashpër e shefit të saj, liderit të LDK-së, Isa Mustafa. Përveç që nuk e kishte votuar ...

Read More »

Gjukanoviq ia bën bajat Irinejt: Kosova e pavarur është interes i yni nacional, s’kemi ç’flasim

Shtator 30, 2019 Kreu i Kishës Ortodokse Serbe, patriarku Irinej, gjatë të shtunës ka qëndruar për një vizitë në Mal të Zi, prej nga ku ka deklaruar se presidenti malazias, Milo Gjukanoviq, do ta tërheq njohjen për pavarësinë e Republikës ...

Read More »

Koloneli shqiptar i reagon ashpër komandantit të Koshares që kaloi në PDK: E akuzon për dezertim të luftës të UÇK-së

30/09/2019   Koloneli shqiptar Dilaver Goxhaj, i ka reaguar komandantit të Betejës së Koshares Hisen Berisha. Ky i fundit, në një intervistë dhënë gazetës “Bota sot” ditë më parë, ka deklaruar se “Koloneli nga Shqipëria Dilaver Goxhaj nuk la ndonjë ...

Read More »