Home / Author Archives: admin (page 30)

Author Archives: admin

Zbulohet keq Naser Osmani: Për 6 vite tërhoqi 800 mijë euro nga fondi 3% 16/08/2019 Gjatë periudhës 2006-2012, mbi 800 mijë euro ishin tërhequr nga Naser Osmani dhe Atdhe Gashi, derisa nuk ka dëshmi për mënyrën e shpenzimit për mbi ...

Read More »

Albin Kurti shpall aderimin e një diplomati kosovar në VV

Afërdita Fejzullahu 16.8.2019  Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti përmes një postimit në Facebook ka bërë të ditur se ish ambasadori Sabri Kiçmari është bërë sot zyrtarisht pjesë e Lëvizjes Vetëvendosje. “Sabri Kiçmari ka qenë gjithnjë në Lëvizje. Prej sot ...

Read More »

“Misteri” për babanë shqiptar të Egjiptit modern

Gusht 16, 2019 Jack Davies Çdo histori e një personi që nga i varfër bëhet i pasur përfundon duke rënë pre e një shkalle mitimizimi, e paramenduar nga tema e saj dhe në duart e kronistëve të mëvonshëm, duke dashur ...

Read More »

Kosova është dobët, me kryeministër në detyrë, me një president të skaduar

15/08/2019   Qeveritë e pesë shteteve të fuqishme i kërkuan Kosovës dhe Serbisë që menjëherë ta vazhdojnë dialogun. Kështu nuk mendon Daniel Serwer, i cili për Express ka thënë se Kosova nuk ka nevojë të ngutet dhe se duhet ta ...

Read More »

Harta e parë europiane u bë nga ilirët, në gjuhën ilire… në vitin 500 para erës sonë (FOTO)

Realiteti2 Realitetii2August 10, 20190 Kjo eshte harte gjeografike Mesape Kjo gjetje, qe do te kete qene tjegull rrethore prej se ciles na eshte ruajtur vetem 1/6 e permbajtjes se saj, ka nje shkrim nga me interesantet, ne fakt: – ajo ...

Read More »

Revista britanike për rolin e rusëve në ngritjen e Ahmet Zogut

Gusht 11, 2019 Nga: Thanas Mustaqi Një faqe e plotë e gazetës së ilustruar të përjavshme britanike “The Graphic” (17 janar 1925), ka në qendër një ngjarje të bujshme: rrëzimin e qeverisë së Fan Nolit nga forcat mercenare ruse në ...

Read More »

Ja dekreti i sulltanit për ndalimin e shqipes (dokument)

 2017-09-04 DOSSIER Ndalesat e Perandorisë Osmane për gjuhën shqipe kishin filluar qysh në fund të shekullit të tetëmbëdhjetë. Kështu bën të ditur një dokument i nxjerrë nga arkivat greke nga profesori i historisë në Universitetin e Tetovës Arben Llalla, njofton Konica.al. ...

Read More »

Herbert për shqiptarët: Të bukur, inteligjentë, trima, besnikë, por kundër rendit shtetëror… dhe Perandoria Otomane bëri veç çka deshën ata

Gusht 11, 2019 Ky është një përkthim i pjesshëm nga libri ‘A record of eastern travel’ (Një shënim nga udhëtimi në Lindje) i autorit Aubrey Herbert, mikut më të madh të shqiptarëve, i cili në këtë vepër paraqitet me poseudonimin ...

Read More »

EPIKA E SHPËRNGULJES SË KRAJANËVE NË ZARË TË DALMACISË. FAKTET DHE DËSHMITË E KËSAJ “GOLGOTHE”

HISTORI July 10, 2017 – Comments Off on Epika e shpërnguljes së Krajanëve në Zarë të Dalmacisë. Faktet dhe dëshmitë e kësaj “Golgothe” Nga Hajrudin S. Muja Me shpënguljen e krajanëve në Zarë të Dalmacisë, janë marrë studjues të ndryshëm, si: S.G. Weningrand, C. ...

Read More »