Home / Histori (page 2)

Histori

Kupola e jashtëqitjes ra, kush e ka radhën?! Mbretërit vdiqën, rroftë Mbretëresha (jo pabreksja leshelisë me shoqe)!

Aktiv

/ Aktuale edhe sot, vazhdohet  vallja e e drejqit, nga këto LI-derra/ 31 TETOR 2017 – Pd+lsi ra në 21 Janar dhe në Gërdec, u vulos në qershor 2013. – Ps+lsi ra në 1 prill 2013 u vulos në qershor ...

Read More »

SHËNIM: Pse nuk pyet më bota për Shqipërinë, se sa të fortë e ka ushtrinë. A e dinit që sot kemi më pak FA se ç’kishte vetëm Bajram Curri vullnetarë në 1913?

Januar 2, 2021  Bardhyl Hazizaj /Botuar në DITA/ Ka ekzistuar një shprehje dikur: “Po pyet bota për Shqipërinë, sa të madhe e ka ushtrinë”. Pavarësisht se bëhet për një kohë tjetër, të dikurshme kur Shqipëria ishte diktaturë e proletariatit dhe ...

Read More »

CILET JANE GREKET?

Luan Qemal Baci Të preferuarat  · 4h  ·  +7 Achille Teti 2 qershor 2020  ·  Kur ne 2015 ne nje artikull te gazetes kryesore gjermane DIE WELT shkruhej se : ” greket modern jane nje miks prej shqiptaresh, bullgare turq etj dhe nuk i lidh asgje ...

Read More »

Fiset Kuçi, një ndër fiset tona shqiptare – Burra të përshkruar si shumë të luftës dhe të guximshëm

Shqipe HOXHA In Albanian, the word kuq means “red” Petrović 1981, p. 20. (Petra Kuči). Hera e parë që Kuči (e njohur në nën grupet e Kuçit modern si Kuç i Vjetër ) përmendet në të dhënat historike është në ...

Read More »

MANDATI I TIJ – MANDAT I GJITHËKOHSHËM

 Shkruan; Akademik Rexhep Qosja   / RIBOTIM/ Adem Demaci, Baca Adem u nda nga jeta. Ndarja e tij nga jeta pikëlloi gjithë shqiptarët kudoqofshin ata. Adem Demaçi ishte dhe mbetet Baca Adem, i gjithëkohshëm në historinë e popullit shqiptar: i ...

Read More »

KOMPLOTITI I MADH KUNDËR SHQIPËRIS, NË KONFERENCËNE PAQËS NË PARISIT 1946!

Nga Milazim B. Elshani Enver Hoxha zgjodhi rrugën e shpatës dhe, veç ndeshjes dramatike në sallën e Parisit, me kryeministrin grek Caldaris, vendos të deklaronte para gazetarëve pothuajsve nga e gjithë bota: ,,Kur populli shqiptar luftonte trimërisht kundër fashizmit, të ...

Read More »

Këto 696 fshatra ku flitet shqip janë dëshmi e rrënjëve shqiptare të Greqisë

Nga Arben Llalla Projekti Europian i vitit 1987 me studiues nga shumica e vendeve anëtare për të faktuar përmes gjuhës, praninë e shqiptarëve në shtetin helen. Janë 696 fshatra në Greqi, të cilat kanë qenë dhe janë të banuara nga ...

Read More »

ATENTATI I DËSHTUAR I UDBes PËR T‘A VRARË REXHEP QOSJEN PSE UDBA IA KISHTE FRIKËN REXHEP QOSJES? PSE E MBRONIN RUGOVEN?

 Shkruan; Fatmir Brajshori -Tushi / Ribotim/ Sefer Hasanaj ka qenë punëtor i policisë në Postën e Deçanit. Ai më 10 qershor të vitit 1995, me një skalpel në dorë e kishte vrarë vetën në Lëbushë afër Deçanit. Por cila qe ...

Read More »

35 VITE NGA KRISMAT E PARA TË KOLOSIT TË LËVIZJES KOMBËTARE RAFI HALILI

Shkruan: Agim Sylejmani  / Ribotim nga arkivi i Agim Sulejmanit/ Rafi Halili Sot e 35 vite më parë, në Tetovë u rrethua nga forca të shumta policore njëra nga figurat më të rëndësishme të organizimit klandestin të luftës për çlirim ...

Read More »

NJIHUNI ME SHQIPTARIN RAFI HALILIN, MANDELA I SHQIPTARËVE TË MAQEDONISË SË VERIUT 

Shkruan: Fatlum Selmani Tetovë, 23, 12, 2020 Nëse populli afrikanojugor do të mburrej me Nelson Mandelën, Kosova me Adem Demaçin, atëherë, padyshim që, shqiptarët e Maqedonisë do të mburren me figurën e Rafi Halilit. Ai qëndroi në burgjet e ish-Jugosllavisë ...

Read More »