LAJME
Home / Histori (page 4)

Histori

Legjendat ilire për detet Adriatik dhe Jon

May 16, 2020 Moikom Zeqo Ilirët e motshëm kanë qenë një nga popujt më të mëdhenj më kryesorë të Evropës së vjetër. Ata kanë jetuar gjithashtu ndanë brigjeve të Adriatikut dhe Jonit, dy dete për të cilët ruhen edhe legjenda ...

Read More »

JONËT DHE GJUHA Е JONËVE (E JONË)

Abdulla Mehmeti Misteret e lashtësisë pallazge-Ilire-dardane-shqiptare (arbërore-arvanite-arnaute-arbëreshe) „Dialekti jonik i Athinës është po aq mister sa edhe gjuhët e vjetra të padeshifruara, pasi deri më sot askush nuk ka mundur ta përkthejë atë.“ Dhe, jo që ky dialekt është i ...

Read More »

Zbulim i madh në Mal të Zi: Gjenden pallatet ku kanë jetuar mbreti Bardhyl dhe Teuta!

17.05.2020 Ilirët ishin grupe të lashta të fiseve indo-evropiane, që jetuan në pjesë të Ballkanit Perëndimor dhe brigjet e gadishullit italian rreth viteve 260 para erës së re.Deri tani dihet shumë pak për udhëheqësit e tyre, por kërkuesit thonë se ...

Read More »

“Aristidh Kolën e vranë shërbimet sekrete greke”

“Ju lutem mos ushqeni asnje iluzion. Mua më vrane dhe keshtu kane vepruar edhe me dy kryetaret tjere te Shoqates së Shqiptareve “Marko Boçari”, te cilet vdiqen, edhe keta, nga “leuçemia”. Keto fjale ua kam thene edhe miqve te tjere ...

Read More »

Zbulohen mbi 200 varre antike ilire në Greqi

Mbi 200 varre antike janë zbuluar gjatë gërmimeve të arkeologëve në Aklada, të Follorinës. Gërmimet në veri të Greqisë zgjatën për rreth tre muaj, dhe konkretisht u zbuluan 209 varre, 131 prej të cilave datojnë në kohën e Bizantit dhe ...

Read More »

Dëshmia e një gjenerali: Në Turqi, një e treta me gjak shqiptar

DOSSIER-ARKIVË/ Pjesë nga ditari personal i Ali Ymerit, ish- diplomatit shqiptar për 20 vjet në Turqi. Diplomacia turke pranon se shqiptarët drejtuan perandorinë që pushtoi Kostandinopojën. Si u vlerësua Enver Hoxha nga turqit për çështjen e Qipros dhe qëndrimi i ...

Read More »

As komb dhe as etni serbe nuk na ekzituar në mesjetë! Serbia u krijua si entitet politik në shekullin e XIX mbi popullsinë Shqiptare dhe Vllahe

Serbët e sotëm kurrë nuk kanë pasur shtet, as identitet etnik, para shekullit XIX – Servia emër rajoni në shërbim dhe jo emër etnie. Gjatë shekullit XIX, sipas projekteve pansllaviste në pjesën qendrore të gadishullit me qendër në Smederevë, së ...

Read More »

EMRI I QYTETIT BIZANT DHE I PERANDORISË ME TË NJËJTIN EMËR JANË LEGJENDA TË TRILLUARA GREKE DHE SLLAVE

Abdulla Mehmeti Çelësat e portës mes tri kontinenteve historikisht i kanë pasur në dorë ilirët-dardanët-shqiptarët, prandaj na e kanë falsifikuar historinë në këtë derexhe, na kanë përgatitur kaq shumë kurthe dhe një pjesë e oligarkisë evropiane edhe sot e pengon ...

Read More »

Historiani zviceran: Shqipëtarët udhëheqës botërorë që nga mesjeta, Europa i la me kast mënjanë

/Ribotim/  Dr. Aleksandre Lambert Historian, drejtor akademik i “School of International Training” në Gjenevë, është autor i disa librave dhe artikujve në fushën e relacioneve ndërkombëtare të filozofisë politike, të politikës së sigurisë dhe lidhjeve civile-ushtarake. Lambert ka vizituar Shqipërinë ...

Read More »

Ilirët janë popull i lashtë, shqipja më e vjetër se latinishtja,shkruan historiani grek Dhimitri Bethanis (VIDEO)

Edhe pse mbetet i ndikuar nga nacionalizmi i zakonshëm i historianëve grekë, Dhimitri Bethanis pranon se ilirët janë të lashtë, po aq sa grekët. Në kundërshtim nga historianët e tjerë grekë ai e sheh figurën e Skënderbeut si shqiptare, duke ...

Read More »