Home / Histori (page 5)

Histori

Marrëveshjet turko-greke-jugosllave për shpërnguljen e shqiptareve drejt Turqisë

Konventa jugosllavo-turke e vitit 1938 dhe marrëveshja Jugosllavi-Turqi-Greqi e 28 shkurtit 1953 e njohur si pakti ballkanik e nenshkruar ne Ankara. Në bazë të hulumtimit sistematik të dy shërbimeve konzullare (sektorit të pasaportave) jugosllave dhe turke, dëshmohet se në periudhën ...

Read More »

Mit’hat Bej Frasheri i vuri vetes damken e vulen e tradhetise kombetare me doren e vullnetin e tij !

Mirela Jubani Shkrruan; Mirela Jubani Cfare do te kishte ndodhur me Shqiperine nese do te kishte fituar Balli Kombetar me ne krye Mit’hat Frasherin si kryebashkepunetor i nazifashizmit me fqinjet tane antishqiptare deri ne genocid e toke te djegur shqiptare ...

Read More »

FALSIFIKIMI PERFID I HISTORISË!

Abdulla Mehmeti Bullgaria, e shpallur mbretëri pesë vjet më vonë (1908), duke qenë e kufizuar me Perandorinë Osmane, në vitin 1903 paska zgjedhur përmes Kryengritjes së Ilindenit, vetëm përmes njërit nga gjashtë “Rrethet revolucionare të VMORO-së” (i Selanikut, Manastirit, Shkupit, ...

Read More »

Historiania shqiptare i reagon gruas së Arkanit, publikon hartën që çmend Serbi e Greqi!

23 KORRIK 2020 Harta e vitit 1800 Historiania nga Shqipëria, Elena Kocaqi, i ka reaguar gruas së kriminelit të Serbisë, Arkan. Kocaqi përmes një postimi në Facebook, ka publikuar edhe një hartë ku i është përgjigjur këngëtares serbe dhe asaj ...

Read More »

SHQIPTARËT DHE KRYENGRITJA E ILINDENIT!

 Shkruan Akademik ;Abdulla Mehmeti (1903 -2020) Masakrat, gjenocidi, asimilimi dhe shpërngulja me dhunë e shqiptarëve nga trojet e veta etnike nuk mund të shënohen si fitore dhe festë! Nëse kanë qenë shqiptarët pjesëmarrës në Kryengritjen e Ilindenit, në organet drejtuese ...

Read More »

Detaje të pazbuluara: Enver Hoxha i formoi celulat e para të UÇK-së?

          KOSOVË, 29.06.2013 Historiani James Pettifer zbulon detaje deri më tani të panjohura të nxjerra nga arkivat ruse, amerikane, serbe, zvicerane të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës. Modelet e para të Enver Hoxhës dhe Mehmet Shehut për ...

Read More »

AKADEMIA E FORCAVE TË ARMATOSURA TË SHQIPËRISË

Atdhe Geci   Pirro i Epirit ( 319 – 272 p K ) ishte Mbret i Epiriotëve dhe Molosëve, që në moshën 12 vjeçare, por dhe një nga gjeneralët dhe sundimtarët më të shquar të fisit ilir të epirotëve. Pirrua ...

Read More »

Shpërngulja e shqiptarëve prej Sanxhaku të Nishit më 1878-1912 – Nga Qazim Meta

  Shkrimtari i njohur serb Jovan Haxhi Vasiljeviq, në librin “Albanska liga” (Beograd 1909) thekson: “Shqiptarët kanë mbetur në Serbi” (lexo në Sanxhakun e Nishit) deri në Gusht të vitit 1878″, përderisa qeveria serbe pas nënshkrimit të Kongresit të Berlinit i ...

Read More »

Fjala e Enver Hoxhës Konferencën e Paqes Paris!

“Populli im, i cili u hodh i pari në luftën kundër fashizmit dhe luftoi deri në fund, kishte besim të madh, kur më dërgoi mua në Konferencën e Paqes, për një drejtësi më të mirë. Populli shqiptar, me ndërmjetësinë time ...

Read More »

Dokumentet e CIA, si Enver Hoxha e armatosi vendin, në çdo qytet tanke e kazerma ushtarake, llojet e nëndetëseve në bazën e Pasha Limanit

https://www.youtube.com/watch?v=t6iSFDermnI March 2, 2020 Në vitin 1959 CIA i ka kushtuar një rëndësi situatës ushtarake në vend. Dihet tashme se regjimi komunist investoi shumë në këtë fushë nga frika e sulmeve të armiqve. Për këtë arsye, në 1959 jepet një ...

Read More »