Home / Histori (page 10)

Histori

Mustafa Qemal Ataturku nga Stebleva e Dibres

Mustafa Qemal Ataturku, shqiptari nga Stebleva qe u be reformatori dhe krijuesi i Turqise moderne Mustafai ka lindur me 11 mars te vitit 1881. I jati i tij quhej Riza. Llagapi i tyre ka qene Conka. Tokat e Conkajve jane ...

Read More »

George Vashington, shqiptari i që krijoi SHBA

/ Ribotohet  nga arkivi i diplomacias.dk/ Vetë presidenti Washington thuhet ta ketë lënë një letër-amanet për mbrojtjen e shqiptarëve nga Amerika në çdo kohë dhe në çdo mënyrë. Para disa kohësh, Instituti i Biokimisë dhe i Gjenetikës, me seli në ...

Read More »

Prej cilave vise shqiptare vinin 39 Kryeministrat Shqiptarë të Perandorisë Osmane?

Pasha i Turqisë më 1910, në çdo 10 metra i ka ngulur në hunj nga një shqiptar Shqiptarët qeverisën perandorinë osmane si kryeministra, për një periudhë kohore prej vjetësh në 500 vite sa qeverisi kjo perandori. Kryeministrat shqiptarë i dhanë ...

Read More »

Prej cilave vise shqiptare vinin 39 Kryeministrat Shqiptarë të Perandorisë Osmane?

Shqiptarët qeverisën perandorinë osmane si kryeministra, për një periudhë kohore prej vjetësh në 500 vite sa qeverisi kjo perandori. Kryeministrat shqiptarë i dhanë osmanëve Anadollin, Konstandinopojën, Irakun, Jemenin, Egjiptin, Algjerinë, Libinë, Arabinë, Sirinë, Hungarinë, Krimenë, Kretën etj.  Pra, me punën ...

Read More »

“Unë e braktisa Parlamentin e ndyrë turk! – Hasan Prishtina

Ismet Sopi Hasan Prishtina Ismet Sopi Selanik, 13 gusht 1933 “Të dashur vëllezër! Nata pesëqindvjeçare aziatike po kalon. Perandoria e kalbur po shembet. Fuqitë e mëdha evropiane po bëjnë plane djallëzore. Fqinjët grabitqarë po i mprehin thikat për të na ...

Read More »

TEKSTI I PLOTË I LIGJIT TË LUFTËS TË VITIT 1940 I CILI VË NË SHTETRRETHIM ÇAMËRINË DHE PËRVETËSON PËR VETE PERIUDHËN ANTIKE SHQIPTARE.

Atdhe Geci TIRANË – Për shkaqe tashmë të njohura, më 28 tetor 1940, Italia i shpalli luftë Greqisë dhe sulmoi territorin e saj nëpërmjet territorit të aneksuar shqiptar. Në këtë moment filloi edhe lufta e quajtur si italo-greke. Menjëherë pas ...

Read More »

Gjenocidi sërbomadh dhe Qëndresa Shqiptare!

Arflet Selmani Shovinizmi serbomadh është një nga ato tipare me bazë racore dhe klasore që fatkeqësisht, nga koha në kohë, është shfaqur në trupin dhe në trurin e kombit serb. Ai, i ushqyer me qëllime antishqiptare, i verbuar nga mitet ...

Read More »

“VERA E SHKURTER SHQIPTARE NE SHKUP DHE DIMRI I GJATE SERB”

Nijazi Muhamedi Kjo foto e 15 mije kryengritesve shqiptare ka nje histori sa te dhembshme,aq edhe dokumentuese.Fotografi ,nje gazetar freng,autor. I reportazhit per hyrjen e shqiptareve ne Shkup,me titullin:”VERA.E SHKURTER.SHQIPTARE DHE DIMRI I GJATE SERB”jo rastesisht eshte perqendruar per te ...

Read More »

Vrasja e Heroinjve të Vigut!

Mirela Jubani Heqja e monumentit 5 Herojt e Vigut nga qendra e Shkodres, ishte nje nga poshtersite e shumta qe jane bere gjate sundimit te Sali – Zhelefines. Pese Herojt e Vigut, qe nuk ishin komuniste por atdhetare, u nisen ...

Read More »

Ismet Sopi per Bekim Berishën!

Ismet Sopi Ai ishte në Holandë, në një vend ku respektohen të drejtat kombëtare dhe ato individuale. Kishte punën, lekët… jetën përpara. Por, si mund të qëndronte Bedriu në Perëndim dhe të shikonte përmes TV – së sesi vriten dhe ...

Read More »