Home / Intervista

Intervista

Merr “flakë” i gjithë Beogradi nga ajo që Albini tha në mediumin kroat për Vuçiqin dhe Putinin

20.12.2021 Në një intervistë për gazetën kroate, Vecernji List, kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka folur për situatën e përgjithshme në Kosovë dhe ka shprehur shqetësimin se Serbia aktualisht shpenzon më shumë për ushtrinë sesa pesë vendet e tjera të ...

Read More »

“Pse dhe si u shkatërrua ushtria shqiptare?”

INTERVISTA/ Flet ish-oficeri madhor, Gani Elezi: “Shqipëria përgatiste ushtarakisht dhe mobilizonte në rast lufte afro 1 milion luftëtarë, çka përbënte një rast unikal dhe garanci të madhe për fitore në çdo konflikt ushtarak” Nga Albert Zholi  Publikuar më: 13-01-2019   “Pse dhe ...

Read More »

Profesori amerikan: Dialogu me qëllim primar krijimin e Asociacionin vetëm sa i përkeqëson gjërat

Prof. David B. Kanin Lajmi i mirë për të ashtuquajturin dialog të detyruar nga BE-ja është se ai nuk ka arritur asgjë të rëndësishme. Qëllimi i tij primar për krijimin e një Asociacioni të Komunave Serbe, të integruara në institucionet ...

Read More »

INTERVISTA/ Zef Brozi: SHBA shpalli ‘Non grata’ Berishën me informacione të tri dekadave! Tani Drejtësia shqiptare duhet t’ja konfiskojë pasuritë

Ish-Kreu i Gjykatës së Kasacionit në vitin 1994, flet nga SHBA: “Ja si Sali Berisha filloi shkatërrimin e drejtësisë që nga 1992. Politika përpiqet të vendosë nën kontroll prokurorinë dhe gjyqtarët. Veprimet e Ilir Metës të turpshme. Presidenti i Republikës ...

Read More »

Bislim Elshani: Kështu foli veprimtari, i burgosuri politik, luftëtari i lirisë, Hysen Gega

Hysen Gega,  i lindur në fshatin Sallgrazhdë me 1950, njihet midis të burgosurve politikë kosovarë si “legjendë e burgjeve jugosllave“ për shkak të qëndrimit të tij të paepur dhe përherë kryengritës. Për herë të parë unë vetë kam pasur rastin ...

Read More »

Biserko: Edi Rama ishte politikani i parë që pranoi ndarjen e Kosovës

Shkëmbimi i territoreve Kosovë-Serbi, nuk gjendet në tryezën e bisedimeve mes të dyja vendeve. Kështu ka deklaruar në një intervistë ekskluzive për gazetën “Bota sot”, kryetarja e Komitetit të Helsinkit për të Drejtat e Njeriut në Serbi, Sonja Biserko  30/08/2020 ...

Read More »

ÇEDOMIR PETROVIÇI – INTELEKTUALI SERB QË I KËRKON FALJE POPULLIT SHQIPTAR PËR TË GJITHA MËKATET E POPULLIT TË TIJ SERB

Një tekst interesant nga dramaturgu serb, Çedomir Petroviçi (i biri aktorit serb Miodrag Petroviçi – “Çkala”) që tepër rrallë shkruhet nga një intelektual serb e që ka ngritur mjaft pluhur në opinionin serb. Shkrimi i këtij intelektuali serb tregon se ...

Read More »

Sa të gënjyer ishim !

/ Intervist që ia vlen të lexohet e rilexohet/ Intervistë me ish refugjatin prej Prishtine në Korçë, Ismet Myftar Berishën dhe të shoqen e tij, Nailen. Intervista është kryer në familjen e tyre, te Lagja e Trimave. Intervistoi: Dilaver Goxhaj ...

Read More »

Intervistë me oficerin nga Republika e Shqiperisë vullnetar në Luftën për Çlirimin e Kosovës, Kolonel Dilaver Goxhaj

  Linda Karadaku   Si ndihmuan oficeret shqiptare ne luften e Kosoves? Përgjigje: Oficerat e Republikës së Shqipërisë që ndihmuan në luftën çlirimtare të Kosovës ndahen në dy grupe: grupi i parë janë ata që ndihmuan në ngritjen e qendrave ...

Read More »