Home / Histori (page 12)

Histori

8 Shtator, 1944 – 1991, Dita e pavarësisë së Maqedonisë Veriore

Abdulla Mehmeti P ë r v j e t o r Nuk është e vërtetë se komunistët jugosllavë dhe Tito (1944), apo Gligorovi më vonë (1991), e krijuan shtetin e pavarur të Maqedonisë, por ka qenë vazhdimësi e shtetit të ...

Read More »

Ishim ‘të çmendur’ dhe të bënim ‘gjëmën’/ Gatishmëria e viteve ’80-të, për 72 orë 750 mijë ushtarë ‘nën armë’

Dikur 13/10/18 | Nga Leonard Veizi   Ky material “dossier” është një përmbledhje e të dhënave që më janë transmetuar në intervistat e bëra me disa nga drejtuesit më të lartë të ushtrisë shqiptare të para vitit 1990.     ...

Read More »

Si e shkatërruan Berisha, Nano, Meta e Rama, ushtrinë shqiptare për 30 vjet!

01/09/2020    Si e shkatërruan Berisha, Nano, Meta e Rama, ushtrinë shqiptare për 30 vjet! Në një kohë kur po tronditen ekuilibrat politikë e ushtarakë të vendeve të Ballkanit si në përplasjen Serbi-Kosovë-Mal i Zi, apo Turqi- Greqi, po vijnë ...

Read More »

SERBËT NUK KANË HISTORI. DO I GODASIM RRENAT SERBE !

31,08, 2020 Deri me ardhjen e turkut e gjerë në shekullin XV-të, nuk kishte shtet serb, nuk kishte organizim të një shteti të mirëfilltë serb. Vladimir Çoroviq, në historian serb shkruan: “Dushani e krijoi një principatë e cila nuk ishte ...

Read More »

Nexhmije Hoxha theu qorrsokakun shekullor të kombit shqiptar dhe qendroi stoike përballë reaksionarëve

Asaj në një moshë të tretë dhe pleqëri të thyer iu desh të luftonte sërish me antishqiptarët por Ajo e vetme tregoi se mundej të luftonte kundër fashistëve të rinj antishqiptarë duke kthyer rrotën e historisë dhe duke mbyllur qorrsokakun ...

Read More »

ATDHEU!

Blerim R. Metaj Se dashuria për ATDHEUN/MËMËDHEUN lindi në tokat Arbërore (PELLAZGO-ILIRE) kjo nuk mund të kontestohet nga asnjë historian i Botës. Gjuha më e lashtë e Botës është PELLAZGJISHTJA – ILIRISHTJA = SHQIPJA (sipas Historianëve më të famshem Botëror). ...

Read More »

Mustafa Qemal Ataturku nga Stebleva e Dibres

Mustafa Qemal Ataturku, shqiptari nga Stebleva qe u be reformatori dhe krijuesi i Turqise moderne Mustafai ka lindur me 11 mars te vitit 1881. I jati i tij quhej Riza. Llagapi i tyre ka qene Conka. Tokat e Conkajve jane ...

Read More »

George Vashington, shqiptari i që krijoi SHBA

/ Ribotohet  nga arkivi i diplomacias.dk/ Vetë presidenti Washington thuhet ta ketë lënë një letër-amanet për mbrojtjen e shqiptarëve nga Amerika në çdo kohë dhe në çdo mënyrë. Para disa kohësh, Instituti i Biokimisë dhe i Gjenetikës, me seli në ...

Read More »

Prej cilave vise shqiptare vinin 39 Kryeministrat Shqiptarë të Perandorisë Osmane?

Pasha i Turqisë më 1910, në çdo 10 metra i ka ngulur në hunj nga një shqiptar Shqiptarët qeverisën perandorinë osmane si kryeministra, për një periudhë kohore prej vjetësh në 500 vite sa qeverisi kjo perandori. Kryeministrat shqiptarë i dhanë ...

Read More »