Home / Author Archives: admin (page 20)

Author Archives: admin

Shkrimtari grek: Ju që fyeni shqiptarët duhet të dini se arvanitët ishin prijësit tanë të guximshëm në 1821-shin, këto janë të vërtetat e hidhura për helenët

August 5, 2019 Të vërteta të guximshme të shkruara nga shkrimtari grek Nikos Dimou. Historia është e patjetërsueshme, megjithatë grekët gjithnjë kanë shtrembëruar faktet në librat shkollorë, duke u transmetuar brezave të “vërteta të rreme”. Dimou, duke theksuar “alergjinë” e ...

Read More »

IFIMES: Vetëvendosje e para, qytetarët e duan Albin Kurtin kryeministër

 6 Gusht 2019 Instituti Ndërkombëtar për Studime të Lindjes së Mesme dhe Ballkanit (IFIMES) në Ljubljana, Slloveni, rregullisht analizon ngjarjet në Lindjen e Mesme dhe Ballkan. Në ngjarjet e fundit në Kosovë, IFIMES ka analizuar situatën aktuale politike të këtij ...

Read More »

Luftë kundër Luftës Antifashiste Nacional – Çlirimtare

AKTUALITET   Gusht 5, 2019 Nga Agron Berdaj Dy dinosaurët e politikës shqiptare PS dhe PD-ja, në luftën për pushtet i lidh vetëm armiqësia ,intrigat ,puçet ,korrupsioni dhe vjedhja e votave .Këtu mes tyre  nuk ka paqe dhe mirkuptim  . ...

Read More »

1924: Ja një dëshmi se banorët e Komunës së Mamushës, ishin shqiptarë dhe jo turq!

FM IMAGES 2019-08-03 KRYESORE Komuna e Mamushës është njësi administrative në pjesën jug-perëndimore të Kosovës.Në vitin 2008 Mamusha u shndërrua në Komunë dhe është ndër komunat më të vogla në Kosovë. Shndërrimi i saj në komunë u bë në kohen e decentralizimit. ...

Read More »

Shqiptarët ortodoksë në Maqedoni po kthehen në origjinen e tyre!

(Ribotim nga arkivi) 04/08/2019 Intelektuali i shquar, shqiptar ortodoks Branisllav Sinadinovski thotë se në Maqedoni mungojnë kishat ortodokse shqiptare, ndërsa nga ana tjetër, nuk mungojnë, sipas tij, kërcënimet dhe sulmet për të penguar deklarimin e hapur dhe zyrtar të tyre ...

Read More »

Xherabi – POETËT JANË MURGJIT E FJALËS

-Poezitë janë këngët e poetëve- . TRINITETI YNË KOMBËTAR -i të gjithë shqiptarëve, i të gjithë brezave, që kaluan dhe mbijetuan të gjithë shekujt.- Në emër të Atdheut tonë të shejt GJuhës sonë të artë e të bukur shqipe flamurit ...

Read More »

Albin Kurti mban fjalim në Lindje të Mesme, kërkon njohje nga Palestina dhe Izraeli

Korrik 30, 2019 Lideri i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, ka mabjtur një fjalim gjatë mbledhjes së Internacionales Socialiste që po mbahet në Ramallah dhe Tel Aviv. Kurti në këtë fjalim ka thënë se Palestina me Izrealin së bashku nuk e ...

Read More »

Berisha: Çfarëdo vepre të mirë që mund të bëj Ramushi, nuk ia mbulon tradhtinë e Çakorrit

31/07/2019   Komentuesja e njohur e Facebookut me emrin Kimete Berisha, ka bërë një status të gjatë në Facebook, në lidhje me zhvillimet e fundit politike, kështu duke e goditur kryeministrin në dorëheqje Ramush Haradinaj. Berisha shkruan ndër tjerash edhe ...

Read More »

Në pritje të bandës së Xhevdet Mustafës!

  Nga Ylli Meçe 28/07/2019  Ngjarja aq shumë e përfolur, por që dhe në atë kohë bëri shumë bujë, ajo e të bandës së Xhevdet Mustafës, po i afrohet dekadës së katërt të ndodhisë së saj (shtator 1982, pra 37 ...

Read More »

Serbët i shitën shtëpitë që i ndërtoi shteti i Kosovës, presin të vendosen te ‘Lugina e Diellit’

July 31, 20190 Pothuajse asnjë familje serbe e zhvendosur në veri të Mitrovicës dhe në Serbi nuk ka shprehur vullnetin të kthehet e të jetojë në shtëpitë që i ndërtoi për ta Qeveria e Kosovës. Serbët e Vushtrrisë e të ...

Read More »