Home / Author Archives: admin (page 31)

Author Archives: admin

ANTON PASHKU – ROMANI PSIKOLOGJIK 

  Anton Pashku (1937-1995) është shkrimtar që nuk synon masat e gjera të publikut, por lexuesin e shkolluar që pëlqen shkrimet hermetike dhe imtësitë e analizës së karakterit në romanet psikologjike. Shtypja e egër politike mbi brezin e parë të prozatorëve në fund të viteve ’50, e ...

Read More »

Gazeta gjermane: Albin Kurti, njeri i kundërshtimeve të korrupsionit dhe nepotizimit

Gazeta gjermane “Tages Zeitung” shkruan për Kurtin, thonë se është njeri i kundërshtimeve E Hënë, 3 Shkurt 2020 Figura e Albin Kurtit tashmë është përmendur në shumë media të botës, por edhe gazeta gjermane “Tages Zeitung” ka bërë një shkrim ...

Read More »

Kryeministri Kurti zhvilloi bisedë telefonike me përfaqësuesit e Sanxhakut

      03-04-2020 Kryeministri në detyrë, Albin Kurti ka vendosur kontaktet dhe ka zhvilluar biseda telefonike me përfaqësues të Sanxhakut, përkatësisht me Jasmina Curić, Kryetare e Këshillit Kombëtar Boshnjak, me Hazbo Mojović, Kryetar i Komunës së Sjenicës, dhe me ...

Read More »

Behgjet Pacolli në jahtë me Vuçiqin, Radojiqiqin dhe zyrtarë të Listës Serbe

Shiqone Bexhet Pacolli me Selim Broshen udbashin. Kure 1981 studentat protestonin dhe vriteshin nga UDBA. E Bexheti me Selimin tu festu e tu ngrit dollin. O popull qelni sytë sot soji këtyre po hedhin valle mbi dëshmorët e kombit. Vuciqi ...

Read More »

Amerikanët më 1912: Isa Boletini, heroi që duhet ta njihni

 03-05- 2020 Një gazetare amerikane që e takoi Isa Boletinin pak kohë para shpalljes së pavarësisë së Shqipërisë, sjell një korrespondencë interesante mbi bëmat dhe karakterin e shqiptarit më të madh pas Skënderbeut dhe luftëtarit më trim, më të ndershëm, ...

Read More »

4 orë ·  Pasi nuk munden ti gjejnë gabime në qeverisjen me duar të pastra të kryeministrit Albin Kurti, shtet-rrënuesit dhe bashkëpunëtoret e Vuçiqit në Kosovë, paguajn media e portale për të shpifur dhe për të dezinformuar opinionin me fjalë të shtrembëruara ...

Read More »

Kryeministri Kurti jep lajmin e mirë për qytetarët – Falënderon edhe BE-në, Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe diasporën për ndihmën financiare në ballafaqimin me COVID-19.

May 1, 2020 Kryeministri në detyrë i Republikës së Kosovës, Albin Kurti sot ishte pjesë e panelit diskutues të seminarit virtual “Peace Talks Webinar” të organizuar nga Federata e Paqes Universale (Universal Peace Federation). Në mesin e panelistëve të tjerë ...

Read More »

Biserko: Para dy vitesh në Nish Vuçiç filloi bisedimet me Edi Ramën për ndarjen e Kosovës

Kryetarja e Komitetit të Helsinkit në Serbi dhe njëra ndër mbrojtëset më të zëshme të Kosovës, Sonja Biserko, flet për sulmet ndaj saj nga ana e regjimit të Aleksandar Vuçiçit  dhe tendencat për ndarjen e Kosovës. Ajo për herë të ...

Read More »

Ekskluzive| Akuzuan për 1000 testet, Qeveria e PAN pranoi donacione mjekësore nga Serbia çdo dy javë

 Halil Berisha 01 May 2020 Pranimi i 1 mijë testeve për pandeminë e COVID-19 nga Qeveria e Kosovës, e që të cilat erdhën nga Serbia, u bë temë diskutimi për ditë me radhë. Qeveria e drejtuar nga Albin Kurti, u ...

Read More »

Behjet Pacolli, ist in die Morde in 1982 von Bardhosh, Jusuf Gervalle und Kadri Zeke bei Stuttgart verwickelt

3 Votes Damals waren die Ermordeten mit Behjet Pacolli in Deutschland unterwegs, welche heute als Freiheits Kämpfer der Ersten Stunden gelten. Ebenso wird eine Zusammenarbeit mit dem Jugoslawischen Geheimdienst unterstellt, der damals Etliche Dissidenten in Deutschland ermorden liess. Die Tochter ...

Read More »