Home / Author Archives: admin (page 119)

Author Archives: admin

Beqir Elshani: ANEKDOTA

1. [b]FJALA „ATEIST”[/b] – Arditë, çka do të thotë fjala „ateist”? – pyeti arsimtari nxënësen. – Ateist do të thotë njeriu që nuk beson (…) në qeveri, – u përgjigj nxënësja. – Po dihet që babain e ke të papunë, ...

Read More »

Po pres reagimin e Brukselit!?

“Kosova është djepi i Serbisë. Kosovën nuk do ta harrojmë kurrë”, ka deklaruar kryeministri i një shteti të huaj në brendësi të shtetit të Kosovës, Aleksandar Vuçiq. Deklarimet e tij nuk janë të frikshme e as të papritura, por është ...

Read More »

10 ÅR AV ARBETARE PRIVATIZERING “BALKAN”

“Det tog 10 år sedan fabriken privatiserades, men arbetarna är kvar på vägen, de fortfarande inte fått pengarna som tillhör. Därför deras strejker och protester fortsätter och kommer inte att sluta förrän de utövar sina rättigheter enligt efterfrågan”, sade rådets ...

Read More »

IDENTITETI SHQIPTAR DHE POLITIKAT ARSIMORE

Punoi: Llazar Syziu Fushat e veprimtarisë njerëzore janë shumë. Sigurimi i suksesit në çdo fushë, nëpërmjet rastësisë, intuitës dhe spontanitetit, është i pamundur sot. Kjo për arsye të zhvillimit shumë të madh shoqëror. Procesi që do të siguronte sukses, patjetër ...

Read More »

PËRBALLIMI!

(Kushtuar Albin Kurtit, me rastin e njëvjetorit të vizitës së tij në Skandinavi- si një kujtim madhështor, për qëndresën e tij, të shokëve dhe shoqeve të rezistencës sonë). Ata, e kuptonin që në fillim kur erdhën të ftuar nga Putha ...

Read More »

KUR HUMBET NDJENJA KOMBËTARE

Kur i hoqën milicët shqiptarë nga puna, në fillim të vitit 1990, njëri nga ata më pyeti, “Çka do të ndodh me fatin e tonë tash, kur të fitojnë shqiptarët?” Unë iu përgjigja: “Nëse fiton LDK, ju do të jeni ...

Read More »