Home / Author Archives: admin (page 3)

Author Archives: admin

AKADEMIK PROF. DR HAKIFBAJRAMI PH.D : GRUSHTSHTETI IDYTËNDAJKOSOVËS( PAS 23 MARSIT 1989) MË 25 MARS 2020

-Maers  28, 2020 Rivaliteti në mes botës demokratike dhe botës totalitare nuk është i panjohur. Kosova në mes këtyre NDRYDHJEVE mund të bërët copë e grimë, dhe askush nuk i jep pesë pare. Rivaliteti në mes SHBA-s dhe BE (disa ...

Read More »

DY FJALË PËR ”ANTI-AMERIKANIZMIN” E ALBIN KURTIT

Nga Dritan Goxhaj U bë tashmë disa kohë që shumica e kryesive të partive politike në Kosovë, veçanërishtë LDK-ja me Isa Mustafën në krye dhe PDK-j e kryesuar nga Kadri Veseli, duke mos mbetur prapa edhe AAK, AKR e NISMA, ...

Read More »

“Kullat” e Hashim Thaçit në Nyrnberg të Gjermanisë!

 April 03, 2020 Hashim Thaçi po e shtrin perandorinë e biznesit të tij edhe në Gjermani, përveç se në bregdetin malazez, ku janë të padiskutueshme investimet në ndërtim në Ulqin, Budvë etj., tani më mërgimtarët tanë e kanë zbuluar edhe ...

Read More »

Paratë Telekomit për disa nga mediat!

Gëzim Mekuli Vërejtje, Po normal se portali Insajderi reagon e bëhet nervoz. Zyrtarisht i ka marrë 81.000 EURO nga bordi i Telekomit. Se sa i kan marrë n’tzezën, ec e dije! Andaj nuk po i pelqejnë ndryshimet e bëra në ...

Read More »

RRETHANA POLITIKE, EKONOMIKE DHE SHOQËRORE NË ITALINË E KOHËS SË DANTES   

DANTE ALIGIERI – “KOMEDIA HYJNORE”      Nga: Xhelal Zejneli   Në kohën kur jetoi Danteja, Italia kishte hyrë në rrugën e zhvillimit të marrëdhënieve kapitaliste. Ajo u bë nyjë tregtare e rëndësishme midis Evropës Perëndimore dhe vendeve të Lindjes. Zhvillimi i industrisë çoi në formimin e qyteteve-republika, të cilat në ...

Read More »

ÇOHU!: 52 subjekte që kanë financuar PDK’në kanë marrë 325 tenderë në vlerë 162,517,080 euro

Raporti i Zyrës Kombëtare të Auditimit për vitet 2016 dhe 2017 ka gjetur disa shkelje sa i përket pasqyrave financiare në Partinë Demokratike të Kosovës (PDK), ndërsa projekti “Financimi i Partive Politike”, realizuar nga organizata Çohu ka prezantuar këto shkelje, ...

Read More »

Eurodeputetët letër Thaçit: Marrëveshja Kosovë-Serbi që po mbështetet nga ju është shqetësuese

03/04/2020   Anëtarët e të Gjelbërve në Parlamentin Europian, Thomas Waitz, Reinhard Bütikofer, Viola von Cramon-Taubadel dhe Romeo Franz, i kanë shkruar letër të hapur Presidentit Hashim Thaçi për shqetësimet e tyre mbi situatën në të cilën aktualisht gjendet Kosova, ...

Read More »

​Dogana e njofton Kurtin: Masa e reciprocitetit me Serbinë po zbatohet në përpikëri

MË: 3 PRILL 2020 Albin Kurti vizitoi Doganën e Kosovës ku takoi u.d. i Drejtorit të Përgjithshëm të Doganave, Ibrahim Xhaka Kryeministri në detyrë i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, vizitoi Doganën e Kosovës ku takoi u.d. i Drejtorit të ...

Read More »

Ish-përkthyesi i KFOR-it zbulon skenarin se si mund të formohet Qeveria dhe pyet: Ku guxon Isa Mustafa me ia prish Ramush Haradinajt?

 3 PRILL 2020 Ramush Haradinaj dhe Isa Mustafa   Ish-përkthyesi në KFOR dhe pjesëtari i shoqërisë civile, Sam Potera, përmes një postimi në Facebook, thekson se, nëse presidenti Hashim Thaçi e shkel Kushtetutën dhe ia jep mandatarin partive humbëse, atëherë ...

Read More »

Kryeministri Kurti merr vendimin që do ta kenë frikë politikanët që u pasuruan jashtëligjshëm

Pril 3, 2020 Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, në një postim në Facebook ka njoftuar për vendimet e mbrëmshme të qeverisë. Ai ua ka mbyllur gojën kritikëve të cilët iu vërsulën në orët e fundit për shkak të emërimeve në ...

Read More »