Home / Kulturë

Kulturë

Duke lexuar kujtimet e një emigranti!

Nga: Dilaver Goxhaj 11 shkurt 2022 Ju do të më thoni se kam shkruar edhe një herë tjetër për mërgimtarin atdhetar Xhemil Zeqiri, kur ka botuar librin me përjetime të ndjeshme për çështjenj kombëtare me titull: “E vërteta bën armiq”, ...

Read More »

Aktorja e famshme Irene Papas, vdiq si shqiptare!

-Do të mbetet e njohur për rolin e Penelopës, përkrah Bekim Fehmiut te seriali italian “Odiseu”, për vejushën te “Greku Zorba”, por për kuriozitet, edhe për rolin e motrës së Ebu Sufjanit te filmi “Mesazhi” për jetën e Profetit Muhamed… ...

Read More »

Pashkët(ringjallja) nga Lugina e Preshevës

Shkruan: Skender Jashari Fshati im(Rahovicë, komuna e Preshevës) dhe Kisha e fshatit tim, ishin ndër më të bekuarat, që kishin pritur Kryezotin tonë Gjergj Kastriotin, pas kthimit të Tij prej Betejës së Nishit, në Rrugë për në Krujë. Kujtimi për ...

Read More »

KALORËSIT E SHEKULLIT TË RI

UÇK

Genc Sefa-Lushnja Me ndërdijen rashë në hallë, se nuk beson asnjë përrallë! Për Don Kishotët ”trima zotni”, dhe ”bëmat” e tyre në histori! – Për legjendar trima të parë, që dhe ujin e bëjnë mullar! Që luftojnë me shpatë në ...

Read More »

Nena e Krishtit dhe Turqia!

Shkruar: LUAN Q. BACI USA 14 Prill 20221 Statuje e nenes se Krishtit Maria, ne Selcuk/Izmir neTurqi, e fotografuar gjate nje udhetimit tim ne Turqi. Statuje e larte rreth 4 metra, ishte e lyer me varak te verdhe, per ti ...

Read More »

UDHËTIM NË FEJZBUK

UÇK

Nga: Genc Sefa-Lushnja Në fejzbuk një ditë , si kurrë më parë Nisa një udhëtim , krejt imagjinar Rrugës unë takova , ” burra atdhetarë ” . Ngjanin që të gjithë , si trimat me pallë . – Sikur me ...

Read More »

NË JETË TË JETËVE, BESNIKË TË ENVERIT!

Nga: Gjon Bruçi (11 prill 1985) Lajmi i zi, zemrat na theri, E gjaku ndër deje na ngriu kallkan; Vdiq Komandanti, i shtrenjtë Enveri, Vdiq Kryetrimi, që nëna s’e bën! – Flamuri mbi shtizë rëndohet nga pesha, Shqipja krenare përkuli ...

Read More »

SHQIPTARË TË DUAM VETVETEN

Shkruan:Fatlind Selmani E gjithë politika shqiptare vazhdon të na orientojë te qëndrimi ndaj të huajve, të cilët “presim të na vizitojnë”, “presim të investojnë”, “presim të na hapin dyert” etj., etj. Në kohën kur jetojmë duket diçka normale një sjellje ...

Read More »