Home / Lajme

Lajme

TREGIMI PËR XIMIN DHE ORËN E TIJ

Shkruan: Fatmir Brajshori-Tushi Pasi e solla tregimin për „ Pleshtin“ m‘u lajmëruan disa të lagjes „ Kodra e Trimave“ dhe ma kërkuan tregimin për Milazim Canollin i cili ishte vra në masakrën e njëjtë në të cilën ishte vra edhe ...

Read More »

Tronditen grekët dhe maqedonasit, zbulohet testamenti i Aleksandrit të Madh që vërteton origjinën e tij shqiptare

Edhe pse kanë kaluar mijëra vite, bëmat, fitoret dhe betejat e Aleksandrit të Madh vazhdojnë të bëjnë bujë dhe të tërheqin vëmendjen e shumë historianëve. Heroi ballkanas u bë figura më madhështore dhe më stratege që ka njohur bota. Të ...

Read More »

SHTETIN E NDËRTUAR KEQ, MBI BAZA TË DISKRIMINIMIT DHE PADREJTËSIVE, NUK E BËJNË FUNKSIONAL DREJTUESIT E PUSHTETIT, AQ MË PAK ATA TË PUSHTETIT LOKAL, POR KONCEPTI I NDËRTIMIT TË SHTETIT

Shkruan: Prof.Dr. Abdulla Mehmeti Tetovë, 21.X.2021 Në Maqedoninë Veriore, çështja është si të ndërtohet shteti, jo si të rrëmbehet pushteti Për funksionimin normal të shtetit, reforma ekonomike e xhvillimore, demokratizimin e plotë të shoqërisë dhe shkapjen e shtetit nga korrupsioni ...

Read More »

MOSMIRËNJOHJA ËSHTË MË E LIGA E POSHTËRSIVE

 Shkruan: Dilaver Goxhaj Tiranë,19 tetor 2021 Kur u shpallën përfundimet e raundit të parë të zgjedhjeve lokale të 17 tetorit 2021 në Kosovë, dhe u bë e qartë se shumica e komunave do kalojnë në balotazh, interesimi i opinionit në ...

Read More »

MARRËVESHJA ANTIKOMBËTARE E AHMET ZOGUT!

Aktiv

Marrëveshja Nikolla Pashiç – Ahmet Zogu e gushtit 1924 Shkruan: Dr. Shyqyri HYSI Tiranë, 2 shtator 2008 Ahmet Zogu = Nikolla Pashiç * * * Gjatë rrjedhave të historisë së njerëzimit dhe historisë sonë kombëtare njihen disa marrëveshje të fshehta, ...

Read More »

Arkeologu i famshëm  “trondit” grekët: Qytetërimi ilir ka ekzistuar para qytetërimit grek dhe romak!

Arkeologu i njohur Neritan Ceka ngre tri teza interesante për ilirët dhe qytetërimin e tyre. A ka ekzistuar ky qytetërim para grekëve apo romakëve. Në intrevistën për Report Tv, duke iu referuar kërkimeve arkeologjike, Ceka zbulon se qytetet ilire e ...

Read More »

Sa fëmijë u abuzuan seksualisht nga priftërinjtë francezë që nga viti 1950?

Një komision nxori shifrën prej 216.000 fëmijësh të abuzuar seksualisht në kishat franceze 5 tetor 2021 Një hetim mbi abuzimin seksual në Kishën katolike franceze ka nxjerrë në pah se rreth 216,000 fëmijë ishin viktima të abuzimit seksual nga priftërinjtë ...

Read More »

Hstoriania e njohur, Kocaqi, jep alarmin

Elena Kocaqi: Kjo është e rrezikshme! Qëndrimi i Tiranës duhet të jetë shumë i ashpër Hstoriania, Elena Kocaqi, u shpreh se nëse Serbia sillet keq me Kosovën, atëherë edhe qëndrimi i Tiranës duhet të jetë shumë i ashpër. Ajo tha ...

Read More »

“Mosparaqitja e Ahmetit dhe Grubit si dëshmitarë, vulosi dënimet e përjetshme për herë të dytë”

Published 17 september 2019 Gjykata e Apelit në Shkup sot ka konfirmuar vendimin e Gjykatës Themelore për dënimet e shqiptuara ndaj pjesëtarëve të Grupit të Kumanovës. Vendimi është sjellë nga Këshilli Gjyqësor me 2  vota për kthim të rastit në ...

Read More »

SHËRBIMET E HUAJA TË LIRA NE KOSOVË

Nga:Hysni Gashi-Studius i Sigurisë! Kosova si vend me i vogël territorialisht ne rajon dhe me numër të popullsisë, ndërkohë me numrin me të madh të shërbimeve të huaja, antishtetërorë dhe antikombëtarë. Këto shërbime që nga paslufta, ishin infiltruar si organizata ...

Read More »