Home / Lajme (page 10)

Lajme

Një ëngjëll, një i ri vetëm 19 vjecar coptohet me thikë para shtëpisë së vet!

Gëzim Mekuli Që sot Engjëlli nuk jeton më. A ka ma rëndë e më vështirë se kjo ditë? Nuk ka zë qytetar kundër banditizmit të “pafajshëm” të fëmijëve, banditizëm dhe delikuencë që vjen si rezultat i politikës së sunduesve të ...

Read More »

Ambasadori gjerman në OKB i thotë Dacicit: Keni kryer pastrim etnik ndaj shqiptarëve, pranojeni këtë

  Ambasadori i Gjermanisë në Organizatën e Kombeve të Bashkuara (OKB), Christoph Heusgene kritikoi ashpër Ministrin e Jashtëm të Serbisë, Ivica Dacic, në mbledhjen e Këshillit të Sigurimit të OKB’së sot kur tha se ‘miqtë tanë serbë po e qëllojnë ...

Read More »

18, 10,  2020 Në një koleksion antikuaresh disa vite më parë studiuesi Shyqyri Nimani hasi në një botim enciklopedik, mes fletëve të të cilit gjendeshin disa faqe kushtuar Shqipërisë. Një botim afro një shekullor. Nimani dëshmon se ra në këto ...

Read More »

PARADOKSE “MADE IN MACEDONIA”

Abdulla Mehmeti Nga shkrimet e mia të botuara në Gazeta e Alpeve, Tiranë. Nuk është fajtor pushteti aktual dhe qarqet politike e akademike të Bullgarisë, që kërkojnë qasje ndryshe ndaj historisë së Maqedonisë, të identitetit të popullit maqedonas dhe të ...

Read More »

Haxhiu kërkon tërheqjen e aktakuzës ndaj gjashtë aktivistëve të LVV-së për “Sulm terrorist”

October 21, 2020  Në një konferencë të mbajtur për media, ish-ministrja e Drejtësisë nga Lëvizja Vetëvendosje, Albulena Haxhiu, ka kërkuar drejtësi për aktivistët e akuzuar për kryerjen e veprës penale të “Terrorizmit” ndaj ndërtesës së Kuvendit të Kosovës gushtin e ...

Read More »

LIRI për BOIKENIN!

Sami Kurteshi Ndalimi dhe shoqërimi në komesariat të Policisë së Tiranës në mënyrë të kundërligjshme, pa asnjë arsye objektive e ligjore, është shkelje flagrante e të drejtave të njeriut nga policia shqiptare, e nxitur nga qeveria e frikësuar e Ramës, ...

Read More »

QIRIRI QË NUK SHUHET – NAIM FRASHËRI

Xhelal Zejneli Tetovë më 15-18 tetor 2020. 120-vjetori i vajtjes në pavdekësi të apostullit të shqiptarizmit Vëllezërit Frashëri, në fund të shekullit XIX, me veprën e tyre i dhanë frymëzim e forcë lëvizjes së Rilindjes Kombëtare. Ndihmesat e tyre qenë ...

Read More »

Pas deklarimit të Kurtit, sytë e Biden kthehen nga Kosova

Lideri i Lëvizjes Vetëvendosje Albin Kurti, përmes një video-mesazhi në Facebook i pati ftuar shqiptarët që jetojnë në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, ta votojnë Joe Biden për president në zgjedhjet presidenciale, duke potencuar se një votë për Biden, është ...

Read More »

Drejtori i shkarkuar i ATK-së thotë se Hoti lejoi një rrjet kriminal të fshehjes së tatimeve

17/10/2020   Ish-drejtori i Administratës Tatimore të Kosovës, Ilir Murtezaj, ka hedhur një sërë akuzash për keqpërdorime në drejtim të kryeministrit Avdullah Hoti, i cili dje e shkarkoi atë. Ai tha se derisa Hoti ka qenë në krye të Ministrisë ...

Read More »

Ish-drejtori i ATK’së, thotë se Kryeministri është i përfshirë në një rrjet kriminal të fshehjes së tatimeve dhe punësimeve familjare

17 Tetor 2020 Ish-drejtori i Administratës Tatimore të Kosovës, Ilir Murtezaj, e ka përfshirë edhe Kryeministrin Avdullah Hoti në një rrjet kriminal të fshehjes së tatimeve me ndihmën e zyrtarëve të ATK’së. Ka thënë se Hoti në cilësinë e Ministrit ...

Read More »