Home / Histori (page 3)

Histori

HEU, SE BESOJ…,-JO!!!

Shkruan; Fadil Shyti / Ribotim/ ( Këtë lajm të zi, -jo se pranon dot shpirti im që, Zaim Beqiri, – iku në amshim, AY i duhej Shqipërisë oooiii!!!). Heu, gjaku po më vlon ndë deje, Zemra po më ndien hidhërim, ...

Read More »

LAVDI JETËS DHE VEPRËS SË ZAIM BEQIRIT!

Shkruan: F SELMAN SELMANI ZAIM BEQIRI     Shkruan: FATLIND  SELMANI Lindi në vitin 1947, në malësinë e Tetovës, në fshatin Shqipkovicë. I arsimuar i rrallë për kohën që numëroheshin me gishta. Kishte të kryer Shkollën e Lartë Pedagogjike. Ishte ...

Read More »

2.4 milionë marka i mori Sami Lushtaku në luftë, ‘bleu tokë’ e krijoi pallate! Ja kë e kanosi pasi e zbuloi këtë aferë?

 21 .12.  2020 Bekim Jashari dhe Sami Lushtaku   Është aktualizua një debat rreth milionave të luftës të cilat i ka marr Sami Lushtaku. Ishte avokati nga Drenasi, i cili i pari e kishte tronditur Lushtakun se ishte dëshmitar kur ...

Read More »

PSE SERBIA SOT ËSHTË NË OFENZIVË DEFAKTORIZUESE NDAJ REPUBLIKËS SË KOSOVËS

11 Dhjetor 2020 Akademik Prof. Dr. Hakif BAJRAMI Pas rënies së Millosheviqit BE dhe SHBA e favorizojnë Jugosllavinë e tretë-të Zhablakut! Më duhet për t’i hapur ‘letrat’. Jo vetëm sot por edhe më parë partitë politike shqiptare i kanë vënë ...

Read More »

ESAT TOPTANIN NJË TRADHTAR I NDYRË!

Ilir Kushi      Nje nga mbesat e Esat Toptanit,Ervina Toptani. Ka botuar nje liber per jeten e Esat Toptanit.Shkruajta nje koment falenderimi per Zonjen,ne nje postim te nje mikut tim.Kur te shihje turmat e egersuara,te cilet jashte arsyetimit,por vetem ...

Read More »

Në përvjerorin e vdekjes së Legjendës së LPK-UÇK-së, Jashar Salihu!

Shkruan; Metë Dura I nderuar Jashar, A të kujtohen disa ,, shokë” tanë që rrinin skutave e Hoteleve luksoze në kohën kur ti me shumë shokë vrapoje ditë e natë për të siguruar armë dhe bukë per ushtaret e UÇK- ...

Read More »

TREMBËDHJETË VJET NGA VRASJA MAKABRE E VEPRIMTARIT ENVER ADEMI NGA SLLATINA

  Shkruan; Syrja Etemi – Me datë,14.12.07 (dita e premte), nga “dora e zezë” në Kosovë vritet veprimtari nga Sllatina, Enver Ademi – Më 18.12.2007 (dita e martë) bëhet ceremoniali i varrimit të tribunit, Enver Ademit në vendlindjen e tij. ...

Read More »

28 VITE RRUGETIM

   Nga; Halil Kuliqi 16 Dhjetor 2018  · / Nga Arkivi/ Më 11.11.1990, në Gjakovë, u themelua Organizata Ushtarako-Politike e emërtuar “Fronti për Rezistencë dhe Bashkim Kombëtar”. Në Kuvendin themelues morrën pjesë këta përfaqësues të trojeve shqiptare: 1. Afrim Morina – Therandë ...

Read More »

Të dhënat angleze, çmendin serbët dhe grekët: “Shqiptarët, popuIIi më i vjetër në BaIIkan”

 15, 12,  2020 Në një koleksion antikuaresh disa vite më parë studiuesi Shyqyri Nimani hasi në një botim enciklopedik, mes fletëve të të cilit gjendeshin disa faqe kushtuar Shqipërisë. Një botim afro një shekullor. Nimani dëshmon se ra në këto ...

Read More »

NGA HISTORIA E LAVDISHME E UNIVERSITETIT TË TETOVËS

Abdulla Mehmeti   K u j t e s ë Më 14 dhjetor 1994 Arsimtari nga Shkupi, Milaim Memeti, viktimë e pushtetit në ngjarjet lidhur me fillimin e punës së Universitetit të Tetovës është dëshmor i arsimit dhe i shkollës ...

Read More »