Home / Histori (page 48)

Histori

AKTE VANDALIZMI MBI SHTËPINË E ALFABETIT

Shkruan: Medai Shaholli Sot në ditën e Alfabetit të Gjuhës Shqipe në Manastir, janë rikthyer sulmet vandale mbi shtëpinë muze të Kongresit të Alfabetit. -Falangat e shovinizmit maqedonas kanë thyer xhamat e hyrjes së Shtëpisë Muze, si përgjigje të konkretizuar ...

Read More »

NE JEMI ASTRIT DEHARI

  Nga Elvis HOXHA Më falni për këtë tekst miqtë e mi aktivistë të Lëvizjes VV. Ndoshta veshëve finë, atyre civilë, do t’u duket patetikë. Por, janë pikërisht këta veshë jopolitikë që janë mësuar ta dëgjojnë cinizmin pa dhimbje. Kjo ...

Read More »

(Vet)Vrasja që ka tronditur Kosovën

Mjekësia ligjore dhe Prokuroria e Kosovës ka nisur hetimet për të sqaruar vdekjen e dyshimtë Sekretarit Organizativ të Vetëvendosjes, Astrit Dehari. Dehari, që po mbahej në paraburgim në Prizren, ka ndërruar jetë në pasditen e sotme në rrethana ende të ...

Read More »