Home / Histori

Histori

Amerikani flet për prejardhjen e Shqiptarëve: Racë e fuqishme, Pellazgët kanë qenë Ilirët e lashtë

George Fred Williams më 1914 ka shkruajtur: “Po të kthehemi në parahistori, para se rapsodët homerikë t’u këndonin hyjnive dhe heronjëve mitologjikë, para se të shkruhej gjuha greke, jetonte një popull i njohur me emrin Pellazg… Shqiptarët janë të vetmit ...

Read More »

Shqiptarët e Afganistanit – Njerëzit më jetëgjatë në botë !

! 18.02.2021 Kemi të bëjmë me një rast unikal të ekzistencës së parardhësve tanë, ilirëve, në një cep tjetër të botës, me mijëra e mijëra kilometra larg, që mund të hedhë dritë mbi historinë e tyre, por edhe mund të ...

Read More »

JONËT DHE GJUHA Е JONËVE (E JONË)

Abdulla Mehmeti Misteret e lashtësisë pallazge-Ilire-shqiptare (arbërore, arvanite, arbëreshe, arnaute) Këto pyetje presin përgjigje nga shkenca shqiptare: Çfarë kishin të përbashkët JONËT dhe JONIA me PAJONËT dhe PAJONINË? Pse pajonët morën pjesë në luftën e TROJËS, në territorin e JONISË ...

Read More »

LUFTA ANTI-FASHISTE NACIONAL ÇLIRIMTARE E SHABAN PALLUZHËS NË TREGUN E RI (ISH-NOVI PAZAR) NË DRENICË DHE MË GJERË…

Shkruan: Fadil Shyti (Ribotim) Me rastin e 76 vjetorit të LANÇ-re, kundër-fashiste serbo-jugosllave. – Mendime të thelluara, ca përsiatje historike. Komandanti, Shaban Palluzha me ushtarët e tij, në Tregun e Ri, (ish-Novi Pazari), nuk shkuan të luftonin kundër pushtuesve gjermanë ...

Read More »

VIJOSLLAV SHESHELJ DHE VUK DRASHKOVIÇ ME ISMAIL KADARENË PËRBALLË (2)

/ Marë nga Arkinat e Pashtrikut.org/ 19 Shkurt 2019 · YLLI POLOVINA: MAJ 1999, ROMË-PARIS, http://www.pashtriku.org/?kat=43&shkrimi=8458 Tiranë, 20 shkurt 2019: Ylli Polovina – Sekretar i Parë në Ambasadën e Republikës së Shqipërisë në Romë nga 8 dhjetori 1997 deri në ...

Read More »

Kur, ku dhe kush i shpalli publikisht për herë të parë heronjtë e kombit: Jusuf Gërvalla,Kadri Zeka dhe Bardhosh Gërvalla?

Shkruan: Mehmet Musa Jugosllavia si një kafshë e egër, pasi u plagos përfundimisht për vdekje nga ngjarjet e lavdishme dhe heroike të vitit 1981, vendosi të marrë masa të rrepta, sidomos sigurimi i shtetit, për t’i qëruar hesapet me nacionalistët ...

Read More »

ILIR HOXHA, I BIRI KOMANDANTIT LEGJENDAR NE INTERVISTE.

Pa u vendosur Enver Hoxha në piedestalin e historisë, për rolin që ka luajtur në fitoren e luftës si komandant dhe reformator i Shqipërisë nga një vend i prapambetur, në një vend me një zhvillim në të gjitha fushat, Shqipëria ...

Read More »

Serbia ka ushtruar Gjenocid ne Kosove !..

   Shkruan; Sylejman Morina 12-02- 2021 Perpjekja fashizmit serb ishte per qfarosjen e popullit shqiptar, me projekte dhe fushata vrasje masive,burgosje masive,pastrime etnike masive,konvertime fetare me dhune masive, me ndihmen e administrates okupatore policoro-ushtarake per 100 vjet pa u ndalur ...

Read More »

Cfarë është kjo diplomaci luftarake dhe drejtësi demokrate në Gjykatën e Hagës nga BE kundër UCK ?!

Shkruan; Dr. Hasan Luçi Rreth një shekulli vuajtje nën kolonizimin serbomadh, të ish mbretërisë jugosllave të Konferencës së Versajës dhe titizmit, lëvizja kosovare e kulmoi kryengritjen me në krye UCK-në si kundërveprim ndaj masakrave, genocidit e spastrimit etnik të barbarit ...

Read More »

ME RASTIN E PËRVJETORIT TË KONFERENCËS SË PEZËS

(Ribotim) Xhemil Zeqiri – Fadil Shyti Enver Hoxha është i gjallë për çdo shqiptar, që e ndien veten shqiptar – ndërsa, ti dhe grupi yt neofashist jeni të gjallët e vdekur, o Bujar Nishani! Sipas të përditshmes së Shkupit ”Fakti” ...

Read More »