home
autori mediat impresum kontakt
aktuale
kulturė
analizat
intervista
arkiv
historia
Debat

  

 

 

Shkruan: Fadil SHYTI

PĖRBALLIMI!

(Kushtuar Albin Kurtit, me rastin e njėvjetorit tė vizitės sė tij nė Skandinavi- si njė kujtim madhėshtor, pėr qėndresėn e tij, tė shokėve dhe shoqeve tė rezistencės sonė).

Ata, e kuptonin qė nė fillim kur erdhėn tė ftuar nga Putha Thembėrorėt e tyre shqipfolės se, nė tokėn e djegur dhe tė pėrgjakur tė Dardanisė, nuk ishin ardhacakėt e parė ”shpėtimtarė”, qė me aq cinizėm e “bujari”, pabesisht, po i sillnin civilizime dhe kultura tė mėdha “njė kombi tė vogėl”-siē e quanin dhe i kujtonin me pėrēmim shqiptarėt -me tepėr ironizim...

 

- Kėshtu, kishin zhurmuar dikur, -edhe ardhacakė tė tjerė lindorė e perėndimorė-kur, tė verbuar dhe tė dalldisur nga sukseset sipas planeve dhe elaborateve tė tyre afat-shkurta dhe afat-gjata-herė me lule e herė me shpata, tė zhytur herė nė shpella e herė nėn ēadra -i kishin hapur siparet e ushtrive tė tyre me flamujt e tyre -krejt tė huaj pėr ne, dardanėt shekullorė...

I kishin hapur gjithashtu, thellė e mė thellė atje nėn shpella; ēadra dhe “def (e) teret” e tyre me vula shkronjash tė larmishme e tė sherrmishme, tė cilat i kishin zhveshur lėkurat e dhėmbėt si ujkonjat –sikur po fillonin ta pėrpinin gjuhėn e lashtė tė shqipes, me rrėnjė indo-evropiane, me rrėnjė tė thella mijėvjeēare, me horizonte pėrtej evropiane, me pėrmasa gjigante botėrore; qė, me tė drejtė kombi ynė, ka pse tė jetė tepėr krenar dhe nė veēanti pėr genin e saj; -tė trashėguar nga pellazgo-ilirjanėt-arbėreshė-shqiptarė.

-Pa shih!...Edhe nė kėto hulli tė zemrave ilirjane-arbereshe-shqiptare, kishin arritur t“i ofrojnė disa zvarranikė e pakurrizorė -t“ua lėpijnė kockat e tyre, qė, "kosovarisht",- ta rrjepin e ta helmojnė gjuhėn e lashtė shqipe, duke e ndarė nė dy taborre folėsish e shkronjėtorėsh –krejt panevojshėm...

-Gjithēka nė botė nėse duan kėta bjerrakohės kokėshkretė, vetėm NJĖSIMIN shqiptarisė se duan, pa se duan!

-Nuk e duan sepse, po u NJĖSUA shqiptaria, vritet e keqja, kryeneēja, –tradhtia!

Kosova Dardane e pėrgjakur, kjo motėr e Labėrisė kaonike, qėndroi shekujve me pushkė e penė me kėto armė diellore nė dorė, me kėto armė tė sigurta shekullore drejt ardhmėrisė, ardhacakėt “e rinj” i kishte vėshtruar ēuditėrisht, krejt natyrshėm dhe habitshėm se, sa tė egėr dhe tė marrė qė janė; kur ata mendojnė se do ta mėsonin kombin e lashtė dhe tė ri-tė saj; qė tė mėsohet nga ata, si tė visheshin fėmijėt nė ēerdhe dhe nxėnėsit nė shkolla!!!...

“Nė kohėra tė lashta, kur Kosova dhe Labėria e kishin pėrjetuar kulturėn e civilizimit, tė rruzullit tė njerėzimit, ishin pikėrisht kėta ardhacakėt e tanishėm qė, atėbotė, ishin ushqyer me rrėnjė nė shpella dhe kishin kėrcyer nėpėr drunj”, -kishte thėnė dikur nė kohėn e zgjimit kombėtar, njė udhėheqės popullor, i quajtur, Abdyl Frashėri.

...Dhe, si pėr koincidencė-kėrcimet e tyre nė vende tė ndryshme, si kolonialistė ishte bėrė traditė e tyre, qė, kėta mund ta pranonin disi si ves tė keq cubash dhe piratėsh – e kishin vėrshuar globin -nėn maskėn e ndihmave pėr popujt e robėruar qė, nė fakt ishin vet ata, qė ua kishin kurdisur komplotet duke i bėrė copė e grimė me fqinjėt e tyre lakmitarė, tė kokėfortė dhe mendje turbullt.

Ardhacakėt e njėqind luleve gjembore dhe tė njėqind flamujve cinikė, qė me flatra gllabėrimesh , sa ironikisht, qėndrojnė tė heshtur, tė palosur tinėzisht, tė strukur si spiunėt e tyre -pėrkrah flamurit shekullor me shkabėn dykrenore -dhe tė po aq gjuhėve, qė do ta vėrshonin Dardaninė e Labėrinė me buzėqeshje prej laviresh dhe me ngėrdheshje bushtrash-tė shtira...

-Si rrallėherė mė parė ata, kishin ardhur duke u rrokullisur, -si vetėtimshėm, ndėr stuhi tė moteve tė rrėmujave e tėrmeteve qė, kohėt e liga i sollėn si kalbėsirat pas shirave tė mėdha, brigjeve tė lumenjve tė Lumbardhit, tė Drinit, e tė Llapit.

-Sikur, lumenjtė ishin bėrė pika kufitare, sikur kishin paralajmėruar dhe paralajmėrojnė aq shumė gjakderdhje, pėr ata kufi-zinj...

Ardhacakėt e regjur e tė stėrkequr dinakė dhe njėkohėsisht, mizorė e kishin filluar mbretėrinė e tyre me receta forma moderne, sepse arkaizmi ballkanik i zėvendėsimit tė pushtimeve me dhunė, do t“ua thyente herėt dhėmbėt.

-Duke u betuar, duke u zotuar, duke shprehur dashuri “ndaj vendorėve”, fillimisht, dėshironin t“i pėrfitonin vendasit naivė, qė t“i kenė krahėt e lirė tė “notonin” e tė kafshonin si peshkaqenėt e mėdhenj, tė papenguar e aspak tė rrezikuar nga askush, -pra, nga marinarėt vendas nė detin e paanė rreth tė viseve tė Adriatikut e tė Jonit!

Ata derėzi, tė harlisur tė fryrė dhe tė egėrsuar; si pelat dhe bushtrat e lagura, nga gradat dhe ofiqet, harruan pėr pak kohė, se Dardania, nuk pėrbėhet vetėm prej Putha Thembrorėve, por frymon dhe jeton pėrjetėsisht -prej atyre, Lisa Vendorėve, qė, si kurdoherė gjatė shekujve mė parė,- u dalin pėrballė mashtruesve dhe mizorėve!

-Qė me shkeljen e tyre nė viset shekullore tė Dardanisė, vendasit shekullorė ishin habitur disi me emrat e tyre, me fermanėt e tyre –dhe, si me ironi i pyesnin, Putha Thembrorėt, “e mėdhenj” qė pėshtjellonin e zezonin kohėn, me ato vula e fermanė; -po, a janė kėto uniforma bizantine, romake apo tė otomane, –po, kėta emra tė pėrēudshėm, deri nė marrėzi -a janė si konvertim i tyre, nė gjuhė-gjatė transformimeve shekullore?!

A janė dhe betimet, zotimet dhe dashuria e tyre e stisur si ato paraardhėsve tė tyre, atėbotė?!

Jo! Jo! Jo!

Larg qoftė kjo!...

Betoheshin, nėn hundė dhe nė flamurin e “shenjtė” Aht Isarit , soji i Putha Thembrorėve!

Kėta miqtė tanė aleatė, qė po vinė nga ēdo anė e botės, ia duan vetėm tė mirėn Kosovės!

Mos janė vėrsulur nė Kosovė me ushtri dhe fermanė me diplomaci, def (e) ter- e- sh; -kėta dinakė- Ndėrkombėtarė tė na e bėjnė ndonjė pabesi apo sherr ore, pyesnin njerėzit e thjeshtė, sigurisht tė nxitur nga mospajtimet e fėshfėrimave tė Lisa Vendorėve -pyesnin mė tej dhe dyshonin...

-Erėrat s“ po kanė tė ndalė -si dikur, stuhi po bien pėrsėri mbi malet dhe qytetet tona -thoshin - me shumė pasiguri!

-Shpatat po vringėllojnė nė heshtje, pėrballė flamujve tė huaj, si lecka tė dėshtimeve tė kėsaj kohe tė pabesive tė mėdha-dyshonin pėrsėri!

Qytetet dhe katundet tona shqiptare, po marrin ngjyra tė errėta nga hallakatjet e tyre, ecejakjet, manovrimet dhe kamuflimet “diplomatike” –siē i quajnė ata...

Aht Isari, sė toku me pleqėrinė e tij tė qetė, po e do edhe Kosovėn plakė dhe tė qetė; -pa ēka se, ajo po ricopėtohet, nga veriu dhe brendia e saj –si dukur nga lindja me tri komuna, qė iu hoqėn nga trupi atėbotė nė kohėn e Tifos!

I thoshin atij krajli Tito- por, nė fakt mė mirė do tė ishte ta thėrrisnim me kohė, Tifo!

-Kėshtu, e shprehnin revoltėn njerėzit e thjeshtė, duke e trajtuar e ndryshuar dhe emrin e mbretit apo tė kasapit “ tė ri “ nga Finlanda , Aht Isari!

Krajli dhe mbretėri po na ledhatojnė, pastaj po na ricopėtojnė! -Paralajmėronin, Lisa e Vendorėt.

...Kanė shkruar dhe po shkruajnė, kanė folur dhe po flasin gjeneratat e mėparshme –(sepse, ne Lisa Vendorėt e rinj, pak e mbajmė mend): -ata, dhe ato qė i kanė pėrjetuar dikur ato pėrcėllime zjarresh nė trupat e tyre se, edhe Titoja apo Tifoja- mė mirė t“i themi; atėbotė, i paska pasur pėrkrah Putha Thembrorėt shqipfolės.

-Edhe atij, sherramani dinak i paskan kėnduar himne, e madje, madje e paskan quajtur edhe “profet”!!!

-Po, ani kujt se; njė xhelati qė, pas fitores mbi fashizmin italo-gjerman - i paska vrarė e mbyllur burgjeve qindra e mijėra shqiptarė.

-Mos vallė, tani po na pėrsėritet “e njėjta kėngė”, qė, tė huajt bashkė me Putha Thembrorėt, po na mashtrojnė -e nesėr edhe mund tė na vrasin e burgosin, nėse nuk u shkojmė pas si ata, e kanė qejfin pėr t“i realizuar planet e veta mbi ricopėtimet e trojeve shqiptare?!

-Pyesnin kėshtu tė shqetėsuar dhe dyshonin nė sinqeritetin e uniformave dhe tė fermanėve tė huaja, njerėzit e thjeshtė.

...Dhe, betimet e Putha Thembrorėve dhe zotimet e tyre e mbuluar me dashuri tė rrejshme pėr shtet- s“kishin tė ndalė!...

A jemi ne, qė ju kemi prirė nė paqe?!

A jemi ne, qė ju kemi prirė nė luftėra?!

E, si kujtoni ju,qė ne do tė lejojmė qė Dardania tė mbetet pa diell, -pra pa Flamurin Kuqezi -nė institucionet e saj; si do tė lejojmė ne qė, Dardania tė ricopėtohet, si do tė lejojmė ne qė, Dardania tė mjerohet nė varfėri; si do tė lejojmė ne qė, Dardanisė t“i shiten pasuritė e saj tė paanė; si do tė lejojmė ne qė, Beogradi pėrsėri tė dominojė nė enklavat e ardhacakėve, kur ne jemi “tė pavarur dhe sovranė”, lidhjet do t“i kemi vetėm me Tiranė?!...

-Kėto premtime e betime, sikur i freskonin ca, mendjet e njerėzve tė thjeshtė- ndonėse , nė horizonte tė viseve shqiptare, po shiheshin re tė zeza dhe dielli jo pak e kishte harruar pėrhapjen e rrezeve, drejt tyre...

...Koha po kalonte, robėria po sfidonte; -liria kishte ngecur rrugės, dhe po vendnumėronte!

E tmerrshme dhe shumė e keqe je, o tradhti!

Kėshtu, foli hapur njė ditė i pari i Lisa Vendorėve, Albiliri.

...Dhe, si kurdoherė gjatė kohėrave tė stuhishme, nuk i munguan pėrkrahėsit rreth tij.

-Gjendjen po e dimė, gjithēka po shihet si nė dritėn e diellit, por si tė dilet nga kjo situatė qė na sollėn Putha Thembrorėt me Ndėrkombėtarėt –thanė, njėzėri...

I pari i tyre Albiliri, me gjenialitetin dhe vendosmėrinė qė e karakterizon –tha:

Vėllezėr e motra!

Qėndresa, besa dhe sinqeriteti tė bashkuara me moralin e lartė shqiptar -tė jetojnė pėrherė nė zemrat tona!

Vetėm rruga e pėrballimit tė madh me tė keqen qė po na kanoset - pėr vetėvendosje, deri nė fitore- na shpėton nga kjo situatė kritike.

E dimė tė gjithė -shtoi Ay, se pėrballė nesh janė vėnė nė veprim njė makineri e tėrė e huaj dhe ajo e Putha Thembrėrorėve, mirėpo, makineria e tyre do tė thyhet keq, pėrballė klimės sė “motit tė lig” me stuhi e rrokullisje tė “uraganit popull”.

Ne, s“kemi ēfarė tė humbim mė shumė se zinxhirėt e robėrisė dhe tė kolonizimit -do tė thoshte njė filozof i madh.

Filizat e Lisa Vendorėve, qė prej atij ēasti vendimtarė, qė sot e pesė vite mė parė u betuan nė Flamurin Kuqezi: VETĖVENDOSJE, DERI NĖ FITORE!

-E kujtuan me kėtė rast solemn, kushtrimin e “Anteut Shqiptar”, qė kishte deklaruar me solemnitet dhe vendosmėri se: “Pėr vetėvendosjen e meriton, tė vdiset njėqind herė”!

 -Dhe, si kurdoherė i pathyeshėm, Flakadan Diellori, u kishte prirė nė ballė, nė demonstratė.

-Tė gjithėve, iu vloi ndėr deje gjaku rinor shqiptar, tė gjithė e ndien vetėn mė tė fortė se shkėmborė!

Filloi beteja e rėndė, me pėrballjet, dertimet dhe shkėmbimet e vjetra...

Mė e rėndė njėra se tjetra...

Mė e poshtėr e reja, se e vjetra!

Tė errėta si netėt nė robėri, si njėra si tjetra!

Kur turmat kujtojnė se ėshtė jona- dhe hidhet nė sulm - si rrufeja.

Tymi i lotsjellėsit e kundėrmoi ajrin e qyteteve dhe tė katundeve tona!

-Gjaku vėrshoi si nė kohėt e rėnda tė robėrisė, dy yje lirie ranė nė qendėr tė Dardanisė; Arbeni dhe Moni... -mė tej e tutje e tėhu...

Gjėmat dhe kėrcėnimet ndėr betejat e diplomacisė gjakatare dhe tinėzare po ndihen dhe po i ngulin dhėmbėt mbi trupin e njomė tė atdheut nga pėrgjakjet kudo.

Ato si lubitė, pėrsėri po i kanosen ta prangosin Dardaninė, ashtu siē e prangosėn, dikur, Flakadan Diellorin, pėr 29 vj, burgjeve tė “pejngamer-djallit” Tifo.

Ashtu, siē e prangosėn sa e sa herė krajli tė Serbisė e mbretėri tė Evropės, Albilirin e Lisa Vendorėve tė pathyeshėm...

 Pėrballimi heroik, -pėrballė forcave tė liga, prej tė kėqijave qė po na vinė nė viset tona shekullore; andej nga vendet armike; po me ato pėrmasa tė rrufeshme po vazhdon, i furishėm si dallgėt e detit Jon; -duke vepruar e shpresuar -agimet e ditėve tė vėrteta, me diellin e kuq, drejt ribashkimit tė shqiponjave tė horizonteve, -brenda dhe jashtė atdheut.

Sot, kur po trandet toka shqiptare, kur malet shqiptare po qerthullohen nga istikamet e tyre, kur kalatė shqiptare po i ulin kokat nga goditjet dhe kundėrgoditjet e kėtyre sulmeve armike, EU... -Lisa Vendorėt i kemi nė ballė- fytyrat tona tė “plakura” nga koha e gjatė e fillim-betejave, sikur po rinohen pėr ardhmėrinė tonė...

Lum ata dhe ato qė do ta presin atė kohė diellore!

Ajo kohė me rrezore tė gjithė do t“i ngrohė pakufishėm, sa tė ketė toka shqiptare drithėra dhe sa tė kenė detet tona ujė!

Jo, kurrė s“do lejojmė tė na shkelin ato kėmbėt “e bardha me miell”, tė zagarėve qė i rrėzon njė stuhi-shkuj, por as ato tė ujqėrve tė zbritur nga ēdo vend i huaj.

Suedi, 20.06.2010

KUR HUMBET NDJENJA KOMBĖTARE

Shkruan: Afrim MORINA

Kur i hoqėn milicėt shqiptarė nga puna, nė fillim tė vitit 1990, njėri nga ata mė pyeti, “Ēka do tė ndodh me fatin e tonė tash, kur tė fitojnė shqiptarėt?” Unė iu pėrgjigja: “Nėse fiton LDK, ju do tė jeni tė rehabilituar, e nėse fiton programi im me shokėt, ata qė na kanė ndjekur asfaltit e arave, ata qė nė bastisje i kanė mėshuar me shqelma rrobave dhe orendive, ata qė na kanė keqtrajtuar nė praninė e familjes, ata qė me tytė automatiku nė praninė e fėmijėve janė munduar ta frikojnė tė arrestuarin dhe anėtarėt tjerė tė familjes, ata qė na kanė rrahur nė organe tė policisė, ata qė na kanė sharė nėnėn tonė e kombėtare, ata qė na kanė sharė flamurin, ata qė na kanė sharė Republikėn etj.

Pėr ata do tė ketė gjykim, sė pari moral, do tė mbesin tė papunė, e varėsisht prej peshės sė veprės ndonjėri edhe mund tė dėnohet me burg!” Tė pranishmit, sepse ishte vend publik, me shikuan, dikush me pėrbuzje, dikush me dhembshuri, dikush me miratim tė mendimit tim, e parashtruesi i pyetjes ishte Ai qė i kishte bėrė tė gjitha kėto qė i pėrmenda mė lart. “Ti do tė jesh njė nga ata qė do tė dėnohen!” Ia thash preras dhe u largova.

Pas njėzet vjetėsh na pėrsėritet koha

Atėbotė urdhri vinte nga Prishtina, nganjėherė, qė ne i quanim vasal e tradhtarė, pėr tė cilėn edhe kolegu Ynė z. Nauit Hasani ka ngritur padi penale kundėr tyre edhe ndodhte edhe tė vinin nga drejtpėrsėdrejti nga Beogradi, e sot?!
Sot urdhri vjen nga Prishtina, tė paktėn ashtu mendojnė qytetarėt, ndėrsa unė me bashkėmendimtarėt e mi e dimė mirė se prej kujt i merrni urdhrat. Atėherė milicėt shqiptarė kishin bindje se Jugosllavia e Titos nuk mund tė shkatėrrohet, sepse kėtė e thoshte politika zyrtare nė Beograd e Prishtinė. Atė e thoshte politika gjithė jugosllave, atė e thoshte politika gjithė botėrore, pėrveē ajo e Tiranės. Edhe sot e njėjta propagandė zhvillohet, politika e Ahtisarit dhe e Rezolutės 1244 nuk mund shkatėrrohet, por sot janė tė pėrfshirė tė gjithė, edhe ajo e Tiranės. Pra, koha po pėrsėritet nė propagandėn e verdhė. Nė kuadėr tė propagandės sė verdhė zhvillohet e rritet kolona e pestė, e cila nuk ka ndjenja kombėtare, do tė thotė nuk ka ndjenja njerėzore. Ajo ėshtė robotike, vetėm merr urdhra pėr tė zbatuar dhe i zbaton me sukses.

Ka ndjenja kombėtare Ministri dhe Komandanti i njėsitit special?

Kur gjėrat pėrsėriten pėr dalje nga kompetencat dhe nuk ndėrmerren veprime kundėr shkelėsve tė Ligjit, atėherė do tė pėrfundojmė se edhe kėta dy nuk kanė ndjenjė kombėtare. Nuk kanė nė vete kėtė ndjenjė me vetė faktin, se rrahjet brutale dhe pėrdorimin i tej mase i gazit lotsjellės kundėr njerėzve duar zbrazėt. Kėta shkojnė edhe mė larg, heshtin edhe kur grushtohen e shqelmohen nga milicėt(!) civilė pėrbrenda organe tė policisė, me qėllim tė caktuar, siē bėnin dikur organet e hetuesisė sė UDB. Ndoshta edhe janė bijė besnikė tė baballarėve tė tyre, qė kishin mision tė caktuar tė topitnin ndjenjėn kombėtare.
Ēka i shtynė kėta dy tė heshtin kundėr kėtij fakti, qė kėtė imazh nuk e kemi parė as nė Greqi, as nė Francė as nė Spanjė e Gjermani gjatė demonstrimit tė qytetarėve, ku edhe vihej nė flakė ndonjė objekt vital qeveritar. Ēka i shtynė kėta dy tė heshtin kur publikohen edhe rrahjet nė zyrat e policisė nga civil, tė cilėt shfryjnė epshet e veta shtazarake, nga KMLDNJ?! “Pėr disa pare qė i fitoni, besėn e tė parėve po e harroni” do tė thotė i madhi Pashko Vas Shkodrani. Po vetėm paraja e posti mund tė marrin ndjenjėn e njeriut nė radhė tė parė e pastaj ndjenjėn e kombėtarit. Ju dy pėrfaqėsoni moralin e pushtetit dhe a ėshtė ky pushtet i moralshėm, apo edhe ju, si dikur Kryeministri Ēeku, do t’i kėrkoni falje “viktimave”, sepse kėshtu sot e do pushtetin e nesėr keni tė drejtė tė jepni mendimin e qytetarit, pėr mua tė qyqarit.

Kėrkoj njė minutė ndėrgjegje nga z. Jakup Krasniqi

Pse bash nga Ju z. Krasniqi kėrkoj njė minutė ndėrgjegje, e jo nga tė tjerėt. Ndoshta edhe lexuesit do tė parashtronin pyetjen tė habitur, pse kėtė nuk e kėrkoj nga Kryeministri z. H. Thaēi, Ministri z. B. Rexhepi apo nga Komandanti i forcave speciale?!
Unė dhe Ti z. Krasniqi, bashkė edhe me dyzet e katėr vetė (44) me vargojė tė kafshėve tė lidhur nė duar, me transportierė tė mishit kemi udhėtuar nga Prishtina deri nė Gospiē. Bukur shumė ka zgjatur udhėtimi, kėtė e di mirė. Edhe peripecitė e udhėtimit i di mirė, sidomos kur tė lidhur na kanė futur nė transportierė. I ke parė kėto skena gjatė veprimeve tė policisė, qė e kishim si ėndėrr pėr ta krijuar, sa herė qė i shuajnė demonstrimet dhe bėjnė arrestime?! Me siguri se i ke parė. Z. Krasniqi ne kemi parė edhe prapaskenat, qė qytetarėt nuk i kanė parė, kur rriheshim nė dhoma dhe korridore tė Gospiēit. Ne mbajmė mėri dhe i urrejmė ata qė vepruan kėshtu. Populli na besoi nė kėrkesėn tonė, nė torturat tona dhe na ndihmoi nė rrugėtimin tonė deri nė mbarim tė luftės.
Sot z. Krasniqi minarja nuk po mundė tė hyj nė thes, sepse atėherė ndaloheshin tė gjitha vizitat e asociacioneve qė merren me tė drejtat e njeriut, madje edhe vizitat familjare, derisa na shėroheshin plagėt. Mu pėr kėtė ka mbetur nė ndėrgjegjen tonė tė flasim pėr torturat e Gospiēit ashtu siē kanė ndodhur, madje duhet tė jenė penda tė mprehta pėr t’i pėrshkruar ato. Sot kėto tė vėrteta, prapa skenave qė luhen, po i nxjerrin kėto asociacione dhe lexo mendimin qė jep KMLDNJ pėr kėtė rast tė fundit.
Mu pėr kėtė kėrkoj njė minutė ndėrgjegje publike, pėr tė na sqaruar: Pse tė arrestuarit torturohen nga policėt gjatė transportimit pėr nė organe tė policisė dhe pse po torturohen pėrbrenda po atyre organeve? Mos vallė edhe kėta tė sotmit po e shajnė flamurin dhe himnin kombėtar?! Mos vallė edhe kėta tė sotmit po e shajnė bashkimin kombėtar?! Mos vallė edhe kėta tė sotmit po e shajnė tė drejtėn e vetė deklarimit, qė ne dy nė procese gjyqėsore e kemi mbrojtur dhe atė me krenari se po bėjmė punė tė shenjtė kombėtare?! Mos vallė ke harruar gjakun rinor tė derdhur pėr kėtė parim?! Mos vallė nuk po i sheh gjėrat nga “Maja e kodrės” siē ėshtė shprehur dikur Niksoni?!
Z. Krasniqi, ndoshta je nga tė vetmit qė populli dhe media kanė krijuar njė pėrshtypje se je mė parimore, mė kritiku, mė i sinqerti, pa marrė parasysh mendimin tim qė pak mė ndryshe i shoh problemet nga ana analitike, prandaj i mbetesh borxh kėtyre besimtarėve tu tė japish mendimin publik, qoftė nė cilėsinė e vetės tėnde, qoftė nė cilėsinė e Kryeparlamentarit. Ēfarė tė keqe i bėri Sali Zyba kombit, pėr tė cilėn kishte luftuar edhe babai i Tij i ndjerė, Haxhi Zyba, qė mori pjesė nė tė tria luftėrat pėr ēlirim dhe bashkim kombėtarė, rrugė qė ia kishte trasuar babai dhe Betimi i UĒK dhe duke u bindur nė kėto vlera lėshoi Gjermaninė dhe erdhi nė luftė. Ai po e ndien se nuk guxohet tė nėpėrkėmbėt mundi dhe gjaku i babait tė tij nė ēelitė e burgut dhe betimi dhe gjaku i dėshmorėve tė kombit. Mundohet tė jetė njė vazhdues i luftės pėr ēlirim dhe bashkim kombėtar, tė cilėn edhe unė e Ti e dimė se nuk ka pėrfunduar. Pse mu kėtij djali iu ndėrpre marrėdhėnia e punės nga organet qeveritare dhe pse mu kėtij djali i hynė civilėt nė dhoma tė arrestit dhe e torturojnė pėr vdekje. Pse i mbetėt besnik idealeve tė lirisė, pse i mbetet besnik idealeve tė babait me shokė, pse pati guxim tė rroki armėn nė tė tria luftėrat?! Mendja ma thotė se emri i Tij ėshtė nė regjistrin e marrė nga Ministri z. Raxhepi prej Ministrisė sė Punėve tė Brendshme tė Maqedonisė dhe pėrmes policėve tė caktuar po e vė nė zbatim pėr ta shkatėrruar psikikisht e fizikisht.
Ėshtė e moralshme dhe Ligjore ky veprim, pėr torturimin e tė arrestuarve gjatė rrugės dhe nė organe tė policisė, nga policia?! nėse jo dhe kam bindje se ėshtė kundėrligjore, gjeni kėta “Trima”, ua zhvishni uniformėn dhe bėni padi penale. Nėse nuk bėhen veprime tė tilla, mund tė pėrfundojmė se disa i kanė aktakuzat e ngritura nga organet e punėve tė brendshme tė Serbisė, Maqedonisė, Malit tė Zi dhe Greqisė dhe zbatohen me pėrpikėri nga pushtetarėt nė Prishtinė, ndryshe nuk mund tė arsyetohet heshtja.
Populli do tė flasė!

Prishtinė, 14.06.2010

Fjala e Albin Kurtit nė seancėn e sotme gjyqėsore

Prishtinė, 14.06.2010

Arsyet pėr mosparaqitje

Unė nuk u paraqita nė seancėn e parė gjyqėsore, sepse unė nuk e njoh EULEX-in, dhe ngaqė ky rast ėshtė i motivuar politikisht. Rifillimi i rastit vetėm konfirmon qė EULEX-i ėshtė pushtet jodemokratik dhe se ky ėshtė njė trup gjyqėsor i padrejtė. Unė do tė pranoja ftesėn prej njė gjykate tė pėrbėrė prej vendasve tė mi nė njė Kosovė tė lirė nga sundimi ndėrkombėtar, tė qeverisur nga populli bazuar nė parimet e drejtėsisė dhe vetėvendosjes, por unė do ta kufizoj komunikimin tim me kėtė gjykatė tė EULEX-it vetėm deri nė masėn qė e mendoj tė nevojshme pėr tė pėrfaqėsuar Lėvizjen VETĖVENDOSJE!. EULEX-i nuk ka drejtė tė ngrejė padi kundėr meje ose tė mė gjykojė, a as tė sundojė mbi Kosovėn: ju nuk e njihni pavarėsinė tonė dhe ju keni imunitet nga ligjet qė ju aplikoni mbi ne. Unė dhe Lėvizja VETĖVENDOSJE! do tė vazhdojmė tė mos ju njohim, dhe nė mėnyrė jo tė dhunshme tė kundėrshtojmė sundimin e imponuar ndėrkombėtar nė Kosovė, duke pėrfshirė edhe EULEX-in dhe instrumentet e tij, si kjo gjykatė. Sistemi gjyqėsor qė kjo gjykatė pėrfaqėson nuk ka pavarėsi, llogaridhėnie dhe transparencė. Parim themelor i sovranitetit ėshtė qė vullneti i popullit i jep ligjit legjitimitetin: fuqitė e EULEX-it, dhe kompetencat e kėsaj gjykate, janė tė padrejta, arbitrare dhe tė paligjshme.

Mua nuk mund tė mė ofrohet njė gjykim i drejtė brenda kėtij sistemi. Veprimtaria ime ėshtė nė kundėrshti tė drejtpėrdrejtė me interesat e EULEX-it pėr tė siguruar pushtetin e vet. EULEX-i nuk ėshtė njė mision teknik ose administrativ, por njė aktor politik me qėllime politike, dhe me interesa tė qarta nė kėtė rast. EULEX-i dėshiron tė mbytė mospajtimin kundėr pranisė sė tij nė Kosovė. Fokusi kryesor i Lėvizjes VETĖVENDOSJE! ėshtė kundėrshtimi i UNMIK-ut, ZCN-sė e i pushtetit jodemokratik, tė papėrgjegjshėm dhe tė padrejtė tė EULEX-it, dhe kėrkimi i vetėvendosjes. Ne nuk jemi kundėr njė pranie ndėrkombėtare nė Kosovė qė do tė na ofronte kėshilla dhe ndihmė – por ne jemi kundėr sundimit ndėrkombėtar. EULEX-i shpenzon mė shumė se njė milion euro ēdo ditė, por kėto para nuk shkojnė nė zhvillimin e Kosovės, pėr tė pėrmirėsuar shėndetin tonė a sistemet tona tė arsimit, infrastrukturėn ose nė ndėrtimin e njė sistemi gjyqėsor tė drejtė. Kėto para pėrfundojnė nė xhepat e vetė zyrtarėve tė EULEX-it, pėr tė na kontrolluar me polici, pėr tė siguruar stabilitetin, ēka pėr Kosovėn do tė thotė vetėm ngecje dhe padrejtėsi tė vazhdueshme. Shuma e vogėl e parave tė EULEX-it qė pėrfundon te populli ynė u sjell pėrfitime vetėm atyre qė janė tashmė tė privilegjuar, si pronarėve tė restoranteve dhe klasės sonė tė mesme tė lartė tė arsimuar qė flet anglisht, tė cilėt EULEX-i i ka pėrfituar me paga qė nuk u lejojnė atyre tė punojnė nė mėnyrė tė pavarur nė dobi tė Kosovės. Populli i Kosovės ka jetuar tepėr gjatė nėn shtypje dhe nėn sundim tė huaj. Ne duam liri, jo shtypje mė tė sofistikuar. Ne duam drejtėsi dhe vetėvendosje, e jo njė tjetėr pushtet qė shtyp tė drejtat tona. Akuzat kundėr meje kanė tė bėjnė me njė demonstratė jo tė dhunshme pėr vetėvendosje dhe pėr t’i dhėnė fund sundimit ndėrkombėtar. Demonstratat nuk janė tė gabuara. Demonstratat janė njė e drejtė. Kur nuk ka demokraci, demonstratat janė demokracia e vetme. Kur ka demokraci, demonstratat janė shenjė e vitalitetit tė asaj demokracie. Janė demonstratat ato qė tregojnė kur sistemi ėshtė shumė i ngushtė pėr vullnetin e popullit. Pėrveē kėsaj, kur demokracia pėrfaqėsuese dėshton ose pamundėsohet, atėherė demokracia direkte nuk ėshtė vetėm njė e drejtė, por njė detyrė.

Vėrejtjet ndaj panelit

Unė jam kundėr kėtij trupi gjyqėsor, sepse duke e marrė pėrsipėr kėtė rast secili prej jush keni treguar miratimin tuaj dhe bashkėpjesėmarrjen tuaj nė shkeljet e mėparshme etike dhe tė tė drejtave tė njeriut nė rastin kundėr meje. Duke e rifilluar kėtė rast ju e mbėshtetni padinė politike kundėr meje qė ėshtė absurde nga ana ligjore, dhe synimet politike tė kėtij procesi. Ju tregoni sheshit se EULEX-i ka qėllim tė njėjtė pėr rastin si UNMIK-u: mbytjen e zėrave kundėrshtues, kriminalizimin e rezistencės politike paqėsore dhe izolimin e Lėvizjes VETĖVENDOSJE!, opozitėn e vetme, jo tė dhunshme ndaj EULEX-it nė Kosovė. EULEX-it nuk ėshtė duke kryesuar rastin nė mėnyrė neutrale ose tė pavarur, por ėshtė i njėanshėm, me paragjykime dhe me konflikt tė qartė interesash. Njė moment kur EULEX-i i ka bėrė pikėpamjet e veta tė qarta pėr Lėvizjen VETĖVENDOSJE! ishte gjatė vjeshtės, kur kishte tentuar tė penalizonte aktet tona tė mosbindjes civile dhe kur, sipas raportimeve, ishte pėrpjekur tė shpallte Lėvizjen VETĖVENDOSJE! si organizatė tė paligjshme. Lėvizja VETĖVENDOSJE! ėshtė njė organizatė politike jo e dhunshme dhe vullnetare, por EULEX-i, ZCN, ose UNMIK-u nuk na konsiderojnė pjesė tė shoqėrisė civile, a si shoqatė politike. Nė sytė tuaj ne ndodhemi brenda kategorisė sė sigurisė, e cila ka tė bėjė me pushtetin tuaj dhe me ata qė mund ta sfidojnė rendin ekzistues. Kosova nuk ka pasur asnjė referendum pėr EULEX-in a ZCN-nė, ashtu si nuk kemi pasur referendum pėr privatizimin neoliberal a pėr decentralizimin nė baza etnike. Me kėtė rast EULEX-i dhe UNMIK-u duan ta bindin popullin se nuk ka alternativa ndaj realitetit ekzistues. Se populli, e jo sistemi, duhet tė ndryshojė qė tė pėrmirėsohet gjendja. Por sistemet dhe regjimet ndėrrohen, vijnė dhe shkojnė, shfaqen dhe zhduken. Populli mbetet. Populli do tė thotė rezistencė.

Mė 10 shkurt Lėvizja VETĖVENDOSJE! demonstroi kundėr Planit tė Ahtisaarit, kundėr sundimit ndėrkombėtar mbi Kosovėn dhe pėr vetėvendosje. Zbatimi i Planit tė Ahtisarit do tė ēojė nė ndarjen e brendshme tė Kosovės, duke qenė se njė prej komponentėve bazė tė planit ėshtė njė decentralizim qė u mundėson komunave serbe tė Kosovės tė kenė autonomi tė madhe, lidhje tė fuqishme horizontale dhe marrėdhėnie tė drejtpėrdrejta me Serbinė. Kjo do tė pengojė bashkėpunimin me Prishtinėn dhe do t’i shkėputė kėto komuna nga pjesa tjetėr e Kosovės. Plani i Ahtisarit do t’i bėjė realitet synimet ekspansioniste tė Serbisė duke i legjitimuar strukturat paralele kriminale tė Serbisė nė Kosovė dhe do tė ēojė nė krijimin e kufijve tė rinj nė vija etnike. Por njėsitė monoetnike qė Serbia synon t’i krijojė janė tė pamundshme. Lėvizja VETĖVENDOSJE! beson se Plani i Ahtisarit do tė ēojė nė luftė, dhe konsiderojmė se ėshtė pėrgjegjėsi jona pėr ta parandaluar kėtė. Mė 10 shkurt ne demonstruam nė mėnyrė paqėsore kundėr planit tė Ahtisarit si materializim i procesit qė e shtyn Kosovėn drejt njė lufte tė re. Lėvizja VETĖVENDOSJE! nuk ėshtė kategorikisht kundėr negociatave, as kategorikisht kundėr decentralizimit, dhe as kategorikisht kundėr ēdo pranie ndėrkombėtare. Por ne jemi fuqimisht kundėr negociatave me Serbinė pėr vendin tonė. Ne jemi kundėr decentralizimit nė bazė etnike, dhe decentralizimit para sovranitetit, sepse kjo do ta bėnte tė pamundur sovranitetin dhe unitetin territorial tė Kosovės. Ne jemi kundėr sundimit ndėrkombėtar mbi Kosovėn, edhe pse ne besojmė se Kosova mund tė pėrfitojė nga ndihma dhe kėshillat ndėrkombėtare. Plani i Ahtisarit, edhe dy vjet pas Shpalljes sė Pavarėsisė, na ka lėnė pa ushtri dhe pa Trashėgiminė Kulturore Ortodokse, e cila i ėshtė dhuruar Serbisė. Duke na e shpėrfillur tė kaluarėn dhe duke na lėnė tė pafuqishėm nė tė tashmen Plani i Ahtisarit na privon nga ardhmėria. Tė demonstrosh do tė thotė tė shfaqesh. UNMIK-u ka dashur tė fshehė popullin pasi kishte mohuar vullnetin e tij. Ndėrsa EULEX-i vazhdon tė njėjtin avaz.

Mė 10 shkurt ne demonstruam, gjithashtu, kundėr sundimit ndėrkombėtar mbi Kosovėn, i cili sot pėrbėhet nga UNMIK-u, ZCN-ja dhe EULEX-i. Zyrtarėt ndėrkombėtarė nė Kosovė nuk pėrballen me pasojat e vendimeve ose veprimeve tė tyre. Ata nuk kanė asnjė pėrgjegjėsi ndaj popullsisė vendase, shpeshherė nuk kanė as kontakt me tė. Pas dhjetė vjetėsh tė sundimit ndėrkombėtar Kosova vuan nga moszhvillimi i madh, dhe mungesa e lirisė. Njerėzit nuk kanė liri pėr tė vendosur pėr veten e tyre dhe tė ardhmen e tyre, s’kanė liri pėr t’u zhvilluar. Kjo liri ka njė emėr: vetėvendosje. Vetėvendosja ėshtė liri kolektive, dhe thelbėsore pėr lirinė individuale. Vetėvendosja ėshtė zhdėmtim themelor pėr shekuj tė padrejtėsisė dhe bazė kryesore e dezintegrimit tė vazhdueshėm tė Jugosllavisė. Vetėvendosja do tė thotė restaurim i dinjitetit dhe kompensim moral pėr humbjet dhe vuajtjet e sė kaluarės; ajo do tė thotė realizim i vullnetit politik pėr popullin e Kosovės; ajo do tė thotė fund pėr ndėrhyrjet keqdashėse tė Serbisė; ajo do tė thotė mundėsi pėr pėrparim. Duke mundėsuar zhvillimin ekonomik dhe shoqėror, vetėvendosja do tė mundėsojė integrimin e njerėzve, pa marrė parasysh pėrkatėsinė e tyre etnike dhe religjionin. Sunduesit ndėrkombėtarė tė Kosovės deri mė tani e kanė penguar njė integrim tė tillė. EULEX-i, UNMIK-u dhe ZCN-ja janė tė interesuar pėr ruajtjen e dallimeve ndėrmjet popujve karshi unitetit tė tyre: multietnicitetin - shumė etni tė izoluara nga njėri-tjetri pėrmes tolerancės, dhe jo tė bashkuar nėpėrmjet solidaritetit - karshi unitetit tė misionit tė tyre pėr stabilitet. Qė nga viti 1999 qasja e tyre ka qenė fund e krye etnike: Nė vend qė t’i shihni njerėzit nė Kosovė si qenie njerėzore, qytetarė, punonjės, ose studentė, ju gjithmonė na shihni si shqiptarė, serbė, romė, turq dhe si grupe tė tjera etnike. Sundimtarėt ndėrkombėtarė tė Kosovės gjithmonė fillojnė me dallimet tona, me atė qė na ndan, dhe jo me atė qė ėshtė e pėrbashkėt, me atė qė ėshtė universale – me dėshirėn tonė pėr liri, dinjitet, paqe, punė, arsim cilėsor, mbrojtje shėndetėsore, siguri shoqėrore.

Ky rast ėshtė inicuar nga UNMIK-u pėr t'i ikur pėrgjegjėsisė pėr krimet e veta, dhe ky panel e mbėshtet kėtė objektiv duke e rifilluar rastin bazuar nė padinė politike tė UNMIK-ut. Mė 10 shkurt 2007 policia e UNMIK-ut shtypi me dhunė tė drejtėn tonė pėr tubim paqėsor dhe mospajtim duke e vendosur njė kordon tė paligjshėm nė mes tė itinerarit tė paralajmėruar tė demonstratės, dhe duke e sulmuar demonstratėn me gaz lotsjellės dhe plumba vdekjeprurės qė vranė dy protestues paqėsorė, Arben Xheladinin dhe Mon Balajn, dhe plagosėn mbi 80 tė tjerė. UNMIK-u dhe EULEX-i tani duan ta paraqitin brutalitetin e policisė ndėrkombėtare si reagim ndaj veprimeve tona, dhe tė shmangin pėrgjegjėsinė penale. Derisa unė jam i vetmi qė ndiqem penalisht, dhe qė portretizohem si burim i dhunės, as UNMIK-u e as EULEX-i nuk kanė ndėrmarrė masa pėr tė ndjekur penalisht njėsinė rumune tė policisė qė ishte pėrgjegjėse pėr vrasjet atė ditė. Edhe para rifillimit tė kėtij rasti kundėr meje, EULEX-i ka bashkėpunuar me UNMIK-un nė sabotimin e drejtėsisė pėr 10 shkurtin: nė pranverė tė 2009-ės EULEX-i ndihmoi nė eliminimin e mjetit tė vetėm juridik nė dispozicion tė familjeve tė tė vrarėve dhe tė plagosurve rėndė mė 10 shkurt duke deklaruar se nuk mund tė garantojė siguri pėr dėgjimin publik nė rastin te Paneli Kėshillues pėr tė Drejtat e Njeriut. Serbia ėshtė sillur nė tė njėjtėn mėnyrė ndaj demonstratave: pjesėmarrėsit i arrestonte dhe i dėnonte, ndėrsa policėt qė i vrisnin tė pafajshmit liheshin tė paprekur.

Unė e kundėrshtoj kėtė panel, gjithashtu, sepse duke e rifilluar kėtė rast ju keni shpėrfillur njėmbėdhjetė muajt e mi tė kaluar nė paraburgim pėr kėtė rast politik; ju keni shpėrfillur shpjegimin tim tė mėparshėm pse kjo padi ėshtė ligjėrisht absurde dhe politike, dhe keni shpėrfillur dėshminė e dėshmitarit kryesor tė akuzės qė kishte konfirmuar se demonstrata mė 10 shkurt ka qenė e qetė dhe se unė nuk e kam inkurajuar dhunėn. Nė vend qė ta merrni kėtė nė konsideratė, qė paralelisht me tė gjitha shkeljet nė rast do tė kishte qenė mė shumė se e mjaftueshme pėr ta mbyllur atė, ju e keni rifilluar sikur nuk ka ndodhur asgjė. Sikur ta kishit hasur kėtė rast nė vendet tuaja ju do tė kishit qenė tė indinjuar me mungesėn e drejtėsisė. Rifillimi i tij kėtu tregon se ju nuk mendoni se Kosova meriton drejtėsi. Veprimtaria ime ka pėr synim drejtėsinė, barazinė dhe vetėvendosjen. Duke e rifilluar kėtė rast EULEX-i e demaskon pėrbuzjen e tij pėr parimet e objektivitetit, tė drejtave dhe dinjitetit, nė kundėrshtim me atė ēfarė BE-ja pohon se pėrfaqėson. Me rifillimin dhe ndjekjen e kėtij rasti politik EULEX-i ėshtė duke e penguar drejtėsinė.

Albin Kurti

Lėvizja VETĖVENDOSJE!

Nė vend qė tė luftohet krimi i organizuar, po luftohet organizimi i popullit

ME 21 QERSHOR 2010 - TĖ GJITHĖ NĖ DEMONSTRATĖ!

Intervenimi brutal nga njėsia speciale e policisė e Kosovės tė shtunėn nė zyren e Lėvizjes VETĖVENDOSJE! nė Prishtinė, dėshmon se pushteti aktual, nė vend se tė luftojė krimin e organizuar, lufton organizimin popullor.

Gjatė muajve tė fundit aktiviteti qendror nė VETĖVENDOSJE! ishin tubimet me qytetarė, nė qytete e fshatra, kudo nė Kosovė. Gjatė kėtyre tubimeve, kemi hasur nė njė pėrkrahje tė fuqishme nga qytetarėt, nė njė frymė gatishmėrie pėr reagim qytetar ndaj padrejtėsive qė po ushtrohen nga pushteti aktual. Kjo pėrkrahje po manifestohet me forcim tė strukturave organizative tė Lėvizjes, dhe me krijimin e njė mjedisi pėr ndryshime tė pėrgjithshme nė shoqėrinė tonė.

Pikėrisht kjo ėshtė pengesa kryesore e pushtetit tė sotėm nė realizimin e planeve tė dėmshme pėr shoqėrinė tonė. Ata po godasin identitetin tonė kombėtar, territorin dhe pasuritė tona dhe Lėvizja po arrin ta demaskojė ēdo ditė kėtė politikė.

Ata po veprojnė nė panik, ndėrsa ne po jemi gjithnjė e mė pranė popullit, problemeve dhe vuajtjeve tė tij nga ky pushtet. Ata nuk do tė mund tė na ndalin.

Ndėrhyrja e dhunshme e policisė

Ndėrhyrja e djeshme e policisė ishte jashtėzakonisht e dhunshme. Ky intervenim shpėrfaq natyrėn e vėrtetė tė kėtij pushteti i cili, nė thelb, ėshtė i dhunshėm.

Nė vend se policia tė punojė pėr imponimin e vullnetit tė popullit pėr sovranitet e integritet territorial, ajo ėshtė bėrė vegėl e grupeve kriminale tė pushtetit si dhe misioneve tė huaja antikombėtare. Kjo polici qyqare qė nuk ka guxim tė ndėrhyjė aty ku ēdo polici normale do tė intervenonte, sikur qė do tė duhej tė intervenonte kundėr strukturave paralele, kundėr kriminelėve tė luftės, kundėr krimit tė organizuar dhe kundėr shefave tė korrupsionit, guximin e vetėm e ka qė t’i rrah aktivistėt e VETĖVENDOSJE!-s me duar tė lidhura nėpėr veturat dhe stacione policore.

Intervenimi i djeshėm i policisė sė dirigjuar nga EULEX-i ishte identik me atė tė SHPK-sė tė dirigjuar nga UNMIK-u mė 10 shkurt, kur e arrestuan Albinit pas demonstratės. Asgjė e ēuditshme kėtu: EULEX-i ėshtė UNMIK-u i ri i cili po e pėrndjek Albinin pėr tė njėjtin rast sikur UNMIK-u dhe njėjtė sikur ai; strukturat udhėheqėse tė policisė dhe njėsitet speciale tė saj janė po ato tė SHPK-sė; gjykatėsit dhe prokurorėt janė po ata; politikanėt e Kosovės janė po ata tė Grupit Negociator, tė cilėt i mbrojtėn policėt rumunė duke e fajėsuar VETĖVENDOSJE!-n. Nė kėtė kėndvėshtrim gjėrat nuk kanė ndryshuar fare nė Kosovė pas shpalljes sė pavarėsisė.

Sikurse edhe politikanėt vendor, ashtu edhe shumė pjesėtarė tė njėsiteve speciale tė policisė janė njerėz me duar tė pėrlyera nė krim, dhe pėr kėto kanė dosje. E natyrisht pėr politikanėt, policėt dhe strukturat tjera institucionale qė i shėrbejnė EULEX-it, sikur UNMIK-ut mė parė, dosjet nuk janė faktorė pėr arrestim, por levė pėr shantazhim dhe nėnshtrim.

Pėrgjegjėsit

Pėr ndėrhyrjen brutale dhe aq tė dhunshme tė njėsisė speciale tė Policisė sė Kosovės Lėvizja VETĖVENDOSJE! e mban pėrgjegjės kreun e Qeverisė, Hashim Thaēin, udhėheqėsin e EULEX-it, Yves de Kermabonin, dhe Pėrfaqėsuesin Civil Ndėrkombėtar, Pieter Feith. EULEX-i dhe Pieter Feithi gjithnjė kanė pasur interes tė veēantė pėr ta mėnjanuar nga skena politike Lėvizjen VETĖVENDOSJE! dhe Albin Kurtin. Por tash qė Lėvizja jonė e kumtoi rezultatin e debatit lidhur me pjesėmarrjen tonė edhe nė zgjedhje, interesi i krerėve politikė tė Kosovės pėr persekutimin e Albin Kurtit ėshtė bėrė edhe mė i drejtpėrdrejtė dhe mė i dhunshėm, ashtu sikurse qė u pa gjatė ndėrhyrjes ēnjerėzore tė policisė dje.

Policia e Kosovės dje tregoi se nuk ėshtė e Kosovės, por e EULEX-it. Kurse EULEX-in e kemi nė Kosovė si pasojė e politikanėve tanė tė korruptuar. Kjo ėshtė arsyeja pse nuk ka arrestim tė strukturave paralele qė e luftojnė pavarėsinė, por tė aktivistėve qė punojnė pėr sovranitetin e Kosovės; kjo ėshtė arsyeja pse nuk ka ndjekje tė kriminelėve serbė tė luftės, por tė atyre shqiptarėve qė kanė luftuar pėr ēlirimin e vendit; kjo ėshtė arsyeja pse nuk ka arrestime tė peshqve tė mėdhenj, por tė qytetarėve qė ia prishin EULEX-it bashkėpunimin e mirė me Serbinė.

Ndėrhyrja e djeshme e policisė dhe rezistenca ndaj kėsaj dhune nga ana e aktivistėve tė Lėvizjes, qėllimisht ėshtė keqportretizuar nga disa mediume. Televizioni Publik i Kosovės ka paraqitur vetėm heqjen e rrethojave nga ana e policisė, dhe shumė mė tepėr kohė i ka dhėnė rrotullimit tė njė vetureje dhe njė xhipi tė EULEX-it pas ndėrhyrjes sė dhunshme tė policisė, duke dashur ta racionalizonte artificialisht kėtė intervenim ēnjerėzor. Televizioni Publik duhet tė jetė i shoqėrisė dhe popullit, e jo i pushtetit. Nė tė njėjtėn vijė kanė qėndruar edhe gazeta Express, shkrimi i tė cilės ka qenė pėrmbajtėsisht korrekt, me pėrjashtim tė pjesės fillestare ku kanė ndėrhyrė redaktorėt, pothuajse sikur policia. Sė pari, vetė titulli nė faqen e parė thotė se Lėvizja jonė ėshtė bėrė parti politike, gjė qė ėshtė nė kundėrshtim me shpjegimin nė konferencėn e djeshme pėr shtyp lidhur me dallimin ndėrmjet garimit nė zgjedhje dhe shndėrrimit nė parti politike. Ne e kemi mohuar kėtė tė fundit. Redaktori po ashtu e shtronte dilemėn se kush po bėnte spektakėl – VETĖVENDOSJE!-a apo policia?! Redaktorit, pra, e gjithė kjo ndėrhyrje po i dukej spektakėl. Ashtu siē i duket edhe hyrja e zyrtarėve serbė; edhe mbajtja e zgjedhjeve tė Serbisė nė Kosovė; edhe korrupsioni; sepse kėta njerėz tė tillė vetė Kosovėn dhe interesin e saj e marrin krejt joseriozisht. Seriozisht e marrin vetėm interesin e tyre material. 

Dita e demonstratės

Nė kohėn kur Plani Ahtisarit dėshtoi sė ndėrtuari njė shtet normal; nė kohėn kur Kosova ėshtė ngulfatur nga korrupsioni i shtrirė nė tė gjitha institucionet dhe partitė politike kryesore; nė kohėn ku qytetarit i Kosovės ėshtė varfėruar edhe mė shumė; nė kohėn kur Lėvizja VETĖVENDOSJE! doli si alternativė - pushteti vendosi tė na luftojė. Ėshtė e natyrshme se ka nuk e luftojnė veten. Kur krerėt e institucioneve janė tė korruptuar dhe tė shantazuar, ėshtė e kuptushme qė nuk e respektojnė vullnetin e qytetarit, vullnetin  e shprehur nga 175,000 qytetarė tė cilėt kėrkuan mbylljen e rastit gjyqėsor ndaj Albin Kurtit, dhe hapjen e rastin ndaj policėve rumunė. Kur vullneti nuk tė respektohet, atėherė atė duhet mbrojtur.

Ne iu bėjmė thirrje tė gjithė atyre qytetarėve qė e kanė nėnshkruar peticionin dhe atyre qė nuk kanė pasur mundėsi qė ditėn e gjykimit ndaj Albin Kurtit tė dalin nė demonstratė. Demonstrata do tė mbahet nė ditėn e gjykimit tė Albini, pra mė 21 qershor, pėrveē nėse gjyqi mbahet edhe mė herėt, pėr ēka ne do t’ju lajmėrojmė me kohė.

13 qershor 200

Lėvizja VETĖVENDOSJE!

Deklaratė pėr Shtyp nga Instituti Antonio Gramshi* Protestė ndaj arrestimit tė dhunshėm tė Albin Kurtit

Sot, mė 12 qershor, pikėrisht nė pėrvjetorin e njėmbėdhjetė tė ēlirimit tė Prishtinės prej regjimit shtypės sė Millosheviēit, kryeqendra e Kosovės u bė sėrish skenė pėr akte represive, kėsaj radhe prej Shėrbimit Policor Kosovar, qė koordinohet nga qeveritarėt e zgjedhur dhe tė kontrolluar nga EU-LEX.
Pikėrisht nė momentin kur Lėvizja pėr Vetėvendosje shpalli formalizimin e saj si parti politike qė ka pėr qėllim tė vetėm realizimin e shprehjes sovrane politike tė popullit tė Kosovės, sipas parimit tė njohur ndėrkombėtar tė Vetėvendosjes sė Popujve, policia kosovare ndėrhyri dhunshėm, duke pėrdorur gaz lotsjellės, dhunė fizike e sende tė forta pėr tė bastisur zyrat e Lėvizjes pėr Vetėvendosje. Rezultat i kėsaj bastisje tė dhunshme qe arrestimi i Albin Kurtit dhe i shumė aktivistėve tė tjerė. Mbi kėta aktivistė ėshtė ushtruar dhunė, e njė pjesė e tyre janė lėnduar rėndė nė pjesė vitale tė trupit, katėr prej tyre janė plagosur nė kokė, ndėr ta dhe vetė Kurti.
Nė emėr tė Institutit Antonio Gramshi nė Tiranė, dhe nė emėr tė redaksisė sė botimit tė pėrjavshėm “GAZETA”, ne denoncojmė sjelljen kafshėrore tė Shėrbimit Policor tė Kosovės, dhe protestojmė ndaj pėrndjekjes qė i bėhet Albin Kurtit dhe aktivistėve tė Vetėvendosjes.
Kjo pėrndjekje vijon nė gjurmėt e censurės dhe tė represionit qė ushtrohej ndaj ēdo shprehje tė qytetarisė e tė aktivizmit politik gjatė regjimit tė Millosheviēit. Po njėsoj, me tė njėjtat mėnyra, po vepron sot EU-Lex dhe strukturat ndėrkombėtare tė cilat pasi kanė sjellė nė pushtet njė klasė administratorėsh tė korruptuar, dhe pasi i kanė mohuar vendimmarrjen popullit shqiptar tė Kosovės, sot shtypin egėrsisht ēdo zė qė guxon tė thotė tė vėrtetėn, ēdo lėvizje qė synon tė organizojė qytetarėt qė nuk pranojnė t’i nėnshtrohen njė realiteti shqetėsues.
Nė tė njėjtėn kohė, ne jemi tė sigurt qė rezistenca dhe aktivizmi i Vetėvendosjes do tė gjejė mbėshtetje gjithnjė e mė tė gjerė si ndėr shqiptarė tė Kosovės, ashtu edhe ndėr ata tė Shqipėrisė, por edhe mė gjerė, nė tė gjithė komunitetin e shėndetshėm tė qytetarėve aktivė, kudo qė ata veprojnė nėpėr botė. Ne besojmė se e vetmja mėnyrė pėr t’i rezistuar represionit e korrupsionit me tė cilin pėrballemi, ėshtė solidariteti aktiv, dhe kjo ėshtė ajo ēka i ofrojmė Lėvizjes pėr Vetėvendosje nė kėto momente tė vėshtira.
Instituti Antonio Gramshi angazhohet publikisht qė nėpėrmjet publikimeve, aktiviteteve mediatike, aktiviteteve nė terren, organizimit tė aktivistėve, e deri edhe organizimit tė protestave demonstrative, tė kėmbėngulė pėr vendosjen e drejtėsisė pėr rastin e humbjes sė jetės sė aktivistėve tė Vetėvendosjes nė 10 shkurt 2007, por edhe pėr vendosjen e drejtėsisė pėr rastin e pėrndjekjes dhe censurimit tė vazhdueshėm tė Albin Kurtit, pėrndjekje qė ka nisur qė nė vitin 1997 e vijon deri mė sot. Vendosja e drejtėsisė nė kėto raste tė aktivizmit qytetar ėshtė e lidhur ngushtė me vendosjen e drejtėsisė nė tė gjithė Kosovėn, njė drejtėsi qė s’mund tė burojė veēse nga institucione e nga njė kushtetutė tė zgjedhur e tė votuar prej vetė popullit tė Kosovės, sepse atij, dhe vetėm atij i takon sovraniteti mbi atdheun e vet.
Instituti Antonio Gramshi - Shqipėri
Krenare Krasniqi
Sekretariati i VETĖVENDOSJE!-s pėr Media dhe Komunikim

Tiranė, 12.06.2010

 

Tre hetimet qė rrėzuan pretendimet serbe pėr trafik organesh nė Burrel

 

BE-ja dhe Serbia kundėr autobiografisė sė ish-kryeprokurores sė Hagės, Carla del Ponte

 

Pėr vite tė tėra kanė qarkulluar histori lidhur me serbė tė rrėmbyer dhe tė vrarė pėr t'iu marrė organet nė muajt qė pasuan luftėn nė Kosovė. Sipas disa burimeve (pranė secilit nga investigimet), tre hetime paralele tė kryera nga hetuesit nga Serbia, Bashkimi Evropian dhe Kėshilli i Evropės, nuk arritėn tė gjenin prova qė Ushtria Ēlirimtare e Kosovės (UĒK) kishte trafikuar organet e personave tė ndaluar. Siē pretendohet, dhjetėra serbė tė marrė robėr ishin ēuar nė njė shtėpi nė qytetin e Burrelit nga qershori 1999 deri nė maj 2000 dhe nė mėnyrė sistematike iu ishin marrė organet e trupit, pėr t'i shitur. Kėto pretendime janė tė prezantuara nė autobiografinė e ish- Kryeprokurores sė Gjykatės sė Hagės, Carla del Ponte, e botuar nė 2008. Por, pamundėsia pėr tė gjetur burimet origjinale dhe ndonjė provė tė re qė prej vitit 2004, tregojnė se kjo histori nuk ishte e mbėshtetur nė fakte. Raporti i Kėshillit tė Evropės, qė pritet tė botohet muajin e ardhshėm nga hetuesi, Dick Marty, pritet tė pėrqendrohet nė kėrkesat politike pėr qeveritė e pėrfshira, sesa nė zbulimin e fakteve tė reja.

“Pengesat"
Ėshtė fakt qė nuk ka asnjė provė pėr kėtė ēėshtje," thotė Matti Raatikainen, kreu i Zyrės pėr Krime Lufte tė Misionit Evropian nė Kosovė pėr Sundim tė Ligjit (EULEX). "Asnjė trup, asnjė dėshmitar. Tė gjitha njoftimet dhe vėmendja e medias pėr kėtė ēėshtje nuk na kanė ndihmuar. Nė fakt ato nuk i kanė ndihmuar askujt." Problemi kryesor, tha ai, ishte qė skandali i krijuar nga kėto pretendime, kishte larguar vėmendjen nga puna qė po bėhej pėr tė gjetur eshtrat e 1861 personave qė ende konsiderohen si tė zhdukur nga lufta dhe ndėshkimi i vrasėsve tė tyre nė Serbi, Kosovė dhe Shqipėri. Nė vitin 2009, njė hetim special i BBC-sė gjeti prova nė qytetin e Kukėsit pėr ekzistencėn e kampeve tė UĒK-sė ku mbaheshin tė burgosur. Nė fillim tė majit, EULEX-i bėri edhe arrestimin e parė nė lidhje me kėtė ēėshtje. Kanė dalė gjithashtu hollėsi se shqiptarė tė dyshuar se nuk kanė qenė besnikė ndaj UĒK-sė, janė marrė nė pyetje nė njė hotel nė Durrės dhe mė pas janė transferuar nė Kukės. Zbulimet konstante nė shtypin serb, se fakte tė reja apo dėshmitarė tė rinj kanė dalė lidhur me ēėshtjen e pretenduar pėr trafikim organesh, kanė dalė tė rreme, ose kanė qenė pa bazė. Pas luftės nė Kosovė gazetari amerikan, Michael Montgomery, kishte hasur ushtarė tė UĒK-sė qė kishin transportuar tė burgosur serbė dhe shqiptarė, tė vdekur dhe tė gjallė, pėrtej kufirit nga Kosova pėr nė Shqipėri. Tre nga shtatė burimet e tij, i referoheshin mundėsisė pėr trafikim organesh dhe kanė identifikuar "shtėpinė e verdhė" pranė Burrelit. Por, gazetari Montgomery nuk ka qenė i sigurt dhe e ka dorėzuar njė pėrmbledhje tė hulumtimit tė tij tek Zyra e Personave tė Zhdukur dhe Provave Mjekoligjore nė Misionin e OKB-sė nė Kosovė.

Burime tė zhdukura

Njė ekip i OKB-sė nė Gjykatėn e Hagės, i drejtuar nga Matti Raatikainen, e vizitoi "shtėpinė e verdhė" nė shkurt tė vitit 2004. Nė njė prej dhomave tė katit pėrdhes, pėrmes njė kimikati u zbulua se dyshemeja pėrmbante gjurmė tė pėrhapura gjaku, tė cilave nuk u dihej origjina. Familjarėt nga ana e tyre dhanė shpjegime kontradiktore. Nė njė vend ku hidhen mbeturinat u gjetėn mjete qė pėrdoren pėr ndėrhyrje kirurgjikale. Disa hetues kėrkonin qė tė vazhdoheshin hetimet, kurse pėr tė tjerėt provat ishin shumė tė pakta. Argumenti mė serioz ishte fakti qė burimet origjinale tė gazetarit Montgomery ishin zhdukur. Njėri prej burimeve ishte vrarė, siē supozohet, nė njė rast qė nuk kishte lidhje me hetimin, ndėrsa tė tjerėt nuk mund tė gjendeshin. Madje edhe autoritetet serbe qė i kanė bėrė kaq shumė propagandė historisė sė "shtėpisė sė verdhė", sot kanė dyshimet e tyre.  Njė burim nga Beogradi, qė ėshtė i afėrt me gjykatėn pėr krime, thotė se ende beson se diēka ka ndodhur atje, por jo nė shkallėn qė ėshtė sugjeruar dhe qė ndoshta nuk ka fare lidhje me UĒK-nė.

Varret masive

Duke marrė parasysh mungesėn e fakteve, ekspertėt sugjerojnė se Shqipėria do tė kishte ndihmuar pėr ta hedhur poshtė kėtė histori tė dėmshme, sikur tė ishte treguar mė e hapur. Raportuesi special i OKB-sė, Philip Alston, tha nė shkurt se "pėrpjekjet pėr tė hetuar nuk kishin gjetur bashkėpunimin e duhur nga ana e qeverisė shqiptare". Ai i bėri thirrje Shqipėrisė qė tė prezantonte njė propozim pėr hetim tė pavarur dhe tė bashkėpunonte me tė vėrtetė. Fundi i 'pėrrallės' pėr trafikim organesh, siē e quan njė hetues i EULEX-it, do t'i lėrė prokurorėt pėr krime lufte me shumė punė nėpėr duar. Nė maj, u zbulua njė varrezė masive nė qytetin Rashkė nė jug tė Serbisė, ku u gjetėn trupat e rreth 250 personave qė besohet se janė shqiptarė tė vrarė nga trupat serbe nė Kosovė dhe qė janė varrosur pėrsėri nė fillim tė qershorit 1999. Dheu i kuq qė ishte ngjitur me eshtrat, sipas disa dėshmitarėve okularė, sugjeronte se trupat ishin varrosur fillimisht nė Drenicė nė Kosovė dhe mė pas ishin zhvendosur nė Serbi pėr tė zhdukur provat. Prokurorėt besojnė se ushtria serbe ishte pėrgjegjėse. Vrasje pėr hakmarrje  Serbė tė zhdukur janė gjetur edhe nė Kosovė. Zhvarrosja e 25 serbėve, viktima tė UĒK-sė, pritet tė fillojė kėtė vit nė njė minierė nė Obiliq. Kėsaj miniere iu vu zjarri dhe ashensori qė zbriste nėntokė u shkatėrrua pėr tė fshehur provat. Pėrpjekjet pėr tė gjetur viktima tė tjera po duken tė vėshtira. "Kanė mbetur shumė informatorė potencialė," thotė Alan Robinson, njė prej shefave tė Zyrės pėr Personat e Zhdukur. "Tė tjerė njerėz qė mund tė dinė vendndodhjen e personave tė zhdukur, nuk duan tė flasin nga frika, apo pėr arsye se nuk kanė interes." Sipas EULEX-it, 2,244 trupa janė identifikuar qė prej vitit 2001. Prej tyre 301 nuk ishin shqiptarė, qė do tė thotė se ishin serbė, romė apo tė tjerė. Rreth 228 trupa ishin tė serbėve te zhdukur pas 10 qershorit 1999, nė fund tė luftės, gjatė kohės sė vrasjeve pėr hakmarrje nga shqiptarėt e Kosovės. Nė total rreth 13500 persona mendohet se janė vrarė gjatė konfliktit, ose menjėherė pas pėrfundimit tė tij. Hetimi i kryer nga Dick Marty prej Kėshillit tė Evropės mbi pretendimet pėr trafik organesh, pritet tė publikohet nė fund tė qershorit. Zhvarrosja e trupave nė qytetin Rashkė pritet tė fillojė nė muajin gusht.

tirana observer

Raporti: “Larja e hesapeve”, shifra alarmante nė Shqipėri

Gjakmarrja, nė 20 vjet, 5200 vrasje dhe 1400 familje tė ngujuara

Pavarėsisht kalimit tė viteve dhe zhvillimit tė mentalitetit shqiptar, Kanuni i Lek Dukagjinit mbetet sėrish njė nga rrugėt e padevijueshme pėr zgjidhjen e mosmarrėveshjeve mes shqiptarėve. Qė prej viteve 90, pra pėr rreth 20 vjet, nė Shqipėri numėrohen rreth 5200 vrasje si pasojė e mentalitetit tė vrasjeve kanunore pėr nderin dhe marrjen e gjakut. Sipas raportit tė fundit tė Komitetit tė Pajtimit, i vetmi institucion qė ofron aktualisht shifra mbi numrin e tė ngujuarve dhe viktimave tė marrjes sė gjakut, raporton se si rezultat i konflikteve tė lindura pėr shkak tė fenomeneve tė ndryshme siē ėshtė, trafikimi i femrave, dhunimi i pronės, atakimet nė jetėn e pėrditshme, e mbajnė shoqėrinė shqiptare ende nė konfliktualitet tė vazhdueshėm dhe mentaliteti i vrasjeve kanunore pėr nderin e marrjen e gjakut, mban rreth 1400 familje tė ngujuara e tė fshehura, duke penguar kėshtu edhe lirinė e grave dhe tė fėmijėve. Shifrat tregojnė se mė shumė se gjysma e popullsisė nė fshat, mbetet e konfliktuar deri nė ekstrem pėr titujt e pronėsisė.

Statistikat flasin
Nga informacionet mbi hasmėritė nė territorin e Republikės sė Shqipėrisė rezulton se numri i tė vrarėve pėr konflikte  tė ndryshme,  tė shpallur si “persona tė zhdukur”, “tė mbytur”, “tė vetėvrarė” apo tė aksidentuar ėshtė shqetėsues. Pėr rreth 20 vjet janė regjistruar 5200 vrasje, nė njė kohė qė hasmėria ka prekur njė numėr shumė mė tė madh tė familjeve shqiptare. Shumė familje janė nė hasmėri me familjen e burrit tė vajzės, tė shpallur si tė vetėvrarė. Nga arsyet kryesore qė ēojnė nė hasmėri familjet shqiptare mund tė pėrmendim, mos zbatimi i ligjit 7501 pėr tokėn, ēėshtjet e pazgjidhura tė pronės, konfliktet qė kanė lindur pėr shkak tė fenomeneve tė ndryshme, trafikimi i femrave, dhunimi i pronės, atakimet nė jetėn e pėrditshme, tė cilat e mbajnė shoqėrinė shqiptare ende nė konfliktualit tė vazhdueshėm dhe mentaliteti i vrasjeve kanunore pėr nderin e marrjen e gjakut mban 1400 familje tė ngujuara e tė fshehura duke penguar edhe lirinė e grave dhe tė fėmijėve.  Mėse 50 pėr qind e popullsisė nė fshat mbetet e konfliktuar deri nė ekstreme pėr titujt e pronėsisė. Pėr shkak tė trafikimit tė femrave, 4600 familje janė nė konflikt tė thellė. Ky fenomen ka sjellė shpesh herė vrasje tragjike deri nė hedhjen nė erė tė familjes sė trafikantit. 40 pėr qind e vrasjeve pėr hakmarrje e gjakmarrje janė pasojė e kėsaj veprimtarie. Misionarėt e Pajtimit kanė qenė tė vetmit nė pėrpjekjet pėr ndalimin e kėtyre vrasjeve. Megjithėse pa pėrkrahje, ata kanė arritur tė mbajnė nėn kontroll mė shumė se 80 pėr qind tė konflikteve.

Policia hesht
Sipas raportit tė Komitetit tė Pajtimit, autoritet policore shqiptare nuk e kanė situatėn nė dorė nė lidhje me ēėshtjen. Policia nuk ka tė regjistruar as 10  pėr qind tė konflikteve nė jetėn shoqėrore. Sipas raportit, “Policia mbetet e pambėshtetur nga drejtėsia dhe keqpėrdoret nga politika. Oficerėt e policisė nė terren nuk kanė as mjetet minimale pėr tė ndėrhyrė nė parandalimin e krimit apo zbulimin e hasmėrive tė pafund nė tė gjithė territorin e vendit”. Nga radhėt e policisė tė cilėt janė pėrpjekur tė bashkėpunojnė, sot kemi rreth 400 tė vrarė nė krye tė detyrės. Sipas raportit drejtuesit e policisė sė shtetit tė ndodhur nėn presionin e politikės, kanė prirje pėr ti fshehur shifrat reale tė vrasjeve kanunore pėr nderin e gjakmarrjen, sepse shteti ndjehet i pafuqishėm pėr tu pėrballur me to.  Kjo bėhet edhe pėr tė mbuluar gjendjen para institucioneve ndėrkombėtare. E ndodhur para presionit ndėrkombėtar pėr fenomenin e vrasjeve pėr gjakmarrje, ato cilėsohen si “vrasje pėr hakmarrje”, “pėr motive tė dobėta”, si dhe me kategorizimin “tė tjera”. Qėndrimi politik i Policisė sė Shtetit, dhe korrupsioni i drejtėsisė kanė bėrė qė nė shumicėn e rasteve, edhe mbasi dorėzohet autori i krimit, familja e tė afėrmit mbeten tė rrezikuar dhe detyrohen tė ngujohen ose tė fshihen deri sa tė bėhet pajtimi.

Ne Janar dhe fillimin e Shkurtit 2010, numri i vrasjeve konfliktuale arrin kulmin
Nė datė 27 e 29 janar ekzekutohen dy anėtarė dhe njė i afėrm i familjes Curri nė Durrės si dhe tre vėllezėr tė familjes Mulliri nė Devoll. Mė 31 janar e 1 shkurt qėllohet pėr vdekje mbi pjesėtarė tė familjeve Hasani nė Tiranė dhe Daxha nė Dibėr. Nė datat 3 dhe 5 shkurt ndodhėn dy krime tragjike brenda familjes, njė bashkėshort vret gruan dhe plagos rėndė tė bijėn nė Librazhd, ndėrsa njė nėnė 22 vjeēare vetėvritet bashkė me vajzėn e saj 2 vjeē, duke u hedhur nga kati i tetė i njė pallati nė Kavajė. Mė datė 6 shkurt i bėhet atentat me bombė anėtarit tė Kėshillit Bashkiak tė Vlorės, Morand Hoxha, ndėrsa nė Tiranė qėllohet pėr vdekje me 6 plumba trajneri i atletikės, Hasan Rakipi. Mė 7 shkurt qėllohet me breshėri plumbash mbi tre persona nė Shijak. Mė datė 8 vritet njė prind pėr kufijtė e tokės nė Kukės dhe njė qytetar tjetėr pėr hasmėri tė sė shkuarės nė Bulqizė. Njėri prej viktimave tė mėsipėrme ishte dėnuar nė vitin 2004 pėr akuzėn e pėrdhunimit, por u lirua si i pafajshėm nga Gjykata e Lartė, ndėrsa tre viktimat e familjes Mulliri, krahas hasmėrisė disa vjeēare nga veprimi i nėnės sė tyre, e dėnuar me 25 vjet burg pėr vrasjen e njė fėmije 8- vjeēar, kishin edhe njė konflikt tjetėr pėr ēėshtje nderi. Pėr tė gjitha rastet, tė afėrmit e viktimave kanė deklaruar se policia ka qenė nė dijeni. Mbi 50  pėr qind e popullsisė nė fshat mbetet e konfliktuar deri nė ekstreme pėr titujt e pronėsisė. Nė komunėn Bushat janė 1050 familje nė konflikt pėr tokėn. Pronarėt e tokės pretendojnė se kėto familje u kanė pushtuar padrejtėsisht 3500 dynym tokė.  Vetėm nė fshatin Shkjeze janė 200 familje po pėr kėtė konflikt. Nė fshatin Llugaj tė rrethit Tropojė, kanė konflikte sociale tė tė gjitha niveleve rreth 3000 banorė, tė shkaktuar nga moszbatimi i ligjit 7501 pėr tokėn. Vetėm nė Komunėn e Bushatit dhe disa fshatra tė Nėnshkodrės numėrohen 1600 familje tė tilla. Nė shkallė vendi ky ligj ka sjellė hasmėri nė mbi 15 000 familje qė nė ēdo ēast mund tė shkaktojnė gjakderdhje midis tyre. Me vetėgjyqėsi u ėshtė marrė padrejtėsisht jeta rreth 5000 shqiptarėve.

5200 vrasje
numėrohen pėr rreth 20 vjet, qė prej viteve ‘90, si pasojė e mentalitetit tė vrasjeve kanunore pėr nderin dhe marrjen e gjakut.

1400 familje
janė tė ngujuara e tė fshehura nė to edhe gra e fėmijė, si pasojė e mentalitetit tė vrasjeve kanunore pėr nderin e marrjen e gjakut.

Viti 1939
Gjakmarrja ishte drejt eliminimit tė plotė pėr shkak tė solidaritetit tė qytetarėve me ligjin dhe ndikimit tė madh qė pati funksionimi i mirė i drejtėsisė. Shqipėria u bė njė shtet demokratik e modern.

Viti 1945
Mbas luftės sė dytė botėrore, me vendosjen e regjimit komunist, ligji veproi arbitrarisht, ekzekutimin e vrasėsit e mori pėrsipėr shteti duke mos i lėnė vend aplikimit tė gjakmarrjes. Krahas masave ekstreme pėr kontrollin ndaj individit, shteti ndaloi me ligj edhe besimet fetare, asgjėsoi institucionet e tyre si dhe shumė vlera tė trashėgimisė zakonore.

Vitet 1991–1998
2300 familje u futėn nė ngujim pėr shkak tė hasmėrisė midis tyre. Gjatė 15 viteve tė pluralizmit politik, papėrgjegjshmėria e megalomania e kėsaj klase politike ka bėrė qė mendimet e sugjerimet, tepėr tė nevojshme, qė vijnė nga komuniteti, tė mos pėrfillen.

Vitet 1996–1997
Vrasjet dhe urrejtjet midis individėve apo grupeve brenda shoqėrisė u shtuan veēanėrisht nė vitet 1996-1997 nga lufta e ashpėr politike dhe rrėzimi i firmave piramidale. Vetėm nė vitin 1997 pati 1500 tė vrarė.

Viti 2002–2005
Nė Shqipėri u dhunuan nė mėnyrė tragjike 126 familje duke lėnė tė vrarė, jo vetėm gruan, por edhe fėmijėt. U larguan jashtė shtetit pėr t’iu fshehur vrasėsit 1270 burra duke lėnė pėr vite me radhė peshėn e vuajtjes dhe pėrpjekjeve pėr mbijetesė mbi gratė dhe fėmijėt. (Tirana Observer)

22.05.2010

Nė burg dhe me tė njėjtat pranga me Qemal Stafėn

Gjyqi zogist, fillimisht i akuzoi pėr pėrmbysje tė regjimit me revolucion. Zogu I kishte menduart'ia bėnte qejfin Duēes, mirėpo shumė shpejt e kuptoi se gaboi rėndė, sepse Duēja e shfrytėzoi rastin "pėr t'i ardhur nė ndihmė urgjentisht".

Kėshtu edhe akuzat dalė e ngadalė filluan tė ndryshonin dhe tė zbuteshin. Gjatė procesit gjyqėsor, situata precipitoi me shpejtėsi dhe tashmė po shihej qartė se agresioni dhe okupacioni fashit italian ishte te porta.

Historiografia zyrtare, sipas diktatit dhe stilit letraro-historik romancier, ia dedikoi ekskluzivisht vjershėn "Shokut tė Prangave", shokut Vasil Shanto, megjithėse nė dorėshkrim nuk dukej gjėkundi ndonjė dedikim pėr Vasil Shanton.

Mbi dorėshkrimin, njė dorė kishte futur edhe disa fshirje shkarravina...Simbas mendimit tė babait tim, Qemal Stafa nuk e kishte shkruar kėtė vjershė "fill e flakė" nė kohėn e burgut, por disa kohė mbrapa.

Arrestimi i Qemal Stafės dhe komunistėve tė tjerė nga ana e Mbretit Zog nė 1939 dhe retushimet qė iu bėnė dokumenteve tė kohės nga historiografia pas ēlirimit, duke futur emrin e Vasil Shantos te dedikimi i vjershės "Shokut tė Prangave"

Nga dhjetori 1938 e janari 1939, qeveria e Nalt Madhnisė sė Tij Mbretit Zog I, arrestoi pothuajse tė gjithė pjesėtarėt e Organizatės Komuniste te Shqipėrisė me qendėr nė Shkodėr dhe i hapi njė proces gjyqėsor tė bujshėm.

Dikush andej nga nahija e Korēės dhe e Bilishtit, e kishte dekonspiruar Organizatėn Komuniste tė Shqipėrisė me qendėr nė Shkodėr.

Ndėrkaq, nga dhjetori 1938 a nga janari 1939, njė person qė medemek digjej pėr luftė dhe nuk linte rast pa pėrgojuar, me preteksin e njė "reumatizmi acut" ia mbathi pėr nė Bari tė Italisė me vapor, ku pasi ndėnji nja dy-tre muaj, vajti pėrsėri edhe nė behar pėr banja termale dhe u kthye nė "Shqipėrinė e Ēliruar", i ēliruar edhe nga reumatizma, bashkė me miqtė, duke fėrshėllyer Internacionalen dhe duke kritikuar frikacakėt.

Kishte kohė qė me anėn e fashistėve tė brendshėm ishin shtuar dhumė provokacionet antizogiste, pėr ta detyruar Mbretin t'ia dorėzonte Shqipėrinė vullnetarisht Italisė. Kėto akte fashistėt ia ngjisnin komunistėve...Gjyqi zogist, fillimisht i akuzoi pėr pėrmbysje tė regjimit me revolucion.

Zogu I kishte menduar t'ia bėnte qejfin Duēes, mirėpo shumė shpejt e kuptoi se gaboi rėndė, sepse Duēja e shfrytėzoi rastin "pėr t'i ardhur nė ndihmė urgjentisht". Kėshtu edhe akuzat dalė e ngadalė filluan tė ndryshonin dhe tė zbuteshin. Gjatė procesit gjyqėsor, situata precipitoi me shpejtėsi dhe tashmė po shihej qartė se agresioni dhe okupacioni fashist italian ishte te porta.

Nga burgu pjesėtarėt e Organizatės Komuniste tė Shqipėrisė e kuptuan rrezikun e gllabėrimit tė Shqipėrisė nga Italia. Ishin bėrė disa tentativa, madje edhe nga burgu iu dėrgua njė telegram, duke e ftuar Mbretin Zog I, pėr tė organizuar "Frontin Popullor", njė rezistencė afatgjate bashkėrisht dhe jo ndonjė tė ashtuquajtur "rezistencė nderi aventureske e vetasgjėsuese".

(Njė tė tillė "rezistencė fantaziste" tė 7 prillit 1939, do ta shkruante retrospektivisht Enver Hoxha) Nė kėtė atmosferė nga Qemal Stafa dhe shoku i tij i ngushtė Gjovalin Luka, nė kohėn kur po zhvillohej gjyqi u ideua dhe u hartua si vjershė dhe si kėngė

"Kėnga e Frontit Popullor":

Mjaft ma me kėmisha t"ngjyrueme,
mjaft jetoi kryqi nazist!
Na jemi ushtri e bashkueme,
s'na gėnjen turpi fashist.
Kuq asht ku lind e perėndon,
kuq asht nė jug e nė veri,
kuq asht kudo nė horizont,
S'na gėnjen turpi fashist,
Toka nėn ēapet sulmonjėse ushton:
Rrofsh o i Popullit Front!

Por, "Mbreti i Shqyptarve", preferoi t'ia mbathte kėmbėve...
Njėri ndėr shokėt e prangave ishte Gjovalin Luka. Nė Shkodėr e nė gjimnazin e Shkodrės e kanė ditur tė gjithė se Qemal Stafa dhe Gjovalin Luka kanė qenė shokė shumė tė ngushtė... (Por, historiografia me diktat e porosi e zhduku komplet si tė paqenė Gjovalinin.
Shoku dhe bashkėidealisti i Qemal Stafės, Gjovalin Luka, kishte shkruar qysh mė 1946, pėr kėtė hero si simbolin e rinisė antifashiste, patriotike dhe internacionaliste tė brezit tė asaj kohe, kur mbajti fjalėn pėrkujtimore me rastin e 5 majit. Gjovalini shkruante: "Kam qenė edhe unė njeri ndėr shokėt e shumtė bashkėkohės e bashkėluftėtarė tė Qemal Stafės...
Pėr herė tė fundit u takuem me Qemalin nė Shkodėr... Fjalėt e tij tė fundit, gjithmonė do t'i kujtoj: "Duhet tė kemi besim nė forcėn e madhe revolucionare qė mbyllet mbrenda popullit tonė, duhet tė dijmė me e udhėheqė dhe fitoria do tė jetė e tija. Kemi pėr t'ia arrijtė ne kėsaj fitoreje ose jo, kjo ka ma pak randėsi".
Sipas pohimeve tė tij, Gjovalin Luka, ishte edhe njėri ndėr shokėt mė tė zakonshėm tė dyshe-prangave qė e lidhnin me Qemal Stafėn, nė shoqėrimin pėr nė procesin e nė gjyqin zogist tė 1939, mbasi edhe qelitė i kishin ngjitur, pastaj ishte ruajtur si traditė edhe nė burgun e Beratit e nė guroren e Mbrezhdanit. Ishte edhe pseudonimi "Shkrepi".
Historiografia zyrtare, sipas diktatit dhe stilit letraro-historik romancier, ia dedikoi eskluzivisht vjershėn "Shokut tė Prangave", shokut Vasil Shanto, megjithėse nė dorėshkrim nuk dukej gjėkundi ndonjė dedikim pėr Vasil Shanton.
Mbi dorėshkrimin, njė dorė kishte futur edhe disa fshirje shkarravina...Simbas mendimit tė babait tim, Qemal Stafa nuk e kishte shkruar kėtė vjershė "fill e flakė" nė kohėn e burgut, por disa kohė mbrapa. Q. Stafa, me rastin e vdekjes sė tė vėllait ishte liruar pėrkohėsisht.

Nė nxitim e sipėr duke ngarkuar rraqet dhe arin Nalt Madhnija e Tij Mbreti i Shqyptarve Zog I, "i harroi" komunistėt nė burg, ua la si peshqesh dashje pa dashje fashistėve! Ata e shpėrthyen burgun...
Nga disa "Kujtime" dhe nga disa shkrime qė mė kanė dhuruar shokėt, pohohet se vjersha e Qemal Stafės i qe kushtuar Gjovalin Lukės, siē duket edhe nga fotoskanimi "Kujtime" tė z. Mark Uli.
Ajo qė sot duhet ta themi me shumė modesti, ėshtė se, gjithsesi edhe Gjovalin Luka e ka njė pjesėzė tė merituar tė asaj vjershe, siē duket edhe te fotoskanimi Nr 4 e Nr. 5 i vjershės, "Shokut tė Prangave").
Ishte koha kur "mutacionet natyrale" fillimisht dhe pak mė vonė edhe "Pakti Ribentrop-Molotov" shkaktoi gjith atė depresion e konfuzion...Dhe Duēia "Pistoletės Albani-Shqipėri, qė ia kishte montuar nė kokė Italisė Ėilsoni i kundėrvuri topin"!
Pushtimi i Shqipėrisė u paraqit si i mirėpritur pėrzemėrsisht e me entuziazėm nga populli shqiptar dhe sidomos nga fashistėt shqiptarė...Tani po ngjisnin disa gjėra shumė tė pabesueshme, jo vetėm "me kolonėn e pestė", por edhe me njė fjalė shumė tė ēuditėshme "mutacione natyrale"!
Duke komentuar me entuziazėm marėveshjen midis Hitlerit dhe Stalinit nė artikullin "PATTO DI NON AGGRESSIONE" (Pakti i mossulmimit), nė 31 gusht revista TEMPO shkruante: "Fushata e Hitlerit kundėr bolshevizmit zuri vend nė Paktin e mossulmimit ruso-gjerman ashtu si konflikti italo-gjerman pėr Austrinė ishte nė bazė tė aksit Romė-Berlin. Populli qė beson bindet e beson, i jeton kėto ngjarje si njė organizėm i shėndetshėm me mutacionet natyrale".
Edhe Presidenti i Polonisė, Moscicki (po ashtu si Zogu I dhe Enver Hoxha), ndėrsa komunistėt luftonin pėr mbrojtjen e Varshavės, ia kishte mbathur kėmbėve nė shtator 1939, me njė pasaportė dhe llogari rrjedhėse zvicerane.
Qemal Stafa ra dėshmor duke u pėrpjekur tė ēante rrethimin fashist mė 5 maj 1942, mbas njė dekonspirimi.... Gjovalini dhe disa nga shokėt e burgut 1939, me rastin e vdekjes heroike dhe tė ceremonisė sė varrimit i ngritėn kėngėn "Funerali".
U hodh edhe njė Trakt me pjesė nga kjo Kėngė, por sa fytyrė kishin ata qė nuk e kishin provuar asnjė ditė burg tė pretendonin "pjesėn e luanit"...Tė shkruash tė vėrtetėn, sado edhe vonė, nuk ėshtė aspak turp, tė gėnjesh ditėn pėr diell dhe tė fshehėsh identitetin dhe mendimet e vėrteta dhe tė pėrulesh si lypės ėshtė me tė vėrtetė turp!
Ilustrimet dokumentare:
Pjesė nga dorėshkrimi dhe daktilografimi me rastin e fjalės pėrkujtimore nga Gjovalin Luka pėr Qemal Stafėn, mė 1946.

Pjesė nga "Kujtimet" e z. Mark Uli dhe plotėsimi me shkrimin e dorės sė tij.

Faksimile e fletės dorėshkrimore tė vjershės "Shokut tė Prangave".

Fotoskanim i vjershės "Shokut tė Prangave"

Revista TEMPO. Zbarkimi Italian nė 7 prill 1939 nė Shqipėri. Ish "pistoletės Albani-Shqipėri tė Wilsonit", i kundėrvihet "topi italian"!

Revista TEMPO, themelimi i fashios sė Durrėsit, si pjesė e historisė sė P. F. Shqiptare.

Vjersha e kėnga e nxjerrė me rastin e vrasjes dhe varrimit tė Qemal Stafės te "Vorret e Bamit".

Nxjerrė nga libri, "Kėngė Partizane", bot. (?), f 17. Shėnuar me shkrimin e tij nga vetė Gjovalin Luka.

"SHEKULLI"

FITORJA E PIRROS

Dėmet tė cilat mund tė bėhen me propaganda dhe ndasi do e dėmtojnė procesin deri nė masė kur edhe njė pėrmbyllje e suksesshme e luftės ndaj korrupsionit mund tė cilėsohet si Fitore e Pirros

Shkruan: Mimoza Kusari

15.05.2010

Pirroja i lindur pak vite pas vdekjes sė Aleksandrit tė Madh, u rrit nėn hijen e madhėshtisė sė tė ndjerit dhe nėn njė seri tė luftėrave civile nė Maqedoninė e atėhershme.

Ky fakt bėri qė Pirroja nga fėmijėria tė rritet refugjat nė Iliri. Glauku e mori nėn mbikėqyrje dhe e bėri mbret tė Molosėve, por jo pėr shumė gjatė. Mbreti i mitur u rrezua shpejt nga froni dhe u bė refugjat pėr herė tė dytė nė jetėn e tij tė re.

Shumė shpejt, si i ri i tjetėrsuar dy herė nga froni mbretėror nė rininė e tij, ai tregoi shkathtėsi tė paparė pėr aftėsitė luftarake dhe trimėri e zemėr tė pashoqe gjatė betejave. Aftėsitė e tij e bėn tė rikthejė famėn dhe pushtetin, pėrfshirė kėtu edhe martesėn me Antigonėn dhe rikthimin e fronit nė vitin 296 p.e.s.

Pirroja nė fitoret e tij i pėrfshiu edhe elefantėt e luftės, tė cilėt i zinin nė befasi kundėrshtaret e tij. Betejė pas beteje dhe fitore pas fitoreje, ndjenja ishte se qielli ishte limiti deri nė marshin nė vitin 279 p.e.s., kur Pirroja me ushtrinė e tij marshoi drejt Romės, betejė kjo nė tė cilėn fitorja e pėrgjakshme i kushtoi shumė. Pirroja humbi mbi 3.500 ushtarė, disa prej gjeneralėve mė tė mirė tė tij dhe shumė pajisje tjera. Qė nga ajo kohė, fitoret e arritura me shumė dėme kanė marrė emrin e kėsaj fitoreje tė vėshtirė.

Asnjė tjetėr emėr nuk mė bie nė mend kur kujtoj disa prej Fitoreve tė cilat karakterizuan kėta muajt e fundit, dhe disa tjera nė proces.

Zgjedhjet lokale nė Kosovė, nė veēanti nė Gjakovė dhe nė Prizren

Me shumė zhurmė, parregullsi dhe shkelje elementare tė procesit zgjedhor, u shpall fituesi pėr Komunėn e Gjakovės. Afro gjashtė muaj pas shpalljes sė “fituesit”, nė komunė ka njė shije tė hidhur si asnjėherė mė parė nė ketė vend. “Fituesit” nuk e shijojnė mė fitoren, jo se kanė harxhuar pajisjet dhe tė hollat pėr fushatė pa plan dhe pa rregulla. Tani nuk ka mjete as pėr gjėrat mė elementare pėr qytetarėt e komunės. Situata ėshtė aq e banalizuar sa ka ditė qė nė ndėrtesėn e Komunės sė Gjakovės nuk ka letėr pėr t’i shtypur dokumentet bazike pėr qytetarėt qė i kėrkojnė ato.

Zyrtarėt komunalė takohen me qytetarėt nė pėrvjetorė tė dėshmorėve, tė tė zhdukurve dhe vendtakimet deri mė tani kanė qenė varrezat dhe objektet e kultit. Sloganet pėr punėsim dhe zhvillim janė zhvendosur nė slogane pėrkujtim dhe vajtim. Sė fundmi, komuna e cila krenohej pėr menaxhim tė suksesshėm, sivjet nuk ėshtė as nė listėn e 14 komunave tė shpėrblyera nga USAID. Vetėbesimi dhe vetėlavdėrimi i mėhershėm u zėvendėsua me arrogancėn dhe injorancėn ndaj problemeve bazike tė qytetarėve, por fitorja u realizua dhe i plotėson tė gjitha atributet e fitores sė Pirros.


Prizreni, si njė ndėr komunat mė tė bukura dhe mė tė pasura tė Kosovės, tregoi se i ka joshur shumė partitė politike nė betejėn pėr t’i fituar zemrat e prizrenasve nė zgjedhjet e kaluara lokale. Megjithatė, kjo bukuri e komunės u shndėrrua nė “Bukurinė qė vret” pėr qytetarėt e saj. Pas ndryshimeve nė strukturėn e degės sė PDK-sė nė Prizren, komuna ka mbetur e bllokuar nė qeverisje me asamblenė tė bllokuar pėr vendimmarrje dhe me shijen e hidhur tek prizrenasit pėr mundėsinė e zgjedhjeve tė reja.
Komuna me shumė burime tė saj ishte tejet atraktive pėr partitė qė synonin pushtetin dhe qeverisjen. Atraktiviteti ėshtė rritur bashkė me afrimin e kohės pėr zbatimin e projekteve tė mėdha kapitale pėr ketė komunė, infrastruktura, universiteti, projekte kėto shumė tė rėndėsishme kur edhe qeverisja lokale ėshtė burim i tė ardhurave pėr partinė. Partitė (pėrfshirė edhe AKR-nė) u pajtuan dhe u prishėn pėr Prizrenin, koalicionet dhe degėt e partive politike u ndryshuan, ndėrsa gati edhe koalicioni qeveritar u rrėzua pėr Prizrenin. Por, mbijetoi, pėr qėllime tė ngushta, jo pėr Prizrenin e as pėr asnjė qytet tjetėr nė Kosovė, por pėr pushtetin. Andaj, edhe fitorja nė Prizren rezultoi tė kthehet nė Fitore tė Pirros.

Lufta kundėr korrupsionit – ku nuk na duhet fitorja e Pirros

Sikur drama dhe trauma e varfėrisė dhe korrupsionit nuk ėshtė mjaft pėr qytetarėt e Kosovės, ata tani traumatizohen rregullisht me deklaratat patetike tė pushtetarėve tė Kosovės dhėnė Radio Televizionit tė Kosovės, ku nė monologė tė ndarė flitet pėr madhėshtinė e punės dhe sukseseve tė Qeverisė se Kosovės dhe gjithmonė nė fokus ėshtė jeta dhe kontributi i pashtershėm i tyre. Gjithmonė pa e kuptuar se sėrish po keqpėrdoren mjetet e qytetarėve tė Republikės sė Kosovės, pasi qė me mjete tė tyre u ngrit dhe u financua ky medium i cili tani po shėrben vetėm pėr njė qėllim dhe synim, propagandė qeveritare.

Pse ėshtė kaq e vėshtirė tė kuptohet nga Qeveria e Kosovės se lufta kundėr korrupsionit nuk ėshtė dedikuar ta dėmtojė asnjė individ nė veēanti, por ėshtė mėnyra e vetme e cila do t’i ndihmojė Kosovės ta ngritė kokėn nga pėrulja dhe denigrimi nė tė cilin ėshtė zhytur. Nėse do tė ketė tė arrestuar dhe tė dėnuar nė ketė proces, askush nė Kosovė nuk ėshtė duke u krenuar me kėtė punė. Njė gjė ėshtė evidente, dėmi ėshtė bėrė dhe ai do tė vazhdojė ta dėmtojė Kosovėn nė tė ardhmen.

Ėshtė mė mirė tė kuptohet nga tė gjithė pa pėrjashtim se kjo ėshtė njė betejė e vėshtirė dhe e pakėndshme, se do na dhemb diku mė shumė e diku mė pak, por ėshtė dhimbje qė duhet tė kalohet dhe pa tė cilėn nuk kemi tė ardhme si shtet.

Andaj, dėmet tė cilat mund tė bėhen me propaganda dhe ndasi do e dėmtojnė procesin deri nė masė kur edhe njė pėrmbyllje e suksesshme e luftės ndaj korrupsionit mund tė cilėsohet si Fitore e Pirros. Fitoret e tilla nuk i duhen askujt, ndėrsa ėshtė dokumentuar qartė se fituesit e Pirros nuk janė mė tė lumturit nė botė.

Megjithatė, nėse insistohet nė tė, duhet ditur edhe epilogun e Pirros.

Pirroja, edhe pas zgjerimit tė territorit tė tij, nuk ngopej me zgjerimin. Njė prej vendeve tė cilat ai i synoi ishte Sparta, pasi e dinte se nuk kishte ushtri pasi meshkujt kishin shkuar nė luftė dhe vendin nuk e mbronte askush. Por, u gabua rėndė dhe u ballafaqua me njė rezistencė tė paparė tė grave spartane, tė cilat e bėnė tė sprapsej nė Argos. Nė rrugėt e Argosit ai u ballafaqua me njė situatė tė pazakontė, njė pėrleshje nė rrugė. Nė mesin e kėsaj pėrleshjeje, njė grua plakė nga ballkoni e godet Pirron me njė tjegull kulmi, dhe kjo ia mundėson njė ushtari qė ta vrasė shumė lehtė.

Uria e Pirros pėr zgjerim dhe pasuri i kushtoi me jetė, por jo vetėm
atij.

gazeta expres

 

MINATORĖVE TĖ REVOLTUAR, DUHET T’U BASHKOHEMI TĖ GJITHĖ!

Shkruan: Fadil Shyti

Nė vjeshtėn e vitit 1988 kur mbi Malėsi tė Shalės sė Bajgorės, mbi male erėrat filluan t“i pėrcėllojnė fytyrat e ndritura tė minatorėve, tė Trepēės, tė atyre ”luanėve tė nėntokės”, - siē i quanin atėbotė tė gjithė shqiptarėt e shtypur, tė revoltuar e shumė tė varfėr; asaj vjeshte kur dielli kishte filluar tė ikė dhe tė fshihej nga malet; minatorėt do tė merrnin rrugėtimin e gjatė plot rreziqe, por heroik pėr t“i ndėrgjegjėsuar me tej dhe pėr t“i zgjuar masat e gjėra popullore nga letargjia dhe “gjumi dimėror” i pritjes sė durim-turpit nė robėri dhe nė varfėri, duke marshuar kėshtu, drejt objektivave tė pėrcaktuara nga luanėt e ilegales pėr liri dhe drejtėsi.

Pushteti anti-popullor i satrapėve titistė gjatė atyre viteve ua kishte bėrė jetėn tė padurueshme shqiptarėve dhe popujve tė tjerė nė ish-Jugosllavi.

Mirėpo, organizimi i fuqishėm i njė rezistence nga klasa punėtore heroike, bėri qė ai pushtet i mashtrimit dhe i dhunės filloi tė shkėrmoqet si mos mė keq; nė gjithė hapėsirėn e atij shteti tė krijuar artificialisht nga imperialistėt e mėdhenj dhe tė vegjėl; nė radhė tė parė nė dėm tė shqiptarėve autoktonė nė trojet e tyre stėrgjyshore e pastaj edhe tė popujve tė tjerė liridashės.

- Pėr tė mos u zgjatur shumė; paraprakisht, dua tė konstatojė qė dihen si u zhvilluan rrethanat historike, para dhe pas luftės ēlirimtare, kur popujt i thanė jo, atij regjimi kriminal dhe shfrytėzues i pangopur mbi pasuritė e vendeve dhe tė popujve qė, nė fakt nuk i bashkonte asgjė mė shumė -pėrveē solidariteti i luftės sė tyre pėr ta pėrmbysur atė shtet me regjime tejet mizore. Nga kjo, dua konstatoj qė, pėrkundėr faktit se, pas luftės sė UĒK-sė, disa suksese modeste u arritėn nė Kosovė; -mirėpo, fatkeqėsisht nuk u arrit fitorja e aq shumėpritur pėr tė cilėn ishin betuar ushtarėt e UĒK-sė, me nė krye komandantin legjendar, Adem Jasharin. Duke mos harruar tė theksojė qė, pas luftės u bėn shumė prapa-kthime historike, nga kjo politikė histerike; qė po e dėmton tepėr shumė kombin shqiptar, duke hapur shtigje tė reja pėr njė ardhmėri tejet destabilizuese, qė, po shpie pėrditė e mė shumė drejt njė rruge pakrye ; rajonin tonė, -kujtoj kėtu nė radhė tė parė ndarjen e Kosovės; sipas formulės “magjike” tė decentralizimit.

Nė vitin 1988, minatorėt u ngritėn kundėr regjimit kriminal tė S. Millosheviqit dhe mė tutje andej -pėrtej urės sė Lumbardhit ( ish-Ibrit), nė rajonin e Kopaonikut, vend, i cili ėshtė i pasur me xehe; ndėrsa tani mė 2010, mund tė shtrojmė pyetjen vallė a punon atje ndonjė ēetė apo brigadė minatorėsh shqiptarė; apo, ajo pjesė e Trepēės ėshtė mbyllur krejtėsisht pėr shqiptarėt, apo pėr mė keq: -ėshtė mbyllur pėr tė gjithė minatorėt?

- Tani, kur minatorėt shqiptarė u ngritėn pėrsėri pėr kėrkesat e tyre tė drejta, po atė ditė nė Mitrovicė, pėrtej urės nė veri, duke kaluar “pa therė nė kėmbė” kufirin e Kosovės me Serbinė, si njė kalorės mesjetar serbomadh, vjen njė ēetnik me damkė, si Tomisllav Nikoliq, i cili kėrkon votat serbėve shumė tė privilegjuar, tė revoltuar pa asnjė arsye;-kur duan qė, shqiptarėve autoktonė nė trojet e tyre, t“ua ndalojnė jo vetėm ndėrtimin e shtėpive tė tyre por edhe ujin, duke i penguar tė ndėrtojnė ujėsjellėsin e tyre. Vjen dhe krekoset pėrballė urės qė e ndanė qytetin e minatorėve, se, kinse, “Kosova dhe Metohia, ishin dhe janė tė Serbisė”! Vjen dhe lėshon, “akuza” ndaj EULEX-it, se kinse, po vepron nė dėm tė shqiptarėve, duke mos harruar tė theksojė dhe tė demaskohet se, ky EULEX-i, po vepron sipas Rezolutės 1244, e cila ia njeh sovranitetin e Serbisė mbi Kosovėn, pa harruar tė theksojė qė- kinse, po bėhen pėrpjekje pėr heqjen e saj, ndėrsa partia e tij ēetnike, nuk do ta lejoj kėtė, e tė tjera e tė tjera gjepura tragjike qė, mjerisht disa edhe tani, janė realiste dhe duke shtuar dhe fantazi tė errėta serbomadhe...

Ndėrsa, qeveritarėt dhe opozitarėt e Kosovės, nuk e kanė hallin atje, sepse, madje, edhe vet janė kontribuues qė, Mitrovicėn e kanė ndarė nė dy komuna: jug-veri, serbe dhe shqiptare -por hallet e tyre kanė marrė peshė pėr vite tė tėra;- se, si tė pasurohen sa mė shumė nė dėm tė popullit tė tyre dhe tė kėsaj klase punėtore tė brishtė dhe tė uritur, sė cilės me vendime arbitrare nga “ekspertė” tė huaj, ia mbyllėn uzinat, fabrikat, kombinatet; kėsaj klase punėtore qė sot me njė ēmim qesharak po ia shesin pasuritė e saj tė fituara me djersė pėr mė tepėr se dyzetė vjet.

- Po, a nuk e dimė tė gjithė se, kėto pėrmasa kaq tė tmerrshme nuk i bėri kėto as politika fashiste e Sllobodan Millosheviqit, me vasalėt e tyre nė Prishtinė.

Kėto, tani po i bėjnė zotėrinjtė evropianė,dhe puthadorėt e tyre tė cilėve aq u bėnė se shqiptarėt, po vuajnė dhe pėr bukėn e gojės.

- Objektivat e tyre janė vetėm “ruajtja e paqes nė rajon”, “decentralizmi, pra, ndarja e Kosovės”, tė harrohet historia e moēme e ndritur shqiptare dhe tė zėvendėsohet kjo me historinė e re tė turpeve me tė ashtuquajturat “bisedime teknike”, nga tė cilat pastaj, po “pjellin” si macet, vendime e tradhti tė reja, tepėr tė dėmshme pėr kombin shqiptar.

- Kodoshėt dhe mistrecėt e politikė servile; pasardhėsit e Titos dhe devijatorėt e pacipė tė ilegales ēlirimtare e dinė fort mirė se, kur njė vendi i dobėsohet klasa punėtore, ashtu, mė lehtė pushtohet populli i tij, me ligje e kundėr-ligje, tejet mizore.

Prandaj, si nė njė kor famėkeq janė bashkuar me qarqe tė huaja diplomatike tė ardhura nga Evropa e gjetiu - kinse, nėn maskat e zhurmave “pėr integrime evropiane” duan t“i hedhin hi syve popullit; duke i harruar integrimet shqiptare.

- Pikėrisht pėr kėtė, e gjithė makineria e tyre propagandistike ėshtė drejtuar me objektiva tė qarta anti-kombėtare, duke i dhėnė pėrparėsi objektivit tė aspiratės ditore, pėr bashkim me Evropėn e jo duke i dhėnė pėrparėsi objektivit madhor tė aspiratės shekullore pėr ribashkim me Shqipėrinė dhe trojet tjera etnike!!!

- Kėta, dallkaukėt e “demo(n)kracisė; -siē do t“i quante Noli, ithtarė tė mashtrimeve dhe tė persekutimeve, kujtojnė qė do tė jenė nė gjendje qė, pafundėsisht ta mashtrojnė, ta persekutojnė dhe tė luajnė si mos mė keq, me kėtė popull.

- Nė kėtė kohė tė pakohė, kur tė gjithė injorantėt dhe faqezinjtė janė hedhur nė ofensivė pa i zgjedhur format dhe mjetet -qė ta mbysin zėrin e sė vėrtetės tė kombit tonė, tė “Lėvizjes Vetėvendosje”, e cila me flakadanėt e saj ėshtė hedhur nė beteja pėr tė fituar tė drejtėn pėr vetėvendosje qė, pastaj, edhe ne shqiptarėt, tė kemi lirinė dhe ta arrijmė ribashkimin kombėtar.

Albinin, udhėheqėsin e vizioneve tė ndritura shqiptare; po e ndjekin si shtrigat, ditėve tė mordeve dhe netėve makabre.

Inkuizicion i tmerrshėm, por, i fshehur pa perdeve “demokratike”, sikur dikur nė mesjetėn e krimeve kishtare, kur mendjet e ndritura tė njerėzimit, digjeshin nė zjarr.

- Zgjimi marshues i minatorėve tė Trepēės, jep shpresa pėr njė tė ardhme qėndrese, me njė ardhmėri tė ndritur.

- Mirėpo, kėtu vetėm fillon rezistenca e tyre, kjo rezistencė nuk duhet tė mbetet nė margjinat e kohės, nuk duhet tė mbetet vetėm rezistencė e tyre, “lokale”, pėr tė fituar njė kafshatė buk“e gjalpė –sepse, tani po dihet nga tė gjithė se, - gjalpi pėr minatorėt po u mungon; por, kjo tė bėhet njė rezistencė gjithėpopullore, kundėr kėsaj klase politike e cila ėshtė majmur si dose dhe nuk po kursehet qė ndaj rinisė heroike, tė tregohet aspak jo mizore.

Kjo ndėrgjegje e lartė revolte, tani kėrkohet tė ketė dhe projekte tė fuqishme organizative. Kjo, doemos do t“i detyrojė pushtetarėt e majmur qė tė ulin ca “peshėn e tyre” duke i ndarė me punėtorėt e tė gjitha profileve ato tė ardhura aq tė larta, qė as pushtetarėt nė vendet tjera mė tė zhvilluara nuk i kanė.

- Minatorėt dhe tė gjithė ata qė janė sot tė persekutuar ekonomikisht si tė papunėt, pensionistėt e tė tjerė -kėrkohet tė jenė nė nivel tė duhur tė solidarizimit me protestat tė cilat duhet tė kthehen nė protesta gjithėpopullore jo vetėm tė kenė karakter lypsarėsh, por tė kenė karakteristika tė theksuara edhe kundėr vendimeve anti-shqiptare tė kėsaj klase politike; pozitė-opozitė qė po e kthejnė Kosovėn dhe trojet shqiptare, prapakthehu nė histori.

Tani, minatorėt duhet tė kenė pėrkrahjen pa rezerva; nga tė gjitha forcat pėrparimtare; parti e shoqata jo qeveritare, -pėrndryshe golgota shqiptare do tė zgjatė shumė.

- E kaluara e hidhur na mėson qė, kur minatorėt shkuan nė Prishtinė me fotografi tė Titos, atėbotė gabuan. Aspak, nuk i bėnė tė mėshirshėm, kriminelėt ndaj forcave pėrparimtare, kur ato, protestojė ndaj tyre dhe nė atė protestė e mbajnė lart, fotografinė e kryexhelatit tė tyre.

E kaluara e hidhur na mėson qė, kur minatorėt shkuan nė Prishtinė me flamurin laraman tė Jugosllavisė nė ballė, kriminelėve jugosllavė aspak nuk iu erdhi keq t“i pėrgjakin dhe t“i burgosin ata.

- A nuk e dėshmoi kėtė e kaluara e hidhur por e lavdishme e rezistencės sė klasės punėtore tė Kosovės tė gjitha kėto mynxyra?!

- Pse fjala vjen sot, tė mos demaskohet dhe tė luftohet nga klasa punėtore; politika ahtisariane, si vazhdimėsi autonomiste e politikės titiste dje?!

Kur dihet qė, kėsaj politike iu kanė ndėrruar vetėm ngjyrat dhe format e shtypjes; ndėrsa pėrmbajtja ka mbetur po ajo, - bile, nė disa aspekte, ėshtė edhe mė e egėr, pavarėsisht se fshihet pas petkave shkėlqyese tė demokracisė.

- Prandaj, minatorėt sot, nuk kanė asnjė arsye tė deklarohen se: “Ne, nuk jemi kundėr asnjė partie politike”!!!

 “Ne, nuk jemi ngritur pėr politikė”!!!

Vėllezėrit tanė punėtorė, nuk duhet tė harrojnė se, janė kėto parti politike, qė as pas kaq vitesh “nė liri”, -nuk e nxorėn njė ligj tė punės qė do t“i mbronte fuqishėm tė drejtat e tyre, njė ligj qė do t“i mbronte ish-ushtarėt, nuk e kanė nxjerrė as pėr veteranėt e luftės sė UĒK-sė, as pėr ish- tė burgosurit politikė, as pėr pensionistėt, qė sot po vdesin para kohės, nga mjerimi qė i ka pllakosur.

E, dihet se, kėtė mundėsi natyrisht qė e kishin pozita dhe opozita “kosovare” e cila ėshtė e kapur si mos mė keq pėr kapistrės sė “Paketės sė Ahtisarit”.

- Ata, nuk kanė harruar tė nxjerrin dhjetėra e qindra ligje dhe madje tė krekosen me njė tė ashtuquajtur, Kushtetutė e Kosovės, qė e ndalon ribashkimin e kombit dhe lejon turpe tė tilla martesash si ajo e sė njėjtės gjini.

- Ata, nuk kanė harruar tė formojnė dhe njė ministri pėr kthimin e serbėve kolonė nė Kosovė; por, jo edhe tė kemi njė ministri pėr riatdhesimin e shqiptarėve mėrgimtarė, tė larguar nga vatrat stėrgjyshore nga dhuna dhe terrori serbomadhe dhe kuislingėt shqipfolės.

Ju, vėrtetė o tė nderuar punėtorė, nuk po merreni me politikė, - por, fatkeqėsisht politika e sotme juve po iu hedh nė batak si mos mė keq; -prandaj, pse mos ta demaskoni e ta shqelmoni kėtė politikė reaksionare?!

- Pse, ju ta ruani mė tej iluzionin se; “Do tė bėhet mirė”! “Mos tė merremi ne me politikė, se ka kush i zgjedh ato punė”!

-Kush do tė provojė qė dhe mė tej t“u mashtrojė me shpresa tė kota, - ju, o tė nderuar vėllezėr minatorė; dijeni fort mirė qė as e keni vėlla, as motėr, as mik e fundi i fundit as e keni pėrkrahės tė sinqertė, nė kėrkesat tuaja.

- Ikėn kohėt e errėta, kur njė dilingji pro-jugosllav e pro-serb, si Azem Vllasi, do tė hynte nė mesin tuaj, - gjatė grevave tė nėntorit tė lavdishėm “89 i cili iu thoshte: “Ruajeni kėtė babullah, Titon, se derisa e kemi fotografinė e tij ballė dhe nė muret e minierės, s“ka kush qė do tė guxojė me i shkelė tė drejtat tona”!

- Ikėn kohėt e errėta kur analistė tė pistė politikė, madje dhe me dekorata e vula akademikėsh pasuesit e tij si Kurtesh Salihu, Syrja Popoci e njė duzinė tė tjerė si ata, ēirreshin deri nė kupė qiellit se, “Kosova, asgjė nuk po humbė, me ndryshimet kushtetuese tė vj, 1989 “.

- Kohėt, plot furtuna qė erdhėn pastaj, i hodhėn kėto lecka teorish tė poshtra, si mos mė keq- nė plehrat e historisė.

- Jam thellėsisht i bindur qė, edhe teoritė e sotme tė “analistėve kombėtarė” qė, tani po ēirren deri nė qiell se, “Kosova asgjė nuk po humbė me ndryshimet kushtetuese –sipas Paketės sė tė Ahtisarit, - do ta kenė po atė fund me turpe; -mirėpo, e keqja qėndron nė faktin qė pambarimisht, populli po e paguan si mos mė keq, haraēin nga kjo politikė e poshtėr dyfytyrėsie apo do tė thosha; dyqindfytyrėsie...

Mirėpo, jam thellėsisht i bindur gjithashtu se, pėrderisa tė ketė nė trojet shqiptare bukėshkalė dhe zuzarė qė do bien vendime dhe do vulosin e japin nėnshkrime qė bien ndesh me tė drejtat e kombit shqiptar -kurdoherė, padyshim do tė ketė dhe bijė e bija luftėtarė tė cilėt do tė ndeshen si Davidi me Goliatin, nė luftė madje edhe tė pabarabartė me tė gjithė kėta mizorė.

- Klasė e nderuar punėtore, pėrpara nė rrugėn tėnde tė qėndresės, vepro me tė gjitha format e rezistencės nė rrugėn e nderit, tė pėrparimit dhe tė ribashkimit tė kombit!

Shkeli pamėshirė dhe pėrmbysi tė gjithė ata – qė, dje dhe sot po ta bėnė dhe po t bėjnė jetėn ferr!

-Ty, qė mė sė shumti tė takon ta gėzosh jetėn, ty, qė me duart e arta e ke ndėrtuar dhe po e ndėrton Atmėmėdheun, - pėrse tė lejosh qė, Ty, dhe ky Atmėmėdhe tė nėpėrkėmbeni pambarimisht?!

- Kjo, nuk ėshtė luks, qė ty ia ke shtruar vetes pėrpara, nė kasollet tuaja –pra, tė merresh me politikė.

- Kjo, ėshtė domosdoshmėri qė e sjellin kohėra tė liga nga njerėz tė liq!

Prandaj, jam i bindur qė do tė kesh edhe kėsaj radhe kurajėn e vetėmohimit - si kurdoherė qė tė ka karakterizuar.

- Jam i bindur thellėsisht se, vetėm me qėndresė aksionesh tė pandėrprera do t“i realizojmė objektivat tona madhore: lirinė, barazinė, vetėvendosjen dhe mirėqenien tonė njerėzore!

Klasė e fuqishme punėtore pėrpara drejt fitoreve tua sociale dhe tė drejtave kombėtare!

Pėrpara klasė e pathyeshme heroike!

Suedi, 13 Maj 2010

Ramiz Alia: E vėrteta e qėndrimit tė Enver Hoxhės pėr Kosovėn

Prej pak ditėsh ndodhet nė treg libri i fundit i ish-presidentit Ramiz Alia, “Jeta ime”. Kėto kujtime pėrmbledhin aktivitetin politik e luftarak tė njėrės prej figurave qendrore tė Shqipėrisė sė 60 vjetėve tė fundit. MAPO boton sot njė pjesė tė zgjedhur nga ky libėr.

Nė Shkodrėn e ēliruar unė mora kontakt me shokėt drejtues tė organizatės sė rinisė. Qysh kur u nisa nga Helmėsi, pra pas pėrfundimit tė Kongresit tė Rinisė, mua mė ishte ngarkuar detyra qė, pėrveē drejtimit tė rinisė sė Divizionit II, si anėtar i Seksionit Politik tė tij, tė merrja kontakt edhe me Komitetin e Rinisė sė Qarkut tė Shkodrės me cilėsinė e anėtarit tė KQ tė Rinisė Komuniste dhe tė Sekretariatit tė BRASH-it. Mė kujtohet mirė mbledhja e Komitetit tė Rinisė nė Shkodėr. Midis pjesėmarrėsve, pėrveē Milka Selenicės qė ishte caktuar si Sekretare e Komitetit Qarkor dhe Gjyzela Jakovės, gjithashtu sekretare e Komitetit, tė cilat vinin tė dyja nga brigadat partizane qė ēliruan Shkodrėn, mė kujtohen mirė Bahri Xhabija, njė shok i njohur mirė nė Shkodėr dhe Frano Jakova. Mbledhja u zgjat shumė, sepse ndėrpritej vazhdimisht. Nuk kalonin as 10-15 minuta kur, ose Bahrija, ose Franoja, do tė kėrkonin pesė minuta pushim. Nė fillim nuk e kuptova “hilenė” e tyre, por u bė e qartė kur filluan tė ktheheshin herė me ndonjė tepsi, here me ndonjė pjatancė me ėmbėlsira. Ato ditė, pėrveē festės sė Ēlirimit, shkodranėt myslimanė kremtonin edhe festėn e Bajramit. Nė kėtė mbledhje “tė ėmbėl” diskutuam pėr detyrat qė dilnin nė atė kohė, pėr nevojėn e riorganizimit tė aktiveve tė rinisė dhe pėr zbatimin e atyre detyrave qė kishte shtruar Kongresi i Helmėsit lidhur me rolin e rinisė nė rindėrtimin e vendit. Nė Shkodėr nuk qėndrova shumė gjatė. Mė 3 dhjetor, nė Shtabin e Korparmatės III nga ku varej Divizioni ynė, mė njoftuan se, sipas njė kėrkese nga Tirana, duhet tė nisesha dhe tė paraqitesha “sa mė parė” nė Komandėn e Pėrgjithshme. Kjo, “sa mė pare” ishte shumė relative, sepse nė atė kohė tė gjitha urat midis Shkodrės e Tiranės ishin hedhur nė erė nga gjermanėt. Pra automjetet nuk mund tė kalonin. Mbetej vetėm ta bėje rrugėn mė kėmbė. Ishim njė grup partizanėsh, nja 20-25 veta, nga reparte tė ndryshme, kur u nisėm nga Shkodra. Mė kujtohet, se diku afėr Bushatit, gjatė njė pushimi tė vogėl, njė partizan i pjekur nė moshė na u drejtua: - Ore shokė, - tha, - tėrė luftėn e bėmė duke pasur nė krye komandantė e komisarė. Po ne, ku vemi kėshtu tė paorganizuar, si bashibozukė? Po sikur tė ndeshemi me ndonjė grup banditėsh, si do tė bėjmė, kush do tė na drejtojė? Prandaj vini veshin, qė nga ky ēast komandanti juaj do tė jem unė, ndėrsa komisar …Heshti pėr njė ēast dhe, pasi na hodhi njė sy tė gjithėve, duke treguar me dorė nga unė, tha:
-
Komisar do tė jetė ky djali i ri. Askush nuk pati vėrejtje. Partizani qė u vetcaktua komandant ishte Riza Vehipi, deri atėherė zėvendėskomandant i Brigadės VI. Ishte hera e parė qė takoheshim me njėri-tjetrin. Duke mė caktuar si komisar, as ai, as unė, nuk e dinim se vėrtet isha ngarkuar nga Komanda e Pėrgjithshme me njė detyrė tė tillė. Kėtė e mėsova kur arritėm nė Tiranė.
Pas dy ditėsh, duke pėrfituar edhe nga njė qytetar, qė diku nga Laēi mė mori me motoēikletė, arrita nėTiranė. Kryeqyteti i vendit, qė ishte ēliruar gati tri javė mė parė, ishte plot gjallėri, njerėzit dukeshin tė gėzuar dhe shumė entuziastė. Atmosfera e lirisė ndihej nė ēdo hap, nė ēdo bisedė, nė ēdo takim. Me tė mbėrritur nė Tiranė, shkova drejt e nė shtėpinė time, ku takova dhe u ēmalla me nėnėn, me motrat e mia dhe me vėllain. Tė nesėrmen takova shokėt e vjetėr dhe tė rinj, ata tė fėmijėrisė, me tė cilėt isha rritur e kishim qenė bashkė nė shkollė, si edhe ata tė cilėt kisha njohur nė luftė, nė mal. Kėta i gjeta nė zyrat e Sekretariatit tė BRASH-it. Tė nesėrmen e arritjes nė Tiranė, sipas urdhrit, u paraqita nė Komandėn e Pėrgjithshme. Mė njoftuan se ditėn tjetėr do tė mė priste Komandanti i Pėrgjithshėm i Ushtrisė Nacionalēlirimtare, Gjeneral-Kolonel Enver Hoxha.
Atė natė thuajse nuk mė zuri gjumi, ca nga emocionet e ditės qė kaloi dhe qė lidheshin me takimet me njerėzit e shtėpisė, si dhe me shokėt qė i shihja pas kaq kohėsh, ca nga meraku pėr tė gjetur se ēfarė mė priste tė nesėrmen nga takimi me Komandantin e Pėrgjithshėm.
Nė kohėn e caktuar u paraqita nė zyrat e Kryeministrisė, tė cilat atėherė gjendeshin nė njė nga ndėrtesat e ansamblit tė Ministrive. Atje takova Komandantin E. Hoxha. Ai mė priti me shumė pėrzemėrsi. Nė fillim mė pyeti pėr ēlirimin e Shkodrės, pėr popullin e qytetit, pėr shokėt dhe nė pėrgjithėsi pėr gjendjen e njėsive partizane, mė pyeti pėr punėn e Partisė dhe tė rinisė etj. U pėrpoqa t’u pėrgjigjem sa mė qartė pyetjeve tė tij, me gjithė emocionet qė kisha. Pastaj E. Hoxha mė foli pėr punėn e madhe qė na priste lidhur me rindėrtimin e vendit tė shkatėrruar nga lufta.
- Por ti, - m’u drejtua papritur, - do tė vazhdosh ende luftėn!
Dhe pa mė lėnė kohė as tė imagjinoja se si do ta vazhdoja njė luftė qė kishte mbaruar, shtoi:
- Ti je caktuar si Komisar Politik i Divizionit V-tė, qė bashkė me Divizionin VI-tė, do tė vazhdojnė ndjekjen e ushtrisė fashiste gjermane nė territorin jugosllav.
Pėr mua kjo ishte fare e papritur. Gjatė gjithė Luftės kisha punuar si kuadėr i rinisė. Prandaj detyra e Komisarit Politik, bile tė njė Divizioni, duke qenė njė detyrė me shumė pėrgjegjėsi, gati mė trembte, qoftė pėr mungesėn e pėrvojės, qoftė pėr vetė moshėn qė kisha nė atė kohė.
Enveri, me sa duket e kuptoi gjendjen time, megjithėse unė s’u ndjeva fare, nuk thashė as mirė, as keq, as po, as jo. Ai shtoi:
- Partia ka besim se ti do ta kryesh mirė kėtė detyrė. Brigadat qė bėjnė pjesė nė Divizion kanė kuadro tė aftė. Mbėshtetu tek shokėt dhe bashkė me ta punoni qė organizatat e partisė e tė rinisė, komandat e shtabet, tė kryejnė me nder misionin e madh qė u ėshtė besuar.
Pas kėsaj Komandanti vazhdoi:
- Vendimi pėr dėrgimin e dy Divizioneve tona pėr tė ndjekur ushtritė gjermane edhe nė Jugosllavi, ka rėndėsi tė veēantė politike, - tha ai. - Kėshtu ne ndihmojmė popujt vėllezėr tė Jugosllavisė pėr ēlirimin e tyre nga fashizmi, dhe nga ana tjetėr, me kėtė akt, populli ynė tregon se ėshtė konsekuent nė luftėn e vet antifashiste si pjesėtar i Koalicionit tė Madh Antifashist, dhe se nuk do ta pushojė atė derisa makina ushtarake hitleriane tė shkatėrrohet pėrfundimisht.
Ndėrkohė unė e kisha marrė veten dhe po i ndiqja me shumė vėmendje porositė e Komandantit.
- Brigadat e 3-tė, e 5-tė dhe 25-tė qė pėrbėjnė Divizionin V, -vazhdoi ai -, aktualisht ndodhen nė Kosovė. Pas ēlirimit tė saj, ju do tė vazhdoni luftėn mė tej, nė ato drejtime qė do t’ju caktohen nė bashkėpunim me Komandėn e Ushtrisė NĒL jugosllave.
Mė tej, nė mėnyrė tė veēantė, ai u ndal nė ēėshtjen e Kosovės dhe lidhur me qėndrimin tonė atje.
- Nė Kosovė mbani lidhje me Shtabin e Kosmetit (Kosovė-Metohisė) dhe u kushtoni kujdes tė veēantė marrėdhėnieve me popullin, vėllezėrit tanė tė njė gjaku. Dihet se nė Kosovė, nė tė kaluarėn, shtypja nacionale dhe shfrytėzimi nga ana e borgjezisė serbe kanė qenė shumė tė rėnda. Kjo ka krijuar edhe mosbesim midis shqiptarėve dhe serbėve, qė reaksioni, si ai ballist, ashtu edhe ai ēetnik, e ka shfrytėzuar kundėr Lėvizjes Nacionalēlirimtare. Ju duhet tė bashkėpunoni me shokėt e Kosovės dhe me ata tė Ushtrisė Nacionalēlirimtare tė Jugosllavisė, nė mėnyrė qė gjendja nė Kosovė tė zhvillohet normalisht dhe vėllezėrit tanė ta kuptojnė se, nė kushtet e pushtetit popullor i cili po ngrihet si rrjedhim i fitores mbi fashizmin, do tė fitojnė tė gjitha tė drejtat, tė cilat mė parė u janė mohuar.”
Qė nė atė kohė mė ka bėrė pėrshtypje qartėsia e trajtimit tė problemit tė Kosovės. E. Hoxha e kishte shumė tė qartė se Kosova mund t’i fitonte tė gjitha tė drejta e veta, pra edhe pavarėsinė apo bashkimin me atdheun mėmė, vetėm nėse ajo do tė merrte pjesė aktive nė Luftėn kundėr fashizmit. Kjo, nė fakt, ishte kėrkesa e Kartės sė Atlantikut. Edhe mė pas, deri sa vdiq, qėndrimi i Enver Hoxhės ndaj problemit tė Kosovės ka qenė i qartė, nė mbėshtetje tė luftės dhe pėrpjekjeve tė kosovarėve pėr tė fituar tė drejtat e tyre, por duke pasur parasysh kurdoherė koniunkturat ndėrkombėtare.
Pas dy-tri ditėsh u nisa nė drejtim tė Kosovės. Shkova nė Shkodėr, duke kaluar tė njėjtat vėshtirėsi tė rrugės, si ato kur u nisa pėr nė Tiranė. Por edhe nė drejtim tė Kukėsit, pėrsėri pjesėn mė tė madhe tė rrugės e bėra me kėmbė, sepse edhe andej urat, si ajo e Vaut tė Dejės apo e Gomsiqes, ishin hedhur nė erė nga gjermanėt gjatė tėrheqjes sė tyre. Pėr pasojė nuk mund tė pėrdoreshin makinat. Pas tri-katėr ditėsh arrita nė Kukės dhe pastaj drejt e nė Prizren, ku mora kontaktin e parė me forcat e Divizionit V-tė.
Partizanėt e Ushtrisė Nacionalēlirimtare Shqiptare luftuan gati gjashtė muaj pėrtej kufijve tanė shtetėror. Brigada e 3-tė dhe ajo e 5-tė kishin kaluar nė Kosovė qė nė muajin tetor tė vitit 1944 dhe, nė bashkėpunim me forcat partizane kosovare, kishin marrė pjesė nė luftimet pėr ēlirimin e Prizrenit e tė Gjakovės, tė Ferizajt e tė Drenicės. Mė pas, forcat e Divizionit V, sė bashku me partizanėt kosovarė e njėsi tė Ushtrisė NĒL jugosllave, luftuan pėr ēlirimin e krejt Kosovės. Duhet thėnė se, deri nė atė kohė, Lufta antifashiste nė Kosovė ishte e pakėt. E kam fjalėn nga ana e shqiptarėve. Kishte disa grupe militantėsh komunistė qė tėrhiqnin pas vetes disa luftėtarė e simpatizantė, por jo masa tė mėdha popullore. Njė pjesė e madhe e kosovarėve ishte mashtruar nga ”bashkimi” i Kosovės me Shqipėrinė qė realizuan fashistėt nė vitin 1941, pas pushtimit tė Jugosllavisė. Ata nuk e kuptuan se ai bashkim nuk ishte nė tė mirėn e shqiptarėve, por u shėrbente interesave tė nazifashistėve italo-gjermanė. Kjo bėri qė, jo pak vendas, tė lidheshin me krerėt kosovarė profashistė, si Xh. Deva, duke qėndruar larg lėvizjes antifashiste. Kalimi i Divizionit V-tė dhe qėndrimi i partizanėve shqiptarė nė Kosovė, bėnė qė njerėzit tė sqarohen dhe tė mbėshtesin mė fort Luftėn pėr Ēlirim. Qindra djem kosovarė u bashkuan edhe me Divizionin tonė dhe luftuan krah pėr krah vėllezėrve tė tyre shqiptarė.
Divizioni V vazhdoi detyrėn e tij luftarake deri nė fund. Ai mori pjesė nė ēlirimin e Kosovės, tė Sanxhakut, dhe tė Bosnjės Jugore. Nga beteja nė betejė, partizanėt tanė kaluan nė Prishtinė e Mitrovicė, nė Novipazar e Sjenicė, nė Prijepolje, nė Novivarosh e mė thellė, deri nė Vishegrad, nė dyert e Sarajevės. Ndėrsa Divizioni VI, i cili u nis nga Shkodra nė fillim tė dhjetorit tė vitit 1944, kaloi nė ndjekje tė gjermanėve nėpėr Mal tė Zi, pėr tė dalė pastaj nė Rudo, nė Bosnjėn jugore.
Nė luftimet qė u zhvilluan pėrtej kufijve, nga dy divizionet tona ranė dėshmorė mbi 600 partizanė e partizane. Ata, me gjakun e tyre, shprehėn antifashizmin e vendosur tė popullit shqiptar.
Divizionet tona vazhduan luftėn deri nė mbarimin e saj, nė Maj tė vitit 1945. Duke filluar nga ajo kohė, nisi kthimi i divizioneve tona nė Shqipėri. Mund tė thuhet se atėherė mbaroi edhe Lufta NĒL e popullit shqiptar, e cila pėrfundoi me fitoren e popullit mbi fashistėt pushtues italo-gjermanė. Me luftėn e tyre konsekuente, shqiptarėt i qėndruan besnikė koalicionit tė madh antifashist, duke gozhduar nė territorin e tyre divizione tė tėra tė armikut nazifashist. Sakrificat e popullit tonė, nė raport me madhėsinė e vendit dhe me numrin e popullsisė, ishin shumė tė mėdha. 28 mijė dėshmorėt, si dhe humbjet e mėdha materiale gjatė kėsaj lufte, janė ēmimi qė pagoi populli ynė pėr lirinė e tij dhe kauzėn e madhe tė Koalicionit antifashist.
Gjatė gjithė kohės qė qėndruan nė Jugosllavi, partizanėt shqiptarė, me sjelljet dhe veprimet e tyre korrekte e miqėsore, fituan dashurinė e njerėzve. Luftėtarin shqiptar, jo vetėm kosovarėt, por edhe popullsia serbe e boshnjake, e njohu si trim e tė papėrkulur nė luftė me nazistėt dhe me ēetnikėt, tė sjellshėm e tė dashur me banorėt e tė gjitha krahinave nga kaloi, qoftė me vėllezėrit shqiptarė tė Kosovės e tė Malit tė Zi, qoftė me malazezėt, serbėt e boshnjakėt. Kudo partizanėt fituan zemrėn e popullit, i cili nga ana e tij asgjė nuk kurseu pėr t’i ndihmuar bujarisht. Bile shumė tė rinj e tė reja tė atyre anėve, kryesisht kosovarė, erdhėn vullnetarė pėr tė vazhduar edhe ata luftėn. Nė brigadat e divizionit tonė u inkuadruan mbi 2000 djem kosovarė. Mijėra tė tjerė u bashkuan me njėsitė kosovare dhe me ato tė divizioneve tė tjera tė ushtrisė NĒL jugosllave.
Dėshiroj tė shėnoj kėtu se, nga pala jugosllave, fare pak, pėr tė mos thėnė aspak, ėshtė folur pėr luftėn e divizioneve tona nė ndihmė tė ushtrisė partizane jugosllave pėr ēlirimin e Jugosllavisė. Nuk ėshtė folur as pėr dėshmorėt e divizioneve shqiptare. Natyrisht, ėshtė i kuptueshėm ky “neglizhim” nėse kemi parasysh se teza titiste ka qenė (dhe ėshtė) se, jo shqiptarėt kanė dhėnė ndonjė kontribut qoftė edhe modest nė ndihmė tė popujve sllavė, por Jugosllavia ka “ēliruar” edhe vetė Shqipėrinė. Kjo pėrpjekje e ka zanafillėn qė nga teza se “PKSH ėshtė krijuar nga dy pėrfaqėsues tė PKJ”, pėr tė cilėn kam folur. Duke vendosur kėtė “piketė”, duke ia njohur vetes “meritėn” e krijimit tė PKSH, serbėt duan tė bindin botėn se “edhe Luftėn NĒL e organizuan jugosllavėt”, se “shqiptarėt nuk dinin se si organizohen brigadat dhe se si udhėhiqen ato” etj. etj.. Pra tė vėrtetojnė se shqiptarėt kishin dhe kanė nevojė pėr “tutor”. Kjo ishte teza me tė cilėn ata donin tė justifikonin “gllabėrimin” e Shqipėrisė nė gjirin e Jugosllavisė si Republikė e 7-tė e saj.
Po tė njėjtėn tezė, tė “paaftėsisė sė shqiptarėve pėr t’u vetėqeverisur”, po e thonė edhe sot, kur Kosova po lufton pėr tė konsoliduar pavarėsinė dhe lirinė e fituar me gjak dhe sakrifica. Tashmė edhe organizatat ndėrkombėtare, nė veēanti SHBA dhe BE, janė pėrkrah shtetit tė lirė tė Kosovės. Megjithatė, Serbėt vazhdojnė tė kundėrshtojnė kėto fitore, duke i paraqitur kosovarėt si tė paaftė pėr tė administruar pavarėsinė e tyre. Por nuk ka asnjė rrugė tjetėr: Kosova ėshtė shtet mė vete dhe asgjė nuk mund ta pengojė zhvillimin e saj tė pavarur e sovran.
Marrė nga revista “MAPO”

12 maj 2010 

ENGJUJT KOMUNISTĖ JANĖ BĖRĖ KUNDĖRKOMUNISTĖ

Shkruan: Zeqir DURAKU

Qė prej pas vitit 1990, Shqipėria mori teposhtėn e pandalshme, saqė SOT ėshtė e katandisur me fund e me anė, ndėr tė tjera, edhe nė "Sodomė" dhe "Gomorė”. Ndėrkaq, shqiptarėt tashmė janė bėrė - edhe mė tė ZI; mė tė kėqij dhe mė tė mjerė sesa ish-banorėt e ish-Gomores dhe ish-Sodomės sė Izraelit!!! Dhe kjo, mua nuk mė befason aspak; sepse qė prej pas vitit 1990, Shqiptarėt kanė mbetur pa ZOT; shqiptarėve iu mungon ZOTI SHQIPTAR; iu mungon ZOTI I VĖRTETĖ, ndėrsa - qeverisen nga D J A J T Ė mė tė kėqij, mė tė zi, mė nopranė dhe mė kundėrshqiptarė!

…Shqipėria ka qenė SHQIPTARE, ka qenė e vėrtetė dhe ka qenė DEMOKRATIKE dhe normale - vetėm nė kohėn e SHQIPO-Enver Hoxhės; sepse qė prej vitit 1990 ėshtė demonkratizuar vazhdimisht saqė SOT, mund tė thuhet me plotė gojėn se ėshtė e mbushur me fund, kulm e anė - me tė gjitha mė tė kėqijat dhe mė tė zezat e BOTĖS - ku janė e ku s'janė! Prandaj, pėr tė gjithė shqiptarėt NORMALĖ SOT, Shqipėria ka  qenė n j e r ė z o r e dhe vėrtetė DEMOKRATIKE - vetėm nė kohėn e ENVER HOXHĖS-SHQIPO; ndėrkohė qė SOT ėshtė shndėrruar nė LĖMĖ, ku mė kundėrshqiptarėt vendės dhe tė huaj nė unison nuk lėnė gjė pa bėrė qė shqiptarėt dhe Shqipėrinė t'i ēshqiptarizojnė sa mė keq e sa mė shumė! Kėshtu pra, unė nuk e mbroj as enverizmin as Enverin, sepse "Enverizmin" dhe Enverin, mė mirė dhe mė shumė se kushdo - i mbrojnė BĖMAT madhore tė Enver Hoxhės, qė do t'iu rezistojnė fuqishėm gjithė kundėrienveristėve tė mundshėm dhe tė gjitha ĒMENDURIVE TĖ KOHĖVE; por kėshtu unė dua, qė neveritshėm dhe nevralgjikhėm - ta mbroj dhe distancoj VETEN prej juve - mė faqezinjve tė mundshėm sot, sepse - nė gjallje tė Enver Hoxhės ishit e n v e r i s t ė tė bindur dhe fanatikė; ndėrkaq, qė vetėm pas shkuarjes se Enverit, brenda njė nate, u bėtė kundėrenveristė mė fanatikė dhe mė tė NDYRĖ, - ore PLURIFYTYRĖDREDHABYTHĖ dhe FYTYRĖBYTHĖ-FYTYRĖ!

Prandaj, o njerėz tė ngratė, ėshtė e vėrtetė qė Enver Hoxha "nuk mund tė mbetet si udhėheqės", sepse AI ishte ZOT I VĖRTETĖ; dhe nėse jo pėr tjetėr, atėherė patjetėr pėr faktin, - sepse nė gjalljen e TIJ, - ju tė gjithė ishit engjėj dhe SHQIPTARĖ me hatėr ja me zor; kurse ē'prej se po mungon ZOTI ENVER, ju, pothuajse, tė gjithė - u bėtė d j a j me bishta dhe me brirė si dhe v r a s ė s tė Shqipėrisė; shqiptarizmit dhe shqiptarisė?!… Madje, se ENVER HOXHA - e kishte pas dashur dhe mbrojtur Shqipėrinė, ndoshta i vetmi dhe VETĖM, kėtė e vėrtetoi edhe koha, kur - qė prej pas vitit 1990, JU; pjesa juaj dėrmuese, pėrpos qė e rrėnuat dhe shkallmuat Shqipėrinė dhe e bėtė FERR, - ju, ore pėrbindėsha kundėrshqiptarė, SHQIPĖRISĖ ia sakatosėt dhe vratė madje edhe DRUNJTĖ dhe GURĖT, qė diēka e tillė deri me sot ėshtė e pashembulltė gjėkundi; si dhe e padėgjuar dhe e paparė!…

Sa ishte ZOT-Enver Hoxha gjallė, Shqipėria dhe populli i saj (kėtė e dinė tė gjithė, sot; e dini edhe JU tė marrėt e  popullit shqiptar) se Shqipėria ishte VEND qė merrej si shembull pėr TĖ MIRĖ nė nė mbarė BOTĖN; kurse populli shqiptar - si popull shembullor dhe ndėr popujt mė tė MBARĖ!… Mua personalisht; por, jo vetėm MUA, bėmat e Enver Hoxhės (dhe jo tė ndokujt tjetėr) mė kanė bėrė vazhdimisht, qė tė isha dhe qė tė ndihesha - mė sė shumti krenar - sepse isha SHQIPTAR; kurse qėndrimet, sjelljet dhe veprimet e JUAJA, qė prej pas vitit 1990, mė bėnė, mė bėjnė dhe mė detyrojnė qė thellėsisht dhe sinqerisht - t'i komunistėt e dikurshėm janė bėrė kundėrkomunistė, urrej vazhdimisht - edhe shumė mė shumė sesa qė i kam urrejtur sesa qė i urrej SHKIJET, sepse JU - paskėshit pas qenė… edhe TEJSHKIJE atje nė Shqipėri kundėr Shqipėrisė dhe ēdo gjėje sh q i p t a r e, porse s'paskėshit pas guxuar qė ta shfaqnit veten pėr shkak tė QENIES SE ZOT-ENVER HOXHĖ-SHQIPOS!!!… Prandaj, "pas vdekjes sė TIJ njerėzit morėn arratinė nga sytė kėmbėt" -sepse Shqipėria mbeti pa Z O T dhe SHQIPĖRINĖ filluan ta qeverisnin KUNDĖRSHQIPTARĖT dhe DJAJTĖ!!!

30.04.2010

Pakti me Greqinė, Kushtetuesja zbardh vendimin

Gjykata Kushtetuese ka zbardhur tė plotė vendimin pėr papajtueshmėrinė e Marrėveshjes Detare qė Shqipėria ka firmosur me Greqinė.

Nė shpjegimin e vendimit prej 46 faqesh, Gjykata Kushtetuese e konsideron tė papajtueshme Marrėveshjen me Kushtetutėn nė katėr pika. Pėr Gjykatėn Kushtetuese Marrėveshja e lidhur “Pėr delimitimin e zonave tė tyre pėrkatėse, tė shelfit kontinental dhe zonave tė tjera detare qė u pėrkasin nė bazė tė sė drejtės ndėrkombėtare”, midis Greqisė dhe Shqipėrisė ėshtė e papajtueshme me Kushtetutėn pėr:

a. mospajisjen e delegacionit shqiptar me plotfuqi tė rregullt nga Presidenti i Republikės pėr zhvillimin e negociatave dhe lidhjen e marrėveshjes;
b. mangėsitė serioze nė pėrmbajtjen e marrėveshjes;
c. moszbatimin e parimeve bazė tė sė drejtės ndėrkombėtare pėr ndarjen e hapėsirave detare midis dy vendeve me qėllim arritjen e njė rezultati tė drejtė dhe tė ndershėm;
d. mosmarrjen parasysh tė ishujve si rrethana tė veēanta nė delimitimin e hapėsirave detare.

Vendimi i dhėnė nga Gjykata Kushtetuese ka qenė me tė gjithė anėtaret e saj nė favor tė zgjidhjes sė kėsaj marrėveshjeje. Sipas gjykatėsve, janė shkelur nenet, 3, 4, 7 dhe 92 tė Kushtetutės.

Ndėrkohe qė sipas njė investigimi tė korrespondentėve tė Top Channel nė Athinė, insistimi i palės greke pėr firmosjen e marrėveshjes nuk ka tė bėjė me dėshirėn pėr mbylljen e ēėshtjes, por me faktin se marrėveshja u jep grekėve njė zonė shumė tė rėndėsishme naftėmbajtėse.

Sipas burimeve pranė Ministrisė greke tė Jashtme pala greke ishte nė dijeni tė faktit qė zona e Jonit verior, ėshtė ndėr mė tė pasurat me naftė dhe gaz. Rezervat e saj tė naftės i kalojnė 4 miliardė fuēi dhe i japin pėrfitime tė mėdha ekonomike fqinjėve tanė.

Por njė ndarje e barabartė e ujėrave, do t’i jepte Shqipėrisė tė drejtėn e shfrytėzimit tė zonės sė pasur. /TCH/

15.04.2010

HITLERI ISHTE AGJENT BRITANIK

Historiani Henry Makow, Ph.D., Shtetet e Bashkuara

Greg Hallet ofron dėshmi bindėse qė Hitleri ka qenė agjent britanik. Se Hitleri ishte nė Britaninė e Madhe 1912-13, historianė tė tjerė bėjnė fajtor dezinformimin e Hitlerit, me anėn e sė cilės i jep atij shumė besueshmėri. Hitleri ishte njė agjent britanik, ėshtė njė paradigmė e dobishme pėr tė qartėsuar shumė ngjarje tė pavėrteta…

Pse makina luftarake e nazizmit ėshtė financuar dhe ngritur nga Bank of England?

Pse Hitleri ishte nė gjendje tė zgjerohet deri nė Rheiland pa frikė nga hakmarrja?

Pse Hitleri i la 335.000 ushtarė tė Forcave Aleate tė shpėtojnė nė Dunkirk?

Pse Hitleri sulmoi Rusinė para se tė invadohej dhe pushtohej Anglia?

Pse nazistėt kurrė nuk biseduan dhe nuk bėnė kompromis?

Pse Hitleri nuk e mbylli Mesdheun nė Gjibraltar?

Pse diktatori Franko mbeti neutral?

Pse Hitleri nuk i pushtoi fushat e naftės nė Rusi dhe nė Lindjen e Mesme?

Pse Hitleri i dha pėrparėsi politikės raciale mbi luftėn aktuale?

Pse I.G. FArben kurrė nuk u bombardua dhe pas Luftės sė Dytė u bė selia e CIA-s nė Frankfurt?

Kjo ėshtė pamundėsi e madhe nė historinė tradicionale qė njė lavire austriake, pastrues rrugėsh dhe homoseksuali mund tė bėhet kancelar i Gjermanisė. Hitlerit i bashkohet njė listė e gjatė me figura tė errėt shantazhit mė tė rėndėsishėm nė botė me dorėn e padukshme.

Tė gjitha kėto shėnime gjenden nė shkrimin anglisht tė autorit Greg Hallett.

http://www.whale.to/b/hallett.pdf

Reagim i Koēo Danajt nė deklaratėn e Ambasadorit Peroviq dhe mediave serbe

AMBASADORI PEROVIQ KA GĖNJYER

Shkruan: Koēo Danaj

Arsyeja e kėtij reagim-njoftimi ėshtė pėrgėnjeshtrimi i tė pavėrtetave tė Ambasadorit tė Malit tė Zi nė Tiranė Zhelko Peroviq, i cili nė disa deklarime pėr mediat malazeze dhe serbe ėshtė shprehur se: Nė promovimin e Platformės pėr Shqipėrinė Natyrale kishin marrė pjesė vetėm nja dhjetė veta dhe nė mesin e tyre asnjė Personalitet i njohur politik apo Intelektual.

Ėshtė nė dinjitetin e mediave profesionale qė tė japin tė vėrtetėn pavarėsisht qėndrimit tė tyre ndaj kėsaj tėvėrtete. Nė datėn 6 Shkurt 2010, nė Hotel Tirana-Internacional nė Tiranė kemi Promovuar Platformėn e Shqipėrisė Natyrale. Promovimi u zhvillua nė Sallėn e madhe Balsha. Nė promovim morėn pjesė mbi 400 pjesėmarrės nga tė gjitha trojet shqiptare. Politikanė, Deputetė, Kryetarė partish politike, profesorė Universiteti etj. Midis tyre ishin ish-Kryeministri i Kosovės Agim Ēeku, Nėnkryetari Partisė Demokratike tė Kosovės dhe Deputeti Nait Hasani, Kryetari i Demokracisė sė Re nė Maqedoni Imer Selmani, Deputetėt nga Maqedonia Abedin Zymberi dhe Ermira Mehmeti, ish Kryeministrat e Shqipėrisė Bashkim Fino dhe Ylli Bufi. Deputetėt Arben Malaj, Eduard Shalsi, Qemal Minxhozi, Asllan Dogjani, Kryetari i Partise Socialdemokrate Skender Gjinushi, Deputetėt e Partisė pėr Drejtėsi dhe Unitet tė Ēamėrisė, Shpėtim Idrizi dhe Dashamir Tahiri, antarėt e Krysisė sė Partisė Socialiste Mimoza Hafizi, Sajmira Pino, Eva Allushi, Artan Lame, Ylli Manjani, ish-Sekretari i pėrgjithshėm i Partisė Domokratike Tomor Dosti, ish-Shefi i Shtabit tė Pėrgjithshėm tė Ushtrisė Shqiptare Luan Hoxha, Kryetari i Komunes sė Preshevės Ragmi Mustafa, Kryetari Komunės sė Bujanocit Shaip Kamberi, derisa Kryetari i Kuvendit komunal te Bujanocit Jonuz Musliu dėrgoi njė mesazh mbėshtetės pėr promovimin. Mori pjese edhe Kėshilltari i Ambasadės sė Malit tė Zi nė Tiranė Met Gjoni, Kėshilltari i Ambasadės sė Kosovės nė Tiranė Gani Veselaj, Sekretari pėr probleme politike i Ambasadės gjermane nė Tiranė Dieter Speicher, disa nga Asistentėt e Ambasadave tė huaja tė akredituara nė Tiranė. Rrjeti i Organizatave rinore shqiptare RROSH, si Bashkimi Kombėtar, Vetėvendosja e Albin Kurtit, zyrtarė tė lartė tė Ministrisė sė Mbrojtjes sė Shqipėrisė, Diplomatė tė lartė tė Ministrisė sė Jashtme tė Shqipėrisė e tė tjerė. Promovimit i bėnė jehonė tė madhe tė gjitha televizonet kryesore tė Tiranės Alsat, Top-channel, Ora News, Njuz 24, etj si dhe gazetat kryesore si Shqip, Panorama, Standard, etj.

(Marrė nga Agjencia rajonale Informative serbe JUGpress) 

*Koēo Danaj ėshtė Doktor i shkencave politike dhe Drejtor i Institutit pėr Prognoza Rajonale nė Tiranė

Tiranė, 10.04.2010

Pėrse akuzohet Albin Kurti?

Shkruan: Blendi Kajsiu

Albin Kurti dhe lėvizja “Vetėvendosja” janė njė shembull i shoqėrisė civile, qė del jashtė modelit qė prej vitesh financohet dhe promovohet, si nė Kosovė edhe nė Shqipėri. Ėshtė njė shoqėri civile qė nuk ėshtė nėn kontrollin e faktorit ndėrkombėtar, qė nuk financohet apo promovohet prej tij.

Ėshtė njė shoqėri civile qė nuk merret me trajnime, workshope apo fushata ndėrgjegjėsimi nė hotele luksoze. Ėshtė njė shoqėri civile qė nuk jeton me projekte, seminare dhe konferenca. Ėshtė njė shoqėri civile qė nuk i mban ison asnjė ambasadori apo donatori, duke pėrsėritur klishetė e zakonshme tė demokratizimit, integrimit, ndėrgjegjėsimit, institucionalizimit, apo tė ndonjė imi tjetėr. Ėshtė njė shoqėri civile qė sistemin aktual nė Kosovė e quan kolonializėm. Qė nuk vuan nga kompleksi i inferioritetit dhe ndaj pa droje thotė se shqiptarėt mund dhe duhet tė qeverisin vetė dhe jo nėn tutelėn e ndėrkombėtarėve.
 
Sikur tė mos mjaftonin tė gjitha kėto, Albin Kurti ėshtė njė aktivist i shoqėrisė civile thellėsisht politik dhe ideologjik, madje shumė mė tepėr sesa politikanėt kosovarė. Qėndrimet e tij, si dhe tė shumė aktivistėve tė Vetėvendosjes, nuk janė thjesht nacionaliste por edhe anti-neoliberale. Pra kemi tė bėjmė me njė lėvizje civile thellėsisht politike, qė nuk mjaftohet me sharjen dhe denoncimin e politikanėve shqiptarė, siē bėjmė ne kėtej nga Tirana, por denoncon edhe politikat e fundamentalizmit tė tregut qė janė trualli ku rritet papunėsia, korrupsioni dhe degradimi social i Kosovės. Politika qė prej vitesh serviren nga FMN dhe Banka Botėrore me tė njėjtin dėshtim si nė Kosovė sot, ashtu edhe nė Shqipėri dje, apo nė Bolivi pardje. Pra me pak fjalė, Albin Kurti dhe lėvizja “Vetėvendosja” pėrbėjnė njė fenomen politikisht jokorrekt.

Pikėrisht kėtu qėndron edhe rrezikshmėria e Albin Kurtit dhe lėvizjen qė ai drejton. Kemi tė bėjmė me njė lėvizje qė ushqehet nga vetė shoqėria kosovare e prandaj nuk e ka pėr gjė t’i kritikojė dhe t’i kundėrvihet komunitetit ndėrkombėtar. Vetėvendosja ėshtė njė lėvizje realisht popullore, qė nuk mbush thjesht salla trajnimesh apo konferencash, por sheshe publike me qytetarė. Ama kjo rrezikon implementimin e sistemit politiko-ekonomik qė po ndodh sot nė Kosovė. Nė thelb tė kėtij sistemi ėshtė njė model politik neokolonial, ku korniza e veprimit, si pėr shoqėrinė civile, edhe pėr klasėn politike, pėrcaktohet nga faktori ndėrkombėtar, kombinuar me njė model ekonomik neoliberal, qė synim primar ka hapjen e tregut tė Kosovės ndaj produkteve dhe kapitalit tė huaj, si nėpėrmjet tregtisė sė lirė edhe nėpėrmjet privatizimit total. Probleme themelore pėr qytetarėt si papunėsia, apo rrogat e ulėta janė dytėsore nė kėtė model.
Tė kuptohemi, mund tė jesh dakord ose jo me ato qė thotė “Vetėvendosja”. Ama ajo qė ėshtė e pamohueshme ėshtė fakti qė Albin Kurti dhe “Vetėvendosja” nuk flasin dhe as veprojnė me gjuhėn e drunjtė dhe sterile tė faktorit ndėrkombėtar qė prej kohėsh po djersin pėr tė civilizuar dhe demokratizuar ‘popullin e pagdhendur’ shqiptar. Pėrkundrazi, ato janė e vetmja lėvizje e organizuar dhe masive qė i kundėrvihet jo vetėm faktorit ndėrkombėtar, por mbi tė gjitha modelit qė ai servir pėr Kosovėn. Diēka tė tillė sot nė Kosovė (por edhe nė Shqipėri) nuk e bėjnė as shoqėria civile, as politikanėt dhe as shumica dėrrmuese e intelektualėve. Albin Kurti bashkė me Vetvendosjen janė sot fytyra dhe forca reale e opozicionit nė Kosovė.

Ndaj nuk ėshtė aspak ēudi qė Albin Kurti akuzohet nga Eulex sepse po organizon rezistencė. Sepse demokracia qė serviret sot nė Kosovė, por edhe nė Shqipėri, pranon vetėm opozitėn brenda njė kornize tė caktuar, opozitėn politikisht korrekte. Opozitėn qė nuk shqetėson shumė Ambasadorin amerikan apo donatorin evropian. Sot mund tė shahen lirshėm politikanėt shqiptarė, mund tė denoncohet pa frikė korrupsioni i kudondodhur, mund tė flitet pafund pėr forcimin e institucioneve apo zgjedhjet e lira, mund tė qahemi lirshėm pėr kulturėn politike qė na mungon dhe pėr popullin e pagdhendur shqiptar, por ėshtė shumė e vėshtirė tė kritikosh kornizėn neo-liberale dhe neo-koloniale, brenda tė cilės zhvillohet sot politika dhe ekonomia shqiptare nė kuadrin e integrimit euro-atlantik. Pasi kjo kornizė pėrcakton jo vetėm kufijtė, por edhe termat e analizės dhe tė aksionit politik dhe ekonomik. Albin Kurti del nga korniza me mungesėn e tij tė moderimit, kur thotė se ‘shqiptarėt mund tė qeverisen vetė pa ndėrkombėtarėt’, me mungesėn e tij tė sensit tė masės kur thotė se ‘privatizimi i pronės shoqėrore ėshtė korrupsioni mė i madh publik’. E sikur tė mos mjaftonte kjo, ai bashkė me lėvizjen Vetėvendosja i kundėrvihen kėsaj kornize duke mobilizuar qytetarėt kosovarė. Pikėrisht pėr kėtė akuzohet Albin Kurti sot. Dhe nuk ka dyshim qė ai ėshtė fajtor!

16.03.2010

Piter Fait dhe EULEX-i po bėjnė presion, shantazh dhe dhunė politike mbi Komunėn e Vitisė

Shkruan: Xhevat BISLIMI

Pėr ditė e mė qartė, ēdo ditė e mė mirė po dėshmohet se Pėrfaqėsuesi Special i Bashkimit Evropian, Piter Fait, me Zyrėn e tij dhe Ivė dė Kermabo me EULEX-in e tij nuk janė neutral ndaj sovranitetit tė Kosovės dhe pavarėsisė sė institucioneve tė saj. Presioni, shantazhi, kėrcėnimet dhe dhuna e hapur politike mbi Komunėn e Vitisė dhe mbi organet e saj e vėrtetojnė mė sė miri angazhimin dhe pėrkushtimin e tyre pėr nėnshtrimin dhe shtypjen e pavarėsisė sė institucioneve tė pavarura tė Kosovės.

Nė fakt, ē’ėshtė EULEX-i?

Nė faqen e tij zyrtare thuhet: "Misioni Evropian pėr Sundimin e Ligjit (EULEX) ėshtė misioni mė i madh civil deri mė tani i CSDP (Politika e Pėrbashkėt pėr Siguri dhe Mbrojtje). Synimi kryesor i tij ėshtė t’i ndihmojė dhe mbėshtesė autoritetet e Kosovės nė fushėn e sundimit tė ligjit, posaēėrisht nė fushėn e policisė, gjyqėsisė dhe doganave. Qėllimi i misionit nuk ėshtė tė sundoj apo tė administroj nė Kosovė. Ky ėshtė njė mision teknik i cili do tė monitorojė, udhėzojė dhe kėshillojė pėrderisa do tė mbajė njė numėr tė kufizuar tė kompetencave ekzekutive. EULEX vepron nė njė kuadėr tė pėrgjithshėm tė Rezolutės 1244 tė Kombeve tė Bashkuara dhe ka njė zinxhir tė njėsuar komandues nė Bruksel". Kurse, Ivė dė Kermabo, thotė, po nė kėtė faqe zyrtare, se "autoritetet vendore do tė jenė nė ulėsen e shoferit". Tė njėjtin karakter e deklaron dhe e thotė edhe pėr "komponentėn" e drejtėsisė, atė tė policisė dhe atė tė doganave.
Mirėpo, EULEX-i, nga njė "mision teknik, i cili do tė monitorojė, udhėzojė dhe kėshillojė", po merr pėrditė e mė hapur pėrmasat e njė xhandari tė pavarėsisė dhe sovranitetit tė Republikės sė Kosovės, ai de fakto po pėrpiqet ta uzurpoj sovranitetin e popullit tė Kosovės, tė cilin, deri dje e mbante plotėsisht UNMIK-u, qė edhe sot po pėrpiqet qė pėrmes Veriut tė Kosovės tė qėndrojė edhe mė tej kėtu, deri nė realizimin e plotė tė misionit tė tij, sot tė tyre, EULEX-UNMIK. Cili ėshtė ky misioni i tyre i pėrbashkėt dhe bashkues? Fillimisht thoshin se kanė ardhur ta mbrojnė pakicėn serbe nga "hakmarrja e ekstremistėve shqiptarė". Pak mė vonė nisėn tė zbulojnė njė pjesė tė misionit tė tyre: Shndėrrimin e Kosovės shqiptare nė njė Kosovė "multietnike"!? Nė kohėn qė u pranua kjo pjesė e projektit nga klasa e mjerė politike e Kosovės, nisi shpalosja e kapitullit tjetėr tė projektit: Decentralizimi (lexo: copėtimi i saj) i Kosovės! Ky plan qė ishte miratuar nga Kuvendi i Serbisė u bė themeli i bisedimeve me Beogradin dhe fitoi legalitetin dhe "legjimitetin" e plotė me emrin "dokumenti ose plani i Atisarit" (Kushtetuta e Kosovės)!
Kapitulli i fundit i kėtij projekti kundėrshqiptar, finalja e tij u paralajmėrua kėto ditė nga njė diplomat (ambasador) i huaj nė Prishtinė. Ai si pa tė keq e ngatėrroi ose e njėjtėsoi decentralizimin me federalizimin, duke lėnė tė kuptohej se Kosova me 95 pėr qind tė popullsisė shqiptare mund tė federalizohet, tė ndahet midis shqiptarėve (95%) dhe pakicės serbe (5%)?! Kjo ishte shpalosja ose paralajmėrimi mė i "guximshėm" i finales sė kėtij projekti!
Bazėn e kėtij guximi duhet kėrkuar te koncesionet e lehta dhe tė njėpasnjėshme qė janė bėrė nė tė gjitha fazat e projektit UNMIK-EULEX (dihet kush qėndron prapa tyre) pėr Kosovėn shqiptare dhe pėr ēėshtjen shqiptare nė Ballkan. Mund ta kam gabim, por ne shqiptarėve, historikisht kemi jetuar me njė far psikologjie qė edhe kur na hanė ujku themi: "Jo ore, se jam nė ėndėrr"! Uroj dhe dua tė besoj qė klasa politike dhe institucionale, inteligjencia, rinia dhe atdhedashėsit tė paktėn kėsaj radhe nuk do tė bėjnė lėshime dhe nuk do tė lejojnė finalizimin e kėtij projekti famėkeq me rreziqe dhe pasoja afatgjata pėr sigurinė, qėndrueshmėrinė dhe paqen nė Ballkan. Tokat e Shqipėrisė nuk do tė duhej tė shėrbenin mė pėr kusuritje. Nė vend se tė mendohet, tė flitet, tė shkruhet dhe tė kėmbėngulet pėr tokat shqiptare nėn Serbi, pėr tokat shqiptare nėn Maqedoni, nėn Mal tė Zi e nėn Greqi, mendohet, bisedohet, shkruhet (hapur e fshehur) dhe kėmbėngulet pėr decentralizimin-federalizimin e Kosovės shqiptare! Bartės legal dhe "legjitim" tė kėsaj ideje dhe tė kėtij projekti pėrveē Zanierit tash janė edhe Piter Faiti dhe Ivė dė Kermabo.

Decentarlizim-federalizimi i Anamoravės

Fitorja e ekipit, qė sot drejton Komunėn e Vitisė, duket qė i ka bėrė shumė tė pakėnaqur kėta dy pėrfaqėsues –xhandar tė gjoja ligjshmėrisė nė Kosovė. Pakėnaqėsia e tyre ėshtė e lidhur ngushtė me qėndrimet dhe kundėrshtimet e kėtij ekipi pėr krijimin e "komunės" sė Kllokotit nė zemėr tė Komunės sė Vitisė dhe kundėr copėtimit tė Anamoravės dhe pėrpjekjeve pėr ta shndėrruar atė nė njė farė Veriu tė dytė tė Kosovės.

Zyra e Piter Faitit dhe vetė ai, si dhe EULEX-i me argatėt e tij tė bollshėm nė Kosovė, qė dje ishin hyzmeqarė tė Serbisė (mbase janė edhe sot) ka disa muaj qė tėrė fuqinė dhe "kompetencėn" e tyre e kanė pėrqendruar nė dhe mbi Komunėn e Vitisė dhe organet e saj. Nė kohėn qė nevojat dhe kėrkesat e qytetarėve tanė janė tė mėdha dhe tė ngutshme, nė kohėn qė ka shumė ēėshtje urgjente pėr t’u trajtuar dhe pėr t’u zgjidhur nė interes tė Komunės dhe tė zhvillimit tė saj, Piter Faiti me bashkėpunėtorėt e tij dhe EULEX-i kėrkojnė takime herė nė Prishtinė e herė nė Viti me Kryetarin e Komunės, me Kryetarin e Kuvendit, etj. dhe u bėjnė presion dhe shantazh qė t’i nėnshtrohen kundėrdrejtėsisė dhe politikave e projekteve tė tyre tė mbrapshta pėr Vitinė dhe Anamoravėn.
Nė fund, me njė paturpėsi dhe arrogancė kėrcėnuan hapur Kryetarin e Komunės sė Vitisė me shkarkim!
Pėr ta detyruar Komunėn e Vitisė qė ta njohė dhe mbėshtes "komunėn" e Kllokotit, Piter Faiti dhe EULEX-i bėjnė presion me mashat e tyre tė sojit Sadri Ferati (Ministėr), me Agjencionin Kosovar tė Privatizimit (AKP) dhe me gjykatat dhe gjykatėsit qė me aq besnikėri i kanė shėrbyer Jugosllavi-Serbisė dhe vazhdojnė t’u shqrbejnė edhe sot me punėn dhe aktvendimet e tyre, herė tėrthorazi, herė drejtpėrdrejtė. Pėrveē kėsaj, kėto gjykata dhe AKP-ja me Ministrinė e Sadri Feratit dhe kompaninė e tij, me politikat, punėn dhe vendimet e tyre vazhdojnė t’u shėrbejnė grupeve mafioze dhe krimit tė organizuar, kuptohet nėpėrmjet "privatizimit", njohjes dhe pranimit tė dokumenteve qė prodhohen ose janė prodhuar nėpėr bodrumet e errėta tė krimit tė organizuar qė mbėshtetet fuqishėm nga shėrbimet sekrete serbe, etj. Kur nuk u bėjnė punė argatėt e tyre e marrin ēėshtjen vetė nė dorė dhe ia tregojnė dhėmbėt Komunės dhe atyre qė nuk u nėnshtrohen...

Komuna e Vitisė hynė nėnė administrimin e dhunshėm tė Piter Faitit dhe EULEX-it

Tė premten, pas presionit, shantazheve dhe dhunės politike disa mujore, me kėrcėnimin nė fyt pėr shkarkim, Kryetari i Komunės sė Vitisė dhe Kryetari i Kėshillit komunal i propozuan Kėshillit komunal qė ta shfuqizojė vendimin e vitit 2008, qė kishte vetėm njė qėllim: Ruajtjen dhe mbrojtjen e tokės dhe tė pronės nga trafikimi dhe kontrabandimi i grupeve tė krimit tė organizuar. Pjesė e kėtij rrjeti tė krimit tė organizuar gjatė tetė viteve ishte bėrė drejtėsia (gjykata), kadastra komunal dhe drejtuesit kryesor tė Komunės. Pa kėta as nuk mund tė mendohej trafikimi dhe pėrvetėsimi i pronės. Nė vitin 2008 Komuna e Vitisė kishte marrė kėtė vendim pas pėrpjekjeve tė kota pėr t’u marrė vesh me Qeverinė dhe AKP-nė pėr ruajtjen e ndonjė objekti a toke pėr nevojat e Komunės dhe tė qytetarėve tanė. Qeveria mendonte se AKP-ja, si nė kohėn e UNMIK-ut, ėshtė njė superqeveri dhe ka pushtet tė plotė pėr trafikimin dhe kontrabandimin e pronės sė Kosovės! Njė pjesė e madhe e tokės, nėse jo shumica, ėshtė "privatizuar" nga krimi i organizuar me dokumente tė falsifikuara. Po edhe ajo pronė qė ėshtė privatizuar nga AKM-AKP- ja e zezė ėshtė bėrė me rregulla dhe standarde qė mė sė paku i ngjajnė njė privatizimi qė ka pėr qėllim zhvillimin ekonomik dhe mirėqenien e qytetarėve. Edhe ato pak para qė janė pėrfituar nga privatizimi (kontrabandimi) qė ka bėrė AKM-AKP-ja nuk janė nė Kosovė dhe nuk shfrytėzohen pėr tė mirėn ekonomike dhe pėr mirėqenien e kėtij vendi!
Nė shėrbim tė plotė tė kėtij kontrabandimi dhe trafikimi tė pronės ėshtė vėnė, siē u pa edhe tė premten, mė 5 mars, nė Viti, edhe Zyra e Piter Faitit dhe EULEX-i. Zėvendėsi i Piter Faitit me disa sejmenė tė tij, pas presionit dhe kėrcėnimeve nė Zyrėn e Kryetarit tė Komunės, shkuan dhe zunė vend edhe nė sallėn e Kėshillit komunal dhe qėndruan aty pėr tė bėrė presion politik e psikologjik deri sa u mor vendimi pėr shfuqizim tė atij vendimi pėr "shpronėsimin" e Komunės nė interes tė grupeve mafioze dhe pėrvetėsuesve tė pronės komunale e "shoqėrore", por sidomos dhe ekskluzivisht pėr punėn e njė prone nė Kllokot tė Vitisė! Kėshtu Komuna e Vitisė hyri nėn administrimin e dhunshėm tė Piter Faitit dhe EULEX-it! "Konflikti" i Komunės sė Vitisė me Qeverinė (Ministrinė e Sadri Feratit, qė e ka bėrė "fet" Mitrovicėn dhe Veriun, dhe me AKP-nė, nė fund tė fundit ishte dhe ėshtė "konflikt" ndėrinstitucional, brenda institucioneve tė pavarura tė Kosovės. Piter Faiti dhe EULEX-i nuk i kishin dhe nuk i kanė as pesė para punė nė kėtė "konflikt". Kėtė kėnaqėsi tė ndėrhyrjes nė punėt tona ndėrinstitucionale ua jep njė klasė politike dhe institucionale servile, hipokrite, e pėrēarė dhe, para sė gjithash, ua japin ata qė gjithmonė janė mėsuar tė rrinė nėn hijen dhe hyqmin e Jugosllavi-Serbisė, UNMIK-ut, etj. Ēfarė Ministri ėshtė Sadri Ferati, qė gjatė dy vjetėve nuk i ka gjetur dy orė kohė me ardh dhe me i pa, me i dėgju, me i prek dhe me i trajtu nevojat, kėrkesat dhe hallet e shumta tė njė Komune?

Nė Ligjin pėr vetėqeverisje lokale as EULEX-i dhe as Piter Faiti nuk pėrmenden me asnjė fjalė tė vetme, nuk ekzistojnė! Rrjedhimisht, kjo Zyrė dhe ky mision nuk kanė pse shkelin nė zyrat e Komunės.
Ata mund tė shkelnin dhe tė vinin sikur tė kishin pėr qėllim ndihmėn pėr Komunėn dhe qytetarėt tanė, sikur tė na ndihmonin pėr projekte dhe nevoja tė shumta, pėr pengimin dhe luftimin e uzurpatorėve tė shumtė tė pronės komunale dhe pėr pengimin e luftimin e krimit tė organizuar, por jo pėr administrim tė dhunshėm.
Ata mund tė vinin nė Viti dhe komuna tė tjera sikur tė vendosnin minimumin e sundimit tė ligjit nė Veri. Pas kėsaj dhune politike dhe kėtyre kėrcėnimeve dhe pas kėtij poshtrimi qė iu bė organeve komunale dhe qytetarėve tė Vitisė, unė do t’i shpallja tė padėshiruar nė Komunėn tonė. Organet komunale nuk do tė duhej kurrė ta pranonin nėnshtrimin ndaj kėtyre zyrave dhe misioneve qė nuk i ndihmuan dhe nuk po i ndihmojnė Kosovės, por po pėrpiqen qė me mėnyrat dhe mjetet e tyre tė presionit, dhunės dhe kėrcėnimeve politike ta mbajnė atė nėn administrimin e tyre kundėrshqiptar.

Si pėr koincidencė, ditėn qė u mor vendimi i dhunshėm dhe fyes pėr Komunėn dhe qytetarėt tanė, lexova nė shtypin e ditės se Komuna e Zvecanit kishte marrė vendim qė strategjinė e Ylber Hysės pėr Veriun ta pengonte me tė gjitha mėnyrat dhe mjetet dhe nė Veri t’i fuqizonin edhe mė tej institucionet shtetėrore tė Serbisė! Secili njeri i interesuar mund t’i hap faqet e tyre zyrtare dhe ta vėrtetojė faktin se edhe statutet, edhe vendimet dhe e tėrė qeverisja e tyre ėshtė e bazuar tėrėsisht nė Kushtetutėn dhe ligjet e Republikės sė Serbisė. Megjithatė, nuk kam dėgjuar qė Piter Fait dhe EULEX-i tė shkojnė ose t’i dėrgojnė sejmenėt e tyre pėr tė bėrė presion pėr anulimin qoftė tė njė vendimi tė tyre! No koment! Kjo u pa edhe nga reagimi i mbrėmshėm i njė oficeri tė KFOR-it pėr FSK-nė dhe parakalimin e tyre me armė pėr nder tė Epopesė sė UĒK-sė dhe Lavdimadhit, Komandantit Legjendar, Adem Jashari. Kėto reagime dėshmuan edhe njėherė se disa qarqe dhe vende ndėrkombėtare do tė donin qė ne ta mohojmė vetveten, ta mohojmė ēdo gjė shqiptare dhe, ata, me sojin e spahinjėve ta krijojnė njė komb "kosovar". Kėnaqėsi qė kurrė nuk do ta pėrjetojnė, sa tė jetė toka me njerėz…

Xhevat Bislimi, Nėnkryetar i Komunės

AH, ĒFARĖ PAVARĖSIE ĖSHTĖ KJO, ORE?

Shkruajnė: Xhemil ZEQIRI – Fadil SHYTI

Politikanėt e kombit tė falsifikuar “kosovar” mė shumė u besojnė politikanėve dhe udhėheqėsve tė huaj, se, madje, elitės politike dhe ushtarake mė madhėshtore shqiptare; por jo vetėm kaq, sepse, edhe sikur njė narkoman apo rrugaē i huaj, kinse “politikan” po t“iu thoshte diēka pėr Kosovėn; kėta shkretanė do t“i besonin por, po e pėrsėrisim qė: kėtė besim nuk e kanė ndaj atdhetarėve shqiptarė edhe kur kėta iu paralajmėrojnė atyre pėr rreziqet qė po i kanosen atdheut tonė.

- Kjo, dukuri negative, nė mėnyrė tė theksuar, u pa prej kohės qė kur erdhi nė skenėn politike servile “kosovare”, “profeti” I. Rugova dhe fatkeqėsisht kjo dukuri e shėmtuar po vijon mė tutje deri nė ditėt tona; pra qe 11 vite pas luftės, nga e lavdishmja UĒK.

- Dihet historikisht, ēfarė roli negativ ka luajtur titisti-pacifist I. Rugova, gjatė luftės. Ai, bukėshkalė i politikės sė qyqarėve, ai, e luajti rolin tejet reaksionar, nė relacionin: Prishtinė-Beograd-Romė, ani pse ishte i mbushur me emblema dhe dekorata tė presidencės “kosovare”, me seli tė “shtėpisė sė “bardhė” barakės nė Prishtinė. Janė tė njohura deklaratat e tij disfatiste si: “mos e provokoni situatėn se Serbia pėr dy-tri ditė na shkatėrron” e tė tjera gjepura kinse pacifiste… Kėto deklarata gjatė tėrė kohės sė “sundimit” tė tij ishin tė ziera nė kuzhinėn vrastare tė S. Millosheviqit, ishin pro-serbe, sikur S. Millosheviqi ta kishte emėruar zyrtarisht, ministėr tė tij tė jashtėm.

- Duke u bazuar nė shumė fakte, nuk lė vend pėr asnjė pikė dyshimi, kur dihet fakti qė miqtė e hapur dhe tė maskuar e sollėn pas luftės nė Prishtinė dhe, madje, nė parlament i detyruan parlamentarėt e Kosovės, qė - me apo pa dėshirėn e tyre; ta njohin si kryetar!!! Ideja e shpikjes sė “kombit kosovar” ishte nė “agjendėn” e qarqeve tė huaja reaksionare, qė prej mė tepėr se gjysmė shekulli; - kjo ide pastaj u pranua dhe u ripėrsėrit nga “i famshmi” politikan, I. Rugova, & Co.

- Kjo herezi e tyre, ne artikullshkruesve, nuk na habitė aspak!… Por habitemi dhe na shqetėson fakti, pse ish-shokėt e komandantit, Adem Jashari, po ia lejojnė vetes luksin, tė bėhen aq servilė tė politikės sė tij pro-serbe dhe po e pranojnė aq mjerueshėm politikėn e zvarritjes, - qė po ia servojnė tė huaj Kosovės me vise tė tjera shqiptare, bile, herė-herė po krijohet me tė drejtė pėrshtypja, se kėta “strategė” tė pangopur pėr pushtetin pa shtet dhe pėr para; - po ia kalojnė me pėrulėsi edhe vetė ish-pacifistit nė fjalė…!!!

- Mjafton fakti qė kėta “vizionarė” tė kishin lexuar me kujdes deklaratėn e Ana Di Lellio; kur kjo ish-zyrtare e lartė e Organizatės sė Kombeve tė Bashkuara. (OKB-sė), duke e vlerėsuar “pavarėsinė” e Kosovės, sipas Paketės sė Ahtisarit thotė: “Kosova mund tė bėhet plotėsisht e pavarur, vetėm nėse pėrmbushen tė gjitha kushtet e kėtij plani. Por kėto kushte, ashtu si standardet e UNMIK-ut dikur, janė formuluar nė mėnyrė tė tillė qė nuk mund tė pėrmbushen kurrė”! (Lajmet.com 16.09.2009).
- Mendojmė, qė mjafton kjo pėr tė konstatuar se Pakoja e Marti Ahtisarit dhe shpallja e pavarėsisė paskan qenė vetėm mashtrime tė mėdha.

- Kėto mashtrime ia shtojnė faktet e vėrtetėsisė, qė kur forcat e EULEX-it erdhėn nė Kosovė, sipas asaj Pakete “tė famshme”; me “bishtat” politikė tė Planit 6-pikėsh serb; gjegjėsisht tė zyrtarizuar nga Ban Ki Muni, Sekretar i OKB-sė.

- Me kėtė rast, citojmė simbolin e rezistencės shqiptare, Adem Demaēin, i cili kėto ditė deklaroi me tė drejtė: “Ėshtė pėr t“u habitur se po manipulon mafia ndėrkombėtare nė Kosovė”! -Dhe, pikėrisht kėto ditė me rastin e dy vjetorit tė shpalljes sė “pavarėsisė” dhe parapėrgatitjes pėr “festime madhėshtore”, nga ata qė deri dje u kėnaqėn me njė autonomi tė “krahinės sė Kosovės” dhe tani janė tė stėr-kėnaqur me njė “autonomi tė zgjeruar” tė ashtuquajtur “pavarėsi” e ngarkuar me njėmijė e njė bagazhe ligjesh dhe ekzekutivesh tė huaja, duke i parė kėto nė dritėn e sė vėrtetės; Ay, burrė Shqipėrie pa ngurruar gjatė njė interviste nė RTK, deklaroi: “Kjo, nuk ėshtė pavarėsi, kjo ėshtė vetėm mashtrim”!…

- Sa dinakė ishin dhe janė dhe sa kundėrshqiptarė kėta zotėrinj “aleatė”; pėr lexuesit po e japim vetėm njė shembull; pasi Bernard Kushneri, ish-pėrfaqėsuesi i OKB-sė pėr Kosovėn e pas luftės, dha dorėheqje, pėr njė kohė tė gjatė nuk pati tė emėruar shef tė UNMIK-ut, nė Kosovė; - njė ditė, duke biseduar me sekretarin gjeneral tė Partisė Social Demokrate, qė ishin nė pushtet Erik Bool mė njoftoi mua (Xhemil Zeqirin) se: ka diēka tė re, andej nga Kosova: “OKB-ja e ka emėruar Hans Hakerupin shef tė UNMIK-ut nė Kosovė”.

- Ky, Hans Hakerupi, atėbotė ishte ministėr i mbrojtjes daneze.

“Mirė, ia ktheva, ashtu gjakftohtė: qė tani dua tė bėj njė komunikatė pėr shtypin shqiptar”.

- Jo, mos tė lutem - mė tha bashkėbiseduesi im, - mos, sepse ende nuk ėshtė zyrtare, dhe dije, se unė tė tregova ty, si shok imi qė je; sepse ende janė duke u bėrė biseda zyrtare me qeverinė serbe. Me atė rast krejt natyrshėm reagova:

“Po ēfarė donė kjo diplomaci ndėrkombėtare, pse tė pyetet qeveria e Serbisė sė S. Millosheviqit, kur dihet si na pėrgjakėn e terrorizuan?

“Ngadalė, or mik, - ma ktheu ai, - sepse diplomacia ndėrkombėtare nuk mendon si ti dhe unė - natyrisht, pajtohem me ty; mirėpo, dije se: pėrderisa, nė fuqi ėshtė Rezoluta 1244, Serbia do tė pyetet pėr Kosovėn”!

- Ay, pėrsėri m“u lut tė mos ia them askujt, sepse - unė tė tregova nė besim - tha ai.

“Nė rregull, nuk ka problem”, - i thash.
Megjithatė, unė nuk e mbajta fjalėn, pa humbur kohė i tregova njė shokut tonė, i cili tani ėshtė kėshilltar i z. H. Thaēi se: “Hakerupi, ka qenė njėri ndėr aktivistėt mė tė pėrkushtuar pėr intervenimin ushtarak tė NATOS-sė, ndėrsa, tani po emėrohet me bekimin e Serbisė, kryeadministrator, nė Kosovė.

- Dua tė sqaroj kėtu lexuesit se: unė nė debatet me politikanėt danezė, gjatė luftės nė Kosovė, isha kundėr intervenimit tė NATO-s, kėtė e bėja jo se kisha dhimbje pėr forcat gjakatare serbe, - por sepse e dija qė udhėheqėsit e NATO-s, me Havier Solanėn nė krye po ia pėrgatisnin njė tragjedi tė re pėr popullin shqiptar nė Kosovė e mė gjerė.

…Dhe, natyrisht unė do tė isha i lumtur; sikur tė mos dilnin parashikimet e mija, por ja qė prej pėrfundimit tė luftės erdhi me dėshirėn serbe pėr ndėrprerjen e luftės me Marrėveshjen e Kumanovės; me ē“rast arkitektėt e kėsaj Marrėveshjeje janė Ahtisari, Millosheviqi dhe Ēernomerdini rusomadh…

- E pėrsėris, qė unė insistoja me kėmbėngulje nė ato debate dhe nė media, qė tė mos ketė ndėrhyrje tė NATO-s, por nga aleatėt e UĒK-sė tė armatosej kjo ushtri e famshme. Por, mjerisht, kjo nuk u realizua, prandaj konsideroj qė UĒK-ja dhe NATO-ja e humbėn luftėn nė Kosovė; sepse kjo e para u ēarmatos pa vullnetin e saj, pa e pyetur askush! Ndėrsa NATO-ja e ruan paqen nė Kosovė, por Kosova edhe pas 11 vitesh nuk e ka pavarėsinė e shumėpritur; konsiderojmė qė jemi ende nėn protektorat, pėrderisa jemi nėn tutele tė huaja nga tė gjitha levat shtetėrore, jemi tė mbikėqyrur dhe tė kolonizuar si mos mė keq!

- Pra, aty nė Kumanovė u morėn vesh qė, NATO-ja tė hyjė nė Kosovė mirėpo, si kompozim i kėsaj, tė ēarmatoset dhe UĒK-ja. Dhe, mjerisht, pa i pyetur askush shqiptarėt, dhe pastaj, pa asnjė rezistencė politike, as ushtarake nga krerėt e UĒK-sė, me nė krye Hashim Thaēin, kjo u bė realitet.

- Nga kjo, mund tė konstatojmė qė: nuk kishte, as qė ka ngjarė ndonjėherė nė historinė e ushtrive ēlirimtare tė botės, qė udhėheqėsit e saj tė kishin marrė apo tė marrin vendime apriori nė dėm tė ushtrisė sė tyre, - siē ngjau kjo me UĒK-nė.

Alibia, se aleatėt intervenuan dhe “fitorja u arrit” kjo, aspak nuk qėndron!

- Themi kėshtu, sepse ende pas njėmbėdhjetė vitesh “ēlirimi”, Kosova po ndeshet me sfida tė mėdha tė ricopėtimit tė territorit tė saj.

Nga kjo konstatojmė, qė - sikur Kosova tė kishte ushtrinė e saj tė armatosur deri nė dhėmbė, nė pozicione rreth kufijve tė saj, Serbia, as qė do tė guxonte t“i kafshonte ose t“i digjte doganat nė kufijtė e saj veriorė, as qė do tė guxonin Mali i Zi dhe Maqedonia tė silleshin si shtete mospėrfillėse pushtuese rreth kufijve tė saj.

- Pėr mė tepėr, fatkeqėsia qėndron ende e pazbuluar tėrėsisht dhe botėrisht: aty nuk dihen te gjithė prapaskenat kobzeza tė asaj Marrėveshjeje famėkeqe, tė cilat kurrė deri sot nuk dolėn publikisht.

Mirėpo, pėrditė e mė qartė po shihet se si loja e poshtėr nga aktorėt ndėrkombėtarė dhe “kombėtarė” po realizohet nga njė platformė tė projektuar dhe tė drejtuar nga Serbia fashiste millosheviqiane.

Prandaj, ka kohė qė jemi pėrpjekur tė shpjegojmė qartė dhe me besnikėri para lexuesve tanė - kėtė tradhti ndėrkombėtare, qė u pėrgatit nga kundėrdemokratėt mė tė pamėshirė si Havier Solana, Ban Ki Muni, Marti Arhtisari & Co dhe e cila u pėrqafua nga udhėheqėsit “largpamės” tė Prishtinės dhe u e pranua pa rezerva edhe nga politikanėt “sy vigjilentė” tė Tiranės dhe mė tej...

- Sa shumė u derdh gjaku shqiptar dhe asnjė fjalė nuk u pėrmend nė Kushtetutėn e Kosovės, se, ėshtė shumicė shqiptare. Mos tė harrojmė se kur Greqia u bė shtet thuhet se mbi 90% kanė qenė shqiptarė dhe martirėt kanė qenė mbi 90% ata qė luftuan kundėr Turqisė, gjithashtu, kombi ynė ka nxjerrė tre kryetarė shqiptarė; ndėrsa sot pas 100 e ca vitesh shqiptarėt nuk guxojnė tė flasin as gjuhėn shqipe; prandaj dyshimi ynė (e jo frika) jonė ekziston pėr faktin se ēfarė do tė ndodhė me ne, sipas projekteve strategjike-afatgjate; qė diplomacia ndėrkombėtare i ka kushtėzuar pėr ne shqiptarėt; sipas kėsaj Pakoje famėkeqe tė Ahtisarit?!

Kjo Paketė famėkeqe, sipas orekseve shoviniste serbe, nuk po e ndanė vetėm territorialisht Kosovėn, por po bėhen pėrpjekje qė edhe shpirtėrisht tė bėhet ndarje pėr kombin shqiptar!

- Kemi tė drejtė tė dyshojmė, qė pas sa e sa vitesh, nuk do tė dihet saktėsisht qė: “Kosova para luftės sė UĒK-sė, ishte shumicė shqiptare, pėr faktin qė janė barazuar po sipas kėsaj Pakete tė pasuar nga Kushtetuta e ashtuquajtur e Kosovės; shqiptarėt shumicė me pakicėn serbe me tė drejtėn e barabartė qė nė administratė tė flitet dygjuhėsia – njėsoj si nė kohėt e krajlit Tito. Po ku gjendet gjetiu nė tėrė botėn, njė pabarazi e tillė “demokratike” si nė Kosovėn administrative e projekteve tė huaja qė: mbi 92% shqiptarė tė barazohen me mė pak se 2% serbė kolonizatorė tė ardhur pėrtej Karpateve me mashtrime e dhunė?! Nga kohėrat e errėta tė krajlėve tė Serbisė e tė tjerė; kur shqiptarėt janė dėbuar egėrsisht nga trojet e veta duke iu shkėputur atyre pjesė tė tėra territoresh – kujtojmė kėtu anė tė ndryshme tė Atmėmėdheut nga lindja nė perėndim, nga veroi nė jug! Gjatė shekujve shqiptarėt u rrudhėn territorialisht, me dirigjimin e qarqeve reaksionare tė Evropės dhe me projektet famėkėqija tė pushtuesve sllavė.

Si mund tė parashikohet fakti i lindjes sė kombit “kosovar”, kur dihet qė gjuhė “kosovare” nė historinė e gjuhės shqipe, nuk ka! Dihet se kemi dialektin gegė dhe toskė dhe atė tė formave dialektore tė Shqipėrisė sė mesme (elbasanishten), por jo edhe njė gjuhė tė mirėfilltė me theksime tė veēanta kosovare, siē do tė dėshironin tė ketė shovinistėt serbė dhe bufėt shqipfolės! Prandaj konstatojmė qė ky komb “kosovar” as ishte dhe as qė mund tė ekzistojė! Kjo qe ide vetėm nė kokat e mykura “shkencore” tė pjella nga akademia serbe si ajo e “Francuska 7”. E trumbetuar pastaj nga “akademikėt” puthadorė, shqipfolės, nga Prishtina nė Tiranė.

- Si rezultat i gjithė kėsaj maskarade politiko-ushtarake u sollėn si nė pjata, pastaj dhenjėza thonjsh ”gjellėrat”, pėr krijimin e klimės “multi-etnike”, pėr krijimin e njė shteti “multi-etnik” tė modelit tė vėllazėrim-bashkimit” titist nė Kosovė dhe jo vetėm kaq, por mė tej u shtuan pėrpjekjet nga sahanlėpirėsit titistė e pas-titistė-pacifistė pėr krijimin e “kombit kosovar”, qė de fakto dhe de jure, do tė thotė pėrpjekje pėr ndarjen e kombit shqiptar, tė gjitha kėto tė drejtuara nga agjenturat dhe tė nxitura sipas recetave serbe; ndryshimi Flamurit shtetėror tė Kosovės, me ngjyrė tė kaltėr, sipas flamurit tė Serbisė, “shpikjen” e himnit tė ri - memec etj, kėto prapakthime nė historinė e re tė Kosovės i kemi theksuar shumė herė, ashtu si shumė tė tjerė atdhetarė/e, - por makineria politike e diplomatike e kėtyre qarqeve reaksionare, nuk i dėgjon dot zėrat e arsyeshėm duke vijuar mė tej: nuk kanė tė ndalur “shpikjet” tė reja me objektiva tejet tė errėta kundėrshqiptare.

- Prandaj, duke i parė tė gjitha kėto nė dritėn e realizmit tė sotėm politik dhe historik, konstatojmė, qė pėrpjekjet e disa politikanėve dhe analistėve tė “hollė” politikė, kinse ne shqiptarėt duhet tė festojmė, sepse i paskemi arritur objektivat madhore, kinse Kosova qenka e lirė, bie ndesh me kėtė tė vėrtetė tė hidhur!

- Pėrderisa Kosova ende nuk i ka elementet kryesore, tė cilat e karakterizojnė njė shtet vėrtetė tė pavarur si: ushtrinė, policinė, gjykatat, administratėn, kushtetutėn e mirėfilltė shqiptare, flamurin e shenjtė kombėtar - jo vetėm tė valojė rrugėve dhe nė dasma - por ky flamur shekullor tė qėndrojė krenar si flamur shtetėror nė institucionet e shtetit tė Kosovės. Pėrderisa rinia e Kosovės me nė krye Albin Kurtin po dėnohen nga gjykatat e huaja tė UNMIK-ut dhe tė EULEX-it dhe po torturohen burgjeve - vetėm pse e kėrkojnė tė drejtėn e shqiptarėve pėr VETĖVENDOSJE; kujtojmė, qė askush me mend nė kokė -nuk ka arsye tė festojė hareshėm, as tė kujtojė se Kosova e paska fituar pavarėsinė dhe lirinė; - duke bėrė kėtė ata dritėshkurtėr e harrojnė tė djeshmen e pėrgjakshme dhe tė sotmen e pėrflakshme tė atmėmėdheut.

Nga kjo politikė reaksionare e udhėheqjes shqiptare, ēėshtja shqiptare nė rrezik!

Pėr t“i mbuluar disfatat e tyre politike, ekonomike, sociale, ushtarake, shkencore e tė tjera elemente qė e mbajnė nė kėmbė tė veta e forcojė dhe e pėrparojnė njė komb, kėta zotėrinj duke e lidhur qerren pas “aleatėve” “shpėtimtarė” i sollėn dhe po i sjellin Shqipėrisė Etnike vuajtje tė papara e tė padėgjuara deri nė kėto kohė mizerable, qė e kanė mbėrthyer kombin tonė.

- Ėshtė bėrė sinonim i politikės ditore, jo ribashkimi kombėtar, por bashkimi me Evropėn!!!

 Askush me mend nė kohė nuk ėshtė kundėr kėtij bashkimi “administrativ”, shtetesh me kufij tė hapur, qė sė paku bile, nė planet dhe strategjitė e tyre pretendojnė pėrparime e zhvillime tė vendeve tė kėtij kontinenti; pa e harruar tė theksojmė faktin se, jo gjithēka nė oborret politike, ekonomike, sociale, ushtarake, shkencore e kulturore, tė kėtyre shteteve shkon si nė vaj ulliri; kur dihet fakti qė jo rrallėherė kėto shtete konfrontohen apo thėnė mė “butė” kanė mospajtime rreth pikėpamjeve tė ndryshme pėr tė ecur mė tej drejt njė “amerikanizimi” apo bashkimi evropian. Pastaj, nuk duhet harrua fakti, qė, jo tė gjithė popujt e kėtyre shteteve janė tė pajtimit kjo tė arrihet duke bėrė kompromise, kinse “nė emėr tė demokracisė” tė humben “diēka” nga pavarėsitė e shteteve dhe tė popujve. Njihet tashmė nga tė gjithė ajo e famshmja Lėvizje Anti-Globaliste, e cila pėrbėhet jo vetėm nga elementė majtistė revolucionarė komunistė, -qė objektivė parėsore e k: thyerjen e rendit tė korruptuar kapitalist dhe politikėn reaksionare tė imperializmit, pavarėsisht nė ēfarė formash o kalibri paraqitet ajo nė shtetet kolonialiste, fashiste qofshin tė vogla apo tė mėdha, -nė rastin konkret fjala vjen: imperializmi sllav u vu pa rezerva nė pėrkrahje tė kolonizatorėve-okupatorė serbo-maqedon…

- Ngjarjet e vetėm para pak viteve, kur u zhvilluan luftėrat e fundit nė ish-Jugosllavi, treguan se, popujt u solidarizuan kundėr kėtyre rrymave tė egra fashiste dhe nė emėr tė mbrojtjes sė lirive dhe tė drejtave tė njeriut, nė emėr tė demokracisė, me njė fjalė; nė emėr tė lirisė – u pėrkrahėn popujt qė ranė pre e sulmeve imperialiste.

Jo, tė gjitha meritat i pėrkasin kėtij apo atij krahu politikė tė faktorėve relevantė qė sot i kthjellojnė apo i errėsojnė qiejt e shteteve.

- Nėse duam tė jemi realistė nga ky aspekt merita kanė pothuaj tė gjithė njerėzit pėrparimtarė; - pa dallim ideje, (bindje politike), feje qė i pėrkasin rajonit euro-atlantik.

- Fjala vjen, jo vetėm senatorėt demokratė, nė Amerikė ndikuan fuqishėm nė pėrmbysjen mė tė shpejtė tė regjimit fashist tė S. Millosheviqit, por, merita tė pakontestueshme kanė edhe republikanėt; po kėshtu mund tė bėjmė njė paralele midis rrymave politike, nė Ballkan dhe nė Evropė.

- Pse tė mos e themi hapur, qė edhe Lėvizja Kundėr-Globaliste, e kishte rolin e vet historik, pavarėsisht, qė kjo Lėvizje ende nuk ka marrė fuqishėm, vendin e vet tė merituar qė padyshim i takon?!

-Duam tė theksojmė me kėtė rast qė: Lėvizja Kundėr-Globaliste ka merita tė theksuara pėr faktin qė, nuk ėshtė e pajtimit pėr shumė pika, tė kontestueshme qė, ky bashkim evropian tė bėhet pa menduar dhe analizuar saktė fitoret dhe humbjet e popujve tė Evropės dhe tė Ballkanit, tė bėhet ky bashkim pa menduar gjatė, pra njė bashkim “ad hoc”, sipas parimit, pėr inat tė sime vjehrrė, do tė fle me mullixhinė”!

Kjo Lėvizje kėrkon me tė drejtė qė nė emėr tė kėsaj ideje (bashkimit evropian) tė mos nėpėrkėmben vlerat e kombeve dhe tė popujve tė shteteve tė varfra; nė emėr tė kėsaj ideje tė mos shfrytėzohen pasuritė tokėsore nėntokėsore dhe detare tė kėtyre vendeve. Nė emėr tė kėtij bashkimi tė mos dominojnė kolonizatorė e shtypės tė mbrojtur nga fuqitė e mėdha dhe tė bėjnė zhvillimin e tregtisė sė lirė nė disfavor tė kėtyre-tė fundit.

Ne, jemi tė ndėrgjegjshėm pėr sfidat e brendshme dhe tė jashtme qė i kishte dhe i ka sot Shqipėria Etnike; por pėr shkaqe tė kėsaj gjendje tė rėndė qė po kalon vendi pas tri luftėrave, askush - sipas mendimit tonė -nuk e ka tė drejtėn qė apriori, (nga lart); pa vullnetin e kombit shqiptar madje, duke shkelur dhe Kushtetutėn e Shqipėrisė sė sotme administrative; tė vendosė pėr gjithēka qė i teket njė politikani, partie apo koalicioni partish deri nė parlamentet e “dy –tri” Shqipėrive nė Ballkan; tė vendosė nė dėm tė kombit tonė. Raste tė tilla kemi sa tė duam nga Tirana, Prishtina, Shkupi, Preshevė e deri nė Ulqin.

- Marrėveshjet qė i kanė bėrė kėta zotėrinj mendjelehtė, duke humbur pjesė jo tė vogla tė tokave shqiptare e, madje sė fundi iu vėrsulėn edhe detit; - sot e tutje i kanė kushtuar dhe do t“i kushtojnė tepėr shtrenjtė edhe nė ardhmen e kombit shqiptar.

Sa e sa shkelje tė rėnda janė bėrė kėto 20 vite nga “bajraktarė” e “pashallarė” tė mjerė kryeministra e ministra; nė vendimet e tyre; pėr tė vetmet arsye sepse, ato kompromise nė dėm tė kombit iu kanė dhuruar pushtet dhe iu kanė dhėnė mundėsitė, qė “brenda natės”, kėta politikanė sharlatanė, tė bėhen milionerė.

Populli, deri tani ka heshtė, por kjo heshtje si duket nuk do tė zgjasė gjatė; kohėve tė fundit po shihen shenja pozitive, pra, po zgjohet nga letargjia dhe po i ikėn opiumi, qė partitė e tyre ia patėn hedhur pėr vite tė tėra...

Dėshmi mė e mirė pėr kėtė janė protestat nė rrugė nga Tirana nė Prishtinė pėr kushte mė tė mira; pėr ngritje pagash e tė tjera; lufta kundėr papunėsisė, lufta kundėr korrupsionit dhe goditjet e herė pas hershme qė Gjykata e lartė po i jep regjimit despotik, me farsa lustrash demokratike, tė Berishės. A nuk jemi dėshmitarė qė, mbi 20 shkelje tė rėnda ligjore nga kjo qeveri “kukull” nė shėrbim tė huajve; armiq tė Shqipėrisė – kujtojmė serbin Damir Fazlliq e tė tjerė; kjo gjykatė i ka rrėzuar e bėrė tė pavlefshme...

Vijon

Danimarkė - Suedi, 28 shkurt 2010

Gjyqi i Hagės nuk mund tė rihapet!

Shkruan: Luan RAMA

Prej respektit pėr ēfarė lidhet me kontributet shkencore e politike tė Prof. Paskal Milos, e po aq, edhe i shtyrė nga njė vėmendje e veēantė qė ka tė bėjė sa me natyrėn time aq edhe me profesionin, lexova me shumė interes intervistėn e tij mė tė fundit me objekt incidentin e Kanalit tė Korfuzit, tė botuar nė “Gazetėn Shqiptare” tė datės 2 shkurt tė kėtij viti, e shėrbyer pėr lexuesit me kėrkesėn pėr rihapjen e Gjyqit tė Hagės.

Ngjarja e 64 viteve tė shkuara, ndodhur fare pak kohė pasi kishte pėrfunduar Lufta e Dytė Botėrore e nė kohėn kur konturohej ndarja e botės nė dy kampe, ka qenė dhe ende vazhdon tė jetė njė ēėshtje shumė e ndjeshme nė marrėdhėniet mes Shqipėrisė dhe Mbretėrisė sė Bashkuar; tė dy vendet kanė qenė aleatė gjatė Luftės nė koalicionin antifashist, misionet britanike (kryesisht ushtarake) kanė asistuat Lėvizjen Nacionalēlirimtare nė Shqipėri dhe kryesisht forcat partizane shqiptare janė mbėshtetur edhe me ndihma material prej qeverisė britanike. Pavarėsisht rezervave tė ndėrsjella mbase pėr arsyen se po dukej qartė qė orientimi i qeverisė shqiptare ishte drejt Lindjes komuniste, gjithsesi deri nė incidentin e Kanalit tė Korfuzit mund tė themi se kemi tė bėjmė me dy vende aleate.
Historia e marrėdhėnieve shqiptaro-britanike e veēmas incidenti i Kanalit tė Korfuzit edhe mė parė ka qenė objekt i kėrkimeve shkencore tė Prof. Milos, i cili me gjithė kontributet e vyera, nuk rresht se hulumtuari nė kėtė fushė, dhe siē shprehet vetė edhe nė intervistėn sė cilės po i referohem, vazhdon tė mbetet edhe mė tej temė e preferuar e projekteve tė tij shkencore. I bindur se edhe vepra e pritshme do tė jetė nė lartėsinė e emrit tė tij si punėtor i shkencės, dėshiroj tė nėnvizoj se pėrmes kėtyre radhėve nuk kam synim tė bėj ndonjė vlerėsim a tė jap ndonjė opinion pėr veprėn shkencore tė Prof. Paskal Milos, sado qė jam ndėr ata lexues qė e njoh, dhe madje pėrgjithėsisht mirė. Pra, afėrmendsh, nuk kam synim as tė polemizoj, pasi nė aspektin parimor ndaj me tė njėjtin qėndrim pėrsa i pėrket vendimit tė padrejtė tė Gjykatės sė Hagės nė lidhje me Incidentin e Kanalit tė Korfuzit.
Kėrkimet arkivore qė kam kryer mbi jetėn dhe veprimtarinė e njė personaliteti tė shquar te gjeologjisė europiane, e padyshim ndėr themeluesit e gjeologjisė shqiptare si Stanislav Zuber, mė kanė shtyrė tė qėmtoj edhe nė klimėn e pėrgjithshme tė marrėdhėnieve shqiptaro-britanike, tė cilėn pėr ta kuptuar mė mirė mė ėshtė dashur tė konsultohem edhe me veprėn e zotit Milo, e natyrisht, edhe tė shumė autorėve tė tjerė; specialistė tė sė drejtės ndėrkombėtare, historianė, diplomatė, publicistė etj.
Ndaj, pa hyrė nė “sinoret” e tyre e nė respekt tė kontributeve tė ēmuara qė sjellin, po guxoj qė nga pikėvėshtrimi im si publicist e njeri i politikės, tė merrem edhe unė nė kėto radhė me Kanalin e Korfuzit dhe konkretisht me tezėn e rihapjes sė Gjyqit tė Hagės, me bindjen se debati e ballafaqimi i mendimeve, gjykimeve, opinioneve etj. mund tė na ndihmojė pėr tė mbėrritur nė njė qasje realiste e tė bazuar shkencėrisht po e po, por tė tillė edhe nė rrafshin e tė drejtės qė bazohet nė ligj.
Sepse nėse flasim pėr gjyq apo gjykatė nė kuptimin juridik tė termit, atėherė nuk na vlejnė konsideratat, opinionet, mendimet a dėshirat, pavarėsisht synimit tė mirė qė ato mund tė kenė. Dhe kjo vlen edhe nė rastin kur artikulojmė apo shprehim mendimin se nėn dritėn e “fakteve tė reja” tė publikuara sėfundmi, duhet tė rihapet apo tė ribėhet Gjyqi i Hagės pėr incidentin e Kanalit tė Korfuzit.
Nė pamje tė parė apo nisur nga njė perceptim naiv teza e rihapjes sė gjyqit tė Hagės duket se romantike aq edhe patriotike. Mirėpo e drejta nuk mund te bazohet vetėm mbi emocione apo edhe sugjestione, edhe kur jemi tė bindur nė padrejtėsinė e njė vendimi, edhe kur reagimet mund vijnė prej kėnaqėsisė apo entuziazmit tė zbulimit apo njohjes sė njė fakti, dokumenti apo prove tė re, nėse mund t’i quajmė tė tilla dokumentet qė citojnė apo qė ofrojnė pėrmes shtypi shqiptar disa studiues apo tė pasionuar pas dokumentave arkivore. Shprehem nė ketė mėnyrė, sepse di qė shumė prej dokumenteve qė po na serviren si zbulime tė reja, rezulton tė jenė njohur mė herėt prej studiuesish a specialistėsh tė sė drejtės ndėrkombėtare, ani pse ata nuk kanė nxituar tė thėrrasin Eureka.
Nga e njėjta pozitė, pra si qytetarė i kėtij vendi qė lexon apo sheh njė dokument a disa tė tillė, edhe unė do tė nxitoja tė artikuloja menjėherė kėrkesėn pėr rihapjen e Gjyqit tė Hagės e do t’i kėrkoja qeverisė shqiptare tė bėnte gati kėrkesėn, tė plotėsonte dosjen, tė gjente avokatėt e gjithė ēfarė kėrkon njė punė e tillė. Sepse realisht do tė doja qė mbi vendin tim tė mos ketė asnjė ndjenjė fajėsie, tė mos ketė asnjė penalitet apo pėrgjegjėsi, pavarėsisht se me cilėn kohė a me cilin regjim lidhet ngjarja pėr tė cilėn po flasim. Mirėpo ēėshtja nuk ėshtė kaq e thjeshtė. Dhe pėr shkak tė seriozitetit e pėrgjegjėsisė me tė cilėn duhen trajtuar ngjarje e momente tė tilla, sidomos kur ata qė investohen janė historianė tė rangut tė parė a intelektualė qė imponojnė njė vėmendje tė veēantė tė publikut ndaj tyre, veēmas kur implikohen marrėdhėniet ndėrshtetėrore, nuk mund tė rrėmbehemi e tė flasim thjeshtė e vetėm ashtu si do tė donim ne tė ndodhte.
Edhe pėr mua personalisht, e mira qė nė rastin nė fjalė lidhet me tė vėrtetėn e do qė Gjyqi i Hagės tė rihapet, qė vendi im edhe de juro tė rezultojė i pafajshėm. Aq mė tepėr po tė kemi parasysh edhe disa fakte tė tjera qė na vijnė nė ndihmė. Fjala vjen ėshtė i njohur fakti qė Britania e Madhe qė prej vitit 1981 ka hequr vetė dorė prej penaliteteve tė Gjyqit tė Hagės dhe diplomacia e saj me Shqipėrinė u kthye nė formulėn “njė sterlinė pėrgjegjėsi”. Po kėshtu, kryeministrja britanike M. Thatcher i ka dėrguar qeverisė sė Shqipėrisė nė vitin 1982 njė ēek me tė gjithė vlerėn e arit monetar qė mbahej peng pėr shkak tė incidentit tė Kanalit tė Korfuzit. Mirėpo, pavarėsisht fakteve e dokumenteve tė njohura e tė panjohura, pavarėsisht vullnetit tė njėrit apo tjetrit studiues e pavarėsisht dėshirės sė mirė qė mund tė shprehė secili prej nesh, Gjyqi i Hagės pėr incidentin e Kanalit tė Korfuzit nuk mund tė rihapet, pasi procedurat e investimit tė kėtij institucioni janė rreptėsishtė tė pėrcaktuara e tė kodifikuara nė Statutin e Gjykatės Ndėrkombėtare. Dhe duke iu referuar kėtij dokumenti bazė, do tė kuptojmė se sa e pambėshtetur ne ligjin ndėrkombėtar ėshtė kėrkesa pėr rihapjen e Gjyqit tė Hagės. Pėr tė qenė mė konkret po citoj pikėn 5 tė nenit 61 tė Statutit tė Gjykatės Ndėrkombėtare nė tė cilėn thuhet shprehimisht: “Nuk mund tė paraqitet asnjė kėrkesė pėr rishikimin e vendimit, pasi kanė kaluar dhjetė vjet qė nga data e dhėnies sė vendimit”. Unė nuk jam historian dhe as jam marrė me studime qė lidhen me ēėshtje tė historisė sė diplomacisė. Nuk jam as jurist dhe aq mė pak specialist i tė drejtės ndėrkombėtare. Por puna si gazetar e drejtues gazete mė ka shpėnė edhe nėpėr arkiva, mė ka detyruar tė merrem edhe me histori e njerėz qė kanė qenė protagonist nė ngjarje historike. Gati njėzet vjet nė profesionin e publicistit dhe po aq karrierė nė politikė mė kanė mėsuar ta nderoj dhe respektoj punėn e tjetrit e pikėrisht pėr shkak tė kėsaj kredoje, mendoj se ideja e rihapjes sė Gjyqit tė Hagės, pėrveē sensacionit si titull gazete, nuk ka sjell ndonjė shėrbim tjetėr.
Ėshtė e vėrtetė qė prej efekteve tė vendimit arbitrar te Gjyqit tė Hagės ėshtė mbajtur peng pėr mė shumė se 50-vjet 2.6 tonė ar, i cili bėhet edhe mė i vlefshėm po tė kemi parasysh faktin se ishte ar numizmatik, ėshtė e vėrtetė qė po prej tė njėjtit vendim tė Gjyqit tė Hagės kemi humbur edhe tė gjithė interesat e sasisė sė mbajtur peng, por e vėrteta duhet tė na ndihmojė ta kėrkojmė dhe ta mbrojmė atė deri nė cakun ku mbrojtja e tė vėrtetės nuk kthehet nė tė kundėrtėn e vet. 05.02.2010 

Gazeta Shqiptare

Pėrplasjet e interesave tė SHBA me BE, faktorė tė vonesės pėr integrimin e Shqipėrisė, Bosnjės dhe Turqisė

Shkruan: Pirro PRIFTI

Nėse nė shkrimin e ditės sė diel u pėrpoqa tė analizoja faktorėt e brendshėm tė Shqipėrisė konfliktuozė shqiptarė nė tė shkuarėn dhe nė tė tashmen qė pėr njė arsye apo tjetrėn kanė vonuar integrimin nė BE, nė kėtė shkrim do tė analizoj faktorėt e jashtėm konfliktuozė ndėrkombėtarė, tė cilėt pengojnė shpejtimin e integrimit tė Shqipėrisė nė BE.

Janė dy faktorėt kryesorė tė pėrplasjes sė BE me SHBA pėr problemin sa mė tė shpejtė tė integrimit tė vendeve tė Ballkanit nė BE, dhe kjo nuk mund tė shpjegohet pa bėrė pyetjen se pėrse SHBA ndikokėrka sado pak nė vonesėn e integrimit tė kėtyre vendeve e kryesisht tė Shqipėrisė? Ka disa arsye historike dhe politike nė kėtė aspekt interesant. Aspekti historik i pėrket periudhės qė kur u bė Shqipėria shtet i pavarur dhe sovran nė kohėn kur linja e Europės Perėndimore, siē e shpjegoi deri diku dhe Prof. A. Puto, ishte pėr:

- Njė Shqipėri tė vogėl qė do tė mund tė destabilizohej shpejt sa herė qė do tė donin vendet fqinjė, dhe qė tė shmangej njė shtet i madh shqiptar mysliman nė njė kohė qė sapo doli nga skena perandoria e shembur turke. Tė gjithėve u kujtohet fjala e presidentit Vilson (28 dhjetor 1856- 3 shkurt 1924- ditė qė dihet qė nuk do ta pėrkujtojmė ne shqiptarėt, sepse harrojmė shpejt) mė 1919 nė (Paris pėr tė krijuar Lidhjen e Kombeve pikėrisht pas mbarimit tė luftės sė parė botėrore, dhe pėr t’i dhėnė trajtė traktatit tė Versajės), ku doli nė mbrojtje tė krijimit tė shteteve tė reja nga perandoritė e shembura dhe veēanėrisht tė Shqipėrisė (pas kėtij fjalimi ai mori dhe ēmimin Nobėl).

- dhe nga ana tjetėr: linja qė kėrkonte Europa ishte linja e Esat Pashės qė solli Princ Vidin, nė kundėrshtim me linjėn proturke tė Ismail bej Qemalit qė kėrkonte njė Shqipėri tė madhe tė papajtueshme me interesat e Europės Perėndimore dhe Rusisė.

E ēara e parė midis interesave tė Europės Perėndimore dhe SHBA ishte pėr vendet e vogla nė atė kohė dhe sidomos pėr Ballkanin. Nė ato kohė SHBA nuk kishte direkt interesa pėr Ballkanin pėrveēse interesa tė tė drejtave tė njeriut dhe tė mbrojtjes sė kombeve tė vogla nga fuqitė e mėdha. Nė atė kohė nuk duhet harruar qė dhe Lenini foli saktė pėr Shqipėrinė pavarėsisht nga disakordet e sotme kundėr komunizmit. Po kėshtu dhe Noli (qė po sulmohet padrejtėsisht nga disa pseudoakademikė) ishte njė pėrparimtar i madh qė e shihte Shqipėrinė demokratike tė mbrojtur nga njė fuqi e madhe (nė dallim nga Zogu qė si satrap i vogėl qė ishte e pėrdori Shqipėrinė si kuletėn e tij me tė cilėn pagoi me toka ish-mbretėrinė Serbo-Kroate) dhe u largua nga Shqipėria duke marrė ½ e thesarit nė ar me pretekstin se ishte rroga e 12 muajve). Nė kėtė ngjarje vendet e Europės perėndimore vazhdonin tė ishin nė interesa tė kundėrta me Shqipėrinė e vogėl megjithėse i ofruan njė Princ qė ndenji 9 muaj, por pėrkrahėn Zogun si vazhdues tė politikės tė Esat Toptanit (kujtoni qė Zogu vrau Avni Rustemin pėr tė marrė hakun e Esatit).

E ēara e dytė midis Europės Perėndimore dhe SHBA filloi me marrėveshjen e Jaltės ku BRSS mori hakun e tokave tė privuara nga lufta e parė botėrore, kur Anglia dhe Franca si pėrfaqėsuese tė fituesve dolėn me gisht nė gojė. Pėrsėri Ballkani nuk ishte nė prioritetet amerikane sesa nė prioritetet angleze, tė cilėn SHBA e pėrkrahu intensivisht pas pėrfundimit tė luftės. Nėse Shqipėria nė konferencėn e OKB, qė u mbajt nė Paris 10 shkurt 1947 pas mbarimit tė luftės sė dytė botėrore (e pėrfaqėsuar nga E. Hoxha) nuk do tė pėrkrahej nga Jugosllavia dhe Ukraina (pjesė e BRSS) atėherė Toskėria dhe jugu i Shqipėrisė qė kishte kufi tė papėrcaktuar mirė me Greqinė do tė pėrvetėsohej nga kjo e fundit (edhe kėtė ngjarje e kanė harruar akademikėt tanė tė hallakatur nė rrugėtirat e politikės anarkiste tė Shqipėrisė sė pasviteve 1990). Edhe nė kėtė rast Europa Perėndimore luajti rol negativ ndaj Shqipėrisė.
E ēara e tretė midis vendeve tė Europės Perėndimore (qė ishin tashmė tė bashkuara pjesėrisht nė vitet e shembjes sė murit tė Berlinit nė Tregun e Pėrbashkėt) ishte koha kur u shpėrbė kampi socialist pas rėnies sė murit tė Berlinit (13 gusht 1961 -3 tetor 1989) dhe ku SHBA luajti rolin kryesor nė kėtė shembje. Sigurisht shembja e planifikuar ( i ngjante njė loje shahu qė BRSS dhe kampi socialist e parashikoi se do ta humbte dhe e prishi lojėn; ashtu siē e kishte parashikuar vetė Lenini kur tha qė mė 1920 nė artikullin "Kush do tė fitojė…"?, ku pėrmendej roli i Sistemit me rendiment mė tė lartė do tė fitonte) shkaktoi ndėrrimin e sistemeve dhe e gjithė Europa dhe bota po kalonte nė njė sistem tė vetėm kapitalist.
Samiti i Maltės i mbajtur me 2-3 dhjetor 1989 midis Gorbaēovit dhe XH. Bushit tė vjetėr (si vazhdim i takimit Reagan - Gorbaēov nė Rejkjavik) shėnoi fundin e luftės sė ftohtė dhe nė njė farė shkallė rishikimin e vendimeve tė Konferencės sė Jaltės tė vitit 1945 midis Stalinit-Rusveltit-Ēerēilit. Kėtu Tregu i Pėrbashkėt mbajti qėndrim asnjanės vetėm nė pėrkrahje tė SHBA. Shqipėria pėrsėri u la pasdore deri nė vitin 1993 (megjithė ardhjen e Bejker-it). Interesat amerikane filluan tė ndryshojnė pikėrisht kur pa se tregu i pėrbashkėt Europian u kthye nė Komunitet Europian dhe kur vunė re se zonat e influencės amerikane nė Europė (ekonomiko-financiare kryesisht) do tė zvogėloheshin ndjeshėm pas formimit tė Bashkimit Europian, i cili i bashkuar do tė kishte njė GDP mė tė madhe se tė SHBA (Statistikat e vitit 2008 tregojnė qė BE ka GDB 16 trilion dollarė SHBA e ka 13 trilion dollarė, sipas FMN dhe BB tė vitit 2008). SHBA u interesua pėr Ballkanin realisht kur mori pjesė nė luftėn nė Bosnjė (mars-1992-nė nėntor 1995) dhe nė 1999 nė ēlirimin e Kosovės. Duke krijuar virtualisht njė tė ēarė nė Bashkimin Europian dhe duke lidhur disa marrėveshje tė veēanta me Shqipėrinė, Kosovėn (ku ka dhe bazė ushtarake), Bosnjėn, Lituaninė, Turqinė, marrėveshje, tė cilat janė pėrshkruar nė pyetėsorin qė ka qeveria shqiptare (pėr t’i dhėnė pėrgjigje qeveria jonė pėrgjigje, qė sido qė tė jenė, do tė kenė kuptimin e barsoletės: "…o ma ngrohe gomarin, o ma ftohe gomarin…"). BE sot ėshtė e shqetėsuar pėr integrimin e kėtyre shteteve dhe nuk di si ta zgjidhė kėtė problem tė ndėrlikuar pėr integrimin e Ballkanit nė BE. 

Pėrplasjet e para tė KE (sot BE) me SHBA (qė sigurisht nuk janė tė hapura, por shihen e ndihen), filluan qė nė luftėn nė Bosnjė e vazhduan mė seriozisht me luftėn e Kosovės, por vazhdojnė dhe sot, jo nė kuptimin e pėrplasjeve qė kanė ndodhur nė tė shkuarėn midis vendeve kapitaliste pėr dominim dhe territore por nė kuptimin e ēfarė do tė bėhet me vendet e ish-kampit socialist kryesisht ato lindore, ato tė Ballkanit dhe Turqinė. Pyetjet janė kėto:
- Do tė futen nė BE kėto vende apo do tė rrinė tė veēuara?

- Ē'do tė bėhet me vendet e Europės Lindore: do tė futen nė BE apo do tė kėrkohen pėrsėri nga Rusia (nė njė tė ardhme tė afėrt, sepse mendohet qė Rusia tė marrė veten afėrsisht pas 20 vitesh, sepse deri tani zė vendin e 10 pėr nga GDP- viti 2008 ishte 1.25 trilion dollarė), si pjesė e sferės sė influencės politiko-ekonomike e saj?

- Ē'do tė bėhet me Shqipėrinė (+Kosova), Bosnja dhe Turqia qė bėjnė pjesė nė Europė, po ku influenca politike e tashmė dhe ekonomike Amerikane ėshtė e rėndėsishme pėr kėto vende: qoftė pėr marrjen pjesė tė tyre si avangardė e luftės sė ftohtė kundėr bllokut sovjetik (Turqia) qoftė si mirėnjohėse ndaj kėmbėnguljes amerikane pėr zgjidhjen e problemeve tė popujve tė shtypur nėn Jugosllavinė (Kosovė dhe Bosnjė) apo nė ndihmėn e fortė politike dhe ekonomike (Shqipėria).
Pėrplasja e interesave SHBA me BE qoftė ato ekonomike qoftė ato gjeopolitike nė pamjen e parė duken jo tė forta, sepse tė dyja u kėnaqėn qė ra blloku sovjetik, u kėnaqėn qė Polonia, Ēekia, Sllovenia, Hungaria, Rumania, Bullgaria, tre vendet baltike u futėn nė BE pavarėsisht problemeve tė rėnda ekonomike qė kanė (sidomos Rumania dhe Bullgaria).

Nėse BE i intereson e sotmja vetėm zona e influencės ekonomiko-financiar e, SHBA e shqetėson e nesėrmja e ardhmja gjeopolitike e kėtyre vendeve sidomos vendeve me popullatė kryesisht myslimane: Bosnjė +Shqipėri (+Kosovė)+ Turqi, tė cilat qė pas 1878 kanė qenė zonat ku janė pėrplasur fort interesat e disa shteteve: Rusėve pėr njė Serbi tė fortė nė Ballkan, SHBA pėr njė Turqi tė fortė (njė ish-perandori sot me 70 milion banorė, por me GDP tė ulėt - 570 bilion dollarė - sipas 2008), sepse ėshtė nė kufi me Rusėt. Pėrsa i pėrket Shqipėrisė interesat SHBA dhe BE pėrplasen nė disa pika:

Shqipėria ėshtė njė vend i lėnė nga Europa, i dobėt dhe i pastabilizuar politikisht dhe ekonomikisht qė nga krijimi i saj. Kujtoni qė pas 1912, ēdo 7-12 vjet nė Shqipėri kanė ndodhur trazira tė mėdha politiko-sociale duke e lėnė Shqipėrinė gjithmonė tė dobėt ekonomikisht dhe politikisht e nė dorė tė njė klase politike qė blihet e shitet shpejt nga fqinjėt, tė cilėve nuk u intereson njė Shqipėri e fortė (trazira tė influencuara nė fillim nga rrymat pro- turke 1913, mė 1924 me kthimin e Zogut - kujtoni qė "revolucioni" i Nolit nuk pati asnjė viktimė, 1928 kthimi nė mbretėri, 1939-1945, 1949 kthimi nga jugosllavėt me Rusėt, 1961 prishja me Rusėt, 1975 vrasjet e gjeneralėve, 1981 vrasja e ish-kryeministrit, 1989, 1997, 1998, 2005 ndėrrimi i pushtetit, dhe sot me probleme tė rėnda ekonomiko-sociale ku afėr 1.5 milion njerėz janė larguar brenda 20 vjetėve, pėr shkak tė papunėsisė dhe gjendjes sė pastabiluzuar, gjė qė tė kujton vazhdimin e luftės sė vjetėr tė klasave tė PPSH, luftė e cila ėshtė edhe mė e vjetėr sesa Komunizmi me klasėn punėtore&fshatare kundėr klasės sė pėrmbysur; bėhet fjalė qė dhe nė kohėn para Zogut dhe nė kohėn e Zogut (ndarjet klasore kanė qenė shumė tė rėnda qė vazhduan dhe nė periudhėn e komunizmit) ku shtresa demokratike anti-turke (kapitalistėt e rinj dhe inteligjenca) pėrplasej me atė proturke (ēifligarėt e mėdhenj).

Po kjo Europė ėshtė vetė e paqartė me rolin qė do tė luajė Shqipėria nė tė ardhmen (janė mė tė paqartė tani qė u shtua dhe Kosova, e cila dihet qė u nda po pėr faj tė saj), dhe nga ana tjetėr interesi i SHBA pėr Ballkanin.

Janė katėr alternativa, tė cilat BE pėrpiqet se cila nga ato do tė vihet nė zbatim nė raport me Shqipėrinė dhe nė tė njėjtėn kohė vazhdon ta mbajė me shpresa atė pėr njė integrim tė shpejtė:
- Ta vonojė sa mė tepėr integrimin me pretekstin se nuk janė realizuar standardet (gjė qė ėshtė e vėrtetė, por qė nė tė njėjtėn nivel afėrsisht ėshtė edhe Bullgaria dhe Rumania, tė cilat i futi pėr interesa gjeostrategjike) duke pritur se ēfarė ka ndėrmend SHBA me Shqipėrinė, Kosovėn dhe Bosnjėn si dhe si do tė shkojė e ardhmja ekonomike e Rusisė, e cila dihet qė ka interesa nė Ballkan.

- Ta vonojė futjen e Shqipėrisė nė BE derisa tė realizojė disa kėrkesa tė fqinjėve si ato tė Greqisė, e cila heshturazi kėrkon Toskėrinė me pretendimet e vjetra pėr vorio-epirin, si dhe duke parė qė klasa politike shqiptare ka qenė shumė dorėlėshuar ndaj kėrkesave greke nga tė koalicionet tė majta (Nano) e tė djathta (Berisha). Qėllimi ėshtė qė ta lodhė edhe mė ekonomikisht Shqipėrinė, e cila si vend i vogėl nuk mund tė mbijetojė nė ekonominė e fortė europiane dhe do tė shpėrbėhet vetvetiu (kujtoni qė vetėm 1 nė 5 shqiptarė banon nė shtetin shqiptar, tė tjerėt banojnė nė Greqi, Turqi, Itali, Kosovė, Mal i Zi, Maqedoni);
- BE vonon integrimin e Shqipėrisė sepse pret nėse SHBA do tė kėrkojė nė tė ardhmen e afėrt njė federatė Shqiptaro-Kosovare, gjė qė do ta bėnte mė nė fund vendin e shqiptarėve njė shtet tė fortė, dhe nėse do tė rishikoheshin kufijtė ballkanikė (gjė qė ėshtė pak mundur, sepse nuk ka rrezik real nga Rusia, e cila vazhdon tė mbetet e dobėt);

- BE vonon integrimin e Shqipėrisė, sepse pret njė akord me SHBA nėse mund tė krijojė njė koalicion tė ri shtetesh bazuar nė Turqinė (+Shqipėri+Kosovė+Bosnjė), tė cilėt do tė bėheshin parapritė influencės sllavo-ruse nė njė tė ardhme;

- Faktori islam nė territoret e sipėrpėrmėndura ėshtė njė faktor frenues pėr integrimin e Shqipėrisė (por dhe tė Bosnjės, Kosovės, Turqisė), pikėrisht sepse lufta kundėr terrorizmit ka lidhje indirekte me myslimanėt nga njėra anė, ashtu emigracioni i madh brenda nė BE qoftė nga kėto vende qoftė nga Afrika dhe Azia (kryesisht me fe islamike), po e frikėson shtetet e BE qoftė nga rritja demografiken vendet e tyre, qoftė nga prishja nė tė ardhmen e kulturės me bazė kristiane tė Europės (kėtė pėrmendi dhe Papa para disa muajsh kur u bė kushtetuta e BE).
Pėr mendimin tim, njėra nga kėto alternativa do tė bėhet e mundshme pas 2020, sepse pėrplasja e interesave Ruse (interesa konstante tė saj nė tė kaluarėn, tė tashmen, dhe nė tė ardhmen) me BE do tė mundėsonin njė shpėrbėrje tė mundshme tė BE nė tė ardhmen, dhe nė kėto interesa hyn dhe Shqipėria me Kosovėn. Interesant ėshtė fakti qė vendet e BE, jo vetėm qė kanė pėrkrahur dhe nė kėto kushte Serbinė dhe indirekt i thonė Rusėve qė: "…ja ne duam, por ē'ti bėjmė SHBA…", por me njė politikė direkt kundėrshqiptare favorizojnė Greqinė, e cila ėshtė duke bėrė pėrpjekje maksimale tė marrė ē'tė mundė nga Shqipėria pėrpara afatit se tė futet nė BE. Praktikisht Greqia zė 50% tė volumit tregtar me Shqipėrinė dhe duket sikur Tigri grek me GDP prej 380 bilion dollarėsh ka gllabėruar mushkonjėn shqiptare me GDP prej 11 bilion dollarėsh…! Rasti mė flagrant ėshtė paraqitur me pyetėsorin qė duhet tė plotėsojė qeveria shqiptare, Pyetėsor, i cili sido qė tė plotėsohet do tė vonojė integrimin e Shqipėrisė pėr njė kohė tė pacaktuar dhe mendoj derisa SHBA tė vendosė se ēfarė qėndrimi do tė mbajė me Shqipėrinė dhe me Kosovėn nė tė ardhmen.

Sė fundi, unė e shoh zgjidhjen tek dy faktorė: krijimin e njė organi panshqiptar, i cili tė pėrfshijė njerėz me standarde dhe jo tė shitur pėr tė parė se ē'mund tė bėjmė nė tė ardhmen; dhe sė dyti i duhet drejtuar SHBA pėr tė zgjidhur problemin. Ndryshe, kur tė futemi nė BE, Shqipėria do tė jetė rindarė pėrsėri dhe shenjat po duken nėpėrmjet pyetėsorit famėkeq.

gazeta SOT, 27.01.2010

KU E KA FUNDIN POLITIKA SHKOMBĖTARIZUESE

Shkruan: Zaim Beqiri 

Lexoni librin: KUJTIME

Jam hamendur gjatė kohė “Duke pritur Godon”, por ajo nuk erdhi as nga goja e politikanėve, as nga institucionet tė ashtuquajtura “Akademi” qė duhet tė jenė mbrojtėsit mė fanatikė tė ēėshtjes kombėtare, por as nga penda e gazetarėve qė i kemi me shumicė dhe qajnė hallin e tė tjerėve.

Unė, duke besuar se ka njerėz qė janė tė thirrur pėr t`a mbrojtur ēėshtjen e shenjtė kombėtare dhe se ka njerėz shumė mė tė zotė, kam pritur se do t’i kundėrvihen shumė fuqishėm politikės shkombėtarizuese qė po ndiqet tash e njėzet vjet, edhe mė para, por nė kėto njėzet vjetėt e fundit, kjo politikė bėhet me njė egėrsi tė paparė, duke nisur qė nga shkollimi, religjioni, ekonomia, kultura, trashėgimia etj. Tė gjithė protagonistėt e kėtyre degėve kanė vepruar dhe veprojnė nė dėm tė ēėshtjes kombėtare.

Kėto mendime tė shprehura mė lartė dua t`i mbėshtes nė argumente, nė mėnyrė qė lexuesi tė mund t`i kuptoj e jo tė jenė tė thata. Po nisem nga shkollimi: Me mbarimin e Luftės sė Dytė Botėrore, shqiptarėt nuk i lanė qė tė vetėvendosin se teshat ua kishin prerė fuqitė e mėdha nė Konferencėn e Jaltės, me tė cilėn shqiptarėt kurrė nuk do tė pajtohen dhe do tė vazhdojnė pėrpjekjet pėr t`i realizuar tė drejtat e veta si ēdo popull tjetėr as mė shumė as mė pak, sakrifikuan me dhjetėra mijėra persona gjatė kėsaj kohe kurrė pa e shtrembėruar qėllimin e shenjtė pėr t`u bashkuar nė njė shtet dhe tė bėhemi tė barabartė me tė tjerėt.

Nė kėto rrethana edhe pse jo tė favorshme pėr shqiptarėt, shkollimi u zhvillua nė gjuhėn shqipe, dokumentacioni plotėsohej nė gjuhėn shqipe, po tė krahasojmė kushtetutėn e vitit 1974 me kushtetutėn aktuale, do tė shohim se ajo ka qenė mė e avancuar se e tashmja.

I pyes pėrfaqėsuesit shqiptarė, deri kur do tė jemi viktimė e ndėrskamcave, siē janė gjuha, flamuri, shkollimi, njėqind vjet e mė tepėr kaluan, dhe ne jemi rrotulluar si delet e sėmura nė njė vend. Kur shqiptarėt kėrkojnė tė avancojnė diēka tjetėr top po na e cungojnė gjuhėn, pas njė kohe flamurin e kėshtu me radhė ne nuk bėjmė njė hap mė pėrpara, por ēdo gjeneratė ėshtė e detyruar tė merret me tė njėjtat probleme, thjeshtė mund t`a quajmė punė Sizifi.

Ti kthehem klerit, i cili ėshtė i thirrur qė me anė tė fesė t`i mbrojė interesat kombėtare, ashtu siē veprojnė tė gjithė pėrfaqėsuesit fetarė tė kombeve tjera. Fenė islame nuk e kemi vetėm ne shqiptarėt, e kanė arabėt, turqit, kinezėt, indonezianėt etj. Kėto vende fenė e kanė nė shėrbim tė kombit, pse ne vallė nuk themi xhamia shqiptare, kisha katolike shqiptare, kisha ortodokse shqiptare, por ēdo gjė ia kushtojmė kombit arab qė ka traditat dhe historinė e vet, ne nuk e mėsojmė tonėn qė nuk e kemi hiē mė tė varfėr se tė tjerėt, por lakmojmė tė huajėn prandaj dhe e kemi humbur rrugėn nė oborr, duke dėgjuar edhe kėso marrish nga goja e reisit “zoti t`a bekoj Gruevskin” se ai ka bėrė ēudira pėr ne shqiptarėt (krime) sa tė duash.

Mjetet e informimit afėr dy dekada po hapen me sloganin pėr integrimin e shtetit nė BE dhe nė NATO, po mė ngjajnė sikur nė vitet ‘71-‘72 me letrėn e Titos, qė pėr dy vjet ēdo lajm fillonte me kėtė, pra ishte letra e njė satrapi ushqim pėr mjetet e informimit. Tash ushqim i preferuar ėshtė integrimi nė NATO dhe BE dhe me kėtė i mbarojmė detyrat duke e mbajtur popullin nė iluzion se kėta po punojnė pa u lodhur pėr tė mirėn e tij. Kombet tjera edhe mund tė kenė tė drejtė, por shqiptarė nuk e kuptoj se ēfarė presim?!

Kur them shqiptarėt, kam parasysh gjithė kombin, i cili ėshtė nė qorrsokak dhe nuk di ose nuk do tė dalė. Do tė integrohemi nė Evropė nėpėr xhepat e tė tjerėve, atėherė dhe do tė ngelim pjesė e xhepave tė huaj. Ajo copė shteti qė quhet Shqipėri, qė ne jashtė saj gjithmonė i kemi pasur shpresat tek ajo duke e quajtur Nėnė, Atdhe etj. nuk po kujdeset pėr pjesėn e saj legjitime qė ia kanė marrė me forcė, por po qanė hallin e sllavėve, tė cilėt ia kanė rrėmbyer mė shumė se gjysmėn e territorit dhe popullin.

Kjo, jo vetėm qė nuk e kundėrshton kėtė nė dy dekadat e fundit, por po e favorizon duke i falur territore popullit sllav se ėshtė shumė i vogėl edhe me frymė edhe me tokė, pasi ka gjysmėn e Azisė dhe gjysmėn e Evropės dhe nuk i ka krejt, pra e meritojnė edhe njė pjesė tė Shqipėrisė, sepse Shqipėria ėshtė e madhe, ashtu e kanė vlerėsuar dashamirėt e popullit shqiptar: sllavėt, mysafirėt e ardhur nga pas-Karpateve, ndaj mysafiri duhet respektuar!

Do t`i kthehem kėtij shteti artificial, i cili ka gjysmėn e territoreve shqiptare, dhe pėr ēudi shqiptarėt u rropėn qė ta futin nė NATO dhe nė BE pėr t`ia betonuar themelet dhe pėr t`ua vazhduar atdhetarėve kalvarin e tyre. Po dalin analistė tė ndryshėm, tė gjithė vajtojnė, pse vallė Greqia e pengon kėtė shtet artificial qė tė hyj nė strukturat Euro-Atlantike? Nuk e dinė kėta mjeranė, a kanė logjikė njeriu apo kanė ndonjė logjikė qė ndryshon nga tė tjerėt. Nuk e dinė se sa i ndjekin deklaratat e pėrfaqėsuesve Evropian, siē ishte deklarata e Euro deputetit slloven Jellko Kacin, i cili deklaroi se:

”Edhe po tė mos ekzistonin kėta maqedonė, ėshtė dashur t`i shpikim vetėm e vetėm mos bashkohen shqiptarėt“. Kjo ishte njė deklaratė pasi Greqia pėrdori veton nė Samitin e Bukureshtit. Unė nuk e perceptoj dot se nga kjo deklaratė shqiptarėt nxjerrin ndonjė pėrfundim pozitiv apo shtiren si gomari “bėre zot ėndėrr”.

Deklarata tjetėr qė shqiptarėt duhet t`i zgjojė nga gjumi, ėshtė ajo nė mes Dora Bakojanit, ministre e punėve tė jashtme tė Greqisė dhe Antonio Milloshovskit, ministėr i kėtij shteti artificial, ku Milloshoski i drejtohet Dorės me kėto fjalė:

“Hajt mė shpejt ta zgjidhim ēėshtjen e emrit sa janė shqiptarėt duke fjetur, se po tė zgjohen shqiptarėt nga gjumi e dini edhe ju edhe ne se si qėndron problemi”. Kėto dy deklarata do tė mjaftonin qė shqiptarėt mė tė kuptonin se “Pėr kė bien kambanat”, por pėr fat tė keq shqiptarėt vazhdojnė avazin e tyre duke mos mangėsuar qejfet e tyre dhe duke u munduar qė tė pasurohen sa mė shumė, se po tė kesh pasuri mund tė jetosh edhe si sllav, edhe si gjerman, edhe si grek, edhe si turk, kryesorja tė kesh ta ngopėsh barkun sa mos dallosh edhe nga lopėt.

Pse vallė nga njė kope politikanėsh, analistėsh, gazetarėsh, politikologėsh etj. me pėrjashtim tė patriotėve tė vėrtetė qė i kemi deficitarė, nuk dalin me qėndrim konkret dhe me propozim se: Po qe se ky shtet artificial duhet tė qėndrojė atėherė le tė quhet “Dardani” emrin, qė e ka pasur pėrpara dhe qendėr ka pasur Shkupin. Nė kėtė shtet jetojnė shqiptarėt, bullgarėt, serbėt, vllahėt dhe pakica tė tjera, me siguri as Greqia dhe as shtetet pėrreth nuk do tė kishin asgjė kundėr. Ose mund tė quhet “Maqedonia dhe Dardania”, ashtu siē quhet “Bosnja dhe Hercegovina”.

Mirėpo kjo nuk u pėlqen sllavėve, tė cilėt arbitrarisht e kanė shpallur veten maqedonas, si pasardhės tė antikės njėherit edhe sllav. A ka vallė, gomarllėk mė tė madh se kjo, por ata kanė llogaritė e veta dhe antika u nevojitet se janė autokton dhe sllavė, edhe pse me tė vėrtetė janė sllavė, me pėrjashtim tė shqiptarėve ortodoksė dhe vllahėve qė janė sllavizuar nė shekullin e fundit. Duke e pėrfunduar kėtė artikull apeloj tek pėrfaqėsuesit shqiptarė, kudo qofshin po qe se e shohin tė kapshėm kėtė propozim le tė dalin nė pėrkrahje ose le ta hedhin poshtė. 

Tetovė, 25.01.2010

IMPERIALIZMI NĖN VELLON E GLOBALIZIMIT

Diskriminimi, shfrytėzimi, shtypja, segregacioni dhe luftėrat kanė ekzistuar pothuajse gjatė gjithė historisė sė dokumentuar tė njerėzimit, ndėrsa vetėm trajta e tyre ka ndryshuar epokė pas epoke.

Ndėrsa sistemi shtypės skllavopronar u zėvendėsua nga feudalizmi, kėtė tė fundit e zėvendėsoi kapitalizmi, i cili nė qarqe tė ndryshme botėrore perceptohet si sinonim i imperializmit. Ndėrkaq nė epokėn e postmodernizmit, rolin, tė cilin dikur e luanin skllavopronaria, aristokracia, perandoritė, feudalizmi e kolonializmi, sot globalizimi e aplikon nė mėnyrė tė pėrkryer, “njerėzore”, “humane”. Katėr sferat, pėrmes tė cilave zhvillohet globalizimi janė: sfera ekonomike, politike, kulturore dhe ushtarake.

Nė botėn e globalizuar, qė udhėhiqet nga klane tė fshehta botėrore, mbi shtetet e ashtuquajtura “vendet nė zhvillim” - (term qė ka hyrė nė pėrdorim kah mesi i shek XX – pėr tė reflektuar pozitivisht tek tė shtypurit), shfrytėzimi i resurseve natyrore e njerėzore nuk ėshtė i nevojshėm tė bėhet ushtarakisht, e duke ushtruar dhunė konkrete, mbase edhe kėtė globalistėt e aplikojnė aty ku platformat “e buta” ju dėshtojnė.
Jemi dėshmitar se sot metodat pėr shfrytėzimin e qenies njerėzore, nė krahasim me tė kaluarat, janė sofistikuar tej mase, gjė qė ka ngjallur shqetėsime tek popullsia e vendeve jo tė industrializuara, ngase disa prej tyre, pikėrisht pse pengohen nga “peshqit e mėdhenj” e kanė tė vėshtirė ta bindin masėn pėr dėmet qė i sjellė globalizimi, krahas disa dobive, ndėrsa disa tė tjera as qė tentojnė ta bindin atė, ngase paraprakisht i janė nėnshtruar globalistėve.

Pėrderisa nė botėn e globalizuar mund tė shfrytėzohesh nė mėnyrė moderne e tinėzare, nuk paraqitet nevoja qė tė kolonizohesh territorialisht pėrmes ekspansionit ushtarak. Rolin e ushtrisė sot e ushtron ekonomia, politika, teknologjia, kultura dhe mė e rėndėsishmja, mediet, tė njohura si pushteti i katėrt shtetėror, pėrmes tė cilave pushtetarėt manipulojnė me opinionin publik. Siē thoshte njėri prej pėrfaqėsuesve kryesor tė Shkollės sė Frankfurtit (Teorisė Kritike) – Herbert Marcuse: “Teknologjia shėrben pėr tė krijuar forma tė reja, mė efektive dhe mė tė kėndshme tė kontrollit shoqėror dhe tė kohezionit shoqėror”.

Sot shoqėritė kapitaliste perėndimore, pėrmes globalizimit i shfrytėzojnė vendet joperėndimore nė mėnyrėn mė perfide tė mundshme. Pothuajse tė gjitha resurset na shfrytėzojnė, e pastaj pikėrisht pėrmes shfrytėzimit tė tyre, perėndimorėt mburren kinse na ndihmojnė. Sa tė marrė qė janė,… mbase kjo marrėzi atyre ju bėn dobi, dhe do ta shprehin deri atėherė, kur do tė zgjohemi nga kjo amulli.

Imperializmi si faza mė e lartė e kapitalizmit u shėrben shteteve industriale-kapitaliste pėr tė instaluar ideologji e vlera perėndimore, pėrmes tė cilave ata i arrijnė synimet e tyre ekonomike, politike e kulturore. Nuk do tė gabonim nėse epokėn postmoderne tė globalizuar, ta perceptonim si sinonim i politikave shtypėse paraprake, tė cilat sot vetėm formėn e kanė ndryshuar, ndėrsa qėllimi i shtypjes, nėnshtrimit e sundimit mbi shtetet e varfra mbetet i njėjtė. Nė kėtė kontekst, Samyel Huntigton kishte tė drejtė kur shkruante, se “Atė qė perėndimorėt e shohin si integrim global tė mirė,… joperėndimorėt e denoncojnė si imperializėm perėndimor tė pandershėm”.

Ndėrsa nė epokėn para-industriale, mungesa e mjeteve tekniko-teknologjike, urbanizimit dhe industrializimit i detyronte kolonizatorėt qė pushtimi i territoreve tė jetė parakushti kryesor dhe domosdoshmėria qenėsore pėr shtrirjen e autoritetit mbi vendet e kolonizuara, sot nė botėn e globalizuar rrethanat kanė ndryshuar krejtėsisht. Si rrjedhojė, pushtimi i territorit nuk e pėrbėn premisėn parėsore pėr arritjen e qėllimeve imperialiste, nėnshtruese e shfrytėzuese. Meqenėse mjetet e kontrollit kanė ndryshuar, rrjedhimisht kanė ndryshuar edhe metodat e shtypjes. Madje kėto metoda tė reja janė shumė mė efikase pėr shtypjen e popujve, nėse i krahasojmė me ato qė ishin para tyre. Tashmė perėndimorėt e kanė kuptuar se tjetėrsimi i vlerave kombėtare, religjioze e morale duhet bėrė gradualisht, me qėllim qė nėnshtrimi i popujve tė jetė latent dhe permanent, pėr t’u pranuar mė vonė si i mirėqenė dhe i natyrshėm.

Jemi tė detyruar tė pajtohemi me tezėn e Marksit, se kapitali i lartė ekonomik, njė ditė pėrfundimisht do ta pėrmbysė sistemin kapitalist. Simptomat e para fillimisht do tė shfaqen nė vendet ku kapitali ėshtė mė lartė, si Amerikė, Kinė, Gjermani e Japoni, pėr tė reflektuar mė vonė nė dimensionin global nė pėrgjithėsi. Aty ku kapitali ėshtė mė i theksuar pasojat do tė jenė mė tė mėdha, mbase duke u bazuar nė krizėn ekonomike tė viteve ’30-a, tė cilėn Amerika e tejkalon duke ngadhėnjyer, mund tė kemi pėrsėritje tė historisė sė krizės.

Parahistoria nė histori

Na flasin pėr epokėn moderne! Pėr ē’epokė moderne e kanė fjalėn!? Epokė nė tė cilėn janė pėrfshirė tė gjitha vendet e botės apo vetėm ato tė industrializuara!?
Nėse modernizimi erdhi si produkt i industrializimit, ky i fundit u mundėsua nga kolonizimi dhe eksploatimi i vendeve joperėndimore: Amerikė, Azi e Afrikė, gjė qė e bėri tė mundur modernizimin perėndimor mbi kurrizin e po kėtyre vendeve, ndėrkaq historia perėndimore na mėson ndryshe.
Ē’histori e shėmtuar na ėshtė servuar, tė cilėn verbėrisht dhe fare pa e seleksionuar kemi absorbuar!

Sė kėndejmi, Akademitė e Shkencave, Universitetet dhe Shkollat pėr tė shėnuar, kujtuar e rrėfyer mbi gjendjen e mjeruar tė popujve tė lashtė, gjithnjė marrim shembuj nga parahistoria e largėt, duke harruar se parahistorinė e kemi nė historinė tonė. Atė e gjejmė nė Afrikė, vende tė Azisė e Amerikės Latine dhe nė disa pjesė tė Ballkanit. Duke qenė se njė pjesė e madhe e botės ėshtė duke jetuar sikurse nė parahistori, dhe atė si pasojė e politikave shtypėse tė perėndimorėve dhe atyre tė korruptuara e tė shantazhuara vendore, ne pėr tė pėrshkruar mjerimin dhe vuajtjet e njerėzve, nuk kemi nevojė tė marrim shembuj nga historia e kaluar, por nga e tashmja parahistorike.

Nė kohėn kur njerėzit vdesin urie, Amerika shtet qė nė nivel botėror shėnon rreth 6% tė popullsisė, ka tė pėrqendruar 50% tė pasurisė botėrore. Ndėrkaq pėr vitin 2010 Kongresi Amerikan ka miratuar buxhetin ushtarak tė ShBA-sė qė kap njė shifrėn marramendėse, prej 636 miliardė dollarėsh. Shteti amerikan posedon 10.000 bomba atomike, tė cilat i pėrdor si kėrcėnim pėr shtetet konkurrente, ndėrsa nė anėn tjetėr ėshtė mbėshtjellė me petkun e humanitetit dhe bamirėsisė. S’do mend se kėto statistika janė tejet disproporcionale dhe shqetėsuese pėr tė ardhmen e shoqėrisė bashkėkohore, tė cilat njė ditė do ta kėrcėnojnė seriozisht paqen botėrore.

Gjithė ketė qė e thamė deri mė tani, komunistėt s’do mend se e shohin si pretekst pėr ta paraqitur alternativėn e tyre si tė vetmen tė mundshme pėr tė dalė nga kriza e kapitalizmit global. Por ja qė logjika pėr ta kthyer sistemin socialist - komunist, me pretekstin se kapitalizmin e ka kapluar kriza globale, pėrveēse ėshtė njė ėndėrr e parealizueshme, vetėm pėrpjekjet pėr ta praktikuar atė, siē na dėshmon pėrvoja e hidhur, mund tė ēojnė nė diktatura tė ashpra me pasoja fatale pėr shoqėritė. Prandaj nga kėto ide infantile, le tė rrinė tė qetė kapitalistėt, sepse komunizmi nuk do tė rikthehet kurrė, ngaqė asnjėherė nuk u ndėrtua, dhe meqė nuk u ndėrtua asnjėherė nuk do tė rrėnohet.

Megjithatė, kėto parashikime, vlerėsime e konstatime, sigurisht se nuk shkojnė nė favor tė asnjėrit prej kėtyre dy sistemeve, por tė njė sistemi tė tretė, mes tyre, i cili pėrpiqet t’i shmangė dhe eliminojė dobėsitė e kapitalizmit - (tezės) dhe komunizmit – (antitezės), mbi tė cilin do tė ngriheshin virtytet e pastra morale dhe profesionale, tė cilat domosdo kushtėzojnė prodhimin e sintezės.

Kontakti: www.muhametkrasniqi.blogspot.com
Muhamet Krasniqi, student i Departamentit tė Sociologjisė – UP

200 mijė euro pėr Shqipėrinė - 400 mijė pėr Graēanicėn

Shqipėrinė e veriut, e sidomos rrethin e Shkodrės, e kanė goditur pėrmbytjet e mėdha. Mijėra hektarė toke janė pėrmbytur nga ujėrat, qindra familja janė detyruar tė evakuohen, jeta shoqėrore dhe ekonomike ėshtė bllokuar tėrėsisht. I gjithė shteti shqiptar ėshtė mobilizuar nė funksion tė pėrballimit tė kėsaj krize dhe ofrimit tė ndihmės pėr rrethin e Shkodrės. Edhe opozita ka ofruar gatishmėrinė e saj pėr ndihmė, ashtu sikurse edhe shumė vullnetarė, tė cilėt po bėjnė ēmos qė tė tejkalohet kjo situatė e rėndė.

Nė mbledhjen e fundit tė Qeverisė sė Kosovės u diskutua edhe pėr gjendjen e krijuar nė veriun e Shqipėrisė pas pėrmbytjeve. Qeveria jonė mori vendimin qė Shqipėria tė ndihmohet me 200 mijė euro. Kurse para disa javėsh ishte kryeministri Berisha ai i cili ndau 400 mijė euro pėr Graēanicėn. Pėrderisa Kosova pėr Shqipėrinė jep vetėm 200 mijė euro, Qeveria e Shqipėrisė vetėm pėr njė qytezė sė Kosovės dha edhe njė herė mė shumė. Natyrisht qė edhe situata ėshtė e ndryshme. Situata nė veriun e Shqipėrisė ėshtė emergjente, gjendja e jashtėzakonshme, kurse dėmet shumė tė mėdha. Nė anėn tjetėr, ndihma pėr Graēanicėn ishte nė emėr tė multietnicitetit, decentralizimit, krijimit tė komunave tė reja serbe etj.

Kėto diferenca substanciale nuk na bėjnė shumė nder sepse pėr kombin tonė po japim mė pak se pėr njė enklavė. Obligimet e Shqipėrisė ndaj Graēanicės kurrsesi nuk mund tė jenė ato qė duhet tė jenė pėrgjegjėsitė e Kosovės ndaj Shqipėrisė. Ndihma e kryeministrit Berisha pėr Graēanicėn nuk u shoqėrua me kurrfarė kushtėzimesh pėr shpėrbėrjen e strukturave tė Serbisė nė Kosovės. Ato para mund tė pėrdoren pėr tė paguar mjekė qė punojnė jashtė sistemit shėndetėsor tė Kosovės, si dhe pėr mėsues qė japin leksione historie se si “terroristėt” shqiptarė bashkė me ata tė NATO-s ia morėn Kosovėn Serbisė. Kėto para mund

tė shkojnė qė fėmijėve serbė t’u mbillet fryma e urrejtjes dhe ideja e hakmarrjes pėr “padrejtėsitė historike” dhe “komplotet globale” kundėr serbėve.

Pėrveē kėsaj, Qeveria vendosi qė disa pjesėtarė tė FSK-sė tė dėrgohen nė Shqipėri pėr tė ndihmuar nė krizėn e shkaktuar prej pėrmbytjeve. Pas shkatėrrimit tė UĒK-sė dhe shuarjes sė TMK-sė, ėshtė krijuar njė kuaziforcė civile e cila nė vend qė tė jetė ushtri, e kanė lėnė nė nvelin e angazhimit pėr pėrballjen e katastrofave natyrore, tėrmeteve, pėrmbytjeve, borės etj. Kurse Shqipėrisė nuk i lejohet qė tė dėrgojė trupa ushtarake nė Kosovė, ashtu siē kanė tė drejtė shumica e vendeve tė NATO-s dhe Rusia. Apo qė Kosova dhe Shqipėria tė mund tė zhvillojnė bashkėpunim ushtarak, strategji tė pėrbashkėt tė sigurisė si dhe manovra tė pėrbashkėta. Na lejojnė tė bashkėpunojmė, por vetėm pėr multietnicitet dhe, eventualisht, kur tė pėrmbytemi.

LĖVIZJA VETĖVENDOSJE!

19.01.2010

Heqja e vizave mes gėzimit dhe shqetėsimit

Shkruan: Lirim Shabani

Ndoshta mund tė duket paksa i ēuditshėm ky titull dhe pėr shumė nga ju, mbase do tė ishte edhe absurd, por diskursi nė kėtė rast nuk ka tė bėjė me ēudira e as me absurdin. Kėshtu, ideja pėr njė debat mes gėzimit dhe shqetėsimit pėr heqjen e vizave nuk lindi nga njė pėshtjellim mendor pėr tė bėrė njė shkrim dhe pėr ta botuar nė njė gazetė ditore sa pėr sy e faqe, por sepse diēka mė ngacmoi nė kėtė drejtim.

Nė vijim tė Shkollės pėr Lidership dhe Politika Publike, organizatori Institutit pėr Demokraci dhe Zhvillim, kishte paraparė njė tryezė tė rrumbullakėt me pjesėmarrėsit e kėsaj shkolle qė vijnė nga radhėt e rinisė tė partive politike dhe disa studiues, ndėr tė cilėt jam edhe unė. Se sa ishte serioze kjo tryezė dėshmon fakti i prezencės sė njė delegacioni dyanėtarėsh nga Ambasada Amerikane dhe profesorė tė tjerė universitarė, ndėr ta edhe ish-ambasadori i IRJM-sė nė Slloveni, z. Dimitar Mirēev. Pikėrisht nga kjo tryezė buron dhe ngacmimi pėr njė debat tė kėtillė.

Meqė ishte marrė vendimi pėr heqjen e vizave, tema e debatit nė kėtė tryezė ishte pikėrisht heqja e vizave. Mė tutje, tė pranishmit diskutuan rreth aspekteve tė ndryshme tė heqjes sė vizave, ndėr tė cilat ishte edhe ai ekonomik. Sigurisht se tė gjithė shprehėn gėzimin pėr heqjen e vizave, por si pjesė e debatit ishte edhe ana negative e heqjes sė vizave, pra largimi i njerėzve nga vendi nė drejtim tė UE-sė, pėr njė shans mė tė mirė, pėr njė tė ardhme mė tė mirė. Kėtu, mė tepėr u spikat largimi i kuadrove, tė cilėt pėr moment nuk janė nė asnjė pozitė, si rezultat i papunėsisė, por edhe i mospėrfshirjes nė parti politike pėrmes tė cilave, fatkeqėsisht ndodh punėsimi. Sigurisht, kjo ėshtė diēka negative, sepse partitė janė shndėrruar nė ente punėsimi dhe ofrojnė pozita tė ndryshme vetėm pėr ata njerėz, tė cilėt janė ose pjesė e partive, ose kanė ndonjė lidhje me “tė fortėt” e partive.

Si rezultat i kėsaj, pėr njė profesoreshė – tė cilės s’ ia mbaj mend emrin fatkeqėsisht – debati kaloi nė njė frymė negative pėr heqjen e vizave. Nė kėtė aspekt, mendimi im ėshtė ndryshe nga profesoresha e nderuar. Natyrisht se do tė donit tė dini pse mendoj kėshtu. Mė lindi kjo pėrshtypje, sepse nė kėtė tryezė, fryma negative e perceptuar nga profesoresha, mua mu duk si frymė shqetėsimi pėr heqjen e vizave, pa marrė parasysh gėzimin qė kemi pėr kėtė rast. Mu duk frymė shqetėsimi dhe realisht kėshtu mė duket se ėshtė nė tė vėrtetė. E them kėtė sepse, nė kėtė tryezė, ashtu siē pėrmenda mė lartė, u shfaq njė shqetėsim pėr largimin e kuadrove nga vendi. Sigurisht se do tė ketė shqetėsim pėr kuadrot, sepse nuk ėshtė e drejtė qė shoku im i klasės, i cili nuk ishte i shkėlqyeshėm, qė ka mbaru njė fakultet ashtu si ka ditė vetė, ka mbajtur njė pushkė nė krah mė 2001, sot tė jetė i punėsuar nė njė zyrė tė UT-sė vetėm se ka njė librezė partie nė xhep, kurse unė, qė mbarova shkollimin fillor e tė mesėm si i shkėlqyeshėm, mbarova njė fakultet ashtu si dita vetė, mbajta njė pushkė nė krah mė 2001, jam nė pėrfundim tė masterit pėr diplomaci, por nuk i plotėsoj kushtet tė punoj nė njė zyrė tė UT-sė, sepse nuk kam njė librezė partie nė xhep. Madje, jam shumė i padėshiruar, sepse nuk bėj AMIN pėr njė librezė partie, sepse nuk them qė e zeza ėshtė e bardhė. Ndoshta mund tė jem edhe PERSON I PADĖSHIRUAR.

Mirėpo, shtrohet dilema se kush duhet tė ndjehet i shqetėsuar nė kėtė rast, unė apo partitė, unė apo qeveritė. Natyrisht se partitė dhe qeveritė. E them nė shumės, partitė dhe qeveritė, sepse prirja e punėsimeve tė kėtilla si shoku im i klasės, kanė ndodhur qysh nė qeverinė e parė tė Shkupit tė pavarur nga ish-Jugosllavia, e deri tek kjo e fundit.

Dhe derisa do tė kemi parti dhe qeveri tė kėtilla, do tė kemi largim tė kuadrove qė ndryshe nė terminologji quhet Brain Drain, apo rrjedhja e trurit. Nė kėtė rast e kundėrta e kėsaj, pra Brain Gain apo thithja e trurit, nuk do tė ndodhė, sepse sėrish ka pengesa. Kėto pengesa e kanė emrin parti dhe qeveri tė kėtilla, tė cilat sėrish do tė kėrkojnė njė librezė partiake, do tė kėrkojnė qė tė zezės t’i thuash e bardhė, tė jesh kuadėr i dobėt, e pastaj tė fitosh njė punė qė do tė paguhet aq shumė sa qė do tė thuash “ik ēar se tė mbyti zarari”.

Tetovė, 06 Janar 2010

 

Gjykimet e shqiptarėve nė fokus tė shtypit gjerman 

FAZ - PĖR PROCESIN GJYQĖSOR POLITIK NĖ SHKUP

Shkruan: Naim Krasniqi
Gjermani, 05.01.2010 

Duke lexuar publikimin e ZAIM BEQIRIT:KUJTIMEe konstatova edhe njė tė dhėnė se kush ishin ata tė dėnuar nė procesin gjyqėsor qė ishte mbajtur nė Shkup kah mesi i majit tė vitit 1981. Gjatė hulumtimit tim pėr Demonstratat e Pranverės sė vitit 1981 nė Kosovė nė shtypin gjerman, kisha hasur edhe nė njė artikull nė tė pėrditshmen gjermane "Frankfurter Allgemeine Zetung", e datės 19 Maj tė vitit 1981, ku jepte informatėn e Tanjug-ut, se nė kryeqytetin e Maqedonisė nė Shkup ishte dėnuar njė grup i shqiptarėve qė kishin pėrhapur letėrsi dhe propagandė tė Republikės sė Shqiperisė, si dhe kishin formuar "Partinė Nacionale tė Punės", qė organizonin tė rinjtė rreth veti pėr organizime kundėr shtetit, duke shkruar parulla dhe shpėrndarė letėrsi armiqėsore.

Dhe, kjo informate jepet nė faqen e parė tė kėsaj gazete, ndėrsa nė faqen 4, kjo gazetė jep njė koment tė gjatė ku pėrshkruan skenėn politike tė Jugosllavisė sesi politikanė tė ndryshėm deklaroheshin rreth kėtyre demonstratave, si dhe akuzat e tyre kundėr Shqipėrisė. Me njė fjalė, paraqitej tendenca qė tė akuzohej Shqipėria pėr kėto demonstrata. Kjo vėrehej edhe nga akuzat dhe kundėrakuzat e shtypit tė kėtyre dy vendeve.

Por pėr atė ku pritej se do tė ketė dėnime edhe nė Republikat tjera, ku banonin shqiptaret nė ish-Jugosllavi, shtypi gjerman kishte paraparė, duke u bazuar nė deklarimet e Llazar Moisovit dhe tė Llazar Kolishevskit, ku kėto gazeta e citonin me theks tė veēantė se tė dy kėta liderė politikė vinin nga republika e Maqedonisė, ku jetojnė njė numėr i madh i “pakicės” autoktone shqiptare, tė cilėt si mbėshtetje e kanė Kosovėn.

Sesi pėrgatitej dėnimi i demonstruesve dhe gjithė atyre qė mendonin kundėr qėndrimeve tė politikės shtetėrore jugosllave, si dhe pėr t’i arsyetuar masat e dhunshme dhe represive kundėr popullatės shqiptare ata ngritėn teza tė ndryshme qė tė demaskonin kėtė lėvizje kundėr kėtij pushtimi. Pasi qė shtypen demonstrata me tanke dhe artileri, ata filluan edhe luftėn politike dhe gjetėn pėrkrahje nga klasa politike kosovare. Nuk u mjaftonte vetėm Kosova dhe shqiptarėt e Kosovės, por kėto masa (sipas tyre) duhet zbatuar edhe kundėr shqiptarėve kudo qe jetonin nė territoret e ish-Jugosllavisė.

Ėshtė interesant se kundėr ēdo gjėje shqiptare sė pari i filluan sulmet Moisovi dhe Kolishevski. Ata qysh kah mesi i muajt Prill 1981 kishin deklaruar se "…aus Mazedonien, wo der Nationalismus so weit geht, daß sogar Gebiete von Nachbarstaaten in offiziellen Publikationen als „unbefreit" angeführt werden. Beide Politiker rügten in ihrer eigenen Republik aber lediglich die Überproduktion von Intellektuellen, die sich wie in Pristina nachteilig auswirke." (se nacionalizmi ėshtė nė rritje edhe nė Maqedoni...), e po ashtu duke akuzuar tė gjithė ata tė rinj shqiptarė qė kishin mbaruar studimet ose forma tė ndryshme tė shkollimit nė Kosovė se janė "inflacion" intelektual pėr republikėn e tyre. Kėto dhe deklarimet tjera tė liderėve politikė nga Maqedonia jepnin pėr tė kuptuar se njė fushatė "shtrigash" do tė ishte edhe nė Maqedoni, pa pėrjashtuar as Malin e Zi, ku po ashtu nė shtypin gjerman lajmėrohet edhe pėr dėnimet e para edhe nė kėtė republikė.

Ndjekje arrestime dhe maltretime qė kishin filluar nė Kosovė, qysh nga prilli, tani u bėnė realitet deklarimet e Kolishevskit dhe Moisovit, se „duhet hetuar shqiptarėt edhe nė Maqedoni dhe Mal tė Zi", dhe mė 19 Maj 19081 nė „FAZ", kemi njė informatė tė AFP, e bazuar nė Tanjug, se nė Shkup kishte filluar njė proces gjyqėsore kundėr pesė (5) shqiptarėve „nacionalistė dhe irredentiste", tė cilėt akuzohen se nė vitin 1979, kanė formuare „Partinė Punėtore Nacionale", qė nė programin e saj parasheh bashkimin e territoreve tė banuara me shqiptarė tė Jugosllavisė t’i bashkohen Shqipėrisė. Ky grup nė periudhėn qershor 1979 e deri nė janar tė vitit 1981, janė marrė me aktivitete armiqėsore, duke shkruar parulla me karakter armiqėsor nėpėr qytete tė Maqedonisė tė banuar me shumicė shqiptare.

Pjesė tė artikullit tė „FAZ" tė datės 19 Maj 1981

Po ashtu Lazar Moisovi, sot paralajmėroi se nė bazė tė hetimeve ka rezultuar se kanė vepruar „Grupe Marksiste-Leniniste ", nė emėr tė Partisė Komuniste tė Shqiptarėve tė Jugosllavisė", sipas Moisovit, "...die Führer der konterrevolutionären und kriminellen Aktivitäten" vor Gericht gestellt werden", pra (udhėheqėsit e kontrarevolucionit dhe tė aktiviteteve kriminale janė dorėzuar para gjyqit ". Tani na del nė skenė edhe njė sihariq i ri, kur Moisovi deklaron se kėto trazira kanė karakter ideologjik, qė jep pėr tė kuptuar se ku ėshtė interesi i tij, qė kėto demonstrata tė popullit shqiptar tė Kosovės, qė u shndėrruan nė njė revoltė tė hapur, pėr shkak tė dhunės sė pėrdorur nga ana e regjimit tė atėhershėm, por qė fituan njė simpati nė arenėn ndėrkombėtare, tani politika jugosllave mundohej qė t’i drejtonte nė atė ēka perėndimi nuk e pėrkrahte, e ajo ishte ideologjia marksiste-leniniste, por se sa kishin karakter ideologjik ajo shihej qartė.

Ndėrsa gazeta „NZZ", edhe ajo filloi tė trajtojė kėto polemika, por me njė dozė me tė rezervuar. Gjatė Muajit Prill kemi vetėm njė artikull, qė shkruan kjo gazetė dhe atė e citon Fadil Hoxhėn, i cili ka reaguar kundėr Shqipėrisė, pėr propagandėn e saj dhe nxitjen e Nacionalizmit tek shqiptarėt nė Jugosllavi, si dhe se me kėtė „aventurė politike tė qėllimshme dhe dritėshkurtėr, Tirana po e destabilizon Ballkanin". Por ky problem nė mes tė Jugosllavisė dhe Shqipėrisė do tė trajtohet edhe mė shumė gjatė muajit maj tė vitit 1981, pothuaj nė tė gjitha gazetat gjermane. Kjo ishte njė temė mjaftė tėrheqėse pėr kėta komentatorė qė analizonin atė se ēka deklaronte Tirana dhe Prishtina / Beogradi, nė raportet e tyre tė mėhershme si dhe tė tashme, ku Beogradi shfrytėzoi rastin ta akuzojė Tiranėn, se edhe me profesorėt qė kishin ligjėruar nė Universitetin e Prishtinės, kanė ndikuar nė indoktrinimin e gjeneratės sė re, jo vetėm tek shqiptarėt e Kosovės, por edhe tė shqiptarėt qė jetojnė nė republikat tjera tė Jugosllavisė, e qė kishin studiuar nė Prishtinė, prandaj edhe paralajmėruan masa edhe pėr shqiptarėt nė Maqedoni dhe Mal tė Zi.

„Die beiden Hauptsprecher auf den Tagungen der obersten Bundesgremien Staatspräsidiumsvorsitzender Kolisevski und Parteipräsidiumsvorsitzender Mojsov - kommen beide aus Mazedonien, wo der Nationalismus so weit geht, daß sogar Gebiete von Nachbarstaaten in offiziellen Publikationen als „unbefreit" angeführt werden. Beide Politiker rügten in ihrer eigenen Republik aber lediglich die Überproduktion von Intellektuellen, die sich wie in Pristina nachteilig auswirke". (tė dy kėta pėrfaqėsues tė lartė (…) vijnė nga Maqedonia, ku nacionalizmi shkon nė rritje nė kėtė republike fqinje, tė dy ankohen pėr „hiperproduksion" tė intelektualėve qė kanė marrė nė Prishtinė.

Prandaj duke lexuar kėto shkrime tė z. Zaim Beqiri, nuk me habiti edhe pyetja e gazetarit tė "Zėrit tė Kosovės" se "..."Zėri i Kosovės": Ju, sė bashku me Rrahim Nezirin, Shaban Limanin, Esat Abdyrrahmanin dhe Daim Shabanin, diku kah mesi i vitit 1981, u dėnuat me burgim tė rėndė prej 53 vjet e gjysmė, tė veprimtarisė tuaj, programin, thirrjen e kėshtu me radhė, ngase shumė pak apo fare, sa i pėrket kėtij grupimi politik tė asaj kohe ėshtė folur dhe shkruar?". Me tė vėrtet pak ėshtė folur dhe shkruar pėr kėtė gjeneratė tė pėrndjekurish, ose edhe kur ėshtė shkruar nė tė shumtėn e rasteve ju ėshtė dhėnė ngjyrime kolitke nga prizmi i kohės. Duhet tė shkruhet pėr kėta persona dhe ngjarje, por pėr kohėn kur kanė vepruare se a kanė qenė me tė vėrtet tė drejta veprimet e tyre, ēka aspak nuk dyshoj, pėrjashto ndonjėrin qė edhe kam mundur nė forma tė ndryshme edhe tė devijoj nga qėndrimet e tyre.

Pazarllėqet e „miqėve“ tanė, kėndellje pėr popullin shqiptar!

Brenda Shqipėrisė Natyrale, s’ka as edhe njė pėllėmbė tokė tė huaj!
Shkruan: Sejdi VESELI
Prishtinė, 11 nėntor 2008

Pazarllėqet aktuale rreth zbarkimit, shtrirjes dhe funksionalizimit tė Euleks-it nė tėrė territorin e “Republikės sė Kosovės”, shpalosėn njė tė vėrtetė aspak tė kėndshme pėr popullin shumicė tė saj, se shpallja e gjoja pavarėsisė sė njė shteti ende pa e bėrė tė tillė dhe kur nga administrata e tij qendrore nuk administrohet afro 1/3 tė territorit, nuk ėshtė tjetėr pos edhe njė vetėmashtrim i radhės. Nuk vonoi dhe kėtė e dėshmuan edhe ngjarjet qė pasuan, si nė veriun e kėtij shteti tė “pavarur”, ashtu dhe nėpėr enklavat serbe nė zemrėn e tij, ende pa u tharė ngjyra e tekstit tė Deklaratės sė kėsaj shpalljeje, tė shkruar nė papirusin 700 vjeēar.

Siē dihet, me 19 shkurt 2008, rreth orės 11:30, dy ditė pas shpalljes sė gjoja pavarėsisė, nė dy vendkalimet kufitare Kosovė – Serbi, nė vendin e quajtur Jarinje (Leposaviq) dhe Banjė (Zubin Potok) u sulmuan nga grupe paramilitarėsh serb dhe pasi u demoluan ndėrtesat dhe objektet pėrcjellėse dhe veturat zyrtare, atėherė iu ėshtė vėnė flaka. Kėto ngjarje dėshmuan edhe diēka tjetėr, se kjo pavarėsi, duke mos qenė e vlefshme nė afro 35% tė territorit tė kėtij shteti, me vetėm 10.887 kilometra katror, ajo nuk mund tė klasifikohet ndryshe, pos e tredhur, diēka ngjashėm me atė tė Palestinės dhe...

Duhet, theksuar se gjendja e sigurisė nė kėto pjesė tė Kosovės, jo vetėm se nuk ėshtė sanuar por pėrkundrazi ajo ėshtė pėrkeqėsuar dhe, ky pėrkeqėsim ka arritur pėrmasa alarmante. Gjithashtu duhet theksuar, se kjo gjendje ėshtė pasojė e veprimtarisė sė strukturave tė pushtetit tė Serbisė, qė prej pėrfundimit tė luftės e deri nė ditėt e sotme, tė papenguar nga KFOR-i dhe UNMIKU, pėrgjegjės kryesor pėr sigurinė, sipas Rezolutės famoze tė KS tė OKB-sė nr.1244. Por, populli thotė, “tė rrimė shtrembėt por tė flasim drejt”, pengimi i punės sė kėtyre strukturave nuk u kėrkua me vendosmėri as nga tė mandatuarit me votėn e “lirė” tė popullit, pėrkundėr faktit se ishin betuar para elektoratit, se nėse e marrin votėn e tij, me pėrparėsi do ta rregullonin kėtė gjendje kancerogjene, sidomos nė kėto terrene nė tė cilat janė koncentruar pasuri tė mėdha minerale dhe hidrike tė Kosovės.

Siē ėshtė bėrė e ditur, nėpėr tė gjitha enklavat serbe, tanimė tė legalizuara me Planin Gjithėpėrfshirės tė Ahtisarit, janė formuar shtabet pėr vetėmbrojtje. Kėto shtabe shprehen qartė, se do tė veprojnė me vendosmėri nėn moton “Kosova ėshtė Serbi” dhe kėshtu edhe po veprojnė. Por, nė realitet krejt veprimtaria e tyre, zhvillohet nė drejtim tė legalizimit tė ndarjes sė kėtyre enklavave nga Kosova dhe bashkimi i tyre me Serbinė.

Duhet cekur se nė kuadėr tė kėtyre formave tė “vetėmbrojtjes”, janė grumbulluar hordhitė e Ministrisė sė Punėve tė Brendshme dhe tė ushtrisė serbe, si dhe ato paramilitare, tė njohura si “Beretat e Kuqe”,“Rojet e Urės”, “Garda Car Llazar” dhe plehra tė ngjashėm serbo-ēetnik, pėr tė cilėt dyshohet me bazė, se ishin po ata qė masakruan popullatėn civile shqiptare. Nuk duhet tė ēuditemi nėse mėsohet pak mė vonė, se nė krye tė kėtyre hordhive gjenden edhe kriminelė, tė rangut tė Ratko Mlladiē, tė kėrkuar nga Gjykata e Hagės...qė bazuar nė fjalorin luftėnxitės tė Episkopit Artemije dhe Mitropolitit Amfilohije, kėta kriminel mund tė jenė tė strehuar nėpėr objektet e kultit “shensavian”, tė maskuar si murgj, ashtu si dikur “tigrat” e Arkanit dhe paramilitarėt tjerė, tė cilėt kryenin krime ndaj popullatės civile shqiptare, dhe ktheheshin nė objektet fetare “shensaviane”, tė cilat ishin shndėrruar nė baza(kazerma) tė tyre!

Nga vetė fakti, se kėto veprime separatiste tė drejtueseve lokal tė kėsaj pjese tė Kosovės, jo vetėm se nuk u shfuqizuan menjėherė nga UNMIK-u (siē shfuqizoheshin dikur dhe sot vendimet e Kuvendit tė Kosovės) por nuk po trajtohen ushtarakisht nga KFOR-i, tė imponon dyshimin e bazuar, se krejt kjo veprimtari shumė e rrezikshme pėr tė ardhmen e afėrt tė Kosovės dhe tė rajonit nė pėrgjithėsi, ėshtė bėrė me pėlqimin e disa segmenteve, jo tė pafuqishme ndėrkombėtare, aleate tradicionale tė Serbisė. Kjo gjendje e sigurisė jo vetėm nė veriun e Kosovės, por nėpėr tė gjitha enklavat serbe, nė kėtė kohė tė pazarllėqeve rreth vendosjes sė EULEKS-it dhe rekonfigurimit tė UNMIK-ut, sa vije e pėrkeqėsohet.

Zhvillimet e fundit nė lėmi tė mbrojtjes dhe sigurisė tė Serbisė, imponojnė pėrfundime aspak tė kėndshme, se Kosova mund tė rrezikohet nga rebelimi nepėr enklava, i cili do tė pėrgatiste terrenin dhe “arsyetimin” pėr ndėrmarrjen e njė blitz krig-u nga ushtria e serbe. Njė veprim i tillė do tė ndėrmerrej me qėllim, fillimisht tė vėnies nėn “mbrojtje” tė enklavave nga “terroristėt” shqiptar dhe pėr t’i aneksuar mė vonė kėto pjesė tė Kosovės. Bazuar nė pėrvojėn qė kemi me Serbinė, e cila ėshtė peng e radikalizmit tradicional dhe politikanizmit pashiqian, situata mund tė eskalojė brenda natės, sipas skenarėve tė pėrgatitur qė moti!

Nė disa shkrime tė mė hershme jam pėrpjekur tė pasqyrojė lėvizjet e njėsive operative tė ushtrisė serbe, njėsive paramilitare dhe tė MUP-it. Kėsaj radhe, do tė pėrpiqem tė pasqyrojė synimin e ushtrimeve ushtarake tė njėsive tė kėmbėsorisė, tė artilerisė, atyre tankiste, ajrore dhe kundėrajrore tė ushtrisė serbe, tė cilat u mbajtėn brenda 45 ditėve tė fundit dhe qė kishin pėr synim verifikimin e aftėsisė luftarake tė kėtyre njėsive, pėr ēlirimin e terrenit pėrkohėsisht tė okupuar dhe mbrojtjen e tėrėsisė territoriale tė Serbisė. Ėshtė me rėndėsi tė theksohet, se kėto ushtrime u bėnė, jo shumė kohė pas kthimet nga riparimi i avionėve strategjik Mig-29, nga pėrforcimi i blindės sė tankeve m-84 dhe pas vendosjes sė sistemeve mbrojtėse raketore tė cilat u “blenė” kohėve tė fundit nga Rusia. Tė gjitha kėto ushtrime u pėrmblodhėn nė ushtrimin e koduar “Obuka2008”. Siē njofton Tanjug, me 20.10.2008 nė Qendrėn Operative tė sistemit tė mbrojtjes nė Shtatmadhorinė e Ushtrisė sė Serbisė, filloi ushtrimi luftarak shtabor i Komandės sė Bashkuar Operative “Obuka 2008”. Ky ushtrim drejtohet nga koloneli Milan Mojsiloviē, zėvendės komandant i KBO, nė tė cilin marrin pjesė eprorėt e tėrėsive organizative dhe nga pėrbėrja e Shtatmadhorisė. (Tanjug)

“...Nė sallat e errėsuara thellė nėn tokė, nė hartat elektronike, nė njė qetėsi tė rreptė tė cilėn e prishnin vetėm flladitėset dhe shkėlqimi nga kompjuterėt super tė fortė, luhej lufta ndėrmjet dy shteteve nė Ballkan...” Miroslav Lazanski, botuar me 08/11/2008, nė http://www.politika.rs. Nė kėtė lojė luftarake, qė udhėhiqej nga ky kolonel me pėrvojė tė freskėt nga luftėrat e fundit, operacionet luftarake pėrfshinė edhe territorin e shtetit tė tretė, nė thellėsi prej 100 km... Nėse krahasohet skenari dhe kualiteti i kėtij ushtrimi elektronik, tė gjitha ushtrimet e mėhershme tė ish APJ, si p.sh. “Sloboda 71”, “Podgora 72”, “Jedinstvo83”... nė tė cilat morėn pjesė tė gjitha gjinitė ushtarake me tė gjitha armatimet pėr njė luftė tė vėrtetė, do tė mund tė klasifikoheshin vetėm si lojėra fėmijėsh.

Nė kėtė ushtrim luftarak, aktori kryesor paraqitej shteti i koduar Rodopia. Si pasojė e shkėputjes tė njė pjese tė territorit, kufizohej zhvillimi i kėtij shteti, ngase ndihej mungesa e madhe xeheve dhe lėndėve pėr prodhimin e energjisė, andaj para se tė futet nė luftė ai kėrkon me forcė revidimin e marrėveshjeve tė paqes dhe kthimin e suverenitetit mbi kėtė pjesė tė territorit qė kishte humbur, tė pasur me linjit dhe xehe tjera. Lexuesi i kėtij shkrimi mund tė nxjerr pėrfundimin shumė tė drejtė, se pjesa e territorit tė Rodopisė(lexo Serbisė) pėr tė cilėn bėhet fjalė ėshtė Kosova. Tė ky pėrfundim do tė vij, sidomos duke e studiuar me kujdes foton e hartės, nė bazė tė cilės shpjegohej ushtrimi.

Sipas tė gjitha tė dhėnave qė jepen nė hartė dhe shpjegimeve qė jep drejtuesi i ushtrimit, mund tė nxirret pėrfundimi, se ushtria serbe pėrgatitet, sė pari pėr tė ripushtuar Kosovėn dhe pėr tė mbajtur nėn kontroll Luginėn e Preshevės, andaj qėllimisht gjatė shpjegimit injorohen forcat, tė cilat aktualisht janė tė dislokuara dhe tė destinuara pėr tė vepruar drejt Kosovės dhe Luginės sė Preshevės dhe qė drejtohen nga Komanda nė Nish; sė dyti tė ndihmoj shkėputjen e Republika Serbska nga Bosnja, andaj nė kuadėr tė kėtij ushtrimi parashikon koncentrimin e forcave nė vijėn Kralevė-Paraqin-Prokuple-Novi Pazar, pėr t’u “ofruar ndihmė secesionistėve nė regjionin Loznica-Valevo-Kosjeriq-Bajna Bashta”; sė treti pėr tė shtypur me dhunė pretendimet e Vojvodinės pėr t’u shkėputur nga Serbia.

Kush ka sy e vesh ėshtė duke e kuptuar, se gjendja e sigurisė nė Kosovė dhe rreth saj po pėrkeqėsohet me hapa gallopant. Por, duhet konstatuar se vėrehet njė kthesė kualitative tė mendėsia kolektive e shqiptarėve. Asnjė veprim i mėparshėm i Bashkėsisė Ndėrkombėtare, nuk ka ndikuar, siē do tė ndikojnė kėto pazarllėqet aktuale nė zgjimin e popullit shqiptar nga hipnoza e tiradave mashtruese, sidomos nga ato qė u sajuan e emetuan nga disa qarqe ndėrkombėtare dhe qė pėrsėriten edhe sot nga papagajtė e tyre vendor, si dhe nė vetėdijesimin e tyre pėr rreziqet potenciale qė u kanosen interesave tė tyre legjitime nga kėto pazarllėqe. Me siguri, se ky vetėdijesim do t’i ndihmojė shqiptarėt qė tė lėnė anash gjithēka qė i ndanė, pėr tė filluar pėrpjekjet e menjėhershme dhe serioze pėr t’i ringjeshur radhėt dhe pėr tė vendosur qė tė sakrifikojnė ēfarė ėshtė e domosdoshme, pėr njė qėllim madhor dhe tė ligjshėm: zgjidhjen e drejt dhe pėrfundimtare tė ēėshtjes sė tyre kombėtare, duke ribashkuar shtetin e tyre tė vetėm, Shqipėrinė Natyrale, brenda tė cilit nuk do tė ketė as edhe njė pėllėmbė tė tokės sė huaj dhe, pėr ta ndėrtuar atė sipas standardeve mė tė avancuara tė demokracisė, nė tė cilin do tė garantoheshin me ligj tė drejtat e natyrshme edhe pėr minoritetet.

Shqiptarėt po binden pėrfundimisht, se vetėm kur ta marrin fatin e tyre nė duart e veta, mund ta nderojnė si i ka hije vendin dhe kombin, sepse kėshtu i bindin miqtė dhe armiqtė, se janė zotėt e vėrtetė tė trojeve tė Shqipėrisė Natyrale!!!


TOLERANCA DHE TIRANIA E SHUMICĖS

Shkruan: Moikom Zeqo

Meqenėse kam shkruar pėr keqkuptimin e ideve demokratike, pėr demokracinė e deformuar, dua t‘i referohem njė nga filozofėve mė tė mėdhenj, Karl Poperit, ndėr ata qė kanė sfiduar tezėn "e vdekjes sė filozofisė". Kjo nuk ėshtė aspak njė formulė e skajshme dhe e pafajshme. Pragmatizmi ka spostuar librat, simbolet e studimit rigoroz, prirjet arsyetuese, apo dyshuese, domethėnė gjithēka qė pėrcakton klinikisht substancėn e problematikės filozofike. Ata qė mohojnė filozofinė, vetėkuptohet qė janė tė mohuar prej saj.

Po kush ishte (ėshtė) Karl Poper?

Ē‘pėrfaqėson Karl Poperi?

Me origjinė austriake, i lindur nė 1902, Karl Poper u bė njė filozof i madh anglez dhe nė 1945, nė Londėr, ai konsiderohej si njė patriark i filozofisė. Karl Poper ka synuar me vetėdije njė pozicion specifik tė neopozitivizmit, por me elementė tė racionalizmit kritik, gjė qė shpjegohet edhe me njohjen e tij tė shumėfishtė dhe tė pazakontė tė dijeve dhe tė shkencave ekzakte, fizike e pėrgjithėsisht natyrore. Karl Poper dallon tri botė: Botėn fizike (materien), botėn pėrjetuese (vetėdijen), botėn e ideve, teorive (si realitet objektiv), pranon pa dyshim materialitetin dhe objektivitetin parėsor, duke mohuar metafizikėn si anakronizėm mendor, kurse kriterin e verifikimin e pėrcakton nga pika e kundėrt: kriteri i pėrgėnjeshtrimit. Kėsisoj, Karl Poper kritikon esencializmin e filozofisė sė shkencave, si dhe tė tėrė teoritė konvencionaliste, instrumentaliste, madje dhe pozitivistėt klasikė, duke i reformuar parimet kryesore tė pozitivizmit shkencor, sepse sipas Karl Poper, parimi i njohjes njerėzore mund tė vėrtetohet nė kuptimin e mohimit tė mitit dhe tė "shndėrrimit" tė tij nė shkencė. Karl Poper e mohon metodėn induktive dhe e zėvendėson me deduksionin, kritikon ashpėr aspekte tė dyshimta tė filozofisė sociale dhe sidomos metodėn matematikore tė tė vėzhguarit tė shkencave historike.

Poperi kundėr shoqėrive totalitare

Karl Poper kundėrshton kuptimet "utopike", duke vėnė nė dukje se "pėrpjekja pėr tė krijuar qiell nė tokė, prodhon pėrherė ferr". Ky deduksion ėshtė substancial pėr dėshtimin e komunizmit totalitar. Karl Poper, nė 1945, boton kryeveprėn e vet "The open society and its enemyes" ("Shoqėria e hapur dhe armiqtė e saj") nė dy vėllime. Nė kėtė shtjellim pretencioz, nė kėtė sumasumarum, filozofia shkrihet si sociologjia e antropoligjizuar, jepet si sens zhvillimi i ngadalshėm, njė lloj katekizmi mendor pėr popujt, si dhe njė eksocizėm, njė antidot ndaj ideologjive ndarėse, kundėrshtuese, pėrplasėse, pėrjashtuese. Karl Poper ka synuar njė universalitet tė njė kuptimi tė ri tė botės, ndonėse pa shpjeguar dot deri nė fund dhe bindshėm kontradiktat e saj, ai bėn njė apel madhėshtor, por nuk i fatalizon historinė dhe idetė e ndryshme. Karl Poper, nė tezėn e Shoqėrisė sė Hapur, duke huazuar idetė e europianistėve tė Konvergimit, duke hequr kufijtė politikė, qė paraqiten edhe si kufij etnikė etj., si njė Sen Simon i ri, flet pėr njė tė ardhme tė pėrbashkėt tė bashkėsisė joantagoniste tė kombeve dhe tė njerėzve. Karl Poper ngrihet kundėr teorive dhe praktikave qė veēojnė njerėzit, mbifuqizojnė "in extremis" nacionalizmat, apo teoritė raciste, por edhe ato politike dhe vė nė qendėr tė optikės filozofike, idenė e njė bashkėsie e njė matrice antropologjike tė pėrbashkėt tė Shoqėrisė sė Hapur. Karl Poper, me projektin e Shoqėrisė sė Hapur, realizon pėrvojat totalitare, si dhe tė ngujimit kufitar, duke i quajtur kėto si Vrima e Zezė e historisė. Njė marrėzi e instrumentalizuar, qė tė rikthen nė tė kaluarėn dhe e bėn edhe tė tashmen, edhe tė ardhmen thjesht njė tautologji. Demokracia autentike dhe demokracia alibike Karl Poper arsyeton rrugėt dhe mundėsitė e Shoqėrisė sė Hapur, duke thėnė rregullat e njė demokracie tė ėndėrruar, qė ai e mbiquan Demokraci Autentike dhe jo njė Demokraci Alibike, gjė qė bėn tė mundur faktin qė shoqėria civile tė bėhet dalėngadalė dhe pėrfundimisht mė e plotfuqishme sesa vetė koncepti i vjetėr i shtetit. Kjo mund tė arrihet, sipas Karl Poper ndėrmjet njė sistemi institucionesh, pra nėpėrmjet institucionalizimit tė vetė institucioneve. Kėto teza tė Karl Poper, kanė njė aktualitet tė habitshėm dhe janė gati inkadeshente, pėr realitetin, shoqėrinė dhe demokracinė e brishtė shqiptare.

Institucionet, kryevepra e demokracisė

Sipas Karl Poper, krijimi i institucioneve ėshtė kryevepra madhėshtore e demokracisė, shumė mė substanciale sesa qarkullimi i emrave tė administratave, apo ciklimi i zgjedhjeve politike. Ēdo mazhorancė politike qė nuk merr parasysh institucionet, bėhet njė nga faktorėt mė negativė dhe shkatėrrues tė defaktorizimit tė institucioneve. Krijimi i ēdo mazhorance tė re nuk ėshtė domosdoshmėrisht njė atu, pėr tė rikompozuar ēdo institucion sipas vizionit tė fitimit tė mandatit. Kjo gjė absolutisht nuk ėshtė siē duhet nga mazhorancat politike nė Shqipėri, sepse mazhorancat qoftė tė PD-sė, qoftė tė PS-sė, nuk kanė pasur ndėrgjegjshmėrinė historike pėr institucionet demokratike, por kanė pėrcaktuar politikėn dhe shoqėrinė shqiptare sipas modelimeve tė tyre tė f66itoreve politike.

Kuptimshmėria konvencionale e shumicės

Tė gjitha kėto gjėra, bėhen nė emėr tė "shumicės". Po ēfarė ėshtė kjo shumicė? A ėshtė shumica elektorale, i tėrė populli, e tėrė shoqėria? Nėse njė elektorat fiton me diferencė tė vogėl nė raport me elektoratin e opozitės, kjo quhet njė shumicė konvencionale, madje njė shumicė numerike, sesa programore. Atėherė, kush ua jep targun liderėve tė shumicave tė pėrkohshme elektorale pėr tė bėrė ndryshime subjektivisht tė njėanshme pėr tėrė popullin dhe shoqėrinė. Ky keqkuptim i shumicės, ėshtė ndoshta vatra apo matrica e marrėzive politike mė tė llahtarshme qė kanė ndodhur dhe po ndodhin nė Shqipėri. Liderėt e shumicės, pavarėsisht nga emėrtimet apo etiketat e partive, kanė delirin pėr tė pėrfaqėsuar tėrė popullin dhe shoqėrinė. Kėtu qėndron arsyeja tragjike, qė nuk merret parasysh asgjė nga elektorati i opozitės, duke bėrė kėshtu qė njė elektorat tė zotėrojė, madje tė dhunojė elektoratin tjetėr. Ky problem, kaq i mprehtė dhe delikat, ėshtė analizuar shkėlqyeshėm nga Karl Poper. Karl Poper shkruan: "Demokracia nuk mund tė karakterizohet e kryer vetėm si qeveri e shumicės. Edhe pse institucioni i zgjedhjeve tė pėrgjithshme ėshtė i njė rėndėsie tė veēantė. Nė fakt, njė shumicė mund tė qeverisė nė mėnyrė tiranike. Nė njė demokraci, pushtetet e qeveritarėve duhet tė kufizohen dhe kriteri i demokracisė ėshtė ky: Nė njė demokraci, qeveritarėt, domethėnė qeveria, duhet tė hiqen prej pushtetit tė shpėrdoruar prej atyre qė ata qeverisin, por pa derdhur gjak. Pra, nė qoftė se njerėzit nė pushtet nuk ruajnė ato institucione qė i sigurojnė pakicės mundėsinė pėr tė punuar, pėr njė shndėrrim paqėsor tė qeverisjes, atėherė kjo qeveri ėshtė njė tirani. Duhet tė realizojmė, tė zgjedhim vetėm mes dy formave tė qeverisjes, domethėnė midis asaj, qė ka institucionet e demokracisė dhe asaj qė ka institucionet e tiranisė. Njė Kushtetutė demokratike, e qėndrueshme duhet tė pėrjashtojė vetėm njė tip tė shndėrrimit tė sistemit legal, vetėm atė lloj ndėrrimi, qė rrezikon karakterin e tij demokratik".

Pėrralla "Mbreti lakuriq" e Andersenit

Karl Poper ėshtė tepėr i qartė, ai tė kujton pėrrallėn e Andersenit "Mbreti lakuriq", kur djali i vogėl tha tė vėrtetėn e mbretit pa rroba, ndėrsa shumica e sugjestionuar nė halucinacione shihte rrobat mė ceremoniale e tė shkėlqyera nė trupin e mbretit. A nuk ndodh kėshtu edhe me politikanėt tanė nė Shqipėri? A nuk janė shumicat e sugjestionuara nė tė dy krahėt qė i shikojnė liderėt e tyre jo lakuriq, kur ata janė nė shumicėn e rasteve lakuriq? Djali i vogėl ishte njė, shumica janė tė tjerėt. Por e vėrteta i takonte djalit tė vogėl. Ky shembull parabolik, tregon qartė sesi njė shumicė parlamentare dhe politike qė pretendon monopolin e sė vėrtetės dhe tė gjithēkaje, tė jetė vetėm e sugjestionuar dhe tė ndėrmarrė veprime nga mė tė ēuditshmet, nga mė delirantet. Filozofia politike e Karl Poper pėrshkohet nga humanizmi. Filozofia politike e Karl Poper e rrėzon kultin e qeveritarėve dhe synon pėr tė krijuar kushtet e njė demokracie konceptuale. Kushtetuta, si substancė juridike, nuk bie nė kundėrshtim me ekzistencialitetin e njeriut dhe kur njeriu nuk bėhet njė posterior i politikės, por njeriu i referohet vetėm njeriut, duke bėrė kėshtu humanizim tė politikės dhe tė historisė. Karl Poper, me kėtė koncept tė pėrparuar tė demokracisė, nuk mund tė parapėlqehet, aq mė tepėr nga ana qė preferojnė bajraktarizmin bjeshkatar shqiptaro-ballkanik, si dhe totalitarizmin demokratist. Ky konfrontim e ballafaqim i ideve tė Karl Poper me jetėn e sotme politike shqiptare, do tė ēonte nė mendimin se Karl Poper ėshtė njė mendimtar i rrezikshėm, madje tepėr i dėmshėm dhe heretik pėr pushtetarėt e sotėm. Pėr pushtetarėt problematikė tė ditės, opozita shqiptare ėshtė njė koncept i pėrjashtuar, opozita nuk ka asnjėherė tė drejtė sepse opozita nuk e ka "shumicėn". Kėshtu, mazhoranca e PD-sė, personalizon gjithēka dhe mund tė bėjė gjithēka. Karl Poper ka thėnė gjithashtu se njė demokraci quhet e emancipuar jo kur respektohen tė drejtat e shumicės, po nė mėnyrė tė veēantė nga respektimi i tė drejtave tė opozitės. Kjo tezė i alarmon politikanėt shqiptarė, sepse botėkuptimi i tyre ėshtė paternalist, pėrjashtues dhe purist.

Tė drejtat e opozitės 

Tė drejtat e opozitės atakohen me pėrbuzje tė madhe, thua se elektorati i opozitės meriton gjithashtu pėrjashtimin dhe dėnimin. Nė tė vėrtetė, pushtetarėt dhe opozita janė shqiptarė, qytetarė tė tė njėjtit vend, tė tė njėjtit komb, ata pėrbėjnė shoqėrinė e cila nuk mund tė dualizohet nė mėnyrė absurde dhe pambarimisht. Prandaj, sipas Karl Poper, kryeinstitucioni i Shoqėrisė sė Hapur, ėshtė toleranca. Kėtu nuk bėhet fjalė pėr tolerancėn si njė sjellje etike vetjake, si njė kulturė tė sjelluri nė shoqėri, si njė respekt formal dhe hipokrit, por pėr tolerancėn konceptuale, nė kuptimin filozofik politik dhe antropologjik, pėr tolerancėn qė bashkon dhe nuk ndan, qė ndėrthur dhe nuk pėrēan, pėr tolerancėn qė ndėrton "sė bashku" dhe nuk bėn vetėvrasje "sė bashku". Kundėr postulatit "Kam gjithmonė tė drejtė", Karl Poper polemizon me etatizimin e shoqėrisė, si edhe me karakterin e privilegjuar tė administratės sė mazhorancės, qė simbolizon tek vetvetja postulatin "kam gjithmonė tė drejtė", duke manipuluar opinionin publik, duke rrafshuar mendimet debatuese dhe standardizuar nė mėnyrė tė mjerueshme individin dhe shoqėrinė. Karl Poper shkruan: "Nė qoftė se demokracia shkatėrrohet, atėherė tė gjitha tė drejtat janė shkatėrruar, madje edhe nėse ato arrijnė t‘i mbajmė me disa avantazhe ‘tė dhuruara‘ prej qeveritarėve. Nė raste tė tilla, zgjidhja bėhet ndėrmjet dorėheqjes". "Demokracia ofron njė fushė tė ēmueshme beteje pėr ēdo reformė tė arsyeshme. Por nė qoftė se nė kėtė fushė lufte, mbrojtja e demokracisė nuk bėhet preokupimi kryesor, tendencat e fshehta dhe tė dhunshme antidemokratike (qė i kuptojnė fare mirė ata pjesėtarė tė shoqėrisė qė i vuajnė nė kurriz), do ta shkatėrrojnė demokracinė. Nė kėtė rast, kur kjo ndodh, sepse kuptimi i koncepteve pėr kėtė shoqėri tė lirė, nuk ėshtė zhvilluar nė mėnyrė tė mjaftueshme, duhet lėvizur mė shpejt pėr tė nxitur pėrvetėsimin e tyre. Njė linjė politike e kundėrt mund tė rezultojė fatale. Ajo mund tė sjellė si pasojė humbjen e betejės mė tė rėndėsishme, domethėnė tė betejės pėr vetė demokracinė". A nuk e keni vėnė re sesi partitė dhe liderėt e mazhorancave fituese sapo bėhen pushtetarė, nuk flasin mė pėr demokracinė, por vetėm pėr mekanizmin administrativ? Harrohen frazat e bukura dhe demokratike e pragmatizmi i pushtetit bymehet dhe bėhet instrument kėrcėnues, duke krijuar psikozėn e frikės dhe tė ndėshkimit. Kėtu nuk bėhet fjalė pėr emra tė caktuar, apo pėr figura tė korrupsionit qė bėn kėrdinė nė Shqipėri dhe qė pėr fat tė keq, do tė bėjė kėrdinė edhe nė tė ardhmen. Interesi pėr demokracinė e vėrtetė zbehet dhe humbet, sepse burokracia administrative fetishizon vetveten dhe kėshtu administrata bėhet mė e plotfuqishme sesa vetė institucionet e Parlamentit, tė Presidentit, apo tė institucioneve tė tjera tė pavarura tė shtetit, si dhe tė institucioneve tė tjera qė kanė status autonomie.

Pakica e shumicės

Njė pakicė e vogėl e Njėshit tė Ekzekutivit, e stafit tė tij tė klonuar pyetet pėr gjithēka dhe pėrcakton nė hollėsi gjithēka nė shoqėri, nė institucione etj. Kjo situatė e rėndė, pėrvijohet nė ditėt tona kur njė pakicė e "shumicės", nuk e pyet as vetė shumicėn e saj. Kjo shpjegon pse pakica e stafit ka njė autoritet tė papėrballueshėm, kurse deputetėtpėrfaqėsuesit e shumicės parlamentare nuk kanė gati asnjė autoritet, as kriticizėm dhe as kundėrvėnie ndaj pakicės sė stafit. Pėrvetėsimi i ideve tė drejta, mund tė materializojė njė shoqėri tė drejtė. Me gjithė konvencionalitetin qė mbart cilėsimi i drejtėsisė sociale, duhet tė paraprijė ajo mė e madhja dhe mė supremja, drejtėsia njerėzore. Manipulimi bizantin i koncepteve tė mbrapshta, gjoja demokratike, ėshtė nė kundėrshtim vdekėsor me shoqėrinė e hapur tė Karl Poper. Mendimet e Karl Poper janė tė gjalla dhe e bėjnė tė mbijetojė sistemin arsyetues te secili, ato bėjnė njė katharsis mendor dhe shmangin kultin e marrėzive, tė deformimeve konceptuale qė po bėjnė kėrdinė sot nė shoqėrinė dhe jetėn kontradiktore shqiptare.

 Tiranė, 28. 12. 2009

Shqiperi

Marrėveshja, Puto: Kushtetuesja ta rrėzojė

TIRANĖ, 10.12.2009

Historiani dhe eksperti i sė drejtės ndėrkombėtare, Arben Puto, gjatė njė interviste tė dhėnė pėr “Gazeta Shqiptare” shprehet i bindur se Gjykata Kushtetuese do ta rrėzojė si antikushtetuese marrėveshjen e pėrcaktimit tė kufirit detar me Greqinė.
Sipas tij, debati i zhvilluar gjatė seancės sė shqyrtimit tė ēėshtjes vėrtetoi tė gjitha shkeljet ligjore tė paktit detar, qė nga procesi i negocimit e deri tek pėrmbajtja e marrėveshjes pėrfundimtare. “Kjo marrėveshje e ka dėmtuar sovranitetin territorial tė Shqipėrisė. Kanė dalė mjaft fakte flagrante, qė e vėnė nė dyshim kėtė marrėveshje dhe krijojnė bindjen e plotė qė me kėtė marrėveshje ėshtė shkelur sovraniteti territorial i Shqipėrisė, pasi i ėshtė dhėnė shtetit fqinj njė hapėsirė detare jashtė ēdo rregulli. Diskutimi serioz nga ana e anėtarėve tė Gjykatės Kushtetuese mė ka lėnė njė shije tė mirė, dhe uroj qė ashtu siē ėshtė nisur, ashtu edhe tė pėrfundojė nė shpalljen e vendimit”, - shprehet Puto gjatė intervistės.
Nė cilėsinė e ekspertit tė ēėshtjes sė detit dhe tė sė drejtės ndėrkombėtare Puto komenton debatin e zhvilluar nė Gjykatė dy ditė mė parė.
Unė vėrej, nga debati qė ėshtė zhvilluar nė Gjykatėn Kushtetuese, se zv/shefi i Shtabit tė Pėrgjithshėm, Kristaq Gėrveni ka thėnė mes tė tjerash qė, “ne i kemi propozuar palės greke qė Gjiri i Sarandės dhe ai i Ksamilit dhe njė tjetėr, tė quhen ujėra tė brendshme dhe pala greke nuk i ka pranuar”. Po ē’do tė thotė kjo, qė pala greke nuk i ka pranuar? Ē’ėshtė kjo? Pse vetėm pala greke vendos dhe dikton se kush duhet tė quhen ujėra tė brendshėm dhe kush jo? Nuk e kuptoj. Njė gjė tjetėr qė mė ka tėrhequr vėmendjen ....ėshtė se njė nga negociatorėt, Ledia Hysi mbron me forcė nenin 2 tė marrėveshjes, i cili thotė qė nė ato ujėra qė i pėrkasin shtetit ai nuk mund ta ushtrojė sovranitetin e tij. Po ēfarė ujėra janė kėto atėherė, nėse nuk mund tė ushtrohet sovraniteti? Nga debati dalin edhe mė shumė dyshime nga diskutimet qė janė bėrė mė pėrpara. Kam bindjen qė ēėshtja ėshtė vėrtet serioze dhe uroj qė do tė gjendet rruga e vėrtetė e zgjidhjes. Nga shikimi i pėrgjithshėm i debatit nė Gjykatėn Kushtetuese rezulton, sipas mendimit tim, qė Shqipėria dėmtohet. Madje, me njė dėm goxha tė madh. Tė humbasėsh njė sipėrfaqe tė madhe ujore tė tillė, sikundėr po llogaritet, ėshtė vėrtet e papranueshme.”


Pakti
Marrėveshja pėr ujrat detare me Greqinė qė u firmos mes dy qeverive nė prill tė kėtij viti u bė e njohur qė pas publikimit tė fakteve tronditėse nga “Gazeta Shqiptare” dhe TVNews24. Gazeta Shqiptare" ka qenė e para e pėrditshme nė vendin tonė qė arriti tė zbardhė qysh nė 26 prill 2009, faktin tronditės qė fshihet nė marrėveshjen shqiptaro-greke "Pėr delimitimin e zonave pėrkatėse tė shelfit kontinental dhe zonave tė tjera detare qė i pėrkasin nė bazė tė sė drejtės ndėrkombėtare". Sipas zbulimit, mėsohet me fakte se Marrėveshja cenon ujėrat kombėtare nė detin Jon me rreth 354.4 km2, tė cilat i “dhurohen” fqinjit tonė jugor, Greqisė. Fakti i pretenduar do tė vėrtetohej vetėm pak muaj mė vonė nga ish-drejtori i Institutit tė Topografisė Ushtarake tė Shqipėrisė, koloneli Myslym Pasha, njėherėsh profesor me gradėn shkencore “Kandidat i shkencave”, i lauruar me titullin “Mjeshtėr kėrkimesh”. Nė 28 shtator 2009, GSH botoi ekskluzivisht studimin prej 117 faqesh tė kolonelit Pasha, sipas tė cilit, nga kjo marrėveshje cenohej rėndė sovraniteti territorial i Republikės sė Shqipėrisė, me 354.4 km2 sipėrfaqe ujore nė detin Jon, qė i dhurohej kėsisoj Greqisė.
Edhe ushtarakėt shqiptarė dhe disa shoqata nė vend i kėrkuan kuvendit mosratifikimin e marrėveshjes shqiptaro-greke pėr delimitimin e kufijve detarė.
Nė datėn 25 shtator, Komisioni Parlamentar i Ligjeve e miratoi kėtė marrėveshje. Por, nė datėn 15 tetor 2009, Parlamenti shtyu pa afat ratifikimin e marrėveshjes pėr pėrcaktimin e kufirit detar mes Shqipėrisė dhe Greqisė pas presionit mediatik nė rritje tė "Gazeta Shqiptare", e cila pėr mbi 8 muaj me radhė po boton fakte dhe dokumente mbi kėtė ēėshtje. Ēėshtja aktualisht shqyrtohet nga Gjykata Kushtetuese.
(balkanweb)


PSE GODITET AZEM SYLA?

Shkruan: Dilaver Goxhaj
Deklaratat e Nazim Bllacės, sė bashku me ato tė Adem Salihut dhe tė Gani Gecit, dhėnė medieve tė Prishtinės, i ranė opinionit shqiptar si njė rrufe nė ditėn me diell e me qiell pa re.

Shumica qė nuk ėshtė mėsuar me truke tė tilla policore, i morėn dhe i marrin pėr tė vėrteta ato broēkulla. Dhe ky ėshtė edhe njė nga qėllimet kryesore tė autorėve tė kėsaj tragjikomedie. Tė tjerė qė kanė qenė kundėr luftės ēlirimtare nė Kosovė gjatė viteve 1997-1999, edhe pse e dinė “vėrtetėsinė” e kėtyre “dėshmive” hiqen sikur u besojnė dhe i propagandojnė ato si tė vėrteta, duke i ngritur ato nė njė shkallė edhe mė tė lartė me dashakeqėsinė e tyre. Kjo kategori qė e pėrforcon kėtė lojė me skenarė tė shėrbimeve tė fshehta evropiane-ballkanike nuk bėn gjė tjetėr, veēse i jep shoqėrisė njė personazh pėr konsum ditor, ku nė raste tė ngjashme tė thotė: “Si foli Nazmi Bllaca”
Mirėpo, pavarėsisht se autorėt e kėtij skenari e kanė parashikuar kėtė fund tė Nazmi Bllacės (ku vetėm ai nuk e ka kuptuar qė ėshtė kokė turku) kanė tė tjera qėllime. Objektivi qė ata duan tė godasin ėshtė Ushtria Ēlirimtare e Kosovės. Qėllimi? Qė ta diskreditojnė sa mė shumė qė tė jetė e mundur UĒK-nė. atėherė lind pyetja: Pse zgjodhėn Azem Sylėn? Dhe kėtu fillon ēelėsi i skenarit.
Azem Syla ėshtė veprimtari kryesor nismėtar i themelimit dhe zhvillimit tė UĒK-sė, pavarėsisht se janė munduar ta shfrytėzojnė, mbase edhe e kanė shfrytėzuar, dhe e kanė lėnė nė hije. Kėtė e dinė, nė mos i gjithė populli nė Kosovė, e di shumica e luftėtarėve tė UĒK-sė dhe gjithė tė afėrmit dhe miqtė e tyre si dhe simpatizantėt e UĒK-sė. Mirėpo, po ta shikosh me vėmendje “deklaratėn” e Nazim Bllacės, ai shihet se ka goditur veēmas Azem Sylėn, njeriun qė ka gėzuar dhe gėzon autoritet nė popull, si gjatė luftės kur ai ishte Komandant i Shtabit tė Pėrgjithshėm tė UĒK-sė dhe mė vonė, pas Rambujesė, Ministėr i Mbrojtjes i Qeverisė sė Pėrkohshme tė Kosovės.

Atėherė lind pyetja: Pse Azem Sylėn pretendojnė ta bėjnė pjesėtar tė drejtimit tė shėrbimit tė fshehtė? Sepse nuk kanė ku ta kapin e ta sulmojnė. Meqė, ai nuk ka asnjė post, pėrveē autoriteti tė pakontestuar dhe postit moral si ish Komandant i SHP tė UĒK-sė.

Nga dėshmia e Nazim Bllacės, mėsojmė se prej majit tė vitit 2007 deri nė maj tė vitit 2009, ai ka jetuar jashtė Kosove. Dy vjet jashtė Kosove?! Ai tha se ka qenė nė Kroaci, por tashmė u zbulua qartė se ai me tėrė familjen ka qėndruar nė Serbi!

Atėherė ku ka punuar ai gjatė atyre viteve?
Me ēfarė pune ėshtė marrė ato dy vjet?
Kush e mbajti financiarisht, kur ai ka deklaruar se ėshtė mbytur nė borxhe?
Pse kryeprokurori i Serbisė kėrkon me ngulmė nga EULEX-i tė ruhet dhe tė mbahet nė arrest shtėpiak, ky njeri?

Edhe pėr t’u dhėnė pėrgjigje kėtyre pyetjeve, kuptohet qė janė marrė masat nga skenaristėt. Por Bllaca, duke qenė njė person, i cili ka shėrbyer nė strukturat e shėrbimin tė fshehtė tė UĒK-sė, si mund tė lihej pa u kontaktuar nga shėrbimet e fshehta tė shteteve, qė nuk e duan pavarėsinė e Kosovės? Kėtė dyshim ta pėrforcon edhe vetė fakti se, pse Nazim Bllaca ėshtė konservuar deri ditėn kur fillon gjyqi nė Hagė pėr ligjshmėrinė e pavarėsimit tė Kosovės!

Pse nuk doli ky zotėri qoftė edhe njė muaj mė herėt, por pikėrisht ditėn kur pėrfaqėsuesit e Kosovės dhe tė Serbisė u nisėn pėr t’u pėrballur nė GJND nė Hagė?

Kjo ėshtė pika qė zbulon prapavijėn e kėtij skenari.

Njėkohėsisht nuk duhet tė harrojmė deklaratat e mėhershme tė titullarėve tė shėrbimeve tė fshehta serbe, gjatė periudhės sė luftės dhe menjėherė pas saj, tė cilėt disa herė patėn deklaruar se nė Kosovė ata kishin rreth 80 mijė agjentė tė shpėrndarė nė tė gjitha qelizat jetėsore tė shoqėrisė Kosovare. Kjo e dhėnė ėshtė botuar disa herė nė mediet e Prishtinės. Pra, Serbia ka pasur njė armatė gati 4 herė mė tė madhe se UĒK-ja. Atėherė, kjo armatė nuk besohet qė tė mos ketė depėrtuar nė disa nga strukturat e UĒK-sė.
Mirėpo goditjet nė drejtim tė Azem Sylės janė shumė mė tė hershme. Sė pari, rreth tij qysh gjatė luftės ka nisur njė fushatė shpifjesh nga mediet shqiptare si tė Tiranės ashtu edhe tė Prishtinės.

Unė, autori i kėtij shkrimi, kam qenė shefi i kabinetit tė Ministrisė qė ai drejtonte, nė Prishtinė, gjatė kohės sė funksionimit tė QPK-sė, dhe personin e Nazim Bllacės nuk e kam parė, as edhe njė ditė nė mjediset e asaj ministrie, kur dihet qė gjithkush qė vinte pėr tė kontaktuar mė ministrin duhej tė kalonte pėrmes meje. Kėtė rregull e pat vendosur vetė Azem Syla kur ishte ministėr. Tė paktėn ky person do tė kish ardhur qoftė edhe njė ditė te Azemi pėr deri sa thotė se e kontaktonte aq shpesh. Madje nė njė rast, kur po shkrihej QPK-ja dhe po formohej KPA (Kėshilli i Pėrkohshėm Administrativ i Kosovės), nė janar tė vitit 2000, u shfaqėn veprime tė shmangies me ēdo kusht tė kėsaj figure dhe ne filluam ta kundėrshtonim qysh atė aferė shpifjet kundėr Azem Sylės.

Interesante ėshtė edhe fakti qė menjėherė, porsa doli nė medie “dėshmia” e Nazim Bllacės, ajo u transmetua dhe u komentua nė mediet e Tiranės edhe nga gazetari, qė nuk ka lėnė asgjė pa shpifur pėr UĒK-nė dhe drejtuesit e saj gjatė gjithė periudhės sė luftės si dhe mė vonė, gazetari Mero Baze. Shkrimet e gazetės sė tij kundėr UĒK-sė dhe figurave tė saj ishin mė zi se tė gazetave tė Beogradit. Madje ngazėllimi i tij nė mbrėmjen e 1 dhjetorit 2009, nė TV+, ishte i jashtėzakonshėm. Ky ėshtė njė fakt mė shumė qė tė bind tė dyshosh se kėtu kemi tė bėjmė me skenarė tė vjetėr antishqiptarė, autorėt e tė cilėve nuk kanė hequr dorė nga qėllimet e tyre qė t’iu thuhet shqiptarėve dhe gjithė opinionit botėror, e nė mėnyrė tė veēantė atij evropian se, UĒK-ja nuk ka qenė njė ushtri e rregullt ēlirimtare por njė organizatė terroriste, sikundėr shkruante gazeta e Mero Bazes ashtu edhe simotrat e saj nė Tiranė, Zvicėr dhe nė Prishtinė, sidomos gjatė kohės sė luftės.

Njėkohėsisht, pėrmes kėtij skenari, ata, indirekt duan t’i thuhet Gjykatės Ndėrkombėtare tė Drejtėsisė nė Hagė, qė Serbia ka tė drejtė, prandaj ajo duhet ta fitojė gjyqin. Por ky skenar ka edhe njė larghedhje mė tė madhe. Me njė gur duan tė godasin edhe Shtetet e Bashkuara tė Amerikės, sepse ato iu imponuan NATO-s, tė ndėrhynte me aviacion kundėr forcave serbe, nė Kosovė pėrkrah UĒK-sė. Por, nga qė nuk mund ta shprehin direkt kėtė mllef, mundohen tė trokasin nė dritare, qė tė dėgjojė dera.

RKL

UNMIK-u afirmon ata njerėz qė kanė qėndrim tė ftohtė ndaj idesė kombėtare!

Shteti i sigurimsave Made in Serbia

Shkruan: Shqiptar OSEKU

 Numri i saktė i sigurimsave e kolaboracionistėve shqiptar nė Kosovė zor se do tė mėsohet ndonjėherė saktėsisht, meqė ėshtė sekret i mbyllur nė arkivat e BIA-s, nė "Knez Mihajllova" nr. 30 nė Beograd. Por s'do mend se sigurimet serbe e kanė rekrutuar njė numėr goxha tė madh shqiptarėsh. Ajo qė mund tė bėhet ėshtė njė vlerėsim i pėrafėrt, nisur nga fakti i njohur botėrisht se Kosova gjatė 60 vjetėve tė fundit ka qenė shoqėria mė e militarizuar nė kontinentin Evropian, me njė (1) ushtar a polic pėr ēdo dhjetė (10) frymė banori. Sipas njė vlerėsimi profesional tė botuar nė Serbi, RDB-ja nė Kosovė ka pasur njė efektiv prej mė se 50 000 agjentėsh e kolaboracionistėsh aktivė (ose "lidhjesh operative") nga radhėt e etnisė shqiptare, apo 1:34 nė raport me popullsinė. Kjo shifėr i pėrgjigjet goxha mirė asaj qė nė kurset e sigurimit mėsohet edhe sot si "balans stabil".

Pėr pothuajse 90 vjet tė sundimit serb, Kosova qe e mbeti "Perėndimi i Egėr" i Serbisė, trevė kufitare me popullsi vendore tė disponuar armiqėsisht, ku vlenin rregulla tė veēanta. Pushteti serb nė Kosovė ushtrohej kryesisht pėrmes instrumenteve tė forcės, ushtrisė e policisė, e pėrmes kolonizimit tė elementit tė besueshėm serb, si dhe pėrmes rekrutimit tė indigjenėve lojal nė radhėt e shėrbimeve informative serbe. Se ēfarė pėrmasa ka pasur dhuna e sigurimeve serbe kundėr shqiptarėve, kėtė e rrėfejnė mė sė miri shifrat autentike nga madhoritė ish jugosllave.

    Nė tetė operacione tė mėdha spastrimi nė trevat shqiptare pas mbarimit tė Luftės sė Dytė Botėrore e deri mė 1947, u kryen 220 000 bastisje kundėr familjeve shqiptare, kurse mbi 200 000 shqiptarė kaluan nėpėr duart e sigurimit, OZNA. Rreth 86 000 shqiptarė u vranė, prej tė cilėve 36 000 nė Rrafshin e Kosovės; 23 000 nė Rrafshin e Dukagjinit dhe 27 000 tė tjerė nė trevat shqiptare nė Maqedoni e nė Mal tė Zi. Gjatė viteve 1955-1956, pasardhėsja e OZNA-s, UDB-ja, nisi aksionin pėr gjoja "mbledhje tė armėve", ku u rrahėn, u keqtrajtuan e u torturuan mbi 30 000 shqiptarė, prej tė cilėve 103 vdiqėn, ndėrsa 10 000 tjerė u gjymtuan pėr jetė; shumėēka flet qė kjo valė dhune u ndėrmor enkas pėr t'i pėrmbushur kuotat e marrėveshjes Tito-Kyprili nga viti 1953, konform tė cilės u konvertuan nė "turq" dhe u zbuan nė Turqi rrafsh 452 371 shqiptarė.  

   Dhe shifrat e tmerrit nuk mbarojnė atje. Sigurimi serb gjer nė vitin 1966 kish arritur tė procesojė mbi 280 000 shqiptarė. Gjithnjė sipas statistikave zyrtare, vetėm gjatė viteve 1979-1991 qenė burgosur e keqtrajtuar rreth 900 000 shqiptarė, prej tyre 750 000 nė Kosovė dhe 150 000 tė tjerė nė Maqedoni, Mal tė Zi, e nė Kosovėn Lindore. Shifrat pas vitit 1991 ėshtė vėshtirė t'i gjesh, meqė madhoritė jugosllave pushuan sė publikuari ato; por dihet se 10 344 vetė quhen tė vrarė e/a tė zhdukur vetėn gjatė viteve 1998-1999, kurse 20 000 femra tė dhunuara, gjithnjė nėn vėzhgimin dhe koordinimin e sigurimit serb, tashti tė njohur me emrin RDB. Mė 2004, ky sigurim e ndryshon emrin pėr herė tė katėrt, kėsaj radhe nė BIA, dhe kreu i tij i fundit, Rade Markoviē, dėnohet me burg pėr "korrupsion", por askush tjetėr nga kuadrot kriminele tė tij nuk preket me dorė nga pushtetmbajtėsit nacionalistė nė Beograd: kriminelėt sekret tė Serbisė janė ende nė pushtet, si udhėheqės tė sigurimit, si lektorė e instruktorė nė Akademinė Policore. Kujto qė kėto s'janė sall shifra anonime me shumė zero, po njerėz tė gjallė, me emėr e mbiemėr, me bashkėshortė, fėmijė, e farefis; kujto qė tėrė kjo orgji e dhunės ėshtė ushtruar mbi njė popullsi relativisht tė vogėl, nė njė hapėsirė relativisht tė ngushtė gjeografike; pa do tė fillosh t'i kuptosh pėrmasat e krimit. E pra, ky krim s'do mend se ka lėnė gjurmė nė shoqėrinė shqiptare.  

   Njė ndėr gjurmėt e kėtij krimi ėshtė edhe ekzistenca e "spiunėve shqiptarė", shqiptarė indigjenė tė cilėt, pėr tė shpėtuar jetėn a pasurinė, apo pėr shkak tė pėrfitimit personal nė karrierė, u rekrutuan nė sigurimin serb. Trajtimi qė i ėshtė bėrė nė Kosovė kėtij fenomeni dallon nga pothuajse tė gjitha vendet pėrreth. Shqipėria e ka njė ligj pėr ish funksionarėt e pushtetit komunist, i cili ua ndalon atyre tė ushtrojnė detyrat e shėrbyesit civil. Njė ligj tė ngjashėm e ka nė rend tė ditės edhe Mali i Zi sovran si dhe IRJM-ja (Ish Republika Jugosllave e Maqedonisė); nė kėtė tė fundit, kandidatėt e koalicionit proevropian Dielli kanė firmosur deklarata para zgjedhjeve tė ardhme parlamentare ku sigurojnė opinionin qė nuk kanė punuar pėr sigurimet jugosllave. Kroacia, Sllovenia, Rumania, Bullgaria dhe Hungaria kanė tė gjitha ligje tashmė tė ratifikuara nga parlamentet e veta, tė cilat e vendosin kėtė fenomen tė ndjeshėm nė njė kuadėr transparent ligjor.   Fatkeqėsisht, kjo rrugė e ndershme pėr tė spastruar hesapet me tė kaluarėn, e pėr tė garantuar tė ardhmen demokratike tė shoqėrisė, ėshtė bllokuar qėllimshėm nė protektoratin kosovar tė OKB-sė. UNMIK-u e institucionet e tij nuk i kanė kėrkuar ndonjėherė Beogradit qė t'i dorėzojė dosjet kosovare tė sigurimit serb. Nėse Serbia do t'i dorėzonte kėto lėndė apo jo ėshtė ēėshtje krejt tjetėr nisur nga qėndrimi zyrtar serb se do ta luftojnė pavarėsinė e Kosovės me tė gjitha mjetet pėrpos luftės sė hapur, njė transfer i lėndėve kosovare nuk tingėllon si prioritet pėr Beogradin por ėshtė domethėnės fakti se as vetė UNMIK-u s'e ka prekur kėtė temė. Sa pėr krahasim, UNMIK-u s'ka pėrtuar t'i kėrkojė prej Serbisė tė dhėnat kosovare (apo kopjet e tyre) nė lėmitė tjera, p.sh. tė dhėnat nga amza e popullsisė, nga shėrbimi kadastral etj; nė kėto lėmi, UNMIK-u madje ka sajuar pa skrupuj marrėveshje zyrtare e bashkėpunim operativ me madhoritė serbe, qoftė edhe me ato qė e sfidojnė vetė Rezolutėn 1244 (!) tė KS tė OKB-sė, duke operuar brenda Kosovės. Nė tė njėjtėn kohė, UNMIK-u e institucionet e tij tė nėnshtruara, si dhe trupat tjerė ndėrkombėtar (pėrfshirė kėtu KFOR-in) kanė zgjedhur tė mos kryejnė as hetime vetjake pėr tė identifikuar pjesėmarrėsit dhe kolaboracionistėt e regjimit serb.  

   Pėrkundrazi, praktika e ndjekur nė protektoratin kosovar ka qenė pikėrisht e kundėrta, pra jo vetėm lėnia rehat, por madje rehabilitimi i heshtur (!) i kolaboracionistėve tė njohur tė regjimit serb. Ėshtė fakt i njohur nė opinionin kosovar qė njė numėr i konsiderueshėm i i kolaboracionistėve tė njohur botėrisht janė instaluar si shėrbyes civil. Ish pjesėtarė udhėheqės tė Partisė Komuniste ndodhen sot nė krye tė institucioneve qendrore e vendore anekėnd Kosovės, duke nisur nga kryeqendra e teposhtė deri te kuvendet komunale. Pjesa dėrrmuese e tyre kanė qenė kolaboracionistė tė sigurimit policor RDB, i cili e kishte detyrė zyrtare qė tė lėshonte vlerėsimin e vet nė ēdo emėrtim udhėheqės tė partisė. Njė rast flagrant ėshtė Shėrbimi Policor i Kosovės, i cili udhėhiqet pothuajse kryekėput nga efektivi policor i ndėrtuar gjatė periudhės komuniste. Ky kuadėr ishte, pėr shkaqe tė vetėkuptueshme, nėn kontroll tė rreptė tė RDB-sė. Shqiptarėve qė dėshironin tė bėjnė karrierė nė policinė jugosllave s'u mjaftonte vetėm biografia e mirė (lexo familjarė qė kanė bashkėpunuar me sigurimet serbe) por u duhej ta dėshmonin "pėrshtatshmėrinė ideo-politike" individualisht, duke bashkėpunuar personalisht me RDB-nė. Meqė ra fjala, ky rregull vlente edhe pėr ata shqiptarė qė synonin karrierė ushtarake nė radhėt e APJ-sė. E pra, ėshtė pikėrisht ky kuadėr qė e ka marrė besimin e UNMIK-ut pėr t'u bėrė skele e SHPK-sė dhe e TMK-sė sė re "profesionale".  

   Njė tjetėr rast flagrant ėshtė ai i gjyqėsorit komunist, tė inkriminuar gjer nė bėrryla nė dhunėn kundėrshqiptare. Arif Korapi, Ali Abdullahu, Ismail Xhemaili, Abdyl Doda, Shukri Begiē, Mustafa Hoxha, Vehbi Mehmeti, Sejfė Sherifi, Tahir Ibrani, Shaqir Zogaj, Mehmed Kalaveshi, Riza Voca, Qazim Bajgora, Hazir Haziri, Tefik Shala, Nebih Qena, Nazmi Juniku, Beqir Shehi, Mehmet Sponca, Hysamedin Oruēi, Sahit Meraku, tė gjithė kėta janė emra nga gjyqėsori i kohės, qė i kanė procesuar "dėrgesat" e sigurimit serb dhe kanė shqiptuar dėnime drakonike kundėr disidentėve shqiptarė.  

   Njė tjetėr kuadėr i sigurimit serb ishin intelektualėt e rekrutuar si kolaboracionistė: gazetari dhe nismėtari i LDK-sė, Jusuf Buxhovi merrte pjesė nė hetime e rrahje tė disidentėve; intelektualėt Fahredin Gunga, Din Mehmeti, Ali Aliu, Zekeria Cana, e plot tjerė, kanė dėshmuar kundėr kolegėve tė tyre disidentė - lista e turpit mund tė bėhet goxha e gjatė.  

   Numri i saktė i sigurimsave e kolaboracionistėve shqiptar nė Kosovė zor se do tė mėsohet ndonjėherė saktėsisht, meqė ėshtė sekret i mbyllur nė arkivat e BIA-s, nė "Knez Mihajllova" nr. 30 nė Beograd. Por s'do mend se sigurimet serbe e kanė rekrutuar njė numėr goxha tė madh shqiptarėsh. Ajo qė mund tė bėhet ėshtė njė vlerėsim i pėrafėrt, nisur nga fakti i njohur botėrisht se Kosova gjatė 60 vjetėve tė fundit ka qenė shoqėria mė e militarizuar nė kontinentin Evropian, me njė (1) ushtar a polic pėr ēdo dhjetė (10) frymė banori. Sipas njė vlerėsimi profesional tė botuar nė Serbi, RDB-ja nė Kosovė ka pasur njė efektiv prej mėse 50 000 agjentėsh e kolaboracionistėsh aktivė (ose "lidhjesh operative") nga radhėt e etnisė shqiptare, apo 1:34 nė raport me popullsinė. Kjo shifėr i pėrgjigjet goxha mirė asaj qė nė kurset e sigurimit mėsohet edhe sot si "balans stabil".  

   Njė pjesė e kėtyre dosjeve thuhet se janė djegur pas Luftės Ēlirimtare, meqė aty janė regjistruar edhe rastet korruptive tė elitave tė sotme serbe. Por nė kategorinė e dosjeve tė ruajtura pėr shėrbim tė mėtejshėm pėrmendet tė jenė ruajtur 286 agjentė e 1081 kolaboracionistė aktiv, mes tyre 135 punėtorė tė arsimit, 21 doktorė shkencash, 26 studentė, 16 inxhinierė, 46 nėpunės, 23 punėtorė, 10 pensionistė, 6 klerikė, e 14 "profesione tjera".  

   E pra, asnjė nga kėta njerėz nuk ka dalė gjer sot tė kėrkojė falje nga viktimat e veta, e nga familjarėt e tyre. S'kanė shkak, pse shumė nga ta i gjen sot nė majat e hierarkisė politike e kulturore kosovare, duke nisur nga kryeqendra e deri te institucionet vendore nėpėr komuna. Arsyetimi jozyrtar (se zyrtarisht kjo temė as qė ekziston) ėshtė se gjoja s'qenka moralisht e drejtė t'i ngacmosh plagėt e vjetra tė shoqėrisė; e se edhe sigurimsat shqiptar gjoja paskan vuajtur nė luftėn e fundit. Ėshtė, pra, fjala pėr njė etikė tė pėrbindshme, qė e quan tė moralshme mbrojtjen keqbėrėsit e jo t'i mėkėmb viktimat, e qė i barazon ngecjet nė karrierė me vrasje e dhunime femrash - njė gjykim, druaj, qė s'do ta hante kurrė pazari, po tė mos kishte shumė blerės tė interesuar.  

   Politika e ndėrkombėtarėve qė ta rehabilitojnė veprimtarinė e agjenturės serbe nė Kosovė dallon prej kursit tė ndjekur nė shumicėn e ndėrhyrjeve perėndimore. Nė Afganistan, ndėrkombėtarėt i kanė eliminuar talebanėt dhe pėrkrahėsit e tyre nga tė gjitha postet, qoftė qendrore a vendore, duke preferuar luftėn e pėrzgjatur guerile nė vend tė bashkėpunimit tė tyre. Nė Irak, koalicioni antiterrorist i ka spastruar themelshėm tė gjitha elementet bathiste nga shteti, e para sė gjithash nga ushtria dhe policia. Kjo politikė e kushtueshme ka pasur njė kosto tė lartė ekonomike, por ėshtė vlerėsuar megjithatė si mė e pranueshme dhe mė e sigurt pėr tė ardhmen e qėndrueshme tė kėtyre vendeve, sesa korruptimi i demokracive tė reja nga kuadro tė vjetra tė diktaturave. Nė Kosovėn e brishtė, qė ndodhet nė shėnjestėr tė luftės speciale serbe dhe nėn trysni tė pėrditshme nga ekstremizmi vendor serb, njė politikė e tillė do tė ishte absolutisht mė e favorshmja. 

   Pėrjashtimi me ligj i kuadrove tė komprometuara, kombinuar me njė komision vendor tė pajtimit sipas modelit jugafrikan qė do tė ofronte amnisti ligjore nė rast tė dėshmive vullnetare, do tė garantonte qė shteti i ardhshėm i Kosovės tė mos jetė mė shtet i sigurimsave Made in Serbia. Fatkeqėsisht, duket qė UNMIK-u ka zgjedhur qėllimshėm njė rrugė tjetėr, atė tė rehabilitimit tė agjentėve e kolaboracionistėve serb, e tė pėrndjekjes sė kundėrshtarėve tė tyre, nė radhė tė parė tė kėtyre tė UĒK-sė. Katundi qė shihet, kallauz nuk do. Nė rastin e tė parėve, UNMIK-u ka deklaruar se nuk do t'i hetojė krimet qė kanė ndodhur para etablimit tė misionit. Nė rastin e tė dytėve, gjykatat e UNMIK-ut u kanė shqiptuar dėnime drastike dhjetėra ish luftėtarėve, pas procesesh gjyqėsore qė janė kritikuar nga OJQ-tė dhe mbrojtėsit e tė pandehurve si "tė montuara" e "tė pabaza". 

   Kulmi i ironisė ėshtė se pjesa dėrrmuese e kėtyre tė fundit janė dėnuar pėr gjoja maltretime tė kryera - kundėr atyre tė parėve! Se pse ėshtė kėshtu, kjo s'do mend. UNMIK-u e di qė projekti i tyre nė Kosovė bie ndesh me projektin afatgjatė vendor pėr liri, demokraci e vetėvendosje. Idetė shkombėtarizuese sikurse "flamuri kosovar", "identiteti kosovar" etj. thjesht e kėrkojnė njė sortė tė veēantė tė bartėsve, e kėrcėnohen nga njė sortė tjetėr. 

   Prandaj, pėr UNMIK-un ėshtė e natyrshme - sikur pėr Serbinė dikur - qė t'i afirmojė ata njerėz qė kanė qėndrim tė ftohtė ndaj idesė kombėtare, e qė kanė "merita" tė dėshmuara individuale. Sikundėr qė ėshtė e natyrshme tė sulmojė ata qė janė dėshmuar si "tė rrezikshėm" e me "biografi". Me fjalė tė tjera, kanė ndryshuar sall emrat e aktorėve, por tendencat kanė mbetur tė njėjtat si nė kohėn e Serbisė: nė kėtė aspekt, nė Perėndimin e Egėr kanė ndryshuar veē kaubojėt, por pėrndryshe s'ka asgjė tė re.'

KAFSHIMI I KOBRĖS NĖ GRYKĖ TĖ DEMOKRACISĖ

Shkruan: Behxhet SHALA

Kush u lag, kush u dogj dhe kush doli i terur nga zgjedhje lokale:

Zgjedhjet lokale nė Kosovė, tė parat pas shpalljes sė pavarėsisė sė saj dhe nė organizim tė plotė tė vendorėve pėrfunduan pa ndonjė problem tė madh. Askush nuk pati vėrejtje tė mėdha, madje si ēdo zhvillim tjetėr nė Kosovė pavarėsisht rėndėsisė, u shpallėn si ngjarje historike! Po tė ishte ndryshe nuk do tė kishte kuptim sepse, si mund tė ndodhė diēka nė Kosovė e tė mos jetė historike! Marrėzia nuk do tė ishte komplete po tė mos mbėshteteshin me deklaratat e disa pushtetarėve dhe “miqve” ndėrkombėtarė se sytė e krejt botės janė tė drejtuar kah Kosova. Merreni me mend, e tėrė bota tė merret me zgjedhjet lokale nė Kosovė! Asnjeri normal nuk do tė besonte po Kosova ėshtė vend i paradokseve, ēdo gjė mund tė ndodhė dhe nė ēdo gjė mund tė besohet me njė kusht tė vetėm qė tė mos jetė e vėrtetė!

Pastaj, ishte vlerėsimi i ndėrkombėtarėve, “miqve”dhe atyre qė janė tė ngjashėm me kėta se kosovarėt e Halilit e dhanė testin e demokracisė me organizimin e kėtyre zgjedhjeve. Madje edhe na notuan me nota mė tė larta, mė duket se nuk e morėm 10 por njė 9-tė! Po tė ishte vlerėsimi, notimi nė pėrputhje me standardet nė vendet ku vėrtet ēmohet dija dhe cilėsia do ta kisha njė arsye tė madhe tė mburrem me kėtė fakt!

Mirėpo, nėse kemi parasysh faktin se sistemi i vlerėsimit nė institucionet tona shkollore , akademike dhe tė tjera nuk bėhet nė bazė tė dijes dhe pėrgatitjes profesionale por nė bazė tė kalibrit tė armės qė e merr me vete nė provim apo shumės qė e paguan atėherė ky notim mė shumė i pėrngjan njė pėrqeshjeje apo luajtjeje topash me ne se njė vlerėsimi real! Ndėrkombėtarėt e dinė shumė mirė se ēka duhet tė flitet qė t’u pėlqej veshit tė politikanėve vendorė dhe kėtij populli andaj gjithmonė e lėshojnė muzikėn qė ėshtė e kėndshme pėr veshin e tyre! Po ēka i ha palla botės nėse nė Kosovė mbahen zgjedhjet lokale?! Nė fakt, pėrqendrimi i ndėrkombėtarėve ka qenė ekskluzivisht te votuesit serbė nė Kosovė, se a do tė dalin nė zgjedhje, sa do tė jetė numri i tyre dhe se a do ta dėgjojnė thirrjen e Beogradit pėr bojkotim tė zgjedhjeve apo jo! Andaj keni pasur mundėsi tė shihni se shumica e ndėrkombėtarėve, qoftė si vėzhgues apo pėrfaqėsues diplomatikė i kanė vizituar vendvotimet ku ėshtė dashur tė votojnė serbėt. Pėr kėtė jemi notuar me notėn 9.

Nė anėn tjetėr nė vendvotimet ku kanė votuar shqiptarėt vota ėshtė vjedhur si nė bashqe tė babės! Sidomos pėr kėshilltarė komunal. Nė vende tjera kjo do tė ndėshkohej rėndė, nė Kosovė hajnia ėshtė biznes i lejuar madje edhe i pėrkrahur nga “miqtė” ndėrkombėtarė. Vetėm pasi u publikuan rezultatet, tė pakėnaqurit filluan ta ngrenė zėrin dhe kėrkojnė drejtėsi. Po tė kishin fituar, as qė do t’u ndihej zėri! E pata bėrė njė analizė, para fillimit tė fushatės se cilat do tė jenė rezultatet e zgjedhjeve duke u pėrqendruar nė disa lokacione tė veēanta. Gjatė fushatės nuk jam prononcuar asnjėherė sepse nuk kam dashur tė rreshtohem me shkrimet e mia prapa asnjė “force” politike. Dhe besoj se kam bėrė mirė sepse e kam ruajtur neutralitetin ndaj zgjedhjeve si UNMIK –u, KFOR-i, OSBE dhe tė tjerėve ndaj statusit tė Kosovės! Kam parashikuar se Isa Mustafa do tė fitoi pa balotazh nė Prishtinė, se nė Podujevė do tė fitoi Agim Veliu gjithashtu pa balotazh dhe se Mimoza Kusari do tė humbė bindshėm nė Gjakovė nga Pal Lekaj. Kam qenė i sigurt se LDK do tė ketė njė ngritje tė lehtė ndėrsa PDK njė rėnie tė lehtė! Kam hyrė nė gjynah me Nexhin nė Mitrovicė tė cilit i kam thėnė se nuk ka fare gjasa tė hyjė nė balotazh. Madje kam shkuar nė ekstrem duke i thėne Nexhit se nėse Thaēi i premton 300 milionė investime nė Mitrovicė, Nexhi duhet t’i premtoi sė paku 900 milionė ngase nuk ka kurrfarė gjasash qė tė zgjidhet kryetar i Mitrovicės andaj mund tė mbahet nė mend se , sė paku nė premtime ia ka kaluar Hashim Thaēit! Gjithashtu kam thėnė se koalicioni AKR-LDD nuk do ta fitojė asnjė komunė duke i sugjeruar njė miku tim, qė nė procesin e decentralizimit tė angazhohet qė Mareci dhe Hajvalia tė bėhen komuna tė reja dhe nė kėtė mėnyrė AKR do t’i kishte dy komuna tė sigurta! Koalicioni AKR-LDD i ngjanė njė situate kur njė notues qė nuk di tė notojė fare bėnė pėrpjekje ta shpėtojė njė tė mbytur dhe, si pasojė mbyten qė tė dy! Shumė mė mirė do tė kalonin po tė garonin ndaras.

Kėshtu, tani kanė mbetur nė mėshirėn e Hashim Thaēit! Pse fitoi Isa Mustafa nuk ka nevojė tė sqarohet fare por pse humbi Astrit Salihu pra?! Sė pari, ai ishte kandidat vetėm sa pėr tė thėnė, nuk e kishte as pėrkrahjen e elektoratit tė PDK nė Prishtinė. Pastaj pėrdori njė fjalor tė rrugėve. Ate e “pėrkrahėn” ose ia bėnė prezantimin medial njė grup gazetarėsh llaskucė tė prirė nga Shkelzeni dhe tė cilėt mė shumė janė marrė me pushkatime tė porositura mediale tė kundėrshtarėve se me njė gazetari tė vėrtetė! Me njė fjalė kanė hėngėr nė tė gjitha pjatat qė u janė ofruar! Dhe mendoj se arsyeja kryesore e humbjes sė Astritit ka qenė mosnjohja e gjeografisė, shumė vonė e ka kuptuar ku ėshtė lagja e Vranjevcit / Kodrės sė Trimave/ dhe se kjo lagje ėshtė kryeqytet i Prishtinės sa i pėrket votave pėr kryetar tė Prishtinės! Ndėrsa Mimoza ka humbur sepse e ka pasur njė kundėrkandidat qė ka punuar shumė, pra Palin i cili ka shumė rezultate. Pastaj, me angazhimin e saj vetėm njė muaj para zgjedhjeve si kandidate e koalicionit AKR-LDD ka krijuar hapėsirė qė kandidimit tė saj t’i jipet njė ngjyrim dhe pėrmbajtje tjetėr. Sidoqoftė, po tė fitonte Pali me njė dallim prej 1% ose ta zėmė 2% atėherė edhe ndoshta do tė dyshohej por dallimi prej 13% pėrqind nuk le asnjė dyshim! Andaj, urime zoti Pal Lekaj dhe kėtij urimi ėshtė dashur t’i bashkangjitej edhe Mimoza. E them se Palin e kam takuar vetėm njė here nė jetė ndėrsa Mimozėn e njoh njė kohė mė tė gjatė andaj mendoj se jam shumė objektiv.

Nuk kam asnjė arsye personale tė veproj ndryshe. Mimoza ėshtė duke gabuar duke bėrė pėrpjekje t’i pėrgjasojė Edvin Ramės, me protesta, akuza dhe intervista po pėrpiqet ta kontestojė fitoren e Palit. Po i bllokon proceset demokratike, nė emėr tė mbrojtjes sė vlerave demokratike! Votėn e Mimozės dhe tė tjerėve ėshtė dashur t’i mbrojnė vėzhguesit partiakė dhe sidomos vėzhguesit e Koalicionit tė Tinės, Demokracia nė Veprim! Ata kanė dėshtuar totalisht! Lexues tė nderuar, a keni dėgjuar qė nė ndonjė vend tė botės , komisionet zyrtare tė zgjedhjeve tė dalin me rezultate preliminare para OJQ-ve qė i monitorojnė zgjedhjet?! Kjo nuk ka ndodhur as nė Zimbabvenė e Robert Mugabes, nė Republikėn e Kosovės po!
Jezu Krishti dhe Nesrin Lushta:

Ēdokush qė ka lexuar pak ėshtė i njoftuar pėr vuajtjet e Jezu Krishtit. Rrugėtimi pėrgjatė Rrugės sė Dhimbjeve, “ Via Doloressa”, akuza pėr konspiracion dhe kryqėzimi i Krishtit kanė qenė pakrahasimisht mė tė vogla nėse krahasohen me vuajtjet qė i ka pasur Nesrin Lushta gjatė pėrballjes me gazetarė! Zoti e shpėrbleftė dhe i ndihmoftė!

A ka qenė i vėshtirė parashikimi i rezultateve:
Nė ēdo vend ku organizohen zgjedhjet bėhen matje tė disponimit tė elektoratit nė bazė tė tė cilave bėhet njė pasqyrim i gjeografisė politike postzgjedhore. Kėto matje apo sondazhe bėhen me porosi, nė tė shumtėn e rasteve dhe e kanė pėr qėllim t’i arrijnė e efektet e “ luftės sė ftohtė”. Pra, mė shumė duan ta dekurajojnė kundėrshtarin duke mbjellė optimizėm tė rremė pėr subjektin garues qė e bėnė porosinė pėr njė sondazh tė “pavarur”. Rėndom i kanė disa tregues qė i marrin parasysh. Unė, nė analizat e mia nuk jam mbėshtetur fare nė kėta tregues. Po t’i merrja pėr bazė paraqitjet e kandidatėve dhe premtimet e subjekteve garuese, gjithmonė do tė dėshtoja nė parashikimet e mia! E kam zgjedhur njė mėnyrė mė tė thjeshtė. Kosovėn e kam ndarė, jo nė zona zgjedhore por nė zona ku mafiozėt politikė dhe ata tė krimit tė organizuar i kanė dhe i mbrojnė interesat e tyre! Si njė treg i madh ku mafiozėt i ndajnė zonat e ndikimit dhe ku ēdo pėrpjekje pėr zgjerimin e zonave tė interesit pa marrėveshje krijon turbulencė dhe thyerje tė mėdha. Andaj nuk kam mundur tė gaboj nė parashikimin e rezultateve. Ēdo rregull ka pėrjashtime andaj kėrkoj falje ata qė mund ta ndjejnė veten keq.
A po prishet, a po prishet:
Nė orėt shumė tė vonshme tė sė enjtes cingėroi telefoni dhe mė zgjoi nga njė gjumė i lehtė i ngjashėm me ate qė e bėjnė njė numėr i deputetėve nė Parlamentin e Kosovės. Sė pari mendova se po mė thėrret ndonjė i burgosur meqė ata dinė tė mė thėrrasin nė atė kohė. Ishte megjithatė zėri i njė miku tim i cili vazhdimisht mė pyeste; ‘ ēka po bohet, ēka po bohet’. Pastaj mė kėshillonte tė kyēem nė programet e RTK-sė.

Me ta aktivizuar RTK-nė si nėpėr mjegull dėgjoje se diēka po prishet dhe shumė here pėrsėritej emir i Pacollit. Tė them tė drejtėn fillimisht u gėzova sepse mendova se mė nė fund po shpėrblehet angazhimi i Pacollit nė fushėn e lobimit dhe se pavarėsinė e Kosovės e paskan njohur Kazakistani, Serbia dhe Rusia ku ndikimi i Pacollit nuk ėshtė i papėrfillshėm! Ky entuziazėm u shua shpejt me tė kuptuar se fjala qenka pėr prishjen e koalicionit PDK-LDK dhe formimin e njė koalicioni tė ri midis PDK-AKR-LDK si dhe pakicave! Formula qeveritare ishte projektuar: Hashim Thaēi, kryeministėr, Behgjet Pacolli president dhe Nexhat Daci, kryetar i Parlamentit. Nė ndėrkohė mė thirrėn edhe disa miq qė brengoseshin pėr zhvillimin e ngjarjeve. Unė i sugjerova tė flenė zbathė, sepse nuk ka asgjė prej kėsaj pune. Ju sqaroj pse e them kėtė.

Koalicioni PDK-LDK ėshtė koalicion i Tinės, si Demokracia nė Veprim, andaj nuk mund tė prishet pa aminin e Dragodanit. Vetėm nėse Dragodani ka vendosur ndryshe! Pastaj, me prishjen e kėtij koalicioni mė sė shumti forcohen LDK dhe sidomos AAK. Tutje, presidenti Sejdiu nuk mund tė shquhet se ka mbajtur njė qėndrim tė fortė ndaj pozitės madje mund tė llogaritet si njė kuadėr shumė i disiplinuar i saj! Thaēi ėshtė virtuoz i vėrtet nė menaxhimin e krizave apo shuarjen e zjarreve derisa edhe vet tė bėhet hi. Nėse e vazhdon kėshtu, pashmangshėm do tė bėhet hi dhe tregimin pėr ringritje politike si Feniksi do ta gjej vetėm nė librin e pėrrallave! Njė burim fort i” besueshėm” mė informoi se mė nė fund kanė vendosur t’i ulin bishtin partnerit tė koalicionit ngase e kanė quar tepėr lart dhe se nuk po dihet a ėshtė vėrtet bisht apo antenė e IPKO-sė, KUJTESĖS apo VALĖS! Sugjerimi im ishte se nėse ende nuk dinė gjė Delli, Fejti dhe Kermabo, tė shpėrndahen nė shtėpi, t’u kthehen grave tė tyre (sė paku atėherė), nė tė kundėrtėn nuk jam edhe aq i sigurt se bishti i kujt do tė ulet! Ndėrkombėtarėt po e sakrifikojnė ligjin vetėm pėr ta ruajtur tė qetė situatėn e sigurisė andaj me asnjė kusht nuk do tė lejonin qė nė vend tė Jakup Krasniqit, si kryeparlamentar tė instalohet Nexhat Daci , mburraveci i Preshevicės ngase ekziston rreziku potencial qė Jakupi ta formojė ( mobilizohet ) njė UĒK tė re, jo pėr ta luftuar Serbinė dhe mbrojtur Kosovėn, si nė kohėrat e Lavdisė sė Madhe por pėr ta mbrojtur demokracinė e popullit- Parlamentin e Kosovės ku bėnė pjesė edhe karrika e tij! Nė fund tė fundit, sot Kosova edhe e ka kėtė kuptim, mbrojtja e interesit personal! Andaj nuk besoj nė kėto kombinime. Nė fund tė fundit, Gripi i Derrave ėshtė dhuratė e Zotit karshi Pacolli president!

Lutfi Haziri dhe Axel Rosis:
Axel Roses ka qenė frontmen i grupit Guns and Roses dhe mbahet mend se ia ka kajt nanėn kėtij grupi. Luta ka qenė dhe ėshtė nėnkryetar LDK-sė, edhe ky grup jo qė nuk ka bėrė muzikė hard rock por jo rrallė ėshtė marrė me muzikė tallava! E tillė ėshtė muzika – politika te ne! Axeli dhe Luta nuk pėrngjajnė aspak fizikisht e duket as nuk kanė profil muzikor tė ngjashėm. Njė veti megjithatė e kanė tė pėrbashkėt, nėse Axel Roses e ka falimentuar bendin Guns and Roses pse kėtė mos a bėj Lutfi Haziri me LDK-nė. Dhe, mė besoni se nuk ėshtė pa gjasa, madje Jupiteri dhe Aresi janė nė anėn e tij!

Pse ndjehem i turpėruar:
Pasi e lexova njė tekst autorial tė Azem Vllasit nė Koha Ditore pėr pėrvjetorin e rėnies sė Murit tė Berlinit dhe krahasimin e rolit tė tij nė zhvillimet e mėvonshme e pranoj se jam krejtėsisht i painformuar, budalla me njė fjalė! Unė kam menduar se Adem Demaēi dhe Adem Jashari kanė qenė ata qė e kanė dashur dhe janė sakrifikuar pėr lirinė e Kosovės, tė shqiptarėve dhe popujve tjerė tė robėruar por paskam qenė nė lajthitje tė madhe! Andaj duke i kėrkuar falje publike Azem Vllasit po distancohem nga Adem Demaēi dhe Adem Jashari! I kėrkoj falje edhe shokut Tito, post mortem!

(autori i shkrimit ėshtė drejtor ekzekutiv i KMDLNJ–sė. Qėndrimet janė personale.)

Nė raportin e progresit ndėrkombėtarėt i tregojnė dhėmbėt

Shkruan: Afrim MORINA

“Raporti i progresit” qė nė fillim tregon se “Shkurtimisht pėrshkruan raportet mes Kosovės dhe Bashkimit” dmth. Bashkimit Evropian. Ky raport, pėrjashtuar specifikat qė kanė tė bėjnė me faktorin vendor dhe pėrgjegjėsit qė i kanė ata, merret edhe me kompetencat qė i ka faktori ndėrkombėtar nė Kosovė.

Pėrpilimit tė kėtij raporti tė progresit i paraprinė periudha “raportuese, Sekretari i Pėrgjithshėm i KB (SPKB) ka pėrpiluar tri raporte pėr Kosovėn. Raporti i nėntorit 2008, bėri tė mundur vendosjen e misionit tė EULEX-it nėn ombrellėn e KB. Nė mars 2009, SPKB ka theksuar pėrshpejtimin e rikonfigurimit tė UNMIK-ut nė drejtimin e pėrshtatjes sė funksioneve tė veta, bazuar nė realitetin e ri tė krijuar nė terren. Raporti i qershorit 2009 shpreh sė funksionet e mbetura tė UNMIK-ut, i reduktuar nė 10% tė kapaciteteve krahasuar me njė vit mė parė, pėrmbledhin monitorimin, raportimin dhe lehtėsimin, kudo qė nevojitet dhe ėshtė e mundur, e aranzhimeve ndėrkombėtare tė Kosovės.” nė tė cilin vėrehen tė tri raportet e Ban Ki Munit pėr rolin e UNMIK-u dhe tė EULEX nė Kosovė dhe tregon qartė, se ky i dyti vepron nėn ombrellėn e KB dhe jo nėn atė tė Evropės, siē po trumbetohet. Dhe ēka ėshtė mė e rėndėsishme, se Kosova nuk ka kompetenca nė ato shtete, tė cilat nuk e kanė njohur (lexo: edhe nė mekanizmat ndėrkombėtar) dhe pėrfaqėsohet nga UNMIK-u. Kjo e fuqizon edhe mė tepėr Rezolutėn 1244. Pėr kėtė mė mirė ti referohemi vetė kėtij Raporti, i cili e vė nė spikamė kompetencėn se “UNMIK-u mbetet pėrgjegjės pėr bashkėpunim gjyqėsor ndėrkombėtar me vendet, tė cilat nuk e kanė njohur Kosovėn, pėrfshirė kėrkesat qė vijnė nga Serbia. Ajo vazhdon tė mbetet pikė kontakti me Interpolin”. Sipas kėsaj tė gjitha arrestimet qė bėhen jashtė Kosove nga interpoli kanė bekimin e UNMIK-ut, i cili i mundėson Serbisė pėr tė aktivizuar lėndėt gjyqėsore tė para dhe gjatė luftės nė Kosovė. Nisur nga kjo logjikė ēdo i treti shqiptar e ka dosjen e hapur nė organet gjyqėsore tė Serbisė dhe UNMIK-u vetėm i raporton se nė cilin shtet gjendet akėcili qytetar pėr tė kėrkuar arrestimin dhe ekstradimin e tij.


Nė kuadėr tė kėsaj kompetence qė ka ky “Misioni, gjithashtu ka filluar njė hetim pėr akuzat pėr trafikim organesh”. I cili mbėshtetėt nė njė shpifje tė Karla Del Pontes, pėr trafikim organesh gjatė luftės ēlirimtare te ne. Edhe pse nė Raport tė progresit nuk thuhet shkoqur pėr kėtė, por pasi zė njė vend me rėnėsi jep pėr tė nėnkuptuar. Mė mirė ėshtė qė UNMIK/EULEX tė hapnin hetimet kundėr ish prokurores sė Hagės - Pontes, pėr shpifje, dezinformim tė opinionit ndėrkombėtar etj., kėta mundohen t’i mbajnė shqiptarėt nėn faj me qėllim tė caktuar politik.
Ky raport nė vend se tė merret me atė, pėr tė cilėn edhe ka qenė dashtė, pra ti bėhet njė analizė qeverisėse nė tė gjitha pikė vėshtrimet, ėshtė i mbushur pėrplot me politikė joparimore, sa shkon aq larg dhe bėnė njė ndarje “autoritetet kosovare ashtu edhe ato serbe” dhe parashtrohet pyetje kush janė autoritetet kosovare?! Janė shqiptarėt, turqit, ashkalijt, romėt etj.?!
Nėse me tė vėrtetė kėta mekanizma njohin strukturat qeveritare dhe mekanizmin qė i nxori ata - Kuvendin, pse atėherė kėtyre mekanizmave i merret e drejta pėr tė ushtruar funksionin pėr serbet, e nė anėn tjetėr akuzohen se nuk po bėjnė asgjė pėr ta. Njė nga mekanizmat ėshtė edhe Avokati i Popullit (Ombduspėrsoni), i cili “ka njė mbikėqyrje tė kufizuar sa i pėrket strukturave paralele serbe”. Pra kėta mekanizma lėnė hapėsirė konfrontuese nė mes shqiptarėve shumicė dhe serbėve pakicė, sepse kėtyre tė dytėve u lejohet komoditeti i mospėrfilljes sė organeve shtetėrore dhe tė drejtat e tyre tė trajtohen nė Beograd.
Nė kuadėr tė kėtyre tė drejtave, qė i ndalon Avokatit tė popullit tė merret me to, pėrfshinė edhe tė drejtėn e vizitės sė varrezave tė serbėve, gjoja se nuk u lejohet dhe kėto nuk i lė njėherė tė trajtohen pėrbrenda mekanizmave qeveritare nė Kosovė, e tek atėherė tė ndėrmerren veprime, por konstaton “Shqetėsimet pėr sigurinė bėjnė qė pelegrinėt shpesh kėrkojnė pėrcjellje nga forcat e sigurisė pėr nė varreza dhe vendet religjioze nė lokacionet e banuara me minoritete”. Kėtu me qėllim nuk i veēon serbet, por e pėrgjithėson, kur dihet se tė gjitha minoritetet tjera korrespondojnė, punojnė dhe jetojnė me shqiptarėt dhe kur dihet mirėfilli se nė institucionet e Kosovės punojnė njė pėrqindje bukur e madhe edhe e serbėve dhe atė mu nė Prishtinė, ku kemi mentalitetet tė pėrziera nga regjionet e ndryshme tė Kosovės dhe kurrė asgjė nuk u ka ndodhur nga mbarimi i luftės. Mirėpo, pėrjashtim bėjnė ata, tė cilėt i kanė duart e pėrgjakura me gjakun e pafajshėm shqiptarė dhe kanė frikė tė shkojnė pėr pelegrinazh, dhe jo pse e kanė hallin e vizitės sė kishės apo varrit, se tipa tė tillė nuk dinė ēfarė vlere kanė ato, por mė tepėr pėr marketing politikė.
Ky raport progresi na qanė hallin se nuk ka njė planprogram mėsimor pėr serbėt dhe kjo ėshtė pengesė “pėr zgjidhjen e mosmarrėveshjeve lidhur me qasjen nė arsim tė fėmijėve nga pakica gorane nė komunėn e Dragashit”. E di ky mekanizėm ndėrkombėtar se kanė diēka tė pėrbashkėt kėto dy etnitete, apo kėtė e shikojnė vetėm nė kontestin gjuhėsor dhe apatikeve tė shovinizmit serb, pėr ti trajtuar si tė tyre kėtė minoritet?! Pėr tė arritur edhe kulmin se “Kurset e gjuhėve nė mesin e shėrbyesve civilė janė tė pamjaftueshme pėr ngritjen e dygjuhėsisė brenda administratės” dhe nuk pėrmend cilin nivel administratės, por kėtu jep pėr tė kuptuar si punė administrative nė tė gjitha instancat dhe fushat. Kjo ėshtė logjika e raportit tė progresit, i cili i detyron shqiptarėt nė mbi 90% tė mėsojnė gjuhėn serbe, pėr tė kryer shėrbime civile. Sikur tė ishte thėnė se nė meset ku janė shumicė serbet, shėrbyesit civil duhet tė njohin edhe gjuhėn serbe, do tė dukej nė rregull.
Raportuesit pėr hartimin e kėtij Raporti tė progresit, si duket nuk kanė qenė fare nė Kosovė, por nėse ka qenė apo edhe jeton kėtu, aq mė keq, sepse nuk e paraqet realitetin e banorėve por qanė pėr serbėt, sepse “Furnizimi me energji elektrike nė pjesėt me shumice serbe, nuk ėshtė siguruar plotėsisht.” E dinė hartuesit e kėtij raporti se si ėshtė gjendja e shqiptarėve dhe tė tjerėve me furnizim tė rrymės, tė cilėt tė paktėn kanė tė drejtė morale pėr ta kėrkuar, ndėrsa serbėt pėr nėntė vjet, e shumica edhe sot, as qė donė pėr tė dėgjuar pėr faturat e rrymės sė KEK.
Kulmi i marrisė sė kėtij Raporti tė progresit arrihet kur shėrbehet me tė dhėnat mitike pėr “Rreth 200,000 persona nga Kosova mbeten tė zhvendosur nė Serbi dhe 16,000 nė Mal tė Zi.” Kėto shifra ka vite qė qarkullojnė nėpėr gazetarin propagandistike tė qarqeve shovene tė Beogradit dhe njė mekanizėm bukur me peshė ndėrkombėtare nuk ka qenė dashur tė lėshohet nė propagandėn e verdhė dhe tė marri si tė vėrtetė kėtė shifėr. Dinė tė lexojnė kėta “ekspertė” pėrpilues tė kėtij Raporti tė progresit regjistrimet e popullsisė, qė i ka bėrė Serbia nė kushte okupimi, e tė gjithė ata qė dinė tė zbėrthejnė kėtė nocion, duhet ta kuptojnė se okupatorėt, njė nga qėllimet e veta, e kanė edhe shpopullimin e territorit nga vendorėt dhe popullimin e tij nga pushtuesit, por edhe nė ato regjistrime nuk kemi njė numėr kaq tė madh tė serbėve nė Kosovė.
Hartuesit e kėtij Raporti tė progresit harrojnė se nė Kosovė janė tri konfeksione dhe qė tė tria paraqesin vlerėn kulturore dhe duhet trajtuar nė mėnyrė tė barabartė. Kjo pėr arsye se asnjėra prej kėtyre konfeksioneve fetare nuk e ka qendrėn e vet nė Kosovė, por qė tė tria qendrat i kanė jashtė truallit tė Kosovės, prandaj jo vetėm se ėshtė poshtėrues, por edhe me prapavijė politike, kur lėvdon “Ligji i ri mbi Doganat i miratuar nė nėntor 2008 parasheh lirimin nga ngarkesat tatimore dhe taksa tė akcizės pėr aktivitetet ekonomike tė Kishės Ortodokse Serbe.” Thua se dy tė parat nuk kanė nevojė pėr aktivitete ekonomik, por vet pranon se nė Kosovė kemi “adoptimit tė legjislacionit”. Kjo do tė thotė se ligjbėrėsit nė Kosovė i nėnshtrohen shantazheve, pėr tė siguruar rrugėn e shtruar me kadife pėr nė Bashkimin Evropian, qė nė radhė tė parė duhet tė merren parasysh dhe tė aprovohen tė gjitha kėrkesat e “Popullit tė shenjtė”. (A.M.)
Pėr tė pėrcjellė gjendjen e minoritarėve, sepse kėtė nuk ia beson mekanizmave qeveritar e as avokatit tė popullit dhe “Nė kuadėr tė IPA 2009, 3 milion euro i janė destinuar shoqėrisė civile, mbrojtjes sė tė drejtave tė minoriteteve dhe fuqizimit tė rrezikuara.”. Kjo e nėnkupton gjithė besueshmėrinė e institucioneve nė Kosovė, pėrkundėr ledhatimit, pėrkundėr pranimit gjithēka qė u servohet nga ndėrkombėtarėt, pėrkundėr poshtėrimit nė sytė e bashkėkombėsve.
Ky raport i progresit u mirėprit nga institucionalistėt, ndėrsa opozita e ka shikuar me vėshtrim tė syrit tė kalit, duke mos mundur ta thotė realitetin nė relacion me ndėrkombėtarėt, sepse edhe vetė ėshtė bashkėfajtore pėr kėto vėrejtje e konstatime tė hartuesve tė raportit tė progresit. Po tė lexohet shqip, atėherė do tė vijnė nė pėrfundim se nėse nuk plotėsohen nė radhė tė parė kėto “standarde”, nuk mund tė ēilen dyert e Evropės pėr shqiptarėt.

Prishtinė, 18.11.2009

20 VJET PAS RRĖZIMIT TĖ MURIT TĖ BERLINIT

“Kombi ėshtė themeli i godinės sė shtetit, sa mė i fortė tė jetė themeli, aq mė shumė qėndron godina”. Sami Frashėri

Shkruan: Beqir Elshani

Tani flitet pėr njė Evropė tė bashkuar me shuarjen e kufijve nė mbarė kontinentin, ku qytetari pa pasaportė shtetėror mund tė udhėtojė kudo nė tė gjitha vendet e Evropės, ngjashėm siē udhėton suedezi prej Suedisė nė Kopenhagė e nė Berlin, dhe e kundėrta pėr danezin dhe gjermanin.

Megjithatė qytetari shqiptar e ka vėshtirė tė besojė, kurse Parlamenti Evropian e ka lehtė tė vendosė nė Bruksel, ata nuk i dėgjojnė kėrcėnimet, krismat dhe torturat ndaj qytetarėve shqiptarė nė vendet ballkanike, pikėrisht nė Shqiperinė Etnike tė copėtuar nga dora e diplomacisė evropiane. Prandaj, para se tė bėhet shuarja ė kufijve ballkanikė, duhet qė tė gjitha trojet shqiptare tė bashkohen nė Shqiperinė Natyrale, pastaj shuarja e kufijve ballkanikė do tė jetė realitet i ditės. Provincializmi ballkanik duket se ka prekur edhe vendet qė kufizohen me Gadishullin Ballkanik, dhe njėra ndėr to ėshtė Hungaria. Ky vend me tradita universitare dhe mbretėrore, qė dikur sė bashku me Austrinė ka qenė perandori e madhe nė Evropė, mirėpo duket sikur e magjeps provincializmi diplomatik i Serbisė arrogante, mbase edhe ka frikė nga fqinji jugor, qė nga trungu hungarez ia ka shkėputur hambarin e drithit (kupto Vojvodinėn). Kohėt e fundit, diplomacia hungareze u tregua e dobėt pėrballė diplomacisė serbe, nė Budapest arrestoi njė veteran tė UĒK-sė qė kishte luftuar pėr ēlirimin e atdheut nga kolonizatori serb dhe ia dorėzoi Beogradit, kryeqendėr e fitilave tė luftės nė Ballkan dhe nė Evropė. Ngjashėm veproi edhe Bullgaria me arrestimin e ish-kryeminstrit tė Kosovės, Agim Ēekun. Prandaj nėse dy bashkudhėtarė, njėri maqedonas dhe tjetri shqiptar, udhėtojnė me aeroplan nga Evropa Perėndimore nė Shkup: i pari do tė pritet me lule nė aeroport, i dyti do tė rrahet dhe me inat do t’ia grisin biletėn kthyese. Por nėse ndonjė shqiptar e ka emrin gjerman, policia maqedonase do ta vė herė nė sitė, herė nė shoshė, derisa tė bindet se turisti me tė vėrtetė nuk ėshtė shqiptar. Ata (kupto organet policore serbe dhe maqedonase) janė tė pamėshirshėm edhe ndaj ministrave shqiptarė.

Parashtrohet pyetja pse shqiptarėt i urrejnė serbėt, kurse serbėt i urrejnė shqiptarėt?! Zgjidhja ėshtė shumė e lehtė: shqiptarėt e urrejnė Serbinė, sepse ėshtė pushtuese dhe shtet kriminal, kurse Serbia i urren shqiptarėt, sepse shqiptarėt nuk pranojnė kolonizimin serb. Lidhur me diskutimin e penalistit serb, Vladimir Vukēeviq, i cili nė Parisin e tij tė dashur, fill pas Moskės, tha se Serbia ishte viktime e luftės, kinse ajo ka pėsuar dėme tė mėdha ekonomike pėr arsye tė sanksioneve tė vendosura nga bashkėsia ndėrkombėtare ndaj saj, dhe se ka shume viktima serbe dhe jo shqiptare, tė cilat janė zhdukur gjatė luftės nė Kosovė. Duket qartė qė krimineli serb po luan rolin e viktimės, dhe kjo nuk na habit aspak, por ėshtė pėr t’u habitur pse Parlamenti Evropian i bėn privilegje Serbisė, derisa ajo nuk kėrkon falje pėr masakrat ndaj popullit shqiptar, dhe ende nuk heq dorė nga ripushtimi i Kosovės. Penalistin serb duhet pėrkujtuar se po tė kishte pasur Ushtria Ēlirimtare e Kosovės vetėm njė tė katėrtėn e armatimit qė kishte Serbia e Millosheviqit, Kosova do tė ishte ēliruar plotėsisht dhe bashkimi me Shqiperinė do tė ishte punė e kryer. Pastaj, po tė kishte bombarduar NATO bazat e armatimit ushtarak nė Serbi, Serbia do tė ishte demokratizuar plotėsisht, ngjashėm siē u demokratizua Gjermania dhe Japonia pas Luftės sė Dytė Botėrore. Derisa komandantėt gjermanė tė Luftės sė Dytė Botėrore nė procesin e Nurembergut u dėnuan me varje dhe me burgim tė pėrjetshėm, komandantėt serbė, qė masakruan njė popull tė madh boshnjak dhe shqiptar, priten me lule nė Beograd.

Nė diplomacinė evropiane dhe ndėrkombėtare dihet qė popull mė i shtypur dhe i persekutuar janė shqiptarėt nga kolonizatorėt serbomalazezomaqedonas. Mirėpo asnjė shtet nuk merret me mbrojtjen e viktimės, pėrkundrazi kolonizatorėve u thonė mbyte shqiptarin, ai kėrkon bashkimin e vendit tė tij me Shqiperinė. Po tė flasim me gjuhėn popullore, ėshtė sikur tė thuhet, mbyte vogėlushin qė po qanė, ai kėrkon nėnėn e vetė, dhe ne si Evropė e modernizuar nuk lejojmė kthimin e foshnjes te mėma”. Dihet qė Evropa ėshtė e bukur dhe e dashur, mirėpo mė e bukur dhe mė e dashur se Evropa ėshtė mėmėdheu ynė SHQIPERIA, nė tė cilėn dėshirojmė tė jetojmė tė bashkuar, ashtu siē jetojnė gjermanėt nė Gjermaninė e bashkuar. Prandaj atė ēka mund e bėri populli gjerman para 20 vjete, nuk e bėri populli shqiptar, as pas 20 vjetėsh tė rėnies sė Murit tė Berlinit. Nė televizionin suedez flitej pėr nobelisten Nėnė Tereza, ndaj reporteri tha se emri i saj i vėrtetė ėshtė Gongje Bojaxhiu, ėshtė shqiptare dhe ka lindur nė Shkup tė Shqiperisė nė kohėn e Perdanorisė Turke. Kjo do tė thotė se vendlindjet e personaliteteve shqiptare tė lindur nė Shqiperinė Etnike sot gjenden tė kolonizuar nga fqinjėt sllavė e grekė. Gjeografia shqiptare ėshtė e tmerrshme, ėshtė prerė me gėrshėrėt e Konferencės sė Ambasadorėve nė Londėr nė vitin 1913, si pasojė e sė cilės populli shqiptar vazhdon tė vuaj, si nė fushėn kombėtare ashtu edhe nė fushėn ekonomike. Farmula ballkanike dihet, sa mė gjatė qė mbetet Shqiperia e cunguar, aq mė shumė vuan populli i madh shqiptar, prandaj nė kurriz tė varfėrisė shqiptare jetojnė serbomalazezėt dhe grekėt. Kjo ėshtė strategjia ballkanike, nė mėnyrė qė fqinjėt grabiēarė nė kurriz tė kombit shqiptar tė shfrytėzojnė tregun evropian dhe botėror.

Folur konkretisht, nuk mundet gjysmėpopulli sllavomaqedonas ta shtyp gjysmėpopullin shqiptar tė kolonizuar pa e pasur mbėshtetjen e diplomacisė evropiane dhe ndėrkombėtare. Dihet qė sllavomaqedonasit nuk kanė synimin e bashkėjetesės me popullin shqiptar, pėrkundrazi duan tė vazhdojnė politikėn kundėrshqiptare, tė cilėn ia brumosi imperializmi serb. Ashtu siē e sajoi Josip Broz Tito kombin mysliman pėr inat tė popullit boshnjak, por nė shėrbim tė shovinizmit serb, si pasojė e sė cilės pas shkatėrrimit tė Jugosllavisė Federative erdhi deri te masakrat e pėrgjakshme, u krijua Republika e Maqedonisė pėr inat tė popullit shqiptar. Prandaj derisa qytetarėt e Serbisė, Greqisė, Malit tė Zi dhe Maqedonisė do tė kalojnė nė Portėn e Madhe Triumfale, shqiptarėt do tė kalojnė nėpėr vrimėn e gjilpėrės, si nė Beograd, Podgoricė, Shkup dhe nė Athinė. Megjithatė tė gjithė kolonizatorėt, (vėllezėr sipas fesė dhe sipas zejes shkombėtarizuese), jo qė nuk kanė frikė nga Shqiperia londineze, por edhe i kėrcėnohen po tė kėrkohet ribashkimi i Shqiperisė Natyrale. Duket qartė qė diplomacia e Tiranės ėshtė bėrė mė shumė se qengj, kurse Serbia mė shumė se ujk. Sa aktuale ėshtė thėnia e poetit tonė, - Migjeni, kėrkon tė lindet njė njeri, qė bashkon, qė me njė grusht tė fuqishėm godet mu nė zemėr. Tė gjitha kėto kanė mbetur nė sirtarin e bibliotekės sonė, kėnaqemi duke lexuar, mirėpo vėshtirė tė zbatohen nė jetė porositė e poetėve, si nga ana e Qeverisė Shqiptare, ashtu edhe nga ana e Akademisė sė Shkencave dhe Arteve Shqiptare. Dikur nė rrethana shtypėse nė ish-Jugosllavi, pėr shkak se shqiptarėt jetonin nėn robėri, kėndohej njė kėngė popullore “Kėndo o zogu i malit se sot jam mėrzit”, kurse sot kėndohet kėnga e bashkimit tė Kosovės me Shqiperinė me anėn e autostradės. Megjithatė jehona e kėngės sė parė ėshtė mė e fortė se e dyta. Pėr shkak se tė gjithė e dimė qė Kosova nuk bashkohet me autostradė, por me anėn e vetėvendosjes pėr bashkimin e Kosovės me Shqiperinė, pastaj autostrada ndėrtohet mė shpejtė, mė bukur, mė e qėnfrueshme qė as tėrmeti nuk e shemb, dhe atė deri nė Gjirokastėr e nė Janinė. Vete populli shqiptar e ka parė se shuarjen e kufirit shqiptaro-shqiptar e bėri Ushtria Ēlirimtare e Kosovės nė krye me Adem Jasharin, kur gjatė luftės kundėr kolonizatorit serb i flakėn gurėt e kufirit nė mes dy tokave shqiptare. Njė miku im, veprimtar i ēėshtjes kombėtare dhe autor i librave voluminoz ”GJAKU I LIRISĖ”, Bajram Kurti, ishte profesor i Gjeografisė nė gjimnazin e Therandės gjatė viteve ‘70-ta, prej nxėnėsve nuk kėrkonte tė dinte shumė pėr vendet e huaja, por kėrkonte tė dinte se ku gjendet Shqiperia, dhe atė duhej prekur me dorė, me anėn e sė cilės profesori mbetej i kėnaqur dhe sakaq nė ditar shėnonte notėn e madhe. Ishte njė hap madhėshtor qė nxėnėsit me kėnaqėsi flisnin pėr bashkimin e Kosovės me Shqiperinė, nė kohėn kur titistėt shqiptarė ēirreshin pėr dėnimin e nacionalistėve shqiptarė, qė investonin atdhedashuri pėr bashkimin e trojeve shqiptare.

Nė vazhdim, shqiptarin nacionalist nga Evropa perėndimore do ta presin me urrejtje shoviniste tė gjitha republikat ish-jugosllave (Serbia, Mali Zi dhe Maqedonia, pikėrisht ato shtete qė kanė troje tė shkėputura shqiptare. Pėrkundrazi edhe po tė kalojė ndonjė kriminel lufte nėpėr qytetet e Kosovės dhe tė burgoset nga organete policore tė vendit, vendet ish-jugosllave (Serbia, Mali i Zi dhe Maqedonia) do tė kėrkojnė lirimin pa kusht, u mor vesh, qė Tirana dhe Prishtina do ta lirojnė pa i bėrė asnjė njollė nė shpinė, ashtu siē ua bėjnė fqinjėt sllavė vėllezėrve tanė shqiptarė. Kjo do tė thotė se kolonizatori ka pushtuar troje shqiptare pėr t’i shtypur shqiptarėt, dhe jo pėr bashkėjetesė. Njė mikut tim nė Kopenhagė i shkrova, pse nuk kėrkon edhe Kroacia tė marrė disa kilometra sipėrfaqe detare nė detin Adriatik, siē vepron Greqia, mirėpo ai ma ktheu se nuk e lejon Serbia. Prandaj ato shtete qė kanė synime pėr shtyrjen e kufirit pėr zgjerimin e vendit tė tyre, duhet tė marrin leje prej Beogradit, pastaj tė marrin sa tė duan, meqė Kosovėn dhe Shqiperinė nuk e udhėheqin avnirustemėt dhe ademjasharėt, por trashėgimtarėt e Ahmet Zogut.

Duket sikur kryeministri shqiptar, Sali Berisha, pėr tė shuar inatin me Greqinė, i fali njė sipėrfaqe bukur tė madhe tė gjirit Jon. Dihet qė Greqia ka Ēamerinė tonė tė shkėputur nga trungu i Shqiperisė, gjithashtu Maqedonia ka Iliridėn e shkėputur nga trungu i Shiperisė, Mali i Zi ka Ulqinin deri nė Plavė, kurse Serbia ka Preshevėn me Bujanocin tė shkėputur nga Kosova. E keqja mė e madhe ėshtė se derisa depoja e armėve shqiptare nė Gėrdec eksplodoi dhe tė gjithė banorėt e panė qiellin e pėrflakur, mirėpo sipėrfaqes sė detit nuk i doli flaka dhe tymi, nė mėnyrė qė populli shqiptar tė shoh se Qeveria Shqiptare po luan me tokat shqiptare, dihet edhe deti ėshtė sipėrfaqe e tokės, atė e mbajnė alpet shqiptare. Natyrisht qė detit nuk i del as flaka as tymi, por mund tė shpėrthej revolta e popullit shqiptar kundėr pazareve tė pista tė Qeverisė Shqiptare, nė mėnyrė qė tė mos luaj me tokat dhe gjakun e popullit shqiptar. Kushtrimi te Molla e Kuqe nuk duhet tė mbetet vetėm nė vargjet poetike, por duhet tė realizohet me punė dhe me bashkimin e mbarė popullit shqiptar pa dallime fetare, krahinore dhe partiake. Pėr tė shuar lakmitė grabitqare tė shteteve fqinje dhe pėr tė ndalė terrorin serb nė Kosovėn Lindore me dorėn e saj ekspansioniste deri nė Mitrovicė; gjithashtu pėr tė ndalė terrorin sllavomaqedonas, siē ndodhi sulmi nė Brodecin shqiptar, duhet t’i bashkojmė tokat shqiptare, si rezultat i sė cilės, do tė kemi shtetin e fortė ekonomikisht, emancipimin e popullit shqiptar, ushtrinė dhe ligjin, pastaj me tė gjitha vendet fqinje do tė kemi marrėdhėnie shumė tė mira. Gjithashtu edhe fqinjėt tanė nuk do tė kenė ngarkesa shoviniste ndaj popujve tjerė, prej nga bashkėpunimi fqinjėsor do tė jetė i domosdoshėm.

Suedi, 13.11.2009

Tė vėrtetat e fshehura tė Shqipėrisė sė Enver Hoxhės dhe historia

Shkruan "La Repubblica: Tė vėrtetat e fshehura tė Shqipėrisė sė Enver Hoxhės dhe historia me Titon.Me rastin e 101-vjetorit tė lindjes sė ish-diktatorit, historiani italian Giovanni Armillota, analizon komunizmin shqiptar...

Komunizmi shqiptar nuk ishte edhe aq i egėr sa dukej. Kėshtu tė paktėn mendon historiani dhe gazetari italian Giovanni Armillotta, i cili e ka vėnė nė peshore sėbashku me sistemin komunist jugosllav tė aplikuar nga Tito dhe Rankoviēi. Nė njė artikull tė botuar nė revistėn gjeopolitike prestigjoze italiane "Limes" njė degėzim i grupit "La Repubblica", autori ka shkuar mė tej duke fajėsuar edhe njė pjesė tė komunistėve italianė, tė cilėt nė atė kohė demonizuan pa tė drejtė komunizmin shqiptar duke mbyllur njė sy me qėllim ndaj represionit shumė herė mė tė ashpėr dhe mizor tė Titos, i cili vrau nė kampet e pėrqėndrimit mbi 30 vetė, midis tė cilėve edhe shumė shqiptarė dhe kosovarė. Megjithatė si studiues i mirė i ēėshtjeve tė Shqipėrisė Armillota ka "mbrojtur" nė njė farė mėnyre komunizmin e diktatorit Hoxha vetėm nė kontekstin e mizorive nė krahasim me atė jugosllav tė Titos, duke e zhveshur nga ēfarėdolloj humanizmi dhe duke i pėrballur me atė shqiptar. Ndėrsa Partia e jonė Komuniste, vlerėsonte regjimin brutal tė Titos, vetė politikanėt dėnonin Hoxhėn, fajtor duke mos qenė nė tė njėjtėn linjė me Moskėn edhe pse i rezistoi ambicieve ekspansioniste tė Jugosllavisė fqinje. Kush ishte pėrbindėshi i vėrtetė? Masakrat e "demokracisė" titiste, aktiviteti i spiunazhit tė Koēi Xoxes, kampet e pėrqendrimit tė socializmit nė Jugosllavi.
Njėzetekatėr vjet mė parė njėri prej tre qytetarėve tė vendit tonė - qė tė tre anėtarė tė anėtarėsuar nė Partisė Socialiste italiane, qė atėherė shprehte kryesinė e qeverisė - e cila pa tė publikohej zyrtarisht nė shtypin shqiptar, telegramin formal tė ngushėllimit pėr vdekjen e Enver Hoxhės (11 prill 1985). Isha nė shoqėrinė e Sandro Pertinit dhe Bettino Crax-it. Telegrami im u shfaq nė "Sporti Popullor" (Nr.16, 16 prill), sė bashku me atė tė presidentit Cio, Juan Antonio Samaranzh Torello; ndėrsa ato tė Presidentit tė Republikės dhe Kryetarit tė Kėshillit tė Ministrave u botuan njė ditė mė parė, tė dyja nga "Zėri i popullit" dhe "Bashkimi".
Kisha kėtė "ekskluzivė" tė mirėnjohjes, nė sajė tė kontributit tim pėr studimin e marrėdhėnieve ndėrkombėtare shqiptare dhe sportit shqiptar, e ekspozuar pėrmes miratimit burimeve tė shkruara dhe tele-radiofonike tė drejtpėrdrejta, me tė cilat kam qenė (prej 1969), dhe jam vazhdimisht nė kontakt. Ėshtė e njohur se shqiptarėt janė njė popull i edukuar dhe diplomatikisht shumė tė hollė – mos harrojmė se e mbajtėn Romėn e Dytė pėr shekuj. Perandorėt Ilirė, vonuan me tė paktėn 200 vjet shembjen e pjesės perėndimore tė Romės sė Parė - dhe kur ata duan tė nderojnė njė mik i ofrojnė skenėn e kombit.
Kėshtu qė si konsekuencė e mbaj veten si studiues i vetėm italian nė gjendje, tė paktėn, nuk gaboj datat, emrat dhe ngjarjet historike, dhe jo siē i ka ndodhur disa politikanėve tė qeverisė sonė. Mė kujtohet nė vitin 1997 njė Umberto Bossi nė gjendje tė mirė, dhe direkt nė TV, i cili afirmonte se statuja nė Tiranė nuk ishte e Brezhnievit, por e Stalinit ... me ēdo gjė qė e pason nė kushtet e mungesės absolute tė kulturės bazė historike dhe politike. Njė vit mė vonė nė Nju Jork artikulli im "italianėt mbi ēėshtjet shqiptare" bėri epokė; dhe doli nė Shtetet e Bashkuara pėr shkak se vendi im e refuzoi me tmerr (1), ndėrsa miqtė shqiptarė dhe amerikanė e pritėn atė pa i ndryshuar as edhe njė presje.
Qė kur isha dymbėdhjetė vjeē fillova tė interesohesha pėr argumentin mė lart, sepse nga 1960 e tutje njė gjė, nė veēanti, tėrbonte tė majtėn shik komuniste tė menaxhuar nga ana e zyrtarėve tė trishtuar tė partisė komuniste; kjo ishte Shqipėria, edhe pse "e huaj" mė pak e gositura nga klasifikimi Amnesty International pėr shkeljen e tė drejtave tė njeriut nė Lindje.
E paraprirė nga "demokratikja" e Hungarisė sė Kadar, ish-kasap nė 1956, shumė i dashur pėr tė "ish" komunistėt; dhe nga Rumania e pavarur "e Nikolae Ēausheskut, ku njė prej sekretarėve tė partisė sė qendrės - Pietra Longo i PSDI -sė - zyrtarisht dhe shpesh (sidomos nė vitin 1979), shkoi nė fillim tė viteve tetėdhjetė, Shkonte duke u shtirur pėr tė mos kuptuar se Conducător-it, (drejtuesi) nė ato vite, po shkatėrronte Bukureshtin pėr tė rimodeluar atė, duke u frymėzuar nga Pyongyang i Koresė sė Veriut, ndėrsa nė Tiranė kontributi arkitektonik italian jo vetėm ishte i respektuar, por edhe i restauruar. Por nuk ishte e thėnė, shqiptarėt duhej tė mbeteshin "monstrat" dhe "banditėt", tė cilėt kishin marrė me shkelma Bashkimin Sovjetik tė dashur tė komunistėve tė shtėpisė sonė.
Si mund tė harrohen sulmet e njė politikani tė njohur komunist nė gazetėn "L'Unita" nė pranverėn e vitit '87, tė mbajtur pa mundėsi replike kundėr Enver Hoxhės tashmė tė vdekur prej dy vjetėsh, fajtor pėr dėshtimin e aleancės me Moskėn? I njėjti politikan i njohur, i poshtėruar gjashtė vjet mė parė nė Kongresin e XXVI tė Partisė Komuniste tė Bashkimit Sovjetik me spostimin fizik, tė tij dhe tė fjalės sė tij nė Sallėn e Kolonave, ku i ishte ndaluar tė fliste nga tribuna e Kremlinit pėr ēėshtjen e Afganistanit! Ndoshta sepse Salla e Kolonave ishte e famshme pėr heshtjen, duke pasur Anatoly Karpov i cili fitoi titullin botėror tė shahut nė vitin 1975 (por ku ishte politikan i njohur nė Pragė-'48, Budapest '56 , Pragė '68, dhe vende tė tjera?)
Arrijmė tė frenojmė njė moto irritimi nė kujtimin e gabimeve tė "Il Manifesto", i cili ishte i shqetėsuar pėr Kanalin e Otrantos, i bllokuar nga njė regjim autoritar. Ndoshta pėr tė skualifikuarit e djeshėm mund tė ketė qenė shpresuar problemi financiar dhe gjeopolitik qė do tė kishte pėrfaqėsuar pėr Italinė dhe NATO-n, praninė e sovjetikėve tre minuta nga Puglia? Apo filokinezėve nuk e pėrtypnin dot se shqiptarėt e kishin shporrur edhe Maon? Mjafton tė kujtosh lotėt patetikė tė rrethanave tė njėrės prej tyre tė nesėrmen e sheshit Tiananmen ...
Edhe mbajtja bashkė rezultonte e pjerrėt; pėr fjalėt e njė gazetari (mė vonė i promovuar deputet i asaj partie), e cila nga Tg2/partia komuniste (Tg3 nuk kishte lindur ende) shkarkonte njė grumbull shpifjesh dhe histori false mbi vendin e Shqiponjave (duke harruar gulagėt sovjetikė). Dhe atėherė pėr tė dėgjuar diēka tė pranueshme dhe historikisht tė pakonceptueshme duhej ndryshuar kanal dhe tė mėsoje nga Tg1/demokristian programe tė mira nė tė cilat ishte Pushka, Poeti dhe Tregimtari. Por nė qoftė se edhe njė nga themeluesit MSI-sė, "Corriere della Sera", "L'Avanti" (edhe nėpėrmjet artikujve tė mi), etj, "vihej" duke folur me respekt pėr shqiptarėt, nė atė pikė, donte tė thoshte diēka.
Nuk po rri tė kryej njė analizė historike-politike tė regjimit shqiptar nga '44-91 - nuk ėshtė ky vendi - por sidoqė tė jetė besoj se mund ta lidh nė njė zonė gri midis tezės pas Franko Cardinit mbi regjimin ushtarak peruan tė majtė tė vitit '68 dhe afirmimeve tė Marco Giaconi nė lidhje me njė formė tė kuqe Somozismi. Fjalėt e Indro Montanellit "justifikonin" nė qoftė se jo regjimin e kaluar, tė paktėn sa i vlefshėm ishte shprehur nė politikėn e saj tė jashtme dhe stabilitetin e brendshėm vendit, dhe kėshtu gjeopolitika.
Midis mesit tė mijėvjeēarit dhe kohėt e fundit - pėrveē kontributit tė Elio Miracco, Luciano Canfora, Emanuela King, "Limes" dhe disa tė tjerė - janė rritur dhe kanė ardhur nė sipėrfaqe boshllėqet dhe klishetė e atyre qė pretendonin tė shkarravisnin fletė tė bardha qė ti atribuonin atyre titullin e "ekspertit" albanolog.
Midis viteve gjashtėdhjetė-tetėdhjetė ndodhte tė pėrplaseshe nė revista e sė majtės nė apologji tė lodhshme tė regjimit kriminal titist dhe ideologjinė e tyre tė mjerė, tezė pėr tė masakruar "tė kėqijtė" shqiptarė; nė tė vėrtetė qėllimi i tyre ishte pėr tė shkėputur vėmendjen nga represioni i shpėrthyer nė emėr tė pavarėsisė sė kėrcėnuar tė sllavėve tė jugut - sipas tyre - nga shqiptarėt kosovarė qė vepronin nė emėr tė "atdheut tė tyre stalinist." Metodė e dashur jo vetėm nga rrymat e majta, por e dashur edhe nga historianėt nė heshtje, tė futur nė orbitėn apo tė frikėsuar pėr tė thyer modelet e kohės. Pra, nė njė konferencė ndėrkombėtare pėr Shqipėrinė nė 1991, nė tė cilin kam pasur nderin e mbajtjes sė njė memorandumi, fillova me njė pėrgjigje paraprake tė njė intelektuali "progresist." Ata mė pyetėn se ēfarė kisha pėr tė thėnė mbi politikėn e jashtme tė Tiranės, e cila - sipas tė partnerit tė ēmuar - pėrfaqėsonte njė jashtėqitje mizash nė njė hartė gjeografike. Replikova, duke thėnė vetėm se Italia, nga ana tjetėr, nuk kishte njė gjeopolitikė tė huaj qė nga kohėt e Matteit, dhe duke i kėrkuar me edukatė ta mbyllte gojėn dhe tė dėgjonte. Nuk mund tė bėjė asgjė, pėrveē kėsaj.

Tito "Henry VIII", dhe Enver Hoxha "Richard III"
Nė atė kohė - veēanėrisht nga 1956 e tutje - nė Itali kishte pasur njerėz tė pilotuar nga Beogradi, i cili - pas vdekjes sė Stalinit - filloi tė dashuronte Titon. Qė Jugosllavia ishte atėherė njė kamp i madh pėrqendrimi nė qiell tė hapur - e cila ka masakruar shqiptarėt mbi tė gjithė shqiptarėt nė (vitet 20-30-40-70-80-90, etj.) dhe pastaj italianėt nė vitet '40, dhe vetė kėta popuj kanė shkatėrruar me gjak dhe terror.
Unė nuk do tė flas kėtu pėr masakrat dhe shfarosjen nė masė tė ushtrisė titiste dhe organeve tė UDBa-sė , me urdhėr tė Tito-Rankoviēit tė cilėt hynė nė vitet 1945-1948 nėn pretekstin e luftės pėr "spastrim tė elementėve Ēetnik dhe Ustash, tė "bandave kriminale", "tė mbetjeve tė regjimit tė vjetėr" etj. Unė nuk dua tė pėrmend as terrorin e krijuar nė kėtė periudhė (sidomos drejt fundit tė vitit 1944 dhe gjatė 1945) kundėr popullsisė shqiptare qė jetonte nė territoret e tyre nė Kosovė, Mal tė Zi dhe Maqedoni, nėn pretekstin e luftės kundėr "bandave balliste","nacionaliste" dhe " shqiptarėve tė mėdhenj" etj. Unė do tė limitohem vetėm pėr tė bėrė njė krahasim midis mėnyrės sė sjelljes sė "demokracisė titiste" dhe atė tė shtetit shqiptar nė vitin 1948 kundrejt kundėrshtarėve dhe armiqve, ditėn kur u zbulua komploti qė kishte pėr qėllim qė ta bėnte Shqipėrinė Republikėn e shtatė Jugosllave.
Sidomos nė muajt e parė tė vitit 1948 (shumė mė pėrpara se letra e famshme e Stalinit nė emėr tė Informimit tė byrosė, nxori jashtė loje Titon) pėr shqiptarėt u bė shumė e qartė kuadri i aktivitetit tė spiunazhit tė Koēi Xoxes (sekretar organizativ i Partisė Komuniste tė Shqipėrisė dhe Ministri i Punėve tė Brendshme) dhe bashkėpunėtorėve tė tij tė ngushtė nė shėrbim tė jugosllavėve.
Megjithėse kėto nuk ishin akuzuar thjesht pėr pikėpamje jashtė vijės sė Partisė Komuniste Shqiptare, por, mbi tė gjitha, pėr tradhti tė lartė drejt shtetit dhe Partisė, i lejuan Koēi Xoxes & Co qė tė merrnin pjesė nė tė gjitha takimet politike, plenumi 9, 10 dhe 11 i Kongresit tė Partisė dhe nė konferencat qė u zhvilluan mė pas, dhe madje edhe nė kongresin e parė tė Partisė Komuniste (Tiranė, 8-22 nėntor 1948). Jo vetėm qė iu lejua atyre qė tė marrin pjesė, por ai gjithashtu u dha atyre tė drejtėn qė tė flasin sa herė qė ta gjykonin tė nevojshme.
Ndėrkohė, nė Jugosllavi, pas letrave tė Komitetit Qendror, se ēfarė lloji tė veēantė "demokracie" ofronin Rankoviē dhe Tito mijėra e elementeve tė Partisė Komuniste tė Jugosllavisė nė solidaritet me tezat staliniste? U prangosėn sapo kėrkuan tė hapnin gojėn. Dhe kur qindra tė tjerė thjesht kėrkuan qė formulimi i letrave tė Komitetit Qendror ti ishte nėnshtruar vėmendjes sė Partisė, kur akoma nuk ishin prononcuar pėr apo kundėr, "demokracia" titiste i vuri atyre prangat, i flaku nė burg ose i vrau pa gjyq.
Ndėrsa shqiptarėt kishin analizuar nė parti pėr pesė deri nė gjashtė muaj punėn e ulėt tė Koēi Xoxes (nė prani tė tė akuzuarve, tė cilėt ishin tė lirė), titistėt nuk i lejuan kundėrshtarėt e tyre tė flasin as nė njė mbledhje tė organizatave nė tė cilat bėnin pjesė. Ndėrsa shqiptarėt, e tė gjitha rrjeteve subversive kundėr shtetit, referuan nė gjykatė vetėm katėr-pesė persona. Tito ēoi nė burg mijėra e mijėra kundėrshtarė thjesht ideologjikė. Dhe pas gjithė kėsaj, ata kishin guxim tė akuzonin shtetin shqiptar se kishte "shkelur demokracinė."
Nga pesė elementėt qė nė fund tė vitit 1948 u vunė para drejtėsisė, vetėm njėri prej tyre, Koēi Xoxe, u dėnua me dėnim kapital, si kreu i grupit, pėrveē akuzės qė kishte pėrdorur nė tė gjitha mėnyrat pėr ta vėnė Shqipėrinė nė kuadrin e zgjedhės Jugosllave. Pandi Kristo u dėnua me njėzet vjet burg, ndėrsa tre tė tjerėt nga pesė me pesėmbėdhjetė vjet, nė varėsi tė shkallės sė fajėsisė sė tyre, duke marrė parasysh qėndrimin e tyre pas zbulimit tė tentativė sė puēit.
Ndėrsa titistėt vranė nė vend ose zhdukėn pa lėnė gjurmė shumicėn e atyre mijėra komunistėve jugosllavė, tė cilėt u hodhėn nė burg si antikonformist. Dhe sikur tė mos mjaftonte kjo, kishin guximin tė akuzonin shqiptarėt me maskėn e "vrasėsit".

Goli Otok, burgu famėkeq projektuar nga Tito-Rankoviq

Nė Jugosllavi dhe jo nė Shqipėri filluan tė dalin kampet famėkeqe tė pėrqendrimit tė tipit Goli-Otok (ishulli pa flokė), njė lloj Aushvici nė kushtet e "socializmit jugosllav". Nė ato zona nuk kishte vetėm dhimbje, nuk u gjymtuan dhe u shfarosėn vetėm antikonformistėt, por edhe kundėrshtarėt e thjeshtė, dhe midis tyre qindra kosovarė dhe shqiptarė tė tjerė qė jetonin nė republikat e Malit tė Zi dhe Maqedonisė, si edhe disa komunistė tė mashtruar italianė qė kishin marrė strehim nė "parajsėn" bitiste, duke mbajtur flamurin trengjyrėsh me yllin e kuq nė fushėn e bardhė. Nė total nė Goli Otok u internuan 30 mijė persona, nga tė cilėt rreth 4 mijė gjetėn vdekjen nga torturat apo lodhja (kampet u mbyllėn nė vitin 1988). Por drejtuesit jugosllav kishin guxim tė akuzonin Shqipėrinė, e cila e kishte shndėrruar vendin nė njė "kazermė ku mbretėronte ēizmja ushtarit!"
Ja, pra, ēfarė ishte "demokracia titiste", e ekzaltuar nė vendin tonė qė nga gjysma e dytė e viteve pesėdhjetė deri nė 1990. Kush ishin "engjėjt" Tito e Rankoviē, tė cilėt nga njėra anė kryenin me gjak tė ftohtė krimet mė monstruoze kundėr popujve jugosllavė, nga ana tjetėr shfrynin me "neveri" shqiptarėt, tė cilėt i kishin dėnuar me vdekje vetėm njė armik tė betuar dhe agjentin e tyre tė vjetėr. Dhe vetė "demokracia rankoviēiane" qė pėr 35 vjet me radhė ka bėrė masakėr nė Jugosllavi, dhe e njėjta "demokraci titiste", qė duke nisur nga 1980-1981, pėrpara demonstratave paqėsore tė popullsisė kosovare - tė cilėt kėrkonin qė tė respektoheshin dhe njiheshin tė drejtat e tyre kushtetuese, tė barabartė me zonat mė pak tė populluara si Maqedonia, Mali i Zi dhe Sllovenia, dhe tė mos trajtoheshin si qytetarė tė kategorisė tė dytė - shkaktoi shpėrthimin e legjioneve tė zeza tė Rankoviēit, Ljubiēiēit, Stamboliēit dhe Herleviēit.
Por dje, ata qė qajnė sot, ku ishin?

Fletushkė e Lėvizjes VETĖVENDOSJE!
 
Nr.167, 9 tetor 2009
 
Grupi Drejtues Ndėrkombėtar i dėnon veprimet e aktivistėve
Koordinuesi i BE-sė pėr veriun e Kosovės
EULEX-i shpall dėnimin pėr ish-ushtarėt e UĒK-sė
Helmimet nė shkolla
Pasjaku i bojkoton zgjedhjet

GDN-ja i dėnon veprimet e aktivistėve
 
Grupi Drejtues Ndėrkombėtar iu bashkua korit tė zėrave evropianė qė duan tė influencojnė procesin gjyqėsor kundėr aktivistėve qė kishin pėrmbysur makinat e EULEX-it mė 25 gusht nė protestėn kundėr protokollit EULEX-Serbi. Nė paragrafin 5 tė komunikatės pėr shtyp tė GDN-sė, qė diskuton sundimin e ligjit, GDN-ja ia kushton shumicėn e komenteve deklaratės se "ajo shpreh shqetėsimet e saj tė thella pėr dhunėn e fundit kundėr pronės sė EULEX-it dhe i pėrshėndet hapat e ndėrmarrė nga autoritetet e Kosovės pėr t'i sjellė autorėt e kėtyre veprave para drejtėsisė"
Mirėpo ajo nuk kishte shprehur "shqetėsimet e saj tė thella", madje as "shqetėsimet" e saj, pėr aksionet e fundit tė dhunshme tė organizuara prej strukturave paralele tė Serbisė nė veri tė Mitrovicės, pėr qėllimin me armė dhe hedhjen e granatave pėr tė parandaluar shqiptarėt tė kthehen nė shtėpitė e tyre. Nė vend tė kėsaj, pėr shtetet anėtare tė GDN-sė kuptimi i sundimit tė ligjit ėshtė sundimi i ligjit mbi Kosovėn, i mishėruar nė EULEX-in e papėrgjegjshėm dhe imun ndaj ligjit, dhe jo sundimi i vėrtetė i ligjit brenda Kosovės. Sovraniteti i Kosovės dhe integriteti territorial janė ēėshtje dytėsore nė krahasim me mbrojtjen e misioneve jodemokratike dhe ekzekutive nė Kosovė.
 
Koordinuesi i BE-sė pėr veriun e Kosovės
 
Qė prej shkurtit 2008 qeverisja e Kosovės ka qe¬nė e dominuar prej pesė misioneve ndėrkombėtare me katėr udhėheqės: UNMIK-u (Zanieri), EULEX-i (Iv de Kermabo), ZCN-ja dhe PSBE-ja (Piter Feith) dhe KFOR-i (Gjenerali Markus Bentler). Tani i ėshtė shtuar edhe udhėheqėsi i pestė, me emėrimin e ambasadorit italian nė Prishtinė, Mi-kael Gifonit, si koordinues i BE-sė pėr veriun e Kosovės. Mandati i Gifonit ende nuk ėshtė definuar, por duke e lidhur rolin e tij me veriun e Kosovės pėrforcohet trajtimi i tij si pjesė e ndarė e Kosovės, duke e thelluar ndarjen etnike tė paraparė me Gjashtė Pikat e Ban Ki-munit. Nėse deri nė fund tė vitit veriu i Kosovės operon nėn sistemin e tij ligjor tė veēantė, qė ndryshon nga pjesa tjetėr e Kosovės; nėse ka njė forcė policore tė ndarė etnikisht, qė nuk i raporton Prishtinės; nėse falė parėndėsisė sė kontrolleve kufitare vazhdon zhvendosja e kufirit nė jug tė Mitrovicės; dhe nėse ai vazhdon tė drejtohet nga strukturat paralele; atėherė Gifoni do ta gjejė veten duke e legjitimuar atė qė nė thelb ėshtė njė entitet autonom serb, ēka paraqet dhunim flagrant tė sovranitetit tė Kosovės, gjithė kjo nė emėr tė "neutralitetit ndaj statusit".
 
EULEX-i shpall dėnimin pėr ish-ushtarėt e UĒK-sė
 
Gjykatėsit e EULEX-it kanė shpallur edhe njė vendim pėr krimet e luftės nė Kosovė, dhe sėrish, tė dėnuarit janė ish-ushtarė tė Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės. Nėse historia e luftės nė Kosovė do tė gjykohej nga vendimet e shpallura nga UNMIK-u dhe EULEX-i, atėherė
pėrfundimi i padrejtė dhe jokorrekt do tė ishte se janė shqiptarėt ata qė i kanė kryer krimet e viteve tė 1990-ta, dhe jo Serbia. Po dėnohen shqiptarėt, ndėrsa ishin ushtria, policia dhe paraushtarakėt serbė ata qė kishin vrarė 12,000 civilė, kishin dėmtuar dhe shkatėrruar rreth 120,000 shtėpi, kishin dėbuar mbi 800,000 njerėz, dhe kishin dhunuar mijėra gra.
Krimet e luftės duhet tė ndėshkohen, por nė Kosovė duket se kjo po ndodh mbi baza tė kombėsisė, dhe me qėllimin pėr tė deligjitimuar
luftėn ēlirimtare tė Kosovės, e cila ka qenė njė luftė e drejtė. Ajo ishte njė luftė pėr liri nga pushtimi, ndėrsa lufta e Serbisė ishte luftė e njė agresori tė dhunshėm, racist, dhe kolonial. Dy anėt dallojnė thelbėsisht nė objektivat e tyre dhe nė metodat e tyre. Serbia kishte pėrdorur njė aparat tė organizuar shtetėror pėr t'i eliminuar shqiptarėt dhe pėr tė spastruar etnikisht Kosovėn, kurse UĒK-ja kishte luftuar pėr tė mbrojtur popullin e vet.
Gjyqtarėt e EULEX-it po e vazhdojnė strategjinė e UNMIK-ut. Ata po i dėnojnė politikanėt qė kanė qenė ushtarė tė UĒK-sė me qėllim qė t'i disiplinojnė ata dhe kolegėt e tyre. Megjithatė, ata nuk po dėnohen pėr korrupsion, por pėr rolin e tyre nė luftė, duke e dėmtuar kėshtu gjithė popullin e Kosovės dhe rėndėsinė e pėrpjekjes sė tyre tė drejtė kundėr shtypjes sė organizuar.
 
Helmimi nė shkolla
 
Kėtė javė afėr 200 nxėnės shqiptarė tė njė shkolle tė Fushė-Kosovės ishin shtruar nė spitale me simptoma tė helmimit, tė ngjashme me ato tė pėrjetuara prej 7,000 nxėnėsve shqiptarė tė helmuar nė pranverė tė vitit 1990. Nxėnėsit vuanin nga vjellja e vazhdueshme, dhimbjet e barkut dhe tė kokės, si dhe nga humbja e vetėdijes. Derisa fėmijėve
po u jepej trajtimi emergjent, drejtori i spitalit deklaronte se reagimi i tyre ka qenė vetėm ?psikologjik? ndėrsa ministrat e qeverisė u thoshin prindėrve dhe njerėzve tė tjerė se ?nuk ka nevojė pėr panik?. Ndonėse spitali i kishte informuar mediat se mostrat e gjakut ishin dėrguar pėr analiza te OBSH-ja, pas dita ditėsh thanė se mostrat nuk janė analizuar dhe se ato ishin dėrguar pėrfundimisht nė Gjermani nė fillim tė kėsaj jave. Ende nuk ka asnjė informacion pėr shkaktarin e helmimit. Ngjashmėritė me helmimin masiv tė nxėnėsve shqiptarė nga Serbia nė pranverė tė 1990-ės e kanė shtyrė qeverinė qė tė kėrkojė nga njerėzit tė mos bėjnė konkluzione tė nxituara. Por fshehtėsia nė ēėshtjen e analizės sė mostrave, dhe historia e helmimit masiv nė vitin 1990 kanė bėrė qė shumė njerėz tė mendojnė se i dyshuari kryesor ėshtė Serbia.
 
Pasjaku i bojkoton zgjedhjet
 
Lėvizja VETĖVENDOSJE! e mbėshtet vendimin e fshatarėve tė Pasjakut pėr t'i bojkotuar zgjedhjet e 15 nėntorit. Pasjaku ėshtė nė periferi tė Gjilanit dhe fshtarėt e tij tani duhet tė udhėtojnė vetėm 2 kilometra pėr tė mbėrritur te qendra e tyre komunale. Por pas zgjedhjeve ata zyrtarisht do tė jenė pjesė e komunės sė re me shumicė serbe tė Novo Bėrdės, e cila ėshtė 30 km larg. Edhe pse ishte organizuar peticioni nė tė cilin 79% e banorėve kishin kundėrshtuar kėtė ndryshim tė statusit tė tyre komunal dhe i cili iu ishte dorėzuar edhe institucioneve tė Kosovės dhe BE-sė, asnjė ndryshim nuk ėshtė bėrė. Sadri Ferati, ministri pėrgjegjės pėr decentralizimin, tha se Pasjaku mund ta rishqyrtojė statusin e vet pas tre vjetėsh! Pasjaku ėshtė shembull i qartė qė tregon se ky plan i decentralizimit nuk ėshtė pėrpiluar sipas parimit tė sjelljes sė qeverisė afėr njerėzve. Nė vend tė kėsaj ai synon tė krijojė komuna me shumicė serbe tė financuara nga Serbia dhe tė drejtuara nga strukturat paralele tė Serbisė. Kėto do tė formojnė bazėn e njė entiteti autonom tė lidhur territorialisht, ekzistenca e tė cilit e minon objektivin e ?multietnicitetit?, duke ngritur mure tė reja ndėrmjet qytetarėve tė Kosovės. Ne e pėrshėndesim afirmimin nga Sali Berisha se shqiptarėt janė njėkomb i ndarė padrejtėsisht dhe qė ndajnė njė histori tė pėrbashkėt. Gjithashtu, nėnshkrimi i marrėveshjeve ndėrshtetėrore, nisja e proceseve integruese ndėrmjet Kosovės dhe Shqipėrisė janė shumė tė rėndėsishme. Por integrimi evropian nuk mund tė jetė zėvendėsim pėr bashkimin kombėtar.
 
Levizja VETEVENDOSJE!
Movement for SELF-DETERMINATION! in Kosova

ENCIKLOPEDIA MAQEDONASE NUK PIKU PREJ QIELLIT!

Shkruan: Beqir ELSHANI

Enciklopedia Maqedonase duhet tė tėrhiqet jo vetėm prej shitjes pėr korrigjim, siē thekson Akademia e Shkencave dhe e Arteve e Maqedonisė, por plotėsisht tė hiqet prej pėrdorimit.

Mund tė flitet pėr korrigjimin e enciklopedisė nėse ndonjė fjalė ėshtė shkruar gabimisht, gjithashtu mund tė flitet pėr gabim teknik nėse nė vend tė vitit 1999, ėshtė shkruar 2009, mirėpo kėtu kemi tė bėjmė pėr njė enciklopedi plotėsisht shoviniste dhe kundėrshqiptare. Tani Kryesia e Akademisė sė Shkencave mundohet tė shfajėsohet kinse ky institut nuk ka qenė kundėrshqiptar dhe as qė ka prejudikuar ksenofobi nė raport me bashkėsitė etnike nė Maqedoni. Si nuk kanė turp akademikėt sllavomaqedonasė, kur dihet se Enciklopedia Nacionale nuk ėshtė katalog qė pėrgatitet brenda javės, por ėshtė Libėr i Parė i rėndėsishėm qė punohet njė kohė tė gjatė. Vlen tė pėrkujtojmė deklaratėn e Peshkopit tė Kishės Ortodokse nė vitin 2001, kur nderoi paramilitarėt dhe policėt me medalje, tė cilėt duhej tė dilnin para gjyqit pėr krime dhe gjenocid ndaj popullit shqiptar: "Maqedonia ėshtė njė vend i shenjtė, por edhe njė vend heronjsh. Pėrgatituni te mbroni Maqedoninė!", kėshtu pėrfundonte citati i mjerė. Tė njėjtin provokim shovinist pat bėrė edhe profesori i historisė, Aleks Trajnov, nė Fakultetin Pedagogjik tė Universitetit tė Shkupit me pyetjen e parashtruar studentėve: "KUSH ISHIN TERRORISTĖT E VITIT 2001 NĖ MAQEDONI?". Prandaj akademikė sllavomaqedonas mos u mundoni tė shfajėsoni, kėrcėnimet e juaja kundėrshqiptare dolėn nė sipėrfaqen e tokės ilire. Ky Libėr i Parė voluminoz do tė shpėrndahet nė tė gjitha bibliotekat e vendit dhe botės, me anėn e sė cilės mohohet qenia e popullit autokton shqiptar nė Maqedoni. Pėr kėtė janė fajtorė edhe akademikėt e tri qendrave shqiptare: Tiranė, Prishtinė dhe Tetovė.

Thėnė konkretisht, “Enciklopedia Maqedonase” nuk piku prej qiellit, por u punua nė Shkupin shqiptar, nė shtetin me 40% shqiptarė, pranė Akademisė sė Shkencave dhe Arteve tė Shqiperisė nė Tiranė dhe pranė Akademisė sė Shkencave dhe Arteve nė Prishtinė, po ashtu me dy biblioteka tė mėdha kombėtare: e para nė Tiranė, e dyta nė Prishtinė, pa pėrmendur dijetarėt e shumtė shqiptarė qė veprojnė nė tė gjitha anėt dhe nė tė gjitha fushat e jetės. Kemi tė bėjmė me njė enciklopedi tė popullit mė tė ri nė ish-Jugosllavi, i cili ėshtė krijuar pėr inat tė popullit mė tė vjetėr nė Evropė. Kemi tė bėjmė me njė popull, qė nuk ėshtė krijuar pėr tė mirėn e vendit, por ėshtė krijuar pėr rrezikimin e Shqiperisė Etnike dhe mbarė popullit shqiptar. Prandaj Enciklopedia Maqedonase nuk ka gabime tekstuale, por ėshtė shkruar me synime armiqėsore kundėr popullit shqiptar. Obligimi i Kryesisė sė Akademisė, qė redaksia tė pėrmirėsojė apostrofimet nė bashkėpunim me akademikėt shqiptarė dhe shkencėtarėt e pakicave tė merret nė pėrgjegjėsi redaksia nė krye me Bllazhe Ristevskin ėshtė vazhdim i mashtrimeve diplomatike.
Edhe sikur me dhjetra herė tė botohej Enciklopedia Maqedonase nga AShAM, i njėjti veprim shovinist do tė pėrsėritej. Kjo ndodh pėr shkak se Maqedonia nuk ėshtė demokratike, por ėshtė njė vend ku shtypet dhe vritet populli shqiptar, ku popullit mė tė madh pas sllavomaqdonasėve i ndalohet gjuha shqipe dhe flamuri kombėtar, me tė cilin shqiptarėt pėr ēlirimin e vendit luftuan kundėr pushtuesit turk dhe nazifashizmit gjerman. I vetmi shėrbim i sinqertė i Akademisė sė Shkencave dhe Arteve tė Maqedonisė ėshtė se nė Enciklopedinė e tyre shoviniste, Historinė e Popullit Shqiptar e ka paraqitur ashtu siē janė tė tillė akademikėt sllavomaqedonasė, nxėnės tė dalė nga bankat e Akademisė sė Shkencave dhe Arteve tė Serbisė nė Beograd. Edhe po tė arrihet suksesi i fshirjes sė kryelibrit shovinist dhe kundėrpopullor, mjafton qė rinia sllavomaqedonase tė shfryhet se dikur kishin njė Enciklopedinė Maqedonase, mirėpo e hoqėn “nacionalistėt” shqiptarė. Prandaj cilido maqedonas po tė redaktojė Enciklopedinė Maqedonase e njėjta gjė do tė pėrsėritet. Dihet, kjo ėshtė njė kėngė e vjetėr beogradase, qė nė ish-Jugosllavi shkarkonte ministrin e parė serb, kurse nė vend tė tij vendoste ministrin e dytė serb, pa ndryshuar mjetet e dhunės dhe shtypjes kombėtare ndaj popullit shqiptar. Jo vetėm kaq, sepse largimi i dhjetė profesorėve atdhetarė tė Universitetit tė Kosovės baras me largimin e dhjetė profesorėve shovinistė tė Universitetit tė Beogradit, nuk ishte aspak i drejtė pėr nga pėrmasa e popullit serb nė Serbi kundrejt popullit shqiptar nė Kosovė. Prandaj nėse edhe kėtė radhė Diplomacia sllavomaqedonase arrin tė mashtrojė shqiptarėt, ngjashėm siē e mashtruan nė Marrėveshjen e Ohrit, ngjashėm siē e mashtruat Qeverinė Shqiptare nė Tiranė pėr njohjen e vrullshme dhe pa arsye shtetin mė obskurantist tė Maqedonisė, atėherė do tė arrij qė pėr njė kohė tė shkurtėr tė pėrgjakė edhe shumė Brodecė tė tjerė nė Maqedoninė Shqiptare.

Libri ėshtė mjet i diturisė dhe pėrparimit shkencor nė botė, mirėpo varet se kush e boton. Libri mund tė jetė edhe armė e rrezikshme, qė mund tė ndezė luftėn kundėr njė populli qė e mohon historikisht, gjeografikisht, biologjikisht dhe politikisht. Me gjuhėn e diplomacisė do tė thotė qė fill pas botimit tė Enciklopedisė Maqedonase, radhėn e ka ndjekja e popullit autokton shqiptar nga tokat e tyre. Me njė fjalė, atė qė nuk arriti ta bėjė Serbia ekspansioniste nė krye me Slobodan Milosheviqin, mundohet ta bėjė ASHAM nė fushėn e politikės diskriminuese.

Si mund tė korrigjohet Enciklopedia Maqedonase, kur dihet se fill pas pavarėsimit tė vendit, nga shtėpitė botuese nuk kanė dalė asnjėherė libra pėrparimtarė qė e bashkon popullin maqedonas me popullin shqiptar, pėrkundrazi ka shkruar pėr urrejtjen, ndjekjen, shtypjen dhe vrasjen e popullit shqiptar nga tė gjitha fushat e jetės. Dokument mė i qartė ėshtė sulmi i fshatit Brodec dhe masakrimi i shqiptarėve, tė cilėt ende vazhdojnė tė mbahen peng nga terrori sllavomaqedonas. Korrigjimi i ashtuquajtur do tė bėhet sa pėr tė shuar revoltėn gjithėpopullore shqiptare qė ka ngritur nė tė gjitha anėt e botės shqiptare, njėkohėsisht pėr tė mashtruar bashkėsinė e evropiane dhe ndėrkombėtare, se mė nė fund AShAM po e korrigjon “Enciklopedinė Maqedonase”. Mendohet se Akademia e Shkencave dhe Arteve tė Maqedonisė, qysh nė fillim tė pėrpilimit tė enciklopedisė, ka parashikuar pėr rezistencėn e popullit shqiptar, ndaj kėtė rast do ta pėrdorė metodėn formale kinse pėr korrigjimin e tekstit tė historisė kombėtare shqiptare. Ne kemi raste kur Shtėpia Botuese ICA nė Suedi ka tėrhequr tė gjitha librat pas zbardhjes sė plagjiaturės sė autorit suedez nga libri i shkrimtarit amerikan dhe i ka dėrguar nė fabrikėn e celulozės. Ky veprim i zhdukjes sė librave tė rrejshėm ėshtė nė tė mirėn e shtetit me kulturė dhe me tradita shkencore, nė mėnyrė qė e mira dhe e vėrteta tė mbrohet me kohė, me anėn e sė cilės mbrohet integriteti i shtetit dhe popullit suedez. Po kėshtu me dhjetėra objekte shkatėrrohen nė qytete tė ndryshme tė Evropės, nėse ndonjė pronar ka ndėrtuar shtėpinė pa plan dhe pa leje ndėrtimi, ndaj organet shtetėrore pa marrė parasysh shpenzimet ekonomike dhe gjendjen shpirtėrore tė familjes, ia rrėnojnė me eskavator. Prandaj Enciklopedisė Maqedonase nuk i duhet korrigjimi, por zhdukja e saj drejt fabrikės pėr pėrpunim kartoni. Duhet tė kemi parasysh se gjatė pushtetit monist, serbomaqedonėmalazezėt me mijėra libra nė gjuhėn shqipe i kanė djegur nė furrėn e tullave. Nėse Qeveria Shqiptare nė Tiranė nuk kėrkon shfarosjen e Enciklopedisė Maqedonase sot, nesėr duhet tė mendojė pėr pasojat e egzodit shqiptar qė do tė ndodhė nga ana e sllavomaqedonėve nė bashkėpunim me Serbinė kolonizatore. Do tė vijnė ditė tė zeza, kur ushtria dhe policia sllavomaqedonase me armė deri nė fyt do tė dėbojnė shqiptarėt nga trojet e veta, kinse kanė ardhur nė qindvjetshin e fundit, se janė tė padėshirueshėm pėr maqedonasit dhe vėllezėrit e tyre serbomalazezė. Prandaj Qeveria Shqiptare prej Sali Berishės deri te Ylli Pango duhet qortuar me shkopin e veteranit Veli Llakaj, nė mėnyrė qė tė mbushet mend dhe tė punojė pėr emancipimin e kombit shqiptar, jo tė merret me ditėzinjtė homoseksualė. Punoni pėr mirėqenien dhe bashkimin e kombit shqiptar, mos u merrni me ndėrrimin e emrave tė institucioneve dhe me rrėnimin e shtatoreve tė dėshmorėve shqiptarė qė jetėn e dhanė pėr atdheun e shtrenjtė! Mos luani me eshtrat e dėshmorėve tė kombit, sepse do t'ju zė mallkimi i popullit!

Partitė politike shqiptare duhej tė kundėrshtonin me kohė, qysh kur studentėt detyroheshin t’i pėrgjigjeshin pyetjeve provokuese shoviniste tė mėsimdhėnėsve sllavomaqedonasė nė Universitetin e Shkupit. Ditė mė parė, gjatė ndeshjes futbollistike nė Stadiumin e Prishtinės nė shenjė revolte ndaj enciklopedisė fyese maqedonase u dogj flamuri i Maqedonisė. Ky nuk ishte incident, por ishte njė grusht kundėr hundėve shoviniste sllavomaqedonase, dhe tė gjitha enciklopedive fyese kundėrshqiptare. Deputetja e Bashkimit Demokratik pėr Integrim, Teuta Arifi, deklaroi se dėmin qė shkaktoi enciklopedia maqedonase reflektoi nė rajon dhe ajo duhet tė tėrhiqet, ndėrsa flamuri, qė ėshtė simbol i ēdo shteti, duhet tė respektohet. Prandaj pėrfundimi i deklaratės sė deputetes duhet tė jetė mė i guximshėm, se si ēdo popull nė botė edhe shqiptarėt do tė vazhdojnė djegien e flamurit tė shtetit jodemokratik qė dhunon gjuhėn dhe historinė e popullit shqiptar.

Suedi, 30.09.2009

Deklaratė Proteste kundėr Enciklopedisė Maqedonase

Drejtuar:
Presidentit tė Republikės sė Shqipėrisė
Zotit Bamir Topi
Kryetarit tė Kėshillit tė Ministrave
Zotit Sali Berisha
Kryetares sė Parlamentit
Zonjės Jozefina Topalli
Ministrit tė Punėve tė Jashtme
Zotit Ilir Meta
Kryetarit tė Akademisė sė Shkencave
Zotit Kudar Beqiraj
Tiranė

Tė nderuar pjesėmarrės!
Ju falėnderoj pėrzemėrsisht tė gjithėve pėr pjesėmarrje qė pėr ēėshtjen Kombėtare Shqiptare jemi tė gjithė bashkė, por nė mėnyrė tė veēantė Veteranėt LANĒL, Shoqatat e Dėshmorėve e tė Rėnėve tė Kombit dhe Invalidėt e kėsaj lufte, qė janė krenaria kombėtare, po kėshtu falėnderojmė dhe miqtė nga Kosova qė i janė bashkangjitur kėtij tubimi sot nė kėtė sallė.
Ne 61 Organizatat Kombėtare dhe Shoqatat Atdhetare-Kulturore nga gjithė krahinat e Shqipėrisė, tė indinjuar nga akti denigrues qė Akademia e Shkencave tė Maqedonisė, u benė shqiptarėve qė banojnė nė trojet e tyre atje, duke i paraqitur si endacakė, njerėz tė shpellave dhe tė maleve. Ky ėshtė njė gjest i pastėr i shtrembėrimit tė realitetit historik dhe me prapavija tė theksuara politike, hedhim poshtė me pėrbuzje kėtė shpifje monstruoze tė paraqitur nė Enciklopedinė e atij shteti pa emėr, si njė provokim tė rrezikshėm, qė nxitė dhe ndez ndjenjat nacional-raciste, tė cilat bien nė kundėrshtim me frymėn e integrimit europian tė dy kombeve tanė fqinjė.

Kombi Shqiptar askujt s’i ka rėnė mė qafė, askujt s’i ka zėnė asnjė centimetėr tokė, aq mė pak tė asaj kombėsie me prejardhje sllave. A duhet tė durojmė ende tė na shajnė e denigrojnė tė tjerėt, siē kanė bėrė gjatė terė historisė, por edhe nė kohėt moderne? Mendojmė se ka ardhur koha t’ua ndalim kėtė gjuhė tėrė helm, tė kėtyre tė ashtuquajtur akademikėve kundėrshqiptarė e sharlatanė, siē ėshtė redaktori i saj qė e mbron me fanatizėm kundėrshqiptari - Bllazhe Ristevski, ky dhe tė gjithė ata qė kanė marrė pjesė nė pėrpilimin e saj ēdo gjė mund tė jenė, por akademikė e shkenctarė kurrė Jo.

Duke parė reagimin e vaktė tė disa historianėve tė veēantė tė vendit, tonė na ka bėrė pėrshtypje dhe na lind e drejta tė pyesim: Pse heshtin apo reagojnė me vonesė dhe nga larg Institucionet Shtetėrore? Pse hesht Akademia e jonė e shkencave dhe Institucionet shkencore pranė Universiteteve? Kush pėrveē atyre duhet t’i pėrgjigjet kėsaj pėrbaltjeje qė i bėhet kombit tonė? Ku ėshtė Qeveria, Ministria e Jashtėme, Parlamenti, Presidenca? ku ėshtė politika shqiptare, pozita dhe opozita, apo do merren me karriget e kolltuqet e tyre personale, duke lėnė kombin nė mėshirė tė fatit.

Zgjohuni nga gjumi letargjik zotėrinj! Ėshtė zėri i kombit qė therret. Zgjohuni dhe dilni zot historisė sė kombit mė tė vjetėr nė Ballkan, qė kanė njė jetė, qė po e nėpėrkėmbin ardhacakėt e vonė. A nuk e kuptoni zotėrinj qė kjo ėshtė thirrje qė u bėhet maqedonasve tė rrėmbejnė armėt dhe tė ēlirohen nga “pushtuesit shqiptar”? Ndėrtoni marrėdhėniet me shtetet fqinjė mbi bazėn e respektimit reciprok dhe jo nėn/ndjenjėn e frikės, inferioritetit dhe tė servilizmit. Ngrini lartė dinjitetin dhe krenarinė kombėtare zotėrinj, mos ulni kokėn dhe kurrizin para askujt. Jemi komb qė e kemi ēarė rrugėn e historisė me shpatė e me penė pėr mėmėdheun, jo pėr tė ulur tė tjerėt, por pėr tė mbrojtur vetveten, pėr tė mbijetuar me nder e dinjitet. Dhe ja ku jemi, tė ndarė nė disa shtete, por tė bashkuar shpirtėrisht e moralisht si komb.
Ngriheni kokėn zotėrinj pushtetarė, akademikė dhe historianė, mos lejoni kurrkėnd tė falsifikojė historinė tonė e ta fillojė atė mbas viteve 2000 nga disa pseudo tė tillė. Mos harroni se keni pas tė vėrtetėn historike tė kombit shqiptar, kini me vete dinjitetin e njė kombi qė askujt si ka bėrė keq. Ne varret e tė rėnėve tanė i kemi nė trojet tona zotėrinj. Nė trojet tona janė dhe varret e francezėve, grekėve, italianėve, gjermanėve, serbėve qė kanė ardhur si pushtues kjo ėshtė shumė kuptimplote. Ėshtė i pafalshėm paradoksi i fundit kur shteti maqedonas, pėrballė reagimit tė faktorit ndėrkombėtar, bėri njė tėrheqje tė detyruar, qė ne dyshojmė se ėshtė manovėr, sepse gjėja mė elementare dhe mė e moralshme do tė ishte qė sė pari, tė kėrkonin falje publike dhe sė dyti, tė hiqet Enciklopedia nga qarkullimi, dhe jo tė korrigjohen disa shprehje teknike tė panevojshme, ndėrkohė qė historianėt servile tė shtetit shqiptar tė qeverisė sė kryesuar nga Sali Berisha, falsifikojnė nė mėnyrė skandaloze historinė e vet tė popullit shqiptar. Teksti i historisė i vitit tė katėrt tė shkollave tė mesme, ėshtė njė turp i atyre qė e kanė hartuar dhe servilėve qė e mbrojnė.

Zgjohuni zotėrinj, zgjohuni dhe mbroni tė drejtat legjitime tė shqiptarėve kudo ku janė. Ne falėnderojmė ata historianė dhe politikanė qė deri tani janė prononcuar dhe me dinjitet e kanė mbrojtur tė vėrtetėn historike. Po kėshtu ashpėr dhe shumė ashpėr ka reaguar dhe Shoqata Shqiptaro-Amerikane me qendėr nė Ēikago, prandaj gjejmė rastin t’i falėnderojmė vėllezėrit tanė nė Amerikė pėr kėtė mbrojtje dinjitoze qė i bėjnė Shqipėrisė amė.

Ju falėnderoj pėr vėmendjen!

Pėr Organizatat dhe Shoqatat Atdhetare nga gjithė vendi.
Veli Llakaj

Tiranė, 26 shtator 2009

ENCIKLOPEDI LUFTĖNXITĖSE DHE THELLĖSISHT EKSPANSIONISTE!

Shkruan: Fadil SHYTI

Kėtė shkrim-reagim, po e filloj me njė fjalė tė urtė popullore: “Kujdes mos tė ta hajė qeni shkopin, o djalė!”

Gjykuar sipas disfatave tė njėpasnjėshme tė politikanėve tė sotėm shqiptarė, qė po e ēojnė “demokracinė pėrpara” duke e lėnė prapa Shqipėrinė Etnike, kudo nė trojet etnike shqiptare, kjo fjalė gjeniale e popullit, mbase u shkon mė sė miri pėrshtati atyre!
E quaj enciklopedi luftėnxitėse, sepse Akademia e Shkencave tė Maqedonisė - sllave i thėrret institucionet e shtetit sllav nė luftė tė hapur ndaj shqiptarėve.
Politika shqiptare pėr mė tepėr se njė decenie po lejon qė shteti i krijuar prej Tito gjakatarit; Maqedonia, e cila pėr vite tė tėra i burgosi dhe i vrau shqiptarėt, madje, duke kryer gjenocid dhe gjatė viteve 90-ta, ua rrėnonte dhe themelet e shtėpive me eskavatorė; kur i erdhi momenti qė tė kėrkojė ndihmėn diplomatike tė Tiranės, Sali Berisha, gjatė njė darke ku fshihej politika vrastare; pa menduar gjatė e njohu shtetin e Maqedonisė tė pavarur; ashtu si dikur parardhėsi i tij pacifist Ibrahim Rugova, duke i ndjekur kėshtu, jo gjurmėt e qėndresės tė veprimtarėve shqiptarė, por gjurmėt e errėta tė pajtimit me tė keqen, tė pajtimit me gjakatarė, pra, nė vitin 1993, u bėnė preja tyre.
Ata, qė sadopak i analizonin gjėrat me maturi; e kuptuan me kohė se politikanėt ”largpamės”, gabuan rėndė!
Duke e bėrė kėtė, ata ia hapėn rrugėn shovinizmit maqedonas tė tregojė pa ndėrprerje fytyrėn e vėrtetė prej pushtuesit; filluan kėshtu, persekutime tė pandėrprera mbi shqiptarėt etnikė qė jetojnė prej shekujsh nė trojet e veta nė Maqedoni. Besoj, lexuesve u kujtohet fakti qė: po ato ditė kur maqedonasit e dogjėn nė Dibėr, Flamurin tonė Shqiptar, ndėrsa president Mojsiu pa e prishur qetėsinė ngrinte dolli nė Ohėr me presidentin maqedon.
Kujtoj se ėshtė nevojė e kohės qė Shqipėria tė pėrgatitė urgjentisht njė enciklopedi qė nėpėrmjet saj tė njoftojė botėn pėr tė gjitha trojet shqiptare nga shtrihen dhe kur dhe prej kujt, jo vetėm prej sllavėve; janė sulmuar e okupuar prej shekujsh e deri nė ditėt tona!…

Dhe pastaj, kėtė enciklopedi ta pėrkthejnė nė shumė gjuhė tė botės, pra tė del me tė dhėna e faktesh tė qėndrueshme nga historianė, gjeografė, gjuhėtarė shqiptarė dhe tė huaj; qė tė sqarojnė opinionin botėror pėr gjenezėn tonė dhe tė sqarohet ky opinion se, ku jetonin tė parėt tanė pellazgėt, ilirėt dhe deri nė ditėt tona, ku jetojmė ne shqiptarėt, qė jemi pasardhėsit e tyre.

Tė sqarohet opinioni botėror se ku i kishim ne dikur kufijtė etnikė dhe ja deri ku jemi tkurrur nga pushtimet sllave dhe tė tjera shteteve gjatė shekujve.

Kėto fakte nė mos pėr asgjė tjetėr do tė kishin bėrė qė bota e sotme demokratike, t“i kuptojė shqiptarėt se nuk ishin as janė pushtues, as ardhacakė prej ndonjė vendi tė “prapa diellit”, do t“i kuptonin shqiptarėt se ja sa tė pamėshirė u treguan shtetet ballkanike dhe evropiane ndaj tyre, duke i bėrė pre e orekseve tė veta dhe tė superfuqive mė tej, qė pretenduan dhe po pretendojnė tė kenė perandori tė reja me ambicie tė vjetra; duke krijuar kėshtu vatra tė reja krizash nė ato vise; ndėrsa, ēirren pėr demokraci deri nė qiell, edhe sot ia ndalojnė njė kombi tė lashtė, siē jemi ne shqiptarėt tė drejtėn pėr VETĖVENDOSJE; kur para syve tė kėsaj bote “demokratike”, shqiptarėt fyhen dhe etiketohen si ardhacakė nė trojet e veta.
Dhe, me kėtė rast t“i drejtohemi diplomacisė ndėrkombėtare, se ja kujt jeni duke i bėrė kompromise, ja kujt ju jeni duke ia zgjatur dorėn e ndihmave dhe tė pranimit nė BE?!
Jeni duke ua zgjatur dorėn e miqėsisė atyre, qė po krijojnė kurdoherė konflikte tė pandėrprera, qė burimet i kanė nė rrėnjėt e pista tė shovinizmit e nacionalizmit tė errėt sllavo-pushtues.
Dhe t“i themi po kėsaj diplomacie dinake se ju jeni duke gabuar rėndė dhe nė rastin, kur po pranoni qė ta shtrini dorėn e bashkėpunimit me elementė hipokritė dhe servilė tė politikės shqiptare, qė me kompromiset e tyre pėrballė kėrkesave tė shovinistėve sllavė, duke menduar se po e sjellin paqen, ēdo ditė e mė tepėr po e rrezikojnė rajonin.

Them kėshtu, sepse nuk mund tė ketė qetėsi nė rajon pėrderisa kalėrojnė hapur ide shoviniste-fashiste dhe ato zbatohen nė praktikėn e pėrditshme, nga qeveri tė shteteve fqinje me gjene: nene ligjesh e kushtetutash kundėr-shqiptare!
Fyerja e shqiptarėve dhe qėndrimi i pasaktė nė enciklopedinė e shkencėtarėve shovinistė, maqedonė se: “shqiptarėt kanė ardhur nė trojet e Maqedonisė, duke depėrtuar nga malet veriore shqiptare”; i rrezikon, sot e nesėr shqiptarėt.
Faktikisht, nė gjuhėn politike kjo akademi i fton institucionet dhe popullin maqedon, nė luftė kundėr shqiptarėve tė pambrojtur. Prandaj atje i kanė burimet dhe nuk janė tė rastit proceset e montuara nė Kumanovė, sulmet ushtarake nė Malėsinė e Tetovės, rasti i Brodecit, pastaj, sulmi i huliganėve nė katundin Ners tė Shkupit para pak kohe.
Pra qeveria maqedone dhe institucionet e kėtij shteti e tė kėtij kombi artificial; qė prej kur ėshtė formuar, vazhdon njė politikė kundėrshqiptare, jo vetėm ndaj shqiptarėve etnikė, por edhe ndaj shqiptarėve tė Shqipėrisė administrative dhe tė Kosovės “sovrane”.

- Kjo, faktikisht mendjet e ndritura nuk i habitė aspak!
Por, na habitė fakti se, si politikės servile “shqiptare” nuk po i shihet fundi i skėterrės?!

Thėnė shkurt; politika servile dhe rugoviane - berishiane dhe e pasuesve tė tyre: Arbėr Xhaferit, Ali Ahmetit, Fatmir Sejdiut, Hashim Thaēit, Nexhat Dacit, Bexhet Pacollit, dhe Ramush Haradinajt. Pra, qeveritė maqedonase si ato “socialiste apo demokratike”, kurrė deri sot, nuk u ndalėn dhe tė analizojnė, dhe tė shtrijnė dorėn e pajtimit me shqiptarėt nė Ballkan, por gjithmonė ishin dhe mbetėn tė tilla luftėnxitėse; nė fakt ashtu siē u shprehėn nė “strategjinė e tyre afatgjate”, historianėt “demokratė” tė Akademisė famėkeqe tė kėtij shteti.

Kjo, tani shqiptarėve po iu kthehet bumerang, pėr faktin se atje politikėn shqiptare po e drejtojnė tė huajt “aleatėt” hileqarė, ndėrsa liderucėt shqiptarė po rrinė mė urtė se delet nė grigjė!
Madje, dhe nė kohėn kur ujqėrit e Ballkanit u kanė hyrė nė vatra, duke ua ricopėtuar ato pamėshirė!
Veterani i penės dhe i luftės pėr ribashkim kombėtar, Beqir Berisha, nė librin ė tij: ”Shqiptarėt e Maqedonisė nėn terrorin sllavė”, fort mirė e ka pasqyruar dhunėn shtetėrore qė po ushtrohet ndaj shqiptarėve etnikė nė kėtė republikė. Dhe, pas gjithė kėsaj dhune qė po ushtrohet ndaj shqiptarėve, “politikanėt demokratė” shqipfolės ende nuk u vetėdijesuan.
- Ata, pėr vite tė tėra bėjnė gara politike, “kush mė shumė po u hyn nė hatėr politikanėve maqedonas“ - ka theksuar me tė drejtė veprimtari i Lėvizjes Vetėvendosje, Xhemil Zeqiri, i cili kohė mė parė nė njė intervistė i ka paralajmėruar kėto rreziqe qė pasuan tani. (Shiko, intervistėn, nė faqen: www.diplomacia.dk)
- Tani, kur kjo goditje e fuqishme mori pėrmasa dhe debatet e shumė intelektualėve shqiptarė; sikur ia zgjuan letargjinė z. Ali Ahmetit, i cili pa pikė turpi deklarohej:
“Unė, jam pėr ruajtjen e kėsaj Maqedonie, asaj duhet t“i hapet rruga pėr nė BE, po e hapėt zemrėn time do tė gjeni se aty shkruan emri Maqedoni”!
Unė, me kėtė rast do t“i thosha kėtij mjerani politik, se je treguar ca burrė nė luftėn ēlirimtare, tė cilėn pastaj e tradhtove nė paqe; por mė vonė je treguar vėrtet foshnjor nė kėtė paqe tė pėrgjakur tė shqiptarėve.
Pėr mė tepėr do t“ia thosha publikisht opinionin tim se: aspak nuk jam pėr ruajtjen e kėsaj Maqedonie, qė pambarimisht po i pėrbuzė dhe po i pėrgjakė shqiptarėt; kurrė nuk do t“ia jepja Maqedonisė dritėn e gjelbėr tė hynte nė BE, pa e realizuar katėrēipėrisht tė drejtėn e shqiptarėve pėr VETĖVENDOSJE dhe nė kėto troje etnike shqiptare. Gjithashtu, edhe po t“i kisha tė siguruara jo 100, por 1000 vjet jetė nė zemrėn time, nuk do tė lejoja tė shkruhej asnjė emėr i shtetit sllav-okupator tė kombit tim; por nė zemrėn time shkruan dhe do tė qėndrojė pėrjetėsisht vetėm emri i bukur - Shqipėri!
Po, a ka mė politikė mjerė se kjo qė po ndiqni ju zotėrinj; kur para jush ndaj shpifjeve tė hienave “shkencore” maqedonase ndaj shqiptarėve reaguan urgjentisht ambasada e Anglisė dhe ajo e Amerikės, por nuk denjuan tė thonė diēka realiste pėr okupimin e trojeve shqiptare; ato, i mbrojtėn vetėm interesat e tyre shtetėrore. Kur dihet fakti se ē“qėndrim mbajtėn kėto dhe shtete tjera satelite tė tyre, pėr kėtė republikė, pas vitit 1990.
Po, a nuk ėshtė mjerim dhe turp diplomatik pėr ambasadorin e Shqipėrisė, i cili deklaroi pa dorashka: “Pėr kėtė enciklopedi, kam dėgjuar e lexuar vetėm nga mjetet e informimit”!
Nuk ka dyshim se maqedonėt e shfrytėzojnė edhe situatėn politike tepėr tė ndėrlikuar dhe tė mjerė tek shqiptarėt nė pėrgjithėsi, tani kur nė Shqipėri po sundon njė klikė anarkistėsh, njė klikė qė as pas krimit “aksidental” nė Gėrdec, nuk u tėrhoq nga skena politike, por me njė konglomerat votash dhe nga elektorati majtist po e mban mė tej pushtetin.
Nė kohėn kur nė Kosovė po sundojnė UNMIK-u dhe EULEX-i, tė dirigjuar nga diplomacia “aleatėve” dhe Serbia qė Kosovėn e kanė bėrė si epruvetė provash “fiziko-kimike” pėr dizajnime procesesh “ tė reja”, demokratike.
Nė kohėn kur historisė po i bėhen aq shumė falsifikime jo vetėm prej sllavėve okupatorė, por edhe prej atyre qė deri dje ishin puthadorėt mė tė devotshėm tė tyre, -pėr mė tepėr se gjysmė shekulli. Dėshmi tė tilla fatkeqėsisht kemi sa tė duam!
Kėto, i gjejmė po t“i hapin librat e historisė, aty, u thuren himne pėr veprimtarinė “epokale” nė favor tė kombit shqiptarė servilėve tė huaj si Berisha-Rugova.
Aty nuk pėrmendet askund simboli i rezistencės shqiptare - Adem Demaēi , i cili rininė dhe pjesėn mė tė mirė tė jetės sė tij e shkriu pėr atė tė uruar Shqipėri, qė kjo tė bėhet Shqipėri.
Aty, harrohen apo injorohen heronjtė legjendarė si Adem Jashari, UĒK-ja, famėmadhe nė luftė, - por, sipas kėsaj historiografie titistėsh; e zvetėnuar; ngjanė kjo, sepse kjo ushtri qė e ndryshoi historinė e Kosovės dhe tė shqiptarėve kudo nė trojet tona; u tradhtua dhe nga liderėt e saj, dikur e persekutuar dhe e injoruar gjatė luftės dhe tani nė kėtė paqe tė brishtė, po injorohet dhe po persekutohet, dhe nė kėta libra tė historisė sė re; me dyzina sloganesh e mbeturina tė vjetra pacifiste-titiste.
Debatet qė po zhvillohen tani, pėr Enciklopedinė, nga kėta sejmenė tė huaj (liderė partiakė) qė ende nuk denjuan tė bllokojnė bile njė ditė parlamentin e Shkupit, as tė bėjnė njė reagim nga qeveritė e parlamentet e Tiranės apo tė Prishtinės, e pse jo edhe nga ai i politikanėve tė Kosovės Lindore dhe i Malėsisė sė madhe; pastaj ambasadat shqiptare kudo nėpėr botė do tė duhej tė bėnin reagime tė fuqishme; - pa u bėrė tė gjitha kėto, kujtoj se kėto reagime nuk e kanė seriozitetin e duhur!
Kėto reagime po bėhen disi kuturu dhe pa organizim tė duhur!
Shovinistėve maqedonė, e tė tjerėve si ata; kėrkohet t“u pėrplaset shkopi hundėve; e jo tė lejohen qė ata tė na e rrėmbejnė nga duart!…
Vetėm pak ditė, para se tė shpėrthente urrejtja e maqedonasve mbi shqiptarėt me atė “enciklopedi nepėrkash”, kryetari i Maqedonisė, Branko Cėrvenkovski, gjatė pyetjes sė njė gazetari deklaroi nė Berlin se: “Shqiptarėt janė mysafirė nė Maqedoni, se Maqedonia ėshtė e maqedonasve, sepse shqiptarėt e kanė vetėm 39% territorin e tyre”. Pastaj, iu “hoq peta lakrorit” dhe shpėrtheu vala e urrejtjes nė enciklopedinė famėkeqe!
Pra, ėshtė koha qė sa mė parė fatet e kombit t“i marrin nė duar intelektualėt pėrparimtarė dhe rinia heroike shqiptare, tė cilėt nuk do tė lejonin qė askush tė luante si nė lojėra fatesh, si me domino; - me fatet dhe ardhmėrinė e kombit tonė!
Kėto forca pėrparimtare, do ta mbysnin pamėshirė, -qė nė embrion ēdo hap diplomatik, politik dhe ushtarak qė do tė qonte nė tradhti kombėtare.
Kjo politikė e vjetruar defensivash, nė raportet me qarqet ballkanike dhe ndėrkombėtare, po i sjellė sot - dhe do t“i sjellė nesėr fatkeqėsi tė mėdha kombit tonė!
 

Suedi, 26.09.2009

Di Lellio: Udhėheqėsit e Kosovės e kanė nėnshkruar planin e Ahtisarit, qė ėshtė origjina e tė gjithė problemeve

Duke komentuar zhvillimet e fundit nė vendin tonė, ish zyrtarja e OKB-sė nė Kosovė, Ana Di Lellio, ka thėnė se gjithmonė ekzistojnė mundėsitė pėr tė nxjerr vendet nga situatat e vėshtira, nė tė cilat gjenden, por pėr tė gjetur njė mundėsi pėr ta nxjerr Kosovėn nga e situata nė tė cilėn ndodhet ėshtė shumė vėshtirė, pasi udhėheqėsit e saj e kanė nėnshkruar planin e Marti Ahtisarit, qė ėshtė dhe origjina e tė gjithė problemeve.

Pėr mė tepėr, drejtuesit e Kosovės e kanė bėrė Planin Ahtisari pjesė tė Kushtetutės, ēfarė i obligon ata para bashkėsisė ndėrkombėtare. Edhe bisedimet pėr nėnshkrimin e protokolleve pėr bashkėpunim nė mes tė EULEX-it dhe Serbisė janė rezultat i Planit Ahtisari, ka theksuar zonja Di Lellio, duke konstatuar se ky plan do tė bėjė qė Kosova tė rrugėtojė nė njė rreth vicioz, i cili nuk shpie askund.>>>
Sipas Planit tė Ahtisarit, Kosova mund tė bėhet plotėsisht e pavarur vetėm nėse pėrmbushen tė gjitha kushtet e kėtij Plani. Por, kėto kushte, ashtu si standardet e UNMIK-ut dikur, janė formuluar nė mėnyrė tė tillė qė nuk mund tė pėrmbushen kurrė. Kjo do tė thotė qė do ketė gjithmonė nevojė pėr pėrfaqėsuesin civil. Ndėrsa ky i fundit ka mandat deri nė zbatimin e plotė tė Planit Ahtisari, i ka deklaruar radios “Evropa e Lirė” ekspertja e Ballkanit, Ana Di Lellio. Ndėrsa lidhur me atė se ēfarė duhet bėrė nė tė ardhmen pėr tė dal nga kjo situatė, ajo ka thėnė se ėshtė e rėndėsishme qė udhėheqėsit e Kosovės tė ndėrmarrin nisma tė fuqishme diplomatike pėr tė dalė nga kjo gjendje. Besoj se situata ėshtė potencialisht shpėrthyese, ndaj duhet vepruar qė pėr kėtė tė diskutohet mė thellėsisht dhe me sy mė tė hapur. Duke folur pėr situatėn nė tė cilėn gjenden drejtuesit e institucioneve me tė larta tė vendit pas kundėrshtimit tė nėnshkrimit tė Protokollit, Ana Di Lellio ka thėnė se kjo i vė udhėheqėsit e Kosovės nė njė pozicion tė paqėndrueshėm. Nėse ata do tė sillen nė pėrputhje me ato qė i kėrkon bashkėsia ndėrkombėtare, do ta humbin fuqinė dhe legjitimitetin para popullit tė tyre. Nėse nuk veprojnė sipas kėrkesave tė ndėrkombėtarėve, e humbasin legjitimitetin para bashkėsisė ndėrkombėtare. E gjithė kjo i vė drejtuesit e Kosovės nė pozicion tė palakmueshėm dhe nuk ēon askund. Ndėrsa lidhur me qasjen e Bashkimit Evropian ndaj Serbisė, ekspertja Di Lellio ka konstatuar se Pėrfaqėsuesi civil ndėrkombėtar, EULEX-i dhe Bashkimi Evropian, me pėrpjekjet e tyre pėr tė qetėsuar Serbinė krijojnė destabilitet nė rajon. Kjo do tė shkaktojė probleme nė Bosnjė dhe nė Kosovė. Evropianėt janė sjellė kėshtu nė vitet e ’90-ta dhe vazhdojnė ta bėjnė tė njėjtėn gjė dhe sot. Nuk e kuptoj se cilat janė arsyet e kėsaj sjelljeje. Por, duhet theksuar se Serbia nuk ėshtė kyēi i stabilitetit, sė paku jo kjo Serbi e papėrgjegjshme, jo kjo Serbi qė vazhdon me tė veten nė marrėdhėniet ndėrkombėtare.

RKL

BOJKOTONI DHE KURRĖ MOS I VOTONI!

Shkruan: Fadil SHYTI

Shqiptarė tė Kosovės Kreshnike, mė 15 Nėntor 2009, o dilni nė protesta gjithėpopullore, o krisjani gjumė!

Mos i votoni ata, qė dialoguan me Serbinė me ndėrmjetėsimin e qarqeve tė huaja “aleate” dhe bėnė kompromise qė nga Rambuja e deri nė Vjenė, duke ia bėrė ashtu, njė shėrbim tė madh Serbisė!

Mos i votoni ata, qė e pranuan ricopėtimin e Kosovės nėn maskėn e decentralizimit!

Mos dilni nė zgjedhje, qė nuk bėjnė zgjidhje, por vetėm sa e trashin mė tej dinakėrinė dhe marrėzinė e njė politike mashtruese, nėnshtruese dhe kapitulluese!

Mos i votoni ata, qė na lanė pa dinjitet dhe pa shtet sovran!

Mos i votoni ata, qė fillimisht i premtuan, por pastaj e lanė popullin pa ushtri shqiptare, nė Kosovė dhe nė vise tė tjera tė pushtuara!

Mos i votoni ata, qė kufijtė e atdheut i lanė nėn mėshirėn e shteteve fqinje pushtuese, i lanė pa mbrojte tė sigurt, ku nė doganat e ”shtetit sovran tė Kosovės” hyjnė e dalin si nė honet pa porta; xhelatė, trafikantė, mercenarė e kriminelė tė luftės e tė ”paqes ” sė pėrgjakur!

Mos i votoni ata, qė popullin e lanė pa polici shqiptare, kurse, tani shqiptarėt nė veriun e rrezikuar tė Mitrovicės po ” i ruajnė”, e ashtuquajtura SHPK, nga pjesėtarė serbė, ndėrsa, ison po ua mban policia e EULEX-it nė bashkėpunim me direktivat e UNMIK-ut, sipas telit tė Beogradit.

Mos i votoni ata, qė i harruan pse luftuan dėshmorėt e atdheut; apo iu kujtohen vetėm gjatė tubimeve popullore!

Mos i votoni ata, qė i harruan dhe shokėt e tyre invalidėt e luftės, qė mbetėn pa gjymtyrėt e tyre tė trupit, ndėrsa tani po e bėjnė njė jetė ferri nga varfėria dhe shtypja e egėr qė ushtrohet mbi ta!

- Si mund tė paramendonte dhe njė i ēmendur, qė ish-bashkėpunėtorė dhe ish-puthadorė tė armiqve; titistė e pacifistėt, gjatė luftės ikėn nga sytė kėmbėt, drejt Bllacės e gjetiu ose ish-komandantė tė UĒK-sė, sot tė jetojnė nė pallate qė shkėlqejnė si ato tė Dubajit dhe tė kenė pozita “tė larta” nė ministri e me pushtet si ministra e ambasadorė tė “shtetit sovran” tė Kosovės, ndėrsa, ish-luftėtarėt e lirisė dhe atdhetarė tė devotshėm tė jetojnė madje, pa kulm mbi kokė; tė jetojnė si nė mesjetė, pranė brigjeve tė mullinjve, ku valėt e lumit, ngjajnė nga oshtimat, me valėt e jetės sė ish-luftėtarit, kur fėmijėt e tij mėrdhijnė dhe nuk kanė ta shijojnė njė ditė “ėndėrrimtare” tė lirisė, pėr tė cilėn luftoi babai apo nėna e tyre. Apo, njė pjesė e tyre, t“i pėrballojnė valėt e egra tė burg-mėrgimit?!

Mos i votoni ata, qė e lanė popullin nė varfėri, ndėrsa vet u pasuruan pakufishėm me burokraci, e shkelje ligjesh, kinse vet i kanė nxjerrė; - kėto shkelje, pastaj quan nė hajni, tė cilėn nė gjuhėn e ligjeve tė xhunglės moderne emėrohen korrupsion!

Mos i votoni ata, qė i ftuan pėr “ndihmė pėr qeverisje, rend dhe ligje” administratorė tė UNMIK-ut, shumė prej tyre, tė damkosur nga korrupsioni dhe tani administratorė tė pashpirtė tė EULEX-it, tė cilėt shquhen pėr qėndrime kundėrshqiptare, qė dje dhe sot Serbia i mbajti dhe po mban si marioneta pėr t“i realizuar interesat e veta nėndheshėm, pėrballė diplomacisė euro-atlantike.

Mos i votoni ata, qė bashkėpunojnė me kolonizatorėt e rinj, me miqtė e armiqve tanė: UNMIK-un dhe EULEX-in!

Mos i votoni ata, qė e shkatėrruan ekonominė e Kosovės!

Mos i votoni ata, qė pėrditė po e shesin pasurinė e saj - siē thotė populli: “pėr njė copė bukė”!

Mos i votoni ata, qė nėn drejtimin e tyre pakrye, mbi 60% e qytetarėve tė Kosovės janė tė papunė.

Mos i votoni ata, qė qindra e mijėra punėtorė i kthyen nė lypės duke ua dhėnė si lėmoshė apo jo, - vetėm 40 euro pėr mbijetesė.

Ata qindra e mijėra punėtorė, qė dikur (madje dhe nė vitet e errėsirės robėruese) nėn regjime tė shteteve tė huaja, kishin punė dhe nuk vuanin pėr kafshatėn gojės. Tani, ata njerėz as pėrfitojnė bile, sė paku njė pension modest qė u takon; qė jetėn ta bėjnė njerėzishėm!

Mos i votoni ata, qė si mumiet heshtin para padronėve ndėrkombėtarė, pėr qindra e mijėra shqiptarė qė nga dhuna e terrori serbomadh, janė detyruar t“i lėnė vatrat e veta stėrgjyshore dhe tė marrin rrugėn e hidhur e plot rreziqe tė mėrgimit; pra kurrė deri sot pas 10 vjet “ēlirim”, nuk u interesuan as bėnė projekte konkrete pėr kthimin e tyre.

Janė pjesė e kombit (gati sa gjysma e tij), qė dhanė dhe po japin gjithēka: djersėn dhe gjakun, pėr vendin e tyre amė - ndėrsa, pushteti “ i tyre” po sillet ndaj tyre si mos mė keq, - po sillet si njerkė e keqe!...

- Njėkohėsisht, janė po kjo klikė udhėheqjeje e ēoroditur dhe devijatore e Kosovės, qė kurrė se ndalojnė zhurmėn pėr kthimin e kolonėve serbė nė Kosovė, kthimin pa kushte madje dhe tė kriminelėve qė i vranė i masakruan dhe i dhunuan femrat shqiptare.

- Pėr ata kriminelė s“ka ndjekje penale nė Kosovė, pėr ata s“ka burgje; atyre, madje u ndėrtohen dhe shtėpi tė reja –  tė cilat mė vonė i shesin dhe pėrfitojnė para tė majme dhe hyjnė nė getot enklaviste rreth apo nė brendi tė Kosovės, apo “ikin” ditėn e kthehen natėn, pėr t“u inkuadruar nė eskadronet e turmave tė pa tru, qė mos t“i lejojnė shqiptarėt as tė ndėrtojnė njė ujėsjellės, njė rrugė apo shtėpitė e tyre, nė trojet e tyre.

Edhe kur e bėjnė kėtė “patriotizėm” serbo-ēetnikėt, nuk dėnohen nga organet e drejtėsisė unmikase, euleksiane as nga drejtėsia “kosovare” e xheparoshėve tė Kosovės sė varfėr shqiptare, sė cilės me shumė pompozitet dhe me ėndje i thonė pushtetarėt e brendshėm dhe tė jashtėm, “Kosovė multietnike”!!!

Kėto qarqe tė errėta i kanė liderėt e tyre, qė gjatė luftės ishin nė ballė tė ēetave kriminale, kur i vrisnin shqiptarėt nė pragje tė shtėpive tė tyre, ndėrsa, tani janė dhe udhėheqės tė pėrkėdhelur nga qarqe tė brendshme dhe tė jashtme; - ata nuk janė “supermenė” ose tė padukshėm, ata janė “njerėz” dhe jo hije!

Por, policia e SHPK-sė, edhe kur i ka nė duar emrat e tyre qė ua ofron Lėvizja Vetėvendosje, prapė nuk merr mundimin qė t“i arrestojė.

Madje, kėtė mundim e kthen nė “humanizėm” paqėsor, duke ua hequr emrat e tyre dhe nga muret e pallateve nė Prishtinė.

Mos i votoni ata, qė e nxorėn tė “famshmen” Kushtetutė, “kosovare – ahtisariane”, e cila sipas Nenit. 3, shkruan me shkronja turpi: "Kosova, nuk mund tė bashkohet me asnjė shtet fqinj"!

- Pra, aludohet, direkt nė ndarjen e kombit shqiptar, sipas "mini republikave" tė tipit tė republikės sė Mirditės tė Marka Gjonit.

Mos i votoni ata, qė Kosovės ia thyen dinjitetin, duke ia hequr Flamurin shekullor dykrenor! Ata, qė kėtė flamur tė larė me gjak e lot, e zėvendėsuan me njė “flamur” me dy ngjyra tė shtetit armik, ngjyrat bardh e kaltėr i ka flamuri i ushtrive pushtuese tė Serbisė.

Kėshtu, trojet shqiptare, deri sot kanė mbetur, “mish pėr top”, sipas eksperimentev imperialiste tė fuqive tė mėdha, pėr t“i ricopėtuar mė lehtė “peshkaqenėt ballkanikė”.

Mos i votoni ata, qė heshtin si mumiet, - kur rinia heroike e Kosovės, e drejtuar nga atdhetari, Albin Kurti, kur Lėvizja Vetėvendosje; vritet, pėrgjaket dhe djemtė e cucat e Kosovės plandosen fizikisht nė tokėn shqiptare, por shpirtėrisht qėndrojnė pėr VETĖVENDOSJEN - krenarisht si promethejanėt.

Mos i votoni ata, qė i thyen nga mashtrimet dhe u frikėsuan nga qarqe armike tė diplomacisė ndėrkombėtare, qė s“u tregua aspak e sinqertė dhe e drejtė ndaj interesave tė ēėshtjes shqiptare!

Mos i votoni ata, qė popullin a lanė nė varfėri tė tej...-skajshme kur, nė kėto vite tė “arta” “demokratike” qė shkėlqejnė nga ferri dantesk, njerėzit hallemėdhenj po bien nė dėshpėrime tė rėnda, qė po shpijnė nė depresione, qė pastaj po pėrfundojnė keq; nė dhjetėra apo qindra vetėvrasjeve!

Ju, elektorat i vetėdijshėm, qė s“e hani “sapunin pėr djath”; nė kėtė ditė tė “famshme” tė 15 Nėntorit 2009, merrni bile fotografitė e tyre e dėrgoni para kamerave qė po kėrkojnė miliona euro, e pasqyrojeni qartė para botės, “zhvillimin demokratik” tė “shtetit tė pavarur dhe sovran” tė Kosovės, nėn udhėheqjen “largpamėse” tė kėsaj klase politike, “pozitė –“opozitė”!

- Po, atė ditė o popull, merri edhe fotografitė e tė dashurve tuaj, robėr lufte; qė politika i quan padrejtėsisht, tė zhdukur!

- Kėta dėshmorė tė atdheut qė pėrfunduan nė gėrmadhat e Serbisė dhe nė gėrmadhat e harresės sė pushtetarėve tė huaj dhe tė Kosovės, ata qė me nė krye Ukshin Hotin, po qėndrojnė si yje tė pakapshme mbi qiellin e Kosovės Kreshnike.

Kėta dėshmorė akuzojnė nė tokėn e pėrgjakur shqiptare, vetėm kur nėnat dhe motrat heroina, bėjnė protesta dhe greva qė atyre t“u dihen ku janė, bile kockat e tyre!

Ato nuk nderohen, por persekutohen nga ushtarė dhe policė tė huaj, tė kėsaj paqeje tė brishtė!

Zgjohu o popull! Bashkohu nė demonstrata me Lėvizjen Vetėvendosje! Shporri njėherė e pėrgjithmonė nga pushteti i pa shtet - vasalėt e huaj dhe levat e tyre UNMIK-un dhe EULEX-in, qė vėrtetė, jetėn ta kanė bėrė tepėr tė rėndė!

Zgjohu o popull i Kosovės Kreshnike!

Zgjohu, nga letargjia qė tė ka mbuluar, kthjellohu nga marramendja e pėrkohshme qė tė kanė shkaktuar “magjistarėt” mesjetarė, tė njė politike tė dėshtuar!

Zgjohu, ose krisja gjumit!

Shqelmoje padrejtėsinė, ose injoroje politikėn shterpe, qė shterpe dhe - simotėr me vdekjen ta kanė bėrė jetėn tė huajt dhe servilėt e tyre!

- Dikur nė motet e mėdha, poeti ynė i kushtrimit, Pashko Vasa shkruante:

“Para se tė humbet kėshtu Shqypnia, Me pushkė nė dorė le tė vdes trimėria”!

- Pėr ata, qė thonė se ka kaluar koha e luftės; mos tė dalin nė kėto zgjedhje qė mos t“i shėrbejnė robėrisė ose mė saktė vetė-robėrisė qė e kanė zhytur tė huajt dhe puthadorėt e tyre: kėtė Kosovė-Shqipėri martire.

Suedi, 5 Shtator 2009 

SHQIPTARĖT NĖ BURG, SERBĖT TĖ PĖRKĖDHELUR!!!

Shkruan: Petrit Bajraktari

“Nuk qėndron problemi te Qesari qė triumfon mbi tė tjerėt, por te tė tjerėt qė ia bėjnė tė mundshme Qesarit tė triumfojė”
Ortega Y. Gaset
Nė kėtė situatė kaq konfuze politikisht, nuk ėshtė ēudi qė shumė njerėz nuk e kuptojnė se ēka nė tė vėrtetė po ndodhė ?!?!.. Madje disa media, jo tė gjitha, mundohen qė kėtė konfuzitet ta mjegullojnė edhe mė shumė, duke shkruar pėr hatėr tė pushtetarėve, e ne dėm, dhe keq informim tė qytetarėve.
Nė fund muajin qė lamė pas, pėrkatėsisht mė datė 25, nė vendin tonė ndodhėn dy ngjarje nė tė njėjtėn kohė, e qė qėllimet ishin tė kundėrta njėra mė tjetrėn. Pėrsėrisim shumė tė kundėrta.
Nė njėrėn ngjarje, kėrkohej stabilitet politik, respektim i shtetit dhe, forcim i sovranitetit, edhe ashtu tė lodhur. Ndėrsa nė ngjarjen tjetėr qėllimi ishte i kundėrt, destabilizues.
Nė Prishtinė Lėvizja VETĖVENDOSJE ! me plot tė drejtė, mori njė aksion kundėr EULEX-it, mision ky qė bazohet nė rezolutėn 1244, duke qenė neutral ndaj statusit tė Kosovės, pra nuk njeh pavarėsinė e 17 shkurtit , dhe ka fuqi ekzekutive, duke qenė pėrmbi institucionet vendore. Aksioni i VETĖVENDOSJE-s,la me rrota pėrpjetė mbi 25 vetura tė kėtij farė misioni, qė nė dėm tonin dhe pa na pyetur fare, po tenton tė nėnshkruaj protokoll me Beogradin.
Si gjithnjė kur protestojnė shqiptarėt, “Policia e Kosovės” ndėrhyri dhunshėm kundėr aktivistėve tė VETĖVENDOSJE-s, duke i rrahur dhe duke arrestuar 20 prej tyre ! Madje nga ndėrhyrja brutale e policisė,pati edhe disa tė lėnduar qė kėrkuan ndihmėn mjeksore nė QKUK.
Njėri nga tė lėnduarit,aktivisti Skėnder Blakaj,u arrestua nė spital,derisa po i jepej ndihma mjekėsore. Dhe, pėr tė mos e zgjatur shumė me aksionin e VETĖVENDOSJE-s, qė gjithsesi ėshtė gjithmonė me popullin, dhe pėr interesat e tij, tė dalim tė ngjarja tjetėr e asaj dite.
Rebelimi i serbėve nė Mitrovicė…
Nė Mitrovicėn e ndarė, strukturat paralele-kriminale serbe,tė dirigjuara nga politika zyrtare e Beogradit, sėrish na vunė nė pikėpyetje shtetin-sovranitetin, edhe ashtu tė mangėt.
Ata (serbėt),sikur tė ishin nė bahēe tė babės, sulmuan pėrsėri shqiptarėt, me hedhje gurėsh gjė qė e bėjnė pothuajse ēdo ditė. Por kėsaj radhe duke dashur tė pengojnė banorėt nė lagjen “Kroi i Vitakut” ata pėrdorėn edhe armė zjarri, dhe granata dore.
Dhe , ēfarė ndodhi ? Kush ishin tė lėnduarit ? dihet shqiptarėt . Sa ishin tė lėnduar ? krejt pak,vetėm nja shtatė. Dhe kush nuk po lejohet nga ana e EULEX-it, nė bashkėpunim me “policėt serbė tė Kosovės”, stacioni ne veri ? Prapė ata janė banorėt shqiptarė, tė asaj lagjeje.
Nga ana tjetėr,sa serbė patėm tė lėnduar ? As vetėm njė. Pse nuk pati tė lėnduar ? sepse nuk pati fare ndėrhyrje policore !!
Pėr arrestimin e tyre tė mos flasim,sepse ajo nuk ka ndodhur asnjėherė,tė paktėn jo deri mė sot.
Pra, serbėt jo vetėm nė Mitrovicė, po kudo tjetėr qė janė, bėjnė ēfarė tė duan, dhe kur tė duan pa u penguar kurrė njėherė nga askush.
Ata pas “pėrfundimit tė luftės”, filluan tė pėrkėdhelėn aq lezetshėm, sa tani ndjehen mė tė “fort” se kurrė mė parė. Pėrkėdhelja sė pari ju erdhi nga burokratėt e UNMIKU-t,e kėta tė fundit pasi shantazhuan mirė e mirė politikanėt kosovarė, dhe i futėn nėn ombrellėn e tyre ,filluan ta bėjnė tė njėjtėn gjė. Besoni apo jo ?! , situata momentale marrė nė aspektin e pėrgjithshėm,ėshtė mė keq se para 17 shkurtit. Kėtė mė sė miri e tregojnė veprimet e fundit tė EULEX-it,qė hapur ka filluar ti tregoj dhėmbėt ,duke dashur tė nėnshkruaj protokollin pėr bashkėpunim policorė me Serbinė, dhe duke paralajmėruar edhe marrėveshje tjera, si gjithnjė nė dėm tė vendit tonė.
Dikush mund tė thotė se kėtij nėnshkrim `institucionet tona` i paskan thėnė “jo”. Unė dyshoj nė atė “jo”-n e tyre, sikur dyshoj tė ai fėmija qė disi ėshtė i marrshėm, dhe tė cilit i thua: do qė ta blej njė ēokollatė? ai tė thotė “jo” ama blejė dhe do ta shohėsh nėse ka pėr ta ngrėnė apo jo?
Prandaj duhet ta kuptojmė njė herė e mire, tė mos presim nga politikanėt, kushdo qofshin ata. Popujt e vetėdijesuar, luftojnė pėr tė drejtat e tyre, dhe nuk presin por veprojnė.
Dhe pėr ti dhėnė kuptim tė plotė titullit tė kėtij shkrimi,dua tė shtoj edhe njė gjė : Qė nga 99-ta,e deri mė sot, nė burg mund tė futėn vetėm shqiptarėt, madje edhe atėherė kur mė plot tė drejtė dalin nė rrugė pėr tė protestuar.
Rrotat pėrpjetė tė veturave tė EULEX-it,nga ana e VETĖVENDOSJE-s, dhe mos ndėshkimi i serbėve nė veri, tregojnė mė sė miri kėtė.
Por, le ta dinė edhe EULEX-i, edhe vendorėt, edhe policėt shqiptarė se dy milion e gjysmė banorė, nuk mund tė futėn nėpėr burgje.

4 shtator 2009

Mungon vullneti dhe guximi politik

Shkruan: Afrim Morina

Me datėn 29.08.2009 ėshtė mbajtur tryeza e rrumbullakėt me moton “E ku janė tė tjerėt?” e organizuar nga Komisioni Qeveritar pėr tė pagjeturit dhe Asociacioni i Familjeve pėr Personat e Humbur, nė shenjė tė njėzetė e gjashtė vjetorit tė themelimet tė kėsaj Organizate Ndėrkombėtare. Pjesėmarrės ishin edhe ndėrkombėtarėt, civil dhe policor. Ndonėse isha i ftuar ditėn e mbajtjes sė tryezės, me shkrim nuk pata pėrgatitur asgjė, por nė fund, nė pjesėn e diskutimeve e mora fjalėn dhe dhashė mendimin tim.

Falėnderoj ekspertėt pėr raportet e punės sė tyre, qė nuk ėshtė edhe aq punė e lehtė, por kėto raporte sot ka qenė dashtė tė jenė nė dorėn e pjesėmarrėsve. Besojė se kėtė do ta bėni. Pastaj, kėto raporte morėn shumė kohė, kur dihet motoja e kėsaj tryeze tė rrumbullakėt, pėr tė cilėn gati nuk u tha asgjė. Sidoqoftė mendimi im ėshtė ky:

Faktori ndėrkombėtar UNMIKU dhe tash EULEX nuk kanė pasur e nuk kam vullnet politik pėr t’iu qasur problemit si duhet apo tė paktėn kėtė ta bėjnė pėr ēėshtje humane. Faktori vendor ose nuk di se si ti qaset kėtij problemi ose i mungon guximi pėr tu marrė me kėtė. Ndėrsa Serbia po mundohet ta mbajė peng politiken e shqiptarėve nė Kosovė.

Mė vjen shumė keq qė z. Allan pėrmend fjalėn paramilitar. Kjo nuk ėshtė e rastėsishme, sepse mundohen ta shfajėsojnė udhėheqjen serbe tė kohės dhe tė sotme. Mundohet ta anashkalojė zinxhirin komandues politiko-ushtarak, sepse paramilitarėt janė formacione qė nuk janė nėn komandėn institucionale dhe Qeveria serbe nuk merr pėrgjegjėsi pėr bėmat e tyre. Mos tė harrojmė se Serbia ka mbikėqyrur disa institucione, si Burgjet, Spitale, Shtėpinė e tė moshuarve, Institutin e Shtimes dhe jetimoret. Askush nuk ka kėrkuar nga udhėheqja serbe qė tė paktėn tė jap pėrgjigje pėr tė pagjeturit qė ishin nė kėto institucione. Sa pėr ilustrim po e pėrmendim profesor Ukshin Hotin, i cili ishte nė burg dhe pas njėmbėdhjetė viteve ende nuk kemi pėrgjigje. Ushtria e policia serbe pėrveē vrasjeve e masakrimeve kanė bėrė edhe djegien e njerėzve tė gjallė apo kufomave dhe tė gjithėve iu janė marrė letėrnjoftimet, pse tė paktėn pėr kėto nuk bėhet presion pėr tė ditur se ku janė bėrė djegiet dhe cilėt janė tė djegurit, emrat dhe numrin e tė cilėve e dinė institucionet serbe.

Ēdo konventė ndėrkombėtare para ose gjatė miratimit parasheh edhe mekanizma qė do tė mundėsojnė zbatimin e saj nė jetėn praktike, prandaj edhe Konventa Ndėrkombėtare pėr tė Drejtat e Njeriut dhe Konventa Ndėrkombėtare pėr Humburit kanė paraparė mundėsitė e zbatimit, por as njė hap nga faktori ndėrkombėtar nuk ėshtė ndėrmarr. Madje pėr krimet e bėra Serbia ėshtė shpėrblyer, duke iu mundėsuar heqjen e regjimit tė vizave dhe moslejimin e shqiptarėve pėr t’u kthyer nė shtėpitė e tyre nė veriun e Kosovės. Pėr kėtė kemi edhe reagimin nė Prishtinė, por druaj se do tė kemi kundėrshtim mė tė ashpėr dhe me pėrmasa mė tė gjėra.

EULEX publikisht ka pranuar se ka dyqind dosje pėr trajtim dhe po qe se i shtojmė edhe numrin e atyre qė kanė kaluar nėpėr gjykata, atėherė shifra po arrin nė afro pesėqind. Sikur ne tė kishim kryer gjenocid mbi Serbinė dhe tash duhet tė japim llogari, sepse shumė mė pak kemi serb tė ulur nė bankėn e tė akuzuarve pėr krimet e bėra nė Kosovė.

Dr. Pajazit Nushi pėrmendi se iu ėshtė thėnė nga pala serbe se Serbia nuk do t’i hap arkivat ushtarake tė saj pėr njė kohė tė caktuar pėr kėtė problem. Por sikur tė ketė vullnet politik faktori ndėrkombėtar kėtė gjė do ta bėnte ajo me dashje apo pa dashje, ta detyrojė Serbinė pėr tė nxjerrė emrat e njerėzve qė kanė pėsuar nga politika gjenocidiale e tyre. Kjo pėrgjigje jep pėr tė kuptuar se ata kanė shėnime, por nuk donė pėr t’i dhėnė.

Eksperti Qerim Berisha, kur elaboroi Konventėn ndėrkombėtare mbi tė humburit disa herė pėrmendi fjalėn konflikt. Nė Kosovė nuk ka pasur konflikt me vet faktin se janė pėrballur dy uniforma me simbole identifikuese. Kjo quhet luftė dhe kėshtu duhet trajtuar. E keqja mė e madhe ėshtė se fjalėn konflikt e kanė pranuar edhe instituconalistėt tanė bashkė me opozitėn nė Deklaratėn e Pavarėsisė dhe nė Kushtetutė. Kjo jep pėr tė nėnkuptuar frikėn e kėsaj nomenklature politike, e cila nuk ka kėmbėngulė pėr tė vėrtetėn historike qė ka ndodhur nė kėto troje. Ky nocion ėshtė i dėmshėm dhe me prapavijė politike, se konfliktet dihet ēfarė janė dhe ku mund tė ndodhin. Kjo terminologji ėshtė futur nė letėrsinė ndėrkombėtare qėllimisht, me qėllime tė errėta politike, pėr tė arsyetuar shumė veprime tė tyre. Por te ne dihet mirėfilli qė ka ndodhur lufta ēlirimtare dhe e tillė duhet trajtuar tė paktėn nga ne.

Institucionet e Kosovės nuk dinė, pėr tė mos thėnė se nuk e kanė me seriozitet kėtė, sepse vet kryesuesi i takimit u vonua tridhjetė e pesė minuta, duke ndėrruar kryesuesin e Komisionit Qeveritar. Kjo zyre nuk duhet trajtuar si zyre politike, sepse ēdo ndėrrim tė kreut tė saj sjell ngathtėsi nė punė, ndėrsa pėr kėtė pasojat i bartin familjarėt. Duhet qė nė kreun e saj tė jenė njerėz qė e njohin problematikėn, qė janė pa anime politike dhe qė punojnė me ndėrgjegje. Kjo kategori e familjarėve nuk e meriton njė veprim tė tillė institucional dhe kjo tė pėrdorėn vetėm atėherė, kur u nevojite vota e tyre – politikanėve.

Diskutimi mi kishte karakter politik, sepse vet problemi ėshtė politik dhe qasja e vėshtrohet politikisht, prandaj kėrkoj qė tė pėrdorėn mekanizma tė ndryshėm ndėrkombėtarė pėr ta detyruar Serbinė tė jap shėnimet pėr tė gjithė qytetarėt e Kosovės se ku prehen eshtrat e tyre dhe kush, sa dhe ku janė djegur. Nėse kėtė nuk e bėnė faktori ndėrkombėtar, kėrkoj qė institucionet tona tė kushtėzojnė bashkėpunimin me EULEX deri nė zbardhjen e fatit tė personave tė pagjetur.

Prishtinė, 31.08.2009

E ka merituar EULEX-i!

Shkruasn: Ferat KOCI

Misioni i EULEX-it nė Kosovė ėshtė vazhdimėsi e problemeve tė mėhershme dhe asgjė tjetėr nga njė sistem si UNMIK-u i “padėshiruar” ne Kosovė nga qeveritaret tanė e tash nė njė sistem tė dėshiruar nga kėta politikanė, kur dihet se janė te njėjtė, por vetėm me njė maskė tjetėr, apo emėr tjetėr nga UNMIK nė EULEX, ngjashėm sikurse njė shtėpi e vjetėr, por me fasadė tė re.

Deklaratat e Sejdiut dhe Thaqit:
“Pėr ne ėshtė me rėndėsi qė institucionet e vendit ta thonė fjalėn e vet dhe e kanė tepėr-tepėr tė qartė. Ne do tė bashkėpunojmė
shumė thellė me EULEX-in, ėshtė mision pėr tė mirėn e Kosovės dhe tė gjithė qytetarėve tė saj. Bashkėpunimi nėnkupton edhe veprime tė kujdesshme tė pėrbashkėta qė janė nė realizim tė njė projekti pėr zhvillimin e Kosovės pėrgjithėsisht, prandaj pėr ne ėshtė thirrje kryesore qė ēdo gjė qė kalon nė njė situatė tjetėr tė ngritjes sė tensioneve apo tė formave tė tjera, natyrisht se ėshtė e papranueshme”, theksoi Fatmir Sejdiu.
Ndėrkaq, edhe Hashim Thaēi theksoi se Protokolli i pėrket sė kaluarės, sikurse Plani gjashtėpikėsh.
“Qėndrimi i Institucioneve tė Kosovės, ėshtė shumė i qartė edhe sa i pėrket idesė sė nėnshkrimit tė protokollit, sepse protokolli sikur edhe gjashtėpikėshi, i takojnė sė kaluarės” tha i pari i Qeverisė sė Kosovės.
Thaēi pohoi se nė vazhdimėsi ka takime tė rregullta mė pėrfaqėsuesit ndėrkombėtarė, por se qėndrimi i tij dhe institucioneve tė Kosovės, sa i pėrket protokollit nuk ndryshon.”
Ndėrkaq, Qeveria e Republikės sė Kosovės dėnoi veprimet e dhunshme, tė cilat, siē thuhet kishin pėr cak atakimin dhe shkatėrrimin e logjistikės sė Misionit tė Bashkimit Evropian pėr Drejtėsi dhe Sundim tė Ligjit (EULEX).

Deklaratat e politikanėve tanė si Sejdiu e Thaqi qė thonė se Eulex-i nė Kosovė ėshtė ftuar nga institucionet e Republikės sė Kosovės dhe nuk duhet qė ne tė jemi kundėr Eulex-it; janė deklarata boshe dhe tė pakuptimta. Nėse EULEX ka ardhur nė Kosovė me ftesėn e juaj zotėri, kush ua dha kėtė tė drejtė juve qė ta ftoni njė mision tė ri sundues nė Kosovė, kur dihet sė mbi 60% e popullit nuk i dhanė votėn asnjėrės nga partitė nė Kosovė nė zgjedhjet e 19 nėntorit 2007.
Mė ēfarė tė drejte flisni nė kėtė mėnyrė ndaj njė Lėvizje Paqėsore dhe akuzoni atė kinse sot (25.08.2009) ka bėrė dhunė ndaj veturave tė misionit SUNDUES Eulex nė Kosovė. Dhune nuk ushtrohet ndaj veturave, por vetėm ndaj njerėzve. Kjo tregon se pavarėsisht asaj se a pranoni ju, apo nuk pranoni ėshtė pjesa me e madhe e popullit qė nėse nuk ėshtė nė rregull diēka ajo do ta kundėrshtojė atė nė ēfarėdo forme, vetėm se vetėm pėr t’i ndalur proceset e dėmshme nė Kosovė.
Marrėveshja e protokollit Eulex-Serbi vetėm sa e thellon bashkėpunimin mes Eulex-it dhe Serbisė.Ky protokoll pėrmban rezolutėn 1244, qė Kosova sipas kėsaj rezolute ėshtė pjėsė pėrbėrėse e Serbisė, shkėmbim informatash me MPB tė Serbisė. Nė protokollin policor EULEX-Serbi, kufiri Kosovė-Serbi quhet ‘kufi administrativ, jo kufi ndėrshtetėror, kėshtu shkrua edhe nė Pakon e Ahtisarit. Kurse pėr Planin 6-pikėsh, pėr tė cilėn Hashim Thaqi thotė se i takojnė tė kaluarės, ndėrsa ne anėn tjetėr ato vetėm sa po zbatohen qeveria thotė JO Protokollit me Serbinė. Kjo do tė thotė se ai e pranon Eulex-in sikurse pat vepruar mė planin 6-pikėsh.
Eulex-i nuk ngopet vetėm me kėto marrėveshje, tash e ka nė plan qė t’i hap 2000 dosje tė pjesėtarėve tė UĒK-sė, kinse pėr krime lufte (ēlirimtarėt dėnohen, ndėrsa kriminelėt serbė, qė vranė dhe masakruan mijėra civilė shqiptarė, shėtitėn anembane Kosovės dhe askush nuk merret me ta).
Ne aksionin e sotėm tė organizuar nga Lėvizja VETĖVENDOSJE!, nė mėnyrė brutale nga njėsit speciale tė PK-sė dhe policėt civilė u arrestuan kėta
Aktivistė:
Salih Zyba, Ramadan Veliu, Naser Shatri, Frashėr Krasniqi, Dardan Molliqaj, Kujtim Kosumi, Salih Mehmeti, Fatmir Haziri, Asdren Peci, Arbėr Nuredini, Kasim Uka, Bujar Voca, Rron Gjinovci, Faruk Daka, Skėnder Mėrtyri, Flamur Arifi, Pajtim Demaj, Lirim Gashi, Fatmir Kurti, Kushtrim Zeqiri, Arbėr Vokrri, Skender Blakaj.
Vetėvendosja thotė se disa aktivistė janė lėnduar gjatė aksionit. “Ky intervenim i policisė la tė lėnduar aktivistin Skender Blakaj nga Burimi, i cili ėshtė dėrguar nė klinikėn emergjente nė QKUK-sė, ku po qėndron policia nė pritje pėr ta arrestuar. Aktivistėt e Lėvizjes Dardan Molliqaj dhe Fatmir Haziri janė rrahur keq nga policėt gjatė rrugės pėr nė stacionin policor dhe brenda tij. Fatmir Haziri ėshtė rrahur nga polici me numėr 8062. Po ashtu ėshtė rrahur edhe aktivisti Kujtim Kosumi nga polici me numėr 8676, si dhe aktivisti Salih Mehmeti nga polici me numėr 8272”, thuhet nė njė komunikatė tė lėshuar pas aksionit nga Vetėvendosja.
Eulex duhet urgjentisht tė largohet nga Kosova, duke i prishur tė gjitha marrėveshjet me Serbinė dhe duke kėrkuar falje popullit shqiptar nė Kosovė pėr tė gjitha dėmet qė i ka shkaktuar Kosovės.

Mitrovicė, 25.08.2009

EULEX-I, HERĖ HAPUR E HERĖ MASKUAR, PO DEL FAQE BOTĖS PASARDHĖS I UNMIK-UT…!

Shkruan: Kristina Rasi

Siē po dihet, institucionet e Kosovės, -qė sipas tyre e kanė shpallur pavarėsinė dhe po trumbetojnė me tė madhe se Kosova ka sovranitet; qė nga 17 shkurt 2008 , fatkeqėsisht, siē po e vėrteton koha e sotme; ato, nuk kanė asnjė pėrgjegjėsi me shumė se sa dje, kur drejtoheshin nga tutela qeveritare e UNMIK-ut.
Ato, as sot e sot , s“po kanė fuqi ekzekutive qė t'i ndalojnė institucionet paralele ilegale tė Serbisė qė po veprojnė hapur nė Kosovė, dhe kjo u vėrtetua qartė, si nė dritėn e diellit, me mbajtjen e zgjedhjeve serbe nė komunat e Kosovės, Prishtinės dhe Pejės, ku dihet se nė kėto komuna jeton nė trojet e veta autoktone popullata shqiptare, dhe tė mos flasim pėr komunat nė veri tė Kosovės.
Provokimet serbe ndaj Kosovės dhe nė pėrgjithėsi ndaj popullit shqiptar, m“u nė sytė e bashkėsisė ndėrkombėtare s'po kanė tė ndalur, siē ishte vėnia nė provė pavarėsia e Kosovės nė gjykatėn ndėrkombėtare tė Hagės, dhe rasti i fundit shpifjet pėr transplantim tė organeve nga UĒK-ja.
- Ndaj kėtyre akuzave dhe shpifjeve tejet tė pacipa dhe tė pabazuara nė fakte; politika shqiptare po i mbyllė sytė dhe po dremitė: "Zot bėre ėndėrr" dhe po e vazhdon gjumin mė tutje.
Bashkėsia ndėrkombėtare po i pėrkrah hapur institucionet paralele serbe, nė ēdo mėnyrė, kurse shumicėn shqiptare po e anashkalon dhe po lė qėllimisht , duke e kėnaqur orekset e Serbisė dhe tė pushtetarėve tė Kosovės , nė njė rol tė "mbretėrisė" nė Kosovės.
Diplomacia ndėrkombėtare pro-serbe; asnjėherė pa pyetur popullin e Kosovės po bėn “Marrėveshje” tė fshehta dhe tė hapura me Serbinė nė emėr tė Kosovės dhe tė popullit tė saj, siē ėshtė tani rasti i kėsaj marrėveshje qė do tė bėhet nė ditėt e ardhshme, e cila pothuaj ėshtė e pėrfunduar , por vetėm pret momentin e pėrshtatshėm tė nėnshkruhet.
Po flitet dhe po shkruhet se, kjo “Marrėveshje” e cila kinse, do t“i pėrmban rregullat rreth bashkėpunimit policor dhe kėmbimit tė informacioneve me qėllim kinse tė luftės kundėr krimit tė organizuar dhe atij ndėrkufitar, si edhe veprimtarive tjera ilegale, por, bashkėsia ndėrkombėtare, ka "harruar" se, me apo pa vetėdije ata po gabojnė kur po i pėrkrahin, madje edhe po i nxisin strukturat ilegale serbe nė Kosovė qė, ato nesėr, me siguri do ta destabilizojnė kėtė paqe tė brishtė, dhe kėtė "statut quo tė stisur, si zgjidhje pėrfundimtare e Kosovės".
- Sipas tyre, kjo lloj “Marrėveshje”, qenka sukses, mirėpo, unė kujtoj qė kjo s“ėshtė marrėveshje legale, por njė marrėveshje ilegale nė mes EULEX-it dhe Ministrisė sė Punėve tė Brendshme tė Serbisė, e cila i ka rrėnjėt tek Rezoluta 1244, qė do tė "rregullojė" bashkėpunimin e EULEX-it me Ministrinė e Serbisė si dhe me strukturat paralele serbe nė Kosovė.
Njė “Marrėveshje” e tillė ishte dhe ajo e Kumanovės, kur as u pyetėn as ishin tė pranishėm shqiptarėt. Po, pastaj shtrohet pyetja, sa qe e dobishme kjo pėr shqiptarėt, apo nuk vuajtėn aq shumė shqiptarėt prej inskenimeve tė planeve ushtarake nga qarqe tė huaja; cilat i shkojnė pėrshtati vetėm Serbisė.
Nga kjo mund tė konstatoj qė, a mund tė besojmė qė atje nuk u vendosėn barrierat e ndarjes sė Mitrovicės dhe tė pjesėve tė tjera tė Kosovės, sipas stilit tė “Jerusalemit” nė Palestinė.
Tani, po del nga tuneli diplomatik gjashtė pikshi “ i famshėm” i sekretarit tė pėrgjithshėm tė OKB-sė, plakut “ tė urtė” Havier Solana; pra, kur Thaēi deklaron se; “ gjashtė pikshi ka vdekur”; ne nuk i besojmė, sepse, jo, jo nuk paska vdekur, por qenka gjallė dhe po jetėsohet ēdo ditė e mė shumė.
- A nuk qe deklaruar hapur qė ky gjashtė pikshi e parashihte dialogun nė gjashtė fusha: polici, drejtėsi, nė dogana, kufij, komunikacion, infrastrukturė, si dhe nė trashėgimi serbe?!
Tani, misioni i Bashkimit Evropian nė Kosovė, me tė gjitha udhėzimet dhe kapacitetet qė ka marrė nga misioni i UNMIK-ut, po i jep vetės tė drejtėn qė t'i shkel tė drejtat e shumicės shqiptare nė Kosovė, nė emėr tė mbrojtjes sė pakicave, se kinse ato qenkan tė rrezikuara!!!
...Por, pakicė apo minoritarė nė Kosovė nuk janė veē serbėt, kėshtu qė nė kėtė mėnyrė ata po i shkelin tė drejtat e pakicave tė tjera nė Kosovė duke u munduar qė kriminelėt serbė qė sot po i ndalojnė shqiptarėt tė ndėrtojnė shtėpitė e tyre nė trojet e veta stėrgjyshore; t“i paraqesin para botės si viktima.
Gjithashtu, dua tė pėrkujtoj qė, ne shqiptarėt nuk duhet tė harrojmė se, Serbia nuk e ka kundėrshtuar fare misionin e EULEX-it nė Kosovės, siē paraqiteshin enklavistėt serbė; me ca tymnaja nė erė dhe para medieve.
EULEX-i ka marrė pėlqimin e Serbisė para qė tė arrinte nė Kosovė, madje edhe para se tė merrte pėlqimin e autoriteteve nė Prishtinė, sepse, aty s' kanė pasur nevojė tė marrin kurrfarė pėlqimi, sepse udhėheqja e Kosovės, gjithmonė i ka pranuar “gjellėrat” e huaja dhe po pranon ēka po i servohet, nga kuzhinierėt e majmur tė botės “demokratike” .
Por, revoltues ėshtė fakti ėshtė pse Qeveria e Kosovės nuk e nge zėrin e protestės pėr kėto padrejtėsi qė po u bėhen shqiptarėve autoktonė, nė Kosovė dhe nė vise tė tjera shqiptare?! Natyrisht se, bashkėsia ndėrkombėtare po i e pranon kėto nė heshtje, duke u munduar kėshtu krejt lehtėsisht t'i ikė pėrgjithėsisė qė ka ndaj popullit shqiptar qė ka jetuar dhe jeton shumicė, nė trojet etnike shqiptare.
Zvicėr, 16 gusht 2009

55 teza

1.5 Apartheidi dhe sociocidi

Gjatė kohės sė Milosheviqit Serbia nė Kosovė ka ushtruar apartheid dhe kryer sociocid. Ajo e ka shkatėrruar themelin social tė shqiptarėve tė Kosovės, duke na hequr nga puna nė mėnyrė tė dhunshme, pra duke na e hequr mbėshtetjen e ekzistencės; duke na e ndaluar shkollimin, pra duke na e kėputur mundėsinė e pėrparimit; duke na i uzurpuar pasuritė natyrore, pra duke na e ndėrprerė zhvillimin me forcė; duke na e mohuar lirinė politike dhe identitetin, pra duke u pėrjekur tė na e shlyejė qenien tonė.

Strategjia e partisė mė tė madhe politike shqiptare gjatė kėsaj kohe nė Kosovė nuk ka qenė luftimi i pushtimit, por pėrshtatja me tė. Mendohej qė liria vinte kryesisht duke e pritur atė. Kjo politikė e gabuar pėr tetė vite me radhė ka kultivuar zyrtarisht njė shpirt kolektiv konformist dhe apatik, pasojat e tė cilit ndjehen edhe sot e kėsaj dite.

Serbia nuk kishte problem me kėtė strategji sepse i konvenonte ajo: shqiptarėt ishin jashtė sistemit zyrtar dhe nuk po kryengriteshin. Kjo politikė e gabuar e nėnshtrimit ia mundėsonte Serbisė shfajėsimin pėrpara bashkėsisė ndėrkombėtare.

Teza 15. Serbia e do Kosovėn veē serbe. Serbia i do shqiptarėt veē si pakicė. Duke marrė parasysh pėrbėrjen e popullsisė sė Kosovės, Serbia e do Kosovėn nė mėnyrė a priori kriminale: dėshira e saj realizohet ose me dėbimin, ose me vrasjen e shumicės sė shqiptarėve.

 1.6 Lufta ēlirimtare dhe tjetėrsimi i saj

Formimi i Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės (UĒK) dhe nisja e luftės sonė ēlirimtare paraqet periudhėn mė tė rėndėsishme historike, nė tė cilėn u sublimua ushtarakisht krejt pėrpjekja dhe sakrifica e brezave tė kaluar. Shumė bazat logjistike dhe depo armatimi tė UĒK-sė ishin brenda Shqipėrisė. Pėrveē kėsaj, UĒK-sė iu bashkuan edhe komandantė tė shquar nga Shqipėria, si dhe tė rinj nga Maqedonia e Lugina e Preshevės.

Teza 16. Lufta jonė ēlirimtare kishte karakter kombėtar. Kombi reagoi si njė trup, me gjithė vėshtirėsitė dhe pengesat e vėna nga politika zyrtare.

Nė njė ēast tė caktuar, lufta ēlirimtare u tjetėrsua nėn ndikimin e faktorėve ndėrkombėtarė. Udhėheqja politike e UĒK-sė u shndėrrua nė servis teknik tė kėtyre faktorėve. Ēlirimi i atdheut si qėllim u zėvendėsua me atė tė ndėrhyrjes sė NATO-s. Pas kėsaj ishte tjetėrkush ai qė diktonte fatin tonė kolektiv. Nuk kishte mė planifikim politik pėr ta projektuar interesin e Kosovės nė raport me synimet e bashkėsisė ndėrkombėtare. Por pėrshtatje tėrėsore me projektin e bashkėsisė ndėrkombėtare pėr ne, dorėzim nė bashkėsinė ndėrkombėtare.

Shteti serb nė luftėn e fundit nė Kosovė vrau mbi 12.000 njerėz. Mbi 95 % prej tyre civilė tė pafajshėm. Tė pambrojtur. Kryesisht fėmijė, gra dhe burra tė moshuar. Mė shumė se 1,000 persona tė rrėmbyer janė ende tė pagjetur. Pjesa dėrmuese e tyre gjenden nė Serbi. Afėr 20,000 femra tė dhunuara. 740,000 persona tė deportuar dhunshėm. 120,000 shtėpi tė shkatėrruara nga ushtria serbe. Ekonomia e rrėnuar.

 1.     Kosova ndėrkombėtare

2.1 Marrėveshja e Rambujesė

Gjatė muajve tetor 1998-janar 1999, i dėrguari amerikan pėr Kosovėn dhe ambasador i ShBA-ve nė Maqedoni, Christopher Hill, me ndihmėn e ekspertėve tė tij legalė, ndėrhyri mes luftės sonė ēlirimtare dhe fushatės gjenocidale tė Milosheviqit pėr arritjen e njė marrėveshjeje pėr paqe. Pėr katėr muaj ai solli katėr drafte tė marrėveshjes. Kėto drafte parashihnin njė autonomi tejet tė kufizuar tė Kosovės nė Serbi, fakt ky qė e pranonin pothuajse shumica e krerėve politikė shqiptarė tė asaj kohe. Tė gjitha kėto drafte u refuzuan nga udhėheqja e UĒK-sė.

Mė 29 janar tė vitit 1999 Grupi i Kontaktit i mbledhur nė Londėr doli me kėrkesėn e mbajtjes sė njė konference ndėrkombėtare pėr Kosovėn, ku do tė zhvilloheshin negociata mes pėrfaqėsuesve tė Serbisė dhe atyre tė Kosovės pėr pėrfundimin e luftės. Grupi i Kontaktit vendosi parimet e panegociueshme jashtė tė cilave nuk mund tė dilte korniza e marrėveshjes sė ardhshme pėr Kosovėn. Njėri prej kėtyre parimeve, pėr tė cilin as qė mund tė diskutohej, ishte qė zgjidhja tė gjendej domosdoshmėrisht pėrbrenda autonomisė sė Kosovės nė Serbi.

Teza 17. Meqė delegacioni i UĒK-sė udhėtoi nė Rambuje, ai pranoi kėtė parim.

Pėrveē kėsaj, Marrėveshja e Rambujesė ishte njė sintetizim i drafteve tė Hillit, kurse draftet e Hillit ishin refuzuar nga UĒK-ja. Pas negociatave disaditore nė kėshtjellėn e Rambujesė mes delegacionit shqiptar dhe atij serb, ekspertėt juridikė tė Grupit tė Kontaktit erdhėn deri te forma pėrfundimtare e marrėveshjes. Marrėveshja e Rambujesė u nėnshkrua mė 18 mars 1999 nė Paris nga Hashim Thaēi, Ibrahim Rugova, Veton Surroi dhe Rexhep Qosja.

Marrėveshja e Rambujesė, nė parathėnien e saj artikulon qartė zotimin e bashkėsisė ndėrkombėtare pėr ruajtjen e sovranitetit dhe integritetit territorial tė ish Jugosllavisė: “Duke rikujtuar zotimin e bashkėsisė ndėrkombėtare pėr sovranitetin dhe integritetin territorial tė Republikės Federale tė Jugosllavisė.” Nė Pikė 3 tė Nenit 1 tė Kapitullit 1 tė Rambujesė, thuhet: Republika Federale e Jugosllavisė mban pėrgjegjėsi nė Kosovė pėr fushat vijuese, pėrveē nėse ėshtė pėrcaktuar nė vend tjetėr nė kėtė marrėveshje: (a) integriteti territorial, (b) ruajtja e tregut unik brenda Republikės Federale tė Jugosllavisė, pushteti sė cilės do tė ushtrohet nė mėnyrė tė tillė qė tė mos bėjė diskriminimin ndaj Kosovės, (c) politika monetare (ē) mbrojtja, (d) politika e jashtme, (dh) shėrbime doganore, (e) tatimet federale, (ė) zgjidhjet federale, dhe (f) fushat tjera tė pėrcaktuara me kėtė Marrėveshje.” Nė Marrėveshjen e Rambujesė Serbia nuk definohej si agresore dhe okupatore, kurse UĒK-ja trajtohet sikur grupet paramilitare serbe. Sipas marrėveshjes, nė Kosovė do tė duhej tė mbeteshin 2,500 ushtarė dhe 1,500 policė tė ish Jugosllavisė.

Rambujeja parashihte qė shqiptarėt tė pėrfaqėsoheshin nė Kuvendin e Serbisė dhe nė Dhomėn e Qytetarėve tė RFJ-sė, por jo nė Dhomėn e Republikave tė RFJ-sė. Prandaj kjo zgjidhje ishte mė pak se Kushtetuta e vitit 1974. Shqiptarėt nuk njiheshin si popull, por vetėm si “bashkėsi nacionale”.

Teza 18. Duke mos na definuar si popull, por si “bashkėsi nacionale”, popullit tė Kosovės iu mohua e drejta e ushtrimit tė sė drejtės pėr vetėvendosje sepse kjo e drejtė u takon popujve e jo “bashkėsive nacionale”.

Serbia nuk e nėnshkroi Marrėveshjen e Rambujesė. Sa pėr pjesėn politike, Serbia do ta kishte nėnshkruar marrėveshjen. Kjo ėshtė thėnė nga shumė zyrtarė serbė dhe negociatorė ndėrkombėtarė. Arsyeja pse Serbia nuk e nėnshkroi marrėveshjen e Rambujesė ishte aneksi ushtarak: sipas kėtyre dispozitave, ushtrisė dhe trupave tė NATO-s i lejohej qarkullimi dhe qasja nė tėrė territorin e ish RFJ-sė, duke pėrfshirė kėtu edhe shfrytėzimin e ujėrave (atė kohė pjesė e ish RFJ-sė ishte edhe Mali i Zi).

Teza 19. Ndėrhyrjen e NATO-s nuk e ka legjitimuar nėnshkrimi shqiptar, por mosnėnshkrimi serb.

Teza 20. Delegacioni shqiptar e ka pranuar marrėveshjen pa e ditur qė atė nuk do ta pranonin serbėt. Delegacionin shqiptar nuk e shfajėson asgjė.

2.2 Marrėveshja Ahtisaari-Chernomyrdin

Aty kah fillimi i majit tė vitit 1999, meqė fushata e NATO-s po zgjaste aq sa rrallėkush do ta kishte menduar, nė qarqet e ndryshme tė bashkėsisė ndėrkombėtare filloi tė vėrehej njė gatishmėri mė e theksuar pėr arritjen e kompromisit me Milosheviqin. Mė 6 maj nė Shėn Petersburg tė Rusisė u mblodhėn Ministrat e Jashtėm tė G-8. Pėr herė tė parė u pėrvijuan konturat e dy kompromiseve qė bashkėsia ndėrkombėtare ishte e gatshme t’ia bėnte Milosheviqit. Deklarata e G-8 (S/1999/516) njihet si Aneksi I i Rezolutės 1244.

Dokumenti i kompromisit iu paraqit parlamentit tė ish RFJ-sė nga Marti Ahtisaari, atėherė pėrfaqėsues i Bashkimit Evropian dhe nga Viktor Chernomyrdin, kryeministėr i atėhershėm i Rusisė (pėrfaqėsues amerikan nė treshen diplomatike ishte Strobe Talbot, nėnsekretar i shtetit).

Dokumenti Ahtisaari-Chernomyrdin (S/1999/649) njihet si Aneksi II i Rezolutės 1244.

I pari kompromis kishte tė bėnte me misionin e ardhshėm ndėrkombėtar; i dyti me raportin e NATO-s me ish RFJ-nė. Sipas kompromisit tė parė, trupat e NATO-s kishin tė drejtė tė qarkullojnė vetėm pėrbrenda territorit tė Kosovės. Kurse sipas Marrėveshjes sė Rambujesė, trupat e NATO-s kishin tė drejtė tė kishin qasje nė krejt territorin e ish RFJ-sė. Kjo ishte pika e parė e kompromisit.

Pika e dytė e kompromisit ishte qė misioni ndėrkombėtar nė Kosovė tė jetė prej OKB-sė, sepse kėshtu kėmbėnguli Milosheviqi. Pasi u arrit ky kompromis, Serbia e pranoi Marrėveshjen e Rambujesė. Ajo u aprovua nė parlamentin e ish RFJ-sė, mė 3 qershor tė vitit 1999.

Teza 21. Kjo e rikonfirmon pėrfundimin se Serbia kishte problem kryesisht me aneksin ushtarak tė marrėveshjes.

Pėrtej parajsės gjendet ferri  

Shkruan: Beqir ELSHANI

Homoseksual quhet kur njerėzit e tė njėjtit seks kanė marrėdhėnie tė ndyta, po aq edhe tė pamoralshme qė bie nė kundėrshtim me natyrėn nėnė - konkretisht Zotin e tė gjitha epokave tė njerėzimit nė botė.     

Kjo nuk ėshtė asgjė tjetėr pos njė dėshirė e tejskajshme, siē thonė fetarėt pėrtej parajsės del nė ferr, gjithashtu pėrtej demokracisė del nė anarkizėm. Prandaj disa shqiptarė nė krye me kryeministrin e Shqiperisė kurrė demokratike - Sali Berisha, kėrkojnė legalizimin e martesės sė njerėzve me tė njėjtin seks. Kjo do tė thotė qė ēifti homoseksual tė puthet, tė fle, tė pispilloset dhe tė kurorėzohet faqe botės pa fije turpi. Sipas anekdotės tregohet se njėrit i kishte ngordhur qeni, e kishte dashur shumė, ndaj donte ta varroste dhe ta nderonte si njeri. E kishte ftuar imamin, sapo imami e kupton ngjarjen nuk pranon ta varros, sepse binte nė kundėrshtim me parimet fetare. Mirėpo pronari i paguan shtrenjtė, dhe imami kryen formalitetin e varrimit tė kafshės. Kėtė e pėrmenda, sepse tani e pas do tė bėhet njė faqe e zezė me kurorėzimin e burrave nėpėr ofiqarit komunale, edhe pse fjala burrė nuk meriton tė thuhet pėr dy parazitė qė thyejnė rregullat e traditės kombėtare, fetare dhe njerėzore tė mjedisit natyror. Populli thotė, nuk ėshtė ari ēdo gjė qė shndritė, prandaj nuk ėshtė demokratike ēdo gjė qė liberalizon kryeministri Sali Berisha, sepse veprimi kundėrnjerėzor dhe kundėrnatyror i homoseksualėve nė kohėn e tė Madhit Enver Hoxha ishte rreptėsishtė e ndaluar dhe dėnohej 10 vjet burg.

Mė nė fund, atė liberalizim tė ēuditshėm qė bėjnė vendet e Evropės perėndimore, Shqiperia duhet tė kalojė disa dekada vitesh pėr tė ardhur deri te ligjet e skajshme. Pse tė merret parasysh dėshira e pakicės jomorale dhe jonjerėzore pėr legalizimin e turpshėm homoseksual, kundrejt popullit shumicė qė ėshtė pėr mbrojtjen e moralit njerėzor tė popullit shqiptar, pėr mbrojtjen e dinjitetit familjar dhe kombėtar. Homoseksualiteti mund tė jetė si dukuri e shėmtuar nė mjedisin familjar dhe shoqėror, tė cilin duhet penguar me tė gjitha format pėrhapjen e tij. Ka raste kur bashkėshorti e lė gruan nė shtrat dhe aktin seksual e kryen me kafshėn. Kėshtu ndodh edhe me mashkullin homoseksual, ai lė gruan nė shtrat dhe kohėn e kalon me ēiftin e tij homoseksual. Prandaj ky rast i shėmtuar ėshtė pėr tė ardhur keq, pėr tė cilėn duhet tė bėhet rehabilitimi i tij nė mjedisin familjar dhe shoqėror, duke hequr dorė nga veprimi jo i natyrshėm. Askush nė rrethin familjar dhe shoqėror nuk gėzohet pėr shfaqjen e kėsaj dukurie tė shėmtuar te ndonjė pjesėtar i tyre. Tė kemi parasysh traditėn e vėnies sė tri qelesheve mbi kokėn e nuses nė shtėpi tė burrit, qė do tė thotė nusja tė lindė tre fėmijė: pėr vete, pėr bashkėshortin dhe pėr rritėn e atdheut. Prandaj mė vjen pyetja: me se po e “shpėrblejnė” homoseksualėt e pistė familjen dhe atdheun? Dikur nėnat trime, qė kanė lindur dhe edukuar shumė fėmijė nė Shqiperinė Socialiste, janė nderuar me titullin kombėtar “Nėna Heroinė”. Ishte njė motiv i frytshėm qė popullin e ēonte drejt shtimit natyror tė Shqiperisė. Duhet tė kemi parasysh se Kosovėn e shpėtuan nėnat shqiptare me lindjen e shumė fėmijėve, ato e kompensuan vrasjen e mijėra djemve dhe vajzave shqiptare nga kolonizatori serb njė kohė tė gjatė. Kur ėshtė fjala pėr nderimin e nėnave qė lindnin nėntė fėmijė nė ish-Jugosllavi, kėtė ligj Beogradi nuk e ka bėrė nė tė mirėn e nėnave shqiptare, por nė shėrbim tė kolonizimit serb tė Kosovės. Kėshtu pushteti jugosllav nė kohėn e Titos planifikonte qė me lindjen e shumė fėmijėve serbė pėr njė kohė tė shkurtėr tė serbizonte Kosovėn. Pėr fat tė mirė doktrina e tyre fashizoide nuk pati sukses, sepse tė gjitha republikat nė ish-Jugosllavi u industrializuan dhe u modernizuan, pėrveē Kosovės qė mbeti e pazhvilluar, ndaj nėnat shqiptare lindėn shumė fėmijė, tė cilėt mė vonė u bėnė pjesėtarė tė luftės sė armatosur tė Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės.

Sot Diplomacisė Shqiptare, mbi tė gjitha, i duhet bashkimi i tė gjitha trojeve shqiptare. Gjendemi pėrballė 100 vjetorit famėkeq tė Konferencės sė Ambasadorėve nė Londėr, nė tė cilėn Shqiperia jonė Etnike u copėtua nė shėrbim tė fqinjėve sllavė. Prandaj vendet qė luftojnė pėr Liri dhe Bashkim Kombėtar nuk kanė kohė tė merren me mbeturinat e pamoralshme, sepse nuk kemi energji tė mjaftueshme pėr mbrojtjen e shėndetit dhe etikės kombėtare tė popullit shqiptar. Shumė mė e frytshme ėshtė tė nxitet martesa mes tė rinjve shqiptarė, se tė merren me vendime kundėrnjerėzore qė bie nė kundėrshtim me etikėn kombėtare dhe ligjet natyrore, nė kohėn kur divorci ėshtė mė i lartė se kurorėzimi. Rritja e divorcit shqiptar vjen si pasojė e ērregullimit shtetėror tė Shqiperisė. Tė kemi parasysh kėshillėn tradicionale tė familjes shqiptare tė dijetarit tonė - Sami Frashėri, i cili thotė, “Vajzėn martoje kur tė mundesh, djalin kur tė duash”. Prandaj, kur dy meshkuj tė shthurur “martohen”, dy vajza tė mrekullueshme bien viktimė dhe mbeten tė pamartuara, qė lė pasoja njė kohė tė gjatė nė atdheun tonė qė dikur ka qenė njė zonjė e rėndė. Suedi, 01.08.2009

Solana mė i menēur seSartri

Shkruan: Afrim MORINA

Secili prej krerėve ndėrkombėtarė qė ka pasur tė bėjė me ēėshtjen tonė, kur vjen te ne nxjerrė pėrfundime shumė tė shpejta qė vetėm sytė e tyre dhe mendjet e tyre tė “ndritura” mund tė nxjerrin pėrfundime me njė shikim.

Sollana ndėr tjerash tha se “Pash duke u ngritur ndėrtesat!” Kjo do tė thotė, se punėt i kemi mirė! Duhet tė jesh gjeni i llojit tė veēantė, pra mbinjeri, pėr tė nxjerė njė pėrfundim tė tillė nga njė vėshtrim. Epo, njerėz tė rrallė janė ata, aq mė tepėr, kur janė udhėheqės tė niveleve mė tė larta. Ky ishte mendim publik, sikur e kreu misionin me qytetarėt, ndėrsa me pushtetarėt, sigurisht ua ka ngrehur veshin pėr shumė ēėshtje, e kryesisht me ato qė kanė tė bėjnė nė relacion nė mes Serbisė dhe EULEX- it, pikat e vijės administrative (te ne trumbetohet si vija kufitare), vinė komanduese policore, doganave, e vizitorėve zyrtar nga Serbia nė shėrbim tė ruajtjes sė stabilitetit nė kėtė nėnqiell!
Sollana vjen nga njė shtet, qė sikurse Serbia, ka koloni tė vetėn dhe e logjikshme ėshtė se as Ai, por as ndonjė politikan spanjoll deri sot, nuk e ka parė tė rrugės tė jep njė mendim kritikues pėr gjenocidin serb dhe tė paktėn njė fjalė ngushėlluese pėr shqiptarėt. Sollana vjen nga njė shtet, i cili, jo vetėm se nuk e ka njohur Kosovėn si shtet tė pavarur, por edhe lobon nė favor tė Serbisė. Sollana vjen nga njė shtet, i cili ndėr tė parėt nė programet shkollore, nė lėndėn e gjeografisė, ēdo shtet tė ri e veēon me hartė, e nuk di se si do tė ndodh me Kosovėn edhe pas njohjeve tė gjashtėdhjetė e dy shteteve. Sollana vjen nga njė shtet, tė cilėt e pėrbuzin gjakun e dėshmorėve Asim Vokshi, Xhemail Kada e shumė tė tjerėve, qė ranė nė altarin e nderit, qė tė ketė njė jetė mė tė mirė, sė cilės po i gėzohet edhe Ai. Sollana, po e pėrsėris edhe njė herė, vjen nga njė shtet qė ka koloni dhe kjo i lidh ngushtė edhe me kolonizatorėt e Ballkanit. Mu pėr shkak tė ngjashmėrive Serbisė. Malit tė Zi e Maqedonisė po i lejohet komoditeti i heqjes sė vizave dhe nė gjykatėn e Hagės tė parės iu hoq edhe aktakuza e gjenocidit, ndėrsa pėr tė dyjat as qė u diskutua ndonjėherė. Tė lumtė Sollan Ty dhe bashkėmendimtarėve Tuaj, qė keni koordinuar veprimet kundėr viktimave tė Serbisė nė radhė tė parė, tė Malit tė Zi dhe Maqedonisė! Pėrnjėmend tė patėn aleat tė denjė dhe keni kryer shumė mirė misionin nė favor tė tyre. Pėrshpejtoi Sollana qė tu jep lajmin e mirė kėtyre tri shteteve para se kėtė ta shpallin publikisht mekanizmi qė Ai kryeson. Shqiptarėt i duartrokitėn ardhjes sė tij, pėr tė shprehur mirėnjohjen e getoizimit kombėtar qė ia pėrgatiti bashkė me suitėn e Tij.
Sollana publikisht e tha, se ne i kemi punėt mirė derisa ngrehim ndėrtesa! Ky mendim mė kujton dy momente. Nė vitin 1976 vjen nė vizitė nė ish-Jugosllavi filozofi i madh francez Zhon Pol Sartėri dhe pas qėndrimit disa ditės, nė hyrje tė aeroplanit pėr tu kthyer nė vendlindje, njė gazetar e pyet:
- Ēka mund tė thoni pėr vetėqeverisjen tonė?
- Do tė kisha folur pėr te, sikur tė qėndroja sė paku gjashtė muaj. Askush tė mos e dinte se jam unė, sepse kudo qė kam shkuar i kam parė tepihėt e shtruar nė hyrje tė fabrikave, makinat e pastra dhe punėtorėt me rroba tė pastra. Kjo nėnkupton vetėqeverisje pėr Ju - u pėrgjigj i madhi Sartėr - e pėr mua mospunė dhe mashtrim!
Ai nuk diti tė bėjė lojėn e Sollanės, sepse misioni i tij nuk ishte i Sollanės. Ai nuk ishte nga ata qė do tė tumirte gjenocidin. Ai nuk ishte nga ata qė do tė tumirte kolonializmin. Ai edhe me vepėr tregoi se ishte pėr lirinė e popujve. Ai ishte kundėr gjakderdhjes. Kėtė mund ta shohim te “Tė mallkuarit e botės” sė Franc Fanonit, nė parathėnien qė e shkruan, nė fund tė fundit, nė ruajtjen dhe botimin e kėtij pamfleti tė fuqishėm kundėr kolonializmit e robėrisė.
Momenti i dytė ėshtė, kur doli Lidhja Demokratike e Kosovės, unė me njė grup shokėsh shkuam pėr ta vizituar profesor Qazim Berishėn nė Prizren, qė posa ishte operuar. Ishte e pamundur ti shmangeshe bisedave politike, por edhe pėr programin e partisė sė parė politike, qė e zėvendėsonte Lidhjen Komuniste tė Jugosllavisė, Lidhjen Socialiste tė Popullit, Lidhjen e Rinisė Socialiste dhe Lidhjen Socialiste tė Grave. Ai mė shikoi dhe mė pyeti:
- I dashur, a blen orendi qytetarėt?
- Po, - i pėrgjigjėm.
- Kur tė ndalen pėr tė blerė orendi, tek atėherė ne do tė ēlirohemi nga okupatori!
Nga qė tė dyja rastet mundemi pėr tė nxjerrė pėrfundime. E para ne nuk duhet fort tė kėnaqemi me lėvdatat dhe komplimentet, qė na i bėjnė ata tė tipit tė Sollanės, se me ngritje tė objekteve nuk shihet liria, rehatia, komoditeti i njė populli dhe nė fund tė fundit nuk jemi mė fėmijė tė mashtrohemi me miklim tė fytyrės me gishta tė dorės sė akėcilit qė na pėrkėdhel. Sollana e di, madje edhe me bekimin e tij, siē e dinė edhe gjithė tė tjerėt, se Serbia punon me bekimin e tyre, se ajo nuk respekton kufijtė e Kosovės as nė pjesėn lindore, se ajo i ka shtuar kilometrat nė drejtim tė Karaēevės dhe sillet atje si nė kopsht tė babės Krajl. Sollana nė Beograd i pėrgėzoi pėr kėto veprime dhe pėr shpėrblim i ka futur nė regjistėr tė prioriteteve.
Takimi i Helsinkut i filluar mė 1972 pėr njė Evropė tė bashkuar, parim kryesor e ka pasur qė tė pranojnė kufijtė ekzistues tė akėcilit shtet. A pėrfillet ky parim sot, kur i mundėsohet Serbisė qė tė thirret nė konventat e nėnshkruara gjatė kohės sė ekzistimit tė Jugosllavisė. Ajo kreatyrė nuk ėshtė mė, dhe dy njėsitet federale qė e themeluan kanė shpallur mėvetėsinė e vet. A nuk ėshtė absurde kjo?! Dhe me tė drejtė boshnjakėt e ngritėn zėrin kundėr kėtij shpėrblimi qė po i bėhet Serbisė, pėr gjithė gjenocidin qė ka bėrė. Te ne heshtėt dhe edhe mė tepėr i bėjmė iso poshtėrimeve publike, se ne i kemi punėt mirė derisa ndėrtojmė pallate. Z. Sollana, kėto pallate qė po ngritėn nuk janė investime institucionale, madje as qė pėrfillen institucionet, sepse bėhet ndėrtim i egėr, ashtu siē sillet edhe Evropa egėrsisht me ne.
Kosova po mbetet pa pasuri, se pasurinė Ju me bashkėveprimtarėt e Juaj ua shitėt tė tjerėve jashtė Kosove, sepse ua ndaluat me ligj pėr tė blerė pasurinė e vet atyre qė derdhen djersėn nė te, sepse kushti kryesor ishte tė kishte veprimtari tė njėjtė. Minierat dhe fabrikat qė kanė qenė kėtu nuk kanė mundur tė jenė private dhe nuk kemi pasur mundėsi tė nxjerrim prodhues tė tillė te shqiptarėt. Ju dhe bashkėmendimtarėt e Juaj nuk lejoni qė edhe Qeveria tė jetė bashkaksionare dhe tė ruaj njė pjesė tė pasurisė, qė nesėr pasnesėr, kur tė hyhet nė obligime bankare ndėrkombėtare, tė dimė se me ēka mund tė garantojmė kthimin e borxheve.
Ju z. Sollana e patė se po ngritėn ndėrtesa, por nuk doni pėr tė parė getoizimin e shqiptarėve, nuk doni pėr tė parė ndarjen nacionale tė nxėnėsve, ndarjen nacionale tė qytetarėve, ndarjen nacionale tė pushteteve nė tė gjitha nivelet dhe tė gjitha kėto me bekimin e Juaj dhe bashkėveprimtarėve tė Juaj, sepse jeni duke i tumirė bėmat fashizoide tė serbėve. Gjendja nė Kosovė tė pėrkujtoj aparthejdin nė Afrikė, pra ne trajtohemi si afrikanėt e Ju me bashkekzekutorėt e Juaj luani rolin e Poll Potės me sejmet nė Beograd, Shkup dhe Podgoricė.
 Ju me shkuarjen nė pension po leni njė plagė tė hapur, duke i derdhur helm asaj, jo pėr kurim, por qė tė pėrkeqėsohet edhe mė tepėr gjendja.
Vazhdoni misionin e Juaj, ushqeje fashizmin dhe racizmin se edhe ashtu nė Evropė ka filluar tė merr pėrmasat alarmuese.

Prishtinė, 16.07.2009

Pėrkrahje debatit dhe qėndrimeve nga Tryeza pėr TC Kosova e Re

Shkruan: Fatos Aliu - Zvicėr, 7 korrik 2009

Reagim

Meqenėse nuk kisha mundėsi tė marr pjesė nė tryezėn e organizuar, pėr shkak tė udhėtimit tim jashtė Kosovės, pėrmes kėsaj letre solidarizohem me diskutimet dhe konkluzionet e zhvilluara tė tryezės. Me kėtė rast po i shpreh mendimet mia lidhur me kėtė ēėshtje.

1. Jo vetėm procesi i zhvilluar i gjertanishėm pėr kapacitetet 2100 MW ėshtė njė aventurė e rrezikshme “institucionale” e Kosovės, por edhe idetė pėr kapacitetet 200, 300 apo 500 MW, do tė ishin aventurė, nėse nuk do tė bėheshin analizat e mirėfillta tė pėrfitimit nga qymyri dhe energjia elektrike, si dhe krahasimet pėrkatėse tė sistemeve energjetike tė cilat do tė ishin mė rentabile, teknologjikisht mė tė avancuara qė do tė instaloheshin. Krahasimet e derisotme janė thjesht krahasime tė dy sistemeve tė dyshimta teknologjike qė tashmė i pėrkasin teknologjive tė skaduara, por qė kalojnė lehtė tek qeveritė injorante dhe tė korruptuara pėr interesa pėrfitimesh nė dėm tė Kosovės.

2. Por, kjo mėsipėr nuk mjafton, pa e bėrė analizėn e impakteve tė efiēencės nė sistemin elektroenergjetik tė Kosovės, qė ėshtė qenėsore pėr tė konstatuar kėrkesat reale tė konsumit, pėr njė strategji reale tė zhvillimit ekonomik tė vendit (Kosova nuk ka strategji tė zhvillimit ekonomik!!!), sidomos tek ne ku gjithēka ka dalė jashtė kontrollit, pėrpos kontrollit pėr pėrfitime nė interes tė klaneve menaxhuese me sektorin dhe bizneset pėrkatėse tė tyre.

3. Politikat e gabuara energjetike tė Kosovės, sidomos logjika e gabuar e shthurjes pas formimit tė Ministrisė sė Energjisė dhe Minierave, nuk u ndalėn por e vazhduan rrugėn e misionit shkatėrrues tė UNMIK-ut, Shtyllės sė IV-tė, gjegjėsisht AKM-s, nė shembullin e tipave ala Trutshler etj, e lidhjes mafioze ndėrkombėtare-kosovare nė KEK, arritėn ta dėmtojnė rėndė energjetikėn dhe ekonominė e Kosovės, shumė prej tyre tani i gjen edhe mė tė avancuar nė poste drejtuese tė Sektorit tė Energjisė sė Kosovės.

4. SEK nuk ėshtė thjesht ēėshtje e njė termocentrali, por e tėrėsisė komplekse tė impianteve energjetike, qė duhet harmonizuar e parė edhe nė kontekst rajonal dhe evropian, sipas prioriteteve dhe interesit tė Kosovės, pėr t'i shfrytėzuar orientimet dhe direktivat pozitive evropiane, qė sot koncentrohet nė tri shtylla kryesore (lexoni mė poshtė nė anglisht shkėputjen e preambulės nga origjinali i dokumentit “Memo on Strategic Energy Review 2008 EC”.

 Teksti nė origjinal:

“Europe has agreed a forward-looking political agenda to achieve its core energy objectives of sustainability, competitiveness and security of supply, by reducing greenhouse gas emissions by 20%, increasing the share of renewables in the energy consumption to 20% and improving energy efficiency by 20%, all of it by 2020. This agenda means very substantial change in Europe's energy system over the coming years, with public authorities, energy regulators, infrastructure operators, the energy industry and citizens all actively involved. It means choices and investments during a time of much change in global energy markets and international relations. Europe's political leaders need to give clear messages on the energy strategy. Hence the Strategic Energy Review.“

Ky dokument nė pika tė shkurtra tregon pėr politikat dhe objektivat qė duhet ndjekur pėr tė ardhmen e mbarė energjetike pėr ata qė duan zhvillim tė mirėfilltė ekonomik, aftėsi konkurruese dhe siguri tė furnizimit, pėr integrime pozitive dhe tė denjė nė tregun evropian, me theks tė veēantė nė zbatimin e strategjisė 20/20/20 deri nė vitin 2020:

· 20% reduktim emisionesh,

· 20% rritje tė pėrdorimit tė burimeve tė ripėrtėritshme,

· 20 % pėrmirėsim tė efiēencės.

Fatkeqėsisht, nuk kapemi pėr polet pozitive tė botės por, tė kundėrtėn, pėr b...! Prandaj i bashkėngjitėm shqetėsimeve tė paraqitura tė letrės sė hapur tė kolegėve ekspertė tė fushės sė energjisė, me mendimet e mia tė mėsipėrme dhe, pėr nė fund, pa zgjatje tė madhe me kėtė rast, sepse ka akoma shumė pėr tė thėnė e qartėsuar opinionin, uroj qė tė vazhdohet me takime dhe presione tė kėtilla ekspertėsh vendorė, sepse ato janė me interes vital pėr tė ardhmen e Kosovės. Vėrtet, siē ka thėnė Fishta, “Koha ėshtė e maskarenjve, por atdheu i shqiptarėve!”, Kosova ėshtė e popullit tė saj, nė radhė tė parė e shqiptarėve shumicė qė kanė kaluar nėpėr katrahurėn kolonialiste sllave, po qė ranė sėrish nė kthetrat e klaneve pirateske tė vendit e tė gangeve mafiozeve tė huaja qė tė parėt i pėrdorin si peshqit e vendit (tė vegjėl pėr ta, por tė mėdhenj pėr popullin e varfėr tė Kosovės!), e gjithė kjo nė emėr „tė demokracisė dhe integrimeve me botėn e pėrparuar“.

KOMB-NDERTIM, A DEMOKRACI?

Shkruan: Shqiptar Oseku

Zori, thonė, ligj nuk njeh; e unė do tė shtoja - s’njeh as nder. Kjo u dėshmua sėrish kur plasi sherri i radhės mes PDK-sė dhe AAK-sė, me ē’rast zėdhėnėsit e PDK-sė pranė qeverisė akuzuan kundėrshtarin, pos tjerash, edhe se gjoja i “injoron simbolet e Kosovės”. Pėr mua, kjo akuzė ishte mė interesante se zbulimi i ndėrsjellėt i aferave korruptive. Qeveria shpėrdoron para tė taksapaguesve, Ramushi mbledh haraē, bah! Kallėzomė diēka tė re. Por: Hashim Thaēi, qė ėshtė zotuar “s’e jap flamurin pėr shtet”, e sulmon Ramushin pse e valon FLAMURIN SHQIPTAR, ky po qė ėshtė lajm!

Pėr ty qė s’ke mėsuar t’i deshifrosh lajmet komuniste tė RTK-sė, fjala ėshtė pėr komunėn e Deēanit, ku valon vetėm flamuri shqiptar. I cili, pra, kėsisoj u jep legjitimitet veprimtarive jashtėkurrikulare tė krahut tė Ramushit. Qė thua ti, janė patriotė gjindja, e u kemi borxh t’i durojmė edhe nė na bėfshin sherr ndonjėherė. Apo shpeshherė...

E megjithatė. Pavarėsisht prej kontekstit, kumti qė valėvitja e flamurit (atij tė vėrtetit) nė Kosovė po shndėrrohet pėrsėri nė argument tė akuzės nė Kosovė, ėshtė i veēantė. E se kėtė akuzė e bėn sėrish pushteti, do tė quaja njė sensacion tė vogėl. Them tė vogėl, meqė shenjat janė parė qyshkur. Murat Jashari vetėdeklarohet nė televizionin shtetnor si “kosovar me origjinė shqiptare”. Flamuri hiqet nga godinat e institucioneve publike. Krerėt e shtetit mungojnė nė jubiletė mbarėkombėtare. Tash sė fundi, e shpėrfillin demonstrativisht ftesėn pėr ta pėruruar Rrugėn e Arbėrit...

Katundi qė shihet, udhėrrėfyes nuk do. PDK-ja sot, nė pozitėn e partisė dominuese tė koalicionit qeveritar, ėshtė pjesėmarrėse aktive nė sforcon pėr tė sajuar njė komb tė ri nga qytetarėt e Kosovės. Dora nė zemėr, ajo nuk ėshtė vetėm. Ėshtė fjala pėr njė projekt grandioz, nė tė cilin janė tė kyēur direkt apo indirekt tėrė partitė politike qė e kanė pėrkrahur Planin e Ahtisarit, farėn e keqe tė projektit. Por rrėshqitja graduale e PDK-sė nga pėrkrahja sy e faqe drejt pjesėmarrjes aktive dhe entuziaste ėshtė domethėnėse, meqė kjo parti neutralizon disa kategori tė intelektualėve e votuesve tė cilat pėrndryshe do tė ishin revoltuar qėmoti.

Them qė kjo rrėshqitje e PDK-sė ėshtė vėrtet pėr keqardhje. Ajo shpenzon kohė, resurse e energji pėr njė projekt tė mbarsur me defekte madhore, ndėrsa rezultati maksimal qė mund ta livrojė ėshtė, nė rastin absolutisht mė tė mirė, i mangėt. Apo si do ta quaje ti njė sajesė qė e prenė degėn ku ka ndenjur ulur tėrė kohėn? Njė shtetth tė skajuar e tė tėhuajsuar qė, ndonėse ėshtė ende nė gjak me fqiun ngatėrrestar, bie copė pėr tė ngritur mur ndaj farefisit?!

Ti do tė thuash mbase qė jemi nė rrugė pėr BE, e atje ėshtė nirvana. S’ka gjaqe, s’ka grindje, s’na duhet as kombi shqiptar; na korit para evropianėve. Por ta dish, qė je gabim. BE-sė i ra bretku duke i joshur serbėt qė tė aderojnė para nesh; e pra, ata s’mė duken aq entuziastė pėr tė ndryshuar kombėsi. Vetė gjermanėt ranė copė gjersa e realizuan bashkimin kombėtar. A ka takuar kush ndonjė grek nga shteti i pavarur i Qipros qė e prezenton veten ndryshe, veēse si grek?

Nė fakt, madje as Plani i Ahtisarit - i cili, pėrndryshe ka shtrydhur maksimumin prej Kosovės - nuk e kėrkon gjėkund “komb kosovar”. Ajo ėshtė marrė sall me aspektet e shtetit kosovar, njė kompromis mes kombėsive ekzistuese nėn diktatin ndėrkombėtar.

Mungesa e sovranitetit u maskua me flamur, stemė e himn. Nė frymėn e Ahtisarit, kėto do tė dallonin prej Serbisė (pėr t’i pajtuar shqiptarėt) por edhe prej Shqipėrisė (pėr t’i kėnaqur serbėt). Por kėto simbole, tė koncipuara burimisht sall si dekorative, tani ujiten si farė e keqe nga PDK-ja me shokė.

PDK-ja duhet tė zgjedhė. O do tė ndėrtojė njė shoqėri demokratike. O njė shtet qė i jep vetes mandat qė tė sajojė e modelojė kombe sipas nevojės. Por tė dyjat bashkė nuk shkojnė.

Zgjedhja s’do tė duhej tė ishte e vėshtirė. Ideja se shteti ėshtė agjenci e pėrshtatshme pėr formim tė njė Kombi tė Ri, apo njė Njeriu tė Ri, konform nevojave tė shtetit, ėshtė provuar gjetkė. Ataturku, Stalini, Erih Honekeri, pėr t’i pėrmendur vetėm disa, kanė punuar nė atė drejtim. E pėrbashkėt pėr ta ėshtė, se asnjėri s’quhej dot demokrat. Sajimi e/a modelimi i qėllimshėm i njė kombi nga ana e shtetit s’ka asgjė tė pėrbashkėt me demokracinė liberale: asnjė demokrat pėr be s'do tė ėndėrronte qė t'i japė shtetit njė funksion e/a pushtet tė kėtillė.

Para udhėkryqit ndodhen edhe intelektualėt e kapluar nga kjo fiks-ide. Bashkėjetesa mes intelektualėve dhe pushtetit, ku njėra palė ka kontribuar me ideologjinė, e tjetra me aplikimin e saj praktik, i ka sajuar ca nga dystopitė mė tė frikshme nė historinė e njerėzimit. Qysh Leon Trocki te “Letėrsia dhe revolucioni” shkruante pėr "njeriun sovjetik", produkt i manipulimit shtetėror, i cili do tė ishte mė i pėrshtatshėm pėr shtetin se sa kombėsitė e trashėguara tė tė kaluarės "reaksionare". Ndonėse ai u likuidua nga Stalini, ideja e tij u kultivua mė tutje nga filozofė sovjetikė si Berndard Bihovski, e nga poetėt e shkrimtarėt si Majakovski me shokė, gjatė tėrė epokės sovjetike.

Edhe nė Gjermaninė lindore, qe njė dorė e intelektualėve tė nomenklaturės qė u frymėzuan pėr sajuar komb tė ri, tė dallueshėm prej farefisit matanė kufirit. Kush ka kohė e dėshirė, le tė lexojė autorė interesantė nga ajo kohė, si Kosing/Schmidt (1979:1970); apo Kosing (1976). Meuschel (1998: 274-305), pėr t’u njohur me manualet e frikshme nė praktikėn e sajimit e/a modelimit tė kombit sipas nevojave tė shtetit.

Dora nė zemėr, intelektualėt shqiptarė qė e mbėshtesin idenė e “kombit kosovar” nuk kanė arritur ende gjer nė ato nivele tė larta. Ata shpurdhin mė tepėr nė nivel tė sharlatanizmit, duke i bėrė lėmsh termet e politologjisė, teoritė pėr natyrėn e kombit dhe, para sė gjithash, pėr rolin dhe funksionin e shtetit nė shoqėritė moderne. Njė dorė dekonstruktivizėm, sa pėr ta shthurur ideologjinė e nacionalizmit shqiptar. Njė garuzhde etatizėm modernist, pėr ta ndėrtuar Kombin e Ri. Nja dy gishta kritikė ndaj rendit ekzistues, ėshtė gjithmonė mirė ta kesh; e voilą, ja urdhėroni fabrikatin e ri. Receta e “kosovaristėve” tanė s’ėshtė as e sofistikuar, as konsekuente si e rusėve apo gjermanėve, shyqyr zotit. Por megjithatė. Mė mirė t’u themi ndal tepėr herėt, se tepėr vonė.

(Le tė them direkt, para se dikush tė ushtrojė qitje moraliste: nuk e barazova demokracinė me rendin socialist. Veē konstatova se socializmi, si po shihet te ne kohėve tė fundit, nuk ėshtė parakusht i domosdoshėm pėr shkallime intelektuale.)

PDK, por edhe partitė tjera kosovare, tok me vartėsit e tyre intelektualė, bėjnė mirė ta kuptojnė njė gjė. Procesi i formėsimit tė kombeve ka ndjekur rrugė tė ndryshme nė vende tė ndryshme. Te ne, mėse 90 pėrqind tė qytetarėve janė kėta qė janė, shqiptarė, pikė fund. E zotėsia e politikanit dhe detyra e shtetit nuk ėshtė tė sajojė kombe - atjeqoftė! - po ta kuptojė drejt trashėgiminė qė i ka rėnė hise, pėr ta administruar urtėsisht e pėrgjegjėsisht kundrejt qytetarėve dhe brezave qė vijnė.

Nuk e kuptoj pse PDK-sė & Co. s'u mjafton kaq, kur u mjafton tėrė kolegėve tė tyre gjetkė qė, turp tė themi, kanė arritur goxha larg para nesh.

Nėnshtrimi i politikės sonė para hegjemonizmit serb

Zyrtarėt politikė e institucionalė tė Serbisė e fituan betejėn kundėr institucioneve tė Kosovės pėr hyrje nė vendin tonė. Pas shpalljes sė pavarėsisė, Hashim Thaēi e Zenun Pajaziti i kishin pasur disa tentime tė zbehta pėr t’ua ndaluar zyrtarėve tė Serbisė hyrjen nė Kosovė. Zakonisht kishin lėshuar pe pas kėrkesės nga padronėt e tyre ndėrkombėtarė (qofshin kėta formalė a joformalė). Tash kanė hequr dorė pėrfundimisht madje edhe nga tentimet e tyre pėr t’u paraqitur si zot shtėpie nė Kosovė: tash leja pėr zyrtarėt e Serbisė ėshtė blanko dhe pa afat. Tė paktėn kėshtu ndodhi dje mė 28 qershor. Hashim Thaēi, deklarojnė mediat, u kishte dhėnė lejen zyrtarėve tė Serbisė tė vijnė dhe tė festojnė nė territorin e Kosovės.

Arsyetimi kėtė herė, sikur edhe disa herė para kėsaj, ėshtė se qeveritarėt serbė po vijnė nė Kosovė pėr ēėshtje fetare! Pra, sipas qeveritarėve tanė, kjo nuk ka tė bėjė asgjė me politikėn. Dhe si pėr inat, ishte pikėrisht prifti serb, metropoliti Amfilohije ai qė e quajti Kosovėn serbe dhe ndarjen e saj nga Serbia krim. Prifti serb me mesazhe politike vetėm sa e shpėrfaqi tė vėrtetėn pėr Serbinė: atje shteti dhe kisha nuk janė dy institucione tė mėvetme, por shtylla kryesore e projektit politik nacionalist hegjemonik serb. Rrjedhimisht prifti kur nuk ėshtė vetėm i tillė, e as zyrtari shtetėror serb kur nuk vie vetėm pėr ēėshtje fetare.

Ky 28 qershor ishte veēanėrisht i rėndėsishėm pėr nacionalhegjemonizmin serb. Kėtu e njėzet vjet mė parė, Slobodan Milosheviqi e kishte mbajtur fjalimin e tij, ku e kishte shpėrfaqur platformėn politike e ushtarake kriminale tė Serbisė pėr vitet qė vinin pas. Ne e provuam atė platformė nė lėkurėn tonė. 14 mijė shqiptarė u vranė, 20 mijė shqiptare u dhunuan, afėr 1 milionė shqiptarė u dėbuan me dhunė nga kėtu, 120 mijė shtėpi u dogjėn e shkatėrruan. Tash pas 20 viteve, e njėjta platformė politike po na vjen vėrdallė para hundės. Madje e mbrojtur nga Policia e Kosovės, qė paguhen nga tatimet tona kinse pėr tė na shėrbyer. Dhe, natyrisht, e lejuar nga Hashim Thaēi, i cili po ashtu paguhet nga tatimet tona, dhe gjoja pėr tė na shėrbyer. Por tė bėhemi korrektė – policia i kishte ndalur 8 persona nė kufi tė cilėt kishin veshur fanela me mbishkrimin Car Llazar dhe qė ishin deklaruar se ishin pjesėtarė tė kėtij grupi fashist serb, tė shpallur si organizatė ilegale nga UNMIK-u. Mbase kjo edhe ua ka mundėsuar pjesėtarėve tė Policisė sė Kosovės qė t’i ndalin ata nė kufi. Se qasja e institucioneve tona ndaj Serbisė ėshtė ajo qė e lejojnė misionet ndėrkombėtare, dhe nuk bazohet nė historinė e dhunės sė Serbisė mbi ne dhe aktualitetin armiqėsor tė po tė njėjtės Serbi ndaj nesh.

Kjo qasje ndėrkombėtare e Kosovės ndaj Serbisė ėshtė vetėvrasėse pėr Kosovėn. A nuk deklaroi tė premten Goran Bogdanoviqi se qeveria e Serbisė do t’i thėrras policėt serbė tė kthehen nė “Shėrbimin Policor tė Kosovės”, tė cilėt do tė veprojnė nėn njė komandė tė veēantė nėn EULEX? A nuk ėshtė ky zbatim i planit 6 Pikėsh? Askush nuk e demantoi kėtė, e qė lė tė kuptohet se njė lloj dakordimi ekziston. Kjo ėshtė qasja ndėrkombėtare qė po na e ndan Kosovėn pėrbrenda. Dhe qė po na e kafshon territorit nga jashtė, siē po ndodh tash nė fshatin Karaēevė, ku policia e Serbisė, e vetme, po e cakton se ku ėshtė kufiri i Kosovės me Serbinė.

Disa vite para fjalimit tė tij famėkeq, Milosheviqi ka vdekur fizikisht. Mirėpo projekti politik qė ai e udhėhiqte, ėshtė gjallė siē ka qenė atėherė. Dhe ai po vazhdon tė jetojė. Pėr fatkeqėsinė tonė edhe nė Kosovė.

LLėvizja VETĖVENDOSJE!

Prishtinė, 29 qershor 2009

*Anėtarėsimi i shtrenjtė nė Bankėn Botėrore*

Kosovės po i dalin borxhe tė reja. Tash sė voni kemi marrė vesh se ia paskemi borxh Bankės Botėrore edhe 381 milionė dollarė amerikanė. (Prej kėtyre tashmė qeveria amerikane kanė deklaruar se do t’ia falin Kosovės 150 milionė dollarė, qė e shndėrron kėtė borxh nė 231 milionė dollarė.) Kėto nė tė vėrtet paskan qenė borxhe tė vjetra qė rrjedhin nga investimet infrastrukturore qė i ka bėrė Banka Botėrore nė Kosovė gjatė kohės sė ish Jugosllavisė. Borxhe tė vjetra tė ish Jugosllavisė qė neve po na shtyjnė t’i paguajmė. Projektet e Bankės Botėrore nė Kosovė nuk e kalojnė shumėn prej 20 milionė eurosh. Tash pas anėtarėsimit nė tė Kosova po paguan mė shumė para nė kthim borxhi se sa qė po pėrfiton nga Banka. Anėtarėsim i shtrenjtė pėr njė vend tė varfėr! Asgjė e re.

Sipas burimeve tė sigurta nga Qeveria e Kosovės, Hashim Thaēi ėshtė duke e kundėrshtuar kėtė pagim borxhesh. Mirėpo kundėrshtimi i tij, sipas tė njėjtave burime, nuk ėshtė parimor por pragmatik dhe pėr interes personal. Thaēi nuk po e pranon borxhin pėr shkak se kjo mund t’ia ndikojė imazhin nė zgjedhje. Pra synon ta kundėrshtojė pagesėn e kėtij borxhi deri pas zgjedhjeve. Jo vetėm qė ky borxh ėshtė i vjetėr, por edhe tregimi rreth kundėrshtimit tė tij ka filluar tė vjetrohet. Pėr shkak se Thaēi po vjetrohet. Ai tradicionalisht dėshiron qė tė lėshojė pe i fundit dhe nė ndėrkohė t’ia rris rėndėsinė vetvetes. Nė fillim kur e kundėrshtonte Rambujenė shumė shqiptarė nė Kosovė mendonin se e ka pėrnjėmend. Por atė e pranoi i fundit dhe nė fund. Pastaj kundėrshtoi Kornizėn Kushtetuese. Simpatizantėt e tij e quanin tė rryer dhe kėmbėngulės. Edhe kėtė e pranoi. Ishte kategorikisht kundėr privatizimit tė Ferronikelit. Nė fund e pranoi (dhe tash po ndėrhynė personalisht pėr t’i ndalur grevat atje nė favor tė investitorit kundėr interesave tė punėtorėve tė Ferronikelit). Doli publikisht dhe e kundėrshtoi planin 6 Pikėsh tė cilin e quajti plan qė e ndan Kosovėn. Tash heshtazi dhe nė mėnyrė tė fshehtė po e pranon zbatimin e tij (deklaratat e Bogdanoviqit pėr kthimin e policėve serbė nė Policinė e Kosovės nėn komandėn e EULEX-it nėnkuptojnė zbatim tė 6 Pikėshit nė polici). Sikur t’ia kishte borxh dikujt. Por kujt?

Kjo qeverisje e borxhlinjve po e dėmton Kosovėn jo vetėm nė aspektin politik e territorial, po shumė edhe nė atė ekonomik. Shpallja e pavarėsisė sipas Planit tė Ahtisarit e zhyt Kosovėn nė borxhe, ndėrsa po e lė pa pasuri, pėr shkak tė padrejtėsive qė ngėrthen ky plan duke i marrė pėr bazė shumė kėrkesa tė Serbisė. Me kėtė Plan Kosova detyrohet ta marrė pėrsipėr pagimin e pjesės sė saj tė borxheve (pra ato borxhe qė Serbia i ka, e pėr tė cilat ajo deklaron se janė para tė investuara nė Kosovė). Por nė anėn tjetėr, nga Serbia nuk kėrkohet tė merr pėrsipėr kurrfarė obligimi. Serbisė nuk i kėrkohet tė paguajė dėmshpėrblim pėr dėmet e shkaktuara gjatė luftės. As dėmshpėrblim pėr rrėnimin e ekonomisė sė Kosovės gjatė menaxhimit tė dhunshėm tė viteve tė 90’ta. Kosova nuk e gėzon tė drejtėn e sukcesionit nė pasurinė e pėrbashkėt federative tė Jugosllavisė (tė gėzuar nga tė gjitha republikat e pavarėsuara), qė do tė nėnkuptonte trashėgim tė pasurisė (p.sh. pronat e paluajtshme tė ambasadave tė Jugosllavisė nėpėr botė) dhe rezervave tė arit. Madje as nuk anulohen vendimet fashiste tė Milosheviqit me anė tė tė cilave shteti serb i shpronėsoi shqiptarėt nga prona shoqėrore e publike, duke i shndėrruar ndėrmarrjet kėtu nė degė tė atyre nė Serbi. Si pasojė e kėsaj dhe pranimit tė transakcioneve tė pronėsisė qė i ka bėrė Milosheviqi pėr t’i financuar luftėrat, sot paratė e grumbulluara gjatė procesit tė privatizimit ruhen pėr t’iu paguar ndėrmarrjeve tė Serbisė pėrmes procesit tė litigimit. Ndėrsa neve na kėrkohet tė paguajmė borxhet e Jugosllavisė, qė do tė na fusin edhe mė thellė nė varfėri. Kjo tregon se sa i dėmshėm ėshtė Plani i Ahtisarit pėr Kosovėn, i cili po aktualizohet vazhdimisht si pasojė. Pėrveē nė aspektin e integritetit territorial (qė na e rrezikon) dhe atė tė trashėgimisė kulturore (qė na e serbizon), ky plan e dėmton Kosovėn edhe ekonomikisht.

Kosova duhet tė kėmbėngul nė reciprocitet pėr sa i pėrket sukcesionit ekonomik. Borxhet mund t’i trashėgojmė vetėm nėse i trashėgojmė pasuritė. Pėrndryshe nuk e trashėgojmė asnjėrėn. Rrjedhimisht, Kosova duhet ta pranojė pagesėn e borxheve vetėm atėherė kur edhe Serbia detyrohet t’i paguajė dėmet e luftės, kur detyrohet tė na e lėshojė pjesėn tonė tė pasurisė sė ish-Jugosllavisė, dhe kur tė kthehen prapa vendimet e dhunshme tė Milosheviqit nė transformimin e statusit tė pronės nė Kosovė (pra dekolonizimi). E kjo na sjell te njė pyetje shumė me rėndėsi: a ka qenė Kosova njėsi konstituive e federatės? Nėse po, atėherė ndarja e Kosova nga ish Jugosllavia duhet tė jetė identike me, ta zėmė, ndarjen e Maqedonisė apo Sllovenisė (nė kuptimin e tė drejtave qė i kanė gėzuar, e jo domosdoshmėrisht nė marrėveshjen konkrete pragmatike). Nėse jo, atėherė Kosova nuk mund tė ketė borxhe, sepse nė kontrata huadhėnėse ndėrkombėtare mund tė hynin vetėm njėsitė/entitetet politike. Nėse Kosova nuk konsiderohet si e tillė, atėherė njėsi (e dhunshme) politike nė Kosovė ka qenė Serbia. Le t’i paguajė borxhet ajo. Nėse Kosova i ndan borxhet pa e ndarė pasurinė paraprakisht, atėherė po del se Serbia na paska qenė e okupuar nga Kosova e jo anasjelltas! Ne i bėjmė thirrje qeverisė sė Kosovės qė tė mos i paguajė kėto borxhe, dhe po ashtu qė tė mos i besojnė kundėrshtimit tė Hashim Thaēit. Madje nuk ia vlen qė tė jemi anėtar nė njė institucion qė investon projekte nė vlerė prej 20 milionė eurosh, vetėm qė tė na i zhvat 380 milionė euro. *Lėvizja VETĖVENDOSJE!*                           

Prishtinė, 20 qershor 2009

E nisim javėn me demonstratė

Demonstratė 
mė 14 shtator 2009        
nė ora 12:00

Nė konferencėn e sotme pėr shtyp, Albin Kurti dhe Avni Zogiani, nė emėr tė 23 organizatave qė u bėnė bashkė pėr demonstratėn kundėr protokolleve EULEX-Serbi, njoftuan qė kjo demonstratė do tė mbahet dy ditė mė herėt, pra, tė hėnėn, me 14 shtator 2009, nė orėn 12:00. Marshi protestues fillon nga Biblioteka Kombėtare nė Prishtinė.
Me kėtė rast, Albini sqaroi qė “nuk bėn qė tė fillojė java, tė fillojė dita e parė e punės, tė ngjajė e hėna sikur tė mos kishte ngjarė asgjė tė premten. Ėshtė interesi i krerėve institucionalė qė ta normalizojnė dėmin e Protokollit: meqė nuk e kundėrshtuan sinqerisht, ata duan ta paraqesin tash protokollin si jo edhe aq tė rėndėsishėm.” “Ne nuk mund tė jemi assesi tė pėrfaqėsuar me kundėrshtimin tradicionalisht gjithnjė e mė tė
butė tė institucioneve cili nė fund shndėrrohet nė pranim.” – shtoi ai.

Po ashtu, Albini theksoi qė “krerėt institucionalė thanė qė ata janė palė jashtė kėtij aranzhmani teknik, mirėpo, Kosova ėshtė pėrbrenda kėtij aranzhmani. Institucionet u anashkaluan porse Kosova pėsoi. Kjo ėshtė dėshmi se ata brengosen pėr veten e tyre ama jo edhe pėr Kosovėn. Nuk mund tė jenė njerėzit nė krye tė institucioneve tė Kosovės mė tė rėndėsishme se Kosova, se qytetarėt e Kosovės e se shteti i Kosovės.

Protokolli i bashkėpunimit policor EULEX-Serbi ėshtė pėrfitim i trefishtė i Serbisė. Sė pari, Serbia fiton informata shumė tė vlefshme tė natyrės policore. Sė dyti, forcohet Rezoluta 1244 dhe bėhet njė hap i madh nė zbatimin e 6 Pikėshit. Sė treti, eliminohet pengesa kryesore e Serbisė drejt liberalizimit tė vizave.

Pas kėtij Protokolli do tė vijnė sė paku edhe dy protokolle tė tjera: ai pėr gjyqėsinė dhe ai pėr doganat. E gjithė kjo ėshtė veēse implementim i planit famėkeq 6 pikėsh tė Ban Ki-moon-it. E, ky plan, siē e dimė, ėshtė vetėm njė emėrtim tjetėr pėr planin e ish ministrit serb pėr Kosovėn Slobodan Samarxhiq pėr ndarjen funksionale tė Kosovės.

Ne nuk jemi kundėr BE-sė por kundėr EULEX-it e protokolleve tė tij qė i shtojnė dhe i trashin lidhjet e varėsisė sė Kosovės me Serbinė. Ne e duam tė drejtėn e Kosovės pėr anėtarėsim nė BE e jo misionet policore tė BE-sė nė Kosovė tė cilat thirren nė sundimin e ligjit por kanė imunitet prej ligjit, thirren nė transparencė por funksionojnė edhe nė bazė tė dokumenteve sekrete, thirren nė llogaridhėnie por nuk i japin pėrgjegjėsi asnjė institucioni tė Kosovės, thirren nė demokraci por mbajnė fuqi ekzekutive arbitrare.”

Nė anėn tjetėr, Avni Zogiani potencoi qė “politikanėt e Kosovės janė tė korruptuar andaj edhe tė shantazhuar dhe pėr pasojė nuk na i mbrojnė interesat. Ky ėshtė shpjegimi pse kėta politikanė thonė se nuk e njohin Protokollin por njėkohėsisht pohojnė se do ta vazhdojnė bashkėpunimin me EULEX-in, duke e bėrė kėsisoj absurd kundėrshtimin e tyre edhe ashtu vetėm verbal.” Nė fund Avniu shtoi qė EULEX-i nuk e njeh Kosovėn si shtet tė
pavarur por e njeh Serbinė si palė qė duhet tė pyetet pėr Kosovėn”.

Albin Kurti dhe Avni Zogiani, nė emėr tė 23 subjekteve shoqėrore qė janė bashkorganizatore tė kėsaj demonstrate kundėr protokolleve EULEX-Serbi, kundėr hipokrizisė sė krerėve institucionalė dhe pėr sovranitet, iu bėnė thirrje qytetarėve qė masivisht t’i bashkohen demonstratės qė mbahet tė hėnėn, me 14 shtator 2009, duke filluar nė orėn 12:00, e duke u nisur nga vendgrumbullimi – Biblioteka Kombėtare nė Prishtinė.

23 bashkorganizatorėt e demonstrates sė 14 shtatorit 2009

RKL: Gjeneral Lushtaku i mbetet besnik amanetit tė legjendarit Adem Jashari

FSK-ja nuk do tė jetė ushtri e Kosovės, as forcė e mbrojtės e Kosovės, por njė lloj xhandarmėrie e pjesėtarėve tė armatosur me kallashė dhe revole. FSK-ja nuk i ruan kufijtė e Kosovės, as rekruton tė rinjtė shqiptarė pėr ta kryer shėrbimin ushtarak, sikur bėhet nė tė gjitha shtetet e botės.
Dorėheqja e gjeneral Lushtakut ėshtė njė paralajmėrim, i cili nuk bėn tė anashkalohet, as tė heshtet, sepse sa herė qė ėshtė heshtur e vėrteta, sa herė qė ėshtė injoruar forca e vėrtetė idealiste e kombit, sa herė qė janė shpėrfillur ata qė me vepėr kanė treguar besnikėri dhe pėrkushtim, proceset kanė stagnuar dhe janė stėrkequr.


Koment i Radios Kosova e Lirė
Prishtinė, dhjetor 2008

Pranimi, pa asnjė kundėrshtim i planit tė Ahtisarit nga kreu politik i Kosovės, madje kompromisi, qė thuhet se u bė pikėrisht duke sakrifikuar Trupat Mbrojtėse tė Kosovės, kanė bėrė qė TMK-ja tė shpėrbėhet nė tėrėsi, 9 vjet pas funksionimit tė saj nė kushte dhe rrethana tejet tė vėshtira, duke qenė prore nė shėnjestėr tė qarqeve antishqiptare nga radhėt e UNMIK-ut dhe tė strukturave tė tjera vendimmarrėse tė bashkėsisė ndėrkombėtare.

Ky grusht i papėrgjegjshėm dhe tejet diskriminues, qė iu dha kėsaj trupe, ishte njė goditje e rėndė pėr tė gjithė shqiptarėt liridashės, meqė shuarja e TMK-sė ėshtė pėrjetuar si atak nė trashėgiminė e Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės dhe si pamundėsi e shndėrrimit tė saj nė Ushtri tė Kosovės.

Eprorėt dhe pjesėtarėt e TMK-sė e pranuan nė heshtje shpėrbėrjen dhe nuk reaguan publikisht, nė radhė tė parė duke qenė tejet tė ndėrgjegjshėm dhe tė pėrgjegjshėm nė ruajtjen e rendit dhe tė sigurisė nė vend.

Edhe pse organet relevante tė sigurisė ndėrkombėtare kishin shprehur shqetėsim, madje edhe frikė lidhur me kėtė proces, TMK-ja u shpėrbė gati pa asnjė reagim dhe me njė aprovim rezignues nga shumica dėrrmuese, meqė ndikimi qė kishte ushtruar nė kreun e TMK-sė politika vendore dhe ndėrkombėtare ishte tejet e fuqishme dhe ajo ka dhėnė rezultat.

Tashmė po shihet dhe po kuptohet fare mirė se FSK-ja nuk do tė jetė ushtri e Kosovės, as forcė e mbrojtės e Kosovės, por njė lloj xhandarmėrie e pjesėtarėve tė armatosur me kallashė dhe revole. FSK-ja nuk i ruan kufijtė e Kosovės, as rekruton tė rinjtė shqiptarė pėr ta kryer shėrbimin ushtarak, sikur bėhet nė tė gjitha shtetet e botės. Kjo nuk do tė ndodh, sepse Kosova nuk ėshtė shtet, tė cilit i lejohet ta ketė ushtrinė e vet.

Ky dhe fakte tė tjera bėnė qė Gjeneral, Nuredin Lushtaku, njėri ndėr bashkėpunėtorėt mė tė ngushtė tė Legjendarit, Adem Jashari tė japė dorėheqje nga detyra e Komandantit tė Gardės sė Kosovės si dhe nga aplikacioni nė Forcėn e Sigurisė sė Kosovės. Duke qenė krejtėsisht i pakėnaqur me procesin e shpėrbėrjes sė TMK-sė, dhe me procesin e formimit tė FSK-sė, si dhe duke pasur parasysh emėrimin e Komandantit tė FSK-sė, Nuredin Lushtaka ka sqaruar nė deklaratėn e tij se dyshon se nė kėtė proces po ēmohet puna, suksesi dhe vlerat e mirėfillta njerėzore, duke shtuar se procesi po vazhdon me degradim tė punės, suksesit dhe vlerave institucionale, duke emėruar njerėz tė pasuksesshėm e tė papėrgjegjshėm nė detyra me pėrgjegjėsi siē ėshtė Komandanti i FSK-sė. Duke pasur parasysh rrethanat e krijuara ndjej pėrgjegjėsi morale dhe njerėzore qė mos tė jem pjesė e kėtij procesi tė degradimit tė vlerave, thuhet nė arsyetimin e dorėheqjes nga detyra tė komandantit tė Gardės sė Kosovės, gjeneralit, Nuredin Lushtaku.

Me kėtė dorėheqje, gjenerali, Nuredin Lushtaku i ndodhur para dilemės hamletiane, zgjodhi rrugėn e sė drejtės dhe sė vėrtetės, duke i qėndruar besnik amanetit tė Legjendarit Adem Jashari, amanetit tė dėshmorėve dhe martirėve tė kombit si dhe aspiratave ēlirimtare tė liridashėsve tė Kosovės. Dhe nuk ėshtė kjo hera e parė qė gjeneral Nuredin Lushtaku iu ka qėndruar besnik idealeve tė kombit e atdheut. Do tė donim tė mendonim dhe tė besonin se gjeneral Lushtaku nuk ėshtė i vetmuar nė qėndrimin e tij tė pėrgjegjshėm dhe tė moralshėm.

Dorėheqja e tij u bė nė njė kohė tejet kritike, kur Serbia e ndihmuar nga Rusia dhe OKB-ja ka filluar jo vetėm ndarjen e veriut tė Kosovės, por edhe pretendimet pėr ta kthyer, sa pėr fillim, njė formė tė lehtė tė sundimit nė Kosovė. Kjo po ndodh nė pikė tė ditės dhe krejt hapur, edhe pse politika zyrtare e Kosovės ka krijuar njė retorikė boshe dhe fare tė papėrgjegjshme pėr kėtė situatė tejet tė rėnduar tė sigurisė nė vend. Fillimi i realizimit tė planit prej 6 pikave tė Ban Ki Munit tashmė po shihet me ndėrtimin e segmenteve tė Post Telekomit tė Serbisė nė enklava, shkeljen e kufirit tė Kosovės nga Ferrovia e Serbisė, pamundėsimin e legjitimimit tė pikave tė doganave mes Serbisė e Kosovės dhe njė varg shkeljesh tė tjera, sa pėr fillim. Tė gjitha kėto po ndodhin pavarėsisht retorikės sė sforcuar tė kreut politik tė vendit.

Dorėheqja e gjeneral Lushtakut ėshtė njė paralajmėrim, i cili nuk bėn tė anashkalohet, as tė heshtet, sepse sa herė qė ėshtė heshtur e vėrteta, sa herė qė ėshtė injoruar forca e vėrtetė idealiste e kombit, sa herė qė janė shpėrfillur ata qė me vepėr kanė treguar besnikėri dhe pėrkushtim, proceset kanė stagnuar dhe janė stėrkequr.


Kosova, koloni e BE-sė e qeverisur nga EULEX-i

Shkruan: Ahmet QERIQI
Prishtinė, dhjetor 2008

Kosova, fillon tė qeveriset nga njė protektorat i ri, nga Misioni Evropian pėr Sundimin e Ligjit. Shtrirja e kėtij misioni do tė bėhet, sa pėr sy e faqe edhe nė pjesėn veriore tė vendit, ku rendin dhe ligjin e kontrollon dhe e bėn Beogradi dhe njė segment qeverisės i UNMIK-ut.

Nė kėtė pjesė tė Kosovės, do tė vendosen po ata policė ndėrkombėtarė tė cilėt aktualisht janė tė pranishėm, por do tė ndėrrojnė vetėm uniformat, dukjen e jashtme, sa pėr tė pajtuar shqiptarėt iluzionistė dhe me besim tė padundur te Evropa.
Se cila do tė jetė pėrmbajtja e kėtij misioni do tė dihet qysh nė ditėt e para tė vendosjes. Protektorėt e rinj po vendosen nė Kosovė me qėllim qė tė ushtrojnė ndikim te institucionet vasale tė vendit, pėr sikur thuhet, vendosjen e ligjit. Dhe cili do tė jetė ky ligj do tė shihet sė shpejti.
EULEX-i ėshtė mision qė do tė shtrihet nė Sigurinė e rendit nė vend, nė Organet e Drejtėsisė, nė Prokurori, nė Dogana dhe nė segmente tė caktuara tė zbatimit tė planit tė Ahtisarit, sa i pėrket kthimit kolektiv tė serbėve nė Kosovė, (tė tė gjithė atyre serbėve tė cilėt shprehin dėshirė tė kthehen, pavarėsisht se kanė bėrė apo jo krime kundėr shqiptarėve gjatė kohės sė luftės).
EULEX-i do tė monitorojė procesin e decentralizimit, kur edhe “de jure” enklavat do tė bashkohen mes veti nė mėnyrėn horizontale dhe do tė qeverisen nga Beogradi nė mėnyrė vertikale.
EULEX-i po ashtu do tė marrė nėn pėrkujdesje kishat dhe manastiret serbe, tė cilave do t’u pėrcaktohen pronat dhe tė cilat do tė qeverisen vetėm nga kreu i Kishės serbe.
Njė detyrė tjetėr me rėndėsi e EULEX-it ėshtė edhe nxjerrja para gjyqit e tė gjithė luftėtarėve tė UĒK-sė, tė cilėt janė akuzuar nga Ministria e Drejtėsisė sė Serbisė, e periudhės sė regjimit kriminal tė Milosheviqit. Jo vetėm 163 prej tyre, pėr tė cilėt Ministria e Drejtėsisė e Beogradit, i ka shpallur terroristė dhe pėr tė cilėt tashmė ka ngritur aktakuzat, por edhe kundėr qindra ish-luftėtarėve tė lirisė, tė cilėt kanė marrė pjesė nė vrasjen dhe likuidimin e ushtarėve e policėve serbė gjatė kohės sė luftės, luftė kjo e cila nuk ėshtė pranuar nga faktori ndėrkombėtar.
Sa pėr ilustrim tė pėrmendin vetėm njė fakt. Gjatė periudhės sė pas luftės nė Kosovė janė nxjerrė para gjyqit dhe janė dėnuar mė shumė se dy mijė pjesėtarė tė UĒK-sė, nė mesin e tyre shumė eprorė dhe komandantė tė njohur tė luftės. Fushata e tillė do tė intensifikohet dhe do tė kryhet gjatė afatit tė sundimit tė EULEX-it, i cili parashihet tė qėndrojė nė Kosovė pėrafėrsisht sa ka qėndruar edhe misioni i UNMIK-ut.
Do tė fillojnė hetimet, do tė nxirren para gjyqit dhe do tė dėnohen tė gjitha ata shqiptarė, kundėr tė cilėve ka ngritur aktakuzė Serbia. Lidhur me kėto veprime nuk do tė pyetet asnjė institucion i Kosovės.
Natyrisht se gjatė fillimit tė proceduarave hetimore do tė anashkalohen personalitetet e njohura politike e shoqėrore, qė kanė bashkėpunuar me faktorin ndėrkombėtar dhe qė kanė nėnshkruar tė gjitha marrėveshjet, tė cilat e kanė katandisur Kosovėn nė kėtė gjendje tė mjerueshme dhe tė pa rrugėdalje.
Do tė anashkalohen dhe bosėt e profiterisė, drejtuesit e trafiqeve tė ndryshme, tė cilėt pėrfitimet do t' i ndajnė me kreun e kėtij misioni, ashtu sikur i kanė ndarė dhe i kanė bashkėrenduar veprimet me misionin e UNMIK-ut gjatė 10 viteve tė kaluara.

Misioni i BE-sė nė Kosovė ka pėr qėllim jo vetėm tė monitorojė, por edhe tė ndikojė nė zbatimin sa mė tė shpejtė tė pėrmbajtjes sė “planit” tė Ahtisarit, i cila parasheh ndėrrimin e qetė tė identitetit kombėtar tė shqiptarėve tė Kosovės dhe krijimin e njė entiteti hibrid, tė zhveshur nga pėrkatėsia dhe krenaria kombėtare, tė liruar nga e kaluara historike, tė joshur pėr tė pranuar vlerat fetare perėndimore dhe pėr tė hequr dorė nga identiteti i sotėm fetar, me qėllim pėr t’ u liruar nga sindromi i shpifur i fundamentalizmit islam.
Fakti se xhamitė nuk gėzojnė tė drejtėn e pronave, as nuk mbrohen nga UNESKO-ja, as nga organizatat panislame, lė pėr tė kuptuar se njė proces i tillė do tė zhvillohet qetė dhe pa tronditje pėr protektorėt dhe mbėshtetėsit e tyre.
Tashmė janė ndėrmarrė tė gjitha masat pėr klonimin e entitetit tė ri, duke filluar nga flamuri me pėrmbajte evropiane, nga himni po ashtu i kompozuar pa tekst, si dhe simbolet e tjera ku ėshtė pėrjashtuar madje ēdo fjalė shqipe, por edhe ngjyrat kuq e zi, tė cilat para se tė kenė qenė ngjyra tė flamurit shqiptar, kanė qenė dhe janė ngjyra tė nėnės natyrė, tė njėjta pėr tė gjitha qytetėrimet dhe fetė e botės, por tė ndaluara pėr shqiptarėt e Kosovės, njė pjesė prej tė cilėve kėto ngjyra i ka ngritur nė kult kombėtar, ashtu sikur kanė bėrė edhe popujt e tjerė tė Evropės dhe tė botės.

Misioni i BE-sė nė Kosovė do tė fuqizojė monopolet e pėrfitimeve dhe do tė pėrkujdeset pėr tė joshur tė gjithė njerėzit, tė cilėt do t’ i binden ofertės pėr ndėrrim tė identitetit, ndėrsa do t’i injorojė dhe do t’i anashkalojė tė gjitha ata, qė do tė insistojnė ta ruajnė identitetin duke i paraqitur si shqiptarė ekstremistė, enveristė, UĒK-istė, apo si “muxhahedinė”.
Procesi i konvertimit tė ri, i klonimit dhe adaptimit nė formė bashkėkohore, do tė jetė i gjatė, por ai e ka bazėn e vetė nė planin e Ahtisarit, tė cilin e ka pranuar njė pjesė e madhe e shqiptarėve, qė rrjedhin nga pėrmbajtja ideologjike e ish-regjimeve antishqiptare, dhe tė cilėt, me pėrjashtime tė rralla, kanė qenė nė shėrbim tė tė gjitha regjimeve antishqiptare deri te regjimi i Milosheviqit, i UNMIK-ut dhe tani i EULEX-it.

Autori ėshtė drejtor i Radios Kosova e Lirė, themeluar nga SHPK i UĒK-sė

Pazarllėqet e „miqėve“ tanė, kėndellje pėr popullin shqiptar!

Brenda Shqipėrisė Natyrale, s’ka as edhe njė pėllėmbė tokė tė huaj!


Shkruan: Sejdi VESELI
Prishtinė, 11 nėntor 2008

Pazarllėqet aktuale rreth zbarkimit, shtrirjes dhe funksionalizimit tė Euleks-it nė tėrė territorin e “Republikės sė Kosovės”, shpalosėn njė tė vėrtetė aspak tė kėndshme pėr popullin shumicė tė saj, se shpallja e gjoja pavarėsisė sė njė shteti ende pa e bėrė tė tillė dhe kur nga administrata e tij qendrore nuk administrohet afro 1/3 tė territorit, nuk ėshtė tjetėr pos edhe njė vetėmashtrim i radhės. Nuk vonoi dhe kėtė e dėshmuan edhe ngjarjet qė pasuan, si nė veriun e kėtij shteti tė “pavarur”, ashtu dhe nėpėr enklavat serbe nė zemrėn e tij, ende pa u tharė ngjyra e tekstit tė Deklaratės sė kėsaj shpalljeje, tė shkruar nė papirusin 700 vjeēar.

Siē dihet, me 19 shkurt 2008, rreth orės 11:30, dy ditė pas shpalljes sė gjoja pavarėsisė, nė dy vendkalimet kufitare Kosovė – Serbi, nė vendin e quajtur Jarinje (Leposaviq) dhe Banjė (Zubin Potok) u sulmuan nga grupe paramilitarėsh serb dhe pasi u demoluan ndėrtesat dhe objektet pėrcjellėse dhe veturat zyrtare, atėherė iu ėshtė vėnė flaka. Kėto ngjarje dėshmuan edhe diēka tjetėr, se kjo pavarėsi, duke mos qenė e vlefshme nė afro 35% tė territorit tė kėtij shteti, me vetėm 10.887 kilometra katror, ajo nuk mund tė klasifikohet ndryshe, pos e tredhur, diēka ngjashėm me atė tė Palestinės dhe...

Duhet, theksuar se gjendja e sigurisė nė kėto pjesė tė Kosovės, jo vetėm se nuk ėshtė sanuar por pėrkundrazi ajo ėshtė pėrkeqėsuar dhe, ky pėrkeqėsim ka arritur pėrmasa alarmante. Gjithashtu duhet theksuar, se kjo gjendje ėshtė pasojė e veprimtarisė sė strukturave tė pushtetit tė Serbisė, qė prej pėrfundimit tė luftės e deri nė ditėt e sotme, tė papenguar nga KFOR-i dhe UNMIKU, pėrgjegjės kryesor pėr sigurinė, sipas Rezolutės famoze tė KS tė OKB-sė nr.1244. Por, populli thotė, “tė rrimė shtrembėt por tė flasim drejt”, pengimi i punės sė kėtyre strukturave nuk u kėrkua me vendosmėri as nga tė mandatuarit me votėn e “lirė” tė popullit, pėrkundėr faktit se ishin betuar para elektoratit, se nėse e marrin votėn e tij, me pėrparėsi do ta rregullonin kėtė gjendje kancerogjene, sidomos nė kėto terrene nė tė cilat janė koncentruar pasuri tė mėdha minerale dhe hidrike tė Kosovės.

Siē ėshtė bėrė e ditur, nėpėr tė gjitha enklavat serbe, tanimė tė legalizuara me Planin Gjithėpėrfshirės tė Ahtisarit, janė formuar shtabet pėr vetėmbrojtje. Kėto shtabe shprehen qartė, se do tė veprojnė me vendosmėri nėn moton “Kosova ėshtė Serbi” dhe kėshtu edhe po veprojnė. Por, nė realitet krejt veprimtaria e tyre, zhvillohet nė drejtim tė legalizimit tė ndarjes sė kėtyre enklavave nga Kosova dhe bashkimi i tyre me Serbinė.

Duhet cekur se nė kuadėr tė kėtyre formave tė “vetėmbrojtjes”, janė grumbulluar hordhitė e Ministrisė sė Punėve tė Brendshme dhe tė ushtrisė serbe, si dhe ato paramilitare, tė njohura si “Beretat e Kuqe”,“Rojet e Urės”, “Garda Car Llazar” dhe plehra tė ngjashėm serbo-ēetnik, pėr tė cilėt dyshohet me bazė, se ishin po ata qė masakruan popullatėn civile shqiptare. Nuk duhet tė ēuditemi nėse mėsohet pak mė vonė, se nė krye tė kėtyre hordhive gjenden edhe kriminelė, tė rangut tė Ratko Mlladiē, tė kėrkuar nga Gjykata e Hagės...qė bazuar nė fjalorin luftėnxitės tė Episkopit Artemije dhe Mitropolitit Amfilohije, kėta kriminel mund tė jenė tė strehuar nėpėr objektet e kultit “shensavian”, tė maskuar si murgj, ashtu si dikur “tigrat” e Arkanit dhe paramilitarėt tjerė, tė cilėt kryenin krime ndaj popullatės civile shqiptare, dhe ktheheshin nė objektet fetare “shensaviane”, tė cilat ishin shndėrruar nė baza(kazerma) tė tyre!

Nga vetė fakti, se kėto veprime separatiste tė drejtueseve lokal tė kėsaj pjese tė Kosovės, jo vetėm se nuk u shfuqizuan menjėherė nga UNMIK-u (siē shfuqizoheshin dikur dhe sot vendimet e Kuvendit tė Kosovės) por nuk po trajtohen ushtarakisht nga KFOR-i, tė imponon dyshimin e bazuar, se krejt kjo veprimtari shumė e rrezikshme pėr tė ardhmen e afėrt tė Kosovės dhe tė rajonit nė pėrgjithėsi, ėshtė bėrė me pėlqimin e disa segmenteve, jo tė pafuqishme ndėrkombėtare, aleate tradicionale tė Serbisė. Kjo gjendje e sigurisė jo vetėm nė veriun e Kosovės, por nėpėr tė gjitha enklavat serbe, nė kėtė kohė tė pazarllėqeve rreth vendosjes sė EULEKS-it dhe rekonfigurimit tė UNMIK-ut, sa vije e pėrkeqėsohet.

Zhvillimet e fundit nė lėmi tė mbrojtjes dhe sigurisė tė Serbisė, imponojnė pėrfundime aspak tė kėndshme, se Kosova mund tė rrezikohet nga rebelimi nepėr enklava, i cili do tė pėrgatiste terrenin dhe “arsyetimin” pėr ndėrmarrjen e njė blitz krig-u nga ushtria e serbe. Njė veprim i tillė do tė ndėrmerrej me qėllim, fillimisht tė vėnies nėn “mbrojtje” tė enklavave nga “terroristėt” shqiptar dhe pėr t’i aneksuar mė vonė kėto pjesė tė Kosovės. Bazuar nė pėrvojėn qė kemi me Serbinė, e cila ėshtė peng e radikalizmit tradicional dhe politikanizmit pashiqian, situata mund tė eskalojė brenda natės, sipas skenarėve tė pėrgatitur qė moti!

Nė disa shkrime tė mė hershme jam pėrpjekur tė pasqyrojė lėvizjet e njėsive operative tė ushtrisė serbe, njėsive paramilitare dhe tė MUP-it. Kėsaj radhe, do tė pėrpiqem tė pasqyrojė synimin e ushtrimeve ushtarake tė njėsive tė kėmbėsorisė, tė artilerisė, atyre tankiste, ajrore dhe kundėrajrore tė ushtrisė serbe, tė cilat u mbajtėn brenda 45 ditėve tė fundit dhe qė kishin pėr synim verifikimin e aftėsisė luftarake tė kėtyre njėsive, pėr ēlirimin e terrenit pėrkohėsisht tė okupuar dhe mbrojtjen e tėrėsisė territoriale tė Serbisė. Ėshtė me rėndėsi tė theksohet, se kėto ushtrime u bėnė, jo shumė kohė pas kthimet nga riparimi i avionėve strategjik Mig-29, nga pėrforcimi i blindės sė tankeve m-84 dhe pas vendosjes sė sistemeve mbrojtėse raketore tė cilat u “blenė” kohėve tė fundit nga Rusia. Tė gjitha kėto ushtrime u pėrmblodhėn nė ushtrimin e koduar “Obuka2008”. Siē njofton Tanjug, me 20.10.2008 nė Qendrėn Operative tė sistemit tė mbrojtjes nė Shtatmadhorinė e Ushtrisė sė Serbisė, filloi ushtrimi luftarak shtabor i Komandės sė Bashkuar Operative “Obuka 2008”. Ky ushtrim drejtohet nga koloneli Milan Mojsiloviē, zėvendės komandant i KBO, nė tė cilin marrin pjesė eprorėt e tėrėsive organizative dhe nga pėrbėrja e Shtatmadhorisė. (Tanjug)

“...Nė sallat e errėsuara thellė nėn tokė, nė hartat elektronike, nė njė qetėsi tė rreptė tė cilėn e prishnin vetėm flladitėset dhe shkėlqimi nga kompjuterėt super tė fortė, luhej lufta ndėrmjet dy shteteve nė Ballkan...” Miroslav Lazanski, botuar me 08/11/2008, nė http://www.politika.rs. Nė kėtė lojė luftarake, qė udhėhiqej nga ky kolonel me pėrvojė tė freskėt nga luftėrat e fundit, operacionet luftarake pėrfshinė edhe territorin e shtetit tė tretė, nė thellėsi prej 100 km... Nėse krahasohet skenari dhe kualiteti i kėtij ushtrimi elektronik, tė gjitha ushtrimet e mėhershme tė ish APJ, si p.sh. “Sloboda 71”, “Podgora 72”, “Jedinstvo83”... nė tė cilat morėn pjesė tė gjitha gjinitė ushtarake me tė gjitha armatimet pėr njė luftė tė vėrtetė, do tė mund tė klasifikoheshin vetėm si lojėra fėmijėsh.

Nė kėtė ushtrim luftarak, aktori kryesor paraqitej shteti i koduar Rodopia. Si pasojė e shkėputjes tė njė pjese tė territorit, kufizohej zhvillimi i kėtij shteti, ngase ndihej mungesa e madhe xeheve dhe lėndėve pėr prodhimin e energjisė, andaj para se tė futet nė luftė ai kėrkon me forcė revidimin e marrėveshjeve tė paqes dhe kthimin e suverenitetit mbi kėtė pjesė tė territorit qė kishte humbur, tė pasur me linjit dhe xehe tjera. Lexuesi i kėtij shkrimi mund tė nxjerr pėrfundimin shumė tė drejtė, se pjesa e territorit tė Rodopisė(lexo Serbisė) pėr tė cilėn bėhet fjalė ėshtė Kosova. Tė ky pėrfundim do tė vij, sidomos duke e studiuar me kujdes foton e hartės, nė bazė tė cilės shpjegohej ushtrimi.

Sipas tė gjitha tė dhėnave qė jepen nė hartė dhe shpjegimeve qė jep drejtuesi i ushtrimit, mund tė nxirret pėrfundimi, se ushtria serbe pėrgatitet, sė pari pėr tė ripushtuar Kosovėn dhe pėr tė mbajtur nėn kontroll Luginėn e Preshevės, andaj qėllimisht gjatė shpjegimit injorohen forcat, tė cilat aktualisht janė tė dislokuara dhe tė destinuara pėr tė vepruar drejt Kosovės dhe Luginės sė Preshevės dhe qė drejtohen nga Komanda nė Nish; sė dyti tė ndihmoj shkėputjen e Republika Serbska nga Bosnja, andaj nė kuadėr tė kėtij ushtrimi parashikon koncentrimin e forcave nė vijėn Kralevė-Paraqin-Prokuple-Novi Pazar, pėr t’u “ofruar ndihmė secesionistėve nė regjionin Loznica-Valevo-Kosjeriq-Bajna Bashta”; sė treti pėr tė shtypur me dhunė pretendimet e Vojvodinės pėr t’u shkėputur nga Serbia.

Kush ka sy e vesh ėshtė duke e kuptuar, se gjendja e sigurisė nė Kosovė dhe rreth saj po pėrkeqėsohet me hapa gallopant. Por, duhet konstatuar se vėrehet njė kthesė kualitative tė mendėsia kolektive e shqiptarėve. Asnjė veprim i mėparshėm i Bashkėsisė Ndėrkombėtare, nuk ka ndikuar, siē do tė ndikojnė kėto pazarllėqet aktuale nė zgjimin e popullit shqiptar nga hipnoza e tiradave mashtruese, sidomos nga ato qė u sajuan e emetuan nga disa qarqe ndėrkombėtare dhe qė pėrsėriten edhe sot nga papagajtė e tyre vendor, si dhe nė vetėdijesimin e tyre pėr rreziqet potenciale qė u kanosen interesave tė tyre legjitime nga kėto pazarllėqe. Me siguri, se ky vetėdijesim do t’i ndihmojė shqiptarėt qė tė lėnė anash gjithēka qė i ndanė, pėr tė filluar pėrpjekjet e menjėhershme dhe serioze pėr t’i ringjeshur radhėt dhe pėr tė vendosur qė tė sakrifikojnė ēfarė ėshtė e domosdoshme, pėr njė qėllim madhor dhe tė ligjshėm: zgjidhjen e drejt dhe pėrfundimtare tė ēėshtjes sė tyre kombėtare, duke ribashkuar shtetin e tyre tė vetėm, Shqipėrinė Natyrale, brenda tė cilit nuk do tė ketė as edhe njė pėllėmbė tė tokės sė huaj dhe, pėr ta ndėrtuar atė sipas standardeve mė tė avancuara tė demokracisė, nė tė cilin do tė garantoheshin me ligj tė drejtat e natyrshme edhe pėr minoritetet.

Shqiptarėt po binden pėrfundimisht, se vetėm kur ta marrin fatin e tyre nė duart e veta, mund ta nderojnė si i ka hije vendin dhe kombin, sepse kėshtu i bindin miqtė dhe armiqtė, se janė zotėt e vėrtetė tė trojeve tė Shqipėrisė Natyrale!!!


Themelimi, pasivizimi dhe shpėrbėrja e TMK-sė

Qysh prej krijimit tė kėsaj force politikanėt e Kosovės, me qėllim pėr tė pėrfituar elektoratin, nė mėnyrė krejt tė papėrgjegjshme do tė deklarojnė se TMK-ja ėshtė ushtria e ardhshme e Kosovės, duke mbjellė iluzione dhe duke ndikuar nė pasivitetin e faktorit rezistues. Edhe pse deklaratat e tilla pėrdoreshin pėr konsum ditor politik, kjo mėnyrė komunikimi me qytetarėt e painformuar po krijonte bindjen se me zgjidhjen e statusit tė Kosovės, qė pritej tė rezultonte me pavarėsi tė plotė, TMK-ja doemos se do tė shndėrrohej nė ushtri tė Kosovės

Shkruan Ahmet QERIQI
Prishtinė, 27 tetor 2008

Themelimi i Trupave Mbrojtėse tė Kosovės, ndodhi si rezultat i njė kompromisi mes demilitarizimit tė plotė tė UĒK-sė, qė pėr kohėn, nė verė tė vitit 1999 konsiderohej se do ishte veprim i rrezikshėm, dhe formimit sa pėr sy e faqe tė njė organizate civile pėr raste emergjente dhe deminimin e territorit tė vendit pas luftės, e cila u quajt TMK. Nė aktin e demilitarizimit tė UĒK-sė, qė parashihej edhe nga vendimet e Konferencės sė Rambujesė, mori pjesė kreu i luftės sė UĒK-sė dhe pikėrisht pėr kėtė mijėra luftėtarė tė lirisė iu binden verbėrisht kėtij veprimi, meqė shpėrbėrja e UĒK-sė ishte nėnshkruar nga kreu politik dhe ushtarak i luftės, nga Hashim Thaēi dhe Agim Ēeku.

Nėntė vjet e mė shumė pas krijimit tė kėsaj force, po vjen edhe fundi i saj i pashmangshėm, apo, sikur thuhet, shpėrbėrja e plotė e kėsaj force, e cila gjatė 9 viteve tė kaluara, nė mėnyrėn mė tė pamoralshme e mė tė panjerėzishme u sulmua nga tė gjitha anėt, ndėrsa edhe u keqpėrdor pėr pasivizimin e faktorit tė brendshėm me prirje pėr bashkim kombėtar.

9 vjet nuk reshti lufta brenda TMK-sė. U godit kjo forcė nga tė gjitha anėt sepse ishte trashėgimtare e UĒK-sė. U godit nga brenda e nga jashtė, por ēuditėrisht ajo po qėndronte falė respektit dhe besimit tė kishte krijuar nė popull, si forcė e armatosur apo si ushtri e Kosovės, edhe pse dihej mirėfilli se nuk ishte e tillė. Nė hulumtimet e ndryshme tė opinionit, jo vetėm njėherė personaliteti mė i besueshėm nė Kosovė u shpall kreu i TMK-sė dhe kjo forcė nė pėrgjithėsi. Goditjet nga jashtė vinin nga Kreu i UNMIK-ut, nga Qeveria e Beogradit, nga Ministria e Drejtėsisė e Serbisė, e cila lėshoi akuza pėr krime lufte dhe nga njė segment i policisė ndėrkombėtare, e cila jo vetėm njėherė u soll dhunshėm dhe tejet egėrsisht me rastin e arrestimit tė disa eprorėve tė lartė tė TMK-sė. Fillimisht nga kjo Trupė u larguan disa oficerė nga Shqipėria tė cilėt kishin luftuar nė radhėt e UĒK-sė. Disa syresh u degraduan dhe u pėrzunė nga radhėt me motive ndėr mė tė ndryshmet.

TMK-ja pati edhe goditje nga brenda, meqė gjatė pazarit politik me rastin e themelimit, brenda saj qenė futur edhe disa eprorė tė FARK-ut, dhe njė segment i ish-oficerėve jugosllavė, tė cilėt nuk e kishin ndihmuar luftėn, por ishin futur brenda kėsaj Trupe, si Kali i Trojės me qėllim qė ta shkatėrronin nga brenda. Edhe pse e sulmuar nga brenda e nga jashtė, bėrthama komanduese e kėsaj force, e dalė nga ideali i rezistencės popullore, Ademajasharjane, rezistoi me tė gjitha format e mjetet, por nuk arriti tė mbijetojė. Arsyet pėr kėtė dėshtim janė tė shumta dhe “fajin” kryesor pėr tėrė ēfarė ka ngjarė nė TMK, e mbart, nė radhė tė parė kreu i saj sė bashku me njė segment tė kreut politik dhe institucional tė Kosovės.

Aktiviteti dhe prania nė jetėn shoqėrore e politike tė vendit e TMK-sė, pėrbėnin njė kapitull me rėndėsi nė vitet e pas luftės nė Kosovė

TMK-ja u themelua nė kohėn e fillimit tė organizmit institucional tė vendit, nė shtator tė vitit 1999, nė kohėn e thyerjeve tė mėdha, qė po ndodhnin jo vetėm nė Kosovė, por edhe nė rajon, si rezultat u luftės sonė ēlirimtare dhe fitimtare. Krijimi i kėsaj force pati rol shumė tė rėndėsishėm nė ruajtjen e paqes dhe sigurisė nė vend, meqė po tė mos krijohej kjo forcė, dhe por tė mos inkuadroheshin nė tė eprorėt dhe shumė luftėtarė tė lirisė, fare lehtė do tė mund tė krijoheshin grupe tė fshehta tė armatosura, tė cilat nuk do tė mund tė kontrolloheshin dhe pėr pasojė do tė shpėrthente revolta nė drejtim tė padėshirueshėm pėr faktorin vendimmarrės ndėrkombėtar dhe politikanėt e vendit.

Duke u ballafaquar me sulme dhe shantazhe, duke qenė vazhdimisht e keqtrajtuar nė aspektin financiar, e ballafaquar me mungesėn madje edhe elementare tė pajisjeve dhe tė trajtimit gjithnjė nėn mbikėqyrje, TMK-ja po zhvillohej si njė forcė mbrojtėse nė rezervė, e cila nė anėn a saj tė jashtme improvizonte ushtrinė e Kosovės, ndėrsa pėrbrenda mundohej ta ruante tė fortė strukturėn komanduese, qė doli nga lufta e UĒK-sė. Prania nė kėtė forcė e disa bashkėluftėtarėve besnikė tė Legjendarit Adem Jashari, prania e shumė pjesėtarėve tė familjeve tė dėshmorėve, madje edhe e njė segmenti tė invalidėve dhe veteranėve tė luftės, bėri qė TMK-ja tė marrė njė formė dhe pėrmbajtje tė vėrtetė tė njė ushtrie nė kohė paqeje, e cila po aftėsohej pėr tė qenė e gatshme nė kryerjen edhe tė detyrave mė tė ndėrlikuara, nė rast tė nevojės...

Kėtė rol dhe respekt qė kishte populli i Kosovės pėr TMK-sė, e kishin vėrejtur me kohė komandantėt e KFOR-it dhe zyrtarėt e UNMIK-ut. Duke qenė tė sigurt se ky “improvizim” po sillte paqe dhe stabilitet nė Kosovė, ata kaluan heshtazi, mirėpo nė raste tė caktuara, zyrtarėt e UNMIK-ut dhe komandantėt e KFOR-it, deklaronin se TMK-ja ėshtė organizatė civile. Pretendimet e tilla tė kreut tė TMK-sė, i shkonin pėr shtati sidomos kreut politik dhe institucional tė vendit nė drejtim tė ruajtjes sė status-quosė, sidomos gjatė procesit tė negociatave me Beogradin dhe faktorin ndėrkombėtar lidhur me pėrcaktimin e statusit tė Kosovės.

Me rastin e shpėrthimit tė revoltave mė 17 dhe 18 mars tė vitit 2004, TMK-ja ishte tejet aktive dhe nė disa qendra tė Kosovės arriti ta mbajė nėn kontroll gjendjen. Pavarėsisht nga ky sukses, forcat e KFOR-it ndaluan aktivitetin e saj gjatė protestave, pėr tė dhėnė tė kuptohej se TMK-ja nuk ishte forcė e sigurisė dhe nuk i takonte tė merrej me stabilizimin e gjendjes sė krijuar nė vendin tonė, pas mbytjes sė dhunshme nė lumin Ibėr tė tre fėmijėve tė mitur shqiptarė nga fshati Qabėr i Mitrovicės. Ku akt kriminal i kryer nga serbėt, u bė shkak pėr shpėrthimin e revoltave kundėr okupimit tė pjesės veriore tė Mitrovicės nga Beogradi.

TMK-ja po rritej dhe po forcohej falė idealizmit tė luftėtarėve tė lirisė, eprorė dhe ushtarė, tė cilėt kurrė nuk do tė ankoheshin pėr shkak tė kushteve tė rėnda dhe pagave tejet tė ulėta, por ishin tejet tė vullnetshėm dhe pėrplot dinjitet nė drejtim tė realizimit tė aspiratės, pėr tė krijuar njė forcė autentike me fizionomi dhe komandė ushtarake, duke ruajtur konturat dhe fizionominė e organizimit struktural tė UĒK-sė.

Pikėrisht nė kohėn kur po rritej uniteti brenda kėtyre radhėve, fillonte edhe sulmi i akorduar i qarqeve antishqiptare kundėr TMK-sė, qė manifestohej me arrestimin e kuadrove mė tė larta e deri te pjesėtarėt e saj, me akuzat e mbėshtetura nė tė dhėnat paragjykuese e gėnjeshtare tė Ministrisė sė Brendshme tė Serbisė dhe tė disa qarqeve tė tjera. Edhe nė raste tė tilla TMK-ja e merrte veten dhe nuk lejonte tė shpėrthente revolta e ligjshme qytetare nė mbrojtje tė vlerave, qė kishte nė gjirin e vet kjo forcė e re edhe pse e brishtė e vendit tonė.

TMK-ja nuk kishte strategji autentike tė veprimit, meqė ishte e varur nga politika

Kreu i kėsaj Trupe, mjerisht nuk dispononte strategji autentike tė veprimit, meqė ishte nėn diktat tė KFOR-it, tė policisė ndėrkombėtare dhe tė kreut institucional tė vendit. Kreu i TMK-sė, nė konsultim tė vazhdueshėm me kreun institucional, filloi tė vepronte sipas udhėzimeve nga lartė, duke qenė vazhdimisht nėn kontroll rigoroz, por edhe nėn njė presion intensiv. Me qėllim pėr t’ iu nėnshtruar nė tėrėsi institucioneve tė vendit, shumė emra tė njohur tė eprorėve tė kėsaj trupe janė shantazhuar se do tė ndiqen penalisht dhe do t’ i dorėzohen Hagės, nėse nuk bashkėpunojnė pikė pėr pikė me kreun qeveritar. Nė raste tė rezistencave individuale apo grupore, pasonin degradimet, lėvizjet nga njė vend nė tjetrin, burgosjet serike dhe pėrjashtimi nga TMK-ja, duke kurdisur paraprakisht ndonjė aferė, madje edhe tejet tė ulėt. Nė kėtė rrugė drejt Kalvarit tė saj, kreu i TMK-sė u dorėzua, duke pranuar se dorėzimi po vinte si shkak i presionit ndėrkombėtar mbi kreun politik dhe mbi Kosovėn pėrgjithėsisht. Kreu i kėsaj force nuk reagoi as edhe kur u shpall plani i Ahtisarit, i cili parashihte qė kjo forcė tė shpėrbėhej dhe tė shkatėrrohej nė tėrėsi.

Nė planin e Ahtisarit lidhur me shpėrbėrjen e TMK-nė shkruan: Do tė krijohet njė forcė e re, profesionale dhe shumė-etnike pėr sigurinė e Kosovės, e cila do tė jetė e armatosur lehtė dhe do tė jetė e aftė tė mbulojė nevoja tė caktuara tė sigurisė sipas Shtesės VII tė kėsaj marrėveshje. Trupat Mbrojtėse tė Kosovės, pasi e arritėn qėllimin e tyre, duke pėrfshirė kėtu lehtėsimin e rindėrtimit pas lufte tė Kosovės. Ato do tė shpėrndahen 1 vit pas miratimit tė kėsaj marrėveshjeje.

Improvizimet e politikės ditore lidhur me rolin dhe statusin e TMK-sė

Qysh prej krijimit tė kėsaj force politikanėt e Kosovė, me qėllim pėr tė pėrfituar elektoratin, nė mėnyrė krejt tė papėrgjegjshme do tė deklarojnė se TMK-ja ėshtė ushtria e ardhshme e Kosovės, duke mbjellė iluzione dhe duke ndikuar nė pasivitetin e faktorit rezistues. Edhe pse deklaratat e tilla pėrdoreshin pėr konsum ditor politik, kjo mėnyrė komunikimi me qytetarėt e painformuar po krijonte bindjen se me zgjidhjen e statusit tė Kosovės, qė pritej tė rezultonte me pavarėsi tė plotė, TMK-ja doemos se do tė shndėrrohej nė ushtri tė Kosovės.

Po sjellim disa shembuj tė cilėt janė shumė kontradiktorė lidhur me rolin statusin shpėrbėrjen e TMK-sė dhe themelimin e FSK-sė.

1. Kryeministri i Kosovės, Bajram Kosumi, i shoqėruar edhe nga disa ministra vizitoi Shtabin e Pėrgjithshėm tė TMK sė dhe Komandėn e Trajnimit dhe Doktrinės dhe bisedoi me komandantin e TMK sė, gjeneralin Agim Ēeku, duke i shprehur pėrkrahjen e qeverisė. Kosumi u shpreh se nė tė ardhmen Kosova do tė ketė njė ushtri dhe TMK-ja do tė jetė bėrthamė e kėsaj ushtrie. (Agjencia e Lajmeve "Kosova").

2. Pas njė vizite nė Shtabin e Pėrgjithshėm tė TMK-sė , kryetari i PDK-sė, Hashim Thaēi deklaroi se mandati i Ekipit tė Unitetit ėshtė bėrja e shtetit tė Kosovės. "Kėtij ekipi do t’i shtohet edhe njė pikė e qė kjo ėshtė se TMK do tė bėhet ushtri e ardhshme e Kosovės”, ka theksuar Thaēi. Kosova ėshtė e gatshme pėr pavarėsi ashtu siē ėshtė e gatshme edhe TMK-ja qė tė bėhet ushtri, tha ndėr tė tjera Thaēi, duke shtuar se ushtria e Kosovės garanton paqe dhe stabilitet, si dhe garanton dhe mbron integritetin territorial dhe sovranitetin e saj. RTK 19 janar 2007.

3. Presidenti Fatmir Sejdiu e pėrshkroi tė mė 13 gusht 2008 Forcėn e Sigurisė sė Kosovės, si ushtrinė e elitės tė Kosovės mbas takimit me drejtuesin e Forcės tė shpėrndarė tė Mbrojtjes tė Kosovės, Sylejman Selimi. FSK pret tė ketė 2,500 anėtarė aktivė dhe 800 rezervistė. Ndėrsa TMK ishte zyrtarisht njė organizatė civile, kushtetuta e re e pėrshkruan FSK si njė "forcė kombėtare sigurie. Duke iu pėrgjigjur pyetjeve tė gazetarėve pėr dallimin qė do tė kenė Forcat e Sigurisė sė Kosovės nga Trupat e Mbrojtjes sė Kosovės, Presidenti Sejdiu rikujtoi dispozitat kushtetuese edhe pėr njėrėn dhe tjetrėn dhe theksoi se trajtimi i deritashėm i Trupave tė Mbrojtjes sė Kosovės ka qenė trajtim i njė organizata civile, pavarėsisht pjesėn e historikut tė saj dhe njė pėrkushtim tė jashtėzakonshėm nė situatė shumė tė ndjeshme pėr Kosovėn, ndėrsa Forca e Re e Sigurisė sė Kosovės do tė jetė realisht njė Ushtri e Kosovės.

4. Komandanti i TMK-sė, Sylejman Selimi nė njė intervistė pėr njė tė pėrjavshme tė Prishtinės ka thėnė: TMK-ja do tė shuhet. Tash do tė flasim pėr Forcėn e Sigurisė sė Kosovės.

FSK-ja do tė ketė simbolet shtetėrore tė Kosovės. Ne jemi shtet i ri dhe ne i kemi pranuar ato simbole.

Ato simbole do tė ekzistojnė edhe nė Forcėn e Sigurisė. Nuk do tė ketė lidhshmėri mes UĒK-sė, TMK-sė dhe FSK-sė. FSK-ja nuk do tė merret me kėto data historike, por do tė merret me vetveten dhe profesionalizmin e saj. Ne jemi duke krijuar njė identitet tė ri dhe jemi duke u ballafaquar me shumė ndryshime, jo vetėm me emrat,( ėshtė fjala pėr Legjendarin Adem Jashari) por, po ashtu edhe ndryshimin e simboleve, pastaj edhe duke anashkaluar historinė (!) gjė qė ēdo ndryshim do tė jetė i vėshtirė dhe do tė jetė pak i rėndė. Por, ėshtė njė realitet i ri. (Petrit Musolli, 9. 6. 2008, Java).

TMK-ja do tė shpėrbėhet dhe Forca e Sigurisė sė Kosovės nuk do tė jetė ushtri, por njė lloj xhandarmėrie

Krijimi i njė force tė re tė sigurisė nė Kosovė do tė jetė nė interes tė qėndrueshmėrisė nė rajon, por edhe nė interesin e vetė serbėve, ka thėnė Sekretari i Pėrgjithshėm i NATO-s, Jaap de Hoop Scheffer, pėr BBC-nė nė gjuhėn shqipe, duke sqaruar se kjo forcė do tė mund tė ishte mė e pėrafėrt me forcėn franceze “xhandarmeri". Mirėpo, “dikush duhet ta bėjė kėtė, dikush duhet ta mbikėqyrė shpėrbėrjen e TMK-sė dhe ngritjen e kėsaj force tė re“, ka thėnė Scheffer. (15. 7. 2008)

Marnak: Forca e re e Sigurisė nė Kosovė, pas transformimit tė TMK-sė do tė jetė njė njėsi pėr mbrojtje civile

Komandanti i trupave paqeruajtėse ne Kosove, gjenerali Xavier Bout de Marnhac, u shpreh ne nje interviste per BBC-se se forca e re e sigurise ne Kosove, pas transformimit te TMK-se do te jete nje njesi per mbrojtje civile. Ai tha se kjo force do te kete pergjegjesi qe te perballet me katastrofat e renda, sic jane termetet, vershimet ose zjarret qe mund te kercenojne Kosoven. NATO-ja ka marre vendim qe ta ndihmoje kete proces, qe perfshin shuarjen e TMK-se. (E Enjte, 21 Gusht 2008 ( Koha jonė).

Mujota: Ngritjen e FSK-sė duhet trajtuar si proces mė vete, i ndarė nga procesi i shpėrbėrjes sė TMK –sė.

Ministri i Forcės sė Sigurisė sė Kosovės, Fehmi Mujota dhe komandanti i KFOR-it, gjenerali Emilio Gaj, kanė biseduar lidhur me ngritjen e Forcės sė Sigurisė sė Kosovės dhe shpėrbėrjen e TMK-sė. Ministri Mujota ka deklaruar me kėtė rast se seleksionimi i pjesėtarėve pėr krijimin e forcės sė sigurisė tashmė ka filluar. Mujota dhe gjenerali Gaj kanė biseduar pėr bashkėrendim tė punėve lidhur me pėrzgjedhjen e komandantit tė FSK-sė, liderėve kyē dhe uniformat. Bashkėbiseduesit diskutuan edhe pėr dinamikėn e shpėrbėrjes sė TMK-sė, ēėshtjen e lirimit tė objekteve, pajisjeve, pronės dhe ēėshtjen e dokumentacionit. Po ashtu u theksua se ngritjen e FSK-sė duhet trajtuar si proces mė vete dhe i ndarė nga procesi i shpėrbėrjes sė TMK-sė. (21.10.2008)

Kompromisi pėr shpėrbėrjen e TMK-sė

Nė kohėn e nėnshkrimit tė planit tė Ahtisarit, kreu nėnshkrues kishte pranuar se kishte bėrė kompromise “tė dhembshme”, duke vėnė nė spikamė edhe faktin lidhur me shpėrbėrjen e TMK-sė, edhe pse u thanė sa e sa arsyetime se nga TMK-ja do tė ndėrtohej Forca e re e Sigurisė, e cila nuk ėshtė ushtri por njėlloj xhandarmėrie, pa asnjė segment tė ushtrisė apo armatės. Shpėrbėrja e TMK-sė ėshtė bėrė me pajtimin e tė gjithė faktorėve relevantė vendorė dhe tė huaj. Shpėrbėrjen nuk e ka kundėrshtuar kreu i TMK-sė, as Presidenca, as Qeveria dhe as Kuvendi i Kosovės.
Nuk ka pasur fare rezistenca nė kėtė drejtim, madje as nga oficerėt e tjerė tė kėsaj trupe. Pakėnaqėsitė kanė qenė vetėm individuale, meqė procesi i shpėrbėrjes ka vazhduar me vite tė tėra, nė rrugė pėr degradimin e plotė dhe sistematik, qė i ėshtė bėrė kėsaj Trupe, qysh prej ditės sė parė tė themelimit.

Gjatė kėtyre viteve janė burgosur dhe janė dėnuar qindra pjesėtarė tė kėsaj trupe. Disa janė vrarė pas shpine nė rrethana ende tė pasqaruara. Disa kanė pėsuar aksidentalisht nė krye tė detyrės. Disa nga eprorėt janė arrestuar dhe dėnuar. Shumė tė tjerė janė dėbuar apo janė trajtuar si pjesė rezervė, e cila nuk ka qenė as ėshtė trajtuar asnjėherė nė aspektin financiar.

Duke folur pėr planin e Ahtisarit dhe shpėrbėrjen e TMK-sė, analisti, Robert Ostin mė 21 maj 2007 ka nėnvizuar se cilido qė sugjeron se Kosova ėshtė caktuar tė bėhet njė shtet tjetėr shqiptar nė Ballkan, nuk e ka lexuar mirė kėtė plan. Propozimi i Ahtisarit ėshtė para sė gjithash njė dokument i ndėrtuar pėr ta bėrė Kosovėn njė shoqėri shumėetnike. Kjo do tė thotė se komuniteteve jo shqiptare u ėshtė dhėnė pushtet vendimtar. Me mbi 90% tė Kosovės tė pėrbėrė nga shqiptarė, pakicave serbe, rome, ashkali, goranė, egjiptianė, turq e boshnjakė u janė dhėnė pushtet i madh nė tė gjithė sektorėt.

Pas njė analize tė thellė qė i ka bėrė kėtij plani, i cili parasheh qė Kosova tė mos ketė ushtri as sovranitet tė plotė, kėshilltarja e Ēėshtjeve ballkanike, zonja Shirli Diogardi nga Lidhja Shqiptare-Amerikane ka shtruar pyetjen: si mund tė mendohet qė propozimi i Planit tė Ahtisarit i cili dobėson kapacitetin e qeverisė qendrore tė Kosovės, pėr qeverisjen e territorit tė saj dhe nė tė njėjtėn kohė lehtėson tė gjitha llojet e marrėveshjeve ligjore dhe ekstra-ligjore midis Beogradit dhe komunave serbe, do tė shpjerė nė paqe dhe stabilitet nė Kosovė dhe nė Evropėn juglindore?

Mospranimi i propozimit tė Ahtisarit nga Beogradi, ėshtė po ashtu njė dredhi mashtruese, njė dredhi e llojit qė synon tė krijojė iluzionin e Serbisė viktimė. Kjo ėshtė e vėrtetė e pamohueshme, meqė plani i Ahtisarit i jep Serbisė pikėrisht atė qė ka kėrkuar: Njė Kosovė me “mė shumė autonomi dhe mė pak pavarėsi” nėpėrmjet planit tė decentralizimit, i cili do t’i mundėsojė Beogradit tė ruajė kontrollin mbi serbėt e Kosovės dhe nėpėrmjet kėsaj do t’i mundėsojė asaj ta mbajė Kosovėn tė destabilizuar me qėllim qė, nė fund tė fundit, tė rivendosė kontrollin e saj mbi njė pjesė apo mbi tėrė territorin e Kosovės.

Kėto konstatime tė drejta dhe realiste tė zonjės Diogardi dita ditės po bėhen realitet.
TMK-ja realisht ėshtė shpėrbėrė, pasi mė nė fund gjatė procesit tė aplikimit janė fyer, pėrbuzur e keqtrajtuar shumica e pjesėmarrėsve qė kanė aplikuar pėr tė qenė pjesėtarė tė FSK-sė.
FSK-ja nuk do tė jetė ushtri e Kosovės, madje as trupė mbrojtėse e vendit, sikur ishte TMK-ja.
Sėrish do tė nisin bisedimet pėr statusin e Kosovės mes Prishtinės dhe Beogradit, pėr ēėshtje qė kanė tė bėjnė veēanėrisht me pozitėn shumė tė privilegjuar tė serbėve,
Pjesa e veriut tė Kosovės, tashmė po legjitimohet si pjesė e Serbisė edhe nga UNMIK-u.
EULEX-i ka garantuar se do tė jetė i pa anshėm sa i pėrket statusit.
Kryepari i fesė nė Serbi thėrret pėr luftė tė shenjtė nė Kosovė.
Tadiq kėrcėnon me ndarje tė Kosovės, nėse gjithēka nuk shkon sipas pretendimeve tė Beogradit.
Me nismėn e Serbisė drejtuar Gjykatės Ndėrkombėtare tė Drejtėsisė nė Hagė, sikur ėshtė ndėrprerė procesi i njohjes sė pavarėsisė sė Kosovės.
Do tė ishte fatkeqėsi e madhe, madje me pėrmasa kombėtare dhe rajonale, po tė pėrfundonte edhe e ardhmja e Kosovės, ashtu sikur pėrfundoi TMK-ja.

Autori ėshtė drejtor i Radios Kosova e Lirė, themeluar nga SHPK i UĒK-sė


Integrimi evropian kalon nga bashkimi i shqiptarėve

Shkruan: Koēo DANAJ

Fillimisht vetėm pėr kujtesė: Sipas statistikave, nė Ballkan afėr 10 milion grekė, qė tė gjithė jetojnė nė njė shtet qė quhet Greqi. Pėrsėri sipas statistikave, nė Ballkan afėr 8 milion serbė, jetojnė nė njė shtet nė Serbi dhe tė tjerėt nė Bosnjė e nė Kosovė. Dhe duke vazhduar me statistikat, rreth 8 milion shqiptarė qė jetojnė nė Ballkan kanė kėtė shpėrndarje: 3.5 milion jetojnė nė njė shtet qė quhet Shqipėri, 2 milion jetojnė nė njė Protektorat qė quhet Kosovė, 100 mijė jetojnė nė njė shtet tjetėr nė Serbi, 700 mijė jetojnė nė njė shtet tjetėr nė Maqedoni, 60 mijė jetojnė nė njė shtet tjetėr nė Mal tė Zi, afėr njė milion jetojnė nė Greqi dhe afėr 500 mijė nė Itali.

Jo vetėm pėr kujtesė, por edhe analizė

Dhe pėr t’u bėrė mė konkret, duhet thėnė se qytetarėt grekė punojnė pėr begatinė e zhvillimin e Greqisė dhe tė vetes sė tyre. Qytetarėt serbė nė shumicė dėrrmuese punojnė pėr zhvillimin e Serbisė dhe tė vetes sė tyre. Ndėrsa shqiptarėt janė mė ndryshe; gjysma e tyre punon pėr Shqipėrinė dhe pėr veten e tyre, 2 milion qė jetojnė nė Kosovė punojnė pėr protektoratin e OKB-sė, ata qė janė brenda shtetit maqedon punojnė pėr zhvillimin e njė shteti tjetėr siē ėshtė Maqedonia. Shqiptarėt e Luginės sė Preshevės punojnė pėr zhvillimin e njė shteti tjetėr siē ėshtė Serbia. (Trojet e mija, shteti i tjetrit). Pra kemi njė thyerje, kemi tė bėjmė me njė paradoks unikal. Duke lėnė jashtė analizės atė qė quhet emigracion ekonomik apo diasporė, kemi tė drejtė tė themi: Pėrse kjo padrejtėsi? Pėrse nga 8 milion shqiptarė, vetėm 3.5 punojnė pėr Shqipėrinė, ndėrsa tė tjerėt punojnė pėr OKB, pėr Serbinė, pėr Malin e Zi, pėr Maqedoninė? Pyetja ėshtė e drejtė, pėrgjigja ka qenė dhe mbetet e padrejtė.

Fuēi - baruti apo oazė mirėqenie

Ėshtė i njohur nga ata qė merren me ballkanistikėn nocioni politik Ballkani – fuēi baruti. Dhe nė qoftė se bėjmė njė analizė tė pjesshme tė shekullit qė sapo shkoi dhe ngjarjeve tė tij, arrijmė nė konkluzionin se nocioni «Ballkani – fuēi baruti» ka lindur nga artificialiteti i shteteve qė janė fqinjė me Shqipėrinė. Ai ka lindur nga paradoksi i shekullit tė 20-tė sipas tė cilit vetėm kombi shqiptar ka fqinj veten e tij. (Kosova ėshtė precedentė thonė shumė syresh. Por harrojnė se precedenti mė i madh i kėsaj bote ėshtė kombi shqiptar. Ėshtė i vetmi komb qė ka fqinj veten e tij. Gjejeni njė tjetėr tė tillė).

Kufijtė e Shqipėrisė me shtete tė tjera tė Ballkanit nuk janė natyralė, janė artificialė. Ashtu si edhe territoret e disa shteteve fqinjė nuk janė plotėsisht natyralė, por kanė edhe artificialitet brenda tyre. Dhe ky artificialitet shfaqet hapur kur disa nga kėto shtete kanė territore dhe popull shqiptar brenda tyre. Shikoni se ēfarė ndodh: Maqedonia zhvillohet me kontributin e maqedonėve, por edhe me mendjen dhe trojet e shqiptarėve, siē ėshtė fusha e Pollogut. Greqia zhvillohet me kontributin e grekėve, por edhe me pronat e shqiptarėve tė Ēamėrisė. Serbia zhvillohet me kontributin e serbėve, por edhe me mendjen dhe trojet e shqiptarėve. Ky ėshtė njė realitet, pse ta fshehim. Fshehja ėshtė mashtrim. Ky mashtrim zgjati afėr njė shekull. Nuk mund tė zgjasė mė, sepse edhe atė e kanė kuptuar tė gjithė.

Qarjet nuk zgjidhin asgjė

Shqiptarėt kanė 95 vjet qė shkruajnė dhe flasin se shpallja e pavarėsisė sė Shqipėrisė Aktuale, ishte edhe tragjike, pasi la jashtė shtetit, gati gjysmėn e hapėsirave dhe popullit shqiptar. Qytetarė, shtetarė, gazetarė, historianė, politikanė pėrgjatė kėtyre 95 vjetėve kanė pohuar pohimin e sipėrthėnė. Por edhe politikanė, qeveritarė apo gazetarė tė huaj kanė qenė dakord me anėn tragjike tė krijimit tė shtetit shqiptar. Pra kanė pranuar se veē «haxhiqamilėve» shqiptarė qė ishin injorantė, kanė pasur edhe ata haxhiqamilėt e tyre qė nuk ishin injorantė. Haxhiqamilizimi nuk barazohet vetėm me injorancėn. (Nuk ėshtė haxhiqamilizėm tė kėrkosh vetėm «babėn», por ėshtė haxhiqamilizėm edhe kur tė ndajnė nga Nėna dhe tė japin me zor Vojvodėn pėr «Burrė»). Dhe duket se bashkėsia ndėrkombėtare ėshtė duke rregulluar gabimet e saj. Kemi tė bėjmė me njė Drejtėsi tė Vonuar. Por duhet tė pohojmė se ajo lypset tė mos jetė Drejtėsi e Cunguar. Dhe pėr tė mos qenė e tillė, politika shqiptare duhet tė ndryshojė. Bashkėsia ndėrkombėtare, veēanėrisht SHBA kėrkon partnerė. Politika shqiptare nuk duhet tė jetė pengesa krysore e kombit nga i cili ka dalė. («Jo me Serbinė, por me Shqipėrinė» do tė shprehej europeisti i madh shqiptar nga Gjilani, Ramiz Cėrnica nė Kuvendin e Prizrenit nė korrik tė vitit 1945, Kuvend qė gjoja vendosi «bashkimin» e Kosovės me Jugosllavinė. «Tė hapur ndaj Serbisė dhe Shqipėrisė» shprehen disa politikanė shqiptarė gjoja globalistė dhe integristė nė Prishtinė. Domethėnė qė Shqipėria na qenka e barabartė me Serbinė!! Po ata vetė ēfarė janė??! Dhe e thonė kėtė kur SHBA pret qė tė thonė mė shumė, tė paktėn tė thonė atė qė thoshte Ramiz Cėrnica, ose atė qė kishte tė shkruar nė betim luftėtari i UĒK-sė.) Artificializmi nė ndėrtimin e shteteve ėshtė destabilizuesi mė i madh jo vetėm i atij shteti, por edhe i gjithė rajonit. Ballkani ėshtė destabilizues sepse ėshtė rajon artificial. Dhe synohet akoma nga disa shtete europiane tė mbahet i tillė, pėr ta pasur Destabilizimin tė Kontrolluar. Janė vetėm SHBA qė fare hapur kėrkojnė natyralitetin e tij. Dhe natyralitet do tė thotė qė shqiptarėt tė mos jenė gjysmake. Sa kohė qė shqiptarėt do tė vazhdojnė tė jenė nė 5 shtete, aq kohė, Ballkani do tė jetė fuēi - baruti. Sepse pėr aq kohė, shtylla kurrizore e rajonit do tė jetė «e krisur» nė qendrėn e saj.(Osam, Dheka, 3.5 ėshtė njė shtyllė kurrizore e krisur).

Vendi yt ėshtė Shqipėria

Njė pjesė politikanėsh shqiptarė, pėrpiqen ta fshehin ruajtjen e artificialitetit rajonal me gjoja ekzistencėn e traditave, tė integrimit, statukuosė etj. Sipas tyre, Maqedonia ėshtė edhe vendi i shqiptarėve pasi atje ata kanė varret e tė parėve tė tyre. Nuk ėshtė as logjike etnike dhe as historike, ėshtė thjesht propagandistike. Ėshtė pėr t“u shtirur. Ėshtė fshehja e pafuqisė pėr tė bėrė mė shumė. Pse? Sepse varret nuk janė tregues se i kujt ėshtė vendi. Turqia nuk ėshtė vendi i shqiptarėve megjithėse nė Turqi me mijėra shqiptarė kanė varret e tė parėve tė tyre. As Greqia nuk ėshtė vendi i shqiptarėve meqė edhe nė Greqi me mijėra shqiptarė kanė varret e tė parėve tė tyre. Republika e Maqedonisė ka brenda teritorit tė saj njė pjesė tė konsiderueshme territoresh qė nuk janė maqedonase por janė shqiptare. Ato janė pjesė tė Shqipėrisė Natyrale, qė pėr njėmijė e njė arsye i janė shkėputur asaj. (Atdheu i Mehmet Pashė Derallės nga Tetova ishte Shqipėria, ai ishte ministėr i qeverisė sė parė tė Ismail Bej Vlorės. A ka sens qė gjoja nė emėr tė globalizmit t“i thuash kujtimit tė atij apo stėrnipėrve tė tij se atdheu i Derallės ėshtė Maqedonia ?) Lypset tė mėsohet nga kryeministri grek Karamanlis qė nė mes tė Kėshillit tė Europės, deklaroi pėrpara Mitrevės se: «Unė Konstantin Karamanlis jam maqedonas dhe bashkė me mua janė tė tillė edhe 2.5 milion grekė tė Maqedonisė sė Egjeut». Pra ai synoi t“u mohojė maqedonėve jo vetėm emrin, por edhe kombėsinė dhe askush nuk i tha asgjė. Ndėrsa internacionalistėt tanė kanė frikė tė kėrkojnė edhe emrin e tyre!!

Integrimi europian kalon nga bashkimi i shqiptarėve

Sa kohė qė shqiptarėt nė rajon do tė jenė nė gjendjen e sotme, aq kohė rajoni do tė jetė i pastabilizuar. Por pėr kėtė pėrgjegjėsia nuk do tė jetė e tyre. Ndėrsa Shqipėria do tė jetė e pazhvilluar dhe pėr kėtė pazhvillim tė saj, lypset qė pėrgjegjėsia tė kėrkohet tek vetja. Zhvillim do tė thotė bashkim. Gjendja sotme me raportin 8 milion serbė nė njė shtet, 10 milion greke nė njė shtet dhe vetėm 3.5 milion shqiptarė nė njė shtet, ka dhe do tė ketė destabilizim, ka dhe do tė ketė moszhvillim tė shqiptarėve. Integrimi europian kalon nga bashkimi. Askush nuk mund t“u thotė shqiptarėve pse kėrkojnė tė drejtėn e tyre, pse kėrkojnė zhvillimin e tyre.


Ēėshtja e veriut tė Kosovės zgjidhet nė Preshevė

Avni KLINAKU
Prishtinė, gusht 2008

Qė nga pėrfundimi i luftės kanė kaluar gati dhjetė vjet e politikės shqiptare tė Kosovės as nė horizont nuk i duket plani pėr zgjidhjen e problemit mjaft tė mprehtė tė veriut tė Kosovės.

Serbėt e veriut tė Kosovės nuk bėjnė pjesė mė nė jetėn politike tė Kosovės. Ata madje pas shpalljes sė pavarėsisė sė Kosovės i kanė mbajtur edhe zgjedhjet qendrore dhe lokale sipas ligjit zgjedhor tė Serbisė dhe po i ndėrtojnė tė gjitha strukturat shtetėrore po sipas ligjeve tė Serbisė. Ata, pėr ta bėrė planin e vetė mė tė plotė, kanė asgjėsuar edhe pikat doganore tė Kosovės dhe e kanė bėrė fakt tė kryer bashkimin me Serbinė.

Shteti i Kosovės nė kėtė territor nuk funksionon nė asnjė segment. Nė anėn tjetėr, shteti i Serbisė pėrveē qė e ka shtrirė pothuajse tėrė autoritetin e tij nė krejt territorin e veriut tė Kosovės, me hapa tė pėrshpejtuar dhe para syve tė tė gjithėve po kryen spastrimin etnik edhe tė pjesės sė Mitrovicės sė veriut. Pasi qė i ka dėbuar me dhunė gati tė gjithė shqiptarėt nga pjesa veriore e qytetit, tani ai po nxiton qė pronat e mbetura t’i pėrvetėsojė edhe ligjėrisht dhe kėshtu ta bėjė fakt tė kryer ndarjen etnike edhe tė qytetit tė Mitrovicės.

Shteti i Kosovės nuk ka zgjidhje as pėr kolonizimin modern tė qytetit tė Mitrovicės!
Shteti i Serbisė i ka kryer pothuajse tė gjitha punėt pėr ta bashkuar veriun e Kosovės me Serbinė, por nuk po ngutet ta shpallė kėtė bashkim sepse apetitet serbomėdha shkojnė akoma mė tutje: ata po pėrpiqen qė tė njėjtėn punė ta kryejnė edhe nė Kosovėn qendrore. Shkėputja eventuale e veriut do tė ndikonte te serbėt nė brendėsi tė Kosovės dhe do tė mund tė nxiste njė shpėrngulje masive tė tyre qoftė drejt veriut tė Kosovės, qoftė drejt vetė Serbisė. Kjo do t’i prishte pėrfundimisht planet e Serbisė nė raport me Kosovėn.

Nė anė tjetėr tė Kosovės gjendet sėrish “Kosova e pushtuar” – Presheva, Bujanoci e Medvegja. Ky territor i quajtur edhe si Lugina e Preshevės i tėri i banuar me shumicė shqiptare, i ėshtė ndarė Kosovės nė vitet e para tė pas Luftės sė Dytė Botėrore. Qė nga ajo kohė shqiptarėt tė qeverisur nga ligjet serbe i janė nėnshtruar vazhdimisht njė dhune e terrori tė madh. Si pasojė ka vazhduar e po vazhdon edhe sot, para syve tė tė gjithėve, shpėrngulja e popullsisė nga kjo trevė, sidomos nga Bujanoci e nga Medvegja.

Shteti i Kosovės, pėr ēudi, pėr kėtė ēėshtje ka qėndrim: shqiptarėve tė Luginės sė Preshevės u sugjeron tė marrin pjesė nė jetė politike e nė institucionet e shtetit serb! Serbomėdhenjtė ndahen plotėsisht tė kėnaqur. Ata e dinė fare mirė se e vetmja pikė ku do tė mund tė prisheshin planet e Serbisė nė raport me veriun e Kosovės ėshtė Presheva, Bujanoci e Medvegja, por ja qė shqiptarėt nuk po e shfrytėzojnė kėtė.

Shteti i Kosovės i mbėrthyer nga ingranazhi i Pakos sė Ahisarit ēėshtjen e Luginės sė Preshevės, Bujanocit e Medvegjės dhe banorėve tė saj e lė nė mėshirėn e tė pamėshirshmėve!

E dimė tė gjithė se institucionet e Kosovės tė ndodhura pėrballė pengesave tė faktorit ndėrkombėtar dhe agresivitetit tė serbėve tė veriut dhe shtetit serb janė tė pafuqishėm nė veriun e Kosovės, por ėshtė e pafalshme politika inerte e madje edhe disiplinuese e Qeverisė sė Kosovės nė raport me shqiptarėt e Luginės sė Preshevės. Kjo ėshtė e vetmja pikė tė cilėn mund ta sfidojmė politikėn serbe ndaj veriut tė Kosovės dhe t’u ofrojmė politikėn mbėshtetės vėllezėrve tanė qė padrejtėsisht mbahen nėn thundrėn serbe nė Preshevė, Bujanoc e Medvegjė.


Mitrovica edhe pas “pavarėsisė” sė Kosovės po pėrflaket dhe po pėrgjaket!...

Shkruan: Fadil SHYTI
Suedi, 27 korrik 2008

… Duke i parė si po zhvilloheshin ngjarjet nė katundin Suhodoll, i cili shtrihet buzė brigjeve tė lumit Lumbardhė (ish- Ibėr), kur katundarėt e atij katundi tė begatė me toka pjellore dhe me bujari, se ē“mė erdhėn nė mendje dy ngjarje qė puqen me kėtė ngjarje tė tretė: – tani kur po bėhen pėrpjekje tė asaj ane pėr ta instaluar ujėsjellėsin qė do tė bėnte tė mundur ta kishte me bollėk ujin e pijshėm pėr ato anė; e para m“u kujtua ngjarja e cila daton nga shekulli XV-tė, pra nga koha e tė madhit heroit tonė, Gjergj Kastriotit-Skėnderbeut; kur bėheshin pėrpjekje nga ana e pushtuesve osmanlinj, pėr ta marrė kalanė shqiptare tė Krujės, duke ua prerė kanalizimet e ujit, pra, duke ua shterruar puset kėshtjellarėve; madje atėbotė duke vėnė nė ndihmė njė kalė – tė zi , -do t“i thosha me kėtė rast; qė ai tė gjurmonte me nuhatje dhe ashtu ta gjente ku gjendej uji nė kanalizimin e nėndheshėm, qė e shpinte ujin nė kala; turqit, duke e lėnė tė etur pėr disa ditė kalin, ky i shkretė, me ngulm do tė kėrkonte ujė; me ē“rast jo rrallė, do tė kishte sukses zbulimi! Pushtuesit osmanlinj e morėn nė ndihmė kalin e zi ; kurse tani po shihet se nė shekullin e XXI-tė, pushtuesit serbė, tė cilėt po i japin grahmat e fundit nė trojet etnike shqiptare; e morėn nė ndihmė kalin e kaltėr, UNMIK-un, pėr faktin qė kanali po dihet nga po zė fill tė ndėrtohet; ndėrsa kali i kaltėr; -do ta quaja me kėtė rast, pėr vite tė tėra pas luftės ēlirimtare; i etur jo pėr ujė por, pėr pushtet dhe pasuri nė vend tė huaj, ( Kosovė), i erdhi nė ndihmė herė hapur e herė maskuar armikut serbomadh qė t“i realizojė orekset e veta pushtuese nė Kosovėn shqiptare.

Prandaj, tani shtrohet vetėm pyetja: -vallė, kush e paska mallkuar aq shumė popullin tonė, me mallkimin: Ah, tė marrshin kuajt tė zi e tė kaltėr!

Mbase, kjo e pasqyron mė sė miri tradhtinė qė tani bashkėsia ndėrkombėtare pro-serbe, ia bėri dje dhe po ia bėnė sot, Kosovės dhe shqiptarėve anembanė trojeve tė tyre etnike, tė okupuara nga sllavėt e ardhur nga viset e pėrtej Karpateve...

Ngjarja e dytė qė mė bėri tė mendoj, qe: nė vitin 1999, kur po bisedoja me njė shok shkolle (pėr pėrforcimin e mėsimit tė gjuhės suedeze); shoku me tė cilin po flisja ishte nga Etiopia - midis tė tjerash mė pat folur pėr njė luftė me pėrmasa tė gjėra midis dy shteteve; Etiopisė dhe Sudanit; kjo luftė po bėhej e rreptė dhe si pikė kryesore e konfliktit ishte uji!

Lufta po zhvillohej pėr faktin qė Etiopia dhe Sudani, kishin nėnshkruar njė marrėveshje qė Etiopia obligohej ta furnizonte me xehe Sudanin, kurse, nė kėmbim tė kėsaj, Sudani t“ ia lejonte Etiopisė furnizimin me ujė. Por meqė Etiopia, nuk e kishte pėrmbushur zotimin e saj; si shkak- pasojė, kishte plasur lufta...

- Pastaj, kujtoj faktin qė problemi i ujit, pėr vite tė tėra, po e zgjatė krizėn nė mes Izraelit e vendeve arabe, problem qė ėshtė cekur, x herė!...

- Atėbotė, kur kombi im gjendej nė luftė; as qė e mendoja qė njė ditė kjo pikė e zezė konflikti do tė vinte dhe nė atdheun tim; madje, pėr mė tepėr do tė vinte ky konflikt, pas “pavarėsisė dhe sovranitetit tė Kosovės”!!!

Mirėpo, si thonė njė fjalė popullore; “kur tė keqit ia jep gishtin, ta merr edhe dorėn, po ia jepe dorėn, ta merr edhe krahun; e po ia jepe krahun ta merr edhe kokėn”!

- Kėshtu, ka ngjarė dje dhe sot me ne shqiptarėt nė raportet me serbėt ardhacakė nė trojet tona etnike.

- Politika shqipfolėse “kosovare”, “komuniste” titiste, e joshur nga mashtrimet ish-jugosllave apo e frikėsuar nga sulmet serbe; pėr gjysmė shekulli u ka bėrė privilegje tė mėdha kolonėve serbė.

Fatkeqėsisht, kjo, po ngjanė edhe sot, sė paku qe njė dekadė; kur pushtetarėt servilė “demokratė”, tė joshur nga mashtrimet evropiane, apo tė frikėsuar nga sulmet serbe; gjė qė jo rrallė herė e pranojnė edhe vetė “jemi pėr ruajtjen e stabilitetit politik”; pra, po lėshojnė pe, pėrballė sulmeve tė enklavistėve serbė, tė cilėt dhe me ndihmėn e UNMIK-ut, alias ANMIK-ut, po duan qė hap pas hapi tė krijojnė njė mini “republikė srbska” nė trupin e pėrgjakur tė Kosovės.

Revolton fakti qė; kur fundėrrinat e hienave serbe, tė yshtura nga Beogradi, vėrsulen mbi katundarėt shqiptarė tė Suhodollit e tė katundeve tė tjera pėrreth, duke i penguar tė hapin kanalin e ujėsjellėsit, policia e UNMIK-ut, as SHPK-ja, por, as KFOR-i, nuk tregohen aq tė papėrmbajtur sa kur shqiptarėt i kėrkojnė tė drejtat e tyre legjitime, madje tė domosdoshme pėr njė jetė normale nė trojet e tyre.

- Kujtoj faktin kėtu, kur asnjė “qime floku” nuk u mungoi serbėve, kur i penguan nė punėn e tyre shqiptarėt, ndėrsa, kur u ngritėn shqiptarėt nė protesta nė katundin Shupkovc; pėr mbrojtjen e ambientit, pra, kundėr instalimit tė helmeve kimike nė ato anė; mbi protestuesit u vėrsul SHPK-ja, servile -katile; (e pamėshirė); aty pėrsėri u derdh gjaku shqiptar!

Nga ky akt makabėr, pėr tė njėmijtėn herė, konstatoj qė: mercenarėt nuk njohin vėllazėri tė gjakut tė tyre, ata e njohin vetėm paranė, janė tė etur pėr pasuri e pushtet -tė pa shtet; si laviret qė nuk “i njohin” burrat e tyre por, e duan vetėm qejfin e vet!...

Kur kolonistėt serbė, pėr muaj tė tėrė i kanė uzurpuar objektet “shtetėrore” tė Kosovės , gjykatėn nė rrethin e Mitrovicės; njėkohėsisht kur i kanė bėrė kufijtė veriorė “hone pa porta”; duke i djegur doganat, dhe duke i ndjekur policinė kufitare “shqiptare” dhe ndėrkombėtare; ndaj atyre nuk merret asnjė masė ndėshkimi; fajtorėt kontrabandistė dhe kriminelė tė tė gjitha ngjyrave e gjuhėve; atje “ nė tokėn e askujt” ende shėtisin tė lirė, madje kjo bėhet edhe pas nxjerrjes sė “famshme” tė kushtetutės sė Kosovės e cila e “siguron” tėrėsinė tokėsore tė “Kosovės sė pandarė”!!!

Po supozoj, p.sh, sikur shqiptarėt e Kosovės Lindore, do ta digjnin gjykatėn komunale nė Preshevė, ēfarė represionesh tė papara do tė merrte Serbia, mbi ata?!

A do tė heshtej ky vandalizėm e paparė, nga qarqe tė ndryshme ndėrkombėtare?!

Jam i bindur se atje do tė bėhej, kėrdia mbi shqiptarėt, gjithashtu, jam i bindur qė diplomacia ndėrkombėtare pro-serbe , do tė vajtonte si kukuvajka, deri nė OKB, pėr ato sulme vandale tė shqiptarėve autoktonė nė trojet e tyre!
Prandaj, shtroj pyetjet: pse nuk merren masa tė arsyeshme nga qeveria e Kosovės, pėr mbrojtjen e institucioneve dhe tė kufijve tė Kosovės?!

Pėrse heshtin kaq mjerueshėm qarqet ndėrkombėtare?!

Kur ėshtė fjala pėr mbrojtjen e Rezolutės 1244, tė gjithė ēirren dhe ngriten nė kėmbė, pėr mbrojtjen e saj, ndėrsa kur ėshtė fjala pėr mbrojtjen e kushtetutės sė njė shteti , qė siē i thonė: “sovran” ia krisin gjumit ose heshtin si mumiet!!!

Pra, nga kjo veprimtari, po del se: mė shumė paska vlerė njė rezolutė e fuqive tė mėdha, pa qoftė kjo edhe e padrejtė, se sa njė kushtetutė e njė shteti , tė cilin shumė shtete tani mė e kanė njohur si shtet tė pavarur “me mbikėqyrje”!

Vlen tė theksohet fakti qė: kur rinia jonė heroike kėrkon VETĖVENDOSJE dhe REFERENDUM, tė gjithė pushtetarėt e brendshėm e tė jashtėm me veglat e tyre qorre dhe mizore; bėhen si ujqėr tė tėrbuar, kurse pėr kriminelėt e ish-UDB- ashėt, qė veprojnė nė Mitrovicė, bėhen edhe mė tė butė se qengjat!

Mjerisht, shembuj kemi tė panumėrt dhe tejet tė hidhur, prandaj: “o tė mjerė, shqiptarė, ē“vishni armėt e robėrisė, vishni armėt e trimėrisė” - do tė thoshte, Ēajupi ynė i madh.

... Dhe, po e ritheksoj qė: njėkohėsisht, kjo “kushtetutė-futė”, sipas nenit 3, e ndalon ribashkimin territorial tė Kosovės me shtetin amė, Shqipėrinė.

Po, sikur qarqe “ekstremiste” dhe “irredentiste”, siē i quani ju ēlirimtarėt shqiptarė , apo ithtarėt e ribashkimit tė Shqipėrisė Natyrale, e njėri prej atyre -fatbardhėsisht jam edhe unė autori i kėtij shkrimi; pra, sikur, ne tė ngriteshim dhe t“i sulmonim e t“i digjnim doganat e Kosovės, nė kufi me Shqipėrinė dhe t“i bėnim ato ploja dhe jo efektive, a mė thoni zotėrinj, ēfarė reagimesh do tė kishin faktorėt tuaj tė brendshėm nė pushtet dhe faktori i jashtėm i cili si pararojė para jush, sot po angazhohet pėr ruajtjen e kufijve tė Kosovės “multietnike”!

Jam i sigurt, qė edhe qeveria me nė krye Berishėn e krisur, do tė reagonte e do tė vajtonte si qyqja e rremit!...

Ndėrsa, pėr mbrojtjen e kufijve tė Kosovės, kjo qeveri nuk bėri asgjė!

Nuk bėri tė paktėn njė reagim tek qarqet e qeverisė serbe dhe tek ato ndėrkombėtare!

Duke bėrė kėtė, armikut dhe botės do t“i thuhej qartė se: nė mbrojtjen e kufijve tė truallit shqiptar tė Kosovės, ėshtė e angazhuar fuqishėm edhe Shqipėria administrative.

Por, tani kjo heshtje aspak nuk i habitė shqiptarėt kur e shohin qė: derisa, nė Maqedoni, shqiptarėt u dėnuan me 192 vite burg, kurse, tė nesėrmen kryeministri Nikolla Gruevski, shkoi nė Tiranė dhe ngriti dolli, sė bashku me presidentin Bamir Topi!!!

Derisa, nė mal tė Zi, u dėnuan malėsorėt shqiptarė, po ato ditė, kryeministri, Sali Berisha duke ngritur dolli me gjukanoviqėt, do tė deklaronte nė njė pikė kufitare: “ Tani, me Malin e Zi , kemi marrėdhėnie tė shkėlqyera”!!!

Kėto prapėsi politike, jo vetėm qė nuk e nderojnė presidencėn shqiptare, as qeverinė shqiptare, por e dėmtojnė rėndė edhe Shqipėrinė Natyrale.

Pra, po e ritheksoj, sikur tė bėhej ky sulm i rrufeshėm nė kufirin shqiptaro-shqiptar;
kujtoj, qė nuk do tė heshtej kaq gjatė, kujtoj qė nuk do tė tolerohej kjo “shkelje flagrante” e shkeljes sė kushtetutės sė Kosovės, nga e cila nuk lejohet “ tė ndryshojnė”, kufijtė e Kosovės! ... Dhe, ja “mrekullia” tjetėr “ e re” e privilegjeve: pikėrisht, nė kohėn kur kolonistėt nuk po lejojnė ndėrtimin e ujėsjellėsit nė katundet e rrethit tė Mitrovicės, “papritur” kryetari i Mitrovicės; Bajram Rexhepi, shkon dhe merr pjesė nė pėrurimin e njė “hajrati” (bamirėsie) kur, nė anėn jugore tė qytetit, komuna paska vendosur t“i filloj punimet pėr rregullimin varrezave tė serbėve; kjo tė bėnė tė mendosh me tė drejtė: derisa, serbėt e gjallė, po pėrpiqen tė na vrasin edhe me etje; pushtetarėt “tanė”, i privilegjojnė dhe i nderojnė edhe serbėt e vdekur, duke ua rregulluar dhe varrezat!!! Dhe, ja ky “hajrat” ( bamirėsi), po kushtoka, hiq mė pak se 100.000 euro; - kjo “sa pėr fillim e pastaj shohim”- deklaroi, z. Bajram Rexhepi...?!!!

Po, pėrse ore zotėrinj pushtetarė, u kujtuat paraprakisht t“i rregulloni varrezat e serbėve nė jug; para se t“i rregullonit dhe t“i siguronit shqiptarėt, qė t“i vizitojnė varrezat e tė afėrmve tė tyre, andej nė veri?!

Varrezat e shqiptarėve i kanė mbuluar drizat, njėkohėsisht siē i keni harruar ju pėr kaq vite, pas luftės, kurse as tani nuk jeni nė gjendje tė zotoheni se kur do tė bėhet kjo punė e ndershme dhe humane!

- Ju, po kujtoheni tė bėni humanizėm pėr tė huajt kolonė, por, nuk po kujtoheni tė bėni hapa konkretė, nė kėtė drejtim, pėr popullin tonė autoktonė.

- Askush, nuk duhet tė jetė kundėr njė aksioni human si ky nė fjalė, por, secili duhet t“i vejė gishtin kokės e tė mendoj fillimisht pėr popullin e tij, e pastaj pėr tė tjerėt; tė mendoj gjithashtu, qė: duke iu shpėrblyer kėshtu me kaq servilizėm kolonistėve de fakto, direkt apo indirekt, po ua japim mundėsitė tė rebelohen dhe mė tutje kundėr Kosovės, ata po i bėjmė autoktonė ; ani pse nuk janė tė tillė!...

- Shto, pastaj edhe pabarazinė e madhe, sikur dje edhe sot, qė po u bėhet nga qeveritarėt dhe ndėrkombėtarėt; autoktonėve, shqiptarėve etnikė!

Kjo, tani ndokujt mund t“i duket ide ekstremiste, (e skajshme) por, e kaluara e hidhur e dhunės sė ushtruar ndaj shqiptarėve, po pėrsėritet; prandaj, ka vend pėr shqetėsime dhe “frustrime” tė reja; tė cilat zakonisht , kėshtu i quan “ politika” pabarazive, apo ajo e ruajtjes sė status-quos!

“Kujdes zotėrinj jugosllavė! Mos e mbushni kupėn, se pėrgjigja do tė jetė me rreziqe tė mėdha”!... – thoshte nė vitin e lavdishėm, 1981, strategu i madh i kombit shqiptar, Enver Hoxha.

Kujdes! Tė mos na pėrsėritet historia!...


EULEX-i, misioni i sundimit, jo i ligjit dhe i sė drejtės ndėrkombėtare!

Shkruan: Mona AGRIGOROAIEI
5 korrik 2008

EULEX, ashtu si edhe UNMIK, ZCN e PCO e organizma tė tjera "mbikėqyrėse" ndėrkombėtare janė jashtė tė sė drejtės ndėrkombėtare, sepse askund njė territor i pushtuar dhe i kolonizuar nuk duhet "mbikėqyrur" nė kėtė mėnyrė, duke ia futur prapė sundimin dhe rikolonizimin, por nė ēdo cep i Tokės, i pushtuari dhe i kolonizuari ka tė drejtėn e vetėvendosjes dhe dekolonizimit.

- Nė bazė tė veprimit tė pėrbashkėt tė Kėshillit tė BE-sė 5928/08 ( mė 4. shkurt 2008), fuqitė dhe pėrgjegjėsitė e EULEX-it janė:

- EULEX ėshtė autorizuar tė veprojė nė Kosovė nė pėrputhje me Rezolutėn 1244

- EULEX ėshtė themeluar si garancion pėr menaxhimin e krizave nga BE dhe pėr ta forcuar stabilitetin

- EULEX-i do t'i monitorojė, udhėzojė dhe kėshillojė institucionet e rendit dhe tė ligjit nė Kosovė

- EULEX-i do tė ketė tė drejtė tė pėrdorė pushtetin ekzekutivin.

- Rezoluta 1244 tė Kėshillit tė Sigurimit tė OKB-sė, sėrish e shpalosi maskėn e zezė, pra, doli hapur kur pėrcaktoi se Kosova ėshtė protektorat ndėrkombėtar dhe ka autonomi tė zgjeruar nė kuadrin e Serbisė.

Pas 17 shkurtit, kur Kosova e shpalli "pavarėsinė", qėndrimi nė fuqi tė kėsaj rezolute krijoi njė ambiguitet: si mund tė jetė njėkohėsisht njė vend tė jetė edhe shtet, edhe protektorat, edhe i pavarur, edhe protektorat?!!!

- Nuk mund tė logjikohet ndryshe se sa tė kuptohet se sa ekziston njė shenjė barazie midis «protektorat» dhe «pavarėsi tė mbikėqyrur», kurse ndikimi i Serbisė tani ėshtė tė sė njėjtit fuqi se sa mė parė, para shpalljes sė pavarėsisė.

- Pėrfshirja e rezolutės 1244 si mandat ligjor tė EULEX ėshtė vetėm dėshtim i politikės sė jashtme tė BE-sė pėrballė propagandės ruso-sllave dhe satelitėve tė saj nė BE (Spanja, Qiproja, Rumania) qė futi pyka se "shpallja e pavarėsisė" krijon "precedent tė rrezikshėm" nė rajone tė ndryshme tė botės dhe qenka shkelje tė sė drejtės ndėrkombėtare. Pėr faktin se BE-ja nuk mund tė merr vendime nė fushėn e politikės sė jashtme dhe tė sigurisė, pa votėn pozitive tė tė gjithė shteteve, ashtu se njė vendim tjetėr, pa bėrė njė lėshim tė tillė, do tė ishte i pamundur. Por, nė anėn ligjore, ėshtė absurde qė EULEX-t'i referohet rezolutės 1244, sepse nuk mund tė gjendet asnjė nen brenda saj qė pėrmend legjitimitetin e njė misioni tė njė organizate ndėrkombėtare, jashtė OKB-sė.

"Ngordhja" ngadalė por e sigurt tė UNMIK-ut ėshtė parė me frikė nė organet e Kombeve tė Bashkuara.

Njėherė, doli teoria qė UNMIK-u tė ruajė enklavat serbe, kurse EULEX-i tė "mbikėqyrė" pjesėn tjetėr tė Kosovės, e banuar nga shqiptarėt. Kjo do tė dyfishonte praninė ndėrkombėtare dhe burokracinė nė Kosovė, si dhe do tė legjitimonte ndarjen de facto e de jure tė saj. Pasi kjo kuptohet edhe prej fėmijėve tė vegjėl, kjo teori u ndryshua nė bazė tė planit "plani Ban Ki-moon", sipas tė cilit, UNMIK do tė ketė rol nė bisedime "pėr ēėshtje praktike" midis Beogradit dhe Prishtinės. Me kėtė, UNMIK-u u demaskua plotėsisht si leva e parė e politikės sė Beogradit nė Kosovė, sepse ėshtė Beogradi qė insistonte pas 17 shkurtit tė rinisėn negociata, duke vėnė ashtu institucionet vendore nė pozitė inferiore, nga moment qė Serbia nuk e ka njohur Kosovėn si shtet tė pavarur.

Me ardhjen e EULEX-it, dora e hekurt e Evropės Plake synon tė sundojė deri nė palcė e gjak mbi popullin shqiptar, nė emėr tė sė ashtuquajturit "stabilitet". Ky term pėr BE do tė thotė: ruajtje e status-kuos, pėrkatėsisht tė kufijve nė rajon. Ėshtė kėtu fjala pėr zbatimin nė praktikė tė paradigmės integruese anti-ribashkim kombėtar tė shqiptarėve.

BE, ėshtė e interesuar tė depėrtojė nė terren nė Kosovė pėr t'iu kundėrvėnė Amerikės dhe projekteve ekonomike afatgjata tė saj nė fushėn e lidhjeve tė komunikimit / energjisė. Ajo, duke varur (energjitikisht) nga Rusia, dėshiron ta ndihmojė nė krijimin e "stabilitetit", nė forcimin e tij, duke u bėrė ashtu pararojėn mbrojtėse tė projekteve ekonomike tė Rusisė nė fushėn e energjisė. Duke "ruajtur" terrenin, nga "kėrcėnimet rajonale", ajo tenton t'i sigurojė Moskės "parajsėn ballkanike", ashtu qė rajoni tė bjerė pėrfundimisht nė sferėn e ndikimit ruso-serb dhe vasalėve tė tyre evropianė.

Dhe, pėr kėtė duhet tė instalohet nė Kosovė inkuizicioni i Evropės Plake, e tmerruar se planet evropiano-pansllaviste do tė prishen prej sovranit popull shqiptar, qė nuk u pyet kurrė nėpėrmjet referendumit, ēfarė status do tė dėshironte tė ketė.

EULEX, ashtu si edhe UNMIK, ZCN e PCO e organizma tė tjera "mbikėqyrėse" ndėrkombėtare janė jashtė orbitės e sė drejtės ndėrkombėtare, sepse askund njė territor i pushtuar dhe i kolonizuar nuk duhet "mbikėqyrur" nė kėtė mėnyrė, duke ia futur prapė sundimin dhe rikolonizimin, por nė ēdo cep tė Tokės, i pushtuari dhe i kolonizuari ka tė drejtėn e vetėvendosjes dhe dekolonizimit.

Duke iu mohuar kėto tė drejta, Evropa Plake ėshtė e ndėrgjegjshme se trojet shqiptare gjenden mbi njė fushė tė minuar, ku mund tė shpėrthejė nė ēdo moment njė "krizė", ashtu qė ajo dėshiron tė ndėrtojė mekanizma opresive (me shėrbimet informative pėrkatėse) tė sundimit pėr ndalimin e cilėsdo veprimi ēuarės sė lirisė sė plotė, nė radhė tė parė policia dhe gjykatat/prokuroritė, organet ekzekutive tė motivuara politikisht, qė s'do tė mund tė ngritin asnjė gisht, pa pyetur "mbikėqyrėsit" e EULEX-it. Ndryshe, padronėt e tyre ndėrkombėtarė do tė ndėrhyjnė, d.m.th, do tė rrėzojė si tė pavlefshėm ēdo akt dhe vendim tė "institucioneve vendore" qė nuk u pėrshtatet "frymės evropiane", "multietnike" dhe pavarėsisė nga Shqipėria, por jo nga Serbia. (Pėrvoja e hidhur e misionit evropian nė Bosnje na tregon se si mbi 42 kryetarė komune u rrėzuan pėr njė ditė, sepse nuk u konsiderua nė Bruksel se janė mjaft servilė pėr tė shėrbyer dhe dėgjuar urdhrat pro-serbe.) Duhet shtuar edhe fakti se plani i BE-sė ėshtė qė Serbia tė integrohet se bashku me Kosovėn nė BE, kurse Shqipėria, jo dhe vetėm pasi vrulli dhe identiteti kombėtar shqiptar nė Kosovė do tė zvogėlohet, tė shterret, ashtu qė asimilimi tė jetė i plotė.

...Dhe, nė rast qė populli shqiptar do tė revoltohet para sundimit tė egėr policor, "institucionet" tė jenė ushtruara mirė dhe tė nxiten si tė kryejnė vėllavrasjen, dėshirėn mė i kėnaqshme pėr tė gjithė armiqtė tė kombit shqiptar.

Integrimi nė Evropė nuk duhet tė jetė i barabartė me gjarprin evropian neokolonial e helmet e tij me emrin EULEX. Vetėm nėse shqiptarėt do tė ribashkohen, atėherė ėshtė e arsyeshme qė tė mendojnė pėr integrim nė BE. Dhe, asnjėherė anasjelltas, sepse ky ēon nė pamundėsinė pėr tė negociuar dhe pėr tė marrė pjesė nė vendimmarrje, pra nė neokolonializėm tė egėr, kurdoherė antishqiptar.


Kėmbėt e qelqta tė shtetit tė Kosovės

Shkruan: Smajl LATIFI
Prishtinė, 26 qershor 2008

Kosova e pas statusit vazhdon tė ballafaqohet me njė realitet tė veēantė. Edhe pas shpalljes sė pavarėsisė dhe njohjes sė saj nga disa shtete tė fuqishme, jo-funksionaliteti i shtetit tė Kosovės ėshtė karakteristika themelore e tij, por edhe sfida mė serioze nė tė ardhmen.

Nuk ėshtė e tepėrt tė themi se, zgjidhja e arritur pėr Kosovėn, nuk ka pėrmbyllur kapitullin e Kosovės si pjesė e pazgjidhur e ēėshtjes shqiptare. Mirėpo, pas 17 shkurtit 2008, ēėshtja e pazgjidhur shqiptare dhe pėrpjekja pėr ta zgjidhur drejtė atė, kėrkon njė pėrkushtim tjetėr. Ėshtė e qartė, se vetėm tek opsioni i bashkimit kombėtar, krijohen mundėsi pėr pėrballimin e suksesshėm tė pengesave, kėrcėnimeve dhe sfidave tė rėnda qė e mbajnė peng Kosovėn.

Shteti i Kosovės ėshtė i kushtėzuar nga kufizime qė janė legalizuar edhe me kushtetutė, e cila po tė zbatohet plotėsisht, mund tė krijojė tensione tė vazhdueshme serioze nė raportin shumicė shqiptare-pakicė serbe. Kushtetuta e Kosovės e ka sanksionuar kėtė mundėsi. Pakica serbe nė Kosovė, duke u trajtuar me Kushtetutėn e Kosovės si njė komunitet me privilegje tė shumta, llogaritet tė mbetet e ndikuar fuqishėm nga politika antishqiptare e Beogradit.

Populli shqiptar nė Kosovė, me kėtė kushtetutė, nuk e ka zgjidhur problemin e tij, ai nuk ėshtė vendimmarrės dhe nuk i lejohet tė vendosė vetė pėr fatin dhe tė ardhmen e tij (Kap. I, Neni 3. Republika e Kosovės nuk ka pretendime territoriale ndaj asnjė shteti ose pjese tė ndonjė shteti dhe nuk do tė kėrkojė tė bashkohet me asnjė shtet ose pjesė tė ndonjė shteti). Ėshtė tepėr pak, tė kėnaqemi vetėm me faktin se jemi mbi 90% nė kėto troje.

Pėr mė keq, ėshtė plotėsisht e pakuptimtė qė me kėtė realitet demografik tė kemi kaq shumė kufizime tė rėnda. Kosova si shtet bėn pėrjashtim nga shtetet sovrane. Fjalėt sovranitet dhe demokraci, nė rastin tonė mbeten vetėm fjalė tė bukura qė i dėgjojmė shpesh nga krerėt e institucioneve pėr konsum tė brendshėm. Kur ua ballafaqojmė faktet kėtyre sloganeve, rezulton se, ato janė tė kallajisura, janė demagogjia vetė.

Vetė praktika dhe realiteti nė Kosovė janė demanti mė i madh qė iu bėhet kėtyre nocioneve tė stėr-pėrsėritura ēdo ditė nga krerėt e institucioneve tė Kosovės. Vetėm me dėshira dhe ėndrra nuk ndėrtohet shteti. Me sjellje tė tilla vėshtirė se do tė ecet pėrpara. Me politikė tė improvizimeve nuk shkon mė.

Shteti mund tė funksionojė atėherė kur ka njė kushtetutė qė buron nga vullneti i popullit. Shteti i vėrtetė identifikohet me mekanizmat e tij te organizuar, tė aftė pėr ta mbrojtur popullin e tij dhe pėr ta ruajtur tėrėsinė tokėsore tė tij.

Aktualisht Kosova pėrballet me realitetin e ndarjes nė praktikė. Roli i Serbisė nė Kosovė mbetet ende i madh dhe efektet e politikės sė saj shprehen fuqishėm nė terren. Formimi i strukturave institucionale tė Serbisė nė Kosovė, janė dėshmi tė kėtij ndikimi. Serbia mbetet ende njė faktor kėrcėnues i tė ardhmes sė Kosovės. Tendencat e organizuara pėr legalizimin e strukturave tė Beogradit nė Kosovė, janė edhe njė mesazh, se e ardhmja nuk duket se po shkon drejt integrimit tė pakicės serbe nė instituconet shtetėrore, por drejt largimit tė tyre.

Duke i pasur parasysh tashmė pėrgjegjėsitė e kufizuara qė kanė institucionet e Kosovės (dokumentet qė kjo politikė i ka miratuar dhe po i miraton nė bllok, e qė janė kompromise tė dhimbshme!) dhe prezencėn e misioneve tė bashkėsisė ndėrkombėtare nė Kosovė (UNMIK-un, EULEX-in!), nė skenė na paraqitet mozaiku i zymtė i shtetit tė Kosovės, njė shtet qė nuk i gjendet dot shoqi askund nė familjen e shteteve sovrane.

Ndryshimi i rolit, jo edhe largimi i UNMIK-ut (apo rikonfigurimi i tij) dhe vendosja e EULEX-it, nuk mendoj se do ta bėjnė mė funksional shtetin e Kosovės, por mund ta ngatėrrojnė edhe mė shumė funksionimin normal tė Kosovės. Kosova edhe mė tej do tė identifikohet si njė rast unik, ku sovraniteti dhe pavarėsia, do tė kenė karakter vetėm afirmativ dhe simbolik.

Tė ndėrgjegjshėm se shteti i Kosovės ėshtė fryt i njė procesi tė koordinuar te faktorėve tė fuqishėm brenda bashkėsisė ndėrkombėtare dhe interesave kundėrthėnėse brenda tyre, si dhe duke e parė realisht papėrgjegjėsinė dhe pavendosmėrinė e madhe tė politikės vendore, e cila vazhdon tė mbetet e varur plotėsisht ndaj kėtyre interesave, atėherė sovraniteti dhe pavarėsia e Kosovės ende mbeten larg.

Kosova u bė shtet edhe pėr shkak se ashpėrsimi i kėtyre kundėrthėnieve erdhi nė njė pikė kritike, ku ishte e vėshtirė, mbase e pamundur tė ruhej paqja mė. Prandaj, akti i shpalljes dhe rrethanat qė lidhen me njohjen e Kosovės shtet, ndėrlidhen me thelbin e kėtyre interesave. Pra, tė bėhet sa mė shpejt diēka, pėr tė mbajtur mundėsisht status-kuon e cila manifestoi dukshėm elementet e paqėndrueshmėrisė sė gjendjes brenda saj.

Pra, ky shtet i dalė si produkt i kėtyre rrethanave, qartė shihet se, nė thelb pėrmban problemin e pazgjidhur shqiptaro-serb. Ky problem i madh, jo vetėm qė nuk u zgjidh, por as nuk parashihet tė zgjidhet me kushtetutėn aktuale. Sepse, kjo e fundit ėshtė nė harmoni me paketėn e Ahtisaarit.

Sipas kėsaj kushtetute, edhe nėse serbėt do ta njohin kėtė shtet, atyre u mbetet gjithnjė njė shteg i hapur (lidhjet e veēanta me Beogradin), qė ta kultivojnė pa pengesa nacionalizmin e tyre, i cili do tė ushqehet dhe nxitet nė rrugė legale dhe drejtpėrdrejtė nga Beogradi.

Nė fakt, ėshtė iluzion, sė paku tani pėr tani tė imagjinohet funksionimi i Kosovės si shtet, kur dihet se, me kėtė status nuk u zgjidhė problemi i popullit shumicė. Shteti i Kosovės do tė pėrballet me sėmundjen e rėndė qė do t’i bėhet barrė e padurueshme trupit tė tij nė tė ardhmen.

Ky shtet do tė mbetet me plagė tė hapur, edhe nė rastin e zbatimit tė plotė tė kushtetutės, nė tė cilėn qartazi pasqyrohen kufizimet dhe korridoret e hapura tė Serbisė nga tė cilat mundėsitė janė mė tė mėdha qė tė trashen pengesat pėr Kosovėn, duke e mbajtur peng atė nė shumė pikėpamje.

Shteti i Kosovės ballafaqohet edhe me sfidėn tjetėr, atė tė rrezikimit tė identitetit kombėtar shqiptar. U bė dhe po bėhet shumė pluhur, po hedhet baltė mbi tė kaluarėn, duke e harruar, tjetėrsuar, improvizuar, jo rrallė edhe duke e mohuar atė, nė emėr tė sė ardhmes.

Para disa ditėve u dha edhe njė premtim, u bė edhe njė zotim nga krerėt kryesorė tė institucioneve, se me hyrjen nė fuqi tė kushtetutės, do tė shtrihet sundimi i ligjit dhe do tė respektohet kushtetuta nė tėrė territorin e Kosovės.

Ditėve tė fundit u pa se si u shkelė me tė dyja kėmbėt premtimi i tyre. Fjala publike ka peshė dhe ėshtė jokorrekte tė mos e themi se, kjo Pavarėsi e Kosovės nuk pėrmban sovranitetin dhe pavarėsinė e popullit shqiptar.

Edhe pse ajo u konsiderua fitore e jashtėzakonshme, e cila u manifestua me gėzim tė madh, tani ėshtė mirė qė qytetarėt kanė filluar ta kuptojnė, se pavarėsia dhe shteti, nuk mund tė ndėrtohen dhe tė mbahen me propagandė tė thatė, me fjalė tė mira, me... por me veprime konkrete.

Bashkimi kombėtar projekt i qėndrueshėm

Gjykuar nė prizmin e zhvillimeve qė po e karakterizojnė sot shtetin e Kosovės dhe pengesat qė mund t’i ketė edhe nė tė ardhmen, atėherė lehtė mund tė pėrfundojmė se ky shtet, nuk i ka pėrmbushur as pėrafėrsisht aspiratat shekullore tė shqiptarėve, pra as qėllimet dhe interesat e tyre.

Shtetet si Maqedonia dhe Kosova, qė tė dyja simbolizojnė paqėndrueshmėri. Sepse, ekzistenca dhe ruajtja e tyre mbėshtetet nė projekte tė imponuara dhe duke anashkaluar ēėshtjen shqiptare. Prandaj, edhe zbatimi i tyre i plotė ėshtė i pamundur. Ndėrkaq, shtetet si Serbia dhe Mali i Zi, vazhdojnė t’i mbajnė kundėr vullnetit tė tyre shqiptarėt nė trojet e tyre.

Nė kuadėr tė pėrpjekjeve pėr ta vendosur paqen midis kombeve dhe mirėqenien shoqėrore, ekzistenca e kėtyre shteteve ėshtė e lidhur ngushtė me domosdoshmėrinė e madhe qė ato t’i nėnshtrohen nė mėnyrė tė pashmangshme proceseve nė kuadėr tė tė cilėve pėrpjekja pėr zgjidhjen e drejtė dhe tė plotė tė ēėshtjes shqiptare ėshtė fundi i armiqėsive dhe fillimi i miqėsisė midis popujve.

Nė kėto rrethana ėshtė e domosdoshme tė hedhen hapa nė shėrbim tė projektit pėr bashkim kombėtar. Rrugėtimi drejt kėtij qėllimi po bėhet gjithnjė e mė i domosdoshėm pėr tė jetėsuar lirinė, paqen dhe pėrparimin e gjithmbarshėm tė kombit shqiptar. Kjo do tu jipte fund krijesave shtetėrore me kėmbė tė qelqta, qė janė shembull i keqfunksionimit dhe krizave tė vazhdueshme tė kėtij soji tė shteteve nė rajonin e trazuar tė Ballkanit.

Ėshtė me rėndėsi, qė nė kėto rrethana tė kuptohet se, sa mė afėr bashkimit kombėtar, aq mė tė vogla dhe mė tė lehta do tė jenė sfidat dhe pengesat. Bashkimi kombėtar, nuk ėshtė vetėm njė ideal, por shumė mė shumė se kaq. Ai po bėhet gjithnjė e mė shumė nevojė praktike pėr jetė normale, zhvillim, pėrparim, mirėqenie tė gjithėmbarshme.

Pėrpjekja pėr bashkim kombėtar ėshtė legjitime, ėshtė veprim i domosdoshėm nė favor tė demokratizimit tė vėrtetė tė Ballkanit dhe integrimit tė natyrshėm tė tij nė rrjedhat e paqes dhe stabilitetit tė pėrhershėm. Tė kontribuojmė sot pėr tu realizuar vullneti politik i shqiptarėve pėr bashkimin kombėtar.


Tė hidhet poshtė "paketa e Ahtisarit" plani famėkeq qė po ricopėton Kosovėn!

- Parashikimi i Lėvizjes Vetėvendosje, ēdo ditė qė po kalon po del mė i saktė:
“Decentralizimi do ta ricopėtoj Kosovėn”!
“Negociatat, do ta bllokojnė Kosovėn nėn pavarėsi tė plotė”!
Kėshtu, paralajmėronte, kjo flakadane e kombit shqiptar!Shkruan: Fadil SHYTI
Suedi, mė 10 qershor 2008

Siē u bė e njohur mbrėmė nė lajmet e RTK-sė, kjo zėdhėnėse e denjė e vendimeve kundėrhistorike qė nė kėto vite tė turbullta po i marrin herė nga OKB-ja, herė GK, herė Rusia e herė dreqi e i biri, vendime kėto qė ngadalė, por sigurt po e rikthejnė Kosovėn shqiptare dhe vise tė tjera shqiptare nė darėt e robėrisė sė pėrgjakur tė shteteve okupatore sllave: Serbisė, Maqedonisė, Malit tė Zi dhe Greqisė.
Vendimi i Ban Ki Mun-it, pėr njohjen legjitime nga qarqe tė diplomacisė ndėrkombėtare; formimin e komunave serbe nė Kosovė, ėshtė edhe njė goditje e fortė, thikė prapa shpine pėr kombin shqiptar! Kjo ėshtė dhe njė hap mė tej drejt lejimit tė hapjes sė "kutisė sė Pandorės", e cila shqiptarėt o do t“i detyrojė tė ngriten sėrish nė vorbullat e stuhishme tė mbrojtjes sė territoreve tė veta si dikur nė kohėn e lavdishme tė Lidhjes Shqiptare tė Prizrenit (1878), o do t“i detyrojė tė pajtohen me turpin duke i njohur kėto vendime si tė arsyeshme "si rrjedhime tė natyrshme" tė proceseve "demokratike", e slogane tė tjera bajate qė tani mė as qentė nuk ua hanė kėto "trohane" tė ftohura e tė pėrziera me kripė gėnjeshtrash tė politikanėve "kosovarė"!

Sot, qe takimi i burrave euro-atlantik, nė Slloveni; atje vetėm u dhanė premtime se do t“i ndihmohet Kosovės tė zhvillohet ekonomikisht dhe tė integrohet bashkė me Serbinė, Malin e Zi, Kroacinė nė Evropė; por aty nuk u tha mė kryesorja qė: “Kosova tė shpėtojė nga ricopėtimi i territorit tė saj qė po i kanoset; aty nuk u tha qė do tė konsiderohen ilegjitime 17 komunat serbe, aty nuk u tha qė serbėt qė jetojnė nė ato komuna, duhet ta njohin shtetin e Kosovės, aty nuk u tha as qė Serbia pėr tė hyrė nė Evropė - duhet doemos ta njeh edhe pavarėsinė e Kosovės, madje kjo nuk u theksua as pėr Malin e Zi, as pėr Maqedoninė dhe Greqinė, e cila prej kohėsh i ka thyer kėto “barriera”, pra ėshtė anėtare e plotė e shteteve sovrane nė Evropė, ndėrsa, nuk i plotėson as pėr sė afėrmi kushtet nė raport si i trajton shqiptarėt e Ēamėrisė!
Pėrkundėr faktit qė kėta puthadorė tė mjerė politikė prej kohėsh i kanė devijuar rrugėt, tė cilat hapnin shtigjet drejt bėrjes sė Shqipėrisė Natyrale, duke kalėruar si djajtė nėpėr natėn e historisė sonė tė pėrflakur e tė pėrgjakur; (qė nga Rambuja e deri nė Vjenė) me kompromiset e tyre tė zeza nė dėm tė kombit; punėt i sollėn nė zgrips tė njė gjendje tepėr tė rėndė sa tė rrezikohet sėrish Kosova me ndarje tė thikave "paqėsore" tė Evropės Plakė; sipas vendimeve tė "decentralizimit" dhe tė krijimit tė komunave tė reja "serbe, qė dikur as figuronin si katunde tė mėdha...
Pėr t“dalė ballė kėtij rrebeshi, i cili e ka hapė kanalin pėr gllabėrimin e trojeve tona nga shtetet okupatore; klasa politike e Kosovės; duhet doemos tė kėndellet nga goditjet qė i ka marrė gjatė kėtyre viteve tė "tranzicionit" apo mė saktė gjatė goditjes sė reaksionit kombėtar dhe ndėrkombėtar! Po, si mund ta merr veten do tė shtrohej pyetja?
Kjo klasė politike e dėshtuar fund e krye pėrballė faktorėve pėrparimtarė tė brendshėm dhe tė jashtėm duhet tė bėjė dy gjėra, tė cilat ndofta do ta shpėtonin nga turpet dhe nga pėrgjegjėsia historike qė ka pėrballė kombit shqiptar!
1. Kjo klasė politike duhet ta flakė nga realizimi praktik (ani se e ka pranuar teorikisht) me njė kėmbėngulje tė vendosur pėr jetė a vdekje; planin famėkeq, i ashtuquajtur "Paketa" e Ahtisarit!
2. Ose, nėse nuk ka kurajo ta bėjė kėtė hap tė madh historik, le tė merr kurajėn e madhe; (ndonėse e dhimbshme pėr tė), por e kėndshme pėr fatet kombėtare; le tė jep dorėheqje tė parevokueshme - duke hapė dritėn e gjelbėr pėr zgjedhje tė parakohshme nė Kosovė.
Duke bėrė kėtė do t“i thuhej zėshėm diplomacisė ndėrkombėtare: ne luftuam dhe pas luftės ēlirimtare (tė cilėn ju e quani konflikt ndėretnik!!!) me tė gjitha format paqėsore u pėrpoqėm tė mbjellim liri, kurse ju sėrish nė trojet tona; na servuat robėri!
Tani, u mbushė kupa, mė tej ne nuk mund tė pėrmbahemi, nuk mund tė sundojmė si pashallarė tė mesjetės sė pėrgjakur!
Nga kjo vendosmėri e politikės shqiptare nė Kosovė, me siguri do tė marrin leksione "nxėnėsit" e mėsimeve tė demokracisė nė botė.
Nė tė kundėrtėn kėta politikanė me apo pa vetėdije po e fusin mė tej popullin shqiptar nė rrugė prapakthehu apo: do ta detyrojnė tė zgjohen nga letargjia e mashtrimit tė fitores sė "pavarėsisė" dhe tė ecėn pėrpara drejt hapave tė mėtejshėm pėr ta bėrė Kosovėn, vėrtetė ashtu siē ėshtė Shqipėri, e jo tė lejojė tė bėhet konglomerat komunash shqiptaro-serbe; pra e ricopėtuar pėr mė shumės e nė kohėt e krajlėve tė egėr tė Serbisė etj…
Pse udhėheqja e Kosovės ka arsye tė plotė tė veproj me guxim dhe t“i lėvizė gjėrat pėr sė mbari:
Sepse, diplomacia ndėrkombėtare pandalshėm po e injoron kėtė dhe po e tradhton, duke marrė qėndrime, tė cilat edhe vet i ka aprovuar!
Kujtojmė kėtu qė tė paktėn siē thoshin “politikanėt tanė: atyre u ėshtė premtuar qė pas tri vjetėsh sė vendosjes sė UNMIK-ut nė Kosovė, do t“u lejohet REFERENDUMI , qė populli i Kosovės do tė vendoste vet pėr ardhmėrinė e tij!
Por, kjo nuk ngjau kurrė, pėrkundrazi Serbia u shpėrblye me Korniza dhe standarde nė dėm tė Kosovės!
Tani, nga diplomacia ndėrkombėtare po shkelet edhe ekstremi i keq, toleranca mė absurde, siē ėshtė Paketa e Ahtisarit! Po lejohet tė sundojė Serbia nė Kosovė, nėpėrmes UNMIK-ut, si fuqi kolonialiste qė i ka skaduar koha dhe i ka dalė boja si mos mė keq!
Po, dyfishohet kolonizimi i Kosovės me EULEX-in, administratė kjo qė nuk garanton aspak siguri dhe rend nė Kosovė!
Rendin dhe sigurinė kombi shqiptar i ka rregulluar prej shekujsh qė prej themelimit tė shtetit ilir!
Udhėheqja e Kosovės i bėri tė gjitha ato sakrifica jo nė dėm tė vet, pėr vete ajo bėri privilegje tė mėdha; por nė dėm tė interesave gjithėkombėtare ,(sipas iluzioneve apo shpresave tė saj) pėr ta bėrė Kosovėn tė pavarur: e hoqi flamurin kombėtar, e hoqi himnin e kėtij flamuri, (e solli njė flamur pėrēarės me ngjyra euro-sllave, duke mos lėnė asgjė shqiptare nė fushėn e tij; e “shpiku” njė himn pa tekst- sikur tė ishte himn morti!...
I rehabilitoi nga gabimet e pafalshme, kolonėt serbė ata qė kurrė nuk i njohėn institucionet e Kosovės, dhe i shpėrbleu ata jo rrallė me kushte maksimale (duke iu ndėrtuar banesa, rrugė, e tė tjera elemente strukture dhe infrastrukture; pėr jetesė aq shumė sa as shqiptarėt autoktonė nuk i kanė!
E nxori njė Kushtetutė, e cila ia ndalon Kosovės ribashkimin me shtetin amė - Shqipėrinė!
Vallė, po pėrse nuk e nxorėn njė nen ata “mendjendritur” qė do ta ndalonte edhe bashkimin e serbėve qė jetojnė nė Kosovė, me shtetin e tyre amė - Serbinė!
Populli shqiptar, vėrtetė u ndeshė dhe po ndeshet gjatė me armiqtė shekullorė-mizorė; por kam bindjen qė: nėse ky popull ka lejuar deri tani t“i shkelen pamėshirė shumė elemente tė shenjta kombėtare, ka lejuar qė t“i mohohen e t“i pėrēudnohen shumė vlera kulturore shkencore etj; pėr kėto nuk ka heshtur nga frika; por ka heshtur (ani se jo pazėshėm), por nuk ka reaguar fuqishėm si komb; jo nga frika, por nga mashtrimi i kėsaj klase politike nga Prishtina, Tirana, Shkupi e mė tej! Them kėshtu, sepse kombi shqiptar e ka vrarė frikėn qė nga bėrja e tri luftėrave ēlirimtare! Tani kombi shqiptar duhet ta vret edhe mashtrimin!
Natyrisht, kjo nuk ėshtė e lehtė; sepse mashtrimi ėshtė i mbėshtjellė me lėkurėn pistė tė shpresave, tė pritjes sipas motos: "nė mos sot, nesėr do tė bėhet mirė"; e tė tjera slogane boshe qė mund t“i pjellė politika ditore-mizore!
Duke vrarė mashtrimin kombi shqiptar e vret kolonizimin dhe ricopėtimin!!!
Duke vrarė mashtrimin, kombi shqiptar e vret ndarjen dhe do tė arrijė ta kryej amanetin e Lidhjes Shqiptare tė Prizrenit, (LSHP), do ta bėjė RIBASHKIMIN!


Kosova shqiptare nėn maskėn e njė “pavarėsie” me standarde multietnike po shkon drejt disfatave kombėtare etnike!

Politika “kosovare” nė Prishtinė, menjėherė pas shpalljes sė “pavarėsisė” e dehur nga kjo “fitore” e mori vrapin me tė katra e nxitur me njė qėllim tė pėrcaktuar, nga politika e Tiranės pa i zgjedhur format dhe mjetet, vetėm t“i arrijė qėllimet: t“i hedhė hi sy kombit shqiptar, kinse me kėtė “fitore” kombi shqiptar do tė ecėn i sigurt nė rrugėn e lirisė dhe tė ribashkimit territorial tė kombit( kjo jo rrallė trumbetohet nė kuluare tė ndryshme) nė veēanti kur bėhet “politikė” kafeneve, nė bulevardet apo nė verandat e pallateve tė pushtetarėve tė pa shtet tė njėsuar, tė pėrparuar dhe tė lirė!

Shkruan: Fadil SHYTI
Suedi, mė 7 qershor 2008

Jo kompromiseve "tė reja"!

- Madje, po pėrhapen ide kompromisesh “tė reja” nga analistė dhe politikanė “tė hollė” me okupatorėt sllavė; si ajo e ndėrrimit tė territoreve shqiptare, nė brendi tė Kosovės sipas masės: “mė jep njė pjesė tė territorit tim nė lindje, tė tė japė njė pjesė tė territorit tim nė veri!!!

E, pastaj mė lejo “ i dashur armik” tė ribashkohem me shtetin amė, Shqipėrinė!!! Shkurt, thėnė troē: po duan tė bėjnė kompromise me Kosovėn Lindore dhe me Kosovėn Veriore!

Fillimisht, kjo ide “realiste” u “zbulua” nga z. R. Qosja, ndėrsa mė vonė u pėrkrah edhe nga disa partiza si “Lėvizja pėr Bashkim Kombėtar” dhe disa individė e organizata qė veprojnė brenda dhe jashtė territorit Kosovės.

Nė kėtė vazhdė pėrpjekjesh pėr tė gjetur “zgjidhje” afatgjate u bė dhe propozimi pėr “federalizmin e Maqedonisė”, e cila nė fakt shqiptarėt qė jetojnė nė trojet e tyre etnike nė Maqedoni do tė kishin ca mė shumė tė drejta, por federalizmi sipas modelit “demokratik” si ai nė Bosnje, nuk e besoj se do tė kishte sukses pėr njė kohė tė gjatė; kjo do tė mund tķ ulte gjakrat dhe pėrkohėsisht t“i zgjidhte ca probleme por kurrsesi nuk ėshtė garanci pėr stabilitet me shtetin kolonialist fqinj! I them kėto duke u bazuar nė faktin qė maqedonasit si dinakė tė urryer qė janė sėrish do tė krijonin situata turbulluese nė “republikėn federative”, maqedone-shqiptare. Ėshtė nė gjenin e politikės sllavo-okupatore, e zhytur thellė urrejtja ndaj shqiptarėve, prandaj, jam tejet skeptik se do tė kishte sukses tė zhvillohej ky lloj funksionimi i kėsaj republike multietnike.

E them kėtė jo pėr mėri ndaj askujt, por duke u bazuar nga e kaluara dhe nga gjendja e sotme; tepėr e hidhur qė kombi ynė i pati nga pabesitė sllavo-okupatore!

E ritheksoj qė; kjo do tė ishte vetėm humbje kohe, pėr zgjidhjen e ēėshtjes shqiptare nė ato vise tė Shqipėrisė Natyrale.

Nėse duam tė jemi realistė, dhe tė ri-kujtojmė: a nuk ngjau kjo me kompromiset e “Marrėveshjes” sė Ohrit , aty ku aq shumė premtohej se ēėshtja shqiptare nė Maqedoni , “gjeti zgjidhje” , bile politikanėt servilė nė Tiranė dhe nė Prishtinė; krekoseshin qė ky model i huazuar nga Shkupi, do tė shėrbente pėr tė gjetur zgjidhje “tė avancuara” edhe nė viset tjera shqiptare qė sot po lėngojnė nėn robėrinė sllave; madje kjo pa hezitim proklamohej edhe si “zgjidhje e lėmshit” nė ēėshtjen e Kosovės; mė i zėshėm pėr kėtė model “tė artė” tregohej, kryeministri i sotėm (atėherė opozitar) , Hashim Thaēi.

Koha dėshmoi qartė se kjo “Marrėveshje” dhe tė tjera “Marrėveshje” simotra, tė bėra nė viset shqiptare dėshtuan si rrjedhim i komploteve tė okupatorėve sllavė dhe i aleatėve tė tyre euro-atlantikė.

Po mė kėtė “logjikė largpamėsie” hynė nė negociata dėshtuese nė Vjenė, “politikanėt kosovarė”, tė cilėt u treguan tmerrėsisht tė shurdhėr ndaj kėshillave dhe kritikave tė opinionit pėrparimtar me nė krye “Lėvizjen Vetėvendosje” dhe parti e organizata tė tjera simotra si: “Fronti pėr Bashkim Kombėtar Shqiptar” FBKSH-ja e tė tjera...

Tani, ende pa u vėnė nė zbatim plani famėkeq i Paketės sė Ahtisarit, nga qeveria e Kosovės, ende pa u vėnė nė zbatim Kushtetuta e “re” e Kosovės, e cila me shkronja turpi, ia ndalon kombit shqiptar tė drejtėn pėr ribashkim me shtetin amė, Shqipėrinė dhe me viset tjera shqiptare qė kufizohet me ato; Kushtetutė allė sollane - alias sulltane; ku “perandori evropian” me gishtin e tij tregues dhe tė plakur, (jo vetėm nga mosha por dhe nga gjeni anti-shqiptar, evropian); dhe me sejmenėt e tij; drejtojnė si tė bėhet politika miltietnike nė Kosovė; kombi shqiptar po rrezikohet seriozisht tė humbė shumė vlera kombėtare, shkencore dhe kulturore!

Dėshmi janė tėrheqjet e litarėve nė fyt mbi shqiptarėt e Kosovės:
1. duke ua ndėrruar Flamurin qė valoi nė shekuj pėr liri; duke e hequr himnin e tij prej kushtrimi, tė cilin e kanė kthyer nė mimikė memecėsh, apo nė klithma tė tyre evropiane !!! Mbase, kjo ėshtė dhe njė dėshmi se Evropa, me kėto mimika dhe klithma po e sundon Kosovėn qe 9 vjet, me nė krye UNMUK-un, ndonėse kjo hiqej si e drejtuar nga OKB-ja. Por, nė fakt, UNMIK-u, e bėri dhe po vijon ta bėjė politikėn evropiane, pro-sllave okupatore, nė Kosovė.

2. Dėshmi, janė pėrpjekja pėr ndalimin i datės 28 Nėntori 1912, kėsaj date tė shenjtė historike, qė shqiptarėt kudo nė viset e tyre e kanė festuar edhe nė kohėrat mė tė errėta tė krajlėve serbė e tė tjerė okupatorė.

3. Dėshmi janė mbajtja e zgjedhjeve tė Serbisė nė territorin e republikės sė “pavarur” , kurse tani po bėhet konstituimi i udhėheqjeve tė 17 komunave serbe nė enklavat serbe, ku atje pushtetin qendror nuk do tė lejohet ta ketė qeveria e Kosovės.

- Ka dhe shumė argumente tė tjera pėr mizoritė politike, ekonomike, sociale e tė tjera qė po u bėhen shqiptarėve; por kėtu nuk ėshtė e mundur tė pėrfshihen tė gjitha ato! A nuk ėshtė kjo dėshtim i madh i politikės “kosovare” dhe dėshtim i “aleatėve” euro-atlantikė?!

Nga tė gjitha kėto qė i theksova dhe ri-theksova; mund tė konstatoj qė shqiptarėt kudo qė janė brenda dhe jashtė atdheut, kėrkohet t“i shtrėngojnė fort radhėt dhe tė bashkohen rreth njė qendre tė vetme politike dhe ushtarake; tė llogarisin qartė dhe saktė; ēfarė duhet bėrė nė kėtė kohė paqartėsish ( qė me qėllim po i krijojnė qarqet kundėr-shqiptare) dhe propozimesh tė reale pėr njė zgjidhje afatgjate, e jo tė mashtrohemi me ca “zgjidhje” afatshkurta, tė cilave vetėm do t“i kishim si zorrė nėpėr kėmbė, pėr realizimin e kėrkesave tona tė drejta tė sotme dhe historike.

Mendoj, kėtė mund dhe duhet ta bėjnė jo vetėm individė tė vetmuar (sado tė angazhuar qofshin ata) por, kėtė mund dhe duhet ta bėjnė njerėz pėrparimtarė, tė bashkuar dhe tė vendosur fort; tė dėshmuar me punė, dhe sakrifica, njerėz tė ndritur nga idetė e mėdha atdhetare dhe tė humanizmit njerėzor.


Federalizimi i Maqedonisė ide e gabuar!

Fillimisht, do tė dua t“ i njoftojė lexuesit qė me kėtė shkrim nuk pretendoj tė pėrhapi ndjenjėn e reagimeve, por dua qė tė pėrhapi shtigjet e debatit nė pėrpjekje pėr tė gjetur rrugėn mė tė mirė dhe mė tė sigurt pėr ardhmėrinė tonė gjithėkombėtare!
Kohėve tė fundit, ka marrė dheun ideja e iniciuar nga partia Bashkimi Demokratik Kombėtar (BDK), nė Maqedoni e drejtuar nga z. Hysni Shaqiri, i cili angazhohet pėr federalizmin e shqiptarėve nė Maqedoni!
Mendoj, qė pėrkundėr qėllimit tė mirė tė udhėheqėsit dhe tė kėsaj partie; kjo ėshtė alternativė e parealizuar, pėr mė tepėr ėshtė njė ide e gabuar!


Shkruan: Fadil SHYTI
Suedi, mė 1 qershor 2008

Koha e ka vėrtetuar katėrēipėrisht si tė pamundur federalizmin e shqiptarėve me shtetet sllave!

Aleancat me kėto shtete tė cilat pėr mė tepėr se njė shekull ne shqiptarėt u detyruam t“i bėjmė, kryesisht me dhunė; ne shqiptarėve na sollėn vetėm vuajtje, gjak dhe lot!
Shtetet sllave okupatore, kurdoherė na kanė trajtuar dhe po na trajtojnė si mos mė ne shqiptarėve qė jetojmė nė trojet tona etnike!
Kujtoj kėtu, kohėt e rėnda tė krajlėve gjatė mbretėrisė Serbo-Kroato-Sllovene (SKS), pastaj kohėn tepėr tė errėt tė regjimeve kundėrshqiptare tė Titos dhe pasuesve tė tij “paqėsor” ditėn dhe vrastarė tė shqiptarėve natėn!
Dihet historikisht qė satrapi Tito, me politikėn e tij dinake tė sė ashtuquajturės “vėllazėrim bashkimi” i popujve tė ish-Jugosllavisė, ishte bėrė simbol i paqes jo vetėm nė hapėsirėn gjeografike euro-atlantik, por kishte marrė kėtė meritė, madje deri nė tė ashtuquajturėn “botė e tretė” deri nė Azinė e largėt!!!
Pa harruar tė theksojė kėtu qė pikėrisht nė ato vite mbi shqiptarėt po rėndonte mė shumė se kurrė pesha e robėrisė e shtypjes dhe e shfrytėzimit mė tė egėr ekonomik dhe politik. Nė atė kohė burgjet jugosllave nga Idrizova, deri nė Mitrovicėn e Sremit, ishin plot shqiptarė atdhetarė qė po luftonin me mjete paqėsore e jo paqėsore kundėr atij regjimi kriminal.
Ndėrsa, bota po duartrokiste Titos pėr politikėn e tij tė drejtė paqėsore, shqiptarėt po pėrjetonin pandalshėm goditje mortore!...
Atėbotė, askush nga qarqet e politikės euro-atlantike, nuk e ngriti zėrin kundėr atyre padrejtėsive qė jugosllavėt i bėnin pamėshirė kundėr shqiptarėve. I vetmi shtet dhe e vetmja qeveri qė protestoi pandalshėm nė kancelaritė e politikės botėrore qė shteti shqiptar dhe qeveria e tij; kėshtu ka ngjarė hiq mė pak se deri nė vitet 90-ta.
Ndėrsa, tek pas viteve 90-ta, filloi pėrkrahja e shqiptarėve, pėr tė drejtat e tyre legjitime nė rajonin e trazuar prej kohėsh.
Dihet historikisht, qė shqiptarėt nuk demonstruan vetėm pas viteve 90-ta, nuk grevuan vetėm pas viteve 90-ta, nuk u ngritėn nė luftė ēlirimtare pas viteve 90-ta; kėto pėrpjekje pėr liri e barazi me popujt tjerė sllavė tė cilėt padrejtėsisht u hodhėn nėn kthetrat e tyre; por pastaj u linēuan dhe u injoruan ; ishin zhvilluar herė pas herė gjatė atyre viteve qė e plotėsojnė strumbullarin e zi tė pėrtej njė shekulli.
Tani, nuk shtrohet pyetja pse okupatorėt na trajtuan aq keq; kjo ėshtė krejt e natyrshme sepse pėrndryshe ata nuk do ta kishin kėtė jetėgjatėsi nė vendin e kolonizuar tė quajtur Shqipėri, por shtrohet me tė drejtė pyetja: pėrse nga diplomacia e politikės“demokratike” euro-atlantike mbretėroi kaq gjatė kjo heshtje mortore?!

Thuhet se nė politikė nuk ka miq zemrash, por ka miq interesash!
Kjo, mė sė miri dėshmohet me sjelljet e botės ndaj fatit tragjik tė shqiptarėve.
Vetėm kur erdhėn nė shprehje interesat e ndryshme tė miqve euro-perėndimorė ata u zgjuan dhe u kujtuan se paska diku njė Kosovė qė po pėrflakej po pėrgjakej me sllavėt okupatorė, se paska njė ēėshtje tė pazgjidhur shqiptare tė cilėn as sot nuk janė tė interesuar qė ta zgjidhin drejt!
Por, paraprakisht ata janė tė interesuar t“i realizojnė interesat e veta sipas orekseve tė tyre, pėr dominim nė rajon dhe pėr pėrfitime qė vetėm atyre u shkojnė pėrshtati.
Dėshmi pėr ketė e kemi njohjen e “pavarėsisė” sė Kosovės me mbikėqyrje e nėnkėqyrje, pra me diktate tė heshtura dhe tė hapura.
Dėshmi kemi pėr kėtė dhe si u zgjidh “drejt” ēėshtja e shqiptarėve nė Maqedoni, e cila pėrfundoi me njė “Marrėveshje” prej sė cilėt shqiptarėt fituan vetėm dy gjėra: mashtrimin dhe humbjen.
Dėshmi pėr kėtė kemi dhe si u zgjidh “drejt” ēėshtja sė Kosovės Lindore, e cila pėrfundoi nė njė “Marrėveshje” , prej sė cilės shqiptarėt atje gjithashtu i fituan vetėm dy gjėra: mashtrimin dhe humbjen!
Po ēėshtja shqiptare nė Malėsinė e Madhe, pse po heshtet; kur atje shqiptarėt tė ndarė nga trungu amė, po pėrjetojnė po ato padrejtėsi qė i kishin gjatė pėrtej njė shekulli.
Po ēėshtja shqiptare e Ēamėrisė pse nuk zgjidhet drejt sipas standardeve tė politikės euro-atlantike?!
Ėshtė me rėndėsi tė theksohet qė fajin pėr ketė nuk e kanė vetėm “demokratėt” kudo nėpėr botė, por kėtė pėrgjegjėsi e mbajnė dhe do ta mbajnė deri nė ditėn e zgjidhje sė njė ēėshtje tė pandarė shqiptare edhe “demokratėt” e politikės “moderne” euro-atlantike, tė cilėt duke u pėrpjekur tė na shesin dushk pėr gogla, po e shesin tepėr lirė ēėshtjen shqiptare, pėr tė cilėn po tė ishin njerėz dhe atdhetarė tė devotshėm, nuk do tė duhej tė hynin kurrė nė kėto ujėra tė turbullta, nė tė cilat po mbyten ardhmėria dhe liria e shqiptarėve!
Zotėrinjtė “demokratė” djathtistė e majtistė ka kohė e nė veēanti pas tri luftėrave ēlirimtare, qė janė vėnė nė shėrbime tė njė politike servile, tė qarqeve tė huaja reaksionare, duke bėrė kėtė po e pengojnė sė tepėrmi zgjidhjen e drejtė tė ēėshtjes shqiptare!
Ēėshtja shqiptare nuk ecėn dot pėrpara as nuk do tė zgjidhet kurrė, duke e provuar atė si nė epruvetat biologjike, apo duke hedhur zare si nė lojėrat e fatit!
Ajo,mund dhe do tė zgjidhet vetėm duke qenė tė vendosur tė veprojmė si komb pėr realizimin e tė drejtave tona sipas sė drejtės legjitime tė VETĖVENDOSJES sė kombeve e cila do tė ēonte domosdoshmėrish nė REFERENDUM, qė kombi shqiptar tė vendoste vet pėr ardhmėrinė e tij.
E, jo pėr tė vendosin klika tė ndryshme nga qarqe politike me aleanca tė pėrēudnuara partiake, vetėm pėr tė mbajtur pushtetin e tyre, por qė nuk e kanė tė pavarur as tė ribashkuar shtetin e tyre.

Prandaj, ėshtė detyrė e ngutshme qė Lėvizja Vetėvendosje, t“i hapė krahėt kudo, t“i krijojė degėt dhe nėndegėt e veta kudo nė trojet e okupuara shqiptare dhe nė diasporė qė nė tė ardhmen tė dalim edhe mė tė fuqishėm: brenda dhe jashtė atdheut – pėr ta realizuar kėrkesėn e drejtė, VETĖVENDOSJE , e cila ėshtė e lejuar dhe e sanksionuar edhe nė dokumentet e politikės ndėrkombėtare, por qė nė fakt nuk po lejohet dhe po pengohet pakuptimshėm zgjerimi dhe zbatimi i kėsaj ideje madhore.

Pse nuk i plotėson kėrkesat e lirisė sė shqiptarėve federalizmi i Maqedonisė?!
Kėtu po i ceku vetėm disa prej tyre:

1. Nuk e plotėson sepse shqiptarėt nė trojet e tyre qė jetojnė atje nuk kanė kuadro nė tė gjitha levat shtetėrore; qė do t“i mbulonin kėrkesat e popullsisė shqiptare; ka ngjarė kjo sepse atje me vite tė tėra u bė njė diferencim i egėr, madje ky diferencim ka vijuar mė tej edhe pas luftės, nga partitė satelite tė pro-maqedonase nga udhėheqėsit shqipfolės Thaēi e Xhaferi dhe Ahemeti, faktikisht kjo e ka penguar dhe do ta pengon edhe mė tej qė tė zhvillohen fuqishėm kuadrot tona. Faktikisht, kjo e ka rrezikuar dhe po e rrezikon ardhmėrinė e ndritur tė shqiptarėve atje, e cila mund tė pėrshkallėzohet mė tej nė njė luftė vėllavrasėse, pastaj , rrjedhimisht maqedonasit do tė kishin duar tė lira tė vepronin kudo sipas parullės “pėrēajė e sundo”!

2. Shtrohet pyetja qė me kėtė federalizėm, a do tė kishim mundėsi ne shqiptarėt t“i kemi kufijtė tė pėrcaktuar qė do t“i dinim deri ku shtrihet “republika” jonė qė sipas logjikės sė politikės “republikane” shqiptare me tė drejtė do tė mund tė quhej Republika e Ilridės?!

3. Shtrohet pyetja se a do tė kishim mundėsi nė shqiptarėt qė nė parlamentin e Maqedonisė federative, ta kishim tė realizuar zgjidhjen e ēėshtjeve shqiptare me fuqinė e votės, kur dihet qė nė kėtė pikė maqedonasit janė tė favorshėm.?!

Gjykoj se ky federalizėm ėshtė tejet i dėmshėm edhe pėr faktin qė do ta vononte zgjidhjen e drejtė dhe tė vetmen shpėtimtare pėr kombit shqiptar: ribashkimin territorial tė Shqipėrisė Natyrale.
E ritheksoj qė nė kėto vite tė stuhishme, kur kombi shqiptar ėshtė nė njė udhėkryq tė madh se nga dhe si do tė vendoset ardhmėria e tij; nuk ėshtė nė logjikėn e politikės sė drejtė kombėtare qė nė tavolinat e “diplomacisė” nga parti e udhėheqės shqiptarė tė shtrohen alternativa pėr “zgjidhje” sa pėr tė kaluar radhėn apo mė saktė, sa pėr tė dėshmuar se vizionet e kėtij udhėheqėsi apo asaj partie shqiptare, qenkan mė “novatore”, mė tė avancuara, mė tė drejta kur njėkohėsisht po shihet qartė njė vendnumėrim nė hapat tonė drejt zgjidhjes sė drejtė shqiptare.
Nė fakt, kėto janė vetėm mashtrime dhe vetmashtrime!
Nė fakt kėto vetėm sa e bjerrin kohėn tonė tė artė, qė tė veprojmė si njė trup, kombėtarisht, pėr t“i arritur objektivat tona madhore tė ribashkimit dhe pėrparimit tė Shqipėrisė Natyrale.
Konsideroj qė ēdo alternativė tjetėr do tė jetė kundėr-historike dhe logjikisht do tė jetė e dėshtuar!
Kujtoj kėtu, propozimin e simbolit tonė tė rezistencės, Adem Demaēit, pėr “ballkaninė”, sipas sistemit konfederativ.
Bile, konfederata si opsion, konsideroj qė ishte mė e drejtė se federata!
Kur dihet qė konfederata ka mė pak pėrzierje kompetencash ndėrmjet shteteve, kur dihet qė secila republikė i ka levat e veta shtetėrore tė pavarura!
Bashkėpunimi i shteteve tė barabarta ballkanike, nuk do tė ishte aspak humbje pėr askė!
Pėrkundrazi, kjo, veēse do ta qetėsonte nė tej rajonin e trazuar.
Dėshmi pėr kėtė, janė shtetet evropiane tė cilat ndonėse nuk dalin hapur se e kanė konfederalizmin si objektivė, detyrė, angazhim, ato nė fakt drejt realizimit tė asaj ideje po shkojnė!
Nė BE , nėn ombrellėn e zezė tė “demokracisė”, po shkohet drejt bashkėpunimit ekonomik, politik dhe ushtarak etj!
Por, ky bashkėpunim nuk po bėhet pa dhembje dhe pa mosmarrėveshje jo pak tė theksuara ndėrmjet shteteve!
Nuk po thuhet kot jo rrallėherė qė: kėto shtete e kanė humbur njė pjesė tė pavarėsisė sė tyre nga shumė fusha jetėsore.
Pikėrisht pėr kėtė jo rastėsisht ka protesta tė lėvizjes kundėr-globaliste nė Evropė, ato protesta shuhen me dhunė tė paparė nga qeveritė e kėtyre vendeve, pėrveē burgosjeve, maltretimeve ndaj demonstruesve jo rrallėherė ka pasur edhe dėshmorė.
Ngjanė kjo, sepse popujt liridashės kudo nėpėr botė; nuk duan tė humbin asgjė nga liria e tyre, nga pavarėsia e tyre!
Ėshtė gjithashtu i mirėnjohur edhe bashkėpunimi i shteteve skandinave (Suedia, Danimarka, Norvegjia, dhe Finlanda), nė shumė sfera tė jetės ekonomike, politike, ushtarake et.j etj...

Federalizmi me Maqedoninė mendoj ėshtė i parealizuar edhe pėr faktin se kėtė alternativė, nuk e pranojnė as partitė shqiptare qė i ceka mė lartė, ato qė nuk janė tė interesuara pėr shtetin e shqiptarėve, por vetėm pushtetin e tyre!
Ato, do t“i pengonte tė vinte nė pushtet madje dhe me njė gjysmė shtet shqiptar; partia e Hysni Shaqirit , si nismėtare e kėsaj ideje.
Partitė shqiptare nė Maqedoni , nuk janė duke u dėshmuar se luftojnė pėr mbrojtjen e tė drejtave kombėtare shqiptare, por ato po digjen e po piqen vetėm pėr mbrojtjen e karrigeve tė tyre pushtetore bajraktariste.
Ato, nuk janė tė interesuara pėr shpėtimin e Shqipėrisė, por pėr shpėtimin dhe ndihmėn qė Maqedonia t“i hapė shtigjet nė diplomacinė e saj dinake, t“i thyej bllokadat pėr hyrjen nė BE dhje nė NATO, pra, janė pėr shpėtimin e saj. Fatkeqėsisht, kėtė lojė djalli po e luan edhe “diplomacia” reaksionare e Berishės nė Tiranė dhe ajo e Sejdiut nė Prishtinė.
Prandaj, duke ecur me kėto hapa marramendės, duke hyrė nė rrugė pakrye, pa objektiva tė njė strategjie tė pėrcaktuar tė qartė e tė drejtė kombėtare, ēėshtja jonė shqiptare do tė lėngojė gjatė dhe nuk do tė ketė ardhmėri tė ndritur!
Prandaj, tė kthjellohemi, tė ecim tė sigurt dhe tė vendosur pėr ta bėrė Shqipėrinė tė ribashkuar me organizim: me drejtėsi dhe me forcė tė legjitimitetit tė VETĖVENDOSJES, kjo arrihet vetėm kur do t“i heqim barrierat tona tė pėrēarjeve tė dhe tė mashtrimeve.


Mohimi i identitetit kombėtar nė emėr tė shtetit tė Kosovės

Shkruan: Smajl LATIFI
Prishtinė, 22 maj 2008

Mohimi i datave tė shėnuara tė popullit shqiptar nga ana e Qeverisė sė Kosovės janė tendencė pėr t’u zhvendosur Kosova nga tabani kombėtar. Nuk ka edhe njė vend tjetėr (ndodhė vetėm me ne nė Kosovė), ku institucionet e tij tė ndjehen krenarė, pikėrisht nė momentin kur i braktisin hapur vlerat kombėtare dhe historike tė popullit tė vet.

U hoqėn nga kalendari: 28 nėntori- dita e flamurit kombėtar, festa mė e madhe e kombit shqiptar; 5, 6, 7 marsi - Epopeja e UĒK-sė; 7 marsi- Dita e shkollės sė parė shqipe ose siē e quajmė, Dita e Mėsuesit; 5 maji-Dita e dėshmorėve tė kombit; 10 qershori -Dita e Lidhjes Shqiptare tė Prizrenit, etj. Ēka mbeti nė kalendarin e festave: festa fetare, ndėrkombėtare dhe asgjė nga festat kombėtare shqiptare. Veprimet e njė qeverie qė heq dorė nga kujtesa e vet kombėtare, nga festat e veta, qė gėrshetojnė gjėrat mė tė shenjta tė kombit tė saj, absolutisht e shėndrrojnė atė nė njė qeveri antikombėtare. Andaj edhe veprimet e pėrmendura janė disa nga dėshmitė e largimit tė Qeverisė sė Kosovės nga pėrkatėsia kombėtare. E tėrė kjo nė emėr tė zotimit pėr tė pėrmbushur Paketėn e Ahtisaarit, e cila Kosovėn e trajton si vend multietnik, multikulturor, multifetar, multi...

Ēdo pėrpjekje pėr tė tjetėrsuar emrin dhe qenien tonė kombėtare bėhet nėn presionin e qarqeve politike antishqiptare, ēoftė nė mėnyrė direkte apo indirekte. Kėto pėrpjekje bėhen pėr tė futur huti dhe ēoroditje nė mesin tonė. Meqė tashmė shqiptarėt janė njė faktor serioz nė Ballkan dhe me tendenca tė ecjes nė rrugėn e progresit tė gjithanshėm, me tendenca tė bashkimit nė tėrėsinė e tij, pėr ta parandaluar kėtė rritje tė fuqisė ndikuese dhe vitalitetin e tij, ka qarqe qė iu intereson qė, tė bėhet presion ndaj tyre, tė hapen dilema absurde, sa tė kontestohet identiteti shqiptar i kėtyre trojeve, tė krijohen ndasi brenda nesh, tė kultivohet pėrēarja dhe tė zhvillohet njė lloj nacionalizmi kosovar, pėr tė ushqyer nė kėtė mėnyrė, kinse dallimet Kosovė-Shqipėri dhe pėr tė fuqizuar konceptin qė thellon ndarjet dhe pengon bashkimin kombėtar. Pakoja e Ahtisarit forcon kėtė dilemė, nis kėtė debat, thellon kėtė pėrēarje, nxit kėtė aventurė. Prandaj, ėshtė e nevojshme rezistenca e pėrbashkėt ndaj zbatimit tė saj, sepse kjo krijon mundėsi pėr njė politikė qė mbėshtetet nė interesat kombėtare dhe qė ėshtė kreative. Ēdo pėrpjekje pėr tė ndėrprerė vazhdimėsinė historike dhe etnike tė kėtyre trevave, nuk i pėrgjigjet realitetit historik dhe aktual.

Qeveritarėt aktual, shtetin e Kosovės duket se e kanė kuptuar dhe po e pėrdorin si mjet pėr ta de-shqiptarizuar Kosovėn, apo mė saktė pjesėn e kombit shqiptar tė ndarė padrejtėsisht nga Shqipėria. Sot kur nė Kosovė mbi 90% tė qytetarėve janė shqiptarė, e qė mbijetuan pas kaq dekadash tė robėrisė dhe pushtimit tė egėr, pas kaq luftėrash e mundimesh tė pashembullta, pikėrisht pas ndarjes sė kėsaj pjese nga Serbia, gjėra tė tilla janė poshtėrim dhe fyerje e madhe dhe absolutisht veprime tė pamatura, tė dėmshme, tė pajustifikueshmė dhe me prirje antikombėtare. Nuk ishte e lehtė rruga pėr tė ardhur deri kėtu ku jemi sot. Dhe sigurisht qė jemi nė njė pozitė mė tė mirė se sa qė ishim dje. Tė gjithė duhet ta dinė, se kjo rrugė e gjatė dhe e mundimshme u pėrshkua duke e ruajtur tė fortė tabanin kombėtar dhe qenien shqiptare tė kėsaj treve tė martirizuar tė Shqipėrisė. Ndėrsa, sot, dalin “pėrfaqėsuesit” e saj “befasisht”, qetė-qetė pėr tė legjitimuar akte e ligje qė mohojnė vazhdimėsinė historike tė shqiptarėve nė kėto hapėsira. Nuk iu dhemb atyre se pozitat qė mbrojnė ata me tė tilla veprime ua sigurojnė privilegjin e tė qenit nė pushtet. Ata nuk e ndiejnė peshėn e dhimbjeve tė popullit, peshėn e kushtrimit tė brezave, erėn e gjakut tė derdhur, lulėkuqeve tė Kosovės qė u bėnė flamur pėr kombin dhe atdheun. Ata kėshtu nuk pėrfaqėsojnė interesat dhe vlerat sublime tė tij. Prandaj, nėn presionin e tė tjerėve, ose pa tė, janė hedhur nė sulm pėr ta tjetėrsuar identitetin e kombit tė vet.

Ėshtė e kuptueshme tė presin qytetarėt e Kosovės nga qeveria e tyre, nga tė zgjedhurit e tyre, gjėra qė mund tė krenohen, sepse nė sajė tė kėtyre premtimeve dhe zotimeve, qė iu kanė dhėnė gjatė tėrė kohės, ata janė nė krye tė tyre. Por, ėshtė e tmerrshme tė dėgjojnė e tė shohin se si ata, nėpėrkėmbin krenarinė kombėtare duke luajtur me data e festa, tė cilat shqiptarėt i kanė kremtuar gjithmonė e do t’i kremtojnė, sepse festat e shqiptarėve janė vet shqiptarėt!

Sipas Qeverisė sė Kosovės, nuk kanė asnjė peshė ngjarjet mė tė mėdha nė historinė tonė kombėtare. Ata po veprojnė me moton: sa mė shumė qė tė largohemi nga pėrkatėsia shqiptare dhe vlerat kombėtare, do tė jemi shtet mė i qėndrueshėm, mė funksional dhe mė afėr vlerave evropiane - do tė kemi identitet, do tė kemi zhvillim, do tė kemi pėrparim, etj. Nė kėmbim tė kėtyre qėndrimeve tė dėmshme, kanė zgjedhur pėr ta fuqizuar konceptin e tjetėrsimit nga emri dhe qenia jonė shqiptare, pra duke i shėrbyer shkombėtarizimit. Qeveria me ligje tė tilla po i ngrit vetes pėrmendoren e turpit para historisė, ajo synon ta vrasė kujtesėn e popullit tonė, pėr t’i hapur udhė ecjes drejt identitetit tė ri “kosovar”. Ndryshe, zėrat pėr pėrmbysje tė vlerave tė cilėt na ka rėnė t’i dėgjojmė, nuk do tė ishin artikuluar zėshėm nga pėrfaqėsuesit e qeverisė sė Kosovės, nuk do tė bėheshin tashmė zėra institucionalė.

Shqiptarėt kanė shumė arsye tė reagojnė, sepse askush nuk ka tė drejtė tė luajė me ndjenjat e tyre. Ata qė luajnė me tė kaluarėn e njė populli, nuk janė tė denjė pėr tė udhėhequr me tė.


Pakoja e Ahtisarit shpėrfill nė tėrėsi identitetin kombėtar tė shqiptarėve tė Kosovės, jo vetėm 28 Nėntorin

Shkruan: Ahmet QERIQI *
Prishtinė, 20 maj 2008

Miratimi i projektligjit pėr festat zyrtare nga Qeveria e Kosovės mbėshtetet nė “pakon” e zezė tė Ahtisarit. Anashkalimi i festės mė tė rėndėsishme tė shqiptarėve nė pėrgjithėsi, 28 Nėntori, festa e katėrfishtė e popullit shqiptar, zbulon esencėn e kėtij plani krejtėsisht antishqiptar.

“Pakoja” e Ahtisarit parasheh krijimin nė Kosovė tė njė entiteti tė ri, hibrid, i orientuar nė shpėrfilljen dhe degradimin e identitetit kombėtar tė shqiptarėve, nė mohimin e historisė sė tyre kombėtare dhe shpėrfilljen nė tėrėsi tė traditave, kulturės, historisė dhe qenies shqiptare nė kėto troje. Nuk ėshtė i rastit fakti se nė asnjė pikė tė kėsaj “pakoje” nuk pėrmendet madje as emri shqiptar, as historia, kultura, feja apo tradita. Pakoja njeh si legjitime kulturėn fetare serbe, gjuhėn serbe si gjuhė tė dytė zyrtare, tėrė historinė serbe, pranon si legjitime kishat dhe manastiret serbe, tė cilat kanė autonomi tė plotė dhe nė asnjė segment nuk varen nga Qeveria e Kosovės.

Institucionet e Kosovės tashmė kanė filluar ta realizojnė kėtė plan, edhe pse plani ishte konceptuar me qėllim qė ta pranonte Serbia, si karrem pėr njohjen e pavarėsisė formale dhe tė kushtėzuar tė Kosovės, sepse 90 pėr qind e planit ka tė bėjė me tė drejtat e serbėve. Me qėllim pėr tė arritur kompromisin mes pėrfaqėsuesve tė Prishtinės dhe Beogradit, duke i joshur deri nė maksimum kėrkesat serbe, plani i Ahtisarit shkeli nė tėrėsi tė drejtat e ligjshme dhe kombėtare tė shqiptarėve. Edhe pse i tillė, ai u pranua nga tė gjithė liderėt politikė, nga tė gjitha institucionet e vendit si dhe nga tė gjithė deputetėt shqiptarė tė Kuvendit tė Kosovės, madje edhe nga disa zhurmaxhinj tė mėrzitshėm, qė kritikonin planin, por mė nė fund e pranuan, pa asnjė pikė turpi.

Dhe tani kur po fillon tė realizohet ky plan, po i hiqet peta lakrorit. Tashmė po shihet qartė qėllimi afatgjatė dhe strategjik i Marti Ahtisarit, i cili ka paraparė, qė shqiptarėt e Kosovės ta ndėrrojnė dalėngadalė identitetin e tyre kombėtar, fillimisht duke ndėrruar flamurin, pastaj duke eliminuar festat kombėtare, duke pėrjashtuar 28 Nėntorin e vitit 1997, si datė e daljes publike tė UĒK-sė, duke anashkaluar 11 qershorin e vitit 1999 si ditė tė ēlirimit tė Kosovės, duke anashkaluar 5 Marsin si Ditėn e Dėshmorėve dhe gradualisht duke i konvertuar shqiptarėt nė njė identitet hibrid, pa asnjė element qenėsor kombėtar, pėrveē gjuhės, e cila me siguri se njė ditė do tė shpallet si gjuhė toske dhe do tė fillojė, ( nė mos ka filluar) tė pėrdoret dialekti gegė me shumė fjalė e shprehje sllave, turke, rome etj.

Pranimi i pėrmbajtjes sė kėsaj pakoje, ėshtė pranim i zvetėnimit gradual tė konceptit tė kombėsisė dhe pranim i njė rikonvertimi tė qetė, njėjtė me konvertimin e dhunshėm fetar tė shqiptarėve nė kohėn e Perandorisė Otomane.

Kosova, sipas planit tė Ahtisarit, ka tė ardhme paqėsore, vetėm pa identitet kombėtar, meqė pikėrisht pėr ta ruajtur kėtė identitet shqiptarėt luftuan kundėr serbėve, grekėve, turqve dhe tė gjithė pushtuesve. Ky plan pretendon pėr tė siguruar paqe, por me kusht qė pala mė e dobėt, nė kėtė rast pala shqiptare tė heqė dorė nga identiteti, me qėllim pėr tė joshur aspiratat shekullore hegjemoniste serbe nė Kosovė.

Vilajeti evropian i Kosovės nuk do tė ketė tė ardhme. Me siguri se nuk do tė jetė e largėt dita kur elementi i pastėr idealist kombėtar do tė riorganizohet dhe nė asnjė mėnyrė nuk do tė lejojė degradimin e historisė, tė gjuhės, tė traditės, kulturės dhe fesė, sepse pa kėto elemente kombi shuhet. Tekefundit, e gjithė historia jonė kombėtare ka qenė njė pėrpjekje e vazhdueshme shekullore pėr ta ruajtur identitetin, qenien, kulturėn, traditat. Rezultatet qė kemi shėnuar nė kėtė drejtim janė arritur me gjakun e derdhur rrėke pėr liri, nga brezi nė brez, qysh nga lashtėsia e deri te lufta e lavdishme e Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės, e cila nė asnjė segment nuk ėshtė pėrfaqėsuar nė kornizat e pakos antishqiptare tė Ahtisarit.

* Autori ėshtė drejtor i Radios Kosova e Lirė.


Emri i Ukshin Hotit ėshtė i njeriut tė shndėrruar nė histori

- Fjala e Dr.Moikom Zeqos nė Akademinė politike kushtuar Mr.Ukshin Hotit

Emri i Ukshin Hotit ėshtė i njeriut tė shndėrruar nė histori, ku e ardhmja do tė kuptimėsojė pafundėsisht tė tashmen, por edhe tė kaluarėn. Dje dhe sot! „Dora qė shkruan, ka thėnė Da Vinēi, ėshtė vegla e trurit“. Dora e Ukshin Hotit, qė shkroi librat e guximshėm e tė menēur, ėshtė truri i tij i memorizuar nė pėrjetėsi. Ai qe paralajmėrues dhe njė argumentues vizionar. Prandaj, ai mbijeton pėrherė nė kėtė vizion ndėrtues horizont-ndritės prė tė gjithė. Dje dhe sot!

Shkruan: Dr. Moikom ZEQO
Prishtinė, 16 maj 2008

Me dorėn qė kam shkruar shkurt kėto vjersha epigramatike pėr dhimbjen e madhe, por edhe pėr nderimin e madh, kam tokur dikur dorėn e gjallė tė Ukshin Hotit, qė tani ėshtė pėrtej vdekjes, por asnjėherė nė vdekje. Ajo qe dora e njė mendimtari luftėtar, e njė kalorėsi tė idesė. Nė Ditėn e tė pagjeturve tė Kosovės, emrat e tyre grishin tėrė historinė, tėrė kohėrat, por jo nėn siglėn e disfatės, por tė siglės sė fitores. Dhe tė mos harrojmė; Pavarėsia e Kosovės ėshtė njė ngjarje epokale, qė ndodh njė herė nė dymijė vjet, njė triumf i shqiptarėve dhe i komunitetit progresiv botėror, njė plotfuqishmėri dhe sekret inkandeshent, novator, i habitshėm i integrimit demokratik.

Emri i Ukshin Hotit ėshtė i njeriut tė shndėrruar nė histori, ku e ardhmja do tė kuptimėsojė pafundėsisht tė tashmen, por edhe tė kaluarėn.. Dje dhe sot! „Dora qė shkruan, ka thėnė Da Vinēi, ėshtė vegla e trurit“. Dora e Ukshin Hotit, qė shkroi librat e guximshėm e tė menēur, ėshtė truri i tij i memorizuar nė pėrjetėsi. Ai qe paralajmėrues dhe njė argumentues vizionar. Prandaj, ai mbijeton pėrherė nė kėtė vizion ndėrtues horizont-ndritės prė tė gjithė. Dje dhe sot !

Kriticizmi i tij qe human dhe modern.

Substanca e librave dhe shkrimeve tė tij, qe ajo e njė intelektuali dhe politikologu tė klasit tė parė. Me njė formim tė shkėlqyer akademik. Ai nuk i dogmatizoi idetė dhe sulmoi tabutė e fosilizuara. Pėr Ukshin Hotin, politika si njė teori e njė pozitivizimi shkencor, si njė art i mundėsive ( edhe mbi pamundėsitė) si funksionalitet , si njė tėrėsi kategorishė institucionale, ėshtė njė gjė jashtėzakonisht serioze dhe e njė rėndėsie ekzistenciale dhe jetike. Dje dhe sot!

Politika si operacionalizim i teorisė, ėshtė e suksesshme nė raport tė drejtė me vėrtetėsinė racionale, burimore dhe vizionare tė vetė teorisė. Nocionet politke burojnė, ftillėsohen nga historia e vėrtetė dhe jo nga historia e falsifikuar. Dje dhe sot! (…) Instrumentet politike janė dinamike, jo tė ngurta, ato shėrbejnė pėr tė realizuar autenticitetin e individit dhe tė shoqėrisė, dhe jo pėr t’i deformuar. Kjo filozofi e politikės ėshtė shkenca e madhe e njeriut, por edhe e njerėzimit. Dje dhe sot!

Mendimi politik i Ukshin Hotit, ngrihet mbi, gjoja, kompleksin e inferioriteti tė shqiptarėve tė mitizuar nga tė tjerėt, kapėrcen funksionin e strukturave arkaike tė strukturave tė pa drejta dhe shpall se tė drejtat etnike nuk mund tė kuptohen pa tė drejtat civile, se vetėdija e sė vėrtetės bėn qė politika teorike tė bėhet politikė historike. Kjo vėrteton se duart e heronjėve tė armėve tė UĒK-sė dhe dora qė shkruan librat, janė e njėjta gjė, tė formėsuara nga liria.

Historia nuk pranon asnjė lloj alibie, qoftė edhe e formuluar mjeshtėrisht si truket e perstixhiatorėve tė famshėm. Luftėtari i mendimit, i epikės shqiptare dhe ndėrkombėtare, Ukshin Hoti nuk u fsheh, nuk iu shmang martirizimit. Dje dhe sot!

Kosova e martirizuar ėshtė njė plebishit i ēdoqastshėm i martirėve tė saj. Kjo ėshtė tashmė njė shembėlltyrė universale, jo vetėm pėr shqiptarėt, por edhe pėr gjithė tė tjerėt. Dhe mos tė harrojmė se liria e Kosovės ėshtėe dhe njė premisė e lirisė sė vetė Serbisė. Aksioma madhėshtore historike; njė popull qė robėron njė popull tjetėr, nuk ėshtė vetė i lirė, ėshtė absolutisht njė e vėrtetė qė ēliron, krijon liri pėr tė gjithė. Dje dhe sot!

Qytetėrimi juridikisht… i tė drejtave tė njeriut dhe kombeve, ėshtė mrekullia e integrimti demokratik. Nė kėtė rrafsh, Kosova dhe pavarėsia e saj, janė nė pararojė sė bashku me komunitetin progresiv botėror dhe jo nė njė periferi tė mjegulluar dhe tė harruar tė historisė moderne. Beteja e fituar e juridicitetit tė pavarėsisė sė Kosovės, pasuroi shkencėn politike tė njerėzimit. Dje dhe sot! Por, edhe sot edhe nesėr !

Mendimtarėt politik shqiptar si Ukshin Hoti, si Rexhep Qosja, nė rrafshin e mendimit politik ndėrkombėtar u arsyetuan drejt, nuk gabuan, qenė tė fortė…

Nė arkivin tim ruaj dy fotografi; njėra tregon shtėpinė e djegur tė Ukshin Hotit dhe tjetra nėnėn e tij tė ndjerė. Do t’ja dhuroj Muzeut tė Kosovės. Nė fund shtėpia e UkshinHotit, nuk ėshtė varri i pagjetur, por tėrė Kosova dhe njerėzimi. Nėna e tij janė tėrė nėnat shqiptare dhe tė botės.


Ku ėshtė Ukshin Hoti - Ai nuk i pėrket harresės!

- Nė pėrkujtim tė kolosit tė mendimit politik shqiptar Mr.Ukshin Hoti

Ukshin Hoti nuk i pėrket harresės. Ai ėshtė nė vetė thelbin e kujtesės sė kombit. Ukshin Hoti nuk mund tė vdesė dhe nė tė vėrtetė nuk ka pėr tė vdekur kurrė. Qenia e tij intelektuale ėshtė e pashlyeshme dhe ėshtė prezent kudo. Kosova dhe kombi shqiptar kanė nevojė urgjente pėr mendimin e Ukshin Hotit... Ukshin Hoti sakrifikoi gjithēka dhe askush nuk ka tė drejtė tė jetė mosmirėnjohės, tė mos ketė respekt apo tė mos pėrkulet me nderim pėrpara figurės sė tij.”

Shkruan: Sheradin BERISHA
16 maj 2008

Mė 16 maj 2008 u mbushėn plot nėntė vjet qė kur nuk dihej asgjė pėr fatin e Mr. Ukshin Hotit, tė kėtij burri tė madh tė mendimit politikė shqiptar. Nė kėtė datė tė vitit 1999, Mr. Ukshin Hoti, sipas vendimit nr. 24 – 2241– 05 tė nėnshkruar nga drejtori i burgut tė Dubravės, Aleksandar Rakoēeviq, lėshohet me kusht, nė origjinal theksohet me shkronja ēirilicė “Uslovni Otpust“, pas mbajtjes sė dėnimit prej pesė vjetėsh, qė ia kishte shqiptuar gjykata serbe nė Prizren.

Pas pėrfundimit tė luftės, disa tė burgosur qė ishin ndarė pėr herė tė fundit me Mr. Ukshin Hotin, kanė thėnė se ishte ditė e diele (njė ditė e pazakonshme pėr lirim nga burgu) kur baca Ukė (kėshtu e thėrrisnin ata) ndėrmjet orės 10 – 11 tė paradites, i shoqėruar nga tre punėtorė tė sigurimit serb, ėshtė nxjerrė nga ambientet e brendshme tė burgut tė Dubravės. Dhe pas kėtij momenti, sot e atė ditė, nuk dihet asgjė pėr vendndodhjen e kėtij intelektuali, politologu e atdhetari tė shquar.

***

“Ku ėshtė Ukshin Hoti?" - ėshtė thirrur qindra herė nėpėr protesta tė organizuara pas pėrfundimit tė luftės.

“A ėshtė gjallė apo i vrarė Ukshin Hoti?” - ishte njėra nga pyetjet mė tė shpeshta qė ėshtė bėrė nė kėto nėntė vite tė pasluftės nė Kosovė.

Por, pėr fat tė keq, deri mė tani askush s’ka dhėnė pėrgjigje tė plotė nė kėto pyetje.

***

Dihet mirėfilli se gjatė luftės nė Kosovė (1998-1999), forcat militare dhe paramilitare serbe kanė vrarė, ekzekutuar apo masakruar nė forma mė mizore, mbi 15 mijė shqiptarė, ku 90% prej tyre qenė civilė tė pa armatosur. Nė kėtė periudhė kohore mėsohet se janė rrėmbyer me dhunė mbi 3 mijė shqiptarė, ndėrsa janė pėrdhunuar afėr 20 mijė femra shqiptare. Pėr nėntė vjet rresht, mijėra familje shqiptare kanė pritur dhe po presin akoma nė ankth njė lajm tė mirė pėr bijtė e tyre tė zhdukur (tė pagjetur), e tė marrė pengė nga forcat militare e paramilitare serbe. Dhe pėr fat tė keq, sot e kėsaj dite shumica e tė zhdukurve gjatė luftės, janė gjetur nėpėr varrezat masive nė Batajnicė e nė vende tjera tė Serbisė, ndėrsa akoma nuk dihet pėr fatin e rreth 2000 shqiptarėve tė tjerė.

***

Nė qershor tė vitit 1999 intelektuali dhe studiuesi i njohur Moikom Zeqo, nėpėrmjet njė apeli pėr opinionin publik shqiptarė, si dhe atė ndėrkombėtar “pėr kancelaritė diplomatike tė botės”, kėrkoi zbardhjen e fatit tė Mr. Ukshin Hotit, qė - siē thotė ai: “tė mos e pėsojė dhe tė mos zhduket pa nam e nishan.”

Zeqo nė kėtė apel, ndėr tė tjera ka shkruar (po citoi): “Politikisht shqiptarėt e Kosovės merren shpesh nė mėnyrė tė paprinciptė me njėri-tjetrin, grinden, shahen dhe pėrēahen, nė njė kohė qė duhet vetėm tė bashkohen. Kėta politikanė shėtisin nėpėr botė, japin intervista dhe i japin shumė rėndėsi kultit tė vetvetes dhe protagonizmit vetjak. Ēuditėrisht, kėta politikanė nuk flasin, ose harrojnė tė flasin, pėr Ukshin Hotin. Po Ukshin Hoti nuk i pėrket harresės. Ai ėshtė nė vetė thelbin e kujtesės sė kombit. Ukshin Hoti nuk mund tė vdesė dhe nė tė vėrtetė nuk ka pėr tė vdekur kurrė. Qenia e tij intelektuale ėshtė e pashlyeshme dhe ėshtė prezent kudo. Kosova dhe kombi shqiptar kanė nevojė urgjente pėr mendimin e Ukshin Hotit... Ukshin Hoti sakrifikoi gjithēka dhe askush nuk ka tė drejtė tė jetė mosmirėnjohės, tė mos ketė respekt apo tė mos pėrkulet me nderim pėrpara figurės sė tij.”

Qė nga qershori 1999, kur z. Zeqo e bėri kėtė apel, politikanėt e Kosovės nuk kanė ndryshuar asgjė nė mendėsinė e tyre politike. Ēuditėrisht, edhe pas nėntė vjetėve, kjo kast politikanėsh skajshmėrisht tė papėrgjegjshėm nuk folėn (jo se harruan tė flasin) pėr Ukshin Hotin. Kjo heshtje e tarafit politik e institucional tė Kosovės ėshtė mė shumė se indiferentizėm. Moikom Zeqo nė apelin e tij pėr Ukshin Hotin, zėshėm thotė: ”indiferenca ėshtė kriminale. Indiferenca nuk ėshtė gjė tjetėr veēse pajtim me torturuesit dhe ndoshta me vrasėsit e tij”.

***

Nė kėtė pėrvjetor ( 16 Maj 2008), ju kujtua kryeministrit Hashim Thaēi, se kombi Shqiptar ka njė politolog tė shquar, dhe mbajti njė Akademi politike. Por, assesi nuk duhet harruar se Mr.Ukshin Hoti ėshtė institucion nė vete i mendimit politik-filozofik shqiptar dhe e meriton mė shumė se kaq! Prandaj me tė drejt mund tė thuhet, se pa Mr.Ukshin Hotin, Adem Demaēin dhe komandantin legjendar tė Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės Adem Jashari, nuk mund tė shkruhet historia jonė e gjysmės sė dytė tė shekullit XX-tė.

***

Pas pėrfundimit tė luftės, familja e Mr. Ukshin Hotit, veēanėrisht motra e tij Myrvetja - ka trokitur nė tė gjitha dyert e institucioneve ndėrkombėtare dhe ato tė Kosovės, dhe ka kėrkuar zėshėm ndriēimin e fatit tė Mr. Ukshin Hotit. Nga tė gjitha bisedat qė ka pasur znj. Myrvete ka marrė zotime dhe premtime se kjo ēėshtje do tė zgjidhet sė shpejti, mirėpo, fatkeqėsisht deri mė sot pėrveē fjalėve tė ėmbla, zotimeve dhe premtimeve pa mbulesė nga unmikasit dhe institucionet e Kosovės, asgjė nuk ėshtė bėrė nė kėtė drejtim. Sot, edhe nė kėtė pėrvjetor tė nėntė, akoma nuk dihet asgjė pėr vendndodhjen e Mr. Ukshin Hotit, ndonėse spekulohet shumė nė opinion pėr fatin e tij!


Politika dhe institucionet e Kosovės duhet ta ndihmojnė Amerikėn dhe miqtė e saj evropianė pėr largimin e UNMIK-ut nga Kosova

Xhevat BISLIMI
30 prill 2008

Nė vend tė hyrjes

Lufta Antipushtuese e UĒK-sė, e pėrkrahur nga mbarė kombi shqiptar, u bė me forca, me armatim dhe nė rrethana tepėr tė pabarabarta me Serbinė pushtuese. Shteti shqiptar kishte armatim tė mjaftueshėm pėr UĒK-nė dhe pėr armatosjen e mbarė kombit shqiptar, por Qeveria e Tiranės nuk “guxoi” t’i hap depot e armatimit, sepse ishte nėn mbikėqyrje dhe kontroll tė Fuqive tė Mėdha, nga njėra anė, dhe, sepse nė krye tė saj (Qeverisė) nuk kishte shqiptarė dhe politikanė qė para interesave tė veta kishin interesin madhor tė kombit (mbase i ruanin pėr t’i kontrabanduar), nė anėn tjetėr. Nė depot e shtetit shqiptar gjendej edhe sasi e madhe e armėve dhe e municioneve me destinim dhe mbishkrim tė veēantė “vetėm pėr Kosovėn”. Luftėtarėt e lirisė, qė kishin rrokur armėt dhe ishin betuar se do tė luftonin deri nė pikėn e fundit tė gjakut “pėr ēlirimin e tokave tė pushtuara tė Shqipėrisė”, e ndjenin dhe e pėrjetonin tepėr rėndė mungesėn e armėve dhe sidomos tė municioneve tė nevojshme. Prandaj, pėrfaqėsuesit politikė tė UĒK-sė, nė Tiranė dhe kudo nė botė, nė takimet e tyre tė shumta me diplomatė, zyrtarė dhe qeveritarė tė ndryshėm, shqiptarė dhe tė huaj, kėrkesė tė pėrhershme e kishin kėrkesėn pėr armė dhe municione. “Nuk keni nevojė tė ndėrhyni as pėr toke, as nga qielli. Hiēni embargon dhe lejojeni furnizimin e UĒK-sė me armė dhe municione. Kaq i duhet UĒK-sė pėr ta fituar dhe pėrfunduar luftėn me Serbinė”,-u thoshin ata. Mirėpo, bota kishte interesa dhe plane tjera. Asaj nuk i duhej (ajo i trembej) njė UĒK e fuqishme dhe e zonja pėr t’i ēliruar vetė (me ndihmėn e shtetit shqiptar) tokat e pushtuara tė Shqipėrisė, siē ishte betuar. Asaj i duhej njė UĒK qė i hapte rrugėn ndėrhyrjes ushtarake tė NATO-s, dhe atė nga ajri, pa rrezikuar asnjė ushtar… Me kėtė ndėrhyrje, sipas meje, u pengua edhe realizimi i programit politik dhe kombėtar tė UĒK-sė dhe mbarė Shqipėrisė.

Diktatura e UNMIK-ut dhe “sukseset” e tij

Sidoqoftė, ndėrhyrja dhe ardhja e NATO-s nė Kosovė edhe mund tė “kuptohet”, nėse marrim parasysh interesat e Fuqive tė caktuara nė Ballkan dhe paqen e qėndrueshmėrinė afatgjate nė rajon e mė gjerė. Por, ardhja e UNMIK-ut dhe vendosja e tij nė Kosovė ishte dhe ėshtė, jo vetėm e pakuptueshme, por nė njėfarė shkalle edhe tragjike. UNMIK-u ishte dhe mbeti prodhim i kundėrthėnieve dhe i kompromiseve tė Fuqive tė Mėdha. Gjatė kohės sė sundimit diktatorial tė UNMIK-ut u ndėrtuan dhe funksionuan enklavat serbe dhe strukturat e tyre drejtuese, u bėnė marrėveshje tė fshehta e tė hapura me Serbinė pėr tė “garantuar” praninė dhe interesat e saj nė Kosovė. Gjatė kėtyre viteve u nda dhe vazhdon tė jetė e ndarė Mitrovica dhe Kosova veriore (1/4 e Kosovės), qė kontrollohet nga Serbia . Shtatėdhjetė pėrqind e Mitrovicės veriore banohej nga shqiptarėt. Deri mė sot asnjė prej tyre nuk ka mundur (nuk ėshtė lejuar) tė kthehet nė shtėpinė e tij, nė atė pjesė tė qytetit tė ndarė dhunshėm nėn “ombrellėn” e UNMIK-ut. Kėto enklava dhe struktura parashtetėrore tė Serbisė u bėnė bazė e “shkėlqyeshme” pėr planin e Serbisė, tė datės 29 prill 2004, dhe mė vonė tė Atisarit pėr krijimin e “entitetit” serb nė Kosovė. Njė “entitet” i kėtillė, tashmė i legalizuar edhe nga plani dhe kushtetuta e Atisarit, nuk ka ekzistuar nė Kosovė as nė “kohėt e arta” tė pushtimit serb. Gjatė kohės sė UNMIK-ut u shkatėrrua gati tėrėsisht ekonomia dhe industria ekzistuese. Njėsoj, nė mos mė keq, u bė edhe me pronėn. Gjatė kohės sė UNMIK-ut lulėzoi dhe u zhvillua kryesisht (ndoshta pa projekt dhe pa tender) “industria” e xhamive dhe e minareve, “industria” e korruptimit, e tenderėve, e kontrabandės, e drogės dhe e prostitucionit!! Tė kuptohemi drejt dhe mos t’u hymė nė hak edhe vendorėve. UNMIK-u (dhe ata qė qėndronin pas tij) nė asnjė rrethanė nuk mund t’i arrinte kėto “suksese” pa mbėshtetjen dhe pėrkrahjen e verbėr dhe pa kushte tė partive politike, tė medias dhe tė shoqatave “joqeveritare” vendore. Instrument i rėndėsishėm pėr arritjen e kėtyre “sukseseve” u bė edhe Gjykata e Hagės dhe kryeprokurorja e saj, Karla del Ponte!!

(Ē)Lirimi nga UNMIK-u kusht pėr (ē)lirim nga dara serbe

UNMIK-u, i mbėshtetur nga Rusia dhe Serbia, edhe sot, pas shpalljes sė pavarėsimit tė Kosovės, po pėrpiqet tė gjej rrugė dhe forma pėr tė qėndruar nė Kosovė si mbėshtetje e krijesės sė tij, “entitetit” serb!? Qeveria amerikane dhe miqtė e saj evropianė (sidomos Anglia ) janė tė vendosur pėr largimin e UNMIK-ut nga Kosova, ndėrsa rusėt e kundėrshtojnė fuqishėm largimin e tij. Rol vendimtar nė kėtė ēėshtje do tė duhej tė kishin institucionet e Kosovės dhe veēmas Qeveria e saj. Pas shpalljes sė pavarėsimit nga Serbia institucionet e Kosovės do tė duhej tė silleshin si institucione sovrane, konform vullnetit tė popullit shqiptar (mbi 90% e popullit tė Kosovės) pėr jetė tė lirė dhe plotėsisht tė pavarur nga Serbia. Ky vullnet tashmė ėshtė pėrkrahur edhe nga pjesa dėrrmuese e Fuqive tė Mėdha. Por, siē po duket ka njė shpėrputhje midis vullnetit tė institucioneve dhe vullnetit tė popullit. Kjo shpėrputhje e theksuar ėshtė sanksionuar edhe nė bisedimet me Serbinė, edhe nė planin e Atisarit, edhe nė “Deklaratėn e pavarėsisė” dhe, nė fund, edhe me kushtetutėn e Atisarit, tė “miratuar”, sikur edhe planin e tij, me duartrokitje!! Kėto institucione politike, legjislative, ekzekutive dhe gjyqėsore, tė themeluara nga UNMIK-u, po vazhdojnė tė sillen (nė raport me UNMIK-un) si “shėrbėtori” ndaj “mbretit”. Po tė studjohen marrėdhėniet gati nėntė vjeēare midis UNMIK-ut dhe partive politike mund tė kuptojmė edhe sjelljen e tashme (pas pavarėsisė) tė udhėheqėsve kryesor tė Kosovės. Prandaj, dyshoj se me kėtė mentalitet, me kėtė logjikė dhe shpirt robi mund tė bėhen reformat e domosdoshme politike dhe institucionale. Nuk mund tė bėhet politika me politikanė e ministra tė sojit Hyseni, tė cilėt gjithė jetėn e tyre e kanė shkuar me “lepe, peqe”, me ata qė janė mėsuar vetėm tė marrin (tė zhvatin) nga Kosova e tė mos japin kurrė pėr te, as qimen e flokut, ose me ata qė janė me dosje agjenturash, me dosje korrupcioni e me dosje krimesh… Nuk mund tė bėhet Kosova me njė Kuvend dhe me deputet qė nuk kanė guximin dhe zotėsinė ta miratojnė qoftė edhe njė rezolutė kundėr mbajtjes sė zgjedhjeve serbe nė Kosovė!! Me sa duket akoma vuajnė nga droja se mund t’ua “anulojė” UNMIK-u!!

Kosova ka nevojė urgjente pėr njė reformė tė thellė dhe tė gjithanshme, nė radhė tė parė politike dhe institucionale, por edhe pėr njė “katarsis” shpirtėror, moral e kulturor nė kuptimin e shkėputjes nga e kaluara (nga ndikimet e saj), nga koha e pushtimit tė gjatė… Kosova ka detyrė parėsore dhe urgjente tė (ē)lirohet tėrėsisht nga UNMIK-u,sepse vetėm pas kėsaj mund tė nisė tė lirohet nga dara e hekurt e Serbisė. Nuk besoj tė ketė ekzistuar ndonjė shtet nė botė, si ky yni, me katėr “pushtete” paralele!! Barra kryesore pėr t’u pėrballur dhe pėr ta tejkaluar kėtė gjendje i bie Partisė Demokratike tė Kosovės dhe Qeverisė sė Thaēit. A do t’ia dalin tė lirohen nga PLANET qė i kanė miratuar edhe vetė? Dėshira ime dhe e ēdo shqiptari ėshtė qė t’ia dalin, por fjala e urtė thotė: “Me tė lidhė dikush edhe tė zgjidhė dikush, por me u lidh vetė… (boll kjamet).

“Argumenti” i vetėm pėr qėndrimin e UNMIK-ut edhe pas shpalljes sė pavrėsimit nga Serbia ėshtė Rezoluta 1244 dhe zbatimi i saj!! Sa rezoluta ruhen nė arkivin e OKB-sė qė nuk janė zbatuar as njė minut?! Pasataj, kjo, Rezoluta 1244, u zbatua plotė nėntė vjet nė Kosovė!! Qėllimi i saj themelor ishte gjetja e njė “zgjidhjeje” politike pėr Kosovėn. Zgjidhja u gjetė me njė kompromis tepėr tė dhimbshėm, madje tragjik pėr shqiptarėt. Republika e Kosovės ėshtė njohur nga Fuqitė mė tė mėdha tė botės… Ēfarė pret dhe ēfarė kėrkon UNMIK-u mė nė Kosovė? Apo po pret mllefin e mbledhur dhe shpėrthimin e tij popullor? Kjo gjendje i detyron forcat politike dhe institucionet qė tė gjejnė rrugėn dhe format pėr largimin e UNMIK-ut dhe qė asnjė mision nė Kosovė tė mos e ketė bazė juridike dhe legale kėtė Rezolutė… Ky mė duket do tė jetė edhe kusht edhe test pėr shkėputjen dhe pavarėsimin e plotė edhe nga Serbia . Nė kėtė pikė, forcat politike (edhe kėshtu siē janė), do tė duhej tė ishin unike. Sipas tė gjitha gjasave bota (aktorėt kryesor: Amerika dhe Rusia), nė pamundėsi marrėveshjeje, ēėshtjen e UNMIK-ut ia ka lėnė institucioneve tė Kosovės dhe popullit tė saj. Nėse ia dalin ta largojnė (nėse duan, munden), mirė, nėse jo le ta mbajnė nė kurriz si deri mė tash. Para Amerikės dhe miqėve tė saj evropianė largimi i UNMIK-ut do tė jetė edhe provim i pjekurisė (maturės) pėr Kosovėn dhe institucionet e saj. Nėse nuk e kryen kėtė detyrė shtėpie (imediate) politika dhe institucionet, populli i Kosovės me siguri do tė pėrpiqet dhe do ta kryej edhe kėtė detyrė, por nė kėtė rast “zhurma” do tė ishte e madhe…


Serbia po shkel Kosovėn jo rezolutėn 1244

Xhevat BISLIMI
19 prill 2008

Kosova mė shumė e varur se e pavarur

Kosova edhe dy muaj pas shpalljes “shtet i pavarur dhe sovran”, vazhdon tė trajtohet nga Serbia si pjesė e tėrėsisė sė saj tokėsore. Madje edhe nė faqen zyrtare (nė internet) tė Qeverisė sė Serbisė ėshtė publikuar sllogani fashist, “Kosovo je Serbija” (Kosova ėshtė Serbi). Jo vetėm kaq. Serbia, e pėrkrahur nga Rusia putiniane, ėshtė zotuar botėrisht se nuk do ta njoh kurrė pavarėsinė e Kosovės… Nga kjo logjikė udhėhiqet diplomacia serbe dhe tė gjitha organet dhe institucionet shtetėrore tė Serbisė.

Pėrfundimi i Luftės Antipushtuese Ēlirimtare (me ndėrhyrjen edhe tė NATO-s), largimi i trupave pushtuese serbe dhe i gjithė administratės sė tyre nuk i dha fund pranisė sė Serbisė nė Kosovė. Riorganizimi i strukturave parashtetėrore serbe nė Kosovė u bė i mundur nga UNMIK-u dhe nga gatishmėria e partive politike shqiptare (veēmas udhėheqėsve tė tyre) pėr t’i shėrbyer pa kushte kėsaj administrate tė OKB-sė, e cila ishte e pėrkushtuar pėr tė ndėrtuar njė Kosovė me dy entitete: Njė entitet pa identitet (kosovar), nga njėra anė, dhe njė entitet me identitet tė qartė – me identitet serb, qė pėrbėn 5% tė popullit tė Kosovės, ndėrsa i jepet (me “decentralizim”) mė shumė se 30% e tokės sė Kosovės, nga ana tjetėr!! Serbia e trimėruar nga “pendimi” i shqiptarėve (udhėheqėsve tė tyre politikė) dhe nga nėnshtrimi i tyre pa kushte ndaj politikave tė UNMIK-ut, mori iniciativėn nė dorė dhe nisi fushatėn e saj propagandistike, politike e diplomatike, duke u paraqitur, nga vrastare, si viktimė e UĒK-sė dhe e NATO-s, sidomos e SHBA-sė!! Krahas kėsaj fushate, tė organizuar dhe orkestruar mirė, Serbia riorganizoi edhe struktuart e saj politike, arsimore, shėndetėsore, financiare dhe ato tė sigurisė nė Kosovė pa asnjė pengesė serioze, ditėn me diell!! Rezultat i kėsaj ishte edhe “Plani pėr Kosovėn”, tė cilin e miratoi Kuvendi I Serbisė mė 29 prill tė vitit 2004. Ky plan shėrbeu si platformė (bazė) e bisedimeve midis Serbisė dhe Grupit negociator tė Kosovės!! Prodhim i kėtij plani ishte edhe plani i Atisarit pėr Kosovėn!! Pėr ironi, plani i Atisarit nė disa ēėshtje, kryesisht nė ato qė kanė tė bėjnė me pakicėn serbe dhe me Serbinė, i ka kapėrcyer kėrkesat dhe pretendimet e Serbisė pėr tė drejtat dhe privilegjet e pakicės serbe nė Kosovė!! Ky plan i Atisarit u pranua pa asnjė kundėrshtim nga Grupi negociator dhe u bė edhe kushtetutė e Kosovės!! Realizimi kaq i lehtė i planeve tė Serbisė i dha zemėr Beogradit zyrtar pėr tė kėrkuar mė shumė. Prandaj, nuk e pranuan planin e Atisarit, qė nė thelb ėshtė plani i tyre…

Zgjedhjet serbe edhe nė Kosovė

Pakėnaqėsitė, ofshamat, thirrjet, deklaratat pėr media, etj. kundėr mbajtjes sė zgjedhjeve tė Serbisė nė Kosovė janė si kofini pas tė vjelave dhe duket se janė sa pėr ta qetėsuar popullin shqiptar, qė pas entuziazmit tė pėrmbajtur tė shpalljes sė pavarėsisė, po pėrjeton zhgėnjimin gati tė papėrmbajtur. Dy muaj pas kėtij akti, Kosova nuk ėshtė as e pavarur dhe as sovrane!! Qeveritarėt, politikanėt ultrashovinistė dhe agjentėt serbė lodrojnė tė papenguar nėpėr Kosovė pa i fshehur fare qėllimet dhe veprimtaritė e tyre krejt shoviniste dhe armiqėsore. Sulmojnė kufijtė e Kosovės, djegin objektet e doganės, sulmojnė dhe nuk i njohin institucionet e Kosovės, etj. As nuk duan t’ia dinė se ka Qeveri apo institucione tė Kosovės!! Zyrtarėt e UNMIK-ut dhe tė EULEX-it dhe zyrtarė tė tjerė evropianė nė tė gjitha deklaratat e tyre shprehin vetėm keqardhjen e tyre pėr kėto qėndrime dhe veprime tė Serbisė! I shkruajnė letra, i kėrkojnė takime dhe e lusin: “Aman mos i mbaj zgjedhjet nė 22 komuna. Mbaji vetėm nė pesė komuna tė Kosovės”. Sa pėr zgjedhjet e pėrgjithshme nuk diskutohet. “Ato mund t’i mbani pa asnjė problem”- u thonė zyrtarėve serbė misionet e shumta nė Kosovė. Kuptohet qė edhe Serbia shpreh “keqardhjen” e saj dhe tallet me kėto deklarata e letra tė kėtyre misioneve. Kosovė e pavarur dhe sovrane se jo mahi!!

“Serbia nuk mund tė mbaj zgjedhje nė Kosovė, sepse kėtė nuk e lejon rezoluta 1244”, “mbajtja e zgjedhjeve tė Serbisė nė Kosovė do tė ishte shkelje e rezolutės 1244”. Kėto janė deklaratat qė i dėgjon nga Ban Ki Muni e deri te ndonjė zėdhėnės i UNMIK-ut nė Kosovė, nga mėngjesi e deri nė mesin e natės. Kėto deklarata i dėgjon edhe nga shumica e zyrtarėve evropianė dhe nga ata tė misionit dhe sulltanit tė ri, qė ka marrė pėrsipėr “zbatimin e plotė tė planit tė Atisarit nė Kosovė”, pavarėsisht se ky plan nuk ėshtė pranuar nga Serbia. Pėr dallim prej kėtyre zyrtarėve dhe qarqeve politike e diplomatike, SHBA-ja e thotė qartė se “Serbia nuk mund tė mbaj zgjedhje nė njė shtet tjetėr”. Kėtė qėndrim (vetėm qėndrim deklarativ) ka mbajtur edhe shteti shqiptar dhe ndonjė shtet tjetėr.

Klasa politike dhe institucionale e Kosovės dhe shteti shqiptar duhet t’ia bėjnė tė qartė UNMIK-ut dhe tė gjithė atyre qė mendojnė, deklarojnė dhe veprojnė si UNMIK-u, se Serbia nuk po shkel rezolutėn 1244, por po shkel tokėn e Kosovės, po shkel dhe nėpėrkėmb tėrėsinė tokėsore tė Kosovės sė sotme, po shkel dhe nėpėrkėmbė vullnetin dhe krenarinė kombėtare tė shqiptarėve dhe tė institucioneve tė Kosovės. Partitė politike, Qeveria dhe institucionet tjera politike dhe shtetėrore duhet t’ia thonė pa ekuivoke misioneve tė ndryshme nė Kosovė dhe tė gjitha qendrave tė vendosjes se Kosova dhe populli shqiptar kanė shumė nevojė pėr pėrkrahjen e botės, se duan bashkėpunim tė ngushtė me tė gjitha qendrat e vendosjes dhe misionet e tyre, por vetėm nė interes tė Kosovės (jo kundėr saj) dhe pėr interesa tė popullit tė saj. Populli shqiptar duhet tė ndihmohet tė ecė natyrshėm drejt ribashkimit dhe integrimeve evropiane. Vetėm kėshtu mund tė ruhet paqa dhe stabiliteti nė rajon. Vetėm kėshtu do tė vendoset ekuilibri i forcės dhe i paqesė nė rajon. Duhet t’ua bėjnė tė qartė se plani i Atisarit mund tė “zbatohet” (mbrojtja e pakicės serbe dhe tė drejtat e saj normale (jo super tė drejtat, jo “decentralizimi”, ndarja) vetėm nėse Serbia njeh dhe respekton pavarėsimin e plotė tė Kosovės prej saj. Por kjo nuk bėhet vetėm me deklarata dhe konferenca gazetarėsh. Kėto deklarata dhe qėndrime duhet tė mbėshteten me masa “konkrete”, zotėrinj qeveritarė. Pastaj, shteti, zoti Kryeministėr nuk bėhet me ata qė postet politike dhe shtetėrore i kuptojnė si njė mundėsi pėr t’u “majmur” dhe pėr t’u kapėrdisur nė ekranet e televizioneve si gjelat maje plehu… Shteti nuk mund tė bėhet me zyrtarė e qeveritarė qė nuk e kanė zotėsinė e vendimarrjes politike, zotėsinė e pėrballjes me pėrgjegjėsi, zotėsinė e pėrballjes edhe me rreziqe…


Kosova shqiptare nė rrezik

Xhevat BISLIMI
16 prill 2008

Edhe nėntė vjet pas Luftės Antipushtuese Ēlirimtare tė UĒK-sė dhe tė mbarė kombit shqiptar kundėr Serbisė, nė qiellin e krahinės shqiptare, Kosovės, ende po duken re tė zeza, re lufte. Presionet, shantazhet, provokimet, dhuna dhe kėrcėnimet serbe ndaj Kosovės dhe nė Kosovė janė tė pėrditshme, tė gjithanėshme dhe tė formave mė tė ndryshme. “Oreksi rritet duke ngrėnė”, thotė fjala e urtė e popullit. Lėshimet (koncesionet) e njėpasnjėshme qė iu bėnė Serbisė i rritėn ambicjet e saj pėr ripushtimin e Kosovės. Mbėshtetje e fuqishme e pretendimeve tė saj shoviniste ishte dhe mbeti veēmas Rusia. Pa kėtė mbėshtetje Serbia do tė kishte “ulur bishtin” me kohė. Gjendja e krijuar nė Kosovė i detyrohet kryesisht UNMIK-ut dhe politikave tė tij thellėsisht kundėrshqiptare. Nė shėrbim tė kėtyre politikave tė UNMIK-ut u vu menjėherė dhe pa pėrtesė LDK-ja dhe udhėheqėsi i saj, Ibrahim Rugova. Kjo parti u bė edhe jatak dhe jorgan i sigurtė i elementėve dhe i strukturave mjaft tė organizuara tė koloboracionistėve nė Kosovė. Pėr nėnshtrimin dhe thyerjen e drejtuesėve tė Luftės Antipushtuese Ēlirimtare tė UĒK-sė, UNMIK-u filloi ndjekjet, arrestimet, burgosjet dhe dėnimet e tyre. Disa prej tyre u dėrguan edhe nė Gjykatėn e Hagės, ndėrsa disa tė tjerė kėrcėnoheshin dhe shantazhoheshin se do tė arrestohen dhe dėrgohen nė Hagė…

Kėto masa dhanė rezultatet e dėshiruara. Politikat e UNMIK-ut, rregulloret, urdhėresat, qėndrimet dhe vendimet e tij ishin tė padiskutueshme (alfa dhe omega), tė shenjta!! Spastrimi i Mitrovicės dhe i Kosovės Veriore nga shqiptarėt ishte politikė e UNMIK-ut dhe u bė nėn ombrellėn e tij. Edhe krijimi i enklavave serbe, qė mė vonė u bėnė komuna, sipas planit tė Atisarit, ėshtė vepėr dhe meritė e UNMIK-ut. Pėrveē kėsaj UNMIK-u pati sukses tė plotė edhe nė shkatėrrimin e asaj pak ekonomije qė kishte Kosova dhe sidomos nė shkatėrrimin e tokės. UNMIK-u nuk ngeli prapa edhe nė ēėshtjen e pronave, tė cilat aq shumė i ka ngatėrruar sa nuk besoj se do tė drejtohen edhe disa dekada.

Klasa politike e Kosovės bėri njė deklaratė pėr pavarėsimin e Kosovės nga Serbia , duke e shpallur Kosovėn “shtet tė pavarur dhe demokratik”!! Po sovraniteti ku mbeti? Ai, sipas tė gjitha gjasave dhe, siē po duket edhe sot, iu rezervua UNMIK-ut (Serbisė). “Gabimin” e klasės sė mjerė politike tė Kosovės u pėrpoq ta ndreqte Qeveria amerikane, e cila tė nesėrmen deklaroi se “njeh shtetin e pavarur dhe Sovran tė Kosovės”. Kėshtu thanė edhe disa shtete tė tjera, pėrveē Italisė dhe ndonjė tjetri. I kėsaj natyre ėshtė edhe “gabimi” tjetėr i klasės politike tė Prishtinės: Garancitė pėr zbatimin e planit tė Atisarit pa kushte!! “Nuk ka rėndėsi pse nuk e ka pranuar kėtė plan Serbia , ne do ta zbatojmė me pėrpikėmėri, nė plotni”, betoheshin e stėrbetoheshin politikanėt servilė tė Prishtinės!! Mirėpo, plani i Atisarit, i miratuar nga Grupi matrapaz negociator i Kosovės, garanton krijimin e komunave njėetnike serbe, garanton lidhje tė veēanta (speciale) tė pakicės serbe me Serbinė, garanton se nuk ka trashėgimi kulturore historike shqiptare nė Kosovė, garanton ndarjen “funksionale” tė Kosovės dhe krijimin e entitetit serb nė Kosovė, dhe, kryesorja, garanton mohimin dhe zhbėrjen e popullit dhe tė identitetit shqiptar nė Kosovė!! Tė gjitha kėto janė pranuar dhe miratuar nga paria politike dhe institucionale e Prishtinės. Fatmirėsisht nuk janė pranuar dhe nuk do tė pranohen kurrė nga populli shqiptar. Janė po kėta batakēinj, qė thoshin dhe deklaronin botėrisht, se “zgjidhja mė e mirė pėr Kosovėn”, herė-herė, se “zgjidhja e vetme pėr Kosovėn”, ėshtė pavrėsia!! Nuk u bėnte goja tė thoshin se zgjidhja mė e mirė dhe zgjidhja e vetme pėr Kosovėn ėshtė ribashkimi i kėsaj krahine shqiptare me Shqipėrinė, siē ishte betimi dhe dėshira e UĒK-sė dhe e mbarė kombit shqiptar, prandaj nuk e fituan as pavarėsinė dhe shkėputjen e plotė nga Serbia …

Kėto politika kundėrshqiptare tė UNMIK-ut dhe tė parisė politike tė Prishtinės gjetėn pėrkrahje edhe nė Tiranėn zyrtare, e cila nuk qe e zonja dhe as e gatshme tė merrte pėrgjegjėsit kombėtare, politike dhe historike qė i takonin dhe i takojnė. Shteti shqiptar ishte dhe ėshtė i vetmi pronar legjitim, politik dhe moral i Kosovės sė sotme dhe i mbarė ēėshtjes sė pazgjidhur shqiptare nė Ballkan. Nuk mund tė lihej nė dorėn e Serbisė dhe tė njė Grupi negociator tė Prishtinės (shumica bashkėpunėtorė tė vjetėr e tė rinj tė Serbisė) fati i krahinės mė tė madhe shqiptare, Kosovės. Dėshira e mirė pėr tė respektuar “politikanėt” e Prishtinės nuk mund tė pranohet dhe lejohet kur ėshtė nė pyetje ineresi madhor kombėtar. Sidoqoftė, ėshtė mirė qė sot e tutje Qeveria shqiptare tė marrė dhe t’i mbajė pėrgjegjėsit qė i takojnė. T’ia bėjė me dije Serbisė dhe mbarė botės se shteti shqiptar nuk do tė lejojė ndėrhyrjen e Serbisė nė punėt e Kosovės dhe se pėr Kosovėn, po qe nevoja, ėshtė e gatshme tė luftojė dhe ta mbrojė edhe me armė…

Kėmbėngulja dhe kokėfortėsia e Serbisė pėr tė organizuar zgjedhje serbe edhe nė Kosovė (me mbėshtetjen e UNMIK-ut), vendosmėria e saj pėr tė mos e respektuar pavarėsinė e Kosovės dhe konsiderimi i Kosovės si tokė e Serbisė pėrbėjnė kėrcėnim dhe rrezik serioz pėr lirinė e Kosovės dhe pėr paqen e stabilitetin nė Ballkan e mė gjerė. Prandaj, i vetmi argument qė ia ndėrron mendjen dhe ia “ulė bishtin” Serbisė, i vetmi argument qė e njeh Serbia ėshtė argumenti i FORCĖS. Qeveria e Kosovės, nėse nuk ėshtė tepėr vonė dhe, sidomos, nėse ėshtė e zonja, duhet ta shpallė tė pa dėshiruar UNMIK-un nė Kosovė dhe t’ia marrė tė gjitha kompetencat…

Shteti shqiptar, populli shqiptar nė Kosovė dhe mbarė kombi, pėrfshi edhe mėrgatėn e fuqishme, duhet tė pėrgatiten dhe tė angazhohen pėr mbrojtjen e Kosovės me tė gjitha mjetet dhe format. Po tė arrihet kjo pėrgatitje politike, shpirtėrore, ekonomike dhe ushtarake, atėherė, Serbia do tė jetė ajo qė do tė kėrkojė dialog, marrėveshje dhe fqinjėsi tė mirė. Kėtė rrugė, mė mirė se vetė ne dhe se vetė Tirana zyrtare e ka hapur dhe po e shtron Qeveria amerikane, e cila ka ardhur nė pėrfundim se Kosova dhe paqja nė Ballkan dhe mė gjerė mund tė mbrohet vetėm duke e armatosur dhe fuqizuar popullin shqiptar. Deri atėherė Kosova dhe ēėshtja shqiptare nė Ballkan janė tė rrezikuara…


”Pavarėsia dhe sovraniteti” ishin vetėm mashtrim, Kosova po rrezikohet me ndarje!

E tmerrshme, por e vėrtetė!

- Po pėrgatiten bisedime tė “reja” me Serbinė, ato pėrbėjnė brenda vetes acide, kompromisesh, ato pėrbėjnė (me nder lexuesve) jashtėqitje me rrėnjė tė vjetra tradhtie! Udhėheqja „e famshme„ e Kosovės e gjendur nė ballė tė ”diplomacisė kosovare” i ashtuquajturi “Grupi i Unitetit” (GU), e gjendur pėrballė presionit tė popullit u detyrua qė nė marrėveshje me ”aleatėt” tanė ta shpallė ”pavarėsinė dhe sovranitetin” e Kosovės. Por siē thotė me tė drejtė, i madhi atdhetar, Albin Kurti, ”shpallja e pavarėsisė nuk do tė thotė bėrje e pavarėsisė automatikisht”...!

Shkruan: Fadil SHYTI
Suedi, 13 prill 2008

Lisin, mė sė shumti e ēanė pyka e vet, thotė populli, kėshtu, po i ngjanė Kosovės me Grupin famėkeq tė Unitetit. Ende pa kaluar dy muaj, kėsaj broēkulle politike, kanė filluar t“i bien pendlat! Mashtruesit e paskrupullt politikė tė brendshėm dhe tė jashtėm, tė cilėt me aq bujė e festuan dhe u krekosėn pėr kėtė ”fitore tė pritur nė shekuj”, tani po ballafaqohen me realitetin e hidhur tė kėsaj ”pavarėsie” me pyka!...

Prapė negociata pėr thellimin e ndarjes sė brendshme tė Kosovės!

Dhe tani kėto ”pyka” po shihen nė dritė tė diellit, kėto janė: ndarja e Kosovės, lejimi i zgjedhjeve tė Serbisė nė Kosovė, lejimi i pushtetit paralel serb nė Kosovė, me strukturat e tyre politike, ekonomike, policore dhe ushtarake. Madje, kjo tani po bėhet me bekimin e sekretarit tė OKB-sė, Ban Ki Mun, me tė cilin pajtohet edhe Dimitrije Rupel. Pa harruar tė theksojė faktin se tė gjitha kėto po bėhen me inskenimin dhe presionin e Rusisė pėr t“i ardhur nė ndihmė Serbisė fashiste.

Ashtu, dalėngadalė, pa trauma tė brendshme, tė ndjeshme, tė arrihet nė heshtje ndarja e Kosovės, apo njė lloj federalizmi me Serbinė, si ”urė kaluese” nė njė lloj federate me mini Republikėn Serbe, pėrmes kolonistėve e saj nė Kosovė. Rusia, kėshtu po dėshiron dhe po ia arrin dinakėrisht, ani pse “ca ngadalėؔ qė ta shtrijė dominimin e saj nė Ballkan dhe ta kthejė Kosovėn nė njė Palestinė ballkanike.Diplomacia serbe luan me OKB dhe BE

E tėrė kjo masakėr ricopėtimi tė Kosovės po bėhet pėr t“i ulur gjakrat shoviniste serbomėdha dhe ruso-cariste tė satrapit tė popujve jo rus - Vladimir Putinit; dhe pėr ta ”paqėsuar” rajonin. Duke mos e qarė kokėn fort pėr tė drejtat e shqiptarėve dhe pėr qetėsimin e tyre!

Por tani shtrohet pyetja: po, shqiptarėt a do tė qetėsohen kur ju bėhen gjithė kėto padrejtėsi tė mėdha, tė cilat rrėnjėt i kanė thellė pėrtej kėtij shekulli?!

Vallė, a do tė qetėsohen shqiptarėt dhe a do tė pajtohen me ”kusarinė e trojeve arbėrore”?! – siē do tė thoshte atdhetari ynė i madh, Avni Rustemi.

- Vallė, a do tė qetėsohen shqiptarėt kur nė shtetin e tyre, “tė pavarur dhe sovran” do tė organizon zgjedhje tė lira njė shtet tjetėr fqinjė si Serbia, pėrndryshe armik i pėrbetuar i tyre, e cila ende nuk e njohu shtetin fqinjė Kosovėn, por sė cilės ia rrėnon pamėshirė projektet e saj, duke ia futur zjarrin nė doganat kufitare, duke bėrė rrėnoja dhe anarki tė papara, duke i sulmuar organet ekzekutive, siē janė gjykatat; policinė, etj. nė viset e okupuara padrejtėsisht, duke e i getozuar ato dhe duke i nxitur kolonėt e saj tė mos i njohin organet drejtuese tė kėtij shteti fiktiv, tė njohur nga disa shtete tė botės?!

Vallė, a do tė qetėsohen shqiptarėt, kur para syve tė tyre do tė krijohen organe paralele serboēetnike, tė cilat padyshim nesėr do t“i torturojnė dhe do t“i terrorizojnė shqiptarėt etnikė, tė cilėt do tė mbesin “nė gjirin” e njerkės Serbi, nė ato komunat xhuxhe serbe; tė cilat ende pa e marrė plotėsisht fuqinė e pushtetit legal po vėrsulen si lubitė mbi shqiptarėt, kur vendėsit e tyre po u hedhin gurė mbi makina , nė kalim e sipėr andej pari?!

Madje, kjo po ndodhė hapur para syve tė policisė unmikase dhe vetė para ushtarėve paqeruajtės tė KFOR-it, tė cilėt me tepėr neglizhencė po pėrpiqen ta shuajnė revoltėn e paarsyeshme tė kolonėve serbė.

Vallė, a do tė qetėsohen shqiptarėt, kur nė trojet e tyre etnike, do tė valojė i lirė vetėm flamuri serb, por jo edhe flamuri ynė kombėtar, i cili pa asnjė arsye u hoq nga tė gjitha institucionet “shtetėrore” dhe nė vend tė tij u vendos flamuri e shkombėtarizimit tė shqiptarėve, flamuri laraman shumėngjyrėsh i ngjashėm me ato ngjyrat e pansllavizmit tė egėr kinse, pro- evropian?!

Vallė, a do tė qetėsohen shqiptarėt, kur ende pas kaē vitesh “tė ēlirimit” nga Serbia janė popull i ndaluar tė kthehen nė vatrat e tyre stėrgjyshore andej lumit Lumbardhė (ish- Ibrit) nė bregoret e Mitrovicės sė ndarė, me urėn e ujdive pajtuese tė politikės evropiane tė modelit berlinas?!...

Ajo urė famėkeqe duhet tė hiqet sa mė parė, qytetarėt shqiptarė tė kthehen nė trojet dhe shtėpitė e veta nė veri, njėkohėsisht edhe qytetarėt serbė pse tė mos kthehen nė pronat e tyre nė jug tė qytetit. Vetėm kėshtu i jepet fund ndarjes tragjike dhe tė paarsyeshme tė qytetit.

Ushtarėt e KFOR-it, pse tė mos vendosen mė tej, drejt veriut, nė kufi me Serbinė; por tė qėndrojnė aty “pėr ta legjitimuar” ndarjen dhe pėr t“i trimėruar, (kinse janė tė fortė dhe janė tė pathyeshėm), djajtė e zi serbo-ēetnikė, ato rojet e urės.

Ajo urė famėkeqe ėshtė bėrė sinonim i ndarjes si nė pavijonet i burgut tė madh tė quajtur Mitrovicė, e lidhur me darėt e huaja dhe ato mafioze “shqiptare” tė negociatorėve tė sė ashtuquajturės “republikė e pavarur dhe sovrane”, apo nė fakt republikė e mbikėqyrur e Kosovės!!!

Ėshtė e rėndė ta vėshtrosh njė njeri handikap tė mbikėqyrur nga njė mbikėqyrės i huaj, por qenka tepėr e rėndė dhe e tmerrshme ta vėshtrosh atdheun e shėndoshė dhe tė bukur, tė mbikėqyrur nga tė huajt sikur tė ishte njė handikap i sėmurė dhe i shėmtuar!...

...Dhe kjo krejt po ngjanė kėshtu, si pasojė e tradhtive tė mėdha qė bota “demokratike” ua gatoi shqiptarėve, “gjellėn” diplomatike thinjake - dinake plot helme, qė nga Rambuja e deri nė Vjenė.

Ato objektiva fashiste qė Serbia nuk mundi t“i arrijė me ndihmėn e armėve nė luftėn e padrejtė milloshviqjane, pėr ta shkatėrruar, serbizuar dhe ricopėtuar Kosovėn, tani po e arrin duke hyrė bisedime kompromisesh tė mbarsura me gjilpėra mashtrimet nga vet udhėheqėsit puthadorė tek tė huajt “aleatė” dhe renegatėt e luftės ēlirimtare tė UĒK-sė. Nėndheshėm, por e sigurtė; atė qė nuk e bėri Serbia me luftė frontale, tani po e bėnė me mashtrime nė luftėn diplomatike, nė bashkėpunim me “aleatėt” tanė nė botė. Kjo natyrisht, me tė drejtė e shqetėson ēdo atdhetar dhe atdhetare brenda dhe jashtė atdheut tė shqipeve. Mirėpo, nuk duhet harruar faktin qė pėr kėto padrejtėsi dhe prapakthime nė histori, pjesėn e fajit e ka dhe udhėheqja e Shqipėrisė Londineze, (pozitė dhe opozitė), e cila u kthye nė njė zėdhėnėse e mjerė e politikės ndėrkombėtare, duke i rrezikuar kėshtu pakufishėm interesat kombėtare; duke bėrė kėtė ajo po i sakrifikon, nė kėtė fillim shekulli, trojet etnike shqiptare qė nga Ēamėria e deri nė Ulqin, qė nga Mitrovica deri nė Preshevė e Tetovė.

Mjerisht, deri sot, kėto troje shqiptare, janė bėrė monedha kusuritje nė tregjet "diplomatike" tė Ballkanit, Evropės dhe Rusisė. Pėr tė gjitha kėto shkelje tė tė drejtave njerėzore dhe kombėtare tė shqiptarėve, nuk e besoj se do tė ketė qetėsi nė trojet tona etnike arbėrore! Gjithashtu kujtoj faktin qė nėse diplomacia ndėrkombėtare me Paketėn e Ahtisarit, e cila e ricopėton Kosovėn me tė ashtuquajturin decentralizim; e tani e detyruar nga Serbia, kėrkon aq shumė tė drejta pėr kolonėt serbė pėrse tė mos e bėjė kėtė dhe Shqipėria Londineze, pėr shqiptarėt qė jetojnė nė trojet e veta etnike dhe jashtė tyre; kudo nė Ballkan: nė Serbi, Maqedoni Mal tė Zi., Turqi, dhe Greqi, por dhe mė tej kudo nėpėr botė?!

Nėse, sistemi demokratik ėshtė i drejtė dhe i denjė pėr popujt, ky sistem duhet tė kėrkohet me vendosmėri tė zbatohet i barabartė pėr tė gjithė nė familjen e madhe tė popujve tė mėdhenj e tė vegjėl qofshin ata. Pėrndryshe rreziqet nė tė ardhmen do tė jenė tė mėdha, tė papritura dhe tė paparashikuara! Pastaj pėrgjegjėsinė pėr kėtė me siguri do ta bartin nė supe vetė shkelėsit e kėtyre parimeve tė larta njerėzore!


Bashkimi nė Evropė ėshtė demagogji politike pa ribashkimin e Mitrovicės dhe tė trojeve tė tjera shqiptare!

Ėshtė bėrė parullė ditore e politikanėve tanė “tė hollė”, tė cilėt pėr t“i forcuar pozitat e tyre nė aspektin e diplomacisė sė jashtme, pėr t“i hyrė si lepujt nė gji Evropės tekanjoze dhe tepėr misterioze se si ajo po pretendon t“i trajtojė shqiptarėt nė Ballkan dhe ardhmėrinė e tyre, nė kėtė rajon…

Shkruan: Fadil SHYTI
Suedi, 30 mars 2008

Derisa kryeministri i Kosovės “sė pavarur dhe sovrane” foli nė Slloveni, pėr dėshirėn e tij, pėr integrimin e Kosovės nė EU dhe NATO, po atė mbrėmje mė. 20.03.2008 Radio Televizioni i Kosovės (RTK-ja) njoftoi se nė njė katund tė Drenicės Legjendare, jo fort larg vendlindjes sė tij, qe 9 vite pas “ēlirimit” tė Kosovės, ende nuk paska rrymė elektrike!!! Vetėm kėto ditė, KEK-u qenka kujtuar tė dalė atje dhe tė instalojė rrymėn pėr banorėt e asaj ane tė varfėr tė Kosovės. Kėshtu, po i ngjanė politikės sė mjerė shqiptare, kjo “aspirata shekullore” e shqiptarėve pėr integrim evropian!

- Tani, shtrohet pyetja si mund tė integrohen shqiptarėt nė Evropė nga Mitrovica deri nė Vlorė, kur mjerisht ende atyre u mungon infrastruktura elementare pėr jetė normale nga shumė fusha tė jetės?!

- Si mendojnė zotėrinjtė qė tė integrohen nė Evropė: me qirinj?!

Si mendojnė zotėrinjtė tė shkojnė nė Evropė, me krime mbi popullsinė e tyre (kujtoj kėtu Gėrdecin), ku u vranė 25 veta, u plagosėn qindra tė tjerė, u tmerrua njė popullatė e tėrė dhe u trondit kombi; si pasojė e njė korrupsioni astronomik dhe diletant tė qeverisė dhe tė kryeministrit tė Shqipėrisė administrative; i cili pa pikė turpi e ndėrgjegje njerėzore dhe kombėtare, as deri sot, nuk ka kurajėn tė japė dorėheqje!!! …Dhe, mbi tė gjitha ēka ėshtė mė e pafalshme dhe tepėr skandaloze, ėshtė fakti qė: Shqipėria Natyrore, ende nuk e ka realizuar ėndrrėn shekullore tė shqiptarėve tė RIBASHKIMIT GJITHĖKOMBĖTAR.

Politikanėt “largpamės” duhet ta dinė se po u futėn pa kushte “ si cjeptė te kasapi” ashtu kuturu – nė ingranazhet e Evropės, ato ingranazhe pastaj duhet respektuar!

Po, fjala vjen sikur Evropa, e pranon nė gjirin e “ngrohtė” tė saj Shqipėrinė e copėtuar; (mbase si po sillet falli, kjo dhe do tė ndodhė); pėr faktin se lakun politik tė mashtrimit cinik dhe tė hollė evropian, Shqipėria administrative veē e ka pranuar, duke e sakrifikuar Kosovėn me njė lloj pavarėsie qė nuk ėshtė as mish as peshk!

...Dhe, duke i lėnė nė mėshirėn e fqinjėve barbarė sllavė, trojet tjera shqiptare! - Madje, duke e sakrifikuar dhe vet pavarėsinė e saj, kjo po shihet qartė, pothuaj nė ēdo ditė dhe nė ēdo orė kur diplomacia shqiptare po rrėshqet nė akrepat e tė kalendave greke. Sot, shqiptarėt janė bėrė kombi mė i varur nga tė huajt, janė bėrė pėr t“i vajtuar Roma e Stambolli; por tė gjitha kėto fatkeqėsi po u bien mbi kokė si pasojė i njė udhėheqje tė meskine dhe tepėr injoruese pėr ardhmėrinė e kombit tė tyre.

- A mendojnė politikanėt shqiptarė se duke u “integruar” - siē thonė ata, sepse fjala shqipe bashkim - sikur i pengon!

- Pra, duke u bashkuar me Evropė dhe nė NATO, Shqipėria Natyrale, do ta ketė mė lehtė tė ribashkohet?! Po, ua shtrove kėtė pyetje, ata me siguri si nė kor bretkosash do tė pėrgjigjen: pooo!

- A mendojnė zotėrinjtė, sinqerisht kėshtu, apo ia fshehin kėtė mashtrim bashkėkombėsve tė tyre?!

Ja, po ua them troē: kjo ide cinike dhe dinake, ėshtė mashtrimi i radhės qė po ia bėjnė kombit kėta tė pacipė!

Nga ky aspekt dua tė pėrkujtojė faktin e hidhur se po nė kėtė Evropė tė Re, ka popuj dhe kombe qė ende nuk i kanė zgjidhur drejt ēėshtjet e tyre kombėtare, qė pėr ato janė tepėr tė domosdoshme dhe madhore?!

Pėrkundėr faktit qė shtetet me qeveritė “e tyre” janė lidhur kokė e kėmbė nėn tutela evropiane; prandaj lufta e tyre pėr pavarėsi tė plotė, nga shtete tė huaja, po zhvillohet prej kohėsh dhe deri sot; baskėt, katalanėt, me Spanjėn, irlandezėt me Anglinė, flamanėt e valonėt mes veti ashtu qe shteti belgjian ėshtė ne prag te shpėrbėrjes. Pa harruar faktin qė kėto probleme etnike dallojnė nga situata koloniale e shqiptarėve ne Ballkan!

Pastaj, kujtoj kėtu se: janė ende tė pazgjidhura ēėshtjet me kombin kurd, i cili ėshtė ndarė nė disa shtete; ani pse Turqia po pretendon tė bėhet anėtare e denjė e Evropės, qėndron e pazgjidhur drejt ēėshtja e shqiptarėve nė Maqedoni, pėrkundėr faktit qė shqiptarėt atje janė komb e jo pakicė kombėtare; ndėrsa Maqedonia, pikėrisht, e krehur nga lajkat e politikanėve shqiptarė, po i mprehė dhėmbėt ta ricopėtojė Kosovėn dhe njėkohėsisht asaj i lejohet nga Evropa tė merr sė shpejti dritėn e gjelbėr pėr t“u anėtarėsuar atje! Kujtoj me kėtė rast ēėshtjen e pazgjidhur tė Ēamėrisė, popullit vėlla ēam, nga shteti ballkanik, “domokratiko-evropian”, Greqia, - ende nuk u lejohet tė kthehet nė trojet e tij etnike.

Pa harruar faktin tė sqaroj kėtu se: nuk ka ēėshtje e shqiptareve nė Maqedoni ēėshtje e shqiptarėve nė Greqi, ēėshtje e shqiptarėve nė Serbi, ēėshtje e Kosovės ēėshtje e shqiptarėve ne Mal te Zi etj. Ēėshtja shqiptare ėshtė unike dhe ka karakter kolonial.

Dua tė theksojė faktin se shqiptarėve paraprakisht u duhet ribashkimi territorial gjithėkombėtar e pastaj nėse ku bashkim me Evropėn na sjellė fitore t“i thuhet, Po, mirėpo nėse ky bashkim me Evropėn na sjellė humbje, prerazi t“i thuhet, Jo!

Kėtė, sot e bėjnė shtetet mė tė zhvilluara demokratike, kjo nuk ėshtė kundėrnjerėzore dhe as kundėrkombėtare. Shkurt, kjo nuk ėshtė herezi! Pėrkundrazi, kjo, ėshtė njė atdhedashuri dhe pėrgjegjėsi qė kanė qeveritė e kėtyre vendeve ndaj popujve tė tyre.

Nė qoftė se kjo Evropė e Re, qė pretendon tė ketė vlera tė larta demokratike ndaj kombeve tė tjera, ndėrsa ne shqiptarėve pėrmes zėdhėnėsve (altoparlantėve ė saj) tė Grupit tė Kontaktit na thotė: “Kosovės nuk i lejohet tė bashkohet me njėrin nga vendet fqinje”; ( kėtu qėllimisht nuk pėrmendet Shqipėria Londineze), por dihet se shigjeta e Bizmarkut, atje e ka objektivin goditės; - ne, shqiptarėt duhet t“i themi JO - bashkimit nėn kėtė “Evropė tė Re”!

Por, kėtė fakt tepėr tė hidhur dhe tragjik, "politikanėt" shqiptarė, me cinizėm e harrojnė!

Kjo, ėshtė njė papėrgjegjėsi e pafalshme kombėtare, e cila nesėr mund tė ēojė drejt fatkeqėsive tona tė reja si komb pėr mė tepėr se i pėrgjysmuar territorialisht....

Kėtu nė kėtė shkrim dua t“ua pėrkujtoj politikanėve “tė hollė” shqiptarė, sepse si duket “ s“po kanė kohė” tė shfletojnė fjalorin e gjuhės shqipe dhe t“i kuptojnė qartė fjalėt integrim dhe integritet, dhe njėkohėsisht dua tė ritheksojė mendimin tim tė prerė se: kombit tonė tė lashtė dhe tė ri, paraprakisht i duhet realizimi dhe sigurimi i bėrjes sė Shqipėrisė Natyrale, njė shtet i pandarė; pra tė arrihet integriteti tokėsorė e pastaj integrimi nė Evropė dhe nė NATO!

1. INTEGRIM-, Ķ m.sh - E , -Et libr.Veprimi sipas kuptimeve tė foljeve INTEGROJ, INTEGROHEM. Integrim paqėsor. Integrim ekonomik, (politik, ushtarak) Rruga e integrimit.

INTEGRITET - i. m. libr. Tė qenėt njė i tėrė dhe i paprekshėm; tėrėsi tokėsore qė pėrbėn njė njėsi tė vetme, tė pandarė e tė paprekshme. Integriteti tokėsor.

INTEGROHEM vetv. libr. 1. vet. veta e III. Lidhet ngushtė me tė tėrėn, pėrfshihet nė njė tėrėsi si pjesė pėrbėrėse, e pandarė e saj; bashkohet a shkrihet nė njė njėsi tė vetme gjatė zhvillimit; kund. ēintegrohet.
Integrohet nė njė sistem.

2. Pės. e INTEGROJ
INTEGR/ OJ kal – OVA , UAR- . Lidh pjesėt ose anėt e diēkaje nė njė tė tėrė, pėrfshij diēka nė njė tė tėrė si pjesė pėrbėrėse e tė pandarė tė saj,. bashkoj a shkrijė nė njė njėsi tė vetme ; kund. ēintegroj. Fjalori i Gjuhės Shqipe , Rilindja, Prishtinė, 1981, f. 724.

- Nga kėto qė shkrova konstatoj se stabiliteti dhe paqja nė rajonin tonė do tė jetė e qėndrueshme, vetėm kur tė arrijnė tė gjitha shtetet ballkanike, evropiane dhe mė gjerė qė ta kuptojnė se pėr t“u bashkuar (integruar) Evropa; paraprakisht duhet tė ribashkohen shqiptarėt territorialisht nė njė Shqipėri Natyrale.

Pastaj, kėto shtete tė kuptojnė se pa zgjidhjen e problemeve tė popujve dhe tė kombeve, tė mėdha, o tė vogla qofshin ato; nė kėtė rajon kurrė nuk do tė ketė paqe dhe demokraci tė mirėfilltė, por do tė ketė vetėm mashtrime tensionime, “tėrmete” politike, ushtarake etj.

Evropa “demokratike” do tė detyrohet tė merr rolin e zjarrfikėses nė shuarjen e demonstratave, dhe kryengritjeve lokale dhe globale; tė cilat ēojnė drejt luftėrave tė drejta ēlirimtare; mirėpo, atėherė kjo Evropė dhe ushtritė e mėdha tė NATO-s, nuk do tė jenė mė aspak demokratike, por do tė jenė ushtri okupatore qė do tė hidhen nė beteja nga njėri vend nė tjetrin, pastaj fati i tyre do tė pėrfundojė me turp, ashtu siē kanė pėrfunduar ushtritė e mėdha pushtuese tė perandorive tė egra nė Evropė dhe nė botė!


Tragjedia e Gėrdecit njollė e pashlyer e klasės politike nė Shqipėri!

“Nė shpatin e malit Longs-Pik nė Kolorado, gjenden mbeturinat e njė lisi gjigant, specialistėt pohojnė se ai ka qėndruar rreth 400 vjet. Kur Kolombo u vendos nė Salvador, ai ishte njė filiz i vogėl. Gjatė jetės sė tij tė gjatė rrufeja e ka goditur katėrmbėdhjetė herė, ndėrsa stuhitė dhe ortekėt e katėr shekujve janė tėrbuar rreth tij. Por ai qėndroi! Mė nė fund, njė grumbull brumbujsh filluan ta dobėsojnė insektet me kafshimet e tyre tė vogla ia shkatėrruan dalngadalė fuqinė e brendshme, gjiganti i pyllit, tė cilin nuk mundėn ta thajnė shekujt, nuk e thyen as rrufetė dhe stuhitė, u rrėzua nga sulmi i fortė i insekteve tė vogla, aq tė vogla sa qė njeriu mund t“i mbysė me dy gishta.”!
(Dale Carnegie)


Shkruan: Fadil SHYTI
Suedi, mė 22 Mars 2008

Qė nga fillimvitet nėntėdhjeta, tė kohės sė pas ndryshimeve nė sistemin politik, qė kur nė Shqipėrinė Natyrale, erdhėn nė pushtet forca tė ashtuquajtura demokratike, pėr Shqipėrinė Natyrale filluan rrebeshe tė pandalshme dhe kjo krejt si rezultat i njė mungese tė njė strategjie tė vėrtetė dhe largpamėse e afatgjate kombėtare, pėr ta bėrė Shqipėrinė - siē thoshin rilindėsit tanė; “zonjė tė rėndė”!

Fatkeqėsi tė pandėrprera po e godasin kombin shqiptar, nga jugu vė veri, nga lindja nė perėndim: qė nga Vlora, Dibra, Kosova , kurse tani krisi adej nga Vora. Dhe, ēka e bėnė edhe mė tej tė hidhur faktin ėshtė se kėto fatkeqėsi qė po na godasin si komb, po vijnė si pasojė e gabimeve tė pandreqshme tė klasės politike shqiptare, pėr mė tepėr se njė dekadė…

Klasa politike shqiptare nga tė gjitha kryeqendrat e saj: Tirana, Prishtina, Shkupi, Presheva dhe Podgorica, prej kohėsh ėshtė duke bėrė njė gabim qė mund tė quhet mė tepėr se fatalitet: kjo klasė politike e etur pėr pushtet, jo rrallė - pa qoftė edhe duke e rrezikuar kombin, prej kohėsh fatin e kombit - ardhmėrinė e tij - pothuaj tėrėsisht ia ka lėnė nė duar faktorit ndėrkombėtar.

Kujtoj, me kėtė rast politikėn pacifiste dhe jo rrallė herė qe dhe njė politikė anarkiste pėrafėrsisht, pėr njė dekadė e projektuar nga klani dėshtues Rugova – Berisha. Kjo politikė, vendnumėrimi dhe vetėshkatėrrimi njė pjese tė madhe tė atdheut i solli vetėm pritjen e dėshtuar tė lirisė, pėrballė armiqve shekullorė sllavo-pushtues, ndėrsa pjesės tjetėr tė atdheut, e cila dje ishte plotėsisht e pavarur dhe sovrane, i solli fatkeqėsi nga mė tė rėndat tė papara nė historinė tonė tė lashtė dhe tė re; e solli Shqipėrinė nė prag tė luftės civile - vėllavrasėse dhe tė shkatėrrimit tė shtetit nė vitin famėkeq 1997.

Klasa politike pacifiste dhe anarkiste, duke e mbjellė nė popull frymėn e jo tolerancės, tė ngritjes e tė nxitjes pro-et-kontra, tė ideve dhe flamujve partiakė, bėri qė nė mes tė shqiptarėve tė hapen hendeqe dhe plagė qė herė-herė dukeshin tė pariparuara dhe tė pashėruara. Mirėpo, kėto marrėzi, intriga dhe komplote tė sistemit shumė partiak, filluan tė mbyllen nga fundi i viteve 90-ta, pėr mė tepėr kjo ndikoi pozitivisht, fuqishėm koha luftė – kur ne si komb i lashtė dhe i ri, si kurdoherė mė parė u bashkuam ta pėrballojmė tė keqen qė na e ofruan armiqtė dhe puthadorėt e tyre shqipfolės; nė ēdo cep atdheut.

Pas tri luftėrave ēlirimtare, mė nė fund, po dukej nė horizont njė dritė shprese pėr ardhmėrinė e kombit tonė. Mirėpo, as pas kėsaj kohe tė vėshtirė, por tė ndritur, pėrkundėr faktit qė nė betim tė tri ushtrive tona ēlirimtare nė hapėsirat e viseve tona: Prishtinė-Tetovė-Preshevė, qe betimi ushtarak pėr ta ēliruar dhe ribashkuar Shqipėrinė Natyrale, megjithatė klasa politike e mashtruar nga qarqet euro-atlantike, bėri qė as deri sot, dėshirat tona tė mos realizohen; pėr ta bėrė njė Shqipėri tė lirė, tė pėrparuar dhe tė ribashkuar!

…Pėrse ngjau dhe po ngjanė kėshtu?
Pikėrisht pėr fajin e klasės politike shqiptare tė tė gjitha spektrave e ngjyrimeve politike…

Derisa, dje pacifistėt pretendonin duke bėrė zhurmė me tė madhe se: “pėr kėtė durim ndaj Serbisė, Maqedonisė dhe Malit tė Zi, (Greqinė, mbase e kishin harruar fare se ekziston pra, ēėshtja e pazgjidhur e Ēamėrisė) – bota do tė na shpėrblejė”, sot klasa politike shqiptare e ekzaltuar nga premtimet euro-atlantike pėr tė hyrė nė NATO dhe EU, po ēirret deri nė qiell qė: “bota do tė na shpėrblejnė nėse ne heqim dorė nga identiteti ynė qė do tė thotė, nga Flamuri ynė, gjuha jonė, pse jo edhe nga kėrkesa jonė shekullore pėr ribashkimin territorial tė kombit, pra pėr ta bėrė Shqipėrinė njė shtet nė Ballkan dhe tė pandarė me ricopėtime tė reja… Kujtoj, kėtu Mitrovicėn, Dabėlldenin etj. etj.

Premtimet, gjatė viteve 90-ta, se do tė shpėrblehemi pėr ruajtjen e paqes nė rajon, pacifistėt i harruan, ato nuk u realizuan kurrė, pėr faktin se lufta megjithatė na pėrfshiu si komb, pavarėsisht nga forma tė ndryshme ajo i tejkaloi dhe kufijtė e trojeve tė okupuara… Dhe, shi pėr kėtė mashtrim tė madh, kjo klasė politike jo vetėm qė nuk dha pėrgjegjėsi para popullit, por e ndihmuar nga qarqe reaksionare ndėrkombėtare, menjėherė pas luftės sė madhe arriti ta marrė pėrsėri pushtetin, pa shtet… Kjo, do tė ishte gjysma e sė keqes sikur kjo klasė politike edhe tani i ka marrė timonin e historisė, por tani disi kjo po tregohet mė “e butė”, pėr faktin se ka krijuar aleanca “tė reja” me udhėheqėsit renegatė tė luftės ēlirimtare. Prandaj, si shpatė ende po qėndron rreziku mbi kokė qė kjo klasė politike tė mbytet sėrish nė vorbullat e premtimeve tė kota nga bota euro- atlantike. Kjo, nuk do tė pėrbėnte aspak njė brengė pėr shqiptarėt, sikur nė kėto vorbulla tė mos mbytet (tė paktėn pėr njė decenie) dhe ardhmėria jonė e ndritur, si komb!

Kjo, qe njė pasqyrim i thuktė sa i pėrket faktit qė dje dhe sot po e lozė politika shqiptare pakurrizore “diplomacinė kombėtare” nė raportet me faktorin ndėrkombėtar. Gjithashtu, nė kėtė humnerė tė zezė, mendoj mund tė hyjė dhe fakti qė sot dhe dje qeveritė e Tiranės, pranuan dhe po pranojnė me aq naivitet qė pa asnjė mbulesė dhe pa asnjė logjikė kombėtare tė bėjnė demontimin e gjithė atij armatimi gjigant, tė cilin populli shqiptar e bėri dhe mbrojti me aq djersė dhe gjak!!!

- Nė kohėn, kur tė gjitha shtetet fqinje po armatosen deri nė dhėmbė, tė pėrkrahur nga aleatėt e tyre natyrorė dhe jo natyrorė, nė kohėn kur kėto shtete ende po i mprehin dhėmbėt tė vėrsulen si bishat, mbi trojet etnike shqiptare, pėr ta bėrė fakt ri -copėtimin e tyre: Serbia, Maqedonia, Mali i Zi dhe Greqia, ende s“i kanė hequr duart nga trojet tona; kur ēėshtja shqiptare po kėrkon zgjidhje afatgjate – pikėrisht nė kėtė kohė Shqipėria po vetėēarmatoset – kjo, pėr mendimin, tim do tė thotė hiq mė pak se TRADHTI KOMBĖTARE!
Kjo, ėshtė njė ēėshtje tepėr e ndieshme qė kėrkohet tė zgjojė vėmendjen e ēdo njeriu liridashės kudo nė trojet tona etnike!

Janė thellėsisht tė pabaza arsyetimet se Shqipėria Natyrale do tė fitojė duke bėrė shkatėrrimin e kėtyre armėve, tė cilat pėrbėnin dje dhe pėrbėjnė sot dhe njė garanci tė pathyeshme pėrballė armiqve tanė shekullorė. Pėr Shqipėrinė Natyrale, ato armė pėrbėnin dhe pėrbėjnė mbrojtjen e sigurt nga egėrsirat pushtuese sllave dhe njė shpresė qė njė ditė tė gjitha trojet tona etnike, do tė ēlirohen nga zgjedha e tyre.

Pas ngjarjeve tragjike nė vitin 1997, qė morėn flakė pėr fajin e qeverisė tė drejtuar nga S. Berisha, dihen ato tė “famshmet” piramida tė drejtuara nga mafiozėt e lidhur me njėmijė e njė fije pas qerres qeveritare; kur jetėn e humbėn mbi 3000 veta, kur mbetėn invalidė tė pėrjetshėm qindra tė tjerė, kur shumė prej tyre pėrfunduan madje nė ēmendinė; mua personalisht mė ka treguar njė ish-ushtarak i vjetėr, tani jeton me njė pension, tė cilin do ta quaja “ndihmė sociale”; pra, me brengė nė zemėr mė thoshte: nė spitalet psikiatrike kanė pėrfunduar 400 veta. Kjo, tragjedi e madhe kombėtare, iku dhe pėr kėtė, kurrė nuk u dėnuan as u demaskuan fajtorėt kryesorė, sepse Berisha ia hodhi fajin Nanos, e Nano ia hodhi fajin Berishės – kėshtu qė: “faji mbeti jetim”!!!

Por, nga kjo lehtė mund tė konstatohej kush qe fajtori: a i krijoi piramidat atėbotė opozita socialiste me nė krye Nanon, apo i krijoi pozita “demokratike” me nė krye Berishėn. Kėto dy personalitete tragjikomike tė politikės shqiptare, nė vend se tė merrnin nė pėrgjegjėsi pėr gabimet e tyre – kėta sharlatanė cinikė u shpėrblyen nga populli me pushtetin e tyre efektiv dhe fiktiv; herė nė pozitė e herė nė opozitė!!! Thėnė, shul shqip – ata, erdhėn nė pushtet me ndihmėn e qarqeve ndėrkombėtare, mirėpo, pėr kėtė fitore me cinizėm i kanė falėnderuar , zgjedhėsit shqiptarė!!! Ndonėse, kėtu dhe mund tė ekzistojė njė mani politike nė njė pjesė dėrmuese tė tyre…

Ndėrsa, tani pas ngjarjes tragjike nė Gėrdec, kur populli i asaj ane e pa luftėn e fuqisė sė njė bombe atomike; S. Berisha e merr “guximin” dhe deklaron qė: dėshtuam nė qeverisjen e vendit, por nuk merr guximit e dorėzimit tė pushtetit qė menjėherė t“i hapė rrugė sqarimit tė situatės atje, t“i hapė rrugė pėrgjegjėsisė sė tij personale dhe tė tėrė qeverisė sė tij tė korruptuar dhe tė paaftė. Sipas S. Berishės, fajtorė pėr ngjarjen tragjike atje, qenkan shumė leva tė shtetit, por jo dhe kryeministri i tyre!!!

- Kjo ėshtė hiq mė pak se poshtėrsi politike nė pėrpjekje tij pėr tė mbetur mė tej nė pushtet pėr t“u dhjamosur mbi dafinat e pėrgjakura tė Gėrdecit dhe katundeve tė tjera pėrreth...

Njė psikolog i shquar amerikan, Dale Carnegie, nė librin e tij " Psikologjia e suksesit 2 " , Prishtinė 2003, f. 2007- shkruan: “Nė shpatin e malit Longs - Pik nė Kolorado, gjenden mbeturinat e njė lisi gjigant, specialistėt pohojnė se ai ka qėndruar rreth 400 vjet. Kur Kolombo u vendos nė Salvador, ai ishte njė filiz i vogėl. Gjatė jetės sė tij tė gjatė rrufeja e ka goditur katėrmbėdhjetė herė, ndėrsa stuhitė dhe ortekėt e katėr shekujve janė tėrbuar rreth tij. Por ai qėndroi! Mė nė fund, njė grumbull brumbujsh filluan ta dobėsojnė insektet me kafshimet e tyre tė vogla ia shkatėrruan dalngadalė fuqinė e brendshme, gjiganti i pyllit, tė cilin nuk mundėn ta thajnė shekujt, nuk e thyen as rrufetė dhe stuhitė, u rrėzua nga sulmi i fortė i insekteve tė vogla, aq tė vogla sa qė njeriu mund t“i mbysė me dy gishta.”! Nga kjo mund tė konstatoni dhe ju tė nderuar lexues se : Shqipėria e cila u qėndroi me krenari aq e aq sulmeve armike, tani po ndeshet me njė grumbull brumbujsh, mjerisht jo tė ardhur jo vetėm nga viset tjera, por dhe nga viset e saja qė dikur ishin tepėr krenare!

Tani, kur po i shkruaja kėto radhė tė kėtij shkrimi pikllim dhe revoltė, seē mė erdhi nė mendje poezia atdhetare e tė madhit poet, Pashko Vasa, shkodranit, i cili thoshte me pikėllim dhe kushtrim tek poema madhore: O moj Shqypni:

O moj Shqypni e mjera Shqypni,
Kush tė ka qitė me krye nė hi!

Ke mbetur si lisi i rrėzuar pėr dhe...
E me kėmbė kush donė tė shklet...

E njė fjalė tė mirė, askush s“ta flet!
...........................................
Shqiptarė, n mes veti jeni tujė vra,
Nė njėmijė ēeta jeni shpėrnda!
...........................................
Para se tė humbet kėshtu Shqypnia,
Me pushkė nė dorė , le tė vdes trimėria!

Qėndro Shqipėri Natyrale!


Flaki pamėshirė brumbujt nga trupi yt, sepse Ty moj Kapedane e qėndresės shekullore, nuk e meriton kėshtu ta merr pa mėshirė, pandėrprerė; goditjen e tyre mizore!


Mitrovica e ndarė pasqyrė e vėrtetė e UNMIK-ut dhe EULEX-it nė Kosovė

Alarmit tė arsyeshėm nga shumė analistė pėrparimtarė, brenda dhe jashtė atdheut, duke filluar pas pėrfundimit tė luftės ēlirimtare e deri sot, se: UNMIK-u, ėshtė organizatė e dėshtuar nė Kosovė, pėr faktin se kjo organizatė ėshtė instaluar nė Kosovė, ad – hoc, nga OKB-ja, pa e pyetur askush popullin e Kosovės; pastaj kjo organizatė e kamufluar si legjitime: me tė drejtė u kritikua ashpėr nga Lėvizja Vetėvendosje - kjo u dėshmua dhe me aksionet e saj, kundėr UNMIK-ut.

Shkruan: Fadil SHYTI
Suedi, 15 mars 2008

Prej kohėsh, kjo organizatė e korruptuar dhe pa strategji afatgjate pėr ndihmė Kosovės, por kishte dhe ka njė strategji dinake pėr ta penguar procesin e bėrjes shtet tė Kosovės; ishte futur nė rrugė pakrye, duke lejuar me tė madhe burokracisė e vendit tė zhytet nė korrupsion deri mbi gju, pastaj, duke e ndarė “prenė” me pushtetarėt pa shtet tė Kosovės, dhe mbi tė gjitha pėr faktin e hidhur se UNMIK-u pa rezerva e ka lejuar minoritetin serb nė Kosovė tė bėhet i zoti i shtėpisė nė shtėpinė e huaj!!!

UNMIK-u, duke i pasur duart e lira sipas Rezolutės famėkeqe 1244, i dėrgonte “princat” e vet, (kryeadministratorėt) qė herė me dinakėri e herė me njė tė rėnė lapsi - t“i anulonte madje dhe vendimet e Parlamentit tė Kosovės, kur rrallė herė ky Parlament sillte ndonjė ligj tė favorshėm pėr shqiptarėt dhe Kosovėn. Parlamentarėt e Kosovės ishin dhe janė tė pėrkrahur vetėm kur i pranonin dhe i pranojnė vendimet e UNMIK-ut. Pėr tė sjellė nė fuqi “spica tė reja” si Korniza Kushtetuese dhe ato tetė standardet e “famshme”, tė cilat e paqėsonin dhe e shkretonin Kosovėn.

Parlamentarėt e Kosovės, pėrkraheshin dhe pėrkrahen nga UNMIK-u, vetėm kur e stabilizonin dhe e stabilizojnė situatėn, kur populli i shumėvuajtur shqiptar nė Kosovė rebelohej dhe kėrkonte zgjidhje mė tė shpejtė dhe mė tė drejtė pėr Kosovėn, kujtoj kėtu ngjarjet e marsit tė vitit 2004.

...Dhe, i bazuar nė rrethanat e krijuara tani; jam i bindur, kėshtu ka pėr tė ngjarė mė tej!...
Pastaj, UNMIK-u, i pėrkrahte parlamentarėt e Kosovės, kur kėta lejonin qė para syve tė tyre tė rrihej, tė burgosej dhe tė vritej rinia heroike e Kosovės, kur ShPK-ja, tregohej tepėr aktive nė kapjen dhe torturimin e djemve dhe cucave tė Lėvizjes Vetėvendosje. Kur kjo polici “demokratike” e nxitur dhe e paguar nga qarqe tė huaja e burgosi herė pas herė, udhėheqėsin sypatrembur - Albin Kurtin.

Atėbotė, pėr tė gjitha kėto padrejtėsi kryesisht nė aspektin politik, nuk reagohej me kohė nga pushtetarėt pa shtet tė pavarur dhe sovran!!! Por, kjo nuk ishte e tėra: pushtetarėt e krekosur pėr pushtetin e tyre kukull, me kokėn nė Nju Jork, dhe bishtin nė Bruksel, nuk brengosen as pėr faktin se shqiptari nė Mitrovicėn e ndarė po hiqte tė zitė e ullirit duke jetuar nėn strehė tė huaja, pėr faktin se ishte ndjekur nga serbėt e “Dollce Vita-s ”, nga vatrat e veta shekullore.
Dhe, kjo gjendje mjerisht ende po vazhdon!

Kėta qeveritarė me politikėn e mjerė, nė qėndrime servile tek tė huajt, nuk bėnė pėr bashkėkombasit e tyre as mė tė voglėn pėrpjekje qė t“i ndihmonin pėr rikthimin e tyre nė vatrat veta, t“i ndėrtonin shtėpitė e tyre tė djegura nga ēetnikėt serbė; por, pėr mė keq: kinse pėr t“i zbatuar ato tetė standardet famėkeqe, tė cilat ishin bėrė pengesė pėr pavarėsinė e Kosovės, kėta “demokratė” evropianė, ndėrtonin banesa pėr rikthimin e kolonėve serbė tė ikur pas qerres sė thyer e tė pėrgjakur tė S. Millosheviqit.

Pra, UNMIK-u, printe nė vendime arbitrare kundėrshqiptare, ndėrsa qeveritarėt shqiptarė vraponin nė kėtė rrugė pa krye!
…Dhe, si pėrfundim, Kosova e futur “me hatėr o me zor” nė bisedime atje nė Vjenėn Hasburgėve, me ēetnikėt e Beogradit me GU nė krye; pastaj shkėlqeu ajo fitorja e shumė pritur u arrit “pavarėsia dhe sovraniteti i Kosovės”!!!
Tani, tė shohim pas gjithė kėtyre krajatave dhe gabimeve tė pafalshme politike ēfarė do tė bėjė Qeveria e Kosovės sė “pavarur” nė krye me Hashim Thaēin, do tė reagojė ashtu siē duhet apo do tė bėjė sehire, si dikur kur ishte qeveri “nė hije”?!
Deri kur kjo qeveri, do tė merr ajo pėrgjegjėsitė pėr t“i mbrojtur kufijtė e Kosovės, pėr ta bashkuar qytetin e ndarė verior, Mitrovicėn dhe rrethinėn e saj, tė pasur me xehe e pasuri tė tjera tokėsore e nėntokėsore?!

Deri kur kjo qeveri do tė merr pėrsipėr mbrojtjen e sovranitetin e Kosovės, apo ky sovranitet do tė lejohet tė shkelet deri nė ditėn e amshimit, pra, siē thonė besimtarėt; deri nė ditėn e “kiametit”! Ndėrsa, kryeministri i Kosovės, sė “pavarur” do tė krekoset me kėnaqėsi se ja e fituam pavarėsinė dhe sovranitetin e Kosovės, madje duke u ējerrė me sloganin e kullerėve: Bacė, u kry!!!
E shtroj pyetjen deri kur, sepse sipas deklaratave tė politikės ndėrkombėtare dhe asaj vendore, misioni i UNMIK-ut, nuk do tė hiqet sė shpejti nga Kosova, madje as sipas direktivave tė Paketės sė Ahtisarit!!!
Ndėrsa, parlamentarėt e Kosovės, po nguten si mos mė keq, sikur i ka pėrfshirė breshėri i politikės evropiane, pėr t“i sanksionuar e zbatuar ligjet e kėsaj Pakete “magjike”, e cila “e solli” lirinė e lėvizjes pėr qytetarėt e Mitrovicės dhe "kthimin" nė trojet e tyre etnike! Paketė, e cila “theu” bllokadėn e Serbisė duke i zbatuar me pėrpikėri me dorėn e zezė serbe aksionet e minoritetit serb mbi Kosovėn: thyerja e kufijve, pushtimi i gjykatės komunale nė Mitrovicė e tė tjera...

Tani, shtrohet pyetja: pėrse UNMIK-u dhe Qeveria e Kosovės, tregoheshin aq tė papėrmbajtur ndaj shqiptarėve qė kėrkonin VETĖVENDOSJE, duke i rrahur, burgosur plagosur e vrarė demonstruesit shqiptarė duarthatė; Ndėrsa, tani tregohen kaq tė pėrmbajtur ndaj huliganėve, demonstrues serbė, tė cilėt nėn urdhrat e Serbisė, e djegin flamurin e Evropės, e djegin flamurin shqiptar, i cili prej mbarimit tė luftės e deri sot, nuk valon i lirė nė Mitrovicėn e andej Lumėbardhit?

Po, EULEX- i, ku gjendet vallė?!
Ku i ka ngritur ēadrat “princi”i tyre i rrallė?!
Sot, i pari i tyre shėtitej nė Pejė; sa bukur e pyetėn gazetarėt atdhetarė tė Kosovės: “pėrse nuk shkove tė shėtitėsh nė Mitrovicė?!
Por, ai me dinakėri thinjake evropiane ua ktheu: “Mitrovica, nuk ėshtė pėrgjegjėsi jona - atė, e kanė nė pėrgjegjėsi UNMIK-u dhe KFOR-i”!
Derisa, ēdo ditė deklarojnė zėdhėnėsit e tyre: “pėrgjegjėsitė tona do t“i shtrijmė nė tėrė Kosovėn”!!! Sigurisht, ju besojmė se do t“ i shtrijnė lakmitė e tyre, por jo edhe pėrgjegjėsitė, kur pėrballen me furtunat e sulmeve serbo-ēetnike; ata si mjeshtėr tė tėrheqjeve qė janė “ēadrat” e tyre i vendosin nė lėndinat brigjeve tė lumit, Bistrica ku i pėrhapė rrezet dielli, e jo ku fryjnė stuhi brigjeve tė Lumėbardhit.

Serbėt e dehur me kundėrshqiptarizėm, po bėjnė goditje tė pandėrprera, goditje tė brendshme, madje me aksione tė dhunshme qė po t“ķ bėnin shqiptarėt, pa mėdyshje do tė quheshin terroriste?!

Kjo, pėrmbajtje tani nga disa politikanė servilė tek tė huajt, po konsiderohet si diēka e moralshme, e mėshirshme, kėsaj i thonė sikur tė kesh moral tolerues ndaj atyre qė ta shkelin moralin, si tė kesh mėshirė ndaj atyre qė tė pėrdhunojnė e t“i pėrbuzin vlerat shtetėrore dhe kombėtare.

Kjo, maksimė “paqėsore” kapitulluese nuk shkon!
Fundi, kėtu nuk ka asgjė tė bėjė as me moralin as me kulturėn e vlerave; sipas pėrkufizimit se dikush qenka tolerues, ose jo !...
Kjo, mbi tė gjitha ėshtė detyrė!
Detyrė, pėr mbrojtjene atdhut, qė duhet kryer, sepse kur politikanėt ndėrkombėtarė pretendojnė se "e kemi njohur shtetin me mbikėqyrje"; kurse vendorėt shkojnė mė tej, kur thonė: "e kemi shtetin e pavarur dhe sovran tė Kosovės" , natyrisht, kjo kėrkon pėrgjegjėsi qė: urgjentisht tė aktivizohen mekanizmat e kėtij shteti pėr mbrojtjen e vlerave tė kėtij shteti , tė bėhet mbrojtja tij levave tė tij siē janė gjykatat , dhe tė ruhet pėrbėrja e konstruktit tė tij dhe identiteti i tij, siē janė kufijtė etj... !

Ideja e mjeranėve pacifistė, tė shtyrė sipas motos: "ja tė presim, sa tė ulen gjakrat, tė mos e provokojmė situatėn" etj, etj; duhet tė vdes njėherė e pėrgjithmonė, sė bashku me themeluesit e kėsaj teorie famėkeqe disfatiste! Pėrndryshe, popullit tonė do t“i pėrsėritet historia e hidhur e projektuar dhe e zbatuar nga klika disfatiste, qė nė analet e historisė sė vėrtetė pėrparimtare shqiptare, do tė shkruhet me shkronja tė zeza turpi, pavarėsisht qė sot ajo “politikė e hollė”, ldk-iste, po vlerėsohet lart, pikėrisht nga ithtarėt e saj dhe sivėllezėrit e tyre aleancistė.
Pra, tė luftohet me kohė e keqja e vogėl, pėrderisa dobiēi unmikas Enklavisti serb ende nuk ka marrė fuqi!
Kėrkohet urgjentisht tė ndėrmerren hapa konkret pėr ta marrė margaritarin autokton, gjysmėn e qytetit tė bukur shqiptar, tė quajtur Mitrovicė.


Marsi i krenarisė kombėtare shqiptare!

Shkruajnė: Xhemil ZEQIRI - Fadil SHYTI
Danimarkė - Suedi, mė 14 Mars 2008

Muaji mars, gjatė kėtyre dy dekadave tė fundit, shkėlqen si muaj i krenarisė dhe rezistencės sonė kombėtare:
Mė 11 Mars tė vitit 1981, filluan demonstratat studentore nė Prishtinė.
Kjo qe fillimi i rrėnimit tė themeleve tė njė shteti armik, siē ishte ish-Jugosllavia e Titos dhe ajo pas-titiste…
Nė Mars tė vitit 1998, krisi pushka e komandantit legjendar Adem Jashari.
Kjo pushkė, e cila pastaj jehoi nė tė gjitha territoret shqiptare se durimi i turpshėm pėrballė armiqve sllavo-pushtues ka marrė fund; se shqiptarėt mė nuk do ta presin lirinė deri nė amshim, ata nuk do presin mė tej se lirinė do t“ua sjellin tė tjerėt nė pjata- siē thoshte, i madhi, Adem Demaēi. Pra, pushka e komandantit legjendar i bashkoi shqiptarėt nė Ballkan dhe nė diasporė me njė betim tė madh pėr ribashkim kombėtar dhe e bėri sensibilizimin e ēėshtjes sė pazgjidhur kombėtare dhe luftėn nė Kosovė dhe nė trojet tjera etnike shqiptare. Ky betim i luftėtarėve tė lirisė do tė ndalohej nė Rambuje dhe prej aty do tė fillonte shkelja famėkeqe e atij betimi tė madh i trimave dhe ideal-realistėve tė lirisė.

Gjithashtu, marsi i qėndresės dhe i besės shqiptare u pėrsėritė me guxim edhe nė Kosovėn Lindore. Atje ushtarėt trima e hapėn frontin nė luftė kundėr Serbisė pushtuese dhe nė kėtė mėnyrė do sensibilizohet ēėshtja shqiptare, u arrit ajo objektivė pėrballė opinionit botėrorė, qė shumė parti nuk e kishin bėrė as me njė pėrqindje tė pėrafėrt, sado tė vogėl pėr ēėshtjen shqiptare nė ato anė.

Gjithashtu, mė 14 mars tė vitit 2001 krisi pushka ēlirimtare nė Kala, tė malit Sharr mbi qytetin shqiptar, Tetovė. Aty, disa ditė pati rezistencė tė madhe nga njė grup ushtarėsh trima shokė tė idealit tė Adem Jasharit, tė cilėt i thanė JO robėrisė, i thanė mjaft mė mashtrimeve dhe shtypjes ndaj shqiptarėve nė kėto treva tė banuara me shqiptarė, pėrjetėsisht tė lidhur si gjaku me zemrėn nė trojet e veta. Ashtu pra, u bė sensibilizimi i ēėshtjes shqiptare tė pazgjidhur, tė cilėn e kishin koklavitur me synime tė caktuara titistėt dhe shėrbėtorė e mjerė tė sllavėve pushtuesė, qė herė nė njė emėr tė partisė e herė nė emėr tjetėr i mashtronim shqiptarėt pa mėshirė.

Pas tri luftėrave e fituara nė beteja, por tė humbura nė diplomaci (nė tavolina, me dialogje) me armiqtė, tepėr e natyrshme ėshtė kur lind pyetja: pėrse luftuan shqiptarėt?!

- Pėrkujtojmė kėtu me respekt faktin se kėsaj pyetje mė sė miri me njė mal fakte tė pathyeshme i ka dhėnė pėrgjigje shumė tė saktė, pedagogu, veterani dhe intelektuali i madh i kombit shqiptar, tetovari Prof. Beqir Berisha; nė Letrėn e hapur - drejtuar diplomacisė ndėrkombėtare me titull: “Pėrse luftuan shqiptarėt”?!

Nė kėtė letėr tė botuar pėrafėrsisht me 100 faqe, autori nė mėnyrė shkencore argumenton para opinionit tė brendshėm dhe tė jashtėm se: Pėrse luftuan shqiptarėt. Por, ne do ta argumentonim nė veēanti kėtė: - tri lufta qė u zhvilluan nė territoret shqiptare nuk u bėnė qė sot dikush tė rrah gjoks e tė mashtrojė popullin me njė retorikė shumė primitive se ja – ne shqiptarėt ia arritėm qėllimit!

Qėllimi ynė nuk ka qenė tė integrohemi nė Evropė para se tė integrohemi brenda trojeve tona etnike shqiptare, nė njė shtet dhe pėr atė u bė betimi i madh. Pra, as komandant Shpendi, as komandant Roki, apo komandant, Tahir Sinani e tė tjerė, nuk u pėrleshėn me armiqtė dhe nuk e dhanė jetėn qė Maqedonia tė integrohet nė BE dhe nė NATO, ashtu siē po mashtron tani, Ali Ahmeti me atė retorikė cinike dhe tė mjerė. Kur deklaron se: “UĒK-re, ia arriti qėllimin dhe se Maqedonia pėrfundimisht do bėhet anėtare e BE dhe NATO-sė”!!!

Ndėrsa, tani po dihet fakti qė: shqiptaret edhe pas tri luftėrave po trajtohen si tė huaj nė tokėn e vet, bile kėta miqtė” tanė, tani po ua ndalojnė madje dhe shqiptarėve tė Kosovės qė nė Projektkushtetutėn e tyre tė ashtuquajtur demokratike tė quhen shqiptarė!!!

Kėtyre ekspertėve “modernistė” duhet t“u thuhet; Mjaft! Pėrndryshe, ndėrgjegjja shqiptare na e thotė qė: njė Ditė Marsi tė lavdishėm do tė ēohen heronjtė nga varret dhe do kėrkojnė llogari nga ne tė gjallėt, pėrse po lejojmė kaq lehtė, tė tradhtohen idealet kombėtare nga kėta renegatėt bukėshkalė.


Zbehja e krenarisė kombėtare!

Adem Jashari ka me vete dimensionin e madhėshtisė kombėtare

Vėnia e kurorave tė luleve mbi dheun e Varrezave tė Dėshmorėve nė Prekaz nxjerrė nė sipėrfaqe indolencėn e atyre, qė aq me bujė e patetikė flasin pėr heroizmin e Adem Jasharit, pa u skuqur fare pėr faktin se edhe 10 vjet pas luftės ende nuk ka filluar, as edhe faza e parė e ndėrtimit tė Kompleksit Pėrkujtimor nė Prekaz, ende asgjė nuk ėshtė materializuar nė planin fizik, por gjithēka ėshtė realizuar vetėm me fjalė, nė performansat e imagjinatės paragjykuese surrealiste, ilustruar me fjalėt “Bac u kry”.

Shkruan: Ahmet QERIQI
Prishtinė, 7 mars 2008

Organizmi institucional i manifestimit tė “Epopesė sė UĒK-sė” nė 10-vjetorin e rėnies sė legjendarit Adem Jashari dhe sakrifikimit tė 55 pjesėtarėve tė familjes sė gjerė tė kėtij kryetrimi tė Shqipėrisė sė kohės sonė, shėnon ndėrprerjen e praktikės sė deritanishme tradicionale tė organizmit tė kėtij manifestimi dhe fillimin e njė praktike tė re, tė moderuar dhe tė konvertuar nė elementė tė dyshimtė dhe indolentė sa i pėrket frymėzimit tė vėrtetė idealist kombėtar.

Organizatorėt e kėtij pėrvjetori kanė pasur para sysh realitetin e ri qė ėshtė krijuar nė Kosovė, pas shpalljes dhe fillimit tė pranimit tė pavarėsisė sė Kosovės nga disa shtete tė botės.

Pėr dallim nga tė gjitha organizimet e deritanishme, kėsaj radhe ishte e pranishme njė e ashtuquajtur performansė skematike moderne, e cila nuk i shkon pėrshtati konceptit tė seriozitetit, nė qasjen e prezantimit tė dimensionit realist tė kėtij kapitulli tė historisė sonė mė tė re.

Pavarėsisht nga pretendimet e organizatorėve pėr tė paraqitur njė “kthesė” dhe pėr ta ndėrprerė praktikėn e deritanishme, tė cilėn ata e etiketojnė si tradicionaliste, pėrmbajta e manifestimit shėnon zbehje tė tejdukshme tė krenarisė kombėtare, madje ndoshta shėnon fillimin e hapjes sė rrugės sė “kosovarizmit” tė shqiptarėve tė kėsaj pjese tė atdheut.

Ėshtė ky njė pretendim pėr ndėrrim tė qetė tė entitetit shqiptar, me qėllim tė krijimit tė kushteve pėr bashkėjetesė me serbėt, pėr barazi tė plotė tė gjashtė entiteteve, qė jetojnė nė Kosovė dhe pėr shkrirjen e kėtyre entiteteve nė njė lloj hibridi, tė quajtur “kosovar”.

Organizatorėt e kėsaj performanse kanė treguar kujdes, por edhe “marifet” nė akceptimin e logos “Bac u kry” ku pėr model ilustrues u mor vetėm koka e Adem Jasharit, nė performansėn bardhė e zi, e cila paraqitet me njė kokė tė kėputur nga shtati, ani pse kjo i pėrshtatet disa pikėpamjeve tė artit surrealist dhe futurist, por aspak nuk korrespondon me pėrmbajtjen historike tė konceptit, as me amanetin sublim tė Legjendarit.

Motoja “Bac u kry” e sajuar sipas zhargonit dhe stilit tė kullerėve, u bė moto paragjykuese e manifestimit.

Pėrpjekjet pėr ta bindur opinionin nė Kosovė, se vėrtet qenka kryer gjithēka, nė mesazhin qė i dėrgohet Legjendarit, janė farsa tė sajuara nga njė imagjinatė paragjykuese, e cila, tė paktėn nė kėtė fazė, nėpėr tė cilėn po kalon Kosova, mund tė mos gjejė as kuptim, as pėrkrahje, madje as perspektivė.

Fillimi i shkėputjes nga tradita, tashmė ka ndodhur. Dhe ē’ėshtė mė keq, kėsaj shkėputjeje i paraprijnė ata, tė cilėt hiqen se nė sy tė popullit kanė kredibilitet, ose pretendojnė se kanė kredibilitet dhe marrin mbi vete rrezikun pėr tė bėrė diēka tė tillė.

Mirėpo, nuk duhet harruar faktin se figura e ndritur e Adem Jasharit ka me vete dimensionin e madhėshtisė kombėtare. Adem Jashari, pėrveē familjes i pėrket idealistėve tė kombit, i pėrket tė gjithė shqiptarėve qė kanė sakrifikuar pėr ēlirim dhe bashkim kombėtar. Si e tillė, figura monumentale e Adem Jasharit ka rrezatuar dhe do tė rrezatojė nė tėrė integralen e idealizmit tonė kombėtar. Ajo nuk mund tė tjetėrsohet, as mund tė pėrvetėsohet, as mund tė sakrifikohet pėr qėllime politike e karrieriste. Andaj performansat e paraqitjes moderniste apo surrealiste tė figurės sė Adem Jasharit, janė nė pajtim me atė flamurin e ri, ku ėshtė pėrjashtuar paraprakisht ēdo pėrmbajtje kombėtare, madje janė sanksionuar edhe ngjyrat kuq e zi.

Koka e Adem Jasharit e afishuar nė teknikėn bardh zi, afishimi i flamurit tė ri i Kosovės, largimi i Flamurit kombėtar nga objekti i Qeverisė sė Kosovės, anashkalimi i Himnit kombėtar nė Akademinė e mbajtur mė 6 mars 2008, nė Sallėn e Kuqe nė Prishtinė, pėrmbajtja e muzikės serioze e Filharmonisė sė Kosovės me fragmente nga jeta baritore “shkon djali pėr mal dhe digjet nga malli pėr syzezėn”, janė pjesė e kėsaj performanse, e cila gjithsesi se shėnon njė kthesė tė re nė rrugėn drejt paparashikueshmėrisė, po nuk shėnon kthesė drejt krenarisė sė ligjshme kombėtare, drejt krenarisė sė vėrtetė ademjasharjane.

Rruga drejt konvertimit pėr nė “kosovarizėm” tashmė ėshtė e hapur. Kjo nuk do tė duhej tė bėhej nė emėr tė Adem Jasharit, as nė emėr tė vlerave tė luftės sė Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės, madje as nga ata qė veten e identifikojnė me kėto vlera. Sepse ky “intervenim” lėndon ndjenjat e atyre shqiptarėve, tė cilėt me siguri se nuk do t’ i pėrgjigjen kėtij konvertimi tė ri, meqė konvertimi nuk do tė bėhet me mjete tė dhunės dhe as me joshje pėr zhvillim ekonomik, apo pėr ndonjė pėrfitim tjetėr.

Nė 10 vjetorin e rėnies sė legjendarit Adem Jashari dhe tė 55 Jasharėve tė tjerė, nė Prekazin historik tė shqiptarėve nuk pamė asgjė tė re dhe nuk ishte kryer asgjė nga ajo qė ka filluar shumė vjet mė parė. Kanė kaluar 10 vite dhe asnjė pllakė pėrkujtimore, asnjė simbol fizik i pėrjetėsimit nuk ėshtė vendosur te koka mbi varrin e Adem Jasharit, ku prehen nė pėrjetėsi eshtrat e tij dhe tė 55 dėshmorėve tė tjerė tė varrosur 10 vjet mė parė nė vendin, i cili pėrfshihet nė Kompleksin Memorial.

Vėnia e kurorave tė luleve mbi dheun e Varrezave tė Dėshmorėve nė Prekaz nxjerrė nė sipėrfaqe indolencėn e atyre, qė aq me bujė e patetikė flasin pėr heroizmin e Adem Jasharit, pa u skuqur fare pėr faktin se edhe 10 vjet pas luftės ende nuk ka filluar, as edhe faza e parė e ndėrtimit tė Kompleksit Pėrkujtimor nė Prekaz, ende asgjė nuk ėshtė materializuar nė planin fizik, por gjithēka ėshtė realizuar vetėm me fjalė, nė performansat e imagjinatės paragjykuese surrealiste, ilustruar me fjalėt “Bac u kry”.

Gjendja e varrezave nė vendin ku prehen eshtrat e Legjendarit dhe realiteti faktik i jetės mjaft tė zvetėnuar nė Kosovė e demanton mė sė miri kėtė mesazh paragjykues politik.

Mos tė bėjmė “hop” ende pa kėrcyer dhe tė mos themi “u krye” ende pa u kryer madje as pjesėrisht aspirata e Adem Legjendarit.

(Autori ėshtė Drejtor i Radios Kosova e Lirė.)


Ballkani dhe "Pakoja Ahtisaari"...!

Shyhrete GOSALCI
Zv.Kryetare e Kėshillit Organizator tė Kuvendit Mbarėshqiptar

Nėse "Pakoja Ahtisaari" po zbatohet nė Republikėn e Kosovės, ku tė gjitha minoritetet: minoriteti serb, turk, boshnjak, kroat, ashkali dhe egjiptian, sė bashku nuk pėrbėjnė as 10 %-shin e popullsisė sė pėrgjithshme tė Kosovės, shtrohet pyetja se pse kjo ("Pakoja Ahtisaari") tė mos zbatohet edhe nė Serbi, kur dihet fakti se, krahas popullsisė me kombėsi shqiptare, qė jeton nė trojet e veta etnike tė Kosovės Lindore (Preshevė, Medvegjė dhe Bujanoc) dhe nė masė tė konsiderueshme edhe nė Beograd, nė Serbi jetojnė edhe popullsia me kombėsi hungareze (nė Vojvodinė), boshnjake (nė Sanxhak), kroate, rumune, etj, etj..?!

Apo, pse "Pakoja Ahtisaari" tė mos zbatohet edhe nė Mal tė Zi, ku gjithashtu, krahas popullsisė me kombėsi shqiptare, qė sipas statistikave (tė falsifikuara) zyrtare tė Malit tė Zi, shqiptarėt pėrbėjnė 8%-shin e popullsisė sė pėrgjithshme tė Malit tė Zi, nė Mal tė Zi jetojnė edhe popullsi me kombėsi serbe, boshnjake, kroate etj, etj..?! Apo, pse "Pakoja Ahtisaari" tė mos zbatohet edhe nė "Maqedoni" (IRJM), kur gjithashtu dihet fakti se, krahas popullsisė me kombėsi shqiptare, qė sipas statistikave (gjithashtu tė falsifikuara) zyrtare tė IRJM-sė pėrbėn 26.5 %-shin e numrit tė pėrgjithshėm tė IRJM-sė, nė "Maqedoni" jetojnė edhe popullsi me kombėsi bullgare, turke, serbe, greke etj, etj..?!

Apo, pse "Pakoja Ahtisaari" tė mos zbatohet edhe nė Greqi, kur gjithashtu dihet fakti se nė Greqi, krahas popullsisė me kombėsi shqiptare (ēamėt e besimit ortodoks), jeton edhe popullsia arvanitase (vetėm nė Athinė janė mbi dy milionė arvanitas), jetojnė edhe popullsi me kombėsi turke, kuco-vllahe, etj, etj..?!

Nėse "Pakoja Ahtisaari" parasheh rikthimin e serbėve tė shpėrngulur, gjatė kohės sė Luftės sė Kosovės (1998-1999), tė atyre serbėve qė nė Kosovė kanė ardhur si kolonė, gjatė kohės sė pushtimeve dhe ripushtimeve serbe, si dhe gjatė kohės sė luftėrave nė Kroaci dhe Bosnjė e Hercegovinė gjatė dekadės sė fundit, shtrohet pyetja se pse kjo e drejtė tė mos i njihet edhe popullsisė shqiptare tė Ēamėrisė, popullsi kjo qė me dhunė e gjenocid (gjatė Luftės sė Dytė Botėrore) u shpėrngul nga Krahina e Ēamėrisė dhe u vendos nė Republikėn e Shqipėrisė, ku aktualisht pėrfaqėsohet nga Shoqata Politiko-Atdhetare "ĒAMERIA" dhe Partia pėr Drejtėsi e Integrim (PDI), qė pėrbėjnė mbi 200 mijė nė republikėn e Shqipėrisė, dhe po kaq edhe nė Turqi...?!

Apo, pse kjo e drejtė (e drejta e rikthimit) tė mos i njihet edhe popullsisė shqiptare tė Krahinės sė Toplicės, prej nga e kam origjinėn edhe unė (autorja e kėtij shkrimi), popullsi shqiptare kjo qė, gjithashtu me dhunė e gjenocid (menjėherė pas Lidhjes Shqiptare tė Prizrenit) u shpėrngul dhe u vendos nė Kosovė (kryesisht nė Prishtinė, Besianė dhe Dardanė), dhe qė aktualisht nė Kosovė njihen si "muhaxhirė" dhe qė janė tė organizuar nė "Shoqata e Muhaxhirėve", qė ashtu si "ēamėt" nė Republikėn e Shqipėrisė, edhe "muhaxhirėt nė Republikėn e Kosovės i posedojnė tapitė e pronave tė tyre nė Krahinėn e Toplicės..?!

Nėse ne shqiptarėt "Pakon Ahtisaari" e konsiderojmė (me tė drejtė) si shumė tė dėmshme dhe tė disfavorshme pėr Kosovėn dhe shqiptarėt e Kosovės, kurse ndėrkombėtarėt (pa tė drejtė) e konsiderojnė shumė tė favorshme pėr Kosovėn dhe shqiptarėt e Kosovės, shtrohet pyetja se pse partitė politike shqiptare dhe gjithė shqiptarėt nėn Serbi, nėn Mal tė Zi, nėn "Maqedoni" (IRJM) dhe nė Greqi, tė mbėshtetur edhe nga politika zyrtare e Tiranės dhe e Prishtinės, tė mos kėrkojmė nga bashkėsia ndėrkombėtare (OKB, BE dhe SHBA) qė kėto "favorizime" t'i bėhen edhe Serbisė, edhe Malit tė Zi, edhe "Maqedonisė" (IRJM-sė) dhe Greqisė...?!

A nuk dihet qė bashkėsia ndėrkombėtare (OKB, BE dhe SHBA) nė Ballkan tė zbatojė standarde tė njėjta, apo edhe nė tė ardhmen kokat e ballkanasve do tė maten me kute tė ndryshme, me njė matėse (metėr) tjetėr do tė matet koka e shqiptarėve dhe me matėse tjetėr e serbėve, malaziasve, sllavo-maqedonasve dhe grekėve...?!

Pse heshtin partitė politike tė shqiptarėve nėn Serbi, nėn Mal tė Zi, nėn "Maqedoni" apo edhe PDI (Partia pėr Drejtėsi e Integrim) e ēamėve nė Republikėn e Shqipėrisė, pse nuk e ngrejnė zėrin e tyre pėr tė drejtat e popullit tė tyre...?!

Apo edhe pse po hesht poltika zyrtare e Tiranės, kur dihet fakti qė politikėn zyrtare tė Tiranės e obligon neni 8, alinea 1 e Kushtetutės sė Republikės sė Shqipėrisė, ku decidivisht thuhet:"Republika e Shqipėrisė i mbron tė drejtat kombėtare tė shqiptarėve jashtė territorit tė Republikės sė Shqipėrisė.!"...?!

Apo pse po hesht edhe Prishtina zyrtare, duhet ta dijė se deri nė vitin 1956, Kosova Lindore (Presheva, Medvegja dhe Bujanoci) ishin pjesė e Kosovės, ashtu siē deri nė vitin 1945, edhe Kosova Jugore (Lugina e Vardarit- ILIRIDA) ishte pjesė e Kosovės, por qė ricopėtimi i trojeve shqiptare, pas vitit 1913 kur u copėtuan vilajetet shqiptare: Vilajeti i Kosovės (me Kryeqendėr Shkupin), Vilajeti i Manastirit, Vilajeti i Janinės dhe Vilajeti i Shkodrės, ndodhi edhe ricopėtimi i parė i Kosovės (1945), ku mbi 10 mijė kilometra katrorė tė Kosovės Jugore iu aneksuan krijesės artificiale me emrin "Maqedoni", dhe pastaj nė vitin 1956 tė Kosovės Lindore iu aneksuan Serbisė...?!

Nuk duhet tė heshtim, por duhet tė zgjohemi nga kjo letargji qė e ka kapluar politikėn servile shqiptare.

Prishtinė, 2 mars 2008


Mitrovica ende po rėnkon!

Kaluan kaq vite pas luftės ēlirimtare, tė sė famshmes UĒK, qė kur trupat ndėrkombėtare, pas “ēlirimit” tė Kosovės me vise u vendosėn mbi urėn famėkeqe tė Lumėbardhit (ish-Ibrit), qė me rrethimin e saj i ngjajnė njė aneksi tė burgut modern dhe prej asaj kohe dhjetėra mijėra shqiptarė janė detyruar t“i lėshojnė vatrat e veta me dhunė, nga sulmet e egra tė bandave ēetnike serbe, ose janė detyruar doemos t“i shesin trojet e veta pėr ca para tė pista tė Serbisė; them kėshtu, sepse Serbia me ato para ka investuar qė tė kryhet njė spastrim i qetė etnik mbi shqiptarėt e veriut tė Kosovės. Duke pranuar tė bėjnė kėtė lojė djalli, shumė shqiptarė kanė rėnė pas dhunės, nė kthetrat e mashtrimit. Mbase, pėr kėtė janė konsideruar nga shumė njerėz dhe qarqe atdhetare me nofkėn “tradhtarė”, pra shitės tė vendit…

Shkruan: Fadil SHYTI
Suedi, 2 mars 2008

Lidhur me kėtė, ata “dorėlirė” tė trojeve tė tyre etnike, sot o nesėr do tė pendohen, kur ta shohin se atdheu ynė po gllabėrohet egėrsisht ēdo ditė e mė tepėr. Por, pėr kėtė gjėmė plage, qė me siguri do tė rėndojė sė paku mbi ndėrgjegjen e tyre, fajtorė nuk janė vetėm ata (bile, kėtė as mė ka rėnė ta dėgjojė as lexoj), sepse njerėzit janė tė prirė e nė veēanti pushtetmbajtėsit, tė cilėt qerren e kanė tė lidhur pas tė huajve, siē thotė populli “fajin ta lėnė jetim. Me kėtė rast fajtorėt kryesorė, pse ngjau kjo shpėrngulje masive e shqiptarėve janė faktori ndėrkombėtar, tani mė po dihet se qenka udhėhequr nga diplomacia franceze qė nga Rambujeja (1999) e deri nė Vjenė (2007).

- Por, pėr fatin e keq tė shqiptarėve, politika shqiptare nga tė gjitha qendrat e Shqipėrisė Natyrale, nuk u tregua vigjilente qė ta kuptonte se pas krimeve tė tmerrshme tė fashizmit serbė, po vinin krimet e tmerrshme tė diplomacisė evropiane me nė krye shtetin e Francės e cila nė njė kohė jo fort tė largėt e ka shtypur e kolonizuar Algjerinė, prandaj, si duket i erdhi momenti i pėrshtatshėm, qė me pėrvojėn e saj si kolonizatore, ta ndihmojė miken e saj tė vjetėr, Serbinė tė cilėn e njohu e para si shtet nė vitin 1918, pra mbretėrinė gjakatare, serbo-kroate-sllovene, (SKS).

Prandaj, francezėt erdhėn me ushtrinė e tyre nė Kosovė pėr ta ndihmuar ripushtimin e dytė... edhe atėherė e tradhtuan Azem Bejtėn i cili kishte luftuar pėr Shqipėrinė Natyrale, kundėr okupatorit austriak....

Kjo, politikė mizore franceze e aprovuar nga Evropa “demokratike” bėri qė sot Mitrovica tė mbetet e plagosura e Kosovės sė Shqipėrisė, bėri qė Mitrovica tė bėhet si Dibra iliridiane e ndarė nė dy pjesė.

Nė momentin e ngjarjes tragjike tė historisė sė re tė Mitrovicės janė vendosur ushtarėt francezė tek ura, me atė rast tė gjithė ata qė kishin sadopak mend nė kokė e kanė kuptuar se “djalli evropian” e rrėmbeu njė pjesė tė atdheut tonė, pėr t“ia dhėnė pastaj si dhuratė Serbisė. Pėrse atėbotė trupat e KFOR-it, nuk u vendosėn nė kufirin Kosovė - Serbi, pra atje pėrtej Albanikut, ish-Leposaviqit, por u vendosėn tek ura?! Nga ajo vendosje stacionimi trupash ushtarake aty nga qarqet reaksionare ndėrkombėtare u vu padrejtėsisht kufiri nė mes tė qytetit, sikur vullnetarisht u vendos qė dhe mė tutje tė derdhej gjaku liridashės shqiptar. …Dhe , kjo pastaj ngjau sa e sa herė; kur rinia heroike dhe populli ynė u pėrpoq ta thyejnė kėtė kufi tė zi! Qėllimi duhej tė ishte i ditur, i qartė, por kėtė nuk e kuptonin dot as syleshėt politikė, as ithtarėt e tyre… Pastaj, si i thonė fjalės kur ka fatkeqėsi: kjo u bė si u bė…

Prandaj shtrohet pyetja: pėrse politika shqiptare nuk veproi me kohė qė kjo plagė tė shėrohej shpejt, trupi i atdheut tė ruhej nga ndarja?! Pse nuk u morėn masa me kohė qė tė bėhej siguria e madhe e shqiptarėve atje - duke e krijuar njė mbrojtje tė fuqishme qė ata tė ishin tė sigurt nga sulmet e huliganėve serbė, qė vėrshonin mbi urė, “pa iu munguar as qimja e flokut”, pse nuk u mor qėndrim urgjent qė tė derdheshin shuma tė mėdha parash pėr rikthimin e shqiptarėve, nė trojet e tyre?! Pėrkundrazi, kėto masa qė nga fillimi i invadimit serb atje, fuqishėm, me tėrė potencialin e saj u pėrqendrua Serbia!

Serbia ndėrtoi dhe po ndėrton pallate nė ato anė, madje duke u vėnė rrugėve dhe emra provokues si lagjja: “Beogradi i ri”, pastaj serbėt atje lart mbi kodrat e Mitrovicės, e kanė vendosė flamurin e Serbisė, i kanė vendosur afishe tė telefonisė serbe etj. etj., me tė vetmin qėllim pėr tė “dėshmuar” para botės se ja kėndej ėshtė Serbia, njėkohėsisht tė provokohen shqiptarėt se ja ku keni arritur ju me pavarėsinė tuaj?! Kėto gjėra do tė duhej tė luftoheshin me kohė! Kėto lėshime tė pafalshme nga qeveritė “kosovare” e kanė pėrforcuar idenė edhe tek ndėrkombėtarėt se ja serbėt qenkan tė pathyeshėm, ushtarakisht dhe ekonomikisht, kurse me shqiptarėt pėr Mitrovicėn po merremi vesh mė lehtė, pra pėr faktin se janė mė tė gatshėm pėr kompromise - mbase kartėn e morėn nė dorė nga “shpikja” e organizimit komunal sipas variantit “dy komuna” nė njė qytet; kjo “alternativė fenomenale” apo jo pėr t“ua dorėzuar qytetin kolonėve serbė, madje kjo tė bėhet pas “fitores” sė “pavarėsisė” kur tė gjithė diplomatėt ndėrkombėtarė po ēirren dhe po betohen deri nė qiell se nuk do tė ketė ndarje tė Kosovės as tė Mitrovicės!!!

Nė kohėn kur tani protestat e serbėve pėr ndarje tė Mitrovicės nuk kanė tė ndalur, ende po vazhdohet me avazin e vjetėr: ata lejohen t“i fyejnė shqiptarėt, t“i sulmojnė me gurė e mjete tė tjera rreth kufijve tė Kosovės tė djegin pikat kufitare; po kalohen ēdo ditė nga krajlėt e rinj serbė, si Nikoliqi e tė tjerė, kurse kryeministri Thaēi, ende po sheh ėndrra nė diell duke i deklaruar se: “kufijtė e Kosovės janė kufijtė mė tė sigurt nė botė”, se “nuk ka Mitrovicė jugore dhe veriore se vetėm njė Mitrovicė ka”; ndėrsa kryetari i Mitrovicės nuk ėshtė nė gjendje qe nėntė vjet t“i ushtrojė funksionet e tij nė anėn veriore, madje, tani atje nuk po kanė guxim tė qėndrojnė nė zyret e tyre as qarqet ndėrkombėtare tė EULEX-it, pėr ta shtrirė kontrollin mbi serbėt, ashtu siē e kanė marrė kontrollin mbi shqiptarėt, pas shpalljes sė “pavarėsisė dhe sovranitetit” tė Kosovės.

Pushtetarėt servilė tė Kosovės pėr krah UNMIK-ut, pėr vite tė tėra, kanė bėrė thirrje pėr kthimin e serbėve, por kurrė nuk u interesuan pėr kthimin pėr mė tepėr se 60.000 shqiptarėve tė dėbuar nga shtėpitė e tyre. Vallė, a paska ndarja e qytetit brirė?!

Qeveritė e Kosovės, po japin shuma tė mėdha parash nga fondi i Kosovės, pėr ndėrtimin e shtėpive pėr serbėt, por nuk japin para pėr ndėrtimin dhe kthimin e shqiptarėve nė Mitrovicė dhe gjetiu. Pa tė shohim tani e tutje a po ndryshon pėr tė mirė, kjo praktikė e gabuar?!

Kujtoj, kėtu faktin e hidhur se Haraēenko - gjatė bisedimeve tė “Grupit tė Unitetit” nė Vjenė, e pat deklaruar hapur mundėsinė e ndarjes sė Mitrovicės, pėr t“ia ndalur turrin kėtij “marshimi” serbo-rus, kėrkohet t“i qasemi mė shumė se kurrė kėsaj pjese tė begatshme e tė pasur me minerale si ar, argjend, zink, nikel etj, nga minierat atdheut tonė. Mbase, pikėrisht pėr kėto resurse tė mėdha po bėnė kėtė kėmbėngulje Serbia kolonizatore, duke i zgjuar nga gjumi me zor o me hatėr kolonėt e saj.

Tani, po dihet nga tė gjithė qartė se: duke u bazuar nė faktet e cituara nga lart, Mitrovica do tė jetė pika mė neurologjike e konfliktit, qė mundet tė kthehet nė pėrmasa tė njė zgjerimi luftarak. Kjo, pastaj do tė konsiderohej nga qarqe tė analistėve brenda dhe jashtė Kosovės, me tė drejtė si njė degė e plasur ballkanike, si njė Palestinė tė dytė!


Ata kanė frikė tė jenė shqiptarė…

Nga Koēo DANAJ
Tiranė, 27 shkurt 2008

Ėshtė pohim i frikshėm, por ėshtė i vėrtetė. Zėvendėskryeministri i Kosovės Hajredin Kuēi ka frikė tė jetė shqiptar!. Zėvendėskryeministri i Kosovės Ramė Manaj ka frikė tė jetė shqiptar! Kryetari i Kuvendit tė Kosovės, Jakup Krasniqi ka frikė tė jetė shqiptar!. Ministri i Kosovės Arsim Bajrami ka frikė tė jetė shqiptar!. Nėnkryetari i LDK Eqrem Kryeziu ka frikė tė jetė shqiptar!. Dhe qė tė mos e vazhdojmė listėn se ėshtė e gjatė, po e pėrfundojmė me.. Blerim Shala ka frikė tė jetė shqiptar..!!!

Dhe qė tė mos e lėmė lexuesin nė pritje po i japim pėrgjigje titullit tė mėsipėrm. Emrat e sipėrpėrmendur janė ndėr hartuesit kryesorė tė Projektkushtetutės sė Kosovės. Projekti i saj tashmė ėshtė nė qarkullim. Por nė asnjė faqe tė saj nuk pėrmendet fjala shqiptar. Pra me Kushtetutė nė Kosovė nuk ka shqiptarė. Ka pakica serbe, boshnjake, turke etj, por jo shumicė shqiptare. Dhe me Projektkushtetutėn, kur ajo tė miratohet nesėr, mund tė dėnohesh penalisht po tė quhesh shqiptar!

Teksti i Projektkushtetutės ėshtė bėrė i njohur. Por as Hashim Thaēi, as Fatmir Sejdiu dhe askush nga deputetėt e Kuvendit tė Kosovės nuk ka folur, nuk kanė thėnė asnjė fjalė. Qė do tė thotė se edhe ata kanė frikė tė jenė shqiptarė! (Pėr gati njė shekull, me dhunė dhe masakra shovinizmi serb nuk arriti dot t’ua mohojė identitetin kombėtar shqiptar. Por pėr njė ditė, qeveritarėt aktualė tė Kosovės pranuan vetė tė mos jenė shqiptarė!!)
Pra ata pranojnė tė jenė pa identitet kombėtar, boll tė qeverisin njė vend pa emėr, pa komb shumicė, por me pakica konkrete.

Para disa ditėsh nė Tiranė qeveritarė dhe politikanė nga Prishtina dhe Tirana folėn pėr dy shtete shqiptare, folėn pėr integrime ndėrshqiptare, folėn pėr bashkėpunime midis Shqipėrisė dhe Kosovės. Por askush nuk tha se Kushtetuta e Kosovės e ka tė ndaluar fjalėn «shqiptar». Jakup Krasniqi dhe Fatmir Limaj nuk thanė se kanė dhėnė urdhėr tė mos pėrdoret flamuri kombėtar shqiptar nė institucionet e Kosovės.

Ata nuk thanė se as 17 shkurti dhe as 28 Nėntori nuk do tė jenė festa tė shqiptarėve, as kombėtare dhe as shtetėrore. Pėr t’u bindur lexuesi se sa frikė ka nga fjala shqiptar po sjellim njė shembull nga vetė Projekti i Kushtetutės. Ja shembulli. Pasi ta lexoni gjejeni sa herė pėrmendet fjala «shqiptar»:

-«...Neni 64 [Struktura e Kuvendit]
1. Kuvendi ka njėqind e njėzet (120) anėtarė tė zgjedhur me votim tė fshehtė bazuar nė listat e hapura. Vendet nė Kuvend ndahen midis tė gjitha partive, koalicioneve, nismave qytetare dhe kandidatėve tė pavarur, nė pėrpjesėtim me numrin e votave tė vlefshme, tė fituara prej tyre, nė zgjedhjet pėr Kuvendin.

2. Nė kuadėr tė kėsaj ndarjeje, njėzet (20) prej njėqind e njėzet (120) vendeve janė tė garantuara pėr pėrfaqėsimin e komuniteteve qė nuk janė shumicė nė Kosovės, si vijon: (1) partitė, koalicionet, nismat qytetare dhe kandidatėt e pavarur, tė cilėt janė deklaruar se pėrfaqėsojnė komunitetin serb, do tė kenė numrin e ulėseve nė Kuvend tė fituar nė zgjedhjet e hapura, me minimumin dhjetė (10) ulėse tė garantuara, nė rast se numri i ulėseve tė fituara ėshtė mė i vogėl se dhjetė (10); (2) partitė, koalicionet, nismat qytetare dhe kandidatėt e pavarur, tė cilėt janė deklaruar se pėrfaqėsojnė komunitetet e tjera, nė Kuvend do tė kenė numrin e ulėseve tė fituara nė zgjedhjet e hapura me minimumin e ulėseve tė garantuara si nė vijim: komuniteti Rom njė (1) ulėse; komuniteti Ashkali njė (1) ulėse; komuniteti Egjiptian njė (1) ulėse; dhe njė (1) ulėse shtesė do t’i jepet komunitetit Rom, Ashkali, apo Egjiptian, qė ka numrin mė tė madh tė votave tė pėrgjithshme; komuniteti Boshnjak tri (3) ulėse, komuniteti Turk dy (2) ulėse dhe komuniteti Goran njė (1) ulėse, nėse numri i ulėseve tė fituara nga secili komunitet ėshtė mė i vogėl se numri i ulėseve tė garantuara...»

Ėshtė ndoshta situata mė paradoksale pas pavarėsisė sė Kosovės. Tė pranosh tė mbetesh pa emėr kombėtar pėr hir tė qeverisjes!! Ata qė kanė hartuar projektkushtetutėn e kanė pranuar njė gjė tė tillė. Kanė pranuar tė mos jenė shqiptarė. Pėrse? Ju kanė thėnė? Duan njė identitet tė ri kombėtar? Kanė frikė tė jenė shqiptarė? Pranojnė mė mirė qeveritarė se sa shqiptarė? Por mė tė rėndėsishme janė dy pyetjet e mėposhtme: Po deputetet e Kuvendit tė Kosovės, a do ta pranojnė tė mos jenė shqiptarė?
Po populli i Kosovės a do pranojė tė mos jetė shqiptar?


“Pavarėsia” e rrejshme nuk i duhet Kosovės as shqiptarėve!

„E mira dhe e keqja, kur rrinė bashkė, i japin diēka njėra tjetrės" (Jakov Xoxa)

Kėtė lloj "pavarėsie" e ka pasur dikur vetėm Ēeēenia, por dihet si rrodhėn ngjarjet atje, pastaj: ajo pavarėsi „me kusht“ u mor dhe u shpartallua si njė groshė djathi dhe u shkelė pa mėshirė nga fashizmi rus! Ngjau kėshtu vetėm pėr faktin se Ēeēenia nuk e parapėrgatiti fillimisht terrenin e mbrojtjes sė atdheu, aq sa duhej dhe si e kėrkonte situata e krijuar... Ushtria e saj qe jo e ngritur nė atė nivel qė t’ia thyente turinjtė fashizmit rus. Ajo, u pėrballė me Rusinė kur Ingushetia njė republikė simotėr e saj u konfrontua me okupatorėt rusomėdhenj; pastaj bota “demokratike”, ia mori kėtė tė drejtė legjitime pėr tė pasur shtetin e saj Ēeēenisė heroike.

Shkruan: Fadil SHYTI
Suedi, 23 shkurt 2008

Me kėtė rast mund tė bėjmė njė analogji brenda shqiptare: pra sikur tė ndeshej Presheva apo Tetova pėr jetė o vdekje me fashizmin serbo-maqedon nė Ballkan, Kosova nuk do tė mund tė bėnte sehir, por do tė ngritej si kurdoherė nė mbrojtje tė vėllezėrve e motrave tė tyre shqiptarė. Ose nė rastin mė tė keq: tani, si po sillet „falli“ serbėt kolonė janė ngritur nė revolta dhe ato po zgjerohen ēdo ditė, prandaj, Shqipėria administrative as, Kosova e saj nuk mund t“ia lejojnė luksin vetes e tė bėjnė sehire kur po rrezikohet vet qenia e njė pjese tė atdheut, Mitrovica dhe rrethina e saj, pa harruar faktin e enklavizimit tė Kosovės.

Nga kėto argumente mund tė konstatoj qė:
kjo lloj “pavarėsie” me pelerina tė kaltra e tė zeza, dhe me ndėrkėmbėza tė pista minjsh; derisa ishte ende pa u shpallur, mbulohej me zhurma kalamajsh politikė pėr „fitoren e madhe tė pas „pavarėsisė“, faktori politik shqiptar gabohej rėndė kur nuk denjoi tė bėnte njė analizė tė duhur pėr pėrmbajtjen e saj, dhe tė shtronte alternativa tė tjera peØr veprim nė rast se ne shqiptarėt nuk do tė kishim pavarėsi tė plotė; ashtu siē bėri me kohė Lėvizja Vetėvendosje me nė krye, politologun e shquar Albin Kurtin, i cili nuk po ra as po bie pre e mashtrimeve tė politikave tė huaja kundėr shqiptare.

Dihet mirėfilli nga tė gjithė se, para se tė bėhej kjo shpallje „e famshme“, paraprakisht me serbėt dhe ndėrkombėtarėt janė bėrė sa e sa Marrėveshje tejet fatkobe pėr popullin shqiptar, marrėveshje, kėto qė aspak nuk do ta ēojnė pėrpara ardhmėrinė tonė tė ndritur, pėrkundrazi ato marrėveshje do ta nxijė kėtė tė ardhme si mos mė keq Kujtoj kėtu: decentralizimin, kėtė thikė prapa shpine qė iu ngul Kosovės nga „miqtė“ ndėrkombėtarė! Kujtoj kėtu, eksterritorialitetin qė u ofrua si kompromis nga “miqtė ndėrkombėtarė”! Kujtoj kėtu heqjen e flamurit shqiptar dhe vendosjen e njė flamuri me karakteristika (ngjyra) tė huaja ku Kosova paraqitet kinse qielli i saj shkėlqen, kinse Kosova qenka e pritur krahėhapur nga „Nėna“ Evropė, ndėrsa, e harruar apo mė saktė askund nė sfondet e kėtij flamuri nuk shihet shqiponja dykrenore, simboli shekullor i dhuruar nga natyra dhe e mbrojtur heroikisht nga Nėna Shqipėri,; ajo qė ua dha nė shekuj rritėn, zhvillimin dhe pėrparimin nė gjuhė, art, kulturė, nė ushtri dhe nė tė gjitha fushat e tjera tė jetės, shqiptarėve tė Kosovės dhe tė viseve tė tjera tė cilat u okupuan padrejtėsisht pėr mė tepėr se njė shekull nga shovinistėt e Ballkanit.Elemente tė Jo pavarėsisė sė Kosovės:
kujtoj kėtu, projektin famėkeq qė po bėhet pėr shpartallimin e dytė tė UĒK-sė,: sepse herėn e parė kjo ushtri famėmadhe u shpartallua pas luftės ēlirimtare dhe kjo pėr fatin e zi tė shqiptarėve u bė ende pa u zgjidhur drejt ēėshtja shqiptare nė ish-Jugosllavi, ende pa u ribashkuar Mitrovica, ende pa u de-kantonizuar Kosova, ende pa u zgjidhur drejt statusi i saj, kjo ushtri u „transformua“ nė TMK,- pėr tė mbijetuar disi si nė mes kullės dhe ēekanit, e kthyer nė njė forcė civile pėr t“i ndėrtuar pastaj, shtėpitė e „engjėjve“ kolonė serbė, tė cilėt tani po qanin pėr ato qė po heqin pas luftės nė Kosovė!!!

Harruan shpejt “urtakėt“ dinakė se ishin ata qė: sa e sa herė kishin klithur me thirrjet e tmerrshme deri nė qiell, rrugėve tė Kosovės: “vrasje shqiptarėve“ „kosovarėt, pėrtej bjeshkėve tė nėmura“ „shqiptarėt t“i ndjekim nga Kosova“ e tė tjera parulla ēetnike tė Millosheviqit, Arkanit dhe Sheshelit.
Harruan, gjithashtu se ishin po kėta kolonė tė cilėt kishin luftuar me armė nė duar kundėr shqiptarėve liridashės!
Kjo qe e kaluara e tyre e paraluftės; mirėpo, nėse ia bėjmė njė vėshtrim realist, po aq tė krisur dhe tė pa afrueshėm dhe mos mirėnjohės kėta cinikė tė paraqitur si mjeranė apo viktima; u treguan dhe pas luftės!
Pėrkundėr, lėshimeve tejet kundėr-demokratike qė ju bėri faktori ndėrkombėtar dhe politika e kompromisaxhinjve nė Prishtinė, ata prapė se prapė mbetėn si kėrmij tė mbyllur nė guaskat e tyre qė presin tė dalin gjatė ditėve me shi!…  Por gjeni i tyre i zi e donė ėndrrėn shekullore shoviniste: qė papritur tė rikthehen nga kėrmij nė gjarpėrinj, kundėr shqiptarėve. Mjerisht, ngjarjet qė po ndodhin kėto ditė po i tregojnė qartė objektivat e tyre tė errėta. br /> Pra, pas goditjeve tė para TMK-ja, po pėson goditjen tjetėr: - po reduktohet nė njė tė ashtuquajtur “Forcė e Sigurisė sė Kosovės“ (FSK) e cila do t“i ketė 2500 veta e cila do ta luan rolin e njė xhandarmėrie pėr ruajtjen e rendit, ndėrsa pėr mbrojtjen e kufijve as tė mos flasim. Kosova, do tė ketė kufij tė hapur sipas parimit allė rugovistė: “e hapur ndaj Serbisė dhe ndaj Shqipėrisė“!!!
Kujtoj kėtu, pastaj „mbikėqyrjen“ apo mė saktė kontrollin e rreptė evropian tė EULEX-it, mbi institucionet tona "shtetėrore", tė gjitha kėto e pėrbėjnė njė bagazh tė hidhur qė asnjė shqiptar me mend nė kokė qė sadopak mund tė logjikoj,, nuk mund tė jetė i kėnaqur! Tė kėnaqur nga kjo „fitore“ mund tė jenė vetėm fanatikėt politikė tė Grupit tė Unitetit“ dhe ata qė nuk shohin pėrtej hundės, se ēfarė pasojash do tė ketė kjo „pavarėsi me pyka“ e dhuruar nga tė huajt me nė krye Marti Ahtisarin, i cili me Paktėn e tij, ia ka vėnė Kosovės hiq mė pak se „kurorėn e mashtrimit“ e cila sė shpejti do t“i vyshken ato lulet “ demokratike“ evropiane.

Ndėrsa, shqiptarėve tė Kosovės dhe tė viseve tė tjera ua ka vėnė tė dy kėmbėt nė njė kėpucė, duke ua bėrė njė mal me pengesa tė cilat shpien drejt rreziqeve tė reja... Tani, tė gjithė po e shohim dhe kėtė qorrat politikė do ta shohin edhe mė mirė se: Kosova sė shpejti do tė kthehet nė Palestinė e Ballkanit.

Nuk mendoj kėtu se do tė dalin pengesa aq serioze nga Serbia dhe aleatėt e saj, pėr ta bėrė dhe de fakto pavarėsinė e vėrtetė, por do tė dalin pengesa serioze, kur Kosova do tė ndeshet me prangat ”e reja“ evropiane pėr realizimin e asaj Pakete famėkeqe...
Me siguri kjo do tė jetė tepėr e dhimbshme pėr shqiptarėt e Kosovės, e cila do tė sjellė ende shumė lot e gjak!
Prandaj, ēdo shqiptar/e, duhet ta kuptoj qė tani me kohė dhe qartė:
Kjo, nuk ėshtė pėrfundimi me sukses, kjo nuk ėshtė fitorja e shumėpritur nė shekuj!
Kjo, ėshtė fillimi pėr pėrpjekjet tona,, pėr tė ecur drejt fitoreve tė reja!
Kosovės dhe viseve tė tjera shqiptare, nuk i duhet pavarėsia me pyka e bishta, por i duhet njė alternativė krejt tjetėr: i duhet VETĖVENDOSJA e cila do tė shpinte drejt ribashkimit kombėtar sipas parimit: „njė komb njė shtet“.
Pėrndryshe, nuk do tė ketė as sot as mot, paqe dhe pėrparim nė trojet e Shqipėrisė Natyrale, por, natyrisht kjo do tė reflektojė edhe nė rajon!
Kjo, qe njėra anė e medaljes sė kėsaj „fitoreje“ tė shpallur me qa bujė e tra-la-la…
Por, nėse i rikthehemi pėrmbajtjes organizative (paraqitjes sė saj) nė Deklaratė, dhe si u zhvilluan ngjarjet nė parlamentin „kosovar“, ca faqe tė zeza dalin sheshit si mos mė keq!
Pse u harrua Ramush Haradinaj dhe u proklamua me aq bujė tė njė fanatizmi partiak, Ibrahim Rugova?!
Pas legjendarit Adem Jashari, qėndron madhėshtore heroizmi i papėrshkruar i Ramush Haradinajt dhe i familjes sė tij kreshnike!
Kėto, dy figura emblematike: Adem Jashari dhe Ramush Haradinaj ia kanė hapur shtigjet luftės ēlirimtare tė Kosovės Kreshnike.
Kėto dy figura legjendare ia kanė ndritur e zbardhur fytyrėn mbarė shqiptarisė nė trojet e Shqipėrisė Natyrale.!
Prandaj, ėshtė hiq mė pak se verbėri dhe poshtėrsi politike dhe njerėzore qė t“i ndajmė kėta burra tė mėdhenj tė kombit. I pari tani po prehet, por jo nė qetėsi, i dyti po dergjet burgjeve “demokratike” pėr tė paguar haraēin e madh, pėr “fajin” e madh se luftoi pėr lirinė e vendit tė tij.
Pavarėsisht, se ”dikushėt ” kopukė mundohen ta harrojnė organizimin e artit ushtarak popullor tė vėllezėrve haradinaj dhe gjakun e derdhur pėr Shqipėrinė Natyrale, kėtė se lejon dot malet as toka shqiptare,se lejojnė dot deti shqiptar as qielli shqiptar!
Nga tė gjithė kombi shqiptar i Shqipėrisė Natyrale,njihet familja atdhetare Haradinaj, qė nga i pari i tyre, atdhetari i madh, Ismajl Haradinaj, i cili ėshtė xhaxhai i Ramushit, ishte ai qė nė vitet e errėta tė titizmit, bashkė me djaloshin e tij, Nasimin, dergjeshin shumė vite burgjeve jugosllave pėr lirinė Kosovės duke vepruar nė grupet ilegale…
Pastaj, gjatė luftės Nasimi atdhetari trim e lė Suedinė dhe kthehet tė luftojė pėrkrahė vėllezėrve tė UĒK-sė, nė Kosovėn Kreshnike.
Po kėtė hap guximtar a ka bėrė dhe vėllai i tij Agroni, i cili luftoi trimėrisht pėrballė forcave ēetnike. Nga tė gjitha kėto dihet mirėfilli se pėr familjen haradinaj alfa dhe omega nuk ishin pėrpjekjet tė fitojnė pasuri, pozita pushteti e tė tjera, por ta bėjnė Kosovėn lule, ta bėjnė Kosovėn Shqipėri. Kurrsesi nuk e arsyeton faktin qė Ibrahim Rugova tė ngrihet nė zenit pėr "qėndresėn" e tij tė ashtuquajtur ”paqėsore”, …kur dihet se sa tragjedi tė pafundme i solli ajo politikė qyqare qė e bėri nė ato vite tė zeza, tė "pushtetit" tė tij, si "themelues" i shtetit tė Kosovės. Dhe, krejt paarsyeshėm tė “harrohet” kjo familje legjendare. Opinioni botėror e dėgjoi Kryetarin e Kosovės, Fatmir Sejdiun, kur nė mes tjerash gjatė fjalimit festiv deklaroi: “Ibrahim Rugova, ėshtė themeluesi i shtetit tė Kosovės”! Dhe kjo nuk ėshtė hiq e vėrtetė!Nėse, dikujt i takon titulli i famshėm, themelues i shtetit tė Kosovės, ky titull i takon tė madhit veprimtar Adem Demaēit.

Kujtoj kėtu faktin se kur u rrethuan pėr herė tė parė mė 31 janar 1991, celula luftarake e UĒK-sė, nė Prekaz, qė nė atė kohė quhej: "Grupi i Drenicės", pas shpartallimit tė forcave ēetnike aty, legjendari Adem Jashari dhe trimat e tij e gjetėn strehimin e sigurt tek familja e babait tė Ramushit, Hilmi Haradinaj, pra nė odėn e mikpritjes sė trimėrisė e bujarisė shqiptare, sipas motos popullore:”miku dihet se ėshtė mik, nė kohė tė vėshtirė dhe nė rrezik"!

PSE NUK IU DĖRGUA HEROIT TĖ PAKTĖN NJĖ TELEGRAM URIMI?!
Bile, nga shokėt dhe shoqet e luftės, tani politikanė tė „zgjuar“, do tė duhej t“i dėrgohej heroit tė gjallė Ramushit, bile, njė telegram pėrshėndetės; dhe, aty tė shprehej bindja se sė shpejti do tė lirohet i pafajshėm bashkė me shokėt e tij...

Ramush Haradinaj, pėrkundėr ca gabimeve, tė cilat na kushtuan jo pak nė prapakthimin historik tė Kosovės qė i bėri nė jetėn e tij politike; qėndresa e tij luftarake, do tė shkėlqejė nė shekuj!
Prandaj, kur shkrova mė lart idenė e njohur filozofike tė shkrimtarit tė madh, Jakov Xoxa: „E mira dhe e keqja, kur rrinė bashkė, i japin diēka njėra tjetrės", desha ta pėrkujtoj me nderim idenė e tij madhore, e cila tani u forcua mė tej nga mosnderimi dhe injorimi qė iu bė Viganit tė luftės ēlirimtare, komandantit legjendar, Ramush Haradinaj, nga ish-bashkėpunėtorėt e tij nė politikė, por mė tepėr revolton fakti se kjo u bė dhe nga bashkėluftėtarėt e tij!!!

Gjithashtu, desha tė pėrkujtoj me keqardhje se: ”dikur jemi tallur jo pak me popullin serb, i cili e festonte humbjen e tij nė Gazimestan nė vitin 1389, nė betejėn e Kosovės; kurse tani populli im i mashtruar dhe i shurdhuar nga rrapėllimat e daulleve politike ”kosovare”, po e feston humbjen qė e mor nga Rambueja, Parisi, Vjena e gjetiu, pėr tė pasur njė pėrfundim tejet tragjikomik si fitore e ”pavarėsisė” sė Kosovės!!!
O populli im kthjellohu! Shkuli e flaki nga truri yt mashtrimet dinake tė Evropės Plakė, e stolisur me rrobe tė reja ”demokratike”!

Mos u beso tė pabesėve qė janė bėrė servilė tė mjerė tė kėsaj Evrope, e cila sot pamėshirė po guxon me na e shkelė: flamurin e shenjtė me shqiponjėn dykrenore, e cila me ”pambuk”, e pilaf po e ndanė kombin tonė nė dy gjuhė, pėrkrah me pinjollėt e saj titistėt e djeshėm gjakatarė dhe nė ndihmė tė pakursyer tė renegatėve tė tri luftėrave ēlirimtare! Kthjellimi, pra, do tė jetė ndarja jote nga kjo politikė tradhtare, do tė ishte hapi i parė yti pėr ta bėrė copė-copė bllokadėn e egėr tė mashtrimeve politike, pastaj pėr tė dalė nga terri nė dritė, drejt ribashkimit, lirisė dhe pėrparimit gjithėkombėtar!
Pėr atė fitore luftuan, e pritėn, brezni tė tėra shqiptarėsh, dhe jam thellėsisht i bindur qė pas shumė e shumė kėtyre pėrpjekjeve mbinjerėzore; me siguri sė shpejti; do ta gėzojmė Shqipėrinė Natyrale.


Flamuri nė muze

Hysen DURMISHI
18 shkurt 2008

O Flamur gjak, o flamur shkabė,
O vėnd e vatr' o nėn' e babė,
Lagur me lot, djegur me flagė,
Flamur i kuq, flamur i zi. (Noli)

Shumė gjak ka derdhur populli ynė ndėr shekuj nė mbrojtje tė flamurit me shqiponjėn dykrenare. Sfondi i kuq i flamurit paraqet gjakun qė mbuloi ēdo pėllėmbė tė tokės sonė nė luftėrat e shumta pėr liri e ēlirim. Ky flamur do tė duhej tė ishte i paprekshėm pėr tė gjithė shqiptarėt sepse shumė e shumė djem e vajza e dhanė jetėn pėr tė. Dėshmorėt e popullit tonė u mbuluan me kėtė flamur. U kėnduan shumė kėngė e u recituan shumė poezi pėr kėtė flamur. Patriotėt dhe veprimtarėt shqiptarė betoheshin vetėm mbi njė gjė, vetėm mbi flamur.

Hashim Thaēi me liderėt tjerė tė institucioneve sė bashku me deputetėt e parlamentit tė Kosovės e bėnė shpalljen e planit tė Ahtisaarit. Shpallja e Ahtisaarit nuk e njeh kėtė flamur dhe njėkohėsisht na e mohon tė kaluarėn duke na e ndryshuar identitetin tonė kombėtar. Njerėzit tė painformuar dhe tė manipuluar festuan me flamur pa e ditur se kjo ėshtė hera e fundit qė do tė mund ta bėjnė kėtė. Deri sa jashtė parlamentit qytetarėt ishin tė mbėshtjellur me flamurin kombėtar, brenda sallės sė parlamentit deputetėt kuisling tė Kosovės miratuan dhe shpalosėn njė flamur tjetėr tė Kosovės. Njė flamur qė nė vete mban dy ngjyra nga flamuri i Serbisė, tė kaltrėn dhe tė bardhėn por nuk e ka asnjė ngjyrė tė flamurit tonė kombėtar. Tani Kosova po bėhet me njė flamur tjetėr sepse po duan qė edhe ne tė mos jemi mė shqiptarė por tė jemi diēka tjetėr. Cili flamur do tė valoi nė Kosovė pas kėsaj shpallje? Nė 1/3 e tėrritorit tė Kosovės do tė valoj flamuri i Serbisė me ngjyrat kuq, kaltėr e bardh, kurse nė pjesėn tjetėr pra nė 2/3 e territorit tė Kosovės do tė jenė 2/3 e flamurit tė Serbisė pra ngjyrat kaltėr e bardh por kurrsesi flamuri kombėtar shqiptarė. Nėse pėr Hashim Thaēin dhe politikanėt e tjerė tė sistemit kjo ėshtė pavarėsia atėherė pėrhajėr ju qoftė turpi. Kjo far pavarėsie e juaja pa flamur, pa ushtri, me Serbinė brenda Kosovės dhe me edhe njė mision tjetėr sundues kurse nė anėn tjetėr duke ua pamundėsuar edhe gjeneratave qė do tė vijnė pėr t’i bashkuar trojet tona tė ndara padrejtėsisht, nuk u duhet qytetarėve tė Kosovės.

Pėr ta kuptuar kėtė mė sė miri u kujdesėn nė Prizren. Kėshilli organizativ i festimit me nė krye kryetarin e K.K. tė Prizrenit Ramadan Muja e shpalosėn njė flamur kombėtar tė gjatė 3 kilometra qė defiloj nėpėr qytet dhe nė momentin kur arriti te muzeu i Lidhjes sė Prizrenit u palos dhe iu dorėzua kryetarit Ramadan Muja. Kryetari e mori flamurin tė palosur dhe e vendosi nė muze. Kjo tregon se flamuri kombėtar nė tė ardhmen mund tė shihet vetėm nė muze tė ndryshme tė Kosovės dhe nė shtėpitė private tė shqipėtarėve. Kur tė na marr malli pėr flamur do tė duhet qė tė shkojmė nė ndonjė muze apo nėse ėshtė e mundur do tė na duhet qė tė shkojmė ta vizitojmė Shqipėrinė.

Kjo ėshtė e turpshme pėr ju udhėheqės tė kėtyre institucioneve kuislinge. Mos u thirrni nė dėshmorėt sepse do tė iu mallkoi gjaku i tyre. Mos u thirrni nė tė kaluarėn sepse ju e keni harruar atė. Tė kaluarėn e pėrmendni vetėm kur flisni para popullit pėr ta manipuluar atė por jo edhe nė dokumentet tė cilat i hartoni. Askund nė deklaratėn e pavarėsisė nuk e pėrmendni gjakun e dėhmorėve, luftėn e Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės. Askund nuk i pėrmendni luftrat tona pėr liri e ēlirim gjatė gjithė shekullit njėzet. Unė e kam tė qartė sepse pėr ju historia fillon tash dhe me ju. Ju dėshironi qė tė krijoni njė komb tė ri me flamur tė ri, me simbole tė reja dhe shumė shpejt ndoshta edhe me gjuhė tė re.

Kur mė 1912 u ngrit flamuri nė Vlorė aty sė paku simbolikisht ishin edhe pėrfaqėsuesit nga Kosova. Tani kur nė Prishtinė u bė kjo shpallje, nė Kosovė nuk ishte asnjė zyrtarė politik e institucional nga Shqipėria. Nė Kosovė atė ditė ishin deputet e ministra nga Serbia. Kjo mė sė miri tregon se pėr ēfarė pavarėsie bėhet fjalė.

Jam i sigurt se populli nuk do tė pranoi kurr ndėrrimin e identitetit pėr tė cilėn po pėrpiqeni ju por ende nuk i kanė kuptuar intrigat tuaja. Populli do tė reagoi, madje fuqishėm kundėr tė gjitha kėtyre tė kėqijave, posa tė kuptohet se nė fakt nuk u shpall pavarėsia e Kosovės por u shpall pakoja e Ahtisaarit dhe u ftua EULEX qė tė bėjė implementimin e kėsaj pakoje. Kjo shpallje vetėm sa e forcon Serbinė brenda Kosovės prandaj zhgėnjimi i qytetarėve do tė jetė i afėrt dhe ngritja e popullit pėr tė kėrkuar dhe realizuar vetėvendosjen do tė jetė i pashmangshėm.

Ndėrkohė juve politikanė tė mjerė do tė ju mallkojė gjaku i dėshmorėve dhe brezat e ardhshėm kurr nuk do tė ua falin kėtė turp.


Kryetari kundėr historisė

Akademik Rexhep QOSJA

Vizita e kryetarit tė Shqipėrisė, Bamir Topi, nė Kosovė prej 25- 27 janar, nė mediat e shkruara e elektronike dhe nė opinionin shqiptar tė Kosovės u quajt vizitė historike. Dhe, u quajt, kėshtu, vizitė historike, pėr arsye se u bė nė prag tė ngjarjes mė tė madhe nė historinė e Kosovės, tė ngjarjes sė ėndėrruar nga tė gjithė brezat e atdhetarėve gjatė njė shekulli: nė prag tė shpalljes sė pavarėsisė.

U harrua se vizitat zyrtare tė politikanėve dhe shtetarėve nuk mund tė quhen historike vetėm pse ndodhin nė ēaste me rėndėsi historike. Vizitat zyrtare tė politikanėve dhe tė shtetarėve edhe mė shumė sesa ēasti me rėndėsi historike i bėjnė historike idetė e tyre, gjykimet e tyre, largpamjet e tyre, vizionet e tyre, mė nė fund, karakteri i tyre i treguar nė ēastet historike.

Vizita zyrtare e kryetarit tė Shqipėrisė, Bamir Topi, nė Kosovė, pėrpos se u bė nė prag tė ngjarjes sė madhe, historike pėr popullin e Kosovės dhe pėr popullin shqiptar nė pėrgjithėsi, nuk kishte asgjė tjetėr historike. As ide, as gjykime, as largpamje, as vlerėsime, as vizione historike. Pėrkundrazi: ajo kishte shumėēka tė vogėl qė nuk pėrkonte me ngjarjen e madhe, nė prag tė sė cilės ngjau. Fjalimet qė ai mbajti, sė pari nė institucionin mė tė lartė politik tė Kosovės - nė Kuvendin e Kosovės dhe, mandej, nė institucionin mė tė lartė tė arsimit, tė shkencės dhe tė edukimit moral e atdhetar tė rinisė shqiptare - nė Fakultetin e Filologjisė tė Universitetit tė Prishtinės, ishin fjalime tipike burokratike, tė cilave u mungonte ajo qė pritej ta kishin: larghedhja nė gjykime dhe shpirtgjerėsia nė vlerėsime.

Nė vend se ta shikonte Kosovėn nga lartėsia mendore dhe morale e kryetarit tė shtetit, qė qytetarėt e Kosovės e quajnė shteti Amė, ashtu siē e shikuan kur ishin nė Kosovė paraardhėsit e tij ish-kryetari Rexhep Meidani dhe ish-kryetari Alfred Moisiu, ai e shikoi nga niveli i njė partie - i partisė sė cilės i takon!

Dhe, shikimi i tillė, i partishėm, madje, palejueshėm i partishėm, i bėri fjalimet e tij intelektualisht boshe, historikisht tė papėrgjegjshme, politikisht polarizuese! Pse mund tė thuhet kėshtu? Mund tė thuhet kėshtu, e para, pėr arsye se kryetari Bamir Topi kishte harruar se Kosova ka bėrė luftė, ka bėrė njė luftė qė nė historiografi nuk ka se si tė quhet ndryshe pėrpos luftė ēlirimtare dhe, e dyta, pėr arsye se ai ishte kryetari i parė i Shqipėrisė, tė cilit gjatė kėtyre 95 vjetėve prej se Kosova i ėshtė shkoqur me dhunė Shqipėrisė, i ėshtė bėrė e mundshme tė flasė para popullit tė Kosovės nė Kuvendin e Kosovės.

Pėr kryetarin e Shqipėrisė, tė shtetit Amė, lufta ēlirimtare do tė duhej tė ishte Pikėnisja, qė pėrcakton gjykimet dhe vlerėsimet e tij pėr organizata politike, pėr veprimtarė politikė, pėr procese politike, pėr ngjarje dhe tė arritura sot nė Kosovė. Por, kryetari i Shqipėrisė, Bamir Topi, sikur kishte harruar se nė Kosovė ėshtė bėrė kjo luftė, se nė uniformė tė njė ushtrie kombėtare, e quajtur Ushtria Ēlirimtare e Kosovės, nė kėtė luftė kanė rėnė afėr dymijė dėshmorė, se nė kėtė luftė shqiptarėt kanė pasur mbi dhjetėmijė tė vrarė, tė masakruar - djem, vajza, fėmijė, pleq, se gati njė milion shqiptarė janė dėbuar me dhunė nga Kosova, disa qindra nga tė cilėt kanė gjetur strehimin, bukėn, mjekimin, kujdesin vėllazėror nė Shqipėrinė shtetėrore.

Nė fjalimin e kryetarit tė Shqipėrisė, Bamir Topi, nė Kuvendin e Kosovės, as nuk u pėrmend fjala luftė ēlirimtare, as nuk u pėrmend ajo qė e bėri kėtė luftė: Ushtria Ēlirimtare e Kosovės. Dhe, sipas tė gjitha gjasave nuk u pėrmend lufta ēlirimtare, sepse kryetarit Bamir Topit nuk ia qitte goja tri fjalėt: Ushtria Ēlirimtare e Kosovės. Pse nuk ia qitte goja fjalėn UĒK e di, natyrisht, kryetari Bamir Topi, e di kryetari i Partisė Demokratike tė Shqipėrisė, Sali Berisha, por e dinė edhe ata qė kanė mėsuar pėr qėndrimin e dikurshėm tė Partisė Demokratike tė Shqipėrisė ndaj luftės ēlirimtare nė Kosovė, ndaj Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės qė kėtė luftė e ka bėrė dhe ndaj Konferencės sė Rambujesė nė tė cilėn merrte pjesė edhe delegacioni i UĒK-sė.

Nė qoftė se i mungoi vetėdija historike pėr tė njohur nga tribuna e Kuvendit tė Kosovės meritėn historike tė UĒK-sė pėr ēlirimin e Kosovės, pėr mbajtjen e Konferencės sė Rambujesė, pėr vendosjen e NATO-s dhe tė UNMIK-ut nė Kosovė dhe, mė nė fund, pėr ngjarjen e madhe nė prag tė sė cilės gjendet Kosova sot: pėr shpalljen a afėrme tė pavarėsisė sė saj, kryetarit Bamir Topi nuk i mungoi gatishmėria qė tė shquajė njeriun e me tė edhe partinė politike qė prej ēastit tė formimit tė UĒK-sė u ngrit kundėr saj, qė bėri shumė pėrpjekje tė komprometonte UĒK-nė para faktorėve ndėrkombėtarė, njeriun qė gjatė bombardimeve u takua me kryetarin e Serbisė - kriminelin e luftės, Millutinoviē, nė Prishtinė dhe me kryetarin e Jugosllavisė sė mbetur - kriminelin e luftės, Millosheviē, nė Beograd, qė nė Beograd para mediave elektronike e kėrkoi ndėrprerjen e bombardimeve si kusht pėr paqe nė Kosovė e kjo domethėnė pėr amshimin e pushtimit serb tė Kosovės dhe qė, mė nė fund, kur u kthye prej Beogradit nė Prishtinė i filloi pėrpjekjet pėr krijimin e qeverisė kuislinge, qė pėrfunduan me pasoja tragjike pėr dikė qė refuzoi tė hynte nė kėtė qeveri tradhtare!

Dhe, kėto janė tė dhėna para tė cilave as historianė, as politikanė nuk mund tė qėndrojnė symbyllur e gojėkyēur kur flasin pėr vitin 1999 dhe pėr pavarėsinė e pritur tė Kosovės.

Sado pėr nga vokacioni i parė – shkencėtar e kjo domethėnė njeri qė do tė duhej t‘u bindej fakteve, kryetari i Shqipėrisė, Bamir Topi, mohoi, kėshtu, faktet qė tashmė dihen dhe themeluesin e UĒK-sė dhe nismėtarin e luftės ēlirimtare, Adem Jasharin, pa ngurrim e zėvendėsoi nga mohuesi i tij dhe i gjithė luftės ēlirimtare nė Kosovė!

Dikush do tė thotė se kryetari Bamir Topi, megjithatė, e vizitoi shtėpinė e Jasharajve dhe bėri nderime nė varrin e Adem Jasharit. Kjo, ndėrkaq, nė asnjė mėnyrė nuk e arsyeton fjalimin e tij nė tė cilin u hesht emri i Adem Jasharit, Ushtria Ēlirimtare e Kosovės dhe lufta ēlirimtare nė Kosovė! Tjetėr ėshtė vizita protokollare e tjetėr ėshtė fjalimi "historik" nė Kuvendin e Kosovės.

Po, nuk ishte fjalimi i kryetarit Bamir Topi nė Kuvendin e Kosovės paraqitja e vetme e tij e papranueshme nė Prishtinė. Paraqitja e tij e dytė e papranueshme ishte ajo nė Fakultetin e Filologjisė tė Universitetit tė Kosovės.

Megjithėse rektori i Universitetit tė Prishtinės, Enver Hasani, e pėrkujtoi se titulli ‘Dr honoris causa" i ėshtė "ndarė Presidentit Topi si falėnderim pėr mbėshtetjen e parezervė tė shtetit shqiptar ndaj luftės sė drejtė tė Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės nė gjirin e sė cilės ishin edhe studentėt e kėtij universiteti", kryetari Bamir Topi e quajti tė lejueshme qė edhe kėtu tė flasė si partizan partiak nė vend qė tė fliste si kryetar i Shqipėrisė. Kėtu ai, nė fillim, pėrmendi emrat e disa studentėve pjesėmarrės nė demonstratat historike tė vitit 1981, shumica e tė cilėve sot janė nė politikė dhe i heshti plotėsisht, si tė mos kishin qenė kurrė, studentėt e shumtė tė kėtij universiteti qė dhanė jetėn nė luftėn ēlirimtare si pjesėtarė tė UĒK-sė.

Kjo amnezi morale e kryetarit Bamir Topi, padyshim, nuk ishte e rastėsishme.

Mosmarrėveshja e kryetarit Bamir Topi me luftėn ēlirimtare dhe me UĒK-nė, qė e bėri kėtė luftė, nuk mori fund me kaq. Nė vazhdim tė fjalės sė tij, ai e quajti tė nevojshme tė merret pakėz, por paharrueshėm, me pedagogėt e kėtij universiteti. Dhe, si u mor me ta? Nga radhėt e shumė pedagogėve tė kėtij universiteti ai u lejua tė veēojė shtatė-tetė qė, sipas mendimit tė tij partiak, ishin apo, mė saktė, sipas dėshirės sė tij partiake, do tė duhej tė ishin njerėzit mė tė merituar pėr punėn dhe historinė e Universitetit tė Prishtinės, dikur i quajtur Universiteti i Kosovės. I dinte vetė kėta emra apo ia kishin futur nė fjalim bashkėpunėtorėt e Presidencės a suflerėt e Prishtinės nuk ėshtė e rėndėsishme. E rėndėsishme ėshtė se tre prej kėtyre nuk kishin qenė kurrė pedagogė nė kėtė universitet, kurse njėri nga kėta tė tre, ndėrkaq, edhe nuk mund tė bėhej pedagog sepse kishte tė mbaruar vetėm shkollėn e mesme!

Pse, atėherė, kryetari i Shqipėrisė i veēoi si pedagogė mė tė merituar tė Universitetit tė Prishtinės vetėm kėta shtatėtetė vetje? Pse kryetari i Shqipėrisė, Bamir Topi, si pedagogė tė lavdishėm tė Universitetit tė Kosovės i shpalli edhe ata qė kurrė nuk kanė punuar nė kėtė universitet ndėrsa harroi, shpėrfilli, gjithė ata pedagogė, vėrtet, tė merituar - mjekė me doktorata, kimistė, fizikanė, matematikanė, ekonomistė, pedagogė, psikologė, romanistė, anglistė, latinistė, historianė, historianė tė letėrsisė, gjuhėtarė, e tė tjerė, qė ia kushtuan gjithė jetėn kėtij universiteti?

E bėri kėtė vlerėsim tė gabuar, tė paqėndrueshėm dhe tė palejueshėm, kryetari Bamir Topi vetėm e vetėm pse gati tė gjithė ata qė pėrmendi ishin anėtarė tė njė partie nė Kosovė, pse deshi tė shquajė anėtarėt e kėsaj partie politike tė Kosovės pothuaj tė binjakėzuar me Partinė Demokratike tė Shqipėrisė?

E bėri kėtė vlerėsim tė gabuar e tė palejuar kryetari Bamir Topi, sepse deshi tė rishkruajė historinė e Universitetit tė Prishtinės ashtu siē ka kėrkuar kryetari i Partisė sė tij, Sali Berisha, qė tė rishkruhet historia e Shqipėrisė shtetėrore dhe e shqiptarėve nė pėrgjithėsi?

Pse jo? Mbasi nė Kuvendin e Kosovės e "rishkroi" historinė mė tė re tė Kosovės ashtu siē po kėrkon Kryeministri i Shqipėrisė shtetėrore qė tė rishkruhet historia ushtarako-politike e Shqipėrisė shtetėrore, nė Universitetin e Kosovės kryetari Bamir Topi e "rishkroi" historinė e kėtij universiteti!

Ndėrkaq, se do t‘i zbatojė kėrkesat e kryetarit tė Partisė Demokratike tė Shqipėrisė, Sali Berisha, kryetari Bamir Topi e tregoi trefish prej se u bė kryetar i Shqipėrisė. Sė pari, e tregoi kur me nėnshkrimin e tij e shkarkoi kryeprokurorin Theodori Sollakun tė cilin, paraardhėsi i tij, ish-kryetari i Shqipėrisė, Alfred Moisiu, nuk gjeti arsye as kushtetutare, as politike, as morale qė ta bėnte kėtė!

Sė dyti, e tregoi kur me nėnshkrimin e tij e cenoi rėndė autonominė e Akademisė sė Shkencave tė Shqipėrisė, duke shpėrfillur dhe, madje, duke fyer anėtarėt e saj dhe e shkarkoi kryetarin e posazgjedhur ligjėrisht, akademik Rexhep Meidanin!

Sė treti, e tregoi pak para se tė vinte nė Kosovė, kur me nėnshkrimin e tij e bėri tė plotfuqishėm ligjin me tė cilin librat, revistat dhe botimet e tjera shqip tė importuara nga Kosova, Maqedonia, Mali i Zi e diaspora dhe librat, revistat e botimet e tjera nė gjuhė tė huaja tė importuara nga bota i ngarkoi me tatim prej 20 pėr qind - e bėri tė plotfuqishėm ligjin paramodern, pra, qė veēon (izolon) Shqipėrinė shtetėrore nga Kosova, viset e tjera kombėtare dhe nga bota nė pikėpamje shkencore, letrare e kulturore, duke cenuar ashtu pėrpjekjet pėr funksionimin e lirshėm tė hapėsirės kulturore kombėtare dhe pėr evropianizimin e krijimtarisė shpirtėrore shqiptare!

Dhe, kėshtu, prej se u bė kryetar i Shqipėrisė, Bamir Topi, me nėnshkrimet e tij mbi ligjet dhe vendimet e qeverisė sė Sali Berishės i ēoi botės mesazhe me tė cilat u tregua se Shqipėria shtetėrore nuk e ka kaluar fazėn e parė tė demokratizimit; se njė institucion i saj - qeveria, i kontrollon edhe institucionet qė nė demokraci janė tė pavarura - Kuvendin, Kryetarin, Gjyqėsorin; se nė Shqipėri institucionet vazhdojnė tė jenė institucione mikste, me veēori tė pakta tė demokracisė e me veēori tė shumta tė autoritarizmit!

Nuk janė mungesa e pavarėsisė sė tij vepruese si kryetar i shtetit e treguar nė shembujt e sipėrthėnė dhe partishmėria e tij si kryetar i shtetit e treguar papranueshėm nė Kuvendin e Kosovės e nė Fakultetin e Filologjisė tė Universitetit tė Prishtinės, tė vetmet tė dhėna qė e bėjnė tė paarsyeshėm nderimin e Bamir Topit me titullin Dr. Honoris Causa. Megjithėse nė arsyetimin pėr dhėnien e kėtij ēmimi thuhet se ai i jepet kryetarit Bamir Topi pėr kontributin e tij personal "pėr zgjidhjen e ēėshtjes sė statusit tė Kosovės", mendja objektive nuk e pranon kėtė arsyetim: kryetari i Shqipėrisė, Bamir Topi, nuk shquhet me merita pėr "zgjidhjen e ēėshtjes sė statusit tė Kosovės".

Ai ėshtė zgjedhur kryetar i Shqipėrisė para afėr gjashtė muajsh dhe pėr gjashtė muaj nuk ka mundur tė bėjė shumė "pėr zgjidhjen e statusit tė Kosovės". Gjatė kėtyre gjashtė muajve ai ka pėrsėritur ato qė janė shqiptuar prej diplomatėve, politikanėve e shtetarėve amerikanė dhe evropianė, qė s‘do t‘i shqiptonte kurrė po tė mos i shqiptonin ata. Mė nė fund, tani ėshtė e lehtė tė bėhet "shumė" pėr zgjidhjen e statusit tė Kosovės, domethėnė pėr pavarėsinė e Kosovės. Tani pėr zgjidhjen e statusit tė Kosovės, pėr pavarėsinė e Kosovės, janė deklaruar pėrfundimisht shtetet prej tė cilave varet ky status: SHBA-tė dhe shtetet e mėdha tė Bashkimit Evropian.

Punėt pėr t‘u bėrė e mundshme qė SHBA-tė dhe Bashkimi Evropian, mė nė fund, tė deklarohen pėr pavarėsinė e Kosovės janė bėrė pėrpara, para luftės, duke filluar nga viti 1981, e sidomos, gjatė luftės - nė kohėn kur zėri i Bamir Topit pėr Kosovėn nuk ėshtė dėgjuar fare, nė kohėn kur kryetari i Partisė Demokratike tė Shqipėrisė, Sali Berisha, i caktonte Kosovės si status pėrfundimtar autonominė nė kuadrin e Jugosllavisė sė mbetur, kur ai e quante Kosovėn djep qė u takon pėrgjysmė binjakėve tė rritur nė tė shqiptarė e serbė, kur ai furnizonte Malin e Zi e Serbinė me naftė me tė cilėn punonin tanket, autoblindat dhe helikopterėt e ushtrisė e tė policisė serbe me tė cilėt vriteshin tė rinjtė shqiptarė, pjesėtarėt e UĒK-sė dhe masakrohej popullsia shqiptare, kur ai ēohej kundėr Konferencės sė Rambujes!

Siē dihet, pėr punėn e bėrė nė kohėn e duhur pėr zgjidhjen e statusit tė Kosovės, nė Shqipėri janė tė merituar tė tjerė e jo Bamir Topi dhe kryetari i Partisė sė tij, Sali Berisha: janė tė merituar, nė radhė tė parė, ish-kryetari i Shqipėrisė nė kohėn e luftės nė Kosovė, Rexhep Meidani, ish-deputeti dhe kryetari i Kėshillit pėr politikė tė jashtme nė Kuvendin e Shqipėrisė, Sabri Godo, ish-kryeministri i Shqipėrisė, Pandeli Majko dhe ish-kryetari i Shqipėrisė, Alfred Moisiu. E tė tjerė.

Nė qoftė se Kryeministri i Shqipėrisė, Sali Berisha, ėshtė i vendosur tė rishkruajė historinė e re shqiptare ashtu siē po shohim se po bėn nė Shqipėrinė shtetėrore dhe ashtu siē deshi ta rishkruajė kryetari Bamir Topi nė Kuvendin e Kosovės dhe nė Amfiteatrin e Fakultetit tė Filologjisė tė Universitetit tė Prishtinės, senati dhe rektori i Universitetit tė Prishtinės nuk do tė duhej ta bėnin kėtė. Jo. Kurrsesi. Universitetet janė institucione tė arsimit, tė shkencės e tė etikės dhe prej tyre duhet tė rrjedhin vendime, gjykime e vlerėsime tė drejta, objektive e tė ndershme, qė mbesin nė histori e jo vlerėsime tė ēastshme konjukturale. Po, mund tė jetė se nderimi i kryetarit dhe i nėnkryetarit tė Partisė Demokratike tė Shqipėrisė, Sali Berisha e Bamir Topi, tani Kryeministėr dhe kryetar i Shqipėrisė, nuk lidhet fare me zgjidhjen e statusit tė Kosovės!

Ajo qė dėgjuam nė Kuvendin e Kosovės dhe nė Amfiteatrin e Fakultetit tė Filologjisė tė Universitetit tė Prishtinės ėshtė njė histori e falsifikuar dhe njė politikė e partishme, polarizuese, qė nė vend se shėndoshjes morale, u shėrbejnė atyre qė po shohim e po dėgjojmė pėrditė nė jetėn tonė politike, shkencore dhe kulturore: gėnjeshtrave, korrupsionit mendor dhe rėnies shpirtėrore tė shoqėrisė shqiptare. Gazeta Shqip 29.1.2008


Megjithatė, do tė bashkohen nė njė shtet tė quajtur Shqipėri Natyrale

Nga Koēo DANAJ
Tiranė, 27 janar 2008

Cilat janė ato fondamente qė e bėjnė tė pashmangshėm bashkimin e shqiptareve? Ja cilat janė:
E para: Ne rajonin e Ballkanit ka mė shumė se njė dekadė qė fuqitė e mėdha, po riparojnė gabimet e sė kaluarės. Ato gabime, para nje shekulli u realizuan me tė drejtėn e forcės. Por duke qėne te tilla, krijuan nje rajon artificial me emrin Ballkan. Artificialiteti i rajonit solli me vone edhe emertimin politik Ballkani-fuēi baruti. Kush ishin kėto krijesa artificiale?

Krijesat mė artificiale tė kėtij rajoni ishin dy : Formimi i mbretėrisė sėrbo-kroato-sllovene, tė quajtur mė vonė Jugosllavi ishte krijesa e parė artificiale.
Dhe Shformimi i kombit shqiptar duke e pjestuar pėr pesė ishte krijesa e dytė artificiale e rajonit.

Ndėrsa shformimi i Jugosllavise ishte hapi i pare i kalimit nga artificialiteti nė natyralitet. Krijimi i 6 shteteve tė pėrhershme dhe njė shteti tė pėrkohshem si Kosova eshte faza e parė e shndrrimit te rajonit tė Ballkanit nga artificial ne natyral. Shpėrbėrja e dhunshme e saj qė arriti kulmet nė luftėn ndėretnike nė Bosnjė dhe nė gjenocidin sėrb ndaj shqiptarėve tė Kosovės spiegohet sa me karakterin ultranacionalist tė shtetit sėrb, aq edhe mė sedrėn e sėmurė politike tė disa fuqive tė mėdha, tė cilat e patėn tė vėshtirė tė pranonin se krijesa e tyre me emrin Jugosllavi ishte njė dėshtim.

Faza e dytė eshte unifikimi i kombit shqiptar qe ka pėrbėrė deri mė sot artificialitetin e dyte madhor te rajonit. Kjo fazė tashme po pėrfundon aktin e parė madhor tė saj qė ėshtė shteti i pėrkohshėm shqiptar i Kosovės. Njė Konferencė e tematikės Londėr 2 apo Versajė 2 ėshtė domosdoshmėri pėr tė ardhmen demokratike tė rajonit. Ndėrsa njė konferencė e nivelit Dejton 2 apo Rambuje 2 vetėm se sa do tė konsolidojė nė mėnyrė tė kamufluar konfliktet nė rajon.

E dyta : Europa e Bashkuar nė themele tė saj ka vlerat morale tė ēdo kombi, qė tė gjitha bashke pėrbėjnė ate qė quhet Themeli i vetė bashkimit. Mėndėsia politike dhe internacionaliste se relativizimi i kufijve ėshtė i barabartė me shuarjen e kombeve ėshtė sa mashtrues aq dhe vetėmashtrues. Sa mė relative bėhen kufijtė, aq me tė kultivuara bėhen vlerat kombėtare. E duke qėnė kėshtu, shqiptarėt nuk mund tė pranohen si pjesė nė familjen e madhe europiane dhe ndėrkombėtare, sa kohė qė vlerat e tyre kombėtare i kanė tė shpėrndara nė pesė shtete. Europa e Bashkuar nuk antarson banorė, por popuj dhe kombe. Organizata Botėrore ėshtė emėrtuar Organizata e Kombeve tė Bashkuara dhe jo ndryshe.(Mėndje tė ndritur do tė ketė pasur ai qė ka bėrė formulimin e parė: Kombe tė Bashkuara, Jo shtete te Bashkuara!!) Prandaj Shqipėria Natyrale ėshtė pikpamje dhe nocion europeist, para se tė jetė nacionalist. Pėrbėn njė vlerė te madhe europiane toleranca fetare e shqiptarėve pėr Panteonin e vlerave tė BE. Pėr mė tepėr sot, kur konfliktet ndėrfetare po marrin pėrmasa tė frikshme. Pėrbėn njė vlerė tė rrallė pėr Bashkimin Europian fakti tashmė i njohur se shqiptarėt nė shumicė tė madhe muslimanė janė euroamerikanė tė lindur. Me miliona kristiane katolike apo ortodokse ne rajone te ndryshem te Europes apo botes, jane shume here me primitive Se muslimanet shqiptare.

Dhe ėshtė nė interesin e politikes euroamerikane qė kėtė vlerė kaq moderne ta ketė tė unifikuar pėr arsyen e thjeshtė, sepse vetėm pėrbashkimi do ti rezistojė mė mirė sa fondamentalizmit islamik, aq edhe fondamentalizmit kozmopolit. Eshtė edhe kjo njė arsye madhore qė politika euroamerikane eshte dakord me Shqiperine Natyrale.

E treta: Politika amerikane po e nxit me shumė finesė bashkimin shqiptar. Nė cfarė mėnyre? A e kini ndjekur me vėmėndje se cfarė po ndodh kohėt e fundit nė politikėn dhe diplomacinė panshqiptare? Politikanėve shqiptare dhe veēanėrisht atyre tė Tiranės Politike po ju thuhet midis tė tjerash se gjoja ka njė shqetėsim se ndoshta pas pavarsisė sė saj Kosova mund tė bashkohet me Shqipėrinė etj. Dhe natyrshem politika zyrtare deklaron se nuk do te kėtė njė gjė tė tillė.

Por nė ēdo vend ka dy politika; njė ėshtė zyrtare e cila ka kufizimet e saj. Dhe tjetra ėshtė politika reale e cila nuk ka dhe nuk duhet tė ketė kufizime. Politika reale ploteson Politiken zyrtare. Politika zyrtare ėshtė politike pushteti. Politika reale ėshtė politikė publiku, politikė kombi. Dhe tė dyja bashkė formojnė atė qė quhet politika e shtetit. Dmth, politika euroamerikane ka hapur «Kutinė e Pandorės». Ajo duket sikur thote:
«Mire politika zyrtare, po politika reale shqiptare pse nuk flet, pse nuk e kėrkon Shqipėrinė Natyrale».
Ju kujtohet para disa viteve kur shtrohej problemi i pavarsisė sė Kosovės. Aso kohe nocioni pavarsi ishte njėsoj si tė predikoje se Politika euroamerikane hapi Kutine e Pandores. Aso kohe politika zyrtare shqiptare e kishte tė vėshtirė ta deklaronte hapur se ishte dakord me kėtė pavarsi. Ajo ishte njė politikė e ndrojtur. Por nė fillim e artikuloi Politika reale dhe njė pjese e politikės zyrtare. Tashmė ajo ėshtė politikė shtetėrore. Kėshtu do tė ndodhė edhe me bashkimin shqiptar, me Shqipėrinė Natyrale. Duke na porositur qė tė mos e pranojmė, politika euroamerikane e ka hapur «Kutinė e Pandorės» edhe pėr Shqipėrinė Natyrale. Dhe pėrderisa e ka hapur, u takon shqiptareve, ta nxjerrim nga «Kutia» dhe ta shtrojnė pėr zgjidhje nė tavolinėn e dialogut demokratik. Vėrtetėsia e pohimit tė mėsipėrm bėhet e plotė duke sjellė vetėm njė fakt nga veprimtaria e Politikės Zyrtare tė Shqipėrisė. Kryeministri i Shqipėrisė ne seancėn pyetje pėrgjigje tė Asamblesė Vjetore tė NATO nė Reikavik tė Islandės, nė datė 9 Tetor 2007, nė pėrgjigje tė pyetjes se mos shteti shqiptar i Kosovės mund tė ēojė nė krijimin e Shqipėrisė sė Madhe, u shpreh se: «Nėlidhje me ekzistencėn e dy shteteve shqiptare nė Ballkan, ndonjėherė pyes veten se ēfarė do tė bėnim ne si shqiptarė. Nuk ishte vendimi ynė pėr t`u ndarė nė 5 shtete tė ndryshme, ishte njė nga padrejtėsitė mė tė mėdha dhe citoj Robin Kuk, i cili u shpreh nė Dhomėn e Deputetėve tė Mbretėrisė sė Bashkuar se Ne po zhbėjmė padrejtėsitė qė bėmė nė fillim tė shekullit tė kaluar . ....

....Askush nuk duhet tė trembet nga dy shtete shqiptare, dy miq tė rinj nė rajon. Mendoj se kjo ėshtė njė gjė e mirė edhe pėr NATO-n.»
Fillimisht mjafton edhe kaq….

Bashkimi Shqiptar sapo ka filluar edhe zyrtarisht. Viti 2008 do ta shtroje per diskutim dhe zgjidhje ne Bruksel dhe Uashington.

E katėrta: Pluralizmi nė hapsiren mbare shqiptare, per arsye nga me te ndryshmet fillimisht u kultivua si Pluralizem Krahinor. Dhe thelbi i kėtij lloj pluralizmi nuk ishte kombi, por principata. Coptimi kombėtar dhe jo unifikimi i tij. Por ka disa vite qė kjo hapsirė mbarėshqiptare, ku mė shumė dhe ku mė pak po bėn kapėrcimin e madh tė kalimit nga Pluralizėm Krahinor nė Pluralizem Politik. Me vėshtirėsi, por progresi duket, ėshtė i pranishėm. Dhe thelbi i Pluralizmit Politik ėshtė Shteti-Komb dhe jo shteti-multikomb apo shteti-principatė apo edhe shteti pa komb.

E Pesta: Nė Shqipėri po ndėrtohet Rruga Durrės-Prishtinė. Eshtė njė emėrtim me kuptim tė disafishtė. Por gjithsesi ėshtė njė imperativ qė ngrihet mbi ēdo lloj interesi partiak, mbi ēdo lloj zgjedhjesh dhe qė kapėrcen tė gjitha grindjet dhe sherret politike Kuptimi I parė ka tė bėjė me rrugėn qė duhet ndjekur pėr sendėrtimin e Shqipėrisė Natyrale. Qė do tė thotė se krahas politikės dhe diplomacisė publike, shqiptarėt po mėsojnė gjithmonė e mė mirė tė aplikojnė politikėn dhe diplomacinė reale. Qarkullimi i lirė i njerėzve dhe ideve po sjell nė mėnyrė tė natyrshme edhe largimin nga folkpatriotizmi, por edhe afrimin tek identiteti i pėrbashkėt kombėtar. Shqiptarėt gjithnjė e mė pak kanė nevojė pėr mite dhe legjenda pėr tė ruajtur identitetin e tyre kombėtar. Kėtė ata po e bėjnė nėpėrmjet njohjes reale, kulturės reale, gjuhės reale, politikės reale dhe ndjenjave reale. Ky ėshtė njė proces i pakthyeshėm. Eshtė progresiv dhe europeist. BE nuk pranon popuj mitikė, por popuj reale. Nuk pranon kombe legjendash, por kombe reale. Nuk pranon shtete qė ekzistojnė vetėm nė kėngė, por shtete qė ekzistojnė realisht dhe kontribuojnė realisht. Dhe shqiptarėt duke e njohur mire kėtė kėrkesė tė BE, janė nisur nė rrugėn e pakthyeshme tė Shqipėrise Natyrale.

Ndėrsa kuptimi i dytė ka tė bėjė me njė rrugė konkrete qė do tė lidhė Shqipėrinė me njė nga pjesėt kryesore tė saj, Kosovėn. Kjo rrugė ka filluar tė ndėrtohet. Duket se kjo do tė jetė «Rruga» e Shqipėrisė Natyrale. Nuk ka shumė rėndėsi se si po quhet sot, nuk ka shumė rėndėsi se kush financion. Nuk ka fare rėndėsi kush e nisi dje, kush e vazhdon sot dhe kush do ta pėrurojė nesėr. E rėndėsishme ėshtė se kjo rrugė do te zvogėlojė figurativisht dhe realisht Shqiperinė e Madhe dhe do tė jetė pararoja e Shqipėrisė Natyrale.

E gjashta:Shqiptarėt nuk dėshirojnė tė jenė vetėm zjarrfikės tė rajonit, ata duan tė shndrrohen nė paqebėrės. Ėshtė njė kėrkesė e drejtė dhe e nevojshme pėr tu artikuluar nga ana e tyre. Artikulimi duhet bėrė nė mjedisin rajonal dhe atė europian. Ėshtė njė artikulim i cili merr pėr bazė njė realitet dhe synon tė rregullojė njė paradoks. Cilin? Pėrgjatė 15 viteve tė fundit, bashkėsia ndėrkombėtare ka thirrur nė ndihmė shtetin shqiptar, politikėn e Tiranės. Kur? Sa herė ka patur protesta, kryengritje, luftė ēlirimtare nė hapsirėn shqiptare nė Prishtinė, Tetovė apo Preshevė. Ndihma ėshtė kėrkuar pėr tė qetėsuar situatėn, pėr tė civilizuar kryengritjen. Dhe Shqipėria e ka kryer detyrėn e saj. Ajo ka treguar se ėshtė njė regjisore e mirė. Por sa ėshtė qetėsuar situata, Tiranės i ėshtė kėrkuar tė qėndrojė larg Prishtinės, Tetovės apo Preshevės. Pėrse? Eshtė pėrdorur njė argument absurd. Eshtė kėrkuar largėsi, pėr tė mos u akuzuar gjoja pėr Shqipėri tė Madhe. Dhe Politika shqiptare pėrgjithėsisht e ka pranuar kėtė. Kėsisoj, Tirana ka pranuar rolin e zjarrfikėsit, duke mos kėrkuar atė qė ka realisht: rolin e paqebėrėsit. Shndrrimi nė paqebėrės, mos pranimi i Shqipėrisė sė Madhe dhe pėrballimi i Shqipėrisė Natyrale, do ta shndrrojė Tiranėn nė kryeqėndrėn e hapsirės shqiptare.

Jane gjashte arsyete forta, bazale dhe tė mjaftueshme qe te japin siguri se shqiptaret do te bashkohen. Europeizem do te thote bashkim. Otomanizem do te thote ndarje.


Politikanėt shqiptarė me vizione dritėshkurtra deklarohen kundėr ribashkimit tė Shqipėrisė Natyrale!

Ndarja territoriale e Shqipėrisė Natyrale, qė nga kohėt e errėta tė inkuizicionit nė mesjetė, mendoj kėtu pėr kohėn famėkeqe tė Car Dushanit e Stefan Nemanjės; Serbia, pėr ta arsyetuar pushtimin e trojeve shqiptare dhe pėr ta bėrė akt tė kryer edhe si tė drejtė historike e hapi nė Prizren “Patrikanėn e Prizrenit” kėshtu, e planifikoi me strategjinė tė regjur sllave ta bėnte Prizrenin qendėr tė sllavizmit i dha goditje tė rėndė kombit shqiptar. Ne, kemi mėsuar nga histori-gjeografia se harta e shtetit shqiptar nė kohėn e Gjergj Kastriotit - Skėnderbeut, shtrihej thellė nė disa vise tė Kosovės, pra deri nė Vushtrrinė e lashtė, e cila nė kohėn e ndritur tė Ilirisė, quhej gjyteti Vicianum.
Qė nga ato kohėra tė mbarsura me tendenca dhe realizime tė pėrmasash tė ndryshme; pėr ta gllabėruar Shqipėrinė Natyrore, qėndresa luftarake e kombit tonė pėr ribashkim nuk ka pasur as do tė ketė tė ndalur kurrė!…


Shkruan: Fadil SHYTI
Suedi, 25 janar 2008

Kėto luftėra janė karakterizuar si luftėra lokale; pėrkundėr faktit se ishin dhe janė luftėra ēlirimtare, por nuk kishin as s“po marrin pėrmasa gjithėkombėtare deri nė ditėt tona, kėto luftėra po pėrfundojnė pa FITOREN e madhe tė ribashkimit gjithėkombėtar. Po pėrfundojnė pa flakjen e robėrisė shekullore, e cila trojet shqiptare i ka vėnė nė geto, i ka rrudhur si mos mė keq, i ka bėrė shqiptarėt qė deri sot tė jenė kombi mė i shtypur dhe mė i pa ardhmėri tė ndritur. Si mund tė jetė i lirė njė komb kur ėshtė i copėtuar, si mund tė jetė i lumtur pėr ardhmėrinė e tij, kur gjysmė- shteti i tij kufizohet nga tė gjitha polet gjeografike, me trojet e veta etnike? Mbase, kėtė tragjedi tonėn, nuk do tė mundeshin ta mbanin me shekuj shtetet sllave, por dihet historikisht qė pėr kėtė padrejtėsi shekullore kundėr shqiptarėve kurdoherė e kishin dhe po e kanė edhe bekimin e Evropės reaksionare dhe tė Rusisė pro-cariste.

Qė nga kohėt e Gjergj Kastriotit - Skėnderbeut, Ali Pashė Tepelenės Abdyl Frashėrit, Ismail Qemnailit, Enver Hoxhės, Shaban Palluzhės e deri nė luftėn heroike tė Adem Jasharit, nė programet e tyre si objektivė kryesore kombėtare e u shtrua RIBASHKIMI KOMBĖTAR! KJO ide madhore qėndroi kurdoherė si FLAMUR KUSHTRIMI jo i struku,r por krenar i pandalshėm pėr beteja, deri nė FITORE!

Prandaj habit dhe shqetėson fakti i hidhur pse shumė “politikanė largpamės”, sot deklarojnė hapur se ne shqiptarėt nuk jemi pėr ribashkim kombėtar! Duke i shėrbyer qorrazi kėsaj ideje famėkeqe, e cila bie ndesh me tė gjitha pėrpjekjet pėr liri, barazi dhe ribashkim kombėtar shqiptar “demo(n)kratėt e sotėm i bėjnė njė shėrbim tė madh armiqve shekullorė sllavė dhe aleatėve tė tyre evropianė. Njėkohėsisht, i bėjnė njė dėm tė pallogaritshėm kombit tonė, pėr faktin e hidhur se “bota demokratike” do tė kujtojė dhe do tė thotė se: “ja politikanėt shqiptarė sa tė marrė qė janė, ata vet e pranojnė ndarjen tė cilėn dikur ua kemi bėrė ne nė bashkėpunim me qarqet mė tė errėta ballkanike.

Ato vendime nė konferencat famėkėqija nė Versaje, Berlin, Londėr, Paris e gjetiu, tė cilat paraardhėsit e tyre i luftuan me armė nė dorė, tani kėta zotėrinj tė “krehur” me ide “demokratike,” po i pėrqafojnė me ekstazė… Kjo, natyrisht po ndodhė krejt nėn ethet e “fitoreve” tė tyre pėr pushtetin e pa shtet!

Kėto ditė, nė njė intervistė dhėnė agjencisė sė lajmeve austriake „Die APA- Austri Presse Agentur“, dhe e ribotuar edhe nė agjencinė e lajmeve “INA“ nė „Maqedoni“, kryeministri i Shqipėrisė administrative, Sali Berisha, deklaroi se: “edhe pas „pavarėsisė“, Kosova nuk do tė bashkohet me Shqipėrinė” - ai, madje shkoi edhe me larg duke theksuar se “nuk do tė ndodhė as bashkimi i tė gjithė shqiptarėve nė rajon”. Kjo deklaratė e ultė kundėrhistorike dhe kundėr shqiptare ma kujtoi deklaratėn e njė politikani “largpamės” gjerman, Hans-Dietrich Genscher, i cili vetėm njė vit para se Gjermania tė ribashkohej, me paturpėsi politike pati deklaruar:
“Gjermania nuk do tė bashkohet edhe 100 vjet”! Atė botė gjermanėt nuk u befasuan fare nga ato qė llomotiste “i pari” i tyre “socialist” ; prandaj, as ne shqiptarėt nuk duhet tė befasohemi fare pėr ato qė llomotitėt tani “i pari” ynė “demokrat” apo mė saktė pro-fashisti, Sali Berisha. E quaj kėshtu “tė parin” e Shqipėrisė, sepse kur ky babėziu e pretendonte pushtetin , nė fillimin e “jetės sė tij politike”, do tė premtonte:“Partia Demokratike do tė angazhohet pėr bashkimin e kombit”, madje kjo qe fiksuar nė nenin 3 tė programit tė saj. Natyrisht, se pėr kėtė, padyshim e gjeti dhe pėrkrahjen e shqiptarėve. Por me tė ardhur nė pushtetin e gjysmė-shtet, “politikani atdhetar”, S. Berisha, i harroi premtimet e veta pėrballė elektoratit. Ai, edhe nė fillim tė viteve 90-ta, pati deklaruar se “forca jo serioze janė pėr ribashkim kombėtar”!!! Tani, do t“ia shtroja pyetjen krejt natyrshėm se: A ishin forca jo serioze tė gjithė ata heronj dhe heroina qė ranė nė altarin e lirisė me emrin e Shqipėrisė Natyrale nė gojė?! Ranė me idealin e madh tė ribashkimit pėr tė mos vdekur kurrė, qė nga koha e Gjergj Kastriotit tonė tė madh e deri tek legjendari - Adem Jashari.

Sali Berisha, pa pikė turpi flet nė emėr tė popullit tė Kosovės kur thotė nė intervistė se: “nėse qytetarėt e Kosovės do tė mundeshin tė votonin pėr bashkim apo pėr pavarėsi, „absolutisht jam i sigurt se 98% e banorėve do tė votonin pėr „pavarėsi“. Gabohet me qėllim kėshtu, miku i Sllobodan Millosheviqit dhe i Bullatoviqit, tė cilėt gjatė viteve 90-ta, i furnizonte me naftė gjatė kohės kur Serbia dhe Mali i Zi ishin nė bllokadė ekonomike nga bota, pėr luftėrat e tyre tė padrejta qė i zhvillonin kundėr popujve liridashės, boshnjakė, kroatė dhe sllovenė. Tanket serbo-malazeze, vrastare furnizoheshin aga qeveria “shqiptare”, e cila masakronte popuj e nė mesin e tyre edhe popullin etnik tė saj, shqiptarėt qė padrejtėsisht kishte mbetur jashtė kufijve tė shtetit amė-Shqipėrisė Natyrale. Po e ritheksoj se qė nga koha e Lidhjes sė Lezhės, tė Kastriotit, Lidhja e Prizrenit, tė Frashėriotit, koha e Pavarėsisė tė Ismail Qemailit, Konferenca e Bujanit e Enver Hoxhės deri nė luftėn heroike tė famėmadhes UĒK - me nė krye komandantin, Adem Jashari, ideali mė madhor i kombit ishte dhe ka mbetur RIBASHKIMI GJITHĖKOMBĖTAR!

Kujtoj kėtu edhe programin e “Komitetit tė Kosovės”, gjatė viteve tė pushtetit satrap tė Zogut, kur i madhi atdhetar, Avni Rustemi nėn trysninė e presioneve tė mbretit dhe bashibozukėve tė tij serbofilė turkoshakė e drejtonte sė bashku me Hoxhė Kadriun, aty fort mirė janė pėrcaktuar pikat se luftojnė pėr ribashkimin e Kosovės dhe trojeve tė tjera me Shqipėrinė. Kujtoj kėtu se edhe nė betimin e ushtarėve tė UĒK-sė ishte zotimi se do tė luftojmė pėr bashkim kombėtar!

Por, ja qė tani ky betim po thyhet e po nėnvlerėsohet nga vet ish-udhėheqėsit e saj, Hashim Thaēi&Co. Kėta, devijatorė tė luftės ēlirimtare, tani tė pėrkrahur pa rezerva dhe nga ish-kundėrshtarėt mė tė flaktė tė kėtij ribashkimi, me tė cilėt kanė hyrė nė qeveri sa pėr tė ruajtur karriget e tyre; me LDK-nė. Theksoj kėtu faktin se kur ishte koha pėr bashkim pėr ēlirimin e Kosovės e tė trojeve tė tjera shqiptare, nuk u bashkuan dot “trimat” e LDK-sė, por tani kur ra ora e kthimit pėr pushtetin pa shtet, bėjnė kompromise qė as tė ēmendurit nuk do t“i kujtonin…

Nė kėtė politikė prapakthehu nuk je i vetmuar as nga faktorėt e jashtėm, ore “Sali trimi”! Pėr kėtė pikė tė zezė qė e keni tė madhe sa malet e Shqipėrisė sot po ju bekon e ndihmon dhe Evropa dinake, sot po ju bekon dhe po t“ia keni hallin, me siguri do t“ju ndihmojnė dhe shtetet armike sllave, me tė cilat keni hy nė aleanca ballkanike “demokratike”, keni hyrė nė kompromise, madje dhe nė ricopėtimin e territoreve tė Shqipėrisė Natyrale! Si dėshmi tė qartė po jua jap vetėm njė se pėrndryshe kemi sa tė duam: kėto ditė pėrkrah UNMIK-ut, edhe “pushtetarėt” shqipfolės deklaruan se “pushteti paralel i serbėve nė Kosovė nuk na pengon, ai nuk ėshtė i rrezikshėm”!!! Pa le tė provonte fjala vjen qė Tirana apo vet “pushtetarėt” e Prishtinės, kinse “protektorat” ta shtrinin pushtetin e tyre madje tė brishtė nė Preshevė apo nė Ulqin; sė shpejti do tė shihej si do tė reagonin Serbia dhe Mali i Zi dhe pėrkrah tyre dhe Evropa “mike” e moderuar.

Por dijeni mirė ti dhe tė gjithė ata qė po i shėrbejnė prapakthimit nė historinė tonė tė re se pėr kėtė si dhuratė do ta keni mallkimin e breznive tė reja, dėnimin nga historia jonė e ndritur dhe jam i bindur se edhe nėnvlerėsimin e merituar nga i gjithė opinioni pėrparimtarė botėrorė.

Nėse, qenka hapur kėrkesa pėr pavarėsinė e Kosovės, nė njė periudhė historike, kjo s“do tė thotė aspak se ne nuk jemi pėr ribashkim; kurdoherė ne atdhetarėt e Kosovės dhe tė trojeve tė tjera shqiptare, kėtė e kemi konsideruar vetėm si njė hap tė pėrkohshėm drejt arritjes sė kėtij qėllimi madhor. Natyrisht, kėtė e kemi bėrė jo nga vullneti, por pėr tė qenė mė objektiv, bile pėrkohėsisht tė mos shkaktuar tronditje tė mėdha luftėrash nė rajon; por tani kur kėto luftėra ndodhėn dhe pa vullnetin tonė; por me imponimet e faktorėve sllavė dhe miqve tė tyre; tani, asgjė nuk ka mė realiste dhe me e natyrshme se tė pėrpiqesh me tė gjitha mėnyrat dhe mjetet e lejuara tė luftės sipas konventave ndėrkombėtare pėr realizimin e kėsaj tė drejte historike dhe kombėtare. Tė gjithė shqiptarėt e Kosovės dhe tė trojeve tė tjera e duan ribashkimin me shtetin amė; kėtė nuk e duan vetėm ta qė dikur dhe sot e kishin dhe e kanė tė lidhur qerren e ndyrė tė historisė sė tyre me jugosllavėt, nuk do ta dėshironin RIBASHKIMIN e Kosovės e tė trojeve tė tjera me shtetin amė Shqipėrinė, por me Serbinė dhe shtete tė tjera sllave; por fatbardhėsisht kjo ėndėrr e tyre sė shpejti do tė pėrfundojė…

Ėshtė fakt i pamohueshėm se pėr pavarėsinė ėshtė investuar shumė pėr vite e vite; me propagandė, nė media etj, pėr pavarėsinė dhe kemi luftuar; por sikur kjo tė kthehej nė investim pėr ribashkimin kombėtar, me kohė dhe kaq shumė; jam i bindur se populli nuk do ta pranonte pavarėsinė para ribashkimit me Shqipėrinė.

Unė, gjate jetės sime katėr herė kam pasur fatin ta vizitojė dhe ta shėtis nė shumė katunde dhe qytete tė Shqipėrisė administrative; nė vitet 1979, 2003, 2004 dhe 2007, atje nuk kam takuar shqiptar as shqiptare pa dallim partie, feje dhe krahine tė thoshte: jam kundėr ribashkimit me Kosovėn dhe trojet tjera etnike! Bile, jam takuar dhe me udhėheqės partish komuniste dhe tė majta e tė djathta; gjithashtu edhe kėta e kishin po atė qėndrim parimor kombėtar - thoshin kjo ėshtė ėndėrr jona shekullore…

Kur ishim nė Gjirokastėr nė vitin 1979, me njė grup studentėsh e studentesh prej 22 vetash njė plak i quajtur Xhevat, atėherė ishte i njohur si valltar dhe punonte bukėpjekės nė qytet, kur ne kėnduam nė rrugė hapur e pa frikė nga “diktatura” pėr Kosovėn dhe pėr Shqipėrinė, ai me lot nė sy na u drejtua: “o vėllezėr e motra tė Kosovės Kreshnike, ne ishim bashkė dhe sėrish do tė bashkohemi me Kosovėn”. Kėto fjalė i tha publikisht, po sa e sa tė tjerė i kanė folur e shkruar me ne, por kurrė “diktatura komuniste” si kishte dėnuar!

Pastaj, kurrė se harroj rastin fatlum kur derisa po shkoja nė Butrint nė vitin 2003, udhėtova kėmbė vetėm tė shijoja natyrėn e bukur tė Shqipėrisė sė jugut, gjatė rrugės jam takuar me njė bari ; pasi u pėrshėndetėm dhe i tregova se jam nga Kosova mė priti fort me bujari dhe midis tjerash mė tha: “Dėgjo biri im, ne jemi njė popull vėlla, ne duam dhe do tė bashkohemi me Kosovėn!” Ngjarje dhe biseda tė tilla, ku hapur shprehej dhe shprehet dėshira e madhe e kombit pėr ribashkim mė kanė ngjarė dhe me siguri u kanė ngjarė tė tjerėve dhjetėra dhe qindra herė nga Kosova deri nė Ulqin.

Por dėshmitė mė tė forta janė dhėnė gjatė luftės, kur Kosova, Shkupi, Ulqini Tirana, Vlora e tė tjera qytete e katunde shqiptare ia ofruan popullit vėlla shqiptar barotin dhe koromanen e thatė, madje bij e bija tė viseve tė ndryshme shqiptare e dhanė edhe gjakun pėr lirinė e Kosovės, Tetovės, Preshevės e tė tjera anė, cep mė cep tė atdheut, Shqipėria u ribashkua shpirtėrisht; ajo duhet dhe do tė ribashkohet dhe territorialisht!

Kėto fakte jetėsore i hodha nė letėr pėr t“ju treguar shul shqip ty dhe shkretanėve politikė qė po rrahin ujė nė havanė se: mė tė menēur dhe tė vendosur u treguan dhe po tregohen bukėpjekėsit dhe barinjtė e Shqipėrisė Natyrale, se vet “tė parėt” e tyre! Kjo, qė ju po trumbetoni nuk qėndron, o Sali Berisha!

Prandaj, pėr tė mos u lėnė vend manipulimeve me kombin shqiptar, do tė ishte shumė parimore dhe e logjikshme dhe tepėr e drejtė njerėzore dhe kombėtare qė ju pushtetarėt shqiptarė, me ose pa dėshirėn e qarqeve armike, tė organizonit nė nivel gjithėkombėtar njė REFERENDUM, me atė rast do tė shtronit pyetjen dhe t“i sqaroni dilemat e juaja dhe tė miqve tuaj nė Ballkan, Evropė dhe nė botė se duan apo nuk e duan shqiptarėt RIBASHKIMIN GJITHĖKOMBĖTAR; kjo nuk paraqet asnjė rrezikshmėri nė rajon!

Pasi ribashkimi i Gjermanisė u bė dhe askush nuk pėsoi asgjė; pse do tė pėsonte dikush, nėse ndodhė njė FITORE, kaq e shumė pritur prej breznive tė tėra shqiptare?!

E ritheksoj qė: do tė ishte nė nderin e juaj qė si politikanė qė jeni tė shihni mė tej pėrtej hundės, tė shihni dhe prapa kodrave tė Bjeshkėve tė Nėmura dhe prapa Tomorit, drejt Ēamėrisė e tė mos deklaroni ide paēavuresh si kėto!

Kėto deklarata si i thonė fjalės “futja sė koti” me siguri do t“ju kthehen bumerang atyre qė po i vjellin, kot sė koti!… Jam i bindur gjithashtu se: pėr kėto shėrbime “demo(n)kratike”, tek tė huajt mizorė, ballkaniko-evropianė; kėta politikanė shkretanė Gjergj Kastrioti - Skėnderbeu, do t“i dėnonte me vringėllima shpate ndėrsa, legjendari Adem Jashari, do t“i dėnonte me breshėri automatiku.


Apetitet kolonialiste serbe

Nezir MYRTAJ

Siē dihet, Kuvendi i Serbisė vitin 2007 e pėrmbylli edhe me njė rezolutė tė re lidhur me Kosovėn, e cila mohon dhe zhvlerėson paraprakisht ēdo formė tė pavarėsisė sė Kosovės nga Serbia. Pėrmes kėtij akti, institucionet shtetėrore dhe qytetarėt e Serbisė ngarkohen me obligimin qė ta pamundėsojnė shkėputjen e Kosovės, siē thuhet, me tė gjitha pėrpjekjet, obligim qė buron nga detyrimi kushtetues i pėrcaktuar edhe nė preambulėn e Kushtetutės sė Serbisė, e cila e pėrkufizon Kosovėn si pjesė tė patjetėrsueshme tė territorit tė kėtij vendi.

Qendrat e ndryshme tė diplomacisė, rezolutėn e fundit serbe sė shumti e cilėsoi si tė padobishme pėr procesin qė ka tė bėjė me Kosovėn. Kėto qendra edhe nuk mund tė reagonin ndryshe, pasi janė vetė ato qė realisht shumė herė mė parė kishin aprovuar nė heshtje, e herė zėshėm, edhe rezoluta dhe akte tė tjera tė ngjashme, tė cilat kanė bėrė qė, nė pėrputhje me Rezolutėn 1244 tė Kėshillit tė Sigurimit, nė Kosovė tė ndėrtohet njė realitet kushtetues e juridik i favorshėm pėr Serbinė, qė shton apetitet e saj ripushtuese ndaj Kosovės.

Sikurse edhe nė rastet e tjera, pėrfaqėsuesit e institucioneve tė Kosovės, veprimin e fundit tė Beogradit zyrtar e komentuan nė mėnyrė tė mjerė e qyqare, duke e cilėsuar rezolutėn e tij si tė parėndėsishme pėr Kosovėn, thuajse ajo i kushtohet ndonjė vendi tjetėr, e jo njė vendi qė Serbia, para njė dekade e kishte bėrė shkrumb e hi, kurse sot kėmbėngul ta paraqesė si Jerusalem tė saj. Duhet rikujtuar faktin se veprim tė paefekt pėr Kosovėn kėto institucione dhe pėrfaqėsuesit e tyre e kishin cilėsuar dikur edhe pėrkufizimin e saj si pjesė tė patjetėrsueshme tė territorit serb, nė kushtetutėn e ish-Unionit Serbi-Mali i Zi, union i formuar me bekimin e BE-sė. Mirėpo, dihet se ky farė unioni nuk e largoi Kosovėn nga Serbia, por e afroi edhe mė shumė, duke trasuar njė rrugė tė qartė tė komunikimit e tė lidhjeve tė drejtpėrdrejta.

Po nė tė njėjtėn mėnyrė u cilėsua edhe ripėrkufizimi i Kosovės nė pjesėn hyrėse tė kushtetutės sė Serbisė, nė tetor tė vitit 2006, pas zhbėrjes sė asaj qė quhej Serbi-Mali i Zi. Dallim bėn vetėm fakti se atėbotė, Kuvendi i Kosovės nxori njė deklaratė kundėr, siē thuhej, agresionit kushtetues, qė po i bėhej Kosovės pėrmes kėtij pėrkufizimi. Mirėpo, kjo deklaratė u harrua pothuajse para se tė publikohej dhe po tė mos ishte kėshtu, pa dyshim nuk do tė hartohej e ofrohej nga institucionet e Kosovės, disa muaj mė vonė, i ashtuquajturi memorandum i mirėkuptimit e bashkėpunimit me Serbinė! Kjo lloj oferte e institucioneve tė Kosovės nuk mund tė ishte njė veprim naiv dhe as i pasinqert, por si njė vendim politik dhe pėrcaktim i qartė pėrsa i pėrket tė ardhmes sė Kosovės nė raport me lidhjet e saj me Serbinė. Prania e Kosovės nė kushtetutėn serbe, por edhe detyrimet qė dalin nga rezoluta e fundit, nė njėrėn anė dhe nė anėn tjetėr memorandumi i mirėkuptimit Kosovė-Serbi pa dyshim nuk mund tė konsiderohen si dy anė tė kundėrta tė njė absurdi, por si njė fakt fare i shpjegueshėm.

Se sa tė parėndėsishme janė aktet e miratuara si ai i rezolutės serbe kundėr pavarėsimit dhe shkėputjes sė Kosovės nga Serbia, mjafton ta kujtojmė praktikėn e kriminelit Millosheviq pėr tė shfrytėzuar instrumentet institucionale, duke zbatuar madje edhe referendumin popullor, si mjet pėr tė mbėshtetur veprimet dhe politikėn e tij tė krimit. Edhe kėto veprime dhe kėtė politikė kriminale i kishte miratuar dikur njė kuvend serb dhe me vendime e rezoluta tė po kėtij kuvendi ishte miratuar edhe gjenocidi nė Kosovė. Prandaj, duke pasur parasysh kėtė tė kaluar, do tė ishte veprim tepėr naiv nė qoftė se do tė nėnēmohej rreziku qė paraqesin edhe rezolutat e reja serbe, si mjete juridike nė funksion tė njė politike kolonialiste. Nė rend tė parė ato duhet kuptuar si mesazhe kėrcėnimi dhe jo vetėm si patetikė e destinuar pėr konsum tė brendshėm, siē jemi mėsuar tė dėgjojmė dhe as si shantazh verbal me qėllim tė frikėsimit tė ariut me shoshė. Nė pėrputhje tė plotė me rezolutėn e 26 dhjetorit tė vitit qė shkoi, po dėgjojmė kėrcėnimet e kreut serb tė shtetit, se do tė mbrojnė me ēdo kusht dhe me tė gjitha mjetet sovranitetin mbi Kosovėn. Kėto apetite nuk mund t'i sfidojė kurrfarė memorandumi i mirėkuptimit e i fqinjėsisė sė mirė, por as mejdani i ofruar, duke e vėnė KFOR-in nė fushėn e tij. Ato mund t'i sfidojė vetėm organizimi dhe pėrgatitja e njėmendtė e popullit tė Kosovės pėr t'u pėrballur nė ēdo kohė dhe rrethanė me agresionin e mundshėm serb. Nė tė kundėrtėn, kėtij populli mund t'i pėrsėriten edhe eksode tė tjera biblike.

Rezoluta e fundit e kuvendit tė Serbisė, kundėr pavarėsisė sė Kosovės, u nxor nė kohėn qė zėrat nė Kosovė dhe rreth saj lidhur me shpalljen e tė ashtuquajturės pavarėsi sipas Ahtisarit, e cila siē dihet do tė zyrtarizojė funksionimin e Serbisė nė enklavat serbe brenda Kosovės, u bėnė fare bizarė, ndėrsa kuptimit tė mirėfilltė pavarėsi i doli boja fare. Kjo formė e ofansivės preventive serbe po ndodh nė kohėn kur edhe pėrbėrja e re e Kuvendit tė Kosovės po dėshmon paaftėsinė pėr tė pėrfaqėsuar vullnetin e qytetarėve tė Kosovės, duke shprehur mungesėn e guximit pėr tė shpallur qoftė edhe atė tė "famshme" pavarėsi tė paketuar dhe duke e lėnė statusin politik tė Kosovės tėrėsisht nė duart e tė huajve.

Pėrsa kohė qė pavarėsia e Kosovės, e cila duhet tė jetė shprehje e njė procesi dekolonizues, tė mbetet nė duart e njė kuvendi tė pafuqishėm, tė pamėvetėsishėm, tė mbikėqyrur, tė dirigjuar e pa legjitimitet popullor, siē ėshtė kuvendi i saj, duhet pritur qė ajo tė mbetet peng i rezolutave serbe. Kėto rezoluta do tė jenė tė paefekt e tė pafuqishme vetėm para akteve politike tė shoqėruara me fuqinė e referendumit tė popullit tė Kosovės. Prandaj, pavarėsia e vėrtetė e Kosovės nga Serbia nuk mund tė jetė objekt i kurrfarė vendimi, qoftė tė "njėanshėm", apo tė "koordinuar", por i vullnetit politik tė popullit tė saj tė shprehur pėrmes referendumit. Populli qė do tė arrijė tė shprehė kėtė formė tė vullnetit politik, do tė dijė e do tė mund tė formojė edhe mekanizmat pėrkatės efikasė pėr mbrojtjen e vendimit tė rezultuar nga ky vullnet. Nė kėtė kuptim, shqetėsuese pėr Kosovėn dhe lirinė e saj nuk janė rezolutat aneksioniste tė Serbisė, por mohimi qė vjen nga shumė drejtime i tė drejtės sė popullit tė saj pėr tė shprehur vullnetin politik pėrmes referendumit. Nė rrethanat e kėtij mohimi, kėtė tė drejtė ai do tė detyrohet ta imponojė herėdokur.


Sovrani dhe sovraniteti

Shkruan: Afrim MORINA
Prishtinė, 18 janar 2008

Mbaruan zgjedhjet e “lira”. U konstituua Kuvendi e Qeveria. Tash mbetėt vetėm puna e udhėheqjes sė “re” pėr tė zgjidhur problemet e bėrjes sė shtetit dhe tė qytetarėve. Por pėr tu zgjidhur kėto probleme, sė pari duhet krijuar pushtet pėr shtet. Se po qe se nė fillim gabohet, riparimi i gabimit kushton shtrenjtė. Pėr fat tė keq, nuk kemi pushtet pėr shtet. Pėr herė tė parė del se pushteti ka tri shkallė tė peshės sė vetė. Njė numėr ministrish i takojnė rangut tė parė, njė numėr tjetėr i takojnė rangut tė dytė dhe njė pjesė e ministrive i takojnė rangut tė tretė. Pėr rangun e parė dhe tė dytė vrapuan tė gjithė, se aty ose ishin mjetet financiare ose forcoheshin autoritetet e akėcilit qė ishin veē tė poshtėruara dhe tė harxhuara. Ministria e Punės dhe Mirėqenies Sociale gjithkund merret si Ministri qė forcon dhe rrėzon pushtete. E te ne?! S’ėshtė me rėndėsi, se nė kėtė ministri aderojnė tė gjitha kategoritė e shoqėrisė, qė nga lindja e deri nė vdekje, me rėndėsi ėshtė tė jetė nė rangun e tretė dhe le tė merret kush tė dojė, madje edhe ata qė nė ditėn e parė luajnė me flamurė kombėtarė.

Pushtet pėr shtet nuk ėshtė krijuar dhe kjo jep pėr tė kuptuar nga cilido kėndė qė e shikon. Parlamenti qė i dha votėbesimin Qeverisė e Presidentit nuk ka tė drejtė tė shfaq mocion mosbesimi, e as tė thirr nė interpelancė pėr punėn e tyre. Sidoqoftė, kėto janė ēėshtje e brendshme tė atyre qė krijuan kėto institucione, punė e madhe pėr votuesin! Por, temė pėr trajtim do tė jetė sovrani, sovranitetit dhe shtrirja e pushtetit nė gjithė hapėsirėn e Kosovės.

Se kush ishte sovran, u pa me ndėrhyrjen nė Kornizėn Kushtetuese nga pėrfaqėsuesi i UNMIK, kur bėri zgjatjen e mandateve pėr Kryetarin dhe Qeverinė. U pa edhe kur i zgjati mandatin garniturave udhėheqėse nė komunat serbe. U pa edhe kur e zgjodhi z. Bajram Rexhepin pėr kryetar tė njė gjysmė komune tė Mitrovicės. Ky sovran ėshtė mbi sovranin - popull dhe as do pėr tė dėgjuar pėr te. Kompetencat e tij dihen dhe nuk e kemi ndėrmend tė shtjellojmė kėtė, sepse ne jemi tė varur nga Kėshilli i Sigurimit tė Organizatės sė Kombeve tė Bashkuara. Por dikush do tė parashtronte pyetjen, se kur dihen kėto, pse atėherė marrė kohė dhe hapėsirė nė kėtė faqe?

Kjo hyrje jo e zakontė nė artikuj, tė paktėn pėr mua, mė shtyri pėr tė elaboruar sovranitetin e pushtetit dhe tė ardhmen e Kosovės, qė na i shurdhon veshėt pėr ēdo ditė. Gjersa ėshtė Rezoluta 1244 nė fuqi dhe pakoja e Ahtisarit, Kosova, por edhe pushteti i saj, nuk do tė kenė sovranitet as nė vendimmarrje dhe as kompetenca pėr tė vepruar. Dhe sipas tė gjitha analizave kjo Rezolutė nuk do tė shfuqizohet nga Kėshilli i Sigurimit dhe aq mė tepėr nga Kėshilli Evropian, i cili fare nuk ka tė bėjė me kėtė dhe as qė ka mandat ta bėjė kėtė. I vetmi mandator dhe sovran pėr ta hequr atė nga qafa, qė na rri varur si “trofe” ėshtė populli. Populli me votėn e vet mund ta flakė atė. Ai nė zgjedhjet qė u mbajtėm i dha pėr tė kuptuar se nuk pajtohet me lojėrat qė bėhen rreth sovranit dhe sovranitetit, qė mundohen ta zėvendėsojnė dhe nėpėrkėmbin.

Po tė ishte Kosova dhe ky pushtet sovran pėr territorin dhe banorėt e saj, nikoliqėt nuk do tė mbanin mitingje dhe nuk do tė bėnin thirrje histerike, nė territorin e saj, pėr derdhje gjaku, pėr mprehje kamash dhe vringėllimė armėsh. Po tė ishte Kosova sovrane, dhe po ashtu edhe pushteti i tij, atėherė nuk do tė dilte ditė mė drekė uniforma fantazmė e ēetnikėve, qė disa herė pėrgjakėn truallin e popullin shqiptarė. Por sovrani-UNMIK e lejoi pėr tė bėrė punėn e vet Nikoliqi, sepse ka lejuar edhe ekzistimin e njė Ministrie pėr Kosovėn dhe madje edhe tė koketojė, jo vetėm pėrfaqėsuesi i saj, por e “detyroi” edhe ekipin e unitetit tė ulėn si tė barabartė. Kryeministri i Kosovės ulet me Ministrin e kujt?! Ulet Kryetari i Kosovės me Ministrin e kujt?!

Sovrani i madh (UNMIK) dorėzon pushtetin te sovrani i vogėl (Kėshilli Evropian), por me kompetenca edhe mė tė mėdha se i pari, sepse ajo nuk ka kohė tė merret me probleme periferike dhe ajo Evropė qė arriti tė krijojė probleme nė mes botės sllavo-ortodokse dhe asaj shqiptare, le tė merret vet me ata. Tė mjerėt, kėtė ndėrrim tė pushteteve, neve na trumbetohet si pavarėsi e Kosovės dhe madje sovrane dhe e pavarur qė shumė shpejtė do tė hyj nė strukturat Euro-Atlantike. Asnjėri nga apologėt e trumbetimit tė kėsaj pavarėsie nuk na thotė se ēfarė do tė bėhet me kėtė Rezolutė.

Sovraniteti nė gjithė hapėsirėn e Kosovės nuk mund tė shtrihet me kėtė politik nėnshtrimi, por me njė kėmbėngulje profesionale dhe tė dinjitetshme, se vet pakoja e Ahtisarit e ndalon kėtė. Prandaj edhe ekziston mendime se riparimi ėshtė shumė mė i vėshtirė se sa fillimi i qasjes sė problemeve, sepse kėtė e ka bėrė Parlamenti kur e ka pranuar kėtė pako, madje edhe me duartrokitje. Ky Parlament nė njė farė mėnyre ėshtė edhe pėrfaqėsuesi i sovranit - popullit, por me kėtė akt edhe humbi kredibilitetin tė flet nė emėr tė tij atėherė, ndėrsa sot nuk e ka votėn e tij pėr tė vendosur kundėr vullnetit tė tij.

Prandaj nėse kėshtu e lėmė tė rrjedhin gjėrat, ne do tė humbim si popull kredibilitetin e sovranit dhe gjithnjė sovranėt do tė vijnė nga jashtė, sikur nė filma gangsterėsh, duke gjetur pėrbrenda nesh njerėz pėr ti bėrė iso politike dhe bartur ēantat e tyre. Nė kėndvėshtrimin shkencor e fetar, toka ėshtė e shenjtė pėr pronarin dhe ėshtė zot i saj. Ne nuk po e pėrfillim kėtė parim dhe e lėmė qė zot i tokės sonė tė bėhet dikush tjetėr, tė na analizojė jetėn tonė ai qė i ka bėrė dy orė qėndrim te ne dhe ne i duartrokasim pėr profesionalizmin analitik tė tij dhe sugjerimin e tij, por qė kurrė nuk e tejkalon varėsinė nga Beogradi, siē ėshtė rasti me pakon e Ahtisarit dhe Rezolutėn 1244. Kjo pafundėsi e ka ndėrmend ta lodhi popullin dhe tė pajtohet edhe me djallin, vetėm tė ketė mundėsi ekzistence pėr vete dhe familjen. Kjo nuk do tė ndodh kurrėn e kurrės, sepse veē ėshtė dėshmuar se kanė mundur ta mashtrojnė nė politikė njė promilė, ti largojnė nga trualli njė pėrqindje, por jo edhe tė shpopullojnė kėtė.

Sovrani - popull ėshtė kujdestar i lojės sė pistė. Kujdes dhe mos e injoroni, se ka ditur tė del ngadhėnjimtar kundėr krajlave, mbretėrve, rankoviqizmit, titizmit, milosheviqizmit, do tė dali ngadhėnjimtar edhe nė kėtė lojė tė ruajtjes sė interesave, se koha e aerpopageve ka pėrfunduar.


DEMAĒI – rojtar i popullit tė tij

Adem Demaēi, ėshtė njė personalitet tė cilin mund ta shohim nė majat mė tė larta tė aktiviteteve pėr ēėshtjen kombėtare, e herė pas here, njerėz tė caktuar tė kuluareve tė errėta qė vijnė nga shėrbimet sekrete tė armikut pėrpiqen qė emrin e Demaēit ta heshtin pėr jetė. Mirėpo, nuk ekziston asnjė mjet, asnjė forcė e asnjė metodė, qė Adem Demaēin ta demoralizojė nga dashuria e madhe qė ai e ka pėr popullin e tij.

Shkruan: RESHAT SAHITAJ

Pėr gati 29 vjet, nė burgjet e ish-Jugosllavisė, Adem Demaēi u pėrballė me tė gjitha tė kėqijat qė i vinin nga okupuesi e nga servilet e okupuesit pėr ta larguar nga rruga e tij e drejt madje qoftė edhe pėr njė periudhė tė shkurtėr. Kurrė Adem Demaēin nuk do ta shohim tė lodhur: as atėherė kur ndonjė nga “shokėt” do ia kurdisi grackėn, as atėherė kur njerėzit tanė do t’i dalin si dėshmitar qė ka vepruar “kundėr shtetit dhe popullit”, as kur ndonjė matrapaz me titull shkencor do tė shkruajė pėr ta njollosur Demaēin, as atėherė kur u krijuan institucionet e Kosovės tė cilat do ta margjinalizonin figurėn dhe personalitetin e Demaēit. Demaēi nuk do te demoralizohet as kur njė Ministėr i Kulturės ne shtyp e quan spiun. Jo. Demaēi ėshtė i pathyeshėm! Kurrė i demoralizuar! Madje Demaēi as qė hidhėrohet me ata tė cilėt pėrpiqen ta njollosin. Kjo ėshtė njė veti shumė e rrallė, njė veti qė e kanė vetėm njerėzit e mėdhenj, vetėm njerėzit e menēur e tė urtė. Filozofia e mendimit politik tė Demaēit.

Nuk ėshtė rastėsi qė Parlamenti Evropian e shpėrblen me ēmimin “Saharov” nė vitin 1991. “Gjatė jetės nė burgje, Adem Demaēin, nuk kanė mundur t’ia thyejnė shpirtin e lirisė. Ai vazhdonte ta ngrinte zėrin pėr tė denoncuar njė realitet tė tmerrshėm: shtypjen e mbi dy milion shqiptarėve tė Kosovės nga Serbia. Shprehja e fjalės sė lirė ėshtė etapa e parė dhe e domosdoshme nė rrugėn e demokracisė. Pa shprehje tė lirė tė fjalės, nuk ka dialog, pa dialog ėshtė vėshtirė zbulojmė tė vėrtetėn, dhe pa tė vėrtetėn progresi ėshtė i pamundur” (Parl. Evropian me rastin e dhėnies se ēmimit Saharov 1991 webcite parl.eur.)

Filozofia e mendimeve politike tė Adem Demaēit ėshtė shumė e thjeshtė dhe shumė e kuptueshme. Mendimet e tij politike nuk kanė nevojė tė analizohen pėr ta kuptuar se ēka ka dashur te thotė. Adem Demaēi nuk filozofon shumė pėr tė kėrkuar pak. Nuk flet pak pėr tė thėnė shumė. Flet vetėm atė qė duhet thėnė dhe atė mė esencialen. Nė fakt, ai nuk kėrkon as shumė e as pak, por kėrkon vetėm atė qė popullit tonė i takon. Ne deklaratat e tij kurrė nuk ishte demagog, qė premton e nuk zbaton. Demaēi e flet atė qė e mendon pa i llogaritur konsekuencat dhe pasojat qė mund t’i vijnė nga njerėzit primitivė, qofshin nga tanėt apo tė palės se armikut. Andaj mendimet e Demaēit shpeshherė janė keqinterpretuar qėllimisht nga disa personalitete politike tona pėr tė pasur pretekst dhe hapėsirė pėr veprime tė tyre te ngushta e madje meskine.

Ēuditėrisht, personalitetet politike evropiane e amerikane i citojnė mendimet politike tė Adem Demaēit dhe i ēmojnė si perla tė filozofisė politike pėrmes tė cilave Adem Demaēi lenė gjurmė tė pakontestueshme nė luftėn e tij tė ēlirimit kombėtar. Mendimet e Demaēit janė aq tė vlefshme e tė ēmueshme sa ato do tė qėndrojnė dhe rezistojnė edhe nė njė ardhmėri shumė tė largėt.

E ēmon Evropa, nė Kosovė margjinalizohet

Me marrjen e ēmimit « Saharov », Parlamenti Evropian Adem Demaēin e radhit nė piedestalin me tė lartė tė personaliteteve botėrore, gjurmėt e tė cilėve do tė mbesin pėrjetėsisht nė historinė e njerėzimit . Paradoksale. Kur inteligjencia evropiane e ēmon mendimin e Demaēit, nė Kosovė Demaēi margjinalizohet. E pabesueshme dhe krejtėsisht e tmerrshme. Njeriu qė ēmohej si simbol i rezistencės kombėtare, sot injorohet. Njeriu nga i cili u inspiruan gjenerata e gjenerata se si duhet fituar lirinė sot askujt nuk i shėrben madje as atyre qė dikur u kishte shėrbyer si model. E Adem Demaēit nuk i behet vonė, se ai e ka objektivin e tij qe e din ku shkon dhe pse shkon.

Adem Demaēi, asnjėherė nuk e ka mbivlerėsuar luftėn e tij pėr ta nėnēmuar apo injoruar luftėn e atyre qė i a nisėn para tij dhe pas tij. Ne deklaratat e tij flet me krenari pėr qėndresėn e poetit Fazli Grajēevcit, Kadri Kusarit apo tė Rexhep Malės. Jo, Adem Demaēi nuk harron ai i pėrkujton me lot e dhimbje tė gjithė ata qė luftuan pėr liri para tij, me tė e pas tij. Adem Demaēi nuk krenohet me deklarata stereotipe se pėr t’u mburrur se ēdo gjė ka filluar me tė e pa tė nuk bėhet asgjė. Jo, Adem Demaēi ka respekt edhe pėr njeriun e thjesht. Adem Demaēit i dhimbsen edhe ata qė ishin dhe janė nė rrugė tė gabuar, ata qė interesin personale i vejnė mbi ato kombėtare. Adem Demaēi nuk mburret pėr veprimtarinė e tij, por ai ende lufton pėr vetėdijesimin e shtresės politike qė tė lirohen nga folklorizmi i tyre primitiv e tė shndėrrohen nė popull politik. Vetėm nė kėto momente Kosova do tė bėhet Dardani, thotė Demaēi nė njė intervistė (2004).

Themelues i shkollės sė romanit modern nė KosovėNė pamundėsi pėr t’iu rikthyer politikės, nė pamundėsi pėr t’i ndihmuar popullit tė tij pėrmes veprimtarisė politike, Adem Demaēi do t’i rikthehet fjalės sė bukur artistike, si nė vitet e 50-ta, qė shquhej pėr tregimet e tij dhe pa asnjė dyshim Demaēi do te mbetėt si themelues i shkollės sė romanit modern nė Kosovė.

Vetėm nė krijimtarinė artistike Adem Demaēi do tė lundrojė i qetė e pa u penguar nga askush. Nė krijimtarinė e tij artistike, do tė futėt thellė nė botėn magjike tė shkrimit qė lexuesit tonė t’ia afrojė pėrvojėn e tij, vuajtjet dhe sakrificėn jo vetėm personale, por mbarėkombėtare. Kudo plaga e vuajtjeve kombėtare Adem Demaēin do ta shoqėrojė e ne prozėn tij kjo do tė vėrehet mė sė miri.

Rikthimi nė krijimtari, Adem Demaēit do ia sjellė lumturinė e humbur dhe prehjen shpirtėrore qė mė nė fund askush nuk ka mundėsi ta pengon. Me rikthimi nė letėrsi Adem Demaēi jep prova se lufta pėr ēlirimin kombėtar nuk duhet te ndalet dhe se ajo mund tė zhvillohet nė shumė drejtime.

Adem Demaēi me punėn e tij jo vetėm letrare, por edhe politike, ėshtė futur nė faqet e historisė dhe emri i tij do tė skalitėt me shkronja tė arta deri ne pėrjetėsi.

Kontakt: Reshat80@hotmail.com
Marrė nga gazeta Kosovasot, 05.01.2008


Shqiptarėt atdhetarė tė burgosur gjithsesi, pro ose kundėr politikės evropiane

Shqipėria Natyrale, duke pėrjetuar fatkeqėsinė e ndarjes sė trojeve tė saj etnike, pėrjetoi katrahura tė mėdha, pa dyshim kjo i solli kombit tonė tragjedi tė pandėrprera gjatė shekujve, pėr faktin se ende deri sot Nėnėlokja jonė nuk u ribashkua. Prandaj, burgosjet, plagosjet, vrasjet, internimet por, dhe ikjet nga trojet e tė parėve - mendoj kėtu pėr mėrgimin si plagė jona shekullore gjithėkombėtare nuk iu ndanė kurrė nga shpirti i saj dhe trupi i sakatosur nga tė huajt barbarė! Kėto krajata shekullore ende po e pėrcjellin si hienat… Kėto sulme pamėshirė ia bėnė armiqtė okupatorė, por “habia” e madhe qėndron sot pėr faktin pse kėto sulme tė pabesa, me tė njėjtat vuajtje po ia sjellin edhe sot “aleatėt” ballkaniko-evropianė?!

Ėshtė e zgjeruar kjo temė tė trajtohet nga shumė aspekte e dimensione tė jetės sonė revolucionare gjithėkombėtare, por me kėtė rast do tė ndalem konkretisht nė faktin e hidhur tė burgosjeve dhe tė vrasjeve tė atdhetarėve ēlirimtarė, tė cilėt dje dhe sot bėnė dhe po bėjnė sakrifica tė pakrahasueshme nė historinėbotėrore. Kujtoj kėtu burrat dhe djelmoshat e lirisė sė Shqipėrisė Natyrale, nga Kosova dhe Tetova, nga Presheva dhe Ulqini.


Shkruan: Fadil SHYTI

Duke mos u pajtuar kurrė me fatin tragjik, kombi shqiptar gjatė shekujve bėri luftėra tė pandėrprera pėr ēlirim dhe ribashkim kombėtar; kur u dha kushtrimi i lirisė nga tė gjitha viset e atdheut kush me pushkė e kush me penė, dhe kush me pasuri iu gjetėn pranė Nėnėlokes qė po rėnkonte nga gjėmat e robėrisė shekullore. Kjo ngjau dhe gjatė kėtyre fund viteve tė shekullit XX dhe fillim viteve tė shekullit XXI, kur viset shqiptare u pėrballėn pėr jetė a vdekje me pushtuesit sllavo-mizorė.

Nė kėto vite u zhvilluan tri luftėra tė pėrgjakshme dhe tė pabarabarta nė raport me forcat e shumta dhe teknikėn ushtarake qė dispononin armiqtė tanė. Pėrkundėr kėtij fakti armėt e shqiptarėve atdhetarė nuk heshtėn, ato me krismat e tyre shprehėn urrejtjen e grumbulluar shekujve mbi armiqtė dhe aspiratat shekullore pėr liri, barazi, ribashkim dhe ēlirim gjithėkombėtar. Nė luftėn ēlirimtare tė Kosovės, shkėlqeu nė beteja edhe djaloshi trim komandanti, Fatmir Limaj, i cili u pėrballoi sulmeve tė egra tė ushtrive pushtuese serbe, luftėtari i devotshėm i orėve tė para tė rrethit tė Malishevės, zonė kjo, e cila u bė simbol qėndrese, duke u shkaktuar humbje tė mėdha armikut nė ushtarė dhe teknikė ushtarake. Pas luftės, z. Fatmir Limaj hyri nė fushėn e politikės, me ē“rast u bė drejtues i lartė i partisė sė PDK-sė, atėbotė opozitė. Mbase pėr punėn e tij, jo rrallėherė u pėrgėzua, jo vetėm nga politika e Prishtinės, por dhe nga qarqe tė caktuara ndėrkombėtare. Por kėto lėvdata z. F. Limajt nuk i bėnė punė, kur planet e armiqve ishin ta burgosin atė dhe shokėt e tij, Isak Musliun dhe Haradin Bala, me akuza tė paqėndrueshme pėr ata; veēse kjo i shkonte pėrshtati reaksionit brenda dhe jashtė Kosovės. Pas njė gjyqi maratonik drejtėsia e “pa politizuar” ndėrkombėtare e liroi tė pafajshėm z. Limaj dhe njė shokun e tij, kurse njėrin nga ata e bėri kurban pėr ta arsyetuar sulmin e saj, ndaj tyre.

Nė vazhdėn e kėtyre sulmeve ndaj komandantėve ēlirimtarė, u goditėn dhe komandanti, Rustem Mustafa, me grupin e tij, pastaj komandantėt, Daut Haradinaj, Sali Veseli, Gani Ymeri, tė gjithė kėta flakadanė lirie do tė akuzoheshin padrejtėsisht pėr krime lufte! Tė gjithė pa pėrjashtim; pas luftės do tė pėrjetonin tortura e maltretime nga mė tė ndryshmet mbi vete dhe familjet e tyre qė aq shumė kishin bėrė pėr lirinė e Kosovės, duke ia falur asaj djersėn, lotin dhe gjakun.
Kujtoj kėtu faktin qė komandantėt, tė cilėt ishin ca tė rebeluar nga mos kėnaqėsitė si po shkonin punėt nė rrugė pakrye rreth zgjidhjes sė ēėshtjes sė Kosovės; ose pėr arsye tė tjera objektive dhe subjektive, pa ngurrim akuzoheshin nga qarqe tė huaja si elementė destruktivė etj; fjala vjen – kujtoj kėtu faktin se: kur gjatė trazirave nė Mitrovicė, komandanti, Sali Veseli, do t“i drejtohej popullit shqiptar i revoltuar: “Ne, duam qė ēėshtjen e Mitrovicės ta zgjidhin forcat e UNMIK-ut, o tė KFOR-it., pėrndryshe po nuk e zgjidhėn drejt ndėrkombėtarėt, ne kemi forca ta zgjidhim vet”.

Dihet mirėfilli se vetėm disa muaj pas kėsaj deklarate publike, luftėtari i lirisė do tė burgosej dhe do tė akuzohej padrejtėsisht, kinse ka gisht nė vrasjen e komandant “Drinit”. Mirėpo, pas shumė hetimesh plot me kravata do tė lirohej bashkė me shokėt Abit Haziri dhe tė tjerėt si i pafajshėm, po nė tė njėjtėn linjė do tė zhvilloheshin ngjarjet edhe me komandant Gani Ymerin.

Njėri nga ata qė u dėshmua me heroizma tė rralla, ėshtė dhe komandanti legjendar, pėr zonėn e Dukagjinit, Ramush Haradinaj, tė cilit gjatė luftės iu vranė dy vėllezėrit e tij, Luani dhe Shkėlzeni - bashkėluftėtarė tė shquar, tė cilėt u nderuan me tituj gjeneralė, ndėrsa pas luftės nga qarqe ende tė pa zbuluara reaksionare, iu vra dhe vėllai i tretė, Enveri, pėr tė cilin askush deri tash nuk doli para trupit gjykues sė Kosovės. Ramush Haradinaj, pas luftės e filloi punėn si kuadėr udhėheqės i TMK-sė, pastaj duke menduar se mė shumė do t“i ndihmonte Kosovės u pozicionua nė politikė. Jetėn politike e bėri katėrēipėrisht duke i respektuar normat e politikės ndėrkombėtare, qėndrimet e UNMIK-ut dhe tė KFOR-it, madje jo rrallėherė duke bėrė dhe lėshime (kompromise) nė dėm tė problemit tė zgjidhjes sė drejtė tė Kosovės, kujtoj kėtu kur ai dhe partia e tij qė e drejtonte (AAK-ja) e pranuan pa kushte Kornizėn Kushtetuese, e cila ia cungonte shumė tė drejta udhėheqjes sė Kosovės, pėr ta qeverisur vendin, mbase i kritikuar pėr kėtė kompromis, e cila u bė krahas partisė (qė atėbotė) ishte mė e madhja nė pushtet, pra nga LDK-ja, z. Ramush Haradinaj, arsyetohej qė ishte i bindur se “vetėm me ndihmėn e UNMIK-ut dhe miqve tė tjerė tė politikės ndėrkombėtare, ne do tė mundemi tė ecnim pėrpara drejt bėrjes sė shtetit tė Kosovės”! Mbase pėr kėto kompromise aspak tė qėlluara qė pas vetes do tė lėnin hendeqe tė pakapėrcyeshme nė politikėn kosovare, z. Ramush Haradinaj, jo rrallėherė u pėrgėzua nga qarqe brenda dhe jashtė atdheut, pėr tė arritur kumin e sukseseve deri nė avancimin e postit tė Kryeministrit. Pėr simpatizantėt e tij nė politikė, kjo qe jo pak e habitshme, sepse ai bėri kthesa politike madje me ata qė deri dje kishte shumė mospajtime; qė pėr hir tė Kosovės – siē do tė deklaronte ai; bėri dhe aleancė nė qeverisje!!! Mirėpo, pėr kundėrshtarėt e tij tė hapur dhe tė maskuar, kjo qe vetėm njė lojė e djallėzuar. Pas kohės “me diell” sė shpejti po errėsohej koha, mbi viganin e luftės nė llogore, kishin rėnė shumė gjėmime topash e mortajash, por se kishin ndaluar as lidhur kurrėn e kurrės; kurse mbi politikanin e kompromiseve pamėshirė do tė binin vargonjtė e burgjeve!!! Kėta vargonj do tė binin nėn akuzat e pabazuara nė fakte kinse ky qenka “kriminel lufte”, kinse ky dhe bashkėluftėtarėt e tij Lah Ibrahimaj dhe Idriz Balaj gjatė luftės i paskan shkelur ligjet ndėrkombėtare tė luftės!!!

Tani, lidhur me kėtė fjalėn pėrfundimtare do ta japė gjyqi i Hagės. Unė, si shumė shqiptarė jemi tė bindur nė pafajėsinė e tyre, se ata do tė lirohen tė pafajshėm, por maltretimet dhe sfidat e tilla gjithashtu jemi tė bindur se po u bėnė dhe po bėhen mbi ish-udhėheqėsit e luftės sė UĒK-sė, qė tė thyhet rezistenca shqiptare nė rrafshin politik, qė pastaj faktorėt e vendosjes ta kenė rrugėn tė hapur qė tė merren mė lehtė vesh me pacifistėt dhe sivėllezėrit e tyre ish-guerilasit, tani tė konvertuar nė pacifistė. Dhe, pėr mė tepėr kėtu kishte njė hile tė madhe: qė qarqet kundėrshqiptare tė arsyetohen para botės se ja shqiptarėt po vriten nė mes vete, ja atje ka pasiguri, nė mesin e tyre e pa lėre mė sa mund tė ishte pasiguria pėr minoritetet jo shqiptare; prandaj patjetėr aty duhet tė jemi ne…

Ata, nuk munden as nuk dinė tė qeverisin pa ne etj. etj. Mbase, kėtu nuk i bėnė keq llogaritė pėr “veten” apo mė saktė pėr miqtė e tyre nė Serbi. Nga tė gjitha kėto sulme jo tė pa organizuara mirė, erdhėn tė “famshmet “bisedime” si ato tė Vjenės ku u shtruan kompromise e kompromise deri nė absurditete nė favorin e serbėve dhe tė Serbisė; pėr zgjidhjen e Kosovės dhe tė viseve tė tjera shqiptare. Pra, nga njėra anė sulmet dhe nė anėn tjetėr lakmitė e pa fre, pėr pushtete dhe pasuri bėnė tė devijojnė shumė nga ish-udhėheqėsit e UĒK-sė, tash kryetarė partish, “demokratike” , duke e pranuar Paketėn famėkeqe tė Ahtisarit, e cila Kosovėn nuk e bėnė tė pavarur, por e lė nėn tutela tė huaja serbo-evropiane. Kjo objektivė e qarqeve ndėrkombėtare u arrit mė lehtė edhe nga politika e kompromiseve nė raport me ēėshtjen shqiptare, qė bėri dhe qė po bėnė qeveria e Tiranės. Aspak nuk po bėjnė mirė as partitė shqiptare nė Maqedoni, Preshevė e Mal tė Zi, qė po i bien daulles sipas valles sė kompromisaxhinjve nė Prishtinė dhe nė Tiranė. E ritheksoj qė, partitė shqiptare nė Maqedoni po u bien daulleve: serbe e maqedone e bullgare sipas valleve tė lLDM-sė, BDI-ja, dhe bullgare e VMRO-s, PDSH-ja.

Koha do ta vėrtetojė se pa zgjidhjen e drejtė tė Kosovės, nuk do tė ketė as zgjidhje tė shpejtė dhe tė drejtė as pėr viset tjera tė Shqipėrisė Natyrale, tė cilat sot po lėngojnė nėn kolonizimin e shteteve sllave. Mirėpo, kundėr kėtyre bisedimeve tė pabarabarta, qė pėr bazė do tė kishin vetėm fatkeqėsinė e kompromiseve; u ngritėn tė pa thyeshmit e dalė nga lufta jonė ēlirimtare, simboli i rezistencės shqiptare, Adem Demaēi dhe Albin Kurti - udhėheqėsi gjenial i Lėvizjes Vetėvendosje, (L.V.), Fronti pėr bashkim Kombėtar Shqiptar (F.B.K.SH-ja) dhe shumė personalitete shkencore dhe shoqata pėrparimtare kudo nė viset e Shqipėrisė Natyrale. Ky mospajtim me kėto bisedime kundėrhistorike shqiptare tė cilat do ta ēonin mė tej gabimin e pafalshėm tė nėnshkrimit nė Rambuje, natyrisht se do t“i kishte dhimbjet e veta, do tė kishte reagime tė pakontrolluara nga radhėt e partive nė pushtet qė pėrkrah UNMIK-ut, e bėnin dhe po e bėjnė Kosovėn njė koloni pėr tė cilėn mund tė vendosė kush tė dojė, por vetėm shqiptarėt jo! Nga kėto padrejtėsi do tė ngrihej rinia e Kosovės, me nė krye Albin Kurtin, mbi tė cilin ranė goditje tė pandėrprera nga reaksioni vendas dhe i huaj. Albini dhe bashkėveprimtarėt e tij u burgosėn u rrahėn dhe u vranė! Por, as u burgos as u vra, as do tė burgoset as do teØvritet ideja e madhe e lirisė sė njė kombi dhe e kombeve tė shtypura: ideja e pavdekshme e sė drejtės pėr VETĖVENDOSJE! Nga kjo rezulton fakti qė: njėsoj po ndiēen atdhetarėt e Kosovės; si ata tė pushkės si ata tė penės. Si ata qė po pėrpiqen qė me marrėveshje (shumė herė tepėr tė dėmshme) pėr fatet e atdheut, tė bashkėpunojnė me qarqet ndėrkombėtare, si ata qė kėto qarqe me tė drejtė i konsiderojnė si qarqe kolonialiste si UNMIK-u, e pastaj, EUMIK-u, e tė tjera...

A nuk po interpretohet kėtu si njė mekanizėm politik kundėr shqiptar,krejt hapur: cinizmi i xhelatėve tė pamėshirė okupatorėve serbomėdhenj e tė tjerė qė sot kanė vėnė dorė padrejtėsisht mbi trojet tona etnike tė Shqipėrisė Natyrale.

Vlerėsuar nga ky aspekt shqiptarėve nuk u mbetet tjetėr mė mirės e tė gjejnė forma dhe tķ lėvizin gjėrat nė rrugė pozitive nga e ardhmja jonė e sigurt drejt fitoreve tė reja: tė gjitha forcat pėrparimtare administrative dhe ushtarake tė bashkohen si njė trup i vetėm rreth njė strategjie tė qartė gjithėkombėtare qė ta bėjnė atė tė realizueshme sot, sepse nesėr bėhet vonė! Ėshtė nė tė mirė tė paqes dhe tė stabilitetit nė rajon qė kėto forca tė shėndosha tė ndihmohen dhe tė pėrkrahen dhe nga qarqet ndėrkombėtare qė vėrtetė janė tė interesuara t“i ndihmojnė shqiptarėt si njė komb i lashtė dhe i ri, t“i arrijnė objektivat e veta madhore qė ende si kanė gėzuar gjatė historisė: lirinė, barazinė, ēlirimin dhe ribashkimin gjithėkombėtar - ashtu siē i kanė arritur dhe shtetet tjera fqinje dhe mė gjerė...
Mbase, e meritojnė kėtė, kur dihet se gjatė pėrpjekjeve pėr realizimin e kėtyre fitoreve, shqiptarėt derdhėn lumenj gjaku.

Suedi, 6 .01. 2008


PAVARĖSIA E KOSOVĖS AS QĖ MUND TĖ IMAGJINOHET ME REZOLUTĖN 1244!

Shkruan: Sheradin BERISHA

Nė njė dokument sekret tė pėrpiluar nga ekspertė juridik tė BE-sė, qė tashmė po qarkullon nėpėr duar tė zyrtarėve tė Brukselit, konstatohet se “Rezoluta 1244 do tė mbetet nė fuqi edhe pas shpalljes sė pavarėsisė nga Kuvendi i Kosovės”, sepse sipas interpretimit tė tyre “ 1244 nuk e parandalon shpalljen e pavarėsisė sė Kosovės”(!!!).

Se ēfarė pengesash ka paraqitur rezoluta 1244 nė aspektin e funksionimit tė “institucioneve tė Kosovės”, kjo tashmė dihet nga tė gjithė qytetarėt e Kosovės, por edhe nga faktorėt relevant ndėrkombėtarė. Pėr kėto tetė vjet e ca tė administrimit nga UNMIK-u, nė tė vėrtet tė sundimit tė tmerrshėm nė tė gjitha sferat e jetės nga kjo ngrehinė tutorėsh tė KS tė OKB-sė, nė Kosovė janė bėrė shumė eksperimente politike, ekonomike etj etj., ndėrsa “institucionet e Kosovės” edhe pse kishin dalur nga zgjedhjet “verdikti i popullit”, nė kontinuitet do tė demonstrojnė vullnetin dhe gadishmėrinė pėr t“i shėrbyer interesave gjeopolitike - strategjike tė faktorėve tė ndryshėm jashtė Kosovės, se sa vetė qytetarėve tė Kosovės!

Pse ka ndodhur kjo?!
Kjo ka ndodhur, sepse vetė sistemi i administrimit nė Kosovė i ndėrtuarr mbi bazėn e rezolutės 1244, prej ku kanė gjeneruar pastaj “korniza kushtetuese”, qindra rregullore e “urdhėrash ekzekutiv” etj., kanė bėrė qė gjithė superstruktura pushtetore nė Kosovė (vendore dhe ajo ndėrkombėtare) tė pėrqėndrohet tek sovrani UNMIK!

Prandaj, kur kihen parasysh kėto fakte, ėshtė i ēuditshėm, vėrtet shumė i ēuditshėm interpretimi i ekspertėve ligjor tė BE-sė, se rezoluta 1244 nuk e parandaloka shpalljen e pavarėsisė sė Kosovės (!!!)

Sa pėr ilustrim, po i referohem kėsaj rezolute.

Nė pikėn 10 tė rezolutės 1244 tekstualisht thuhet, (po citoi):”10. Tė autorizojė Sekretarin e Pėrgjithshėm qė me ndihmėn e organizatave pėrkatėse ndėrkombėtare tė vendosė njė prani ndėrkombėtare civile nė Kosovė pėr tė siguruar njė administrim tė pėrkohshėm pėr Kosovėn nėn tė cilin populli i Kosovės tė mund tė gėzojė njė autonomi substanciale brenda Republikės Federale tė Jugosllavisė, prani qė do tė sigurojė njė administrim kalimtar ndėrkohė qė edhe do tė themelojė institucionet e pėrkohshme demokratike vetėqeverisėse si dhe do tė mbikėqyrė zhvillimin e tyre pėr tė krijuar kushtet pėr njė jetė paqėsore e normale pėr tė gjithė banorėt e Kosovės;”

Pastaj “Aneksi I” i rezolutės 1244 - parimi i gjashtė i G8-tės ndėr tė tjera saktėson (Po citoi):“Njė proces politik drejt arritjes sė njė marrėveshjeje pėr njė kuadėr politik tė pėrkohshėm qė do tė sigurojė njė vetėqeverisje substanciale pėr Kosovėn duke marrė plotėsisht parasysh marrėveshjen e Rambujesė dhe parimet e sovranitetit dhe tė integritetit tokėsor qoftė tė Republikės Federale tė Jugosllavisė, qoftė tė vendeve tė tjera tė rajonit, si dhe ēmilitarizimin e UĒK-sė;”

Ndėrkaq nė parimin 5 tė Aneksi 2 tė kėsaj rezolute thuhet (po citoi): “5. Vendosja e njė administrimi tė pėrkohshėm pėr Kosovėn si pjesė e pranisė ndėrkombėtare civile nė bazė tė tė cilit populli i Kosovės tė mund tė gėzojė njė autonomi substanciale brenda Republikės Federale tė Jugosllavisė, autonomi qė do tė vendoset nga Kėshilli i Sigurimit tė OKB-sė...”etj etj

Pėr mė tepėr nė kėtė rezolutė specifikohen edhe modalitetet shtesė ( pėr rikthim tė forcave serbe), pėrfshirė kėtu rolin dhe funksionet e personelit jugosllav/serb nė Kosovė, saktėsisht, pėrcaktohen (po citoi): “ Pajisjet qė bashkėshoqėrojnė personelet qė do tė rikthehen; Referenca e kushteve pėr pėrgjegjėsitė e tyre funksionale; Grafiku kohor i rikthimit tė tyre; Konturimi i zonave gjeografike pėr operacionet e tyre; Rregullat qė qeverisin raportet e tyre me praninė ndėrkombėtare tė sigurisė dhe me misionin ndėrkombėtar civil.”...(!!!)

Kjo besoj nuk do koment tjetėr.
Pa u futur nė elaborimin e zhvillimeve tė shumta qė kanė ndodhur ditėve tė fundit nė Kosovė dhe rreth saj, me kėtė rast vė nė spikamė vetėm njė ngjarje ogurzezė: hapjen e zyrave nga Qeveria serbe nė Mitrovicėn veriore, nė enklavat e sforcuara serbe ( edhe me pakon e Ahtisarit) si dhe nė Sharr ( ish – Dragash) nga komuniteti goran pro-serb, e cila tregon qartė se kah po shkon Kosova.

Mė 10 dhjetor me rastin e hapjes sė zyrės nė Mitrovicėn veriore, ministri pėr Kosovė nė qeverinė serbe Sllobodan Samarxhiq, pati deklaruar se Serbia do tė “instaloi njė paralelizėm tė plotė institucional nė Kosovė" . Ndaj kėtij veprimi tė qeverisė serbe ka reaguar UNMIK-u dhe zėrat plotėsisht tė mekur tė presidentit Sejdiu dhe kryeministrit tė ri z.Thaēi.

Zėvendėsshefi i UNMIK-ut, Steven Schook, nė njė konferencė tė pėrbashkėt me gazetarė pas takimit me z.Samarxhiq, ka thėnė se “hapja e kėsaj zyre pėr UNMIK-un ėshtė e papranueshme. PSSP-ja mė ka autorizuar tė them se UNMIK-u nuk ka qenė i njoftuar dhe nuk ka dhėnė leje pėr kėtė zyrė. UNMIK-u konsideron se themelimi i Zyrės sė Ministrisė sė Qeverisė sė Serbisė me qėllim qė tė ushtrohen detyrat e ministrisė kėtu, ėshtė nė kundėrshtim me Rezolutėn 1244 tė Kėshillit tė Sigurimit dhe pėr kėtė arsye, pėr UNMIK-un ėshtė e papranueshme. Po ashtu, pėrfaqėsuesi special do tė konsultohet me Grupin e Kontaktit dhe me Nju Jorkun, pėr direktivat e mėtejme", pėrfundon z.Schook.

Ky reagim i z. Schook duket sheshit se ėshtė njė reagim tepėr verbal dhe si i tillė i papėrgjegjshėm, pėr vetė faktin se Qeveria serbe nė Kosovė gjatė kėtyre viteve tė pasluftės ka ngritur struktura paralele kriminale nė Kosovė, madje nė sytė e UNMIK-ut dhe asnjėherė nuk ėshtė marrė njė veprim i guximshėm pėr shuarjen e tyre.

Shtrohet pyetja: Pse nuk ėshtė pėrballur seriozisht UNMIK-u me pushtetin paralel tė Serbisė nė Kosovė?!

Pėrgjigjja ėshtė tepėr e thjesht – sepse UNMIK-u ka zbatuar me pėrkushtim pikėrisht obligimet qė dalin nga rezoluta 1244 !!!

Si pėrfundim,
Pavarėsia e Kosovės as qė mund tė imagjinohet me rezolutėn 1244!! Prandaj, me plotė bindje mund tė them se kėta zotėrinjtė ekspertė ligjor tė BE-sė, ja kanė fut kot, krejt kot !!!

(www.pashtriku.org)


Kosova–shtet, radhėn e ka Ilirida!

Shkruan: Shefki OLLOMANI

Historikisht, nė tė shumtėn e rasteve, Shqiptarėt kanė luftuar kundėr pushtuesve tė tyre ndaras: fis pas fisi, principatė pas principate, pashallėk pas pashallėku e krahinė pas krahine. Numrohen nė gishta ato raste nė histori kur Shqiptarėt janė bashkuar dhe ngritur nė luftė ēlirimtare si njė popull i vetėm dhe i bashkuar.

Kėtu mund tė numrohet Lidhja e Lezhės, Lidhja e Prizrenit dhe Kryengritja e Pėrgjithshme e 1912-sė, tė cilat nuk mund tė themi se ia kanė arritur qėllimit final, sepse, pas formimit tė tyre, Udhėheqjet e tyre nuk kanė funksionuar nė unitet tė plotė, por ka pasur ndarje e mosmarrėveshje midis krerėve udhėheqės tė kėtyre Lidhjeve dhe mosunitet mendimi e veprimi brenda Udhėheqjes sė Kryengritjes sė Pėrgjithshme.

Luftėrat ēlirimtare pas 1912-sė populli ynė i ka bėrė i ndarė, veē e veē dhe secili nė krahinėn e vet. Edhe luftėrat e fundit ēlirimtare u bėnė me rend dhe ndaras, prandaj u fitua aq pak liri e tė drejta kombėtare.

Pavarėsia e Kosovės vetėm do ta thellojė kėtė ndarje, do ta pėrligji kėtė vazhdimėsi tė pėrpjekjeve tė ēdo krahine shqiptare qė me forcat e veta tė luftojė pėr tė hedhur qafe zgjedhėn e robėrisė sllavo-greke.

Kosova-Shtet, do t’i hypi "Trenit tė Europės", porsi Shqipėria e Tiranės, dhe krahinave tjera shqiptare: Iliridės, Kosovės Lindore, Malėsisė sė Madhe, Ēamėrisė, Sanxhakut e Toplicės, do t’u thotė: "Zoti ua bėftė ēaren, unė i hypa trenit, eca,… - mirupafshim nė Bruksel"!

Kosova-Shtet nuk ishte dhe nuk ėshtė aspiratė e popullit shqiptar tė ish-Jugosllavisė. Republika Shqiptare e Kosovės, nga Ulqini nė Manastir dhe nga Struga nė Medvegjė, ishte pėrpjekja dhe lufta e Shqiptarėve nėn ish-RSFJ. Bashkimi i kėsaj Republike me Shqipėrinė ishte dhe ėshtė vullneti politik dhe kombėtar i popullit shqiptar tė Trojeve Shqiptare nėn ish-Jugoasllavi, tanimė tė copėtuara sėrish midis Serbisė, Malit tė Zi, Maqedonisė dhe njė "Shteti artificial" nė formim e sipėr tė ish-Krahinės Socialiste Autonome tė Kosovės! Kosova-Shtet nuk ėshtė aspiratė e shumicės sė shqiptarėve tė Kosovės prej 62%, tė cilėt nuk dolėn nė zgjedhje, por ėshtė vetėm e militantėve dhe antėtarėve tė Partive politike qė morėn pjesė nė votimet e 17 Nėntorit dhe 8 Dhjetorit 2007, pjesėmarrje e cila mezi i arriti 38%! Ndaj, Kosova do tė jetė 38% "shtet" i kosovarėve naivė qė ndoqėn partitė politike kolaboracioniste shqiptaro-kosovare dhe 62% do tė jetė Krahinė Jugore Serbe (Srpska Juzhna Pokrajina), apo Kosovė e Metohi!!!

Prandaj lufta dhe pėrpjekjet e Shqiptarėve tė kėtyre trevave shqiptare nuk do tė ndalen deri nė ēlirim dhe ribashkim kombėtar. Ėshtė iluzion tė mendosh se e ke zgjidhur Ēėshtjen Kombėtare tė Kosovės vetėm me formimin shtet tė 1/3-sė sė saj! Kosova e vėrtetė, etnike, reale, natyrore ėshtė trualli i Dardanisė Ilire, qė shtrihet nga Tivari nė Preshevė dhe nga Manastiri te Molla e Kuqe nė Nish.

Sidoqoftė, Kosova, pas shumė vuajtjesh, luftėrash e gjakosjesh, e meriton "biletėn e trenit" pėr nė Bruksel. Ndėrsa, krahinat tjera shqiptare janė ende shumė larg mundėsisė pėr tė "blerė" atė biletė tė lirisė e tė pavarėsisė qė tė udhėtojnė me "Trenin e Europės" pėr nė Bruksel.

Kosova-Shtet do t'i kthehet vetvetes, shėrimit tė plagėve tė veta tė robėrisė shekullore, ashtu sikurse Shqipėria londineze, e cila merret me vetveten qe 95 vjet rresht dhe nuk merret me ēėshtjen kombėtare shqiptare dhe me krahinat e robėruara tė Shqipėrisė Etnike.

Solidariteti dhe bashkėpunimi ndėrshqiptar po dobėsohet vazhdimisht, sepse ėshtė nė rritje egoizmi krahinor dhe xhelozia ndėrkrahinore e ndėrshtetėrore midis Kosovės dhe Shqipėrisė, se cila do tė arrij e para nė Bruksel. Kėshtu do tė harrohen plotėsisht nga kėto dy shtete shqiptare problemet dhe aspiratat e krahinave tjera tė pushtuara shqiptare dhe luftėrate tyre pėr ēlirim dhe ribashkim kombėtar!

Kosova e Pavarur do t’i ndihmojė krahinat e robėruara tė Shqipėrisė Etnike, aq sa i ka ndihmuar ata deri mė tani Shqipėria e Pavarur e Tiranės: me fjalė, me deklarata kontradiktore, me destabilizim tė vetvetes nė momentet mė kyēe qė ka kaluar Kosova dhe trojet tjera shqiptare, me njohjen e shtetit tė Maqedonisė e tė Malit tė Zi, me thirrjet patetike drejtuar "vėllezėrve" tė matanė kufinjve pėr tė duruar robėrinė, pėr tė mos luftuar pėr liri, tė mos prishin "paqen" e pushtuesve dhe thirrje e deklarata tjera antikombėtare!

Moskokėēarja e Shqipėrisė londineze dhe e Kosovės unmikistaneze pėr ēlirim dhe ribashkim kombėtar tė Shqipėrisė Etnike, do tė imponojė shumė shpejt qė krahinat shqiptare tė mbetura edhe mė tej nėn pushtim tė huaj tė kthjellohen, tė zgjohen, tė binden pėr realitetin objektiv dhe ta marrin fatin e tyre nė duart e veta dhe tė mos presin ndonjė ndihmė tė veēantė "vėllazėrore" nga kėto dy shtete shqiptare, sepse kjo ndihmė, nė raste speciale, do tė jetė shumė e vogėl, mė shumė deklarative, pak logjistike dhe aspak praktike dhe ushtarake.

                         *****

Kosova do tė bėhet ”shtet i pavarur”, me njė gjysmė pavarėsi, me njė sovranitet tė kufizuar, shtet pa tapi, me njė ”sakat” intehritet, e cila do tė jetė shumė pak funksionale dhe vėshtirė e pėrdorshme! Kjo pavarėsi do tė jetė fasadė, sikurse Autonomia e mėparshme e KSA tė Kosovės nėn Jugosllavinė titiste, sepse tani Kosova do tė ketė tė njėjtėn Autonomi, kurse nė realitet ajo nuk do tė jetė e vetėdijshme, do tė jetė nė ėndėrr e nė iluzion dhe do tė kujtojė se ka ”pavarėsi e sovranitet”, do tė kujtojė se ėshtė ”shtet”!!! Kosova-Shtet, do tė jetė njė shtet i dobėt qė mezi do tė qėndrojė nė kėmbė, por megjithatė, do tė jetė shtet dhe ne ia urojmė shtetėsinė e pavarėsinė, me dėshirėn e shpresėn qė ky "shtet", me kohėn, do tė bėhet vėrtetė shtet.

”Pavarėsia dhe shtetėsia” e Kosovės nuk duhet t’ua rrisė mendjen dhe vetėkėnaqėsinė kosovarėve shqiptarė. Kjo gjendje deliri mund tė bėhet shumė e rrezikshme pėr Kosovėn dhe pėr mbarė Ēėshtjen Kombėtare Shqiptare. Tani mund tė jetė mė vėshtirė qė t’i bindėsh shqiptarėt e Kosovės, ”kosovarėt” e ”shtetit” tė Kosovės, qė ata nuk kanė fituar asgjė nga ky pseudoshtet! Mund tė jetė e vėshtirė t’i bindėsh ata se janė tė barabartė me shqiptarėt e Iliridės, Kosovės Lindore e tė Malėsisė sė Madhe nė aspektin e lirisė, pavarėsisė e sovranitetit kombėtar. Pra, janė edhe mėtej, sikurse vėllezėrit tjerė: pa liri, pa pavarėsi, pa sovranitet dhe nė robėri, por qė kjo robėri e ky pushtim tani kanė emėr tjetėr nė Kosovė, mė tė sofistikuar, mė tė kamufluar, mė tėrheqės pėr naivėt e mendjelehtėt, ka emrin e ”Shtetit” e tė ”Pavarėsisė”, por realisht ka pėrmbajtjen e Protektoratit, i cili nuk ėshtė asgjė tjetėr pos Neokoloni Evropiane!

Kush ėshtė tani ai filozof e patriot, ai lider e idealist, ai luftėtar e revolucionar qė mund t’i bindė shqiptarėt kosovarė se ata nuk kanė pavarėsi, nuk kanė liri, nuk kanė shtet e sovranitet?! Kush ėshtė ai politikan udhėheqės e gjeneral prijės qė mundet t’i bindė kosovarėt shqiptarė se ata janė nė tė njėjtėn pozitė politike, juridike dhe ekonomike me trojet tjera tė Shqipėrisė Etnike dhe se duhet t’u bashkohen atyre nė luftė pėr liri, pėr ēlirim e ribashkim kombėtar, pėr ribėrjen e Shqipėrisė Etnike?!

Vallė, kur dhe sa shpejtė do ta kuptojnė shqiptarėt e Kosovės se ata jetojnė nė njė pseudoshtet, me njė pavarėsi tė cunguar dhe me njė liri tė rrejshme dhe tė ndarė nga trungu i Shqipėrisė Etnike?!

As dje Shqiptarėt nuk ishin aq tė mirėorganizuar pėr njė ide e njė qėllim, kurse tani qė Kosova do tė bėhet ”shtet” pa pushtet, do tė bėhet ”pavarėsi” pa liri dhe do tė ndahet nga fronti i pėrbashkėt mbarėkombėtar pėr bėrjen e Shqipėrisė Etnike, tani e tutje do tė jetė edhe mė vėshtirė pėr kombin tonė qė tė mobilizohet, qė tė solidarizohet dhe tė ribashkohet nė njė Shtet Kombėtar!

Tani e tutje Kosova e kosovarėt, tė moderuar e tė kulturuar, sikurse Shqipėria e shqiptarėt, do t’u mbajnė leksione ”ex catedra” Shqiptarėve tė Iliridės, Kosovės Lindore, Malėsisė sė Madhe e tė Ēamėrisė se si ata duhet tė jenė tė ”qetė”, ”paqėsorė”, tė ”logjikshėm”, tė ”matur”, ”konstruktivė”, ”bashkėpunuesė”, "elastikė", tė ”dėgjueshėm”, "dialoguesė", ”stabilizuesė”, ”jo kryengritės”, ”jo luftėnxitės”,… dhe qė tė rrinė urtė e tė mos prishin rehatinė e pushtuesve sllavo-grekė, qė tė pranojnė paqen nė robėri, tė mos prishin paqen e pushtuesve dhe tė mos prishin paqen dhe stabilitetin e Ballkanit dhe tė Europės!!!

Nga qėndrimi i politikės sektariste, egoiste e oportuniste tė Shqipėrisė londineze ndaj Kosovės dhe trojeve tjera shqiptare jashtė saj, Kosova dhe krahinat tjera shqiptare nėn ish-Jugosllavi u detyruan qė t’i largojnė shpresat dhe iluzionet tek ndihma politiko-ushtarake dhe ekonomiko- logjistike e Shqipėrisė, u zhdehėn nga propaganda paqėsore e Tiranės zyrtare, u kthjelluan nga premtimet boshe pėr ndihmė vėllezėrve tė njė gjaku,… dhe e morėn fatin e tyre nė duar tė veta dhe u organizuan, u mobilizuan dhe ashtu siē mundėn e sa dijtėn, u ngritėn nė kėmbė, rrokėn armėt dhe shpėrthyen kryengritjen e armatosur, nisėn luftėn ēlirimtare kundėr pushtuesėve sllavomėdhenj.

Tani kėsaj politike e propagande false, ”pėrkrahėse e vėllazėrore” tė Tiranės zyrtare, nė ”mbėshtetje” tė vėllezėrve tė tyre pėr liri e pavarėsi, do t’i shtohet edhe propaganda dhe politika hipokrite e Prishtinės zyrtare! Kėto dy kryeqytete shqiptare tani si nė kor do tė koordinojnė politikat e tyre tė jashtme kundėr pėrpjekjeve tė vėrteta, kundėr kryengritjeve dhe luftėrave pėr liri e pavarėsi tė trojeve tjera shqiptare: Iliridės, Kosovės Lindore, Malėsisė sė Madhe e tė Ēamėrisė!

Do tė ndodhė kėshtu, sepse kėto dy shtete shqiptare do tė shikojnė interesin e tyre e nuk do tė ēajnė kokėn pėr krahinat tjera shqiptare a janė tė robėruara apo tė ēliruara! Kėshtu veproi deri mė sot Shqipėria e Tiranės ndaj Kosovės dhe viseve tjera shqiptare, kėshtu do tė veprojė kėtej e tutje edhe Kosova e Prishtinės, bashkė me Tiranėn, ndaj krahinave tjera shqiptare qė ndodhen ende nėn pushtimin e huaj sllavo-grek!

Ndodhė dhe do tė ndodhė kėshtu sepse i ngopuri nuk e beson tė uriturin, i pasuri nuk e beson tė varfėrin, i shėndoshi nuk e beson tė sėmurin, i ēliruari nuk e beson tė robėruarin,…!

Nga realiteti i ri i krijuar me dredhi nga Fuqitė e Mėdha, Shqipėria Etnike nuk ka shkuar nė drejtim tė bashkimit tė saj, por nė drejtim tė ndarjes sė mėtejshme tė saj! Me ”Shtetin” e Kosovės do tė dobėsohet edhe mė tej solidariteti dhe lufta e pėrbashkėt e kombit shqiptar pėr ribashkim kombėtar. Do tė thyhet edhe njė krah i fuqishėm i kėsaj lufte. Ashtu siē bėnte sehir Shqipėria londineze kur luftonte e pėrgjakej Kosova nga serbomėdhenjtė, poashtu do tė shikojė e bėjė sehir Kosova unmikistaneze kur do tė luftojnė e gjakosen pėr liri e pavarėsi Shqiptarėt e Trojeve tjera Shqiptare qė ende kanė mbetur nėn robėri dhe pushtim greko-sllav!

Ky ėshtė fati i Shqiptarėve dhe Shqipėrisė Etnike. Shqiptarėt e pafat dhe josolidarė nė mes vete, janė tė detyruar edhe mė tej qė tė luftojnė tė ndarė dhe secila krahinė shqiptare tė luftojė e vetmuar dhe pėr vete!

Por sa kanė shansė dhe mundėsi qė tė fitojnė lirinė dhe pavarėsinė nga pushtuesit e tyre krahinat shqiptare me njė popullsi tė vogėl, siē janė: Kosova Lindore, Malėsia e Madhe dhe Ēamėria?! Pa ndihmėn e sinqertė politike, pa ndihmėn e vendosur e konkrete ushtarako-logjistike tė Shqipėrisė londineze dhe tė Kosovės unmikistaneze kėto krahina shqiptare nuk kanė gjasa reale qė tė ēlirohen vetė nga shtetet qė i kanė nėn pushtim e sundim.

Vetėm Ilirida bėn pėrjashtim nga kėto krahina shqiptare dhe ka parakushte mė tė pėrshtatshme qė tė ēlirohet me forcat e veta nga IRJM dhe tė fitojė shtetėsinė dhe pavarėsinė e vet, duke u bėrė shteti i tretė i pavarur shqiptar i Shqipėrisė Etnike. Ndėrsa tri krahinat tjera shqiptare, hė pėr hė, duhet tė pajtohen me njė autonomi politiko-territoriale nė kuadėr tė Serbisė, Malit tė Zi dhe tė Greqisė.

                         *****

Pėr Iliridėn dhe Shqiptarėt e saj, kėtej e tutje, pasi Kosova tė bėhet "shtet i pavarur e sovran", ka dy rrugė:
1. Republika e Iliridės, nė kuadėr tė Republikės Federative tė Vardarit, dhe
2. Ilirida - Shtet i pavarur dhe sovran.


Republika e Iliridės dhe federalizimi i Maqedonisė (IRJM-sė) mund tė arrihet nė rrugė demokratike e paqėsore, pėrmes rezistencės aktive popullore, pėrmes demonstratave masive tė parreshtura shqiptare dhe pėrmes bojkotit tė tė gjitha institucioneve qendrore dhe lokale tė pushtetit zyrtar nga ana e tė gjitha partive politike shqiptare tė pozitės dhe tė opozitės.

Dalja e Shqiptarėve nga institucionet dhe krijimi i njė Kėshilli Kombėtar Shqiptar me anėtarė nga tė gjitha partitė politike shqiptare tė Iliridės dhe me individė nga shoqėria civile, do tė ishte fillimi i fillimit tė veprimtarisė sė bashkuar dhe aktive tė Shqiptarėve pėr federalizimin e Maqedonisė dhe krijimin e Republikės sė Iliridės.

Kėshilli Kombėtar Shqiptar do tė hartonte Platformėn Politike dhe Planprogramin e veprimit Taktiko-Strategjik, do ta unifikonte forcėn vepruese tė popullit shqiptar, do tė shtronte vullnetin dhe kėrkesat politiko-kombėtare tė Shqiptarėve tė Iliridės ndaj palės sllavomaqedonase, si dhe do tė udhėhiqte popullin tonė nė protesta, marshime dhe demonstrata tė parreshtura paqėsore e demokratike, duke paralizuar e bllokuar gjithė jetėn institucionale dhe funksionimin e shtetit, deri nė arritjen e Marrėveshjes pėr Federalizimin e Maqedonisė, duke u krijuar nė territorin e sotėm tė saj dy Republika: Republika e Iliridės dhe Republika e Maqedonisė, tė cilat do tė pėrbėnin Shtetin e pavarur e sovran tė Republikės Federative tė Vardarit (RFV).

Formimi i Republikės Federative tė Vardarit, jo vetėm qė do ta ndėrpriste procesin e shpėrbėrjes sė Maqedonisė sė sotme, jo vetėm qė do ta forconte bashkėjetesėn demokratike e paqėsore tė Shqiptarėve dhe Sllavomaqedonasve nė njė Shtet tė pėrbashkėt Federativ, demokratik e stabil, por nė tė njėjtėn kohė, apriori, do tė zgjidhej edhe ēėshtja e emrit tė sotėm tė Maqedonisė tė kontestuar nga Greqia. Tani nė OKB dhe nė arenėn botėrore do tė ekzistonte shteti i ri me emrin Refupblika Federative e Vardarit (RFV), i cili do tė zėvendėsonte shtetin e sotėm me emrin Ish Republika Jugosllave e Maqedonisė (IRJM).

Ndėrsa Shteti i pavarur e sovran i Iliridės mund tė vjen nė shprehje nė rast se populli sllavomaqedonas nė asnjė mėnyrė nuk do tė dėshironte qė tė bashkėjetonte nė njė Shtet Federativ me popullin shqiptar. Nė njė rast tė kėtillė, me anė tė Referendumit Popullor, tė Shqiptarėve dhe Sllavomaqedonasve, do tė vinte deri te ndarja paqėsore e Iliridės nga Maqedonia (IRJM) e Sllavomaqedonasve dhe krijimi i Shtetit tė pavarur e sovran tė Iliridės.

                         *****

Sidoqoftė, Kosova-Shtet, rradhėn e ka Ilirida! Por, pse vallė ta ketė rradhėn tani Ilirida?! Ē'ėshtė kjo rradhė, ky rend?! Pse duhet qė Shqiptarėt dhe krahinat shqiptare tė luftojnė me rradhė e me rend dhe jo sė bashku e sė toku?!

Rradhėn faktikisht e ka Kombi Shqiptar i Shqipėrisė Etnike qė tė zgjohet, tė pajtohet, tė mobilizohet, tė organizohet dhe tė ngritet nė kėmbė, si njė trup i vetėm, si njė popull unik, me njė Ushtri e njė Komandė tė pėrbashkėt dhe tė ēlirojė e tė ribashkojė Trojet Shqiptare tė Shqipėrisė.

Por kėtė imperativ tė kohės, kėtė detyrė e obligim, kėtė mrekulli Kombi ynė nuk e bėn, prandaj, pas Kosovės, tani rradha i ka ardhė Iliridės qė tė ngritet e tė luftojė e vetmuar pėr lirinė dhe pavarėsinė e saj, kurse pjesa tjetėr e Kombit do ta shikojė nga ekranet televizive, sikurse sheh njė film Hollivudian, pėrpjekjen dhe pėrgjakjen e saj pėr Liri!

Por, ajo mė e turpshmja dhe mė tragjikja do tė jetė se, njė numėr i konsiderueshėm pushtetarėsh e qeveritarėsh shqiptarė Iliridėn do ta quajnė "vatėr destabilizimi", kurse Iliridasit luftėtarė e ēlirimtarė do ti emėrtojnė si "ekstremistė", "radikalė", "aventuristė" e "terroristė"! Kėtij kori injorantėsh e antikombėtarėsh, pastaj, tė nesėrmen do ti bashkangjitet edhe Faktori Ndėrkombėtar!

Dhe ecė e fito pastaj lirinė, kur gjendesh midis tre zjarreve: 1.zjarrit bombardues tė pushtuesit, 2.zjarrit dėshprues tė vėllezėrve pushtetarė nga Tirana, Prishtina e Shkupi dhe, 3.zjarrit anatemues tė Fuqive tė Mėdha.

Pavarėsisht se pėr paqėn nė robėri ėshtė ējerrė vazhdimisht Europa dhe Shqipėria, Shqiptarėt e robėruar, krahinat tjera tė Shqipėrisė sė pushtuar Etnike nuk e kanė ndalur pėr asnjė ēast rezistencėn, qėndresėn, kryengritjen dhe luftėn ēlirimtare, sepse kėtė e kanė amanet nga Abdyl Frashėri, i cili i tha Europės mė 1878 se, "Pa zgjidhjen e drejtė dhe pėrfundimtare tė ēėshtjes kombėtare shqiptare, nuk do tė ketė paqė Europa dhe Ballkani!". Dhe kėshtu ndodhi nė vazhdimėsi, qė nga ajo ditė zėri dhe pushka e Shqipėrisė sė copėtuar Etnike ka gjėmuar nėpėr dekada, duke nxjerr tym e barot kundėr pushtuesve sllavo-grekė pėr ēlirim dhe ribashkim kombėtar.

Nga Ballkani u dėbua Perandoria Osmane si rezultat i luftėrave tė parreshtura tė Shqiptarėve pėr liri dhe pavarėsi kombėtare nga pushtuesi anadollak. Nė Ballkan filloi Lufta I dhe e II Botėrore. Nga Kosova shqiptare filloi shpėrbėrja e Jugosllavisė titiste mė 11 mars 1981. Pėr shkak tė kryengritjes sė Kosovės shqiptare (1997-1999) filloi bombardimi i Serbisė millosheviēiane nga NATO mė 24 mars 1999.

Pėr shkak tė moszgjidhjes drejt dhe pėrfundimisht tė Ēėshtjes Shqiptare nė Ballkan paqa dhe siguria nė Europė do tė jenė vetėm njė iluzion. Tronditjet e turbullirat do ta ndjekin hap pas hapi, deri nė shkatėrrim, edhe perandorinė e re nė formim - Bashkimin Europian, nėse nuk e zgjedh tani ēėshtjen kombėtare shqiptare tė Shqipėrisė Etnike.

Shqipėria Etnike ėshtė ēelsi i paqes dhe sigurisė europiane, ose dryri i saj, nėse nuk merren parasysh aspiratat legjitime dhe historike tė kombit shqiptar.

Dhjetor 2007


Kosova ėshtė Shqipėri

Thirrjet "Kosovo je Serbija" janė thirrje pėr luftė tė re nė mes tė serbėve dhe shqiptarėve nė Ballkan

Shkruan: Fatos ALIU
Prishtinė, 10 dhjetor 2007

Populli ėshtė deklaruar me kohė pėr vetėvendosje dhe bashkim kombėtar, pėr NJĖ SHQIPĖRI. Dėshmi historike janė edhe Vendimet e Konferencės sė Bujanit tė Luftės Antifashiste, dhe ēdo imponim i ri kundėr aspiratės sė tij do tė jetė pėrsėritje e prapaskenave tė tradhtisė, qė sjell fatkeqėsi e lufttė nė Ballkanin Ilirik. Detyrė e jona ėshtė pėrgatitja pėr zbatimin e kėtij vullneti, nėse jo me paqė, me luftė ēlirimtare, e jo ndėrtimi i fillosofive e praktikave tė reja sllavo-kolonialiste. Liria, sovraniteti dhe demokracia e popullit nuk kanė alternativė.

Serish dhe nė fazėn kritike pėr "statusin e ri" (lexo: riokupim) tė Kosovės, Serbia ka ringritur krye sllavomadhe e po zhvillon fushatė intenzive gjithandej, me moton "Kosovo je Serbija". Kėshtu ka filluar gjithmonė para ofanzivės, dhe kėto janė thirrjet pėr luftė tė re, tani tė Serbisė me Shqipėrinė!

Ē'bėjnė politikanėt tanė, partitė "tona", mediat "tona", institucionet "tona", "shteti londinez" shqiptar? Siē po duket, atė qė thoshte Fishta te "Gomari i Babatasit"! A duhet heshtur, reaguar dhe si duhet reaguar?

Kosova ėshtė Shqipėri dhe tė gjitha pikėpamjet, variantet e koncepcionet e tjera politike, janė pansllaviste dhe i shėrbejnė vetėm armiqve tė kombit shqiptar, armiqve tė Shqipėrisė. Hezitimet pėr tė vėrtetėn, shėrbimet dhe servilizmi politik nė vend, i kanė rihapė rrugė pretendimeve tė Serbisė ndaj Kosovės, nė kohėn kur Serbia duhej tė dėnohej pėr krime kundėrshqiptare. Nė vend tė kėsaj, pas vitit 1999 e deri mė sot, Serbia shpėrblehet e trimėrohet gjithnjė e mė shumė, sė fundi gjoja e "e pakėnaqur" me atė qė i ka ofruar Plani i Ahtisarit, plan perfid i sajuar pėr pėrfitimet neokolonialiste ndaj Kosovės sė copėzuar si plaēkė tregu evro-pansllav. Pėr ēudi, pėr ta garantuar kėtė plan nė ekranet televizive tė Kosovės, shfaqet shpesh KFORI dhe UNMIK-u, qė zhvillojnė reklama e fushata kėrcėnuese kundėr gjithė atyre ("ekstremistėve") qė e kundėrshtojnė kėtė plan neokolonialist. Cili KFOR ėshtė ky? Kjo vetėm sa vėrteton se sa keq ėshtė mashtruar e riokupuar Kosova nga "ēlirimtarėt" e djeshėm!

"Protektori i Kosovės", KFORI & UNMIK-u, kur sulmohet nga serbet (si nė rastin e Gorazhdecit), nuk merr masa ndėshkimi, siē e bėn kundėr shqiptarėve gjatė bastisjeve tė shpeshta pėr "ēarmatosje" tė familjeve shqiptare.

"Protektorėt" e Kosovės, shtiren sikur harrojnė gjenocidin e Serbisė nė Kosovė. "Kosova Administrative" e kufijve tė sotėm, ėshtė vetėm njė e treta e Vilajetit Shqiptar tė Kosovės, tė spastruar falė kėtij gjenocidi dhe politikave mbėshtetėse tė simboleve koloniale, qė edhe sot i kanė zhdukur shenjat origjinale tė pėrfaqėsimit kombėtar shqiptar tė Kosovės.

Pėr tė heshtur tė vėrtetėn dhe shprehjen legjitime tė paknaqėsisė, qarqet kolonialiste, u bė edhe atentati kundėr rinisė sė Vetėvendosjes!, mė 10 shkurt 2007! Tani u duhet kėrcėnimi si metodė frikėsimi, presioni e manipulimi tė dhunshėm me masat. Ndėrkaq e vėrteta ėshtė shumė e tejdukshme dhe e rėndė. Atmosfera e tensionuar nė Kosovė ėshtė pikėrisht rezultat dhe qėllim i kėtyre presioneve dhe shantazheve.

A po synohet Repriza e Tragjedisė Ballkanike!

Shumica e popullit shqiptar tė Kosovės, nuk doli nė zgjedhjet e "nėntorit 2007", sepse ishin tė organizuara sipas kornizės pansllaviste kushtetuese. Pakica qė doli nė zgjedhje, ishte e manipuluar, e lidhur pėr interesa elektorale tė partisė, si inercion i manipulimit tė klaneve partiake e familjare tė interesit.

Por, populli i tha JO Serbisė! JO kolonializmit tė Ri! Kjo ėshtė kryesorja! Duke i thėnė JO Serbisė, populli i tha PO Shqipėrisė, Vetėvendosjes pėr Shqipėri, e jo "pavarėsisė neokolonialiste" tė Ahtisarit, me tė cilėn bėjnė lojė okupatorėt e rinj tė Kosovės dhe tė shiturit kuislingė tė vendit. Liderucėt e sotėm tė Kosovės shiten si "legjitimė" falė propagandės mediale tė trashėgimisė sllave dhe manipulimit elektoral, por nuk mundėn ta legjitimojnė Serbinė, sepse Kosova nuk ka qenė kurrė e nuk mund tė jetė Serbi.

Kosova ėshtė tokė shqiptare, dhe i takon Shqipėrisė

Populli ynė e di se ka vetėm njė rrugė e vėrtetė dhe natyrale qė i pėrgjigjet aspiratave tė natyrshme tė tij. Populli e di dhe dėshmoi se nuk i pranon lojėrat mashtruese, sado qė t'ia imponojnė kolonizatorėt dhe shėrbėtorėt e tyre. Populli ėshtė rreshtuar drejtė me botėn e qytetėruar e demokratike, jo duke shkelur identitetin e vet kombėtar, tė drejtėn e tij pėr vetėvendosje e bashkim me amė, me Shqipėri. Populli shqiptar ėshtė deklaruar qartė dhe me kohė pėr VETĖVENDOSJE e BASHKIM TĖ KOSOVĖS ME VISE ME AMĖ, ME SHQIPĖRI, qė nė Luftėn e Dytė Antifashiste, kur u rreshtua nė krah tė Aleancės Antifashiste, qė konform Kartės sė Atlantikut pėr garantimin e vetėvendosjes sė popujve, tė jetė i lirė e i bashkuar si popull e si komb nė tokėn e vet, autokton nė tokat e Gadishullit Ilirik.

Kushtėzimet nga bashkėsia ndėrkombėtare, shkelin vetėvendosjen dhe vendimet e Konferencės sė Bujanit. Duke shkelur VENDIMET e KONFERENCĖS SĖ BUJANIT, qarqet kolonialiste me ndihmėn e kuislingėve tė shitur tė Kosovės, synojnė ta tejkalojė me perfiditet pėrgjegjėsinė pėr t'i zbatuar ato vendime dhe vullnetin real tė popullit shqiptar pėr tė qenė i bashkuar nė njė shtet. Prandaj i kanė sajuar kushtėzimet e Grupit tė Kontaktit, sepse pėr ta realizuar tė drejtėn e popullit shqiptar, duhet tė bėhet RIVENDIKIMI i padrejtėsive, ndėrsa ēelės i rivendikimit janė pikėrisht vendimet e Bujanit me tė cilat aktualizohet pėrgjegjėsia e bashkėsisė ndėrkombėtare, pėr t'ia kthyer Shqipėrisė tokat qė i janė copėtuar nga trungu i saj nė periudha tė ndryshme kohore qė nga Kongresi i Berlinit, me ndihmėn kolosale tė Fuqive tė Mėdha, atėbotė tė rreshtuara nė krah tė Serbisė, kundėr Shqipėrisė.


... EDHE KY 28 NĖNTOR ERDHI PA GJYSMĖPAVARĖSINĖ E KOSOVĖS!
DERI KUR KĖSHTU ME PREMTIME?!

Kristina RASI
Zvicėr, 26 Nėntor 2007

...Ja erdhi dhe ky 28 Nėntor, 2007!
Kosova, po e pėrmbyllė historinė e saj robėruese, ende pa gjysmėparvarsinė , de fakto autonominė “e zgjeruar” alla serbiane, me formulėn e ashtuquajtur, paketė e Ahtisarit!
Kjo autonomi kaq shumė tė folur dhe tė pėrfolur nėn maskėn pavarėsi; nga „politikanėt“ e Kosovės.
E kujtojmė nė veēanti, sidomos nė kėtė ditė tė madhe pėr shqiptarėt, nė ditėn e Flamurit Kombėtar.
Me kėtė ditė politikanėt e Kosovės u munduan ta mashtrojnė popullin, sidomos kryeministri Ēeku kur thoshte: “Ne do ta shpallim „pavarėsinė” mė 28 Nėntor!!!
Z. Ēeku mendonte qė me kėto mashtrime ai do radhitet nė historinė e nėntorėve tė tjerė, nė nėntorin Gjergj Kastriotit dhe Ismail Qemailit, por ky mashtrim nuk i shkoi gjatė dhe ja 28 Nėntori erdhi edhe pa atė „gjysmėn e pavarėsisė".
Edhe kėrshėndellat po vijnė edhe gėnjeshtrat e Surroit po shkrihen si fluska bore, me dhjetorin e ftohtė si vet premtimet e tij, tė gjitha turpet po u dalin sheshit kjo nuk na befason aspak...

- Zhurmave tė fushatave politike u shkojnė kėto gėnjeshtra... Por, mos tė mendon as PDK-ja qė ka fituar nė kėto zgjedhje, edhe ajo pakicė 37% qė doli nė zgjedhje ishte nė presion pėr kė tė „votojė“ dhe nė mes te dy tė kėqijave mendoi se e zgjodhi tė keqem mė tė vogėl; duke menduar se Thaēi ishte nė UĒK, por, ata se dinė qė ky z. Thaēi e ka harruar betimin e dhėnė gjatė kohės sė luftės, si duket ka harruar edhe i dehuri pėr pushtet, se ai ishte betuar tė luftojė pėr Ribashkimin e Trojeve Shqiptare dhe jo pėr njė „Pako tė Ahtisarit.

Tani z. Thaēi po del me njė „metodė“ tė re „politike“, kinse “pavarėsia” do vjen shumė shpejt duke mos bėre asgjė tė qartė se kur ėshtė kjo shumė shpjet, ndoshta pėr tė shumė shpejt do tė thotė edhe pas 10 vitesh!
Nė kėtė deklarim tė z. Thaēi kinse reagoi menjėherė z. Havier Solana, duke ia tėrhequr vėrejtjen “nxėnėsit tė tij”dhe tė tjerėve si ai, qė: “ pala „kosovare“ mos tė ngutet me vendime tė njėanshme”!!!

Kjo ėshtė pavarėsia me sovranitet qė po na e pėrgatisin tė huajt dhe marionetat e tyre nė Prishtinė.
Nė vendet demokratike, mashtrimi ėshtė krim dhe mashtrimi luftohet me ēdo mjet tė mundshėm, kurse nė Kosovė mashtrimi po merret si njė gjė krejt normale!
Pėr mė keq; mashtruesit duartrokiten dhe shpėrblehen me pushtet!!!
Neve, nuk na duhet mashtrimet tė tilla as nuk na duhet kjo gjysmėpavarėsi , se kjo (siē e theksova mė lart) , nuk ėshtė asgjė tjetėr - veē njė autonomi, dihet botėrisht, populli shqiptare nuk luftoi pėr autonomi sepse atė e kishte fituar nga viti 1974, por luftoi pėr pavarėsinė dhe ribashkimin kombėtar, kurse kjo autonomi e kamufluar si pavarėsi, na ēon drejt ndarjes dhe robėrisė sė re nėn Serbi!
Askush mos tė ketė iluzionin se kjo e ashtuquajtura “pavarėsi me sovranitet”, ėshtė e tillė!
Por, kjo ėshtė shumė mė e reduktuar se ajo e vitit 1974, them kėshtu, sepse Kosova tani u nda nė enklava sipas formulės famėkeqe tė decentralizimit.
Kosova do tė sundohet pėr vite tė pacaktuara nga 1500 e ndofta mė shumė administratorė tė EU-sė, vallė a kjo qenka pavarėsi me sovranitet a?!
Kosova, nuk do tė ketė ushtri , a mos qenka kjo pavarėsi me sovranitet?!
Kosova, nuk do tė ketė ulėse nė OKB, a mos qenka kjo pavarėsi me sovranitet?!

Kosovės, nuk po i lejohet as Flamuri i saj kombėtar qė valoi nė shekuj; por, po i preferohet ta ketė njė Flamur miltietnik!!!
A mos qenka kjo pavarėsi me sovranitet?!
Si mund tė quhet pavarėsi me sovranitet kur hapur pranohet nga vet politikanėt tanė se do kemi pavarėsi me kusht, si mund tė shkojnė kėto dy variante pavarėsie?
Ku keni parė ju pavarėsi me mbikėqyrje dhe tė quhet pavarėsi me sovranitet kjo s“ėshtė hiq mė pak se marrėzi politike apo verbėri pėr ta vėnė nė gjumė popullin e zgjuar por, mos tė harrojnė "politikanėt" shkurtpamės se populli edhe kur nuk flet mendon...edhe kur nuk ngritet shpreson....edhe kur revoltohet pėrgatitet...goditjen e tij tė parė mbi jua dha me kėto zgjedhje pastaj, do tė vijnė tė tjera tė tjera "falėnderime".
Me kėtė lloj "ēorbe" helmuese askush nga ju, nuk mundet dot ta ushqejė popullin e uritur pėr liri dhe sovranitet tė vėrtetė.
Besoj, keni marrė pak mėsim nga kėto “zgjedhje legjitime” Kujdes!...
Se, pėrndryshe do ta pėsoni edhe mė keq me "falėnderime" tė tjera tė cilat se besoj se do ta kenė shijen e ėmbėl tė pushtetin tuaj pa shtet.

Si mund tė quhet pavarėsi me sovranitet kur hapur pranohet nga politikanėt tanė se do kemi pavarėsi me kusht, si mund tė shkojnė kėto dy variante pavarėsie?!
Kėtė mashtrim tani e kuptojnė edhe kalamajtė e lagjes por, se kuptojnė dot apo s“duan ta kuptojnė por, mashtrojnė “ me sheqerka” kalamajtė politikė, udhėheqėsit dhe analistėt shqipfolės nė Prishtinė, Tiranė nė Shkup e mė tej kudo qė janė tellallėt e tyre....
Jo zotėrinj!
Gaboheni kur mendoni se popullin e vėni nė gjumė kur tentoni t“i shisni sapun pėr djath!
Ky popull qė din t“i bojkotojė zgjedhjet, ky popull jam e bindur qė do tė din t“ju stopojė edhe ju me rezistencėn e tij tė pandalshme deri nė Fitoren e madhe tė ribashkimit tė Shqipėrisė Natyrale!

Ikėn kohėt kur shqiptarėt jepnin nėnshkrime me gishtin e ngjyrosur, tani brezi ri yni ėshtė strukur pranė bibliotekave kombėtare e ndėrkombėtare jo vetėm tė lexojė libra por dhe tė komunikojė me botėn pėrmes teknikės kompjuterike, kjo rini tani ėshtė dhe do tė jetė opozita juaj e madhe , opozita juaj e vėrtetė!
Kjo, e di fort mirė; se do t’ju tmerrojė edhe nė gjumė, por kjo ėshtė e vėrteta!
Prandaj Kujdes!
Se kungulli nuk ju shkon mbi ujė pafundėsisht!
Por, nėse nuk reflektoni pozitivisht gjė qė pėr tė cilėn pak shpresoj; ju do ta keni fundin tė turpshėm, ashtu si paraardhėsit tuaj titistė tė etur pėr pushtet por kurrė pėr shtet!


Zgjedhjet e 17 Nėntorit 2007, dėshmi e dėshtimit politik tė binomit UNMIK-ut dhe pushtetarėve pa shtet!

Shkruan: Fadil SHYTI
Suedi, 25 Nėntor 2007

Gjendja nė rrugėn e pakrye qė politika shqiptare sot e ka futur popullin e saj u pasqyrua mė sė miri gjatė kėtyre zgjedhjeve tė ngarkuara me premtime astronomike madje dhe qesharake pėr t“i joshur votuesit tė votojnė pėr partitė, dhe nė veēanti liderėt e tyre qė disa para luftės dhe tė tjerė edhe pas saj nuk e dėshmuan veten se janė tė vendosur tė qėndrojnė pėrballė sfidave qė ua sjellė koha pėr ta bėrė Kosovėn tė pavarur as pėr ta bėrė Shqipėrinė Natyrale.

Kėta udhėheqės e udhėheqėse partish tė “mėdha me nam” e tė vogla me “famė” pėr vite tė tėra nė ekstazėn e pushtetit pa shtet i harruan premtimet, nė fakt borxhet qė i kishin elektoratit tė tyre. Duke kolaboruar mė tė huajt unmikas, politika “kosovare” nė Kosovė ra keq nėn kurthet e tyre, kėtė politikė prapakthimi, pastaj historinė tonė tė re e mbarsėn me rreziqe tė paparashikuara kinse duke u pėrpjekur ta ruajnė “paqen nė rajon”.

Mbase, kjo do tė ishte gjysma e sė keqes sikur kėsaj daulleje tė mos i binin dhe qeveritarėt berishistė tė Tiranės, me tė cilėt pėr asgjė, ama pėr asgjė nuk gjetėn pėrkrahjen e duhur nga evropianėt, pėrveē faktit se u pėrkrahėn ta shuajnė zjarrin liridashės tė VETĖVENDOSJES nė Kosovė.

Zotėrinjtė evropianė po duan qė njėzėri tė vendosin pėr fatet tona, pa praninė e atdhetarėve tė mėdhenj shqiptarė; si dikur nė Versajė, Berlin, Londėr e gjetiu… Por, tani gjėrat kanė ndryshuar “pėr sė mbari”, derisa Abdyl Frashėrin, i cili i kėrkonte tė drejtat e shqiptarėve, i kėrkonte kufijtė natyralė tė Shqipėrisė, paraardhėsit e politikanėve tė sotėm evropianė, nuk e pranonin nė konferencė, tani pasardhėsit e tyre po e bėjnė tė njėjtėn politikė; por ca mė ndryshe: kėta “demokratė” tė regjur sėrish nuk po i pranojnė nė konferenca pasardhėsit e ideve tė Abdyl Frashėrit, tė cilėt i elaborojnė idetė e tij pra, ata qė janė pėr idetė madhore tė VETĖVENDOSJES dhe REFERENDUMIT, e cila shpie drejt realizimit tė aspiratave tona shekullore, por tė detyruar nga taktikat diplomatike dhe ushtarake pėr ta shuar QĖNDRESĖN e shqiptarėve liridashės, mirėpo po i ftojnė nė “bisedime kompromisesh” lajkatarėt e tyre, pra “qeveritarėt” e Kosovės, me tė ashtuquajturin “Grupi i Unitetit”.

Pse fjala vjen diplomacia euro-atlantike nuk merr guximin demokratik qė t“i thėrret nė bisedime edhe politikanė tė tjerė, pra krahun tjetėr - ata qė mendojnė ndryshe pėr zgjidhjen e ēėshtjes sė Kosovės dhe ēėshtjes shqiptare nė Ballkan.

Pse fjala vjen diplomacia euro-atlantike nuk merr guximin demokratik qė ta ftojė nė bisedime, Gafurr Adilin, i cili pėr vite tė tėra, pėrfaqėson njė organizatė pėrparimtare e quajtur Fronti pėr Bashkim Kombėtar tė Shqiptarėve (FBKSH), pėr mė tepėr kur kjo organizatė asnjėherė nuk i ka fshehur qėllimet e veta, se ėshtė pėr zgjidhjen e ēėshtjes shqiptare sipas parimit tė shteteve etnike nacionale; por i ka deklaruar botėrisht ato, duke i argumentuar katėrēipėrisht, pėrse duhet bėrė kjo! Po, fundi i fundit. kjo ide a nuk ėshtė diskutuar e proklamuar edhe nga qarqe tė tjera tė shteteve tė Ballkanit?!

Pse fjala vjen kur liderėt e shtetit tė Maqedonisė ofrojnė ide tė tilla hapur, e pa dorashka pėr ndarjen e Maqedonisė , kuptohet sipas ambicieve tė tyre territoriale nė dėm tė shqiptarėve, kjo nuk konsiderohet nga politika euro-atlantike si herezi politike, ndėrsa kur ndonjėri nga liderėt shqiptarė paraqet opsione tė tilla, pa ngurrim konsiderohet si element destabilizues i paqes dhe pėr mė keq madje shpallet edhe “terrorist”?!

Pastaj, kur udhėheqėsit serbė tė Kosovės e nė veēanti kryeēetniku, Oliver Jovaniviq, deklarohet hapur se: “nėse Kosova e shpallė pavarėsinė, edhe ne serbėt e Kosovės, do tė shpallim autonominė tonė nė kuadrin e Serbisė”, tani shtroj pyetjen mos vallė kjo nuk qenka ide nacionaliste serbomadhe, qė i shėrben krijimit tė shtetit nacional serb, madje duke grabitur territore tė huaja!

Po, kėrcėnimi i serbėve nė Bosnjė ēfarė ngjyre tė errėt paraqet mė qartė veē asaj tė kokardave (kėsulave ēetnike), tė Vojisllav Sheshelit, i cili tani po gjykohet nė Hagė!

Po pėrse vallė nuk shpallet Oliver Ivanoviqi terrorist kur pėr vite tė tėra i ka drejtuar tė ashtuquajturat “Roja tė Urės”, tė cilat pa dyshim tani janė pozicionuar nė tė ashtuquajturėn “Gardė e Car Llazarit?!

Por, ashtu symbyllurazi, atij i lejohet dhe i bėhet ftesė tė hyjė nė parlamentin “kukull” tė Kosovės!!!

Po, “politikanja” dinake serbe, Rada Trajkoviqi, pse as nė pyetje nuk merret kur deklaron hapur nė njė tubim me disa “analistė” se: “Garda e Car Llazarit” nuk qenka ushtri terroriste” pėr faktin e ata po dalin hapur, pra maska!!!

…Dhe, aty shprehet hapur nė pėrkrahje tė saj, ashtu siē po i pėrkrahė indirekt qeveria e “Koshtunicė Kallashnikovit”.

Po politikanėt shqiptarė ēfarė bėjnė nė kėto situata kaq dramatike?! Ata, si dje dhe sot e bėjnė lojėn e durim turpit! Ata, mė parė preferojnė tė ndeshen dhėmbė pėr dhėmbė me djemtė cucat e Lėvizjes Vetėvendosje, duke ia ndėrsyer asaj policinė “kosovare” nėn emblemėn pushtuese tė UNMIK-ut, se tė marrin guximin e tė urdhėrojnė kėtė polici tė hidhet andej urės sė Lumėbardhit (Ibrit) nė Mitrovicė, pėr ta siguruar rendin dhe qetėsinė publike, tė cilėn kur po duan e si po duan po e prishin zhurmagjinjtė e “Rojave tė Urės” , kur dehen mirė nė kafenė e ashtuquajtur, “Dollēe Vita”. Duke i bėrė tė gjitha kėto kompromise tė pabaza diplomacia ndėrkombėtare e ka humbur besimin e popullit shqiptar, se vėrtetė ėshtė e interesuar pėr ta zgjidhur drejt ēėshtjen e Kosovės, pa lėre mė ēėshtjen shqiptare nė Ballkan. Kjo, politikė shkurtpamėse“demokratike” me dy kute ndaj popujve tė Ballkanit jo rrallė herė ėshtė treguar e dėshtuar dhe do tė pėsojė fiasko! Por, si pasojė e kėsaj verbėrie politike, haraēin e madh , pastaj po e paguajnė popujt e kėtij rajoni.

Pse fjala vjen nuk ftohet opozita e vėrtetė nė Kosovė, siē ėshtė Lėvizja Vetėvendosje, qė edhe kjo t“i parashtrojė hapur qėndrimet e veta dhe tė hapen shtigjet qė ēojnė drejt realizimit tė ideve tė saj?!

Por, me armėn e forcės e jo tė drejtėsisė, lideri i saj, Albin Kurti, ndiqet si nė kohėn e mesjetės, si nė kohėn e sulltanėve mizorė, kur perandoria turke do ta dėnonte projektuesin e Shqipėrisė sė re, Sami Frashėrin, me burg shtėpiak. Ay, qe qė e shkroi veprėn famėmadhe “Shqipėria ē“ka qenė, ē“ėshtė e ē“do tė bėhet”, kjo natyrisht i tmerronte pushtuesit e saj, prandaj e linēuan…

Kėshtu, po linēohet edhe biri i madh i kombit shqiptar, vizionari sypatrembur, i cili po ndeshet dhėmbė pėr dhėmbė me “drejtėsinė” e gjyqeve “demokratike” tė UNMIK-ut, tė cilat po ia ndalojnė edhe fjalėn gjatė mbrojtjes nė kėto poligone lufte politike. Tani, vepra e Albin Kurtit, “Zgjohu pėr rezistencė drejt lirisė” si dikur vepra e Sami Frashėrit gjenial, po i hapė shtigjet drejt FITOREVE tė reja pėr shqiptarizmin, duke e gėrshetuar kėtė vepėr madhore edhe me veprimtarinė praktike madhore, pėrkrah djemve dhe cucave tė Lėvizjes Vetėvendosje!

Me kėtė rast do tė shprehja habinė e madhe; pėrse nuk ftohet pėr bisedime tė barabarta e jo pėr “bisedime kompromisesh”, me kurthe paketash si ajo e Ahtisarit, simboli i rezistencės shqiptare, Adem Demaēi?!
Ky, burrė i madh i kombit tėrė jetėn e shkriu pėr kombin shqiptar, kurse tani tė mos jetė i pranishėm kur vendoset pėr fatet e tij!
Jo, si nė Rambuje, Paris e Vjenė, por gjetiu!…

Aty ku vendoset drejtėsia e jo tradhtia e mbėshtjellė me njėmijė e njėqind fije “tė mėndafshta” qė pastaj do tė kthehen nė pranga ēeliku, pėr popullin e Kosovės, me vise tė tjera tė okupuara nga okupatorėt sllavė.

Por, atje ftohen hazirėt e hysenėt, qė nuk i njohin as lagjet e qyteteve ku jetojnė!

Ftohet, Veton Surroi, tė cilin e njeh vetėm Beogradi!
Tani, po i mprehė dhėmbėt pėr bisedime martonike, Bexhet Pacolli, tė cilin e njeh me dhėmbė e dhėmballė edhe Moska.
A nuk ėshtė kjo e tmerrshme, a nuk ėshtė paradoksale, pėr tė ardhmen e Kosovės!
Po, fundi, a nuk ėshtė e turpshme dhe pėr kombin shqiptar!
Makinacione tė tilla tė rrezikshme, kur herė e fiton njėri e herė e humbė tjetri “legjitimitetin” e elektoratit, a nuk ēojnė kėto drejt rreziqeve tė reja!
Mbase, kėtė duhet ta dijė fort mirė politika “kosovare” dhe ajo ndėrkombėtare!

Pėrderisa , gjėrat nuk shtrohen seriozisht pėr zgjidhje, me gjuhėn e arsyes e jo me gjuhėn e forcės, “demokratike”, pafundėsisht do tė ecet nėpėr tymnaja, do tė ecet prapakthehu deri nė pafundėsi!…
Kjo, nuk i shėrben aspak drejtėsisė, kjo nuk i shėrben lirisė sė popujve tė rajonit tonė.


Dialektika e ngjarjeve

Shkruan: Shefki OLLOMANI

Ligji i tė kundėrtave

Nga ligjet e shkencave natyrore e dialektike ėshtė e njohur se ngjarjet dhe fenomenet natyrore e shoqėrore janė tė lidhura dhe nė varshmėri me njėra-tjetrėn.

Njėri nga ligjet dialektike tė zhvillimit dhe tė transformimit tė materjes dhe tė shoqėrisė njerėzore, ėshtė edhe ligji i luftės dhe i unitetit tė tė kundėrtave. Nė kornizat e kėtij ligji hyn edhe lufta nacionalēlirimtare e popullit tė pushtuar kundėr luftės robėruese tė agresorit. Luftė kundėr luftės. Robėria ėshtė negacion i lirisė, kurse lufta pėr liri ėshtė mohim i robėrisė.

Gjėrat e kundėrta zhvillojnė vazhdimisht ndėrmjet tyre luftėn e tė kundėrtave. Kurrė nuk ka pasur dhe nuk mund tė ketė pajtim nė mes gjėrave dhe fenomeneve tė kundėrta. Me vullnet apo jashtė tij, tė gjithė janė tė detyruar t'i nėnshtrohen, por edhe tė ndeshen, me ligjin natyror tė luftės sė tė kundėrtave.

Ligji i luftės sė tė kundėrtave nuk njeh indiferentizėm, as neutralitet, nė ndeshjen e madhe dhe konstante tė luftės sė tė kundėrtave. Ky ligj, poashtu, nuk njeh neutralitet politik apo uashtarak gjatė zhvillimit tė luftės sė tė kundėrtave: luftės ndėrmjet lirisė dhe robėrisė, luftės midis popullit ēlirimtar dhe armikut pushtues.

Robėria e njė populli fillon nga ēasti i shkeljes sė ēizmes sė parė tė ushtarit armik mbi tokėn e popullit qė sulmohet pėr t'u robėruar. Ndėrsa lufta pėr liri fillon nga momenti i pushtimit tė atdheut nga ushtritė e huaja invaduese.

Pushtimi dhe robėria imponojnė domosdoshmėrinė e fillimit tė luftės pėr liri tė popullit tė pushtuar e tė robėruar. Ky ėshtė njė proces historik i pashmangshėm, nė tė cilin fenomenet dhe ngjarjet janė tė ndėrlidhura ngushtė me njėra-tjetrėn, kushtėzojnė njėra-tjetrėn dhe njėkohėsisht luftojnė deri nė fund njėra-tjetrėn. Pushtimi sjellė robėrinė, robėria luftėn, lufta ēlirimin, ēlirimi lirinė, liria pavarėsinė.

Legjimiteti, drejtėsia dhe domosdoshmėria e qėndresės, rezistencės dhe e luftės sė armatosur tė popullit tė robėruar daton nga dita e rėnies sė tij nėn zgjedhėn e huaj. E drejta dhe detyra e popullit tė robėruar ėshtė qė tė qėndrojė, tė rezistojė, tė protestojė dhe tė luftojė, pėr tė shkėputur prangat e robėrisė, pėr tė nxjerrė jashtė atdheut pushtuesėt dhe pėr tė fituar lirinė dhe pavarėsinė kombėtare.

Asnjė pushtues nuk heq dorė vullnetarisht nga pushtimi, shtypja kombėtare dhe shfrytėzimi ekonomik ndaj popullit e vendit tjetėr. Asnjė popull nuk e don luftėn dhe gjakderdhjen, por asnjė popull nuk e duron robėrinė e huaj, nuk e pranon zhdukjen dhe nuk e nėnshkruan nėnshtrimin. Ēdo popull dėshiron dhe ka tė drejtė tė jetojė i lirė nė atdheun e vet.

Paqja

Paqė, nė jetėn e pėrditshme, do tė thotė pastėrti, mirėsi, rregull, meritė,…
Paqė nė politikė do tė thotė joarmiqėsi, joshqetėsim, joturbullirė, marrėdhėnie miqėsore, gjendje pa luftė, pa grindje, pa konflikte, pa ndeshje nė mes tė popujve apo shteteve.

Paqja nuk mund tė arrihet kur mungon liria.
Paqe nuk ka pėr popullin e pushtuar dhe tė robėruar.
Paqe kurrė nuk mund tė ketė ndėrmjet pushtuesit e tė pushtuarit.
Paqja nė robėri nuk ėshtė paqe, por robėri e re.
Paqja nė emėr tė stabilitetit dhe sigurisė, kur vendi dhe populli janė nėn pushtim tė huaj nuk ėshtė paqe.
Paqja mbretėron vetėm midis dy vendeve dhe popujve tė lirė e sovranė.
Paqja ekziston brenda-pėrbrenda njė shoqėrie, populli apo shteti tė lirė e sovran.
Paqja prishet kur brenda tė njėjtit popull nuk ka drejtėsi, barazi, mirėqenie sociale, punėsim e zhvillim, shtet juridik dhe kur ka sundim e shfrytėzim tė egėr tė njė klase mbi klasėn tjetėr shoqėrore.

Paqja ėshtė paqė kur dominon drejtėsia, ligji, demokracia e barazia nė rradhėt e njė shoqėrie apo tė njė shteti.
E kundėrta e paqes nė tė kėtilla raste ėshtė Revolucioni, i cili ėshtė rrebelim dhe kryengritje e dhunshme brenda shoqėrisė dhe popullit.

Atje ku nuk ka liri, drejtėsi, barazi,… ka rrebelim e kryengritje.
Atje ku nuk ka paqe tė vėrtetė, ka luftė tė armatosur.
Ata qė bėjnė thirrje pėr paqė, stabilitet e siguri, me ēdo kusht, edhe nė rrethana tė njė robėrie e pushtimi klasik tė vendit e tė popullit, ata s’janė gjė tjetėr pos antikombėtarė dhe shėrbėtorė tė pushtimit tė huaj. Por edhe ato qeveri demokratike tė botės, qė i bėjnė thirrje pėr paqė e siguri njė populli qė ėshtė i pushtuar e i robėruar, nuk janė liridashės dhe demokratė tė vėrtetė.

Pa liri e paqė kolektive, nuk ka as liri e paqė individuale.
Aktualisht nė Shqipėrinė Etnike, jashtė Shqipėrisė londineze tė Tiranės, mbretėron njė "paqė" nėn robėri! Prandaj kjo lloj paqe ėshtė e brishtė dhe e pėrkohshme. Me gjithė manipulimet dhe kėrcėnimet "shqiptaro"-ndėrkombėtare pėr ruajtjen e kėsaj "paqe", kjo nuk ėshtė e mundur dhe heret a vonė kjo "paqe" do tė shndėrrohet nė rrebelim, nė kryengritje e luftė ēlirimtare. Kjo ėshtė jo vetėm e ligjshme, por edhe e natyrshme, ligj i pashkruar i natyrės qė nuk kanė ēka t’i bėjnė as superfuqitė botėrore e jo mė pushtuesit e vegjėl dhe bashkėpunėtorėt e tyre.

Kryengritja

Kryengritja ėshtė revoltė, rezistencė, shpėrthim me zemėrim e me dhunė, luftė nacionalēlirimtare e armatosur e njė populli kundėr pushtimit dhe pushtuesve tė huaj, pėr tė ēliruar vendin dhe pėr tė fituar lirinė dhe pavarėsinė kombėtare.

Ata qė organizojnė kryengritjen quhen kryengritės, luftėtarė tė lirisė, ushtarė popullorė, ēlirimtarė, atdhetarė, liridashės, idealistė, revolucionar,…

Kėto kryengritės armiqtė pushtuesė dhe tė lirisė gjithmonė i etiketojnė, duke i quajtur: rrebelė (tekanjozė), ekstremistė, radikalė, fundamentalistė, ilegalė, njerėz me maska apo me thasė nė kokė, terroristė,…

Pjesėtarėt e njė populli tė robėruar, tė cilėt e duan lirinė, por nė rrugė paqėsore, quhen pacifistė dhe i takojnė rrymės politike tė pacifizmit, e cila predikon paqen me ēdo kusht, duke mohuar ēdo lloj lufte, sidomos luftėrat nacionalēlirimtare dhe revolucionet, me qėllim tė ruajtjes sė Status Quo–sė, tė marrėdhėnieve kapitaliste, shtypjes e shfrytėzimit tė popujve dhe ruajtjen e gjendjes sė pushtimit e tė robėrisė.

Lufta

Lufta ėshtė ndeshje e armatosur ndėrmjet shtetesh apo forcash kundėrshtare qė kalon pėrmes njė numėri betejash dhe pėrleshjesh. Lufta ėshtė pėrplasje e ashpėr sistemesh tė ndryshme shoqėrore-politike, klasash antagoniste, grupesh shoqėrore e partishė kundėrshtare pėr ruajtjen apo pėr marrjen e pushtetit.

Llojet e luftėrave:
1.Luftė e drejtė: ēlirimtare, kombėtare, popullore, revolucionare, luftė mbrojtėse,…
2.Luftė e padrejtė: imperialiste, pushtuese, grabitqare, aneksuese, robėruese, invaduese, sulmuese,…

Ekzistojnė edhe luftėrat civile (qytetare), luftėrat bėrthamore (kimike, bilologjike, atomike). Pastaj: luftėrat tokėsore, detare, ajrore. Kemi edhe luftėrat e nxehta ( me armė), luftėrat e ftohta (pa armė) dhe luftėrat paqėsore.

Ekzistojnė edhe luftėrat e brendshme (civile) dhe luftėrat e jashtme (midis dy apo mė shumė popujve e shteteve). Kemi luftėrat midis dy sistemeve tė ndryshme shoqėrore-politike. Pastaj: luftėn e tė kundėrtave, luftėn klasore, luftėn e mendimeve, luftėn ideologjike, luftėn politike, ekonomike, diplomatike, psikologjike (speciale), fetare,…

Revolucioni

Pėrveē luftėrave nacionalēlirimtare ekzistojnė edhe revolucionet, tė cilėt janė tė shumėllojshėm, tė dhunshėm, tė cilėt shpėrthejnė nga masat e gjera popullore pėr pėrmbysjen me forcė tė njė rendi ekzistues shoqėror-politik dhe zėvendėsimin e tij me njė rend tė ri. Me anė tė revolucioneve hiqet nga pushteti njė klasė sunduese dhe vjen nė pushtet njė klasė e re sunduese.

Nė politikė ekzistojnė revolucione borgjeze, demokratike, popullore dhe socialiste.

Revolucionet zakonisht janė progresive, pėrparimtare, sepse kalohet nga njė shkallė mė e ulėt e zhvillimit shoqėror-politik tė shoqėrisė njerėzore nė njė shkallė mė tė lartė tė zhvillimit shoqėror, politik, ekonomik e juridik tė shoqėrisė dhe tė shtetit.

Revolucionet i organizojnė dhe i udhėheqin revolucionarėt, tė cilėt janė pjesėmarrės nė revolucion, anėtarė tė partisė revolucionare qė udhėheq revolucionin, janė pėrkrahės dhe simpatizanėt tė tij, por janė edhe luftėtarė tė vendosur pėr triumfin e sė resė dhe pėrmbysjen e sė vjetrės. Revolucionarėt janė edhe luftėtarė tė lirisė pėr ēlirim dhe pavarėsi kombėtare.

Ekzistojnė edhe kundėrrevolucionet, tė cilėt janė regresivė, reaksionarė e konservativė, sepse e kthejnė zhvillimin shoqėror tė popullit e tė shtetit prapa, nė tė kaluarėn, nė tė vjetrėn dhe nė kohėn e prapambeturisė e tė padrejtėsisė.

Marrėveshja

Pas luftės paqja ėshtė marrėveshje pėr ndėrprerjen e armiqėsisė dhe tė luftės.
Marrėveshja ėshtė pajtim mendimesh midis dy apo mė shumė palėve. Apo qėndrim i pėrbashkėt e identik i dy ose mė shumė palėve pėr njė ēėshtje tė caktuar, pėr zgjidhjen e njė problemi apo konflikti.

Ekzistojnė dy lloje marrėveshjesh:
1.Marrėveshje e pėrhershme pėr ndėrprerjen e luftės, afatgjate, marrėveshje paqėsore, dhe
2.Marrėveshje e pėrkohshme, afatshkurtėr, marėveshje pėr armėpushim, e cila shėrben pėr ndėrprerjen e pėrkohshme tė luftės.

Marrėveshjet e pėrkohshme mė tė fundit janė Marrėveshja e Konēulit dhe Marrėveshja e Ohrit. Kėto dy marrėveshje nuk e kanė sjellė paqen e pėrhershme midis palėve nėnshkruese, por vetėm atė tė pėrkohshmen, sepse nuk e kanė zgjidhur pėrfundimisht shkakun pėr tė cilin u zhvilluan luftėrat dhe shkakun pėr tė cilin u lidhėn kėto dy marrėveshje. Meqenėse janė armpushim e jo pėrfundim i luftės, si tė tilla ato janė tė pa zbatueshme dhe tė dėshtuara qė nė fillim.

Bota dhe njerėzimi nė fillim tė fillimit, nė Zanafillėn Parahistorike, kanė qenė nė paqė e harmoni, tani janė nė luftė e armiqėsi. Pas luftės ose do tė vjen pėrsėri paqa, ose do tė vjen shkatėrrimi, pėrmbysja, apokalipsa, kiameti…
Kėtė askush nuk e di me saktėsi.

Nėntor 2007


Edhe kur “fiton“ pakica nė Kosovė pushtetarėt dhe UNMIK-u, zgjedhjet i quajnė legjitime!

Kristina RASI
Zvicėr, 20 nėntor 2007

Zgjedhjet e fundit nė Kosovė tė 17 nėntorit 2007 u vlerėsuan nga UNMIK-u, dhe bashkėsia ndėrkombėtare si „zgjedhje demokratike”, ku edhe citohet se nė kėtė mėnyrė po ndėrtohet „Demokracia e Kosovės”!!!
Cinizėm i kulluar apo jo?!
Por, ēfarė „ demokracie“ vėrtetė sundon nė Kosovė?
Demokraci e mirėfilltė ( e drejtpėrdrejtė) , ku populli vetė realizon kėrkesa politike, apo „demokraci e pėrfaqėsuar, tiranike e imponuar ( e tėrthortė), ku populli "zgjedh" pėrfaqėsuesit e tyre dhe ata marrin vendime politike nė emėr te popullit, apo mos vallė kjo nuk ėshtė diktaturė!

-Demokracia e drejtpėrdrejtė ėshtė kur populli vetė voton pėr kėrkesa politike, d.m.th voton pėr njė Referendum ( votim popullor) , dmth, populli ėshtė sovran dhe vendos (apo voton) pėr ēdo ligj.

- Kjo lloj demokracie zbatohet nė shumė vende tė Evropės dhe tė botės por, bashkėsia ndėrkombėtare, kėtė demokraci Kosovės kurrė nuk ia lejoi, duke i bėrė njė padrejtėsi tė madhe. Edhe pse populli i Kosovės me vite tė tėra e kėrkon njė demokraci tė drejtpėrdrejtė dhe qė vet tė vendosė pėr fatin e tij.

-Demokraci e pėrfaqėsuar apo (apo tėrthortė) ku populli zgjedh njė grup pėrfaqėsuesish, dhe ata legjitimohen nga vota e popullit dhe pastaj ata marrin vendime politike nė emėr tė popullit. Kjo lloj „demokracie“ kinse se po ushtrohet sot nė Kosovė. Por, kėta tė zgjedhurit e popullit a duhet tė pėrfaqėsojnė shumicėn e popullit? Natyrisht se po!...

Nė zgjedhjet e fundit nė Kosovė populli doli fare pak nė votime, doli vetėm 38% kjo lė tė nėnkuptojė se shumica ju tha JO kėtyre „politikanėve“ tė Kosovės dhe nuk ia dha legjitimitetin e duhur, pra tė zgjedhurit e 17. nėntori 2007-.tės, nuk kanė fare legjitimitet, ata nuk pėrfaqėsojnė interesat e shumicės sė Kosovės, gjithmonė shumica duhet tė mbizotėroj mbi pakicėn, pra sipas demokracisė shumica ka tė drejtė tė vendos mbi pakicėn dhe assesi nė tė kundėrtėn.

Sipas zgjedhjeve tė fundit nė Kosovė, pakica paska „drejt“ tė vendosė mbi shumicėn dhe kjo nuk mund tė quhet asgjė tjetėr veē se DIKTATURĖ, ku njė grup i caktuar vendos pėr tė gjitha interesat e popullit.

Nė Kosovėn “Protektorat” nuk mbizotėron demokracia, tek ne mbizotėron njė DIKTATURĖ e rreptė por dinake e heshtur e UNMIK-ut, ku populli as nga tė zgjedhurit e tyre s“ka asnjė lloj mundėsie t’i mbrojnė interesat personale apo ato kombėtare. Pra, ngaUNMIK-u po legjitimohen kėta „politikanė tė mjerė" tė Kosovės dhe jo nga populli. Kurse, UNMIK-u i quan „zgjedhje demokratike" sepse, kėshtu u konvenon atyre.

Pra, nėse populli do vėrtet demokraci, dhe mos tė jetoj mė nėn diktaturė e kėrdisur me emrin „demokraci“ , ata duhen t’i mbrojnė tė drejtat e tyre nė mėnyra tė ndryshme si psh. nė format e mosdėgjueshmėrisė qytetare, me protesta paqėsore etj...

Ata qė nuk votuan, tė dalin tė gjithė nė rrugė tė mos i njohin kėto institucione tė margjinalizuara e tė dekoruara me farsė demokratike, tė manipuluara nga tė dhėnat e pavėrteta dhe tejet qesharake ku janė bėrė bashkė sharlatanėt me damkė...

JO!
Nuk mashtrohet populli i Kosovės me "ikjen" nga pushteti tė LDK-sė dhe kinse me "fitoren"e simotrės sė saj tani , PDK-sė, them simotrės, sepse tė gjitha ato vendime me formulime tė zeza qė sot po i servilen Kosovės nė pjatat e pista nga tė huajt po i hanė njėsoj si e para ashtu edhe e dyta...

Ndryshimi i tyre qėndron vetėm nė bėrjen e aleancave tė "famshme"me ngjyrime tė ndryshme me titistėt e dėshmuar qė me vite tė tėra qė ia kanė pirė djersėn dhe gjakun popullit shqiptar nė Kosovė dhe nė vise tė tjera shqiptare nė ish- Jugosllavi.

Prandaj, duke i parė tė gjitha kėto makinacione tė ndyra konsideroj se ėshtė koha qė kėtyre matrapazėve politikė t“u thuhet Jo edhe me forma tė tjera tė rezistencės qytetare.

Pra, e tėrė ai elektorat i revoltuar nga shkelja e rėndė e besimit qė iu bė nga pushtetarėt e pa shtet tani tė mobilizohen fort tė dalin e tė demonstrojnė atėherė kur i thėrrasin bijtė dhe bijat mė tė devotshme tė kombit siē janė Lėvizja Vetėvendosje me nė krye Albin Kurtin pathyeshėm!

Pushtetarėt s“po ndalen sė bėri zhurma se do ta shpallim pavarėsinė dhe sovranitetin e Kosovės!

Kėto, s“ janė hiq mė pak se vetėm mashtrime tė radhės...

Pavarėsia e Kosovės nėn kornizėn e Paketės sė Ahtisarit, nuk ėshtė nuk ngėrthen nė esencė as pavarėsi e lėre mė pavarėsi me sovranitet!

Pėr tė eliminuar kėtė tė keqe tė madhe qė i ka rėnė atdheut tonė mbi supe, mendoj qė ėshtė koha e fundit qė tė gjitha forcat e shėndosha pėrparimtare qė janė tė interesuara pėr zgjidhjen e ēėshtjeve tona madhore siē janė pavarėsia e mirėfilltė dhe ribashkimi kombėtar tė angazhohen dhe tė bashkohen si njė trup i vetėm tė kėrkojmė REFERENDUM dhe VETĖVENDOSJE kėto pastaj, kėto FITORE t“ķ mbrojmė me tė gjitha mjetet dhe format e lejuara tė luftėrave ēlirimtare.

VETĖM TĖ BASHKUAR DO TĖ JEMI MĖ TĖ FORTĖ DHE DO T“I REALIZOJMĖ IDEALET TONA ĒLIRIMTARE!


Fundi i diktaturės dhe mashtrimeve pansllave!

Fatos ALIU
Prishtinė, 19 nėntor 2007

Me mosdaljen e shumicės nė zgjedhjet e 17 nėntorit 2007, tė organizuara pėrsėri nė harmoni me juridiksionin jugo-serb (korniza dhe Rezoluta famkeqe 1244), populli shumicė shqiptar i Kosovės i tha MJAFT diktaturės sė pakicės ndaj shumicės. Verdikti i popullit e dėnoi diktaturėn e votės mashtruese kundėr vetėvendosjes sė popullit shqiptar, jo vetėm nė Kosovė, por edhe nė vise tjera shqiptare nėn sundimin jugo-sllav. Lojės me "demokracinė", "pluralizmin" dhe "pavarėsinė" e shpifur tė Kosovės pa shtet e pa kushtetutė po i vije fundi, sepse e ashtuquajtura "pavarėsi" po bėhej ndaj Shqipėrisė, e jo Serbisė.

Por ky ishte pazari pa hangjinė, pa popullin shumicė shqiptar tė Kosovės. Shumica e popullit nuk doli nė kėto zgjedhje, dhe nuk i legjitimoi partitė dhe klasėn politike tė Kosovės, me JO-nė kundėr zgjedhjeve sipas kornizave dhe referencave tė Serbisė, si dhe tė gjitha manipulimeve nga jashtė! Populli shumicė e bėri tė veten, ndėrsa mjerimi i manipulatorėve tė politikės antikombėtare tashmė e ka siguruar vendin nė koshin e turpit tė historisė, tok me rregulloret e "protektoratit" pansllav tė Kosovė.

Populli shqiptar i Kosovės e di se nė Ballkanin e trazuar vetėm vetėvendosja shqiptare ėshtė e shkelur, dhe pėr kėtė kanė kontribuar jo vetėm qarqet e caktuara ndėrkombėtare, por, para sė gjithash, shtresat pansllaviste shqipfolėse dhe injorante, qė kanė zėnė vende kyqe nė strukturat drejtuese dhe menaxhuese tė politikave tė Kosovės, pėrmes strukturave tė misionit ndėrkombėtar, menjėherė pas pėrfundimit tė luftės nė Kosovėn e vitit 1999. Misioni pansllav nė Kosovė UNMIK&Co, i afroi dhe rekrutoi kėto shtresa nė tė gjitha institucionet e saja pansllaviste, tė agjencive, tė misioneve tjera ndėrkombėtare, tė OJQ, ve, tė mediave, e tė ndėrmarrjeve nėn kontroll tė vet.

Pėrballė vetėvendosjes shqiptare u vendos korniza e re e diferencimit dhe eliminimit tė individėve jo konformistė, e tė gjithė atyre qė i ruanin e kultivonin parimet e vėrteta kombėtare e demokratike, por qė nuk mund tė pajtoheshin me vendosjen e njė kolonializmi tė ri pansllav nė Kosovė.

Individėt kollaboratorė tė Serbisė ishin tė preferuarit e misionit tė jashtėm, e jo atdhetarėt e pakorruptuar nga politikat e regjimeve ish-jugosllave. Me kėtė faktori ndėrkombėtar ka "ra" vetė nė grackėn pansllaviste tė atyre qė shiten pro-amerikanė e pro-evropianė ditėn, e natėn koketojnė me patronėt e tyre tė vjetėr tė Serbisė e Rusisė, qė tradhtojnė e shesin kombin e shpirtin pėr interesa personale. Nga ana tjetėr, propaganda ndaj patriotėve tė vėrtetė dhe intelegjencės kombėtare shqiptare zhvillohej nė mėnyrėn se ata janė "enveristė", dhe "nuk janė kooperativė", si "besnikė tė komunizmit", se kėta gjoja do tė bėjnė "luftė" kundėr imperializmit anglo-amerikan. Kjo nė realitet, ishte dhe ka mbetur taktika pansllave e cila ka arritur mjaft nė qėllimet e veta, duke u riorganizuar nė Ballkan, me influencėn e vėrtetė tė hegjemonizmit sllavomadh, pretendente kryesore e interesit tė sferės sė dominimit nė rajonin e Evropės Juglindore. Kėto propaganda, pikėpamje e politika pansllave edhe kanė arritur tė ripozicionohen fuqishėm falė negociatave serbo-shqiptare rreth statusit tė Kosovės, gracka mė tragjikomike nė tė cilėn deri mė sot kanė rėnė shumė keqas Perėndimi evro-atlantik dhe politikat shqiptare. Kėto farė "llogari", "pro-perėndimore", "integruese", i kanė kushtuar e do t'i kushtojnė shtrenjtė vetė Perėndimit, derisa nuk do tė riorientohet me shtresat e popullit dhe intelegjencės sė vėrtetė pro-perėndimore e patriotike shqiptare, pikėrisht tė asaj qė anatemohet sot e kėsaj dite si "enveriste-komuniste", "ekstremiste", etj. etj. e Kosovės me Vise, nėse do tė vazhdojė "kooperimin" me argatėt shqipfolės tė regjimit sllavo-komunist tė ish-jugosllavisė e Serbisė. Sa mė i shpejtė qė tė jetė distancimi nga ish shėrbėtorėt komunistė tė sllavizmit nga Kosova e viset tjera shqiptare, aq mė e favorshme do tė jetė vendosja e ekuilibrit dhe stabilitetit nė Ballkan, zhvillimi i demokracisė dhe integrimeve evro-atlantike.

Mbi bazėn e kėtyre mashtrimeve pansllaviste, Kosova e pasluftės u fut nė rrugėn shumėvjeēare tė terrorit dhe ankthit pėr tė ardhmen e vet si vend i lirė, e sovran pėr fatin e vet. Tani gjendemi nė kohėn kur flitet pėr njė "status tė varur" politik pa identitet e ardhmėri, pas tetė vitesh torturimi dhe degradimi, shkatėrrimi ekonomik e social, pa forcėn e vet autoktone mbrojtėse, nacionale e shtetėrore, si garanci shteti e sovraniteti.

Populli shqiptar shumicė i Kosovės abstenoi nga zgjedhjet, jo pėr ēėshtje thjesht ekonomike e sociale, por nė rend tė parė pėr ēėshtjen themelore, kombėtare e shtetėrore, pėr shkak tė shkeljes sė tė drejtės sė tij pėr vetėvendosje. Populli shqiptar i Kosovės nuk votoi, sepse ėshtė kundėr barrierave antishqiptare tė integrimit tė tij si komb e si shtet, nė radhė tė parė me veten e tij, si edhe me jashtė, me aleancėn Veri-Atlantike. Populli shqiptar ėshtė kundėr denigrimit tė dinjitetit dhe integritetit tė tij shpirtėror, nacional e njerėzor, edhe pas gjithė asaj sakrifice pėr liri dhe demokraci, pas gjithė rezistencės madhore dhe luftės sė lavdishme ēlirimtare, ballė pėr ballė me okupatorin gjenocidal serbomadh.

Populli shumicė nuk votoi sot, sepse e kupton skenarin qė e afron kah Beogradi dhe largon nga Tirana, nesėr. Shumica e popullit tė zgjuar shqiptar e kupton se nuk po zbatohet por shkelet e drejta e tij pėr vetėvendosje, e drejta jetike e tij pėr dekolonizim, pėr sistem tė lirė e demokratik, jo vetėm tė Kosovės administrative, por edhe nė tė gjitha trojet etnike shqiptare, tė ndara nga trungu i Shqipėrisė. Populli shumicė shqiptar i Kosovės sė cunguar administrative, veproi siē veproi pjesa e ndarė dhe e okupuar e popullit shqiptar tė Kosovės Lindore, me bojkotimin masiv tė zgjedhjeve parlamentare tė Serbisė tė dhjetorit 2006. Shqipėria, si shtet piemont i kombit shqiptar, ka legjitimitet dhe obligim pėr ta pėrfaqėsuar Kosovėn me Vise shqiptare nė arenėn ndėrkombėtare, si mbrojtės i ēėshtjes dhe tė drejtės sė popullit shqiptar, pėr tė kėrkuar rivendikimin e padrejtėsive dhe rikthimin e trojeve tė veta sipas parimit tė vetėvendosjes dhe tė drejtės sė dekolonizimit. Aktualisht, me mjaft hezitime dhe dilema, Qeveria dhe shteti shqiptar, kėtė "po mundohet" ta bėjė, nė harmoni me aleatėt ndėrkombėtarė tė ēėshtjes shqiptare. Ēėshtja shqiptare, si komb e si shtet, duhet dhe do tė marrė rrugėn e vet tė zgjidhjes sė natyrshme. Kjo bėhet mbi bazėn e parimeve tė pėrcaktuara drejt dhe qartė. Mbi tė drejtėn historike pėr Vetėvendosje, mbi referencat e rrėnjėve tė saj historike nga Konferenca e Bujanit. Dėmtimi i ēėshtjes shqiptare vie nga konceptet dhe referencat pansllaviste, nga barrierat e metejme ndaj procesit tė natyrshėm tė ribashkimit kombėtar, parimit tė vetėvendosjes, procesit tė dekolonizimit, me tė ashtuquajturat teori "pavarsiste" tė Kosovės sė cunguar pa Vise tjera shqiptare ?! Dėmi mė i madh vie nga politikat e kushtėzuara e tė mbikqyrura "pavarsiste" tė autonomistėve tė Kosovės!

Vota shumicė JO e popullit shumicė tė Kosovės, e demaskoi dhe deligjitimoi pėrfundimisht kėtė skenar, kėtė infrastrukturė biznes klanesh e familjarėsh interesash private, me emra partish, qė veprojnė sipas kornizave dhe referencave pansllaviste, nėn ombrellėn e UNMIK-ut &Co, duke pėrfituar nė emėr dhe kurriz tė kauzės popullit shqiptar pėr liri, demokraci, vetėvendosje e pavarėsi.

Kėtij mashtrimi i ka ardhė fundi i turpshėm, sepse nė emėr tė ndėrtimit tė "institucioneve" "demokratike", u zhvillua antidemokracia, u ndėrtuan funksione private e jo institucione shtetėrore, u zhvillua krimi, uzurpimi, shkatėrrimi dhe tjetėrsimi i pronės kombėtare tė Kosovės. Populli me (mos)votimin e vet, i tha STOP DIKTATURĖS sė pakicės ndaj shumicės. Tani duhet forca organizative e vetėvendosjes shqiptare pėr t'i dalė zot popullit shqiptar.


SHUMĖ FÉ, NJĖ ATDHÉ!

Shkruan: Shefki OLLOMANI

Kėto kohėt e fundit, nga kalemxhinj pa ndėrgjegje kombėtare, pa aftėsi intelektuale, pa besim tė pastėr fetar dhe lloj-lloj injorantėsh e delirantėsh, nuk ka mbetur religjion pa u sharė e pėrdhosur, nuk ka mbetur dėshmorė e hero i kėtij populli pa u kontestuar e denigruar! U sha e u mohua edhe gjuha e pėrbashkėt letrare, u mohua identiteti kombėtar dhe u mohua dhe po mohohet Shqipėria Etnike dhe ribashkimi i saj! Kaq larg kanė shkuar liderėt politikė e fetarė shqiptarė, kaq poshtė kanė rėnė “intelektualėt” shqiptarė! Aq larg, sa janė afruar buzė humnerės e greminės sė tjetėrsimit, fetishizimit, shkombėtarizimit, asimilimit, zhdukjes kombėtare dhe shpartallimit tė Atdheut! Edhe tė kėsaj ēerek Shqipėrie qė kemi si shtet sovran!

Kėto vitet e fundit tė ”demokracisė” janė zhvilluar e po zhvillohen shumė debate dhe polemika rreth besimeve fetare tė popullit tonė. Ka pasur dhe ka debate konstruktive, tė sinqerta dhe tė paanėshme, por shumica e tyre kanė qenė dhe janė debate e polemika destruktive, arbitrare, tendencioze, propagandistike, qėllimkėqija, pėrēarėse, antikombėtare dhe antishqiptare!

Kėto debate e polemika, qė pėr temė shqyrtimi kanė pasur religjionin dhe besimin apo mosbesimin e shqiptarėve nė Zot, mė tepėr kanė pėrhapur konfuzion se qartėsi, mė tepėr kanė shkaktuar dėm se sa dobi kombit tonė dhe zgjidhjes sė ēėshtjes sonė kombėtare. Por, gjithashtu, kėto debate e polemika rreth besimeve fetare, jo vetėm qė nuk u kanė bėrė nderė religjioneve pėr tė cilat ėshtė debatuar, por pėrkundrazi, u kanė bėrė dėm, i kanė pėrgojuar e deformuar aq shumė, sa qė po tė ishin sot gjallė Krishti dhe Muhamedi do t’i kishin ”dėnuar” e shpallė si heretikė e ateistė tė gjithė ata kontestuesė tė kėtyre religjioneve, sepse Krishterizmi dhe Muhamedanizmi, Bibla dhe Kur’ani, janė tė padiskutueshėm, atyre vetėm u duhet besuar ashtu siē janė dhėnė nga Zoti, ashtu siē janė zbuluar nga tė Shenjėtit Krisht dhe Muhamed.

Religjioni, besimi nė Zot bėhet dhe pranohet me zemėr, me sinqeritet, me ēiltėrsi dhe jo me tru, sepse truri nuk beson kurrė, ai vetėm analizon, logjikon, dyshon, kundėrshton dhe mohon. Ata priftėrinj e hoxhallarė, ata teologė tė krishterė e myslimanė, ata intelektualė tė krishterė e myslimanė, por edhe teologė e intelektualė tė religjioneve tė tjera, qė kundėrshtojnė, sulmojnė dhe kontestojnė fenė dhe besimin religjioz tė njėri-tjetrit, ata jo vetėm qė nuk janė fetarė e besimtarė tė vėrtetė, por ata janė armiqtė numėr njė tė religjionit tė vet dhe armiq numėr dy tė religjioneve e besimeve tjera. Pra, nuk janė as besimtarė, as intelektualė, as dijetarė dhe as njerėz normalė! Dhe nė fund, nuk janė as shqiptarė as atdhetarė, por janė demagogė e pėrēarės!

Ēėshtja e besimit apo mosbesimit nė Zot ėshtė ēėshtje private, ēėshtje individuale e njerėzve tė kėsaj bote dhe askush nuk duhet tė kėrkojė nga njerėzit, qofshin kėta besimtarė apo ateistė, tė krishterė apo budistė, myslimanė apo protestanė, qė ata tė flakin njė besim, njė religjion dhe tė pėrqafojnė njė besim apo religjion tjetėr. Njė fe, njė besim e religjion nuk pėrhapet me imponim, me mashtrim, me lajka, me dhunė, me para apo duke sharė e mohuar religjionet tjera. Feja pėrhapet vetėm me predikim.

Ai fetar qė shanė fenė e tjetrit, shanė edhe fenė e vet. Ai besimtar qė poshtron besimtarin e fesė tjetėr, ai sė pari poshtron vetveten dhe pastaj tjetrin. Tė gjitha tė kėqijat, sharjet, dėmet dhe krimet qė i bėn tjetrit, tė kthehen ty, por tė shumėfishuara, sepse e mira dhe e keqja veprojnė automatikisht nė stilin e Bumerangut: bė mirė, mirė do tė gjejsh; bė keq, keq do ta pėsosh.

Ēėshtja e fesė, ēėshtja e besimit, ėshtė ēėshtja mė e ndijshme, mė intime, mė private dhe mė neuralgjike e njerėzve dhe e kombit. Ajo duhet tė mbetet e paprekshme, e shenjtė, e papėrfolur dhe e papėrlyer nga gojkėqinjtė dhe nga dashamirėt, sepse feja dhe besimi janė pasuri univerzale tė njerėzimit, pėr tė cilat vendos ēdo njeri pėr vete nė qetėsi shpirtėrore e logjike. Me fushata imponimi, me debate denigruese dhe polemika poshtėruese nuk nderohet, por poshtėrohet feja dhe besimi tjetėr. Asgjė nuk mund tė ndėrtohet mbi themele tė huaja dhe mbi shpinė e nė dėm tė tjetrit. Nuk lavdėrohet krishterizmi, duke sharė e kritikuar islamizmin dhe nuk lavdėrohet islamizmi duke sharė e kritikuar krishterizmin.

Ekziston vetėm njė Zot, njė Njerėzim dhe njė Besim. Tė tjerat janė politikė, dominim, pėrēarje vėllavrasėse dhe synime luftėnxitėse. Janė antiKrisht dhe antiMuhamed. Krishti nuk i ka kritikuar e mohuar Pejgamberėt (Tė Dėrguarit e Zotit) para Tij. As Muhamedi nuk i ka kritikuar dhe mohuar Pejgamberėt e besimit nė Zot para Tij. Atėherė kush janė kėta ”Apostuj” e "Apologjetė, ”Pejgamberė” e beterė tė rinj, ”moderrnė” e mė ”tė menēur” qė mohojnė Pejgamberėt dhe Apostujt e njėri-tjetrit?! Kush janė kėta tė krisur dhe heretikė, qė nė emėr tė religjioneve dhe tė Zotit po veprojnė kundėr Zotit dhe tė Dėrguarėve tė Tij?! Ata s’janė as tė krishterė, as myslimanė, as besimtarė dhe as njerėz! Ata janė Djalli vetė!!! Nuk ka religjion e besim tė keq qė beson nė njė Zot. Por ka jobesimtarė, besimtarė naivė, besimtarė injorantė dhe besimtarė dinakė e mercenarė, tė cilėt nė emėr tė Zotit punojnė pėr Djallin!

Thonė se historia pėrsėritet, por ajo kurrė nuk kthehet prapa. Historia, ashtu sikurse jeta, rrjedh vetėm pėrpara, ėshtė e papėrsėritshme.

Kombi Shqiptar ka dhėnė, jep dhe do tė japė dėshmorė e heronj pėr lirinė dhe mbrojtjen e Atdheut tė vet, nga tė gjitha religjionet tė cilat tanimė janė pjesė e besimit dhe jetės sė tij. Ēdo mohim apo nėnēmim i dėshorėve dhe heronjve tanė mbi baza fetare ėshtė antishqiptarizėm dhe tradhėti kombėtare.

Kombi shqiptar nuk filloi me lindjen e Krishtit dhe pėrhapjes sė besimit tė Krishter (katolik, otodoks, protestan…). Kombi shqiptar dhe Shqipėria nuk filloi me lindjen e Muhamedit dhe pėrhapjes sė fesė Islame (me tė gjitha sektet e saj). Kombi shqiptar daton qė nga lindja e parė e Njeriut mbi kėtė Dhe qė quhet planeti Tokė. Ai daton qė nga Atlantida e besimeve pagane, qė nga Pellazgjia e ”Perėndive” tė Olimpit dhe Zeusit. Qė nga Iliria e hershme kur nuk kishte lindur as Krishti as Muhamedi dhe besimet e tyre fetare. Mos njerėzit dhe Shqiptarėt e para 2007 viteve nuk kanė qenė njerėz, pasi nuk kanė ekzistuar kėto dy religjione monoteiste?! Mos vallė heronjtė e Pellazgjisė e tė Ilirisė si: Leka i Madh, Pirrua, Bardhyli, Agroni, Teuta e shumė tė tjerė, kanė qenė mė pak atdhetarė e shqiptarė, sepse nuk kanė qenė tė krishterė e myslimanė?!

Ē’janė kėto dokrra e kėto insinuata?! Ē’janė kėto polemika e zėnka fėmijėsh?! Ē’janė kėto humbje energjishė pa fund, kur kombi e Atdheu rėnkojnė nėn thundrėn barbare tė sllavo-grekėve?! Ē’janė kėto diskutime e debate tė nxehta e tė pafund pėr religjione e besime, kur Shqipėria Etnike po fundoset e zhbėhet pėr ēdo ditė e mė tepėr?! Si do ta ushtrojė besimin e vet kombi ynė, si do t’i ruajė besimet e tij, kur do ta humbė Atdheun, kombėsinė, gjuhėn e gjakun e tij, kėshtu siē po veprojnė e sillen sot liderėt dhe intelektualėt e tij, tė cilėt punojnė e pėrpiqen vetėm pėr privilegje, pėr pasuri, pėr fe e religjione, duke u shėrbyer direkt e indirekt armiqve tanė pushtuesė dhe interesave tė popujve tjerė tė botės, tė cilėt nuk ēajnė kokėn pėr kombin dhe Atdheun tonė, por janė tė interesuar qė tė na shpėrlajnė trurin me ideologjitė dhe fetė e tyre, qė tė na shkombėtarizojnė dhe asimilojnė, qė ta zhdukin nga faqe e dheut rracėn e parė njerėzore mbi kėtė planetė – rracėn Pellazgo-Iliro-Shqiptare.

Nuk duhet dhe nuk guxojmė qė tė lėvdojmė njė religjion dhe tė shajmė tjetrin. Nuk duhet qė tė theksojmė ndihmėn qė i ka dhėnė kombit tonė nė shekuj e mijėvjeēarė njėra fe, duke harruar tė theksojmė edhe meritat e tjetrės ose tjerave, nėse janė mė shumė se dy. Ndihmat dhe pengesat qė i kanė bėrė kombit tonė, Atdheut tonė dhe pėrgjithėsisht ēėshtjes sonė kombėtare religjionet, ėshtė e pamundur qė t’i rradhisim tė gjitha, por mbi tė gjitha ėshtė e pamundur qė t’i rradhisim paanshmėrisht dhe drejt, prandaj ėshtė mė e udhės qė tė mos i hyjmė kėsaj rruge pa shteg, sepse vetėm do ta dėmtojmė Atdheun, do ta pėrēajmė unitetin e popullit dhe nuk do ta ribashkojmė kurrė Shqipėrinė Etnike.

Ēėshtja e besimit dhe e religjioneve ėshtė ēėshtje e vullnetit tė popullit. Lėreni tė qetė popullin qė tė besoj ashtu siē don ai, t’i besojė Zotit tė vet dhe tė ushtrojė kėtė besim e nderim pėrmes religjionit qė zgjedh ai vetė.

Tė gjitha fetė monoteiste janė tė mira dhe tė gjitha nė mundėsinė e vet e kanė ndihmuar zhvillimin shpirtėror e kombėtar tė popullit tonė. Por meritat dhe jomeritat e religjioneve gjatė historisė sonė kombėtare mos tentoni qė t’i vendosni mbi Peshojė, se ajo nuk mban, se ajo nuk mund tė masė rolin e religjioneve gjatė shekujve. Nuk ka Peshojė nė botė qė mund tė vlerėsojė e tė masė pėrmasat e religjioneve. Pesha, vlera dhe roli i tyre matet vetėm me zemėr tė pastėr njerėzore, e cila rrespekton nė maksimum mendimin e kundėrt dhe fenė tjetėr.

Tani, sot, nuk ėshtė koha e religjioneve, sepse ato veē ekzistojnė tė konsoliduara nė botė dhe brenda popullit shqiptar. Lėrini ato aty ku janė dhe ashtu siē janė. Tani, sot, nuk ekziston i konsoliduar dhe i bashkuar kombi shqiptar, prandaj tė gjitha forcat intelektuale, materiale e ushtarake duhet t’i fokusojmė nė arritjen e kėtij bashkimi.

Tani, sot, nuk ekziston i ēliruar dhe i ribashkuar Atdheu ynė – Shqipėria Etnike. Prandaj, tė bashkojmė mendjet dhe zemrat tona, tė mobilizojmė popullin pėr tė riēliruar dhe ribashkuar kėtė atdhe tė ndarė e tė pushtuar nga sllavo-grekėt! Tė shpėtojmė kėtė Shqipėri tė copėtuar e tė robėruar, qė trupi i kullon gjak nga plagėt e marra gjatė shekujve nga armiqtė e saj tė shumtė!

                        *****

Nuk ka fe tė vjetėr, as tė re. Tė gjitha janė fe qė i drejtohen Zotit dhe janė tė diktuara nga Ai. Nuk ka fe tė keqe dhe fe tė mirė, nėse ato burojnė nga i njėjti Krijues i Gjithėsisė dhe i Njerėzimit. Por, ama, ka Perandori tė kėqia tė kėsaj bote, tė vjetra e tė reja, sepse janė tė krijuara e tė formuara nga Njeriu, i cili nuk ėshtė qenje perfekte dhe ėshtė i gabueshėm.

Ndaj, askush le tė mos marrė guximin dhe gabimin qė tė lavdėrojė e tė mbrojė perandoritė pushtuese, ēnjerėzore e mizore tė antikės dhe tė moderrnes. Asnjė perandori nuk ėshtė formuar pėr tė mirė tė njerėzimit dhe tė popujve, por pėr tė sunduar, shfrytėzuar dhe pushtuar ata.

Asnjė perandori nė trojet e Ilirisė, tė Arbėrisė dhe tė Shqipėrisė nuk ka ardhė me lule, por me hordhi ushtarake tė armatosura gjer nė dhėmbė. Kanė ardhur me shpatė e bajoneta, me zjarr e hekur dhe kanė vrarė e pėrgjakur popullin tonė! Kanė djegur e shkretėruar atdheun tonė dhe ia kanė marrė lirinė njerėzore dhe pavarėsinė kombėtare. Kush ėshtė normal, qė di shkrim e lexim dhe qė ka lexuar historinė tonė dhe atė botėrore, e di plotėsisht njė tė vėrtetė tė kėtillė tė dhimbshme e tragjike.

Asnjė perandori e njerėzimit nuk ka qenė humane dhe ēlirimtare pėr popujt dhe vendet tjera ku ato kanė kryer ekspeditat e tyre ushtarake, invaduese e pushtuese. Ne duhet tė jemi mė tepėr se antikombėtarė, duhet tė jemi tė ēmendur fare nėse i quajmė si ”pėrparimtare”, ”civilizuese”, ”shpėtimtare” apo ”ēlirimtare”,… perandori tė tilla mizore, si: Perandoria e Maqedonisė sė Lekės sė Madh, qė shtrihej nga Egjypti e deri nė Indi, Perandoria Persiane, Perandoria Arabe, Perandoria Mongole, Perandoria Romake, Perandoria Bizantine, Perandoria e Car Dushanit, Perandoria e Samuilit, Perandoria Osmane apo Perandoria Sovjetike. Kėtu bėnė pjesė edhe miniperandoria serbomadhe e ish-Jugosllavisė. Tė gjitha kėto perandori dhe shumė tė tjera si kėto, janė themeluar e zgjeruar nė shpinė tė popujve tė pafajshėm, mbi gjakun dhe eshtrat e tyre, nė tokė tė huaj!

Ata kalemxhinj injorantė qė lavdėrojnė njė perandori pėr tė mbrojtur njė perandori tjetėr pushtuese e gjakatare, ata bėjnė tė njėjtin gabim sikurse kur pėrpiqen qė pėrmes sharjes sė njė religjioni tė mbrojnė religjionin tjetėr. Perandoritė qė janė zgjeruar nė kurriz tė popujve dhe tokave tė huaja, me zjarrė e hekur, me gjak e luftė, nuk ka telall e papagall, nuk ka avokat e psikopat qė mundet t’i arsyetojė dhe t’i mbrojė. Dielli me shoshė nuk mbulohet. Ndaj hiqni dorė nga marrėzira tė kėtilla tė errėta, antikombėtare, antihistorike, antishkencore, antinjerėzore e anticivilizuese.

Kur tjetri tė vjen nė vatėr, tė hynė nė shtėpi, tė vret pleq e tė ri, tė grabit tokėn e tė djegė kullėn, tė imponon ligjet dhe religjionin e vet, ta pushton Atdheun dhe tė shkombėtarizon me shpatė e helm, me pushkė e top, me ushtri e xhandarmėri,… kėtė askush le tė mos tentojė qė ta quaj si mision "paqėsor" e "civilizues", si ekspeditė "miqėsore" e "shpėtimtare", por ashtu siē ėshtė – fushatė dhe invadim barbar.

Zėvendėsimi i njė perandorie tė huaj pushtuese me njė perandori tjetėr tė huaj po aq mizore, nuk mund tė quhet kurrė ēlirim, shpėtim apo zgjidhje fatlume pėr njė vend dhe pėr njė popull. Pushtuesi ėshtė pushtues, i huaji ėshtė i huaj dhe robėria qė sjellė ai me vete ėshtė robėri e njėjtė me atė tė paraardhėsit tė tij. Nuk ka pushtuesė tė mirė dhe pushtuesė tė kėqinj, apo pushtuesė "pak mė tė mirė".

Ėshtė befasuese dhe irrituese qė tė lexosh dhe tė dėgjosh idiotizma tė kėtilla pėr ēdo ditė nėpėr mediat tona tė shkruara dhe elektronike. Dhe kur kėto naivitete, por edhe ide tendencioze, antikombėtare dhe armiqėsore i dėgjon dhe i lexon nga njerėz intelektualė, kjo tė bėnė qė tė shkulėsh leshrat e kokės e tė gjoksit, ashtu siē bėri Lekė Dukagjini, kur i ra shumė vonė ndėrmend pėr humbjen e madhe kombėtare qė shkaktoi vdekja e Gjergj Kastriotit – Skėnderbeut, tė cilin nuk e pėrkrahu gjithmon dhe sa duhej kur ai ishte gjallė dhe luftonte me armiqtė osmano-venedikas tė Arbėrisė. Kėshtu veprojmė ne sot, duke luftuar njėri-tjetrin dhe duke sharė religjionin e njėri-tjetrit, ne s’bėjmė asgjė tjetėr pos qė shajmė vetveten tonė, dėmtojmė atdheun tonė dhe bėjmė vetėvrasje tė ngadalshme e tė sigurt kombėtare!

Kur flitet e shkruhet pėr ēėshtjen tonė kombėtare, por edhe pėr religjionet qė ushtrohen brenda kombit tonė, duhet tė flasim e tė shkruajmė pa emocione, pa frustrime, pa impulse instiktive, pa maska, pa demagogji, pa djallėzi, pa interes, paanshmėrisht, pa inat, pa xhelozi dhe pa urrejtje, ndaj njėri-tjetrit dhe ndaj fesė dhe ideologjisė sė njėri-tjetrit, sepse tė gjithė njė mendim dhe njė ide nuk mund tė kemi. Ėshtė jo vetėm jodemokratike, por as edhe nuk ėshtė e mundur realisht e shkencėrisht qė tė gjithė tė mendojmė dhe tė besojmė njėsoj.

Duhet tė shkruajmė e tė flasim me zemėr tė pastėr, me sinqeritet, me vetėdije kombėtare, me ndėrgjegje njerėzore, me mendje tė kthjellėt dhe me logjikė tė shėndoshė shkencore. Vetėm kėshtu thuhet e vėrteta dhe triumfon drejtėsia. Vetėm kėshtu dėshmohet shqiptarizmi dhe atdhedashuria jonė. Vetėm kėshtu dėshmohet para Zotit dhe para popullit dashuria, rrespekti dhe besimi nė Krijuesin tonė e tė Gjithėsisė dhe ndaj atdheut tonė – Shqipėrisė Etnike.

Tė gjithė ata kalemxhinj qė veten e quajnė gazetarė, publicistė, shkrimtarė, politikanė, intelektualė e patriotė, priftėrinj e hoxhallarė,… dhe qė tentojnė tė rishkruajnė historinė tonė kombėtare sipas interesave tė tyre ideologjike dhe fetare, duke i ndarė edhe heronjtė e kombit tonė nė tė krishterė e myslimanė, apo sipas pėrkatėsisė sė tyre eventuale partiake e ideologjike, kėta s’janė asgjė tjetėr pos injorantė e pseudoshqiptarė, janė shėrbėtorė e mercenarė tė tė huajve.

Dėshmori ėshtė dėshmor. Ai ka derdhur gjakun pėr lirinė e popullit dhe tė atdheut dhe jo pėr ndonjė ideologji apo religjion tė caktuar. Prandaj, ata sė pari janė shqiptarė e kombėtarė, pastaj mund tė jenė ithtarė tė ndonjė ideologjie apo besimtarė tė ndonjė feje. Tė gjithė heronjtė e kombit tonė kanė dhėnė jetėn pėr liri dhe atdhe dhe jo pėr ndonjė fé. Ndaj mos ua lėvizni eshtrat dhe mos ua trazoni shpirtin heronjve tanė tė lavdishėm e tė pavdekshėm, sepse do t’ju djegė zjarri i kėsaj dhe asaj bote! Mos bėheni gjykatės tė religjioneve, tė popujve dhe tė njėri-tjetrit, se nuk ėshtė detyra as e drejta e juaj. Falja dhe dėnimi ėshtė vetėm nė duar tė Krijuesit tonė e tė Gjithsisė.

Merruni me veten tuaj, me predikimin paqėsor e dinjitoz tė besimeve fetare. Ndihmoni kombin e atdheun tė ēlirohet e tė bashkohet, sepse vetėm kėshtu do ta kryeni detyrėn tuaj ndaj Zotit qė u krijoi, ndaj Prindėrve qė u lindėn, ndaj Popullit qė u rriti dhe ndaj Atdheut qė u burrėroi.

Duke ndarė dėshmorėt dhe heronjtė e kombit tonė sipas pėrkatėsisė sė tyre fetare e partiake, ne bėjmė me vetėdije apo pa vetėdije, ndarjen e kombit dhe dobėsimin e atdheut. Tipa tė kėtillė nuk janė as fetarė, as besimtarė dhe as shqiptarė. Kėta Zoti i marroftė dhe populli i dėnoftė!

Popullit dhe atdheut tonė i duhen bijtė e bijat e djeshme, bijtė e bijat e sotme dhe bijtė e bijat e nesėrme – qofshin kėta tė krishterė apo myslimanė, sepse tė gjithė janė shqiptarė e atdhetarė, qė pėr liri e Shqipėri tė marrin gjak nė ballė. Riēlirimit dhe ribashkimit tė Shqipėrisė Etnike i duhen tė gjithė bijat dhe bijtė e saj, pėrveē: injorantėve, fanatikėve fetarė, monistėve ideologjikė, mercenarėve tė shitur dhe tradhtarėve bastardė.

Ata shqiptarė qė duan tė kontribuojnė sot pėr bashkimin e popullit e tė Shqipėrisė Etnike, si dhe pėr mbarėvajtjen e zhvillimit politiko-ekonomik tė vendit tonė, nuk duhet tė kapen pėr perandorive tė huaja, nuk duhet tė pėrēajnė popullin mbi baza fetare dhe nuk duhet tė merren me ideologjitė e ndryshme dhe sistemet shoqėrore-politike tė njerėzimit. Sepse asnjė ideologji filozofiko-politike dhe asnjė sistem shoqėror-politik deri mė sot nuk ia ka sjellė njerėzimit lirinė, pavarėsinė, drejtėsinė dhe mirėqenien qė e meriton. Ideologjitė kanė qenė dhe janė nė shėrbim tė shtetit e tė partive, kurse shtetet e partitė kanė qenė e janė nė shėrbim tė klasave sunduese shtypėse e shfrytėzuese tė popujve, pavarėsisht nga koha dhe ngjyra e tyre. Por edhe religjionet dhe religjiozėt nuk kanė qėndruar gjithmon anash, tė pėrhapin vetėm fjalėn dhe besimin e Zotit, por shpesh gjatė historisė janė pėrzier nė punėt e popullit, tė politikės dhe tė shtetit.

Duhet ta njohim tė kaluarėn pėr tė ndėrtuar tė ardhmen tonė e tė njerėzimit. Por, nuk duhet tė merremi shumė me tė kaluarėn, tė bėhemi peng tė saj, sepse nuk mund tė ecim nė tė tashmen dhe nuk do ta arrijmė kurrė tė ardhmen. Kurrė nuk duhet tė harrojmė se ēdo gjė nė kėtė botė ėshtė jo vetėm kalimtare dhe e pėrkohshme, por ėshtė edhe relative. Asgjė nuk ka absolute. E mira dhe e keqja bashkėjetojnė. E vėrteta dhe gėnjeshtra janė tė pėrziera. Drejtėsia dhe padrejtėsia plotėsojnė njėra-tjetrėn. Asgjė nuk ėshtė e ndarė me shpatė. Bota dhe jeta ėshtė njė tėrėsi me dy faqe: bardhė e zi, tė cilat ndihmojnė dhe plotėsojnė njėra-tjetrėn. Liria ime nuk duhet tė jetė robėria jote. Unė kam tė drejtė aq sa nuk e cėnoj tė drejtėn tėnde. Aty ku mbaron e drejta ime, aty fillon e drejta jote. Liria, e vėrteta dhe drejtėsia nuk njohin rraca, gjini dhe religjione.

Nė rradhėt e popullit tonė nuk ka vetėm sllavofilė e serbofilė, grekofilė e rusofilė, por ka me shumicė edhe turkofilė e arabofilė. Nuk ka vetėm fundamendalistė islamikė, por ka edhe fundamentalistė tė krishterė. Ka fanatikė e reaksionarė tė tė gjitha llojeve, tė cilėt duan ta kthejnė rrotėn e historisė shumė prapa - nė kohėn e kryqėzatave fetare, nė errėsirėn e mesjetės dhe tė primitivizmit parahistorik!

Ata shqiptarė, apo grupe shqiptarėsh, qė mė tepėr thirren nė fé se nė atdhé, ata mė tepėr janė fetarė se sa kombėtarė. Ata i kanė tė ngatėrruara konceptet, parimet dhe prioritetet. Nuk luftohet pėr atdhe me flamurin e fesė, por me Flamurin Kombėtar tė Atdheut. Pėr fe luftohet me Bibėl e Kur’an, kurse pėr liri me pushkė e jatagan.

Feja pranohet me zemėr e bindje shpirtėrore, ajo nuk mbillet me dhunė e imponime ligjore. Njė populli tė tėrė, njė kombi trim e luftarak si populli ynė nuk mund t’i imponosh asgjė me dhunė: as kombėsinė dhe as religjionin. Njė popull tė zgjuar, si ky i yni, as nuk mund ta mashtrosh e as ta lajkatosh, qė ai tė pranojė diēka jashtė vullnetit dhe vetėdijes sė tij njerėzore.

Ēka pranohet me vullnet, me vullnet mbahet. Ēka imponohet me dhunė, me urrejtje flaket. Koha dhe historia e kanė bėrė tė veten: Kombi shqiptar sot pėrbėhet nga tri fe e disa sekte fetare, si dhe nga dy Kryedialekte (Gegė e Toskė), nga shumė dialekte e nėndialekte, nga shumė fise e nėnfise, nga shumė krahina e treva, nga njė mozaik veshjesh kombėtare plotė kolorit, por kjo nuk ėshtė varfėri por pasuri, nuk ėshtė shėmtim por madhėshti, qė shumė popuj e kombe nė botė e pėrreth ndoshta ia kanė lakmi e zili popullit dhe atdheut tonė.

Feja nuk ėshtė komb, as kombi nuk ėshtė fe. Tė jesh fetar nuk do tė thotė apriori se je kombėtar e atdhetar. Tė jesh atdhetar e kombėtar nuk do tė thotė apriori se je fetar. Atdhetarėt e kombėtarėt mund tė jenė fetarė, por ata nuk mund t’u pėrkasin tė gjitha feve pėrnjėherė. Njė shqiptarė nuk mund tė jetė edhe katolik, edhe mysliman, edhe ortodoks, edhe protestan, edhe budist, etj., por ēdo pjesėtarė i kėtyre feve mund tė jetė atdhetar e kombėtar i vėrtetė e i devotshėm. Ndaj tė gjithė katolikėt, myslimanėt e ortodoksėt shqiptarė janė Shqiptarė e kombėtarė, kėtu nuk ka asnjė dyshim. Jemi degė tė njė rrėnje, tė njė trungu, tė njė lisi, tė njė kombi, tė njė Atdheu.

Nuk ka fe pa komb, nuk ka komb pa atdhe, nuk ka Shqipėri pa Shqiptarė. Pėrpara ėshtė krijuar nga Zoti Toka, pastaj Atdheu, pastaj Kombi Shqiptar, pastaj religjionet. Ndaj vėllezėr e bashkėkombas, mos harroni:

Ne kemi shumė fé, por vetėm njė Atdhé.

Nėntor 2007


KOSOVA LINDORE DHE ĒAMĖRIA

Nga Tomorr TOPLICA
24 tetor 2007

KOSOVA LINDORE

Krahina shqiptare e Kosovės Lindore ėshtė skaji mė veri-lindor i Shqipėrisė Etnike dhe shtrihet nė drejtimin veri-jug, duke filluar nga qyteti i Medvegjės, nėpėr Bujanoc, vazhdon nė Preshevė dhe mbaron nė kufi me Maqedoninė. Nė perėndim kufizohet me Kosovėn, kursen ė lindje me komunėn e Vrajės. Gjatė gjithė historisė, qėnga koha ilire e deri mė sot kjo krahinė ka qenė dhe ėshtė e banuar me shumicė tė popullsisė shqiptare. Pas mbarimit tė Luftės II Botėrore, me pėrdhunė ėshtė shkėputur nga Kosova dhe i ėshtė aneksuar Serbisė. Kosova Lindore ėshtė e banuar me rreth 100.000 banorė, prej tė cilėve mbi 90% janė shqiptarė.

Shqiptarėt e Preshevės, Bujanocit e Medvegjės - Kosova Lindore, me Referendumin Popullor tė mbajtur mė 1 dhe 2 mars 1992, u deklaruan pėr Autonomi Politike e Territoriale me tė drejtė ribashkimi me Kosovėn, por nuk i qėndrojnė sa duhet besnik kėtij referendumi dhe nuk punojnė sa duhet pėr zbatimin nė praktikė tė tij. Nuk bėri punė dhe nuk solli asnjė pėrparim e pėrmirėsim politiko-ekonomik as lufta e UĒPMB-sė dhe Marrėveshja e Konēulit e 12 majit 2001.

Si nė tė gjitha trevat shqiptare, edhe nė Kosovėn Lindore pas shembjes sė sistemit njėpartiak u formuan shumė parti politike, tė cilat nuk i kanė sjellė deri mė tani ndonjė dobi tė madhe kėsaj krahine. Nuk mund tė quhet demokraci as atdhetarizėm, por ėshtė bajraktarizėm, karrierizėm, egoizėm e marrėzi formimi i 7-8 partive politike nė tri komunat e vogla tė Kosovės Lindore!

Paria politika e Kosovės Lindore bėri edhe njė gabim tė madh politik, historik e kombėtar kur ia ndėrroi emrin vendit nga Kosova Lindore nė "Lugina e Preshevės", duke mohuar kėshtue edhe faktin se ėshtė pjesė e shkėputur me dhunė nga Kosova. Emėrtimi i vendit Kosova Lindore filloi tė pėrdoret menjėherė pas mbarimit tė Luftės sė Dytė Botėrore kur Serbia e ndau kėtė territor nga Kosova dhe ia bashkangjiti me dhunė ushtarako-policore shtetit serb. Dhe pėr tė treguar se kjo krahinė ishte dhe ėshtė pjesė pėrbėrse e Kosovės, banorėt dhe politikanėt kombėtarė, historianėt dhe tė tjerėt e emėrtuan vendin si Kosova Lindore. Sipas onomastikės, emri i vendit, i tokės, trevės apo krahinės ėshtė tapia e njė vendi. Nuk ka dėshtim mė tė madh se tė heqėsh dorė nga emėri i vendit, qė dėshmon tapinė e pronėsisė historike dhe etnike, siē ka ndodhur dhe po ndodhė aktualisht me heqjen e emėrit tė vendit Kosovė Lindore dhe futjen e konceptit me kuptim gjeografik "Luginė", pėrkatėsisht "Luginė e Preshevės”. Vetė emri Kosovė Lindore nėnkupton se ky vend ėshtė pjesė integrale, por e shkėputur, e Kosovės dhe rrjedhimisht duhet tė bashkohet me tė.

Por ajo qė ėshtė edhe mė paradoksale dhe qė nuk do asnjė koment, ėshtė fakti se paria politike e Kosovės Lindore organizoi nė mars 1992 njė goxha Referendum, pėrmes tė tė cilit populli i kėsaj ane u deklarua pėr Autonomi Politike e Territoriale me tė drejtė bashkimi me Kosovėn, kurse po nė kėtė dokument tė kėtij farė referendumi u hoq emri i vendit: Kosovė Lindore dhe u zėvendėsua me emrin "Luginė e Preshevės"! Pra, hipokritėt politikė tė kėsaj krahine nė njėrėn anė deklarohen "pėr bashkim me Kosovėn", kursen ė anėn tjetėr nuk duan ta quajnė veten Kosovarė dhe vendin e tyre Kosovė Lindore! Pra, de facto, janė kundėr kėtij bashkimi! Kjo ėshtė njė demagogji e tejdukshme, njė antishqiptarizėm i hapur dhe njė veprimtari e dėnueshme antikombėtare.

Aspak mė mirė nuk vepruan luftėtarėt e lirisė tė UĒPMB-sė, tė cilėt e pranuan nė heshtje kėtė ndėrrim emri tė krahinės nga paria politike, duke mos e emruar Ushtrinė me emrin kombėtar: Ushtria Ēlirimtare e Kosovės Lindore, por e emėruan me njė vargan tė tėrė emrash e germash, si UĒPMB! Kjo vėrteton shkurtpamėsinė dhe mungesėn e pjekurisė politike dhe kombėtare tė kėtyre luftėtarėve. Nė kėtė mėnyrė, si paria politike, ashtu edhe paria ushtarake, hoqėn dorė nga tapia pėr vendin e tyre dhe nga e drejta legjitime pėr bashkim natyror me Kosovėn, sepse deri mė 1992 ata ishin vetė Kosova, pjesė e trungut tė Kosovės, me emėr e mbiemėr. Me vetėdije apo pa vetėdije ata e flakėn tej konceptin dhe emrin Kosovė Lindore, emėr i cili pėr dekada me rradhė kishte hyrė nė Abetare, nė librat shkollorė e studimorė, nė librat e historisė, tė etnografisė dhe gjeografisė.

Koncepti gjeopolitik e antikombėtar “Lugina e Preshevės” do tė pėrligjėsohet veēanėrisht me Marrėveshjen e Konēulit, mė 12 maj 2001 dhe me rastin e formimit tė tė ashtuquajturit Kėshillit Koordinues tė Pėrfaqėsuesve Politikė Shqiptarė tė Luginės sė Preshevės, mė 1 gusht 2002.

Nga vetė pėrmbajtja e konceptit gjeopolitik tė mėsipėrm del qartė se shqiptarėt, pikėrisht bajraktarėt e tyre nė rend tė parė, kanė hequr dorė nga argumenti i prekshėm i tapisė sė vendit. Koncepti “Kosovė Lindore” ngėrthente nė vete kėtė tapi tė pronėsisė, kurse koncepti “Lugina e Preshevės” nuk tregon pėrkatėsinė e tapisė. Ajo mund t’i takojė, dhe do t’i takojė atij vendi dhe atij kombi qė ėshtė mė i forti. Duhet gjak tjetėr qė t’i rikthehet tapia e vendit amė, Kosovės, sepse liderėt e saj politikė e luftarakė kanė hequr dorė nga tapia e saj historike dhe etnike kosovaro-shqiptare!

Partitė politike tė Kosovės Lindore zhvillojnė njė politikė jo serioze. Ata herė e njohin herė nuk e njohin si shtet tė tyre Serbinė, herė dalin herė nuk dalin nė zgjedhjet e shtetit serb! Ėshtė patriotike tė mos e njohish Kushtetutėn e Serbisė, por ėshtė papjekuri politike dhe paradoksale qė tė dalėsh nė zgjedhjet serbe tė organizuara nė bazė tė po asaj Kushtetute! Disa parti shqiptare tė Kosovės Lindore nuk kanė njė politikė stabile dhe parimore kombėtare. Por pėr kėtė akt ato nuk janė tė vetme, sepse fajin kryesor e kanė qendrat e politikės shqiptare: Tirana, Prishtina dhe Tetova, nga ku i morėn instruksionet partitė politike tė Kosovės Lindore qė ato duhet tė dalin nė zgjedhjet e 21 janarit 2007 nė Serbi! Edhe pse mbi gjysma e popullsisė shqiptare tė Kosovės Lindore i bojkotoi kėto zgjedhje, humbės dolėn shqiptarėt, sepse u thellua hendeku i pėrēarjes ndėrmjet partive politike, si dhe brenda popullit shqiptar tė krahinės.

Ardhmėria e Kosovės Lindore ėshtė jetėsimi i Autonomisė Politiko-Territoriale, brenda Serbisė, si fillim dhe pastaj bashkimi i kėsaj Krahine Autonome me shtetin amė - Kosovėn.

ĒAMĖRIA

Thesprotia ishte emri i vjetėr i pjesės jugore tė Shqipėrisė me emrin Ēamėri.

Krahinė qė pėrbėn pjesėn mė jugore tė trevave tė banuara prej shqiptarėve. Shtrihet gjatė bregdetit Jon dhe nė veri kufizohet me Republikėn e Shqipėrisė dhe me Maqedoninė. Nė jug pėrfundon nė qytetin e Prevezės, te gjiri i Artės.

Thesprotėt e vjetėr i perkasin popullit Pellazg. Ishin tė njė gjaku dhe kishin tė njejtėn gjuhė me popullin e Kaonisė dhe tė Mollosisė. Pėrveē thesprotėve nė Ēamėrinė antike banonin edhe fiset tjera pellazgo-ilire si: Mollosėt, Dodonėt, Kaonėt, Kasopianėt, Efyrianėt etj. Thesprotėt (Ēamėt) pėr shumė kohė u qeverisėn nga krerėt e tyre dhe pastaj u pushtuan nga sundimtari i Mollosėve, Pirrua dhe mė vonė iu aneksuan shtetit pellazgo-maqedonas tė Lekės sė Madh.

Emri Ēam lidhet me emrin antik tė lumit Thyamis (Kalama) qė e pėrshkon. Nė kohėn antike Ēamėria ishte banuar prej fisit ilir tė Thesprotėve. Historia e saj bėn pjesė nė historinė e Epirit antik. Mė vonė kaloi nėn sundimin e Romės dhe tė Perandorisė Bizantine. Nė fillim tė shekullit XIII ishte pjesė e Despotatit tė Epirit, kurse nė gjysmėn e dytė tė shekullit XIV bėnte pjesė nė Despotatin shqiptar tė Artės tė prirė nga Gjin Bue Shpata, Pjetėr Loshi, Gjon Zenebishi etj.

Mė 1449 Ēamėria u pushtua nga Perandoria Osmane. Nė shekullin XV u bė shesh i luftės kundėr vėrshimit osman, nėn udhėheqjen e feudalėve tė familjes Zenebishi. Nėn sundimin osman, Ēamėria bėnte pjesė nė Sanxhakun e Delvinės si dhe tė Janinės dhe u bė shesh i kryengritjeve anti-osmane nė shekullin XVI e fillim tė shekullit XVII.

Nė shekullin XVIII filloi islamizimi i njė pjese tė mirė tė popullsisė. Njė pjesė e popullsisė sė Sulit dhe tė Pargės, pėr t'i shpėtuar islamizimit, emigroi duke u vendosur nė ishujt e Greqisė. Edhe nė Ēamėri u pėrforcua nė shekullin XVIII pushteti ekonomik i feudalėve ēifligarė vendas, tė cilėt u bėnė faktorė politikė me rėndėsi nė luftėn pėr pushtetin lokal, deri sa ēamėria ra nėn sundimin e Ali Pashė Tepelenės, sundimtarit tė Pashallėkut tė Janinės. Nė vitet 1820 - 1850 Ēamėria u pėrfshi nė kryengritjet e mėdha anti-osmane. Mė 1854 dhe 1877 inkursionet e bandave tė andartėve grekė u pritėn me armė nė dorė nga popullsia.

Gjatė viteve l878-81, degėt e Lidhjes Shqiptare tė Prizrenit nė ēamėri morėn pjesė nė luftėn e pėrgjithshme tė popullit shqiptar pėr mbrojtjen e paprekshmėrisė dhe tėrėsisė sė trojeve amtare. ēėshtja ēame u ngrit me forcė nė periudhėn pas Kongresit tė Berlinit (1878) kur u kėrkua qė ēamėria tė coptohej dhe t'i kolonte Mbretėrisė Greke. Forcat atdhetare pa dallime shoqėrore e fetare nėn udhėheqjen e Lidhjes sė Prizrenit, si njė trup i vetėm, u bėnė ballė pretendimeve grabitqare greke si dhe Fuqive tė Mėdha. Nė luften pėr ruajtjen e tėrėsisė tokėsore shqiptare u shqua biri i madh i ēamėrisė Abedin Dino, politikan, diplomat dhe erudit i shquar i kombit shqiptar, i cili nė krye tė lėvizjes bėri tė mundur qė ēamėria pėr 35 vjet tė mos bėhej pre e pretendimeve grabitqare.Gjatė kryengritjeve shqiptare tė dhjetėvjeēarėve tė parė tė shekullit XX , Ēamėria ka qenė fushė veprimi e ēetave patriotike dhe e njė vargu komitetesh kombėtare. Gjatė Luftės Ballkanike 1912-1913, nė Ēamėri vėrshuan trupat greke. Nė ndihmė tė popullsisė vendase qė kishte rrokur armėt, nga qeveria e Vlorės u dėrguan forca ushtarake, por me vendim tė Konferencės sė Ambasadorėve nė Londėr, mė 1913, Ēamėria iu aneksua shtetit grek.

Pas Luftės sė Parė Botėrore (l9l4-l8), qeveritė e ndryshme greke shpėrngulėn me forcė me mijėra banorė tė popullsisė shqiptare myslimane pėr nė Turqi, me pretekstin se pėr shkak tė fesė sė tyre ishin "turq". Qeveritė e ndryshme greke prej atėherė deri mė sot, me metodat mė mizore kryen masakra, spastrime etnikofetare, ndaluan shkollat nė gjuhėn shqipe dhe mohuan ēdo tė drejtė njerėzore, duke grabitur tokat me lloj - lloj menyrash dhe duke mbjellė terror psikologjik.

Nė mars tė vitit 1913 u masakruan 72 intelektualė dhe personalitete tė Ēamėrisė. Nė vitet 20-tė u shprnguleėn me dhunė rreth 15.000 muslimanė ēamė, duke i kėmbyer me grekė tė Anadollit. Nė vitin 1940 ndanė nga familjet 6.000 burra nga 15 – 70 vjeē dhe i internuan nė ishujt e Egjeut pa asnje shkak ku vdiqėn nga torturat mbi 500 vetė.

Nė periudhėn 27 qershor 1944 - 13 mars 1945 u krye spastrimi etnikofetar pėrfundimtar i mbi 50.000 shqiptarėve ēamė tė religjionit musliman nga trojet e tyre me gjenocid tė pashembullt, ku humbėn jetėn rreth 9.000 vetė dhe vdiqėn rrugėve pėr nė Republikėn e Shqipėrisė, nga uria dhe sėmundjet, rreth 2400 tė tjerė. Popullsia e Ēamėrisė ishte rreth 93 % shqiptare, ndėrsa pjesa tjetėr pėrbehej nga grupe tė tilla si grekė, vllehė dhe romė etj.

Nė periudhėn mes viteve1913-1944 gati 850.000 shqiptarė ēamė janė dėbuar me dhunė nė drejtim tė Turqisė, Shqipėrisė dhe vendeve tjera tė Ballkanit dhe Europės.

Qendrat e banuara kryesore tė ēamėrisė janė: Filati, Gumenica, Paramithia, Margėlliēi, Parga, Preveza, Arta, Janina, Kosturi, Konica, Florina, etj.

Nga gjiri i populli shqiptar tė Ēamėrisė kanė dalė figura tė ndritura tė kombit shqiptar si: Pirro i Epirit, Pjetėr Losha, Gjin Bue Shpata, Gjon Zenebishi, Marko Boēari, Foto Xhavella, Luli Ēapari, Osman Taka, Ēelo Mezani, Maksim Artioti, Muhamet Kyēyku, Hasan Tahsini, Abedin Dino, Elena Gjika (Dora D'lstria), Kolė Idromeno, Mitrush Kuteli (Dhimitėr Pasko),... etj.

Sot nė Ēamėri banojnė Arvanitėt dhe Shqiptarėt ēamė ortodoksė, por pa tė drejtė arsimi nė gjuhėn amtare, pa tė drejta kombėtare dhe njerėzore dhe pa tė drejtė tė deklarimi tė identitetit tė tyre kombėtar. Kurse popullsia ēame e besimit musliman u dėbua tėrėsisht nė vitin 1945 nga ushtria shovenisto-fashiste e Greqisė.

Fillimisht nė Ēamėri duhet tė kthehen, tė riatdhesohen ēamėt e dėbuar me dhunė ushtarake, dhe t'u kthehen pronat e tyre tė gjithė refugjatėve ēamė dhe pastaj Ēamėrisė t'i njihet e drejta e Krahinės Autonome Politiko-Territoriale brenda Greqisė, me perspektivė pėr Referendum e Vetėvendosje demokratike dhe bashkim me Shqipėrinė.


Shqiptarėt me ushtri tė fortė do tė kenė fqinjė tė mirė

Shkruan: Abaz PLLANA
22 tetor 2007

Duke ndjekur me vėmendje zhvillimet e viteve tė fundit e sidomos procesin e pėrmbylljes sė statusit tė Kosovės, mendja mė shkon tek pėrkrahja e heshtur dhe e hapur qė faktorė ndėrkombėtarė mbajnė ndaj pushtuesit tė tokave tona. Pse kjo pėrkrahje ndaj Serbisė? Pse shqiptarėt nuk gėzojnė njė pėrkrahje tė tillė?

Pėr t’iu pėrgjigjur pyetjeve tė tilla, duhet marrė parasysh shumė faktorė qė na bėjnė tė shtrojmė pikėpyetjet e tilla. Unė do tė ndalesha vetėm tek faktori ushtarak qė pėr Ballkanin ishte dhe mbeti edhe sot faktori kryesor.

Rusia si njė fuqi e madhe ushtarake dhe ekonomike ndihmoi formimin e shtetit serb dhe pavarėsimin e tij. Me armėt e Rusisė, Serbia vrau dhe ndoqi banorėt autoktonė tė shumė vendeve tė Ballkanit. Serbia pėr njė shekull krijoi ushtrinė e saj qė mund tė jetė ndėr mė tė fuqishmet nė Ballkan. Dhe kėtė e bėri me ndihmėn e Rusisė por edhe tė prodhuesve dhe armėshitėsve tjerė tė botės. Vetėm ky investim i Serbisė, bėri qė Fuqitė e Mėdha tė repsektojnė dhe ta pėrkrahin atė si shtet nė kryqėzatat e ndryshme tė saj kundėr popujve tjerė fqinjė. Pėr tė ruajtur paqen, u shkel drejtėsia. Pėr tė ndalur luftėn, krijuan robėrinė e popujve tjerė e sidomos tė popullit shqiptar.

Nė vitin 1878, mė 1912 e 1913, mė 1918, mė 1945 por edhe ndėrmjetviteve tė pėrmendura Serbia u pėrkrah dhe u pėrkdhel falė forcės sė saj ushtarake. Mė 1999, me pėrfundimin e Luftės sė Kosovės pėrfunduan edhe katėr luftėra tjera tė pėrgjakshme qė kishte bėrė Serbia duke vrarė e masakruar popuj tė tėrė tė Ballkanit.

Edhe pėrkundėr njė agresioni barbar serb mbi popullin e Kosovės, asnjė shtet tjetėr i botės nuk deshi tė ndihmojė Kosovėn nė luftėn e saj ēlirimtare, siē e patėn ndihmuar Serbinė gjatė luftės sė saj pėr pavarėsi dikur. Pėr tė ruajtur epėrsinė ushtarake serbe, Rusia arriti tė fusė edhe faktorin tjetėr ndėrkombėtar nė embargon e armėve pėr Ballkanin. Me kėtė emargo ruhej dhe dėshirohej tė ruhej epėrsia serbe ndaj vendeve tjera tė rajonit. Duke ruajtur kėtė raport forcash pėr momentin mund tė ndalej lufta por nuk shuheshin arsyet e luftėrave agresive serbe.

Bombardimet e NATO-s ishin njė nisme e mirė e balancimit ushtarak mes popujve tė Ballkanit. Por kjo nuk duhej tė ndalej me kaq. Nė tė njėjtėn kohė ėshtė dashur qė shqiptarėt tė armatoseshin dhe t’iu jepte mundėsia e krijimit tė njė Ushtrie moderne bazuar nė Ushtrinė Ēlirimtare tė saj, qė do tė mund tė ishte njė garancė e paqes pėrballė ushtrisė serbe nė ēfarėdo rrethane. Ēarmatimi i Serbisė pėr asnjė moment nuk u vu nė pikėpyetje edhepse ajo ishte humbėsja e luftės sė Kosovės. Njė padrejtėsi e madhe u bė nė kurriz tė shqiptarėve duke ua kėrkuar edhe atė copė pushkė qė i bėri ballė pushtimit tė egėr serb. Njė padrejtėsi e madhe u bė ndaj popujve tė Ballkanit qė nuk ēarmatosėn Serbinė, kėtė agresor qė shkaktoi aq shumė viktima e aq shumė dhimbje popujve tė ish Jugosllavisė e mė gjerė.

Ajo qė ishte logjike, ajo qė duhej bėrė ndaj Serbisė pėr mėse 130 vjet nuk u bė. Madje u bė e kundėrta e kėsaj logjike tė shėndoshė. Shqiptarėt e mbetur jashtė shtetit tė copėtuar amė, u ēarmatosėn edhe nga ushtria e vetme e tyre, UĒK, qė kishte mundur me njė armatim tė paktė t’i bėnte ballė pushtuesit tė tokave tė tyre. Opcioni rus pėr Ballkanin fitoi edhe pėrkundėr njė rėnie tė theksuar tė ndikimit tė tij nė arenėn ndėrkombėtare.

Ē’armatimi dhe shpėrndarja e UĒK-sė nga perėndimi sipas modelit tė pėrpiluar nga Lindja krijoi prapė njė epėrsi serbe ndaj Kosovės por pėrgjithėsisht edhe ndaj shqiptarėve derisa nė shtetin shqiptar bėheshin dhe bėhen reformat e tyre nė ushtri pėr ta kthyer kėtė forcė pothuajse nė njė aktivitet vullnetar qė ėshtė kundėr kahjes sė proceseve nė rajonin e Ballkanit tė ngarkuar me tensione politike.

Pas pėrfundimit tė luftės sė Kosovės, forcat ndėrkombėtare tė quajtuara KFOR u vendosėn nė Kosovė. Arsyeja : tė ruhet paqja ?!! Tė mbrohet Kosova nga serbėt?!!

Nėse me tė vėrtetė kėto arsye janė ato qė shtynė KFOR-in tė vendoset nė Kosovė, ka pasė 1001 arsye mė tė mėdha se forca tė tilla qė duhej vendosur nė Serbi. Atje ėshtė shkaktari i gjaderdhjes sė madhe tė quajtur ish Jugosllavi. Atje ishte dhe ėshtė rreziku i prishjes sė paqes nė Ballkan. Atje ėshtė rreziku i agresionit jo vetėm mbi Kosovėn por edhe mbi popujt tjerė tė Ballkanit.

Forcat e NATO-s shihen dhe u panė si aleate e ngushtė e shqiptarėve nė luftėn e fundit ndaj Serbisė. Pėr tė vazhduar dhe forcuar kėtė aleancė, KFOR-i para se tė bėjė planin e largimit nga Kosova duhet tė mbėshtesė aleatin e tij shqiptar pėr tė ngritur dhe forcuar forcėn e saj ushtarake. Kjo ėshtė nė tė mirė tė NATO-s, nė tė mirė tė shqiptarėve dhe jetėgjatėsisė sė paqes nė Ballkan.

Asnjėri shtet nė Ballkan nuk kishte humbur toka mė shumė se shqiptarėt. Asnjėri shtet nuk u copėtua siē u copėtua nė pesė shtete Shqipėria. Asnjėri komb nuk do tė kishte nevojė pėr njė ushtri moderne dhe tė madhe siē do tė kishin nevojė shqiptarėt pėr t’u respektuar dhe pėrkrahur nė zgjidhjen e ēėshtjes sė saj kombėtare. Asnjėri popull i Ballkanit nuk do tė ishte mė pak i rrezikshėm se shqiptarėt, duke ditur se asnjėherė shqiptarėt nuk bėnė luftė okupuese apo agresione tjera ndaj fqinjėve. Pse atėherė duhet tė lihen shqiptarėt pa ushtrinė e tyre? Pse frikohen tė tjerėt se nė Ballkan nuk duhet tė jetė faktori shqiptar ai qė ruan paqen dhe ai qė ndal luftėrat e padrejta tė Serbisė apo tė kujtdo tjetėr nė rajon?

Po qė se shqipėtarėt do tė kishin ushtrinė e tyre ashtu siē i ka hije njė kombi tė madh siē janė vetė ata, procesi i zgjidhjes sė ēėshtjes sė Kosovės do tė kishte pėrfunduar tashmė. Po qė se shqiptarėt do tė pėrkraheshin nga SHBA dhe aleatėt tjerė perėndimorė tė saj, Serbia nuk e kishte kėrkuar kurrė tokėn e Kosovės sė sotme por as tokat e Kosovės qė i ka tashmė mbrenda kufijve tė saj. Po qė se shqiptarėt vetėdijėsohen se ushtria e tyre ėshtė mė se e nevojshme dhe do tė jenė tė vendosur qė me ēdo ēmim ta bėjnė atė, vetėm atėherė do tė ishte Serbia vetė qė do tė ofronte memorandumin e fqinjėsisė sė mirė me shqiptarėt e nuk do tė turrej drejt tokave shqiptare siē bėri mbi njė shekull rresht.

SHBA dhe aleatė tanė ndėrkombėtarė, duhet pėrfundimisht tė binden se shqiptarėt janė luftėtarėt e paqes dhe lirisė. Pėr kėtė arsye shqiptarėt duhet ndihmuar nė krijimin e njė ushtrie moderne. SHBA dhe aletatė tanė ndėrkombėtarė duhet tė kuptojnė se Serbia ėshtė njė agresore e papėrmirėsueshme qė politikėn e saj e ka nė majėn e bajonetės dhe nė grykat e kaēushave tė saja. Prandaj, ajo duhet ē’armatosur pėr tė arritur njė paqe tė qėndrueshme nė Ballkan.

Derisa ekzistojnė kėto ndryshime nė raportin ushtarak mes shqiptarėve dhe serbėve ekzistojnė dhe do tė ekzistojė edhe konflikti mes kėtyre dy popujve si shkas i ambicjeve hegjemoniste serbe dhe pushtimeve tė saj mbi tokat shqiptare. Derisa ky raport nuk ndryshohet ose sė paku tė barazpeshohet, Ballkani do tė ketė nevojė pėr konferenca ndėrkombėtare pėr ndaljen e luftėrave tė herėpashershme.

Pėr tė parandaluar copėtimin e mėtejmė tė Shqipėrisė dhe vazhdimin e pushtimit tė tokave shqiptare nga pushtuesit ballkanikė, shqiptarėt duhet sa mė shpejt qė ėshtė e mundur tė ngrejnė (rrisin) shtyllėn kryesore tė shtetit tė tyre siē ėshtė ushtria. Pa njė ushtri tė fortė shqiptarėt do tė jenė pėrherė tė rrezikuar tė ndahen e copėtohen, tė mbesin tė ndarė e tė copėtuar, tė pushtohen e robėrohen, tė mbesin tė pushtuar e tė robėruar, shpėrngulen dhe vriten, tė mbesin tė shpėrngulur e tė vdekur…

Shpresoj se kjo rrjedhė e historisė do tė ndryshojė. Atė duhet ta ndryshojnė shqiptarėt.


Maskat dhe maskarenjtė

Shkruan: Shefki OLLOMANI
15 tetor 2007

Ē'janė maskat?
Maskat janė mbulesa nė trajtė tė trupit dhe tė fytyrės. Janė copa apo pjesė prej kartoni, letre, pėlhure, lėkure, plastike, qelqi, allēie, gome…, etj., tė cilat pėrdoren pėr tė fshehur trupin e fytyrėn, pėr tė mbrojtur trupin: kokėn, fytyrėn, gjymtyrėt dhe organet tjera tė njeriut.

Llojet e maskave

Sipas meje, tė paktėn, ekzistojnė katėr grupe tė maskave, tė cilat unė po i emėrtoj, pėrafėrsisht, kėshtu:

1.Maskat trupore, siē janė: maskat e mirėfillta, maskat pėr maskim, maskat pėr fshehje tė trupi, tė fytyrės, tė kokės dhe tė identitetit personal.

2.Maskat mbrojtėse, siē janė: maskat nėnujore, maskat kundėr gazėrave helmues, maskat e saldimit, maskat kirurgjike kundėr infektimit, maskat kundėr pickimit tė bletėve,…

3.Maskat dėfryese, siē janė: maska maskarade (balloje tė vallėzimit), maska karnavalesh, maska teatrore, maska ciku,… dhe

4.Maskat shpirtėrore, siē mund tė jenė: maskat e ndjenjave, maskat e sjelljes, maskat e mendimeve, maskat e ideve, maskat e grimasės sė fytyrės, maskat e veprimit, maskat e qeshjes, maskat e qarjes, maskat e miqėsisė, maskat e solidaritetit, maskat e demokracisė, maskat e trimėrisė, maskat e diturisė, maskat e sinqeritetit, maskat e atdhetarizmit,…

Nė kėtė shkrim unė do tė flas vetėm pėr llojin e parė dhe pėr llojin fundit tė maskave:

1.Maskat trupore, dhe pėr
2.Maskat shpirtėrore

MASKAT TRUPORE

Maskat trupore janė tė prekshme, tė dukshme, shihen me sy, janė fizike, janė materiale, janė zakonisht nga pėlhura, lėkura ose edhe nga ndonjė material tjetėr si plastika, goma etj. Maskat trupore janė mjet pėr t’u maskuar, pėr tė fshehur fytyrėn nga armiqtė, nga pushtuesėt dhe nga shėrbimet sekrete tė armiqve. Maskat trupore shėrbejnė pėr tė fshehur identitetin personal dhe fizik pėr shkaqe sigurie. Pėr njerėzit qė bartin maska trupore thuhet se janė njerėz me maska.

Maskat trupore, pėrveē tė tjerėve, pėrdoren edhe nga kėto tre grupe njerėzish:

1.nga policia speciale e njė shteti,
2.nga individėt dhe grupet terroriste, kriminale, mafioze e plaēkitėse… dhe,
3.nga luftėtarėt e lirisė

1.Maskat i pėrdorin policitė sekrete e speciale tė ashtuquajtura ”antiterror”, tė cilat kur sulmojnė ēerdhet, bazat e grupeve tė ndryshme kriminale e kontrabandiste, apo kur shkojnė pėr tė arrestuar ndonjė pjestar tė grupeve mafioze e trafikante, ata vėnė maskat nė kokė qė tė mos identifikohen nga bandat kriminale dhe farefisi i tyre, qė nė kėtė mėnyrė t’i shmangen hakmarrjes sė kėtyre bandave ndaj pjesėtarve tė shėrbimit sekret policor antiterrorr, si dhe tė mbrojnė edhe familjet e tyre nga ndonjė hakmarrje e mundshme.

Asnjė pjesėtar i shėrbimit sekret nuk dėshiron qė t’i dalė fytyra nė gazeta e televizion, kur ai ėshtė nė njė aksion tė tillė goditės e asgjėsues ndaj bandave kriminale apo edhe ndaj individėve me bagazh antiligjor gjatė arrestimit tė tyre. Ai e mbron identitetin e tij me anė tė maskės speciale trupore, sepse nė kėtė mėnyrė mbron edhe jetėn e vet tė nesėrmen kur shėrben pa maskė. Nė kėtė mėnyrė mbron edhe nderin dhe jetėn e familjes sė vet nga hakmarrjet e bandave, nga vrasjet dhe kidnapimet e tyre.

2.Maskat trupore i pėrdorin edhe hajnat, plaēkitėsit dhe trafikantėt e ndryshėm gjatė aksionit tė tyre kriminal pėr pėrfitime personale dhe pėr dėmtimin e individėve, pronės private apo pronės shtetėrore. Kėta persona i keqpėrdorin maskat trupore pėr arritjen e qėllimeve tė tyre tė errta e antiligjore. Kėta janė individė pa fytyrė, pa shpirt e pa ndjenja njerėzore.

3.Maskat trupore i pėrdorin edhe guerrilėt, luftėtarėt e lirisė, zakonisht nė fillimet e luftės, me qėllim tė mos identifikimit nga armiku dhe pėr t’ia bėrė kundėrshtarit tė pamundur asgjėsimin e tyre pas aksionit luftarak.

Gati pėr tė njėjtat qėllime mbrojtėse dhe parandaluese i pėrdorin maskat trupore luftėtarėt e lirisė, ashtu siē i pėrdorin pjesėtarėt e shėrbimeve sekrete policore. Sepse edhe luftėtarėt e lirisė kanė identitet personal dhe kanė familje pėr tė cilat duhet tė kujdesen qė tė mos hakmerret armiku, duke ua dėmtuar familjet. Nuk thotė kot ajo fjala e urtė se: ”Kur nuk ke ēka i bėnė gomarit, i mėshon samarit”! Pra, kur armiku nuk mundet tė zbulojė, tė kapė e asgjėsojė luftėtarin e lirisė, ai me egėrsinė e ligėsinė qė e karakterizon gjithmon, shkon e arreston apo vret familjen e luftėtarit tė lirisė nė shenjė hakmarrje. Kush ka kujtesė tė freskėt nga e kaluara jonė e afėrt e di shumė mirė kėtė formė tė veprimit ē’njerėzor tė armiqve tanė. Nė ēdo luftė tonėn ēlirimtare mė sė shumti ka pasur viktima civile, tė pafajshme e tė paarmatosura, se sa ushtarė e luftėtarė tė lirisė kombėtare.

Luftėtarėt e lirisė nuk janė banditė, kriminelė e hajna, por ata nuk janė as budallenj e injorantė qė tė dalin pėr fushė, hapur e pa maska qė nė fillim tė luftės ēlirimtare, kur ende kjo luftė nuk ėshtė masivizuar dhe kur ende kjo luftė nuk ka kaluar nė njė fazė mė tė lartė – tė luftės frontale. Pra, maskat kamufluese e mbrojtėse trupore pėrdoren nė fillim tė ēdo lufte, kurse ato hiqen nė vazhdim dhe nė pėrfundim tė saj, kur lufta ēlirimtare kalon nė njė fazė tjetėr tė zhvillimit, tė forcimit dhe tė pjekurisė sė saj.

Ashtu siē kanė familje dhe identitet civil e njerėzor pjesėtarėt e shėrbimeve sekrete policore antiterror, tė njėjtėn gjė kanė edhe luftėtarėt e lirisė. Ata, pas aksioneve luftarake, heqin maskat trupore, kthehen nė gjirin e popullit e tė familjes dhe bėjnė jetėn e zakonshme qytetare. Kėshtu, mund tė thuhet se luftėtarėt e lirisė bėjnė njė jetė tė dyfishtė. Ata, p.sh. natėn, tė maskuar e tė armatosur, kryejnė aksione e sulme kundėr armikut pushtues, kurse ditėn, pa maska, punojnė nė fabrikė, lėvrojnė tokėn, punojnė nė ndonjė zyrė apo shkojnė nė shkollė e fakultet. Ndodhė shpesh qė luftėtari i lirisė natėn lufton me maskė nė fytyrė si ushtar, kurse ditėn demonstron si civil nė rradhėt e popullit demostrues kundėr terrorit, shtypjes dhe padrejtėsive tė okupatorit.

Nė luftė kundėr armikut vlen deviza taktike: ”Shtatė hile e njė trimėri”. Nė njėrėn nga kėto shtatė hiletė bėjnė pjesė edhe maskat. Murit me kokė nuk i bihet, por as edhe armikut ballė-pėrballė gjithmon nuk i dilet. Sidomos nė fillim tė luftės, kur epėrsia nė ushtarė, municion dhe nė armatim e kundėrshtarit ėshtė mė e madhe se e luftėtarėve tė lirisė. Armikut duhet fillimisht t’ia marrėsh anėn, krahėt dhe pastaj ta godasėsh ballė-pėrballė e nė lule tė ballit. Tė gjitha luftėrat nacionalēlirimtare tė popujve tė robėruar kanė filluar e fillojnė me luftė guerrile, me maska e pa maska dhe pėrfundojnė me luftėn e pėrgjithshme mbarėpopullore, me triumfin e lirisė dhe tė pavarėsisė kombėtare.

Nga kjo veprimtari e dyfishtė del nė pah domosdoshmėria e pėrdorimit tė maskave trupore. Pra, maskat trupore janė nevojė e jo luks apo modė. Pėrdorimi i maskave trupore nuk ėshtė shenjė frikėsimi apo jotrimėrie e luftėtarėve tė lirisė, por ėshtė mjet mbrojtės, ėshtė pjesė e armatimit tė tij. Pėrderisa ato i pėrdorė shteti, armiku pushtues, pse tė mos i pėrdorė edhe luftėtari i lirisė dhe ushtria popullore kombėtare. Luftėtarėt e lirisė nuk janė naivė qė ta ”thirrin ujkun nė torishtė”, duke i thėnė hapur: ”ja ku jami ne, ecė e na arresto, ecė e na sulmo, na asgjėso”! Ata dijnė kur tė luftojnė me maska dhe kur tė luftojnė pa maska. Ata janė tė urtė e tė zgjuar dhe pėr kėtė gjė vendosin vetė, nė bazė tė rrethanave politiko-ushtarake qė krijohen me kohėn. Luftėtarėt e lirisė dijnė tė sulmojnė dhe dijnė tė mbrohen. Dijnė tė luftojnė, por edhe dijnė tė fitojnė.

MASKAT SHPIRTĖRORE

Kurse pėr njerėzit qė bartin maska shpirtėrore thuhet se janė maskarenj.

Maskat shpirtėrore janė tė padukshme. Janė tė paprekshme, tė pakapshme me dorė. Ato janė tė ndėrtuara nga fije tė padukshme, tė cilat quhen ndjenja. Por, pėrveē ndjenjave, maskat shpirtėrore janė tė ndėrtuara edhe nga idetė, bindjet filozofike e politike tė individit.

Maskat shpirtėrore janė shumė mė tė ndėrlikuara se maskat materiale. Pėrderisa maskat materiale mbulojnė pamjen e jashtme fizike tė njeriut, maskat shpirtėrore fshehin pamjen e brendshme tė individit, mbulojnė karakterin e tij, shpirtin e tij, idetė, mendimet, ndjenjat, qėllimet dhe veprimet e njerėzve qė bartin maska shpirtėrore.

Pėrderisa maskat trupore pėrdoren pėr shkaqe sigurie, maskat shpirtėrore pėrdoren pėr shkaqe shpirtligėsie, pėr interesa e pėrfitime personale. Pėrderisa maskat trupore pėrdoren pėr tė fshehur fytyrėn, maskat shpirtėrore pėrdoren pėr tė fshehur shpirtin.

Ashtu siē mund tė hiqen nė kohėn e pėrshtatshme maskat trupore, poashtu, me kohėn, hiqen edhe maskat shpirtėrore. Por kėtu ka njė dallim tė madh midis kėtyre dy lloj heqjesh tė maskave: pėr njeriun me maskė trupore zakonisht thuhet: ”E hoqi maskėn”, pra, i maskuari e heq vetė maskėn nė kohėn dhe nė ēastin e duhur pėr tė. Kurse pėr individin me maskė shpirtėrore thuhet: ”I ra maska”, pra, i maskuari shpirtėror demaskohet pa vullnetin e tij, atij i ēirret maska, i bjen maska nė tokė dhe ai del lakuriq para popullit, ashtu siē ėshtė: i pafytyrė, faqezi, i poshtėr, i pacipė, i pandershėm..., maskara!

Gjithmon maskat shpirtėrore maskarenjve u bien gjatė kthesave tė mėdha historike, gjatė ngjarjeve tronditėse, gjatė shpėrthimeve e vlimeve popullore, gjatė luftėrave nacionalēlirimtare, gjatė momenteve kur maskarenjve u mbyllen tė gjitha rrugėt, tė gjitha shtigjet e shpėtimit, tė gjitha format e manovrimit, mbėshteten pėr murit dhe detyrohen tė zgjedhin ndėrmjet dy rrugėve: ose me popullin ose kundėr tij, ose me atdheun ose kundėr tij, ose me lirinė ose kundėr saj, ose patriot ose tradhtar… Kjo ose-ose ėshtė armiku numėr njė dhe vdekjeprurės i maskave shpirtėrore dhe i maskarenjve.

Kjo ose-ose ėshtė njėkohėsisht edhe armiku i neutralitetit, paanshmėrisė dhe indiferencės sė njerėzve, tė cilėt edhe nė kthesa tė mėdha historike pėr popullin dhe atdheun e tyre pėrpiqen tė mbesin tė ”pavarur”, ”neutralė”,… duke mos ia prishur ”terezinė” vetvetes! Kėto hanė me dy lugė dhe ulen nė dy karrike nė tė njėjtėn kohė. Kėta janė maskarenj tė dyfishtė. Edhe maskarenj fizik edhe shpirtėror!

Kėto individė apo grupe shoqėrore ndryshe quhen hipokritė (dyftyrėsh), pseudopatriotė, oportunistė, demagogė, gėnjeshtarė, karrieristė, tregtarė flamujsh, egoistė, matrapazė, kameleonė, dezertorė, varrmihės, kolonė e pestė,… dhe shpesh pėrfundojnė nė kolaboracionistė tė armiqve pushtuesė. Ky grup individėsh janė maskarenj tė dyfishtė, sepse ato me fjalė, nė teori, paraqiten si patriotė e luftėtarė lirie (maska trupore) dhe nė vepėr, nė praktikė, veprojnė si sabotatorė e bashkėpunėtorė tė armikut (maska shpirtėrore). Maskarenjtė e dyfishtė apo dubėlmaskarenjtė janė shumė mė tė rrezikshėm pėr luftėn ēlirimtare se sa maskarenjtė me vetėm maskė shpirtėrore.

Nė grupin e maskarenjve tė dyfishtė zakonisht bėjnė pjesė tregtarėt (tuxharėt, biznesmenėt) dhe politikanėt. Pėr mendim timin vendin e parė nė listėn e maskarenjve e zėnė politikanėt. Tregtarėt gėnjejnė shumė, mashtrojnė dhe vjedhin popullin dhe myshterinjtė me qėllim qė tė pasurohen. Kėtė e bėjnė shumica e tyre, sepse pa qenė maskara ėshtė e vėshtirė qė tė bėhesh pasanik (milioner apo miljarder). Por, ka edhe tregtarė qė punojnė shumė, vrapojnė e djersiten tėrė ditėn qė t’u ecė tregtia mbarė, qė t’u shtohet pasuria. Pra, bukur shumė tregtarė e kombinojnė maskarallėkun me punė personale dhe kėshtu arrijnė tė pasurohen. Pastaj, ka tregtarė qė herė pas here, ndajnė nga pasuria e tyre dhe ndihmojnė institucione tė ndryshme humanitare dhe familje tė varfėra. Tė gjithė tregtarėt dhe pasanikėt nuk janė pasuaruar me vjedhje, por disa prej tyre edhe nga puna, zgjuarsia dhe inteligjenca e tyre.

Ndėrsa te politikanėt puna qėndron krejt ndryshe. Ata janė mė tė shėmtuar se tregtarėt matrapazė. Politikani ėshtė gnjeshtar e maskara i klasit tė parė. Ėshtė tinzar qė thurr vetėm kurtha pėr t’u ngjitur sa mė lart nė shkallaret e hierarkisė pushtetare. Politikani ėshtė parazit qė jeton e majmet nė kurriz tė taksave tė popullit dhe nė bazė tė korrupsionit qė e krijon vetė. Politikani nuk punon fare, nuk djersitet duke punuar, nuk lodhet as fizikisht as psiqikisht, ai vegjeton e pasurohet vetėm mbi bazė tė maskarallėkut tė tij, nė bazė tė premtimeve boshe qė i bėn ēdo ditė para qytetarėve dhe nė bazė tė maskave shpirtėrore qė i ndėrron orė3 e ēast.

Politikani ēka thotė paradite, nuk thotė pasdite. Ēka pėshtynė sot, e lėpinė nesėr! Politikani ėshtė aq pakurrizor e i pabesė, sa qė nuk mund tė pėrshkruhet me fjalė. Ėshtė i pamoralshėm dhe ka njė piskarakter. Politikani 24 orė ėshtė nė shit-blerje. Ai ēdo moment mund tė shitet dhe atė ēdo moment mund ta bleshė. Paraja, posti dhe pushteti pėr tė janė nėnė e babė, janė zot e perėndi, janė gjithēka. Politikani ėshtė djalli vetė, por pa brirė, sepse brirėt i fsheh me 1001 maskat e tij shpirtėrore!

Gjithkush nuk mund tė bėhet politikan. Politikanėt nuk bėhen politikanė, ata lindin tė tillė. Ata janė pjellė e satanasė. Politikani sot shfaqet si engjėll me krah pėllumbi, kurse nesėr shfaqet si dreq me brirė tė pėrgjakur! Ai i ndėrron sjelljet, fjalėt, veprimet dhe maskat shpirtėrore pandėrprerje, sa herė ia don interesi i tij personal, egoja e tij e sėmurė dhe shtazarake.

Politikani ėshtė tregtari mė i madh, shitėsi mė i paturpshėm i vetvetes, shitėsi i familjes sė tij. Ėshtė shitėsi i popullit dhe i atdheut tė tij. Ai shet gjithēka qė i bjen nė dorė me qėllim qė tė kėnaq egon e tij, epshet e tij satanike pėr para, famė e pushtet! Politikani jo vetėm qė ėshtė njė maskara, i cili gėnjen natė e ditė, keqpėrdor pozitėn e pushtetin, por ai ėshtė nė gjendje tė tradhtojė popullin e atdheun, ėshtė nė gjendje tė vrasė shokėt e tij dhe gjithkend pėrrreth pėr tė arritė qėllimet e tij tė errta e ē’njerėzore! Pra, pėrveē se njė maskara, politikani ėshtė edhe njė kriminel ordiner. Krijesė mė tė neveritshme se politikani zor se mund tė gjejsh mbi faqe tė dheut. Ai mund tė krahasohet vetėm me Djallin dhe me askend tjetėr.

Ktheheni pėr njė cast kujtesėn prapa nė historinė e kombit tonė dhe do tė kuptoni se sa dėme, sa vuajtje, sa gjėma makabre i kanė shkatuar popullit dhe atdheut tone politikanėt e mėhershėm. Rrotulloni kokėn rreth e qark dhe shikoni se ē’bėjnė sot politikanėt modern tė popllit tonė, se sa dėme tė pallogaritshme i kanė shkatuar dhe po i shkatojnė ēdo ditė zhvillimit ekonomik e politik tė kombit tonė dhe sa plagėt po i hapin pėrditė zgjidhjes sė ēėshtjes sonė kombėtare, tė lirisė e tė bashkimit kombėtar tė Shqipėrisė Etnike.

Tė gjitha tė kėqijat, dėshtimet e robėritė popullit dhe atdheut tonė, pikė sė pari, i kanė ardhur dhe i vijnė nga liderėt tanė politikanė tė maskuar me maska shpirtėrore me emra tė ndryshėm, si: “patriot”, “atdhetar”, “luftėtarė lirie”, “ish-ushtar”, “ish-komandant”, “demokrat”,… etj. Fatkeqėsisht, asgjė e mirė, deri mė sot, nuk i ardh popullit dhe atdheut tonė nga politikanėt maskarenj. Ata janė mė tė dėmshėm e mė tė rrezikshėm se armiku, sepse armiku dihet se ėshtė armik e pushtues, kurse politikanėt tanė janė me maska, janė maskarenj dhe ėshtė e vėshtirė qė tė identifikohen, tė demaskohen e tė asgjėsohen. Edhe atėherė kur bėhet demaskimi i tyre, ose ėshtė vonė, ose kihet mėshirė ndaj tyre dhe nuk marrin dėnimin e merituar. Dhe haraēin e veprimtarisė sė tyre antipopullore e antikombėtare prej maskarai e tradhtari e paguan populli dhe atdheu.

Deri kur do t’ju shkojė ”kungulli mbi ujė” politikanėve maskarenj askush nuk e di, por vetėm njė gjė dihet se, Bota ėshtė e maskarenjve, kurse Shqipėria ėshtė e Shqiptarėve.


Ngjarje tė reja nė trojet tona etnike e ēka mė tej pas “pavarėsisė” sė Kosovės?!

Nė hullinė e demonstratave tė Lėvizjes Vetėvendosje, ku po hidhet fara e mospajtimit me gjendjen e sotme qė po kalon Kosova, kohėve tė fundit qėndresa shqiptare shkėlqeu edhe nė trojet tona etnike si nė Sarandė, Fier, Ballsh , Mallakastėr, ku pati demonstrata nė pėrkrahje tė popullit vėlla shqiptar nė Kosovė dhe mė tej nė trojet etnike, ku ende shtrihen hienat gjakatare serbosllave; pa harruar tė theksoj se demonstrata pati edhe jashtatdheut: nė Bernė tė Zvicrės, me ē“rast mėrgimtarėt atdhetarė e shprehėn revoltėn e tyre kundėr vendnumėrimit tė sotėm qė po i bėhen ecjes pėrpara tė ēėshtjes kombėtare.


Shkruan: Fadil SHYTI
Suedi, 14.10.2007

Pas tė gjitha kėtyre ngjarjeve historike, politikanėt shqiptarė kudo nė trojet tona etnike e mbanin veshin tė shurdhėr dhe si pėr ironi deklaronin: “secili ka mundėsi tė shprehė qėndrimin e tij kundėr ndonjė problemi politik, qė mund tė mos i pėlqejė - mendimi i lirė qė ėshtė pasuri nė demokracinė tonė”; thoshin me elegancė dinake...

Por, kėta besėprerė praktikisht vepronin dhe po veprojnė ndryshe: me ligje tė xhunglės “demokratike” pamėshirė i rrahėn dhe i burgosėn djemtė dhe cucat e LV, pastaj udhėheqėsin sypatrembur - Albin Kurtin, fillimisht e burgosėn, mirėpo kur u gjendėn keq, fuqishėm tė ballafaquar nga protestat e intelektualėve dhe njerėzve pėrparimtarė. u detyruan pjesėrisht tė lėshojnė pe, pra ta lirojnė nga burgu me hekura, por ta burgosin nė burgun “sulltano-demokratik” - nė burgun shtėpiak.

Nė Kosovė dhe nė viset tjera shqiptare tė kolonizuara nėndheshėm po vlon revolta qė ende nuk ka shpėrthyer e fuqishme si vullkan, dėshmi pėr kėtė ėshtė edhe dalja nė skenė e AKSH-sė ēlirimtare.

Kjo, armatė u dėshmua dhe u zotua botėrisht se do t“i mbrojė shqiptarėt nga sulmet ēetnike dhe do tė luftojė t“i ribashkojė trojet tona tė copėtuara nga lakenjtė sllavo-okupatorė, e nė veēanti ajo u zotua se do t“i luftojė ballė pėr ballė ēetnikėt e sė ashtuquajturės “Gardė e Car Llazarit”. Mesazhin e tyre e pėrforcoi mė tej demonstrata studentore e 10 Tetorit nė Prishtinė, me ē“rast mijėra studentė, intelektualė punėtorė, fshatarė e tė tjerė marshuan rrugėve tė atdheut tonė tė kolonizuar pėr ta shprehur revoltėn e tyre... Kjo demonstratė pati diēka madhėshtore dhe tė veēantė, kur studentė tė ardhur nga Tirana, Vlora, Shkodra dhe Shkupi i treguan botės se: “ne e duam Shqipėrinė tė ribashkuar, por tani pa u vonuar mė tej, tė njihet pavarėsia e Kosovės, pėrndryshe hera tė tjera do tė jemi mė radikalė”!

Tė ballafaquar nga kėto demonstrata tė organizuara nga LV dhe FBKSH dhe sė fundi nga rinia heroike studentore, politikanėt e Prishtinės u detyruan ta pranojnė se: “studentėt kanė tė drejtė” ata si zakonisht u zotuan se: “do tė marrim hapa tė mėtejmė, nuk pritet mė gjatė pėr pavarėsi” e tė tjera premtime… Mirėpo, tani rinia heroike studentore dhe organizata tė tjera pėrparimtare kėrkohet tė jenė sa mė syēelė, tė mos mashtrohen nga premtimet dhe lajkat e pushtetarėve, tė cilėt aq mjerueshėm i pėrulen UNMIK-ut dhe kryeadministratorit, i cili si njė mbret modern ua fshinė nga “defterėt” nxjerrjen e ligjeve nė parlamentin e tyre “kukull”. Kėta politikanė tė rryer pėr mashtrime e korrupsion ēdo ditė po deklarohen rrejshėm se: “Kosova do ta ketė pavarėsinė dhe sovranitetin”, por kėto gjepura populli si ha dot!

Tani shtrohen pyetjet: - si mund tė ketė pavarėsi me sovranitet kur Kosova po pretendohet tė shpallet po nga kėta pushtetarė foshnjarakė nė politikė, njė shtet multietnik, kur tani edhe flamurit po bėjnė plane ogurzeza t“ķa ndryshojnė, t“ia heqin, madje edhe shqiponjėn dykrenare?!

Si mundet Kosova tė jetė shtet i pavarur dhe sovran, kur sipas Paketės sė Ahtisarit po deklarohet hapur se do tė njihet nga miqtė tanė evropianė dhe ata amerikanė, njė pavarėsi me mbikėqyrje - pra, tė kornizuar sipas Paketės famėkeqe tė Ahtisarit, e cila kur lexohet thellėsisht krijohet pėrshtypja e bazuar me fakte se ajo u pėrpilua nė Paris, Moskė, Athinė apo nė Beograd?!

Si mundet Kosova tė ketė pavarėsi dhe sovranitet, kur nuk i lejohet ta ketė ushtrinė e saj qė do t“i mbronte kufijtė e vet?!

Si mundet Kosova tė ketė pavarėsi dhe sovranitet, kur nuk do ta ketė vendin e vet nė OKB?!

Si mundet Kosova tė kėtė pavarėsi dhe sovranitet, kur nuk do ta ketė ministrinė e jashtme qė do t“i mbronte interesat e saj?! Dhe, sė fundi qeverinė e saj dhe parlamentin do ta kontrollonte njė forcė e huaj administrative ndėrkombėtare - siē po thuhet do tė kontrollohet nga EU?!

Vallė deri kur Kosova me vise tė tjera shqiptare tė kontrollohet nga qarqe tė huaja me synime tė Serbisė?!

Prandaj, shikuar nga ky aspekt konsideroj qė forcat pėrparimtare tė jenė vigjilente e tė mos bien pre e mashtrimeve se klasa politike e Kosovės, e cila e solli kėtė gjendje kaq tė pa lakmueshme duke e futur lirinė e Kosovės nė njė Paketė - thua se populli i Kosovės qenka aq i brishtė nė krijimin e shtetit tė vet sa tė ketė republika jonė nevojėn pėr mbikėqyrje nga imperialistėt e huaj, pafundėsisht!

Nėse, ky parlament “kukull”, po pėrshpejton tė nxjerrė ligje sipas kėsaj Pakete tė errėt, kjo e tregon hapur fytyrėn e vėrtetė tė pėrkuljes tek tė huajt dhe e tregon hapur se kėtyre shkretanėve tė etur pėr pushtetin pa shtet nuk ju intereson aq shumė a do tė kemi pavarėsi tė plotė, ashtu siē e meriton populli ynė, apo do tė kemi njė “pavarėsi autonomiste” sipas modelit tė Kushtetutės sė vitit 1974, ku autonomistėt i fėrkojnė duart e tyre tė pista qė pas zgjedhjeve maratonike ta shalojnė sėrish politikėn e tyre kundėrkombėtare.

Prandaj, vigjilenca popullore nuk duhet tė mungojė; por me njė vendosmėri tė paparė tė bllokohen mashtrimet e kėtyre milionerėve tė korruptuar deri nė fyt, nga djersa e popullit, pra tė bojkotohen zgjedhjet e 17 Nėntorit 2007, ky do tė ishte grushti mė i mirė qė duhet tė merrte klasa politike disfatiste pėrballė ēėshtjes kombėtare tė Kosovės sot, e cila aq shumė e pėrbuzi elektoratin e vet, duke e mbytur me errėsirė me dorėn e zezė tė KEK-ut, duke e lėnė pa ujė me thatėsinė e tyre tė premtimeve boshe, duk i lėnė madje edhe invalidėt e luftės ēlirimtare nėn mėshirėn e fatit dhe pa kulm mbi kokė!... Ndėrsa, kjo klasė politike tė kujdesej pėr ardhacakėt e Serbisė kolonialiste qė t“ju ndėrtonte shtėpi tė klasit tė parė dhe kur ata kėrkonin mė shumė komoditete...

- Kjo klasė politike qė e ka gojėn plotė pavarėsi nuk e merr kurajėn ta pranojė publikisht se pavetėdijshėm apo nga dėshira pėr pushtet e ka mashtruar pėr kaq vite popullin e vet!

- Jo, kėtė, kjo klasė e tė majmurve, nuk mund ta bėjė kurrė, sepse “bakllavaja demokratike” ua ka errur sytė dhe turbulluar mendjet!

Prandaj, kur kėta zotohen se do ta shpallim pavarėsinė njėanshėm - hiq nuk duhet t“jua kemi besėn, kjo qė do ta bėnin kėta sharlatanė politikanė, nuk do tė ishte pavarėsi e plotė, por vetėm njė lloj autonomie e zgjeruar, pėr tė cilėn me siguri do tė mbetej e kėnaqur edhe Serbia me miqtė e saj nėpėr botė!

Shkurt e shqip: pavarėsi e mbėshtjellė nė Paketėn e Ahtisarit, nuk i duhet Kosovės, ajo teori dhe praktikė shtetėrore le tė hidhet nė mbeturina brigjeve tė lumenjve dhe tė ndalojė e tė myket nė Danub, por kurrsesi tė ndalet e tė frymojė brigjeve tė Drinit!

Kjo, do tė ishte njė autonomi, kurse siē dihet botėrisht ne shqiptarėt, kur u burgosėm dhe derdhėm gjak nė llogore nuk luftuam pėr autonomi, por pėr pavarėsi tė plotė, si shkallė e parė e ecjes pėrpara drejt ribashkimit tė Shqipėrisė Natyrore. Qėndresė deri nė fitore, tė pathyeshėm pėrballė komploteve dhe intrigave tė armiqve tanė shekullorė!

Vetėm tė bashkuar rreth Flamurit tonė kuqezi, tė njėsuar si njė trup i vetėm forcave tona atdhetare do t“i ēojmė me sukses idealet tona ēlirimtare!

Kėto forca tė ndėrgjegjėsuara kėrkohet sa mė parė tė unifikohen dhe tė dalin me qėndrime tė prera, tė kthjelluara si burimi i maleve tona qė tė shkelen pamėshirė, tė hidhen nė plehrat e historisė si Marrėveshje tė pavlera dhe kundėrhistorike: Marrėveshja e Rambujes, Marrėveshja e Ohrit, Marrėveshja e Konēulit.

Kosovės, t“i hiqen si litari nga fyti: Korniza Ku