Home / Author Archives: admin (page 10)

Author Archives: admin

Përkrenarja e Skënderbeut, identike me të Mbretit Pirro të Epirit

Përkrenarja e Skënderbeut është bërë prej metali të bardhë, të stolisur me një shirit të veshur me ar. Në majë të saj rri mbi kokën e një dhi prej bronzi, e veshur me ari. Pjesa e poshtme mban një shirit ...

Read More »

Mjeku italian Montanari– Nëse sëmureni me COVID, mos shkoni në spital. Ja kurat kundër virusit

28 Qershor, 2020 Mjeku italian Stefano Montanari, i cili ka spikatur në Itali gjatë periudhës së pandemisë teksa ju bënte thirrje pacientëve dhe jo vetëm, sesi të mbroheshin nga virusi vdekjeprurës, sot ka një tjetër këshillë për cilindo, sidomos për ...

Read More »

Deutsche Welle: Thaçi Shpresonte Që Uashingtoni Do Ta Shpëtonte?

27, 06, 2020 Disa media e panë atë si një mundësi të shkëlqyeshme për Kosovën. Michael Martens, një gazetar në Frankfurter Allgemeine Zeitung, bisedoi javën e kaluar me Presidentin e Kosovës Hashim Thaçi – për dialogun me Serbinë, veçanërisht për ...

Read More »

Isa Mustafa, kanibali i financave të diasporës

22 qershor 2020 Shkruan: Hajrush Shaqiri Popull i nderuar, i Kosovës, këtë shkrim po e filloj për Isa Mustafen. Ai  që udhëheqë sot LDK-në, 25 vjet më parë  si ministër i atëhershëm i Financave të Qeverisë së Kosovës, bashkë me Bujar Bukoshin ...

Read More »

Der Standard: Thaçi mbajti peng Kosovën, ishte gati të dorëzonte Veriun

26,06, 2020 Kreu i shtetit kosovar, Hashim Thaçi, e mbajti peng vendin e tij për një kohë të gjatë për shkak të të kaluarës së tij të luftës Nga Adelheid Woelfl, Der Standard’ Reagimi i presidentit ishte sfidues dhe i ...

Read More »

Gjykata Speciale ne Den Hag veproi!

Muhamet Kelmendi Gjykata Speciale i ngriti akuzat kunder dy vetave me pergjegjesi te larte shteterore dhe politike. U akuzua Hashim Thaci dhe Kadri Veseli. Thuhet se aktakuza kunder Thacit dhe Veselit ka karakter politik. Ne c’fare mase eshte e tille ...

Read More »

Mision armiqësor, apo dobësi e faktorit politik shqiptar?

 28/06/2020   Miq të nderuar, këtë shkrim duhet ta lexoni pa emocione, tani dhe pas formimit të qeverisë së ardhshme të Maqedonisë Veriore, kur do ta keni të qartë si drita e diellit gjendjen e rëndë në të cilën ndodhemi të ...

Read More »

Nezir Kraki: Specialja e ndali zhbërjen e Kosovës

 26 ,06, 2020 Nezir Kraki Profesori i Parisit, Nezir Kraki, ka thënë se Gjykata Speciale e ka ndaluar brutalisht zhbërjen e Kosovës, përcjell Bota sot. Përmes një postimi në Facebook, ai ka thënë se ai ka qenë dhe është kundër ...

Read More »

E dini që serbët po na e vjedhin historinë?

Shkruan: Fahri XHARRA (Tetë mijë vjet ” histori” serbe në Ballkan!) Deri sa ne , merremi me çështje të huaja të cilat aspak nuk na japin as nderë e as lavdi ; serbët e shkruajnë ”historinë” e tyre e cila ...

Read More »