Home / Author Archives: xhzeqiri

Author Archives: xhzeqiri

E V R O P A – ARMIKE E SHQIPTARËVE DHE KREJT E PADREJTË NDAJ TYRE!

Zeqir DURAKU Në Internet, në YouTube, në “PROVOKACIJA” te Mustafa Nano, më 22 mars 2019 ku ishte i ftuar Arben Duka në një intervistë; …aty, pos tjerash, kur u soll biseda e fjala edhe për MIGJENIN; Arben Duka, veç tjerash ...

Read More »

Rreth emërtimit të fëmijëve me emra të huaj

Shkrun: Beqir Elshani Sipas lajmit “Emrat më të përdorur për fëmijët në Kosovë gjatë vitit 2020” asnjë nga emrat më të përhapur iliro-shqiptare nuk gjendet në Statistikat e Kosovës. Është për të ardhur keq që emërtimi i fëmijëve në Kosovë ...

Read More »

Nasim Haradinaj: Fajin pse ndodhemi në burg e kanë 82 deputetët që e votuan themelimin e Gjykatës Speciale

Nënkryetari i Organizatës së Veteranëve të Luftës së UÇK-së, Nasim Haradinaj, është duke e vazhduar dëshminë e tij në Gjykatën Speciale në Hagë. Ai  ka deklaruar se deputetët që e kanë votuar themelimin e Gjykatës Speciale, e kanë fajin që ...

Read More »

Nasim Haradinaj në Hagë komenton deklaratën e Shkëlzen Gashit: Më vjen me vjellë

Më: 12 janar 2022 Nasim Haradinaj Gjatë dëshmisë, Nasim Haradinaj është pyetur rreth deklaratës së ish-këshilltarit të Kurtit, Shkëlzen Gashi ku ai kishte deklaruar se pjesëtarë të UÇK-së kanë kryer krime, dhe se ata dyshohen që kanë vrarë 1000 civilë ...

Read More »

URIM ME SHUMË KUPTIME

Shkruan: Beqir Elshani Tregimin po e nisi me urimin e festave me shumë kuptime “Gëzuar festat e fundvitit!” në vend se të shkruhet “Urime Krishtlindjen! dhe Gëzuar Vitin e Ri!”, urime që zakonisht shkruhen anglisht dhe në gjuhët e ndryshme ...

Read More »

KOSOVA ME HALLE SHUMË

Shkruan: Beqir Elshani I dashur gjysh, sot është dita e parë e shkollës. Sa shumë jemi gëzuar. Burimi, më i vogëli vëlla është gëzuar më shumë se unë dhe Artani, ai hyn në klasën e parë. Jo vetëm që është ...

Read More »

Kokaj: Energjia elektrike shumë shpejt do të jetë falas

29 dhjetor 2021 Kosova dhe mbarë bota po përballen me probleme të prodhimit të energjisë elektrike. Së fundmi, shteti ynë ka pasur probleme të theksuara me sistemin e vjetërsuar të gjeneruesve kryesorë të energjisë derisa është dashur që edhe të ...

Read More »

I dëshpëruar kthehet nga Gjermania: S’ja vlen, edhe në vendlindje

Marko Bagariq nga Bosnja shkoi për të punuar në Gjermani, por ai pas një kohe është zhgënjyer dhe thotë se nuk mund të fitosh para dhe të kursesh, por vetëm të bësh një jetë punë banesë dhe banesë shtëpi. Pas ...

Read More »

Pamja e parë e një faraoni të ruajtur mirë

Amenhotep ka jetuar rreth 3500 vjet më parë, kishte flokë kaçurrelë, hundë të vogël dhe dhëmbë çuditërisht të hollë. Me ndihmën e tomografisë së kompjuterizuar, studiuesit më në fund kanë marrë një paraqitje të shkurtër të asaj se si dukej ...

Read More »

Një shpjegim rreth shfaqjes së reve në qiell

Beqir Elshani Vërtet në qiell vërehen pamje të rralla e të çuditshme të reve, siç janë shfaqur retë në formë komete në Portugali, të cilën shtypi e quan “Dora e Zotit” apo “Grushti i ndezur”, dhe atë duke mbajtur një ...

Read More »