Home / Author Archives: admin (page 169)

Author Archives: admin

Çfarë problemi keni me Albinin?!

Reagimeve të shumta ndaj deklaratave të deputetit të Lëvizjes Vetëvendosje Albin Kurti se në Ballkan gjasat janë më shumë të ketë luftë se sa të mos ketë luftë në 5 vitet e ardhshme, iu është përgjigjur bashkëpartiaku I tij Rexhep ...

Read More »

Shkatërrimi i 500 fabrikave në Shqipëri!

Shkatërrimi i 500 fabrikave në Shqipëri u urdhërua nga boshti Athinë-Beograd! Posted on September 25, 2016 Në Shqipërinë e viteve ’90 – ’95 ishin në gjendje pune rreth 500 fabrika, të cilat ishin relativisht të amortizuara dhe nuk mund të konkuronin ...

Read More »

Letra Dardane

PARADOKSALJA KOSOVË   Gilbert Gardes, është historian francezë i historisë së Artit dhe autor i mbi 250 botimeve që nga viti 1967 kur doktoroj në drejtimin e historisë së Artit dhe më pas në Letërsi. Ai u bë i njohur ...

Read More »

POEMA “PUSHKA AMANET”

    HYDAJET HYSENI “PUSHKA AMANET” (POEMË) Mars,1989 Një poemë,e cila është shkruar në burgjet fashiste të Jugosllavisë,kur autori i saj Hydajet Hyseni,i dënuar me 15 vjet burg,sepse donte lirinë e kombit,mbetët ndër poemat më të çmuara të letërsisë sonë ...

Read More »

Poezia e HYDAJET HYSENI

HYDAJET HYSENI PUSHKA AMANET Atë vit kishte marrë Dimër i vështirë Nën borë e acar Gjithçka kishte ngrirë. Netëve të gjata Fshati në errësirë S´jepte shenja jete Dukej shkretëtirë. Në fshat heshtje varri, Asgjë s´ndihej gjallë, Veç zërit të ndonjë ...

Read More »