Home / Author Archives: admin (page 10)

Author Archives: admin

Kush ishin Karnët ? ky fis ilir që ia zhdukën historinë

  21 Mars, 2020 Shkruan: Fahri XHARRA Jo pse nuk më kish rënë ndërmend për fisin ilir të Karnëve , por shënimet për ta janë shumë të vogla dhe më duhej të gjej diçka të besueshme ; aq të besueshme ...

Read More »

The Encyclopædia Britannica: Nuk ka asgjë turke te Gjysmëhëna dhe Ylli, tregohet nga monedha e mbishkrime të ketë qenë një simbol i lashtë ilir

(Ribotim) November 15, 2019 Besir Bajrami Nuk ka asgjë të qartë turke në kombinimin e Gjysmëhënës dhe Yllit që shfaqet në standardin kombëtar turk – ky i fundit tregohet nga monedha e mbishkrime, të ketë qenë një simbol i lashtë ...

Read More »

DJE NË PRISHTINË NUK RA VEÇ QEVERIA “KURTI” PËRKOHËSISHT RANË SHPRESAT E SHQIPTARËVE?!

Shkruan: Fadil Shyti  ​ Kosova, pas 6 Tetorit 2019, filloi të merr rrugën për së mbari, por reaksioni brendshëm i tërbuar në bashkëpunim me reaksionin e jashtëm, nuk lanë gur pa lëvizur për ta minuar lirinë, barazisë, drejtësinë, zhvillimin e ...

Read More »

“The New York Times”/ Prapaskenat që rrëzuan Albin Kurtin

Marsë 26, 2020 Diplomacia amerikane dhe sjellja prej Ramboje e ambasadorti Grenell patën një rol në mocionin e rrëzimit të Albin Kurtit. Kështu shkruan në një artikull të gjatë gazeta amerikane, “The New York Times”. Aty thuhet se votimi u ...

Read More »

“Dje ndodhi maskarada politike, historia do t’i gjykojë ata që e sollën këtë ditë”

Marsë 26, 2020 Deputetja e Kuvendit të Kosovës nga radhët e Lëvizjes Vetëvendosje, Mimoza Kusari-Lila, ka thënë se dje në Kosovë ndodhi maskarada politike në mes të krizës dhe luftës me pandeminë globale. Përmes një postimi në Facebook, Kusari-Lila ka ...

Read More »

LISTA SERBE!

Fatmir Brajshori-Tushi Një gjë nuk po mundem që ta kuptoj ose „ gabimisht“ po e kuptoj?! Lista serbe nuk e kishte votuar qeverin Kurti! Lista serbe votoj për shkarkimin e qeveris Kurti! Interesante! Tashti, nëse qeveria Kurti nuk ka qenë ...

Read More »

Ballinat e mediave botërore për rrëzimin e Qeverisë në kohë pandemie

  E Enjte, 26 Mars 2020 Deputetja nga Lëvizja Vetëvendosje, Mimoza Kusari-Lila, thotë se dje ndodhi maskarada politike në mes krizës dhe luftës me pandeminë globale. Ajo përmes një postimi në Facebook,i ka publikuar disa nga ballinat e mediave botërore, ...

Read More »

Thone po mblidhet Kuvendi i Turpit!

Azem Musliu Thone po mblidhet Kuvendi i Turpit me i nxan rrugen Vjoses e Kurtit! Na e nxive jeten Kuvend me Marre, krejt Kosoves do me i hape varre! Me 3 Shkurt na u pat ngjalle shpresa, por s’pendohen tradhetaret ...

Read More »

Ministritë e Jashtme të Gjermanisë e Francës kërkojnë që të shtyhet votimi i nesërm për rrëzimin e Qeverisë

  Gjermania dhe Franca kanë kërkuar në mbrëmjen e së martës që të shtyhet votimi i nesërm në Kuvendin e Kosovës për rrëzimin e qeverisë. Ministria e Jashtme gjermane dhe Ministria e Jashtme franceze kanë bërë thirrje, nëpërmjet një deklarate ...

Read More »

Vota kundër Qeverisë Kurti, është votë për ndarjen e Kosovës

25 Mars 2020 Liri Loshi Ju, të nderuar deputetë, që nuk e kuptoni sot se rrëzimi i qeverisë Kurti është thikë pas shpine për shtetin e Kosovës, këtë gjë do ta kuptoni nesër, kur me të njëjtin presion Amerika e ...

Read More »