Home / Author Archives: admin (page 110)

Author Archives: admin

Martin Luther King në Prishtinë

Gëzim Mekuli Me 28 gusht 1963, 54 vjet më parë, në Uashington, Martin Luther King do të mbante një fjalim historik, fjalim që do të ndryshonte përgjithmonë Shtetet e Bashkuara. “I have a dream” (Unë kam një ëndërr), ishte fraza ...

Read More »

Gëzim Mekuli Oslo, Norway Po kthehet buzëqeshja! U kthye Naim Frashëri n’vendin e vet Po materializohet ideja fisnike e Sami Frashërit Sot po abdylfrashërizohet hapsira politike e shqiptarëvet në ish-Jugosllavi. Po,dje, sot e nesër, unë isha dhe jam Çerçiz Topulli! ...

Read More »

Albin Kurti, Hasan Prishtina i kohëve moderne

Bosnjëzimin e Kosovës, privatizimin neoliberal, plaçkitjen, nigerizimin  e vendit dhe gjendjen e rëndë të shqiptarëve në Maqedoni, Albin Kurti i kishte paralajamëruar vite më parë një një intervistë ekskluzive për agjencinë e lajmeve INA. Të gjitha ngjarjet e kobshme që ...

Read More »

400 oficerë rusë u futën në Shqipëri!

    “400 oficerë rusë u futën në Shqipëri, për destabilizimin e vendit” Nje deklarate e forte vjen nga avokat Spartak Ngjela, njeherazi edhe aleat i kryeministrit Edi Rama, i cili ne nje status ne rrjetet sociale, shkruan: “mbi 400 ...

Read More »