Home / Histori (page 22)

Histori

Historiani grek trondit Athinën

I sollët grekët ardhacakë nga Anadolli dhe dëbuat çamët shqiperiajone July 14, 2016 CAMERIA, Dossier, HISTORI Comments Shperndaje: Historiani-grek-trondit-Athinën Kështu u shpreh për CNN grek më 12 qershor Konstandinos Tsitselikis, eksperti i pakicave etnike dhe profesor i historisë ballkanike, sllavëve ...

Read More »

“Moj e Burak More”

“Moj e Burak More”, çfarë fsheh historia e këngës 600-vjeçare shqiptare Hijet e ShqipërisëTelegrama Nga Media 3 javë më herët0 Sipas filologut arbëresh, Dhimitër Kamarda, kënga e ka origjinën tek arbëreshët e Italisë, të cilët sipas studimit të tij, u ...

Read More »