Home / Intervista (page 3)

Intervista

Intervistat e rralla të gjeniut Nikola Tesla, e realizuar para 117 viteve

May 13, 2020 Nikola Tesla (1857-1943) American inventor. Photograph, 1915. — Image by © Bettmann/CORBIS Për të profilizuar një identitet kaq të jashtëzakonshëm të historisë së shkencës, për të hedhur dritë mbi terrin e shumë hamendësimeve dhe dilemave, për të ...

Read More »

Sabato: Nëna ime gjithmonë fliste shqip me vëllain e saj

April 30, 2020 Luan Rama Ernesto Sabato, shkrimtari i shquar argjentinas dhe ndër më të mëdhenjtë e kontinentit latino-amerikan ka shumë vite që ka vdekur. Një shkrimtar që jetoi gjatë, shumë gjatë dhe që pothuaj një dhjetëvjeçar ai u shkëput ...

Read More »

Intervista në Foreign Policy/ Kurti kundër Grenell: “Në Ballkan po harrove historinë, ajo të godet mbrapsht”

Kryeministri në detyrë i Kosovës, Albin Kurti, ka dhënë një intervistë për “Foreign Policy”, ku ka folur gjërë e gjatë për qeverinë e udhëhequr nga ai, mocionin, opozitën, presidentin Hashim Thaçi dhe rolin e ambasadorit Richard Grenell në marrëveshjet e ...

Read More »

Ekskluzivisht për MekuliPress flet Agim Doçi: Me gurët që është goditur Albin Kurti do të mund të ndërtohen 100 kisha

April 14, 2020 Intelektuali dhe autori shqiptar i më shumë se 600 këngëve, Agim Doçi në një intervistë ekskluzive për të pavarurën MekuliPress, ka folur mbi situatën aktuale politike e shoqërore në të cilën ndodhet shoqëria shqiptare në tërësi. Në ...

Read More »

Nagavci për MekuliPress: Nuk mund të ketë qeveri pa fituesin e zgjedhjeve, qeveria LDK-AAK-Nisma është antiligjore

April 13, 2020 Nënkryetarja e Kuvendit të Kosovës nga radhët e Lëvizjes Vetëvendosje, Arbërie Nagavci, e konsideron si jo kushtetuese dhe joligjore, nismën e LDK-së për formimin e qeverisë pa zgjedhje të reja. Në një intervistë ekskluzive për të pavarurën ...

Read More »

Agim Kasapolli ekskluzivisht për MekuliPress: “Nuk e pranoi Hashim Thaçin si president të vendit tim – Kam përcjellë 8 olimpiada me mbi 1600 komentime nga ngjarjet më të mëdha sportive botërore – Në 2005 më larguan nga RTK, me arsyetimin se nuk jam gazetar i aftë për ta kryer punën!”

April 4, 2020 Në një intervistë ekskluzive për “MekuliPress”, gazetari i sportit, Agim Kasapolli, argumenton për vështirësitë e mëdha që pamundësojnë që të lëvrohet një gazetari e mirëfilltë, e drejtë dhe etike. Z. Kasapolli në këtë intervistë, dhimbshëm, sqaron për ...

Read More »

Palmer: Nuk vendosim afate e as vija të kuqe në bisedimet Kosovë – Serbi

5 Qershor 2019 Zëvendës ndihmës sekretari amerikan i shtetit, Mathew Palmer, tha se Shtetet e Bashkuara nuk kërkojnë një afat të caktuar për arritjen e një marrëveshjeje për normalizimin e marrëdhënieve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, por do të dëshironin një ...

Read More »

Rrëfimi rrëqethës i kosovares: Fqinjtë serbë na përdhunuan edhe para

Dhjetor 25, 2019 Një grua e dhunuar seksualisht nga forcat serbe, gjatë luftës në Kosovë në vitin 1999, ka dhënë një dëshmi rrëqethëse. Gruaja ka treguar se janë si gratë shqiptare janë përdhunuar për pesë ditë me radhë, pasi janë ...

Read More »

VOA lëshon “bombën”: Marrëveshja Serbi-Kosovë është firmosur!

16 Nentor, 2019 Në një intervistë për Zërin e Amerikës, ish-zyrtari i Departamentit të Shtetit dhe analisti James Hooper, tha se një marrëveshje Kosovë-Serbi ekziston, por vështirësia është te zbatimi i saj. Hooper, i cili ka përvojë në negociatat diplomatike ...

Read More »

Kurti: Prioriteti ynë është lufta kundër krimit dhe zhvillimi i ekonomisë

Në një intervistë me DW, Albin Kurti, kandidati kryesor i Lëvizjes Vetëvendosje! për prioritetet kryesore të punës së tij nëse fiton zgjedhjet e tetorit, dialogun me Serbinë dhe imazhin e Vetëvendosjes. Intervistë me Albin Kurtin: Himni i Shqipërisë bashkon të ...

Read More »