Home / Histori (page 18)

Histori

Aventura evropiane që i shndërroi shqiptarët në grekë

20 08 2019 (Ribotim nga arkivat tona) Nga Prof. Doc. Elene Kocaqi Kur Greqia mori pavaresinë, u perball me krizën e identitetit; jemi shqiptarë apo siç thoshte Evropa, jemi grekë. Kështu, pas një beteje 10-vjeçare nëse do te vendosej gjuha ...

Read More »

Flota jonë Luftarako- Detare, e kreu me sukses misionin e vet historik

 16/08/2019  (Ne ishim ata që e mbronim dhe kurrë nuk na shkonte ndër mënd të merreshim me shitjen e detit) 15 gushti i vitit 1945, shënon ditën e themelimit të Flotës tonë Ushtarako -Detare si pjesë përbërëse e strukturës së ...

Read More »

“Misteri” për babanë shqiptar të Egjiptit modern

Gusht 16, 2019 Jack Davies Çdo histori e një personi që nga i varfër bëhet i pasur përfundon duke rënë pre e një shkalle mitimizimi, e paramenduar nga tema e saj dhe në duart e kronistëve të mëvonshëm, duke dashur ...

Read More »

Harta e parë europiane u bë nga ilirët, në gjuhën ilire… në vitin 500 para erës sonë (FOTO)

Realiteti2 Realitetii2August 10, 20190 Kjo eshte harte gjeografike Mesape Kjo gjetje, qe do te kete qene tjegull rrethore prej se ciles na eshte ruajtur vetem 1/6 e permbajtjes se saj, ka nje shkrim nga me interesantet, ne fakt: – ajo ...

Read More »

Revista britanike për rolin e rusëve në ngritjen e Ahmet Zogut

Gusht 11, 2019 Nga: Thanas Mustaqi Një faqe e plotë e gazetës së ilustruar të përjavshme britanike “The Graphic” (17 janar 1925), ka në qendër një ngjarje të bujshme: rrëzimin e qeverisë së Fan Nolit nga forcat mercenare ruse në ...

Read More »

Ja dekreti i sulltanit për ndalimin e shqipes (dokument)

 2017-09-04 DOSSIER Ndalesat e Perandorisë Osmane për gjuhën shqipe kishin filluar qysh në fund të shekullit të tetëmbëdhjetë. Kështu bën të ditur një dokument i nxjerrë nga arkivat greke nga profesori i historisë në Universitetin e Tetovës Arben Llalla, njofton Konica.al. ...

Read More »

EPIKA E SHPËRNGULJES SË KRAJANËVE NË ZARË TË DALMACISË. FAKTET DHE DËSHMITË E KËSAJ “GOLGOTHE”

HISTORI July 10, 2017 – Comments Off on Epika e shpërnguljes së Krajanëve në Zarë të Dalmacisë. Faktet dhe dëshmitë e kësaj “Golgothe” Nga Hajrudin S. Muja Me shpënguljen e krajanëve në Zarë të Dalmacisë, janë marrë studjues të ndryshëm, si: S.G. Weningrand, C. ...

Read More »

Sulmet greke më 2 gusht 1949 dhe Lufta për mbrojtjen e kufijve të Shqipërisë

Histori   11 Gusht 2019 Sulmet greke më 2 gusht 1949 dhe Lufta për mbrojtjen e kufijve të Shqipërisë Nga Isuf B.Bajrami Për qëllimet e tyre agresive apo pretendimet territoriale ndaj Shqipërisë,nga shtetet fqinje,Kufiri shqiptar ishte bërë prej vitesh arenë e provokacioneve! ...

Read More »

Çfarë shkruante Fan Noli për Luftën dhe Enver Hoxhën në 1947 dhe 1949

Gusht  11, 2019 (Ribotuar nga arkivi) Debati për rolin e partizanëve, ballistëve dhe nacionalistëve në Luftën e Dytë Botërore është kthyer sërish në vëmendje të opinionit pas disa replikave në DITA nga disa prej emrave të njohur të publicistikës. Andrea ...

Read More »

Ja çfarë shkruhej për shqiptarët në kronikat bizantine të 1038-ës…

Gusht-5, 2019 Michael Attaleiates ishte një avokat dhe historian bizantin, i cili u ngjit në pozicione të lartë në kohën e perandorëve Romanus IV (1067-1071) dhe Michael VII (1071-1078). Libri i tij “Historia”, që mbulon vitet 1034-1079, është një rrëfim ...

Read More »