Home / Author Archives: admin (page 147)

Author Archives: admin

Shkatërrimi i 500 fabrikave në Shqipëri!

Shkatërrimi i 500 fabrikave në Shqipëri u urdhërua nga boshti Athinë-Beograd! Posted on September 25, 2016 Në Shqipërinë e viteve ’90 – ’95 ishin në gjendje pune rreth 500 fabrika, të cilat ishin relativisht të amortizuara dhe nuk mund të konkuronin ...

Read More »

Letra Dardane

PARADOKSALJA KOSOVË   Gilbert Gardes, është historian francezë i historisë së Artit dhe autor i mbi 250 botimeve që nga viti 1967 kur doktoroj në drejtimin e historisë së Artit dhe më pas në Letërsi. Ai u bë i njohur ...

Read More »

POEMA “PUSHKA AMANET”

    HYDAJET HYSENI “PUSHKA AMANET” (POEMË) Mars,1989 Një poemë,e cila është shkruar në burgjet fashiste të Jugosllavisë,kur autori i saj Hydajet Hyseni,i dënuar me 15 vjet burg,sepse donte lirinë e kombit,mbetët ndër poemat më të çmuara të letërsisë sonë ...

Read More »

Poezia e HYDAJET HYSENI

HYDAJET HYSENI PUSHKA AMANET Atë vit kishte marrë Dimër i vështirë Nën borë e acar Gjithçka kishte ngrirë. Netëve të gjata Fshati në errësirë S´jepte shenja jete Dukej shkretëtirë. Në fshat heshtje varri, Asgjë s´ndihej gjallë, Veç zërit të ndonjë ...

Read More »

Vetëvendosje! vazhdon të provokoj!

Është Vetëvendosje!, ajo që ka shkaktuar dridhjen e tokës në mes të kufirit Maqedoni – Kosovë – Serbi. Është mu kjo lëvizje politike, që për me shumë se 1 vit, po e destabilizon kufirin me Malin e zi. Tanimë kjo ...

Read More »