Home / Histori (page 11)

Histori

Komploti i madh kunder Shqiperise, ne Konferencen e Paqes ne Paris 1946!

Xhevat Zekaj 29, Shtator, 2020    Enver Hoxha zgjodhi rrugen e shpates dhe, veç ndeshjes dramatike ne sallen e Parisit,me kryeministrin grek Caldaris, vendos te deklaronte para gazetarëve pothuajsve nga e gjithe bota: ,, Kur populli shqiptar luftonte trimerisht kunder fashizmit ...

Read More »

Gazeta serbe “Proleter”, 30. janar. 1930: “Fshatra të tëra digjen me qëllim që t’u lirohet vend kolonëve. Me pushkë, me mitralozë dhe me bomba, dëbohen mijëra e mijëra familje shqiptare nga vatrat e tyre”

27, 10,  2020 Gazeta serbe “Proleter” në vitin 1930 sjellë dhunën serbe ndaj shqiptarëve dhe pastrimin etnik të kryer tanimë nga shteti serb, Serbia, shkruan MekuliPress.com. “Në Maqedoni dhe në Kosovë, diktatura gjeneralo-fashiste vazhdoi politikën agrare serbomadhe me mjete të ...

Read More »

Mathieu  Shqip – français

Mathieu Aref   Unë po i përgjigjem këtu një pyetjeje e bërë publikisht nga miku Hasan Huta. Një nga miqtë e mi besnik (Toskas composer) iu përgjigj se vetëm profesor Mathieu Arefi mund të përgjigjet saktësisht. Z. Huta donte të ...

Read More »

Tabori i Strugës!

Shkruan;  Medai Shaholli (me rastin e 107-vjetorin e Betejës së Petrinjës) Beteja e Petrinjës është padyshim një ngjarje dhe datë e shënuar në kalendarin historik të popullit shqiptar. Historianët shqiptar këtë ngjarje të lavdishme të kryengitjes shqiptare e kanë lënë ...

Read More »

ENVER HOXHA ARRITI ATË QË NUK ARRITI AS SKËNDERBEU

  ·  Epoka e Re e Premte, 18 shtator 2020 Gazetari më i shquar italian i shekullit të 20-të Indro Montanelli Ka dhënë këtë vlerësim për Enver Hoxhën: 1. Burri i shtetit më jetëgjatë dhe më serioz përsa i përket ...

Read More »

Pezë të Tiranës kremtohet 78-vjetori

Mirela Jubani   Sot, në Pezë të Tiranës kremtohet 78-vjetori i zhvillimit të Konferencës së Pezës ku do të hidheshin themelet e bashkimit të popullit në Frontin Antifashist Nacionalçlirimtar, pa dallim feje, krahine dhe ideje, me devizën e rilindasve të ...

Read More »

Fjala e Ramiz Alisë me dyer të mbyllura më 1989

03, 08, 2020  (Fjala e Ramiz Alisë me dyer të mbyllura më 1989) Lexoje 2 minuta dhe shperndaje! Sistemi ynë ka kapitulluar përballë atij kapitalist, ndaj jemi të detyruar të ndryshojmë strategji. Kjo strategji do të synojë në dy drejtime: ...

Read More »

TRUPROJAT E MBRETIT IZRAELIT DAVID, ISHIN ILIRË

Thënie për shqiptarët   TRUPROJAT E MBRETIT IZRAELIT DAVID, ISHIN ILIRË Përderisa gjejmë mes truprojave të Davidit, – që i bie të jetë pas vitit 1000 p.e.s., – Kerethitët dhe Pelethitët (kretanët dhe filistinët), na vendoset gjithashtu një kufi më ...

Read More »

UDHËHEQSIA E KOSOVËS PO E SHKATRRON VENDIN ASKUSH SPO PUNON DREJT VETEM HAJNIA

Rinia Kosovës po asimilohet në shtetët Evropjane. Kosova po zbrazet nga rina e mrekullushme e këti vendi, Pushtetarët dhe qeverit i kan punsuar njerzit e vet nëpër detyra të rëndsishme, ku nga ata bëhet kurupcioni, askush i ndershëm nuk mund ...

Read More »

DR.LUFTULLA PEZA&DR.LILJANA PEZA: AGIA SOFIA – Ἁγία Σοφία E STAMBOLLIT (NJË HISTORI E SHKURTËR)

Sheradin Berisha Pragë, 25 korrik 2020: Agia Sofia është ndërtuar në vitet 532-537 si katedrale kristiane e Kostantiniopojës mbi një faltore të vjetër pagane (pellazge). Gjatë viteve 100 deri në vitin 200 mbi faltoren e lashtë pellazge u ndërtua banja ...

Read More »