Home / Histori (page 7)

Histori

Kush ishte AKILI ? Vetëm gjuha jonë Shqipe, di të zgidhë enigma të tilla!

May 21, 2020 Nga Aleksandër Hasanas (Mili Butka) Kush ishte AKILI dhe pse quhej ashtu? Vetëm gjuha jonë Shqipe, di të zgidhë enigma të tilla! Krenohu Shqiptar që flet gjuhën e Shqipes, Zogut* simbol i të madhit “ZOT” Je ti ...

Read More »

Ekskluzive:Si Ktheheshin Në Serbë, Shqiptarët Ortodoks, Si Ua Mësonin Serbishten Nëpër Kisha!

Foto ilustrim -“Serbi” po i thotë “Sahit Pashës”, po ashtu është o Pashë, se kur jeni ardhur e na keni marrë, ne s’kishim bukë me ngrënë. Ne atëherë u gëzuam shumë, kur ju na sollët në tokën e juaj. -“Sahit ...

Read More »

GJERGJ BALSHA, BUSHATLLINJTË DHE PASHALLARËT, NJË PËRSHKIM I HISTORISË QË NGA VITI 1380

Nga:Astrit LULUSHI Më 1389, Serbia ra nën perandorinë osmane. Në atë kohë, Gjergj Balsha, dhëndër i mbretit serb Lazar, ishte princ i Malit të Zi. Në principatën e tij përfshiheshin të gjitha territoret shqiptare në veri të lumit Drin, si ...

Read More »

Pse fshehet historia shqiptare ? E si mos të fshehet , kur ajo i shpalosë “ mrekullitë” shkatërrimtare të ardhacakëve

May 21, 2020 Shkruan: Fahri XHARRA Pse fshehet historia shqiptare ? E si mos të fshehet , kur ajo i shpalosë “ mrekullitë” shkatërrimtare të ardhacakëve. Sikur ajo t`ishte drejt e pasqyruar shumë e shumë gjëra në botë kishin ndryshuar: ...

Read More »

Fejton Ekskluziv: Kraleva Në Serbi, Në Vitin 1784 I Kishte Vetëm 11 Shtëpi Serbe, Dhe 89 Shqiptare!

 25 Prill, 2020 Foto 5. Dëshmi e masakrave të kryera në Preshevë gjatë vitit 1913 Pushtimi i trojeve shqiptare deri në Durrës nga ushtria serbe gjatë vitit 1912 dhe luftërat ballkanike Shkruan: Dr.Qazim Namani Për shtrirjen e shqiptarëve edhe në ...

Read More »

Mes magjisë historike dhe turistike të Butrintit, aty ku shekujt flasin!

May 20, 2020 Asnjë vizitor vendas apo i huaj nuk mund ti shpëtojë magjepsjes nga bukuritë dhe qetësia që të ofron parku kombëtar i Butrintit, 20 km larg Sarandës, ku rrethimet natyrore plotësojnë aq bukur rrënojat antike të tij. I ...

Read More »

21 vjet nga masakra në burgun e Dubravës ku forcat sebe likuiduan në mënyra të ndryshme mizore 150 shqiptarë 19/05/2020  Më 19 maj të vitit 1999 në burgun famëkeq të Dubravës, kur serbët mbanin në arrest qindra shqiptarë, kishte filluar ...

Read More »

Ish-Ministri Grek Shkakton “Tërmet”/ Suliotët Ishin Shqiptarë, Ne U Kemi ‘Vjedhur’ Gjuhën!

/Ribotim/ Mars. 2, 2020  Ish-ministri grek shkakton “tërmet”/ Suliotët ishin shqiptarë, ne u kemi ‘vjedhur’ gjuhën! Ish-ministri grek, Theodoros Pangalos, ka shkaktuar një “tërmet” të vërtetë pas qëndrimit të tij të bërë publik në rrjetet sociale, ku deklaronte se suliotët ...

Read More »

Gjenerali shqiptar i fshehur nga historia që tronditi betejat…

May 18, 2020 Gjergj Basta, është një nga figurat më të njohura të praktikës ushtarake evropiane të fillimit të Rilindjes, nga ku kishte mbetur një emër i panjohur për shkencën dhe lexuesin shqiptar deri kur historiani Dhimitër Pilika, e nxori ...

Read More »

Në Perandorinë Osmane kishte 3000 shkolla serbe e greke, por asnjë Shqipëtare! Asnjë mësues serb e grek nuk u vra, por vetëm mësuesit Shqipëtarë!?

Gjergj Zjarri Gjatë sundimit të Perandorisë Osmane në bashkësundim me Patrikanën e Stambollit, pra me serbët-sllavët dhe grekët, kishte 3000 shkolla të tyre, por asnjë nuk ishte Shqipëtare. Asnjë mësues serb e grek nuk u vra, por disa qindra mësues ...

Read More »