Home / Author Archives: admin (page 6)

Author Archives: admin

JA KUSH ËSHTË ISA MUSTAFA, AI QË RËZOI QEVERINË E KRYASUAR NGA ALBIN KURTI, ME TË CILËN ISHTE NË KOALICION.

  Nga REXHEP QOSJA ( Ribotim) Në vitin 2014 kur Isa Mustafa u bë Kryeministër i Kosovës U tmerrova të premten më 12 dhjetor, kur ish kryeministrin e Kosovës në detyrë, Hashim Thaçin, e pashë duke ia dorëzuar kryeministrinë, në ...

Read More »

SHERADIN BERISHA: RAMUSH HARADINAJ – SHPËRDORUESI I FONDEVE PUBLIKE MILIONËSHE!

Sheradin Berisha Pashtriku, 31 Mars 2020 Në maj 2014 – “UET Press” në Tiranë ka botuar librin me titull “Haga e Ramush Haradinajt” (në anglisht “The Kosovo Indictment”) të autorit Micheal O’Reilly. Z.O’Reilly ishte avokat i Ramush Haradinajt gjatë procesit gjyqsor ...

Read More »

Për herë të parë hapet konkurs për ambasadorë/ Për herë të parë që nga themelimi i MPJ-së, sot është shpallur konkursi i brendshëm ku diplomatët tanë mund të kandidojnë për t’u dërguar në njërën nga misionet diplomatike

 31-03 2020 Shefi i kabinetit të ministrit të Jashtëm dhe Diasporës, Kreshnik Ahmeti ka deklaruar se kjo ministri ka shpallur konkursin e brendshëm për t’u zgjedhur diplomat në ndonjërën prej misioneve diplomatike të Kosovës. Ahmeti tha se ky lloj i ...

Read More »

Ahmet Qeriqi: Fakte të reja në 75-vjetorin e “Masakrës së Tivarit” të fund-marsit të vitit 1945

 Ahmet Qeriqi: Prishetin 30-03-2020   Pas terrorizimit të Drenicës dhe rënies së mijëra dëshmorëve e martirëve në Rezistencën e Shaban Palluzhës, në janar shkurt të vitit 1945, një segment i OZN-së, në lidhje me kreun ushtarak e politik të Beogradit ...

Read More »

Nju Jork Times: Diplomatët amerikanë kanë diskutuar shkëmbimin territoresh Kosovë – Serbi

   27/03/2020 Gazeta Nju Jork Times (NYT) ka pohuar se diplomatët amerikanë kanë diskutuar idenë e shkëmbimit të territoreve mes Kosovës dhe Serbisë si pjesë e një marrëveshje mes tyre. Një artikull i botuar të enjten me autor Patrick Kingsley—korrespodentin ndërkombëtar të NYT ...

Read More »

Anekdota për gjendjen aktuale në Kosovë

Beqir Elshani 1. LAJM I VITIT – Cili lajm i vitit ju ka mërzitur më së shumti? – e pyeti gazetari kryeredaktorin e faqes popullore albaniapress. – Dihet, lajmi për liberalizimin e vizave ka qenë mizë kali për Kosovën, pasi që ...

Read More »

Vuçiç arreston kreun e partisë republikane pse kërkoi falje për krimet dhe e njohu pavarësinë e Kosovës (video)

 30 Mars, 2020 – , Faton Kurti, ka publikuar një video të takimit mes tij, kreut të PR-së, në Serbi, Nikola Sandulovic dhe kreut të PR-së në Shqipëri, Fatmir Mediut. Sipas Kurtit, ditën e sotme, Sandulovic është arrestuar nga autoritetet ...

Read More »

Agim Bahtiri: “Në asnjë kontekst nuk kam bërë thirrje për vëllavrasje. Është e turpshme të thuhet ashtu.”

 30-3- 2020 Kryetari i Komunës së Mitrovicës së Jugut, Agim Bahtiri, ka thënë se në asnjë rast nuk ka bërë thirrje për vëllavrasje. “Në asnjë kontekst nuk kam bërë thirrje për vëllavrasje. Është e turpshme të thuhet ashtu. Nuk kam ...

Read More »

Dy puçet e gjashtë mëkatet e Isa Mustafës dhe shkelja mbi ligjin e lashtë

 30-3- 2020 ZIA E MORTIT PANDEMIK DHE PUÇI BARBAR Rushit Ramabaja Njerëzimi, gjatë ecjes së vet nëpër kohë, krijoi dhe sofistikoi ligjet e sjelljes në ditë të lumtura gjallimi e në ditë të përzishme morti. Këto ishin shenjat dalluese të ...

Read More »

Ndërron jetë heroi i luftës që shkundi Parlamentin grek me fjalimin për shqiptarët

 30-3- 2020   Ka ndërruar jetë në moshën 98-vjeçare, ish-deputeti grek Manolis Glezos. Ish-deputeti ka humbur jetën mesditën e sotme si pasojë e një ataku kardiak. Ish deputeti arvanitas njihet edhe për qendrimet e tij liberale ndaj emigrantëve dhe fqinjëve ...

Read More »